V dubbeltjes, guldens! APPELMOES s 291 FRAMBOZEN I BESSENJAM HAM 38 SPINAZ E KOFFIE 791 Albert Heijn 200 SLAOLIE m centen, Boterham korrels 39 maakt u het leven goedkoper Keetmeisje in Europoort bakkersbediende of broodbezorger V.V.V. Texel Bijzondere [algemene vergadering M. A. J. Vonk Toxi Taxi nodig M. A. J. Vonk li Bij Albert Heijn 74 prijsverlagingen GROTE FLES Vermicelli Maizena Gekookte worst ±Mo£m59 Casseler-rib 100 gram 59 Macaroni elleboogjes 250 gram 20 Pudding 7 SMAKEN 2 pakjes 29 Kapucijners kant Witte bonen \«n>d*,r\69 69 Bruine bonenlwerbl,lc VERGADERING VAN DE RAAD Vergadering van de raad der gemeente Texel op donderdag 28 april 1960, n.m. 2.30 uur ten gemeentehuize. Texel, 19 april 1960. De burgemeester van Texel, C. de Koning. 1. Notulen 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 3. Vaststelling van de verordening tot het toekennen van een uitkering ineens van 6% aan het daarvoor in aanmerking ko mend gemeentepersoneel over het eerste kwartaal 1960. 4. Vaststelling van de verordening tot het toekennen van een huurcompensatie van 2Vi°/o aan het daarvoor in aanmer king komend gemeentepersoneel per 1 april 1960. 5. Vaststelling van de negende wijziging van de Verordening tot het verlenen van een kindertoelage aan het personeel der gemeente Texel 6. Vaststelling van de zevende wijziging van het Algemeen Ambtenarenreglement der gemeente Texel. Vaststelling van de vijfde wijziging van de Arbeidsovereenkomstenverorde ning der gemeente Texel. 8. Aangaan van een overeenkomst met de Stichting ter bevordering van de schooltandverzorging in de gemeente Texel. 9. Vaststelling over 1959 van de bedragen der gemeentelijke vergoeding voor het bijzonder lager onderwijs en van de voor vergoeding in aanmerking komende uit gaven van dat onderwijs. 10. Beslissing op een verzoek van het bestuur van de school voor Christelijk Volksonderwijs te Den Burg, waarin met toepassing van artikel 72 der Lager-on- óerwijswet 1920 medewerking wordt ge vraagd voor het treffen van enkele voor zieningen aan die school. 11. Vaststelling van een verordening tot het verlenen van een tegemoetkoming in de kosten van bijbelonderricht aan de leerlingen van de openbare scholen in de gemeente Texel. 12. Beslissing op een verzoek van het testuur van de Stichting tot bevordering van het land- en tuinbouwonderwijs in de gemeente Texel, waarin toestemming wordt gevraagd grond aan te kopen voor de bouw van een tweetal woningen en een geldlening aan te gaan ter financie ring van de stichtingskosten van deze woningen. 13. Verlening van een hypothecair bouw- crediet aan de heer A. C. Plaatsman te Den Burg. 14. Verlening van een hypothecair bouw- crediet aan de heer C. van Trigt te Den Burg. 15. Verlening van een garantie inzake de tijdige betaling van rente en aflossing met betrekking tot een door de Stichting Cultureel Werk Texel bij het kantoor Den Burg van de Rotterdamse Bank N.V. te sluiten geldlening. 16. Vaststelling van een besluit tot deel neming in het Waarborginstituut voor de tuinbouw in Noordholland. 17. Vaststelling van een besluit tot het nemen van aandelen in het aandelenka pitaal van de N.V. Bank voor Nederland se Gemeenten te 's-Gravenhage. 18. Vaststelling van de 2e wijziging van de verordening op de heffing van een rioolgeld in de gemeente Texel. 19. Vaststelling van de derde wijziging van de verordening, bedoeld in artikel 4, eerste lid, van de Winkelsluitingswet 1951. 20. Vaststelling van de eerste wijziging der verordening, bedoeld in artikel 11, tweede lid, der Winkelsluitingswet 1951. 21. Vaststelling van de eerste wijziging van de Verordening op de keuringsdienst van slachtdieren en van vlees in de ge meente Texel. 22. Vaststelling van een besluit ex. art. 36, 4e lid, der woningwet, inzake de voor bereiding van de herziening en aanvul ling van diverse uitbreidingsplannen 23. Beoordeling van de verzoeken van de heren R. en J. Hooijberg te De Cocksdorp om toekenning van een uitkering op grond van de „Schadevergoedingsveror dening gemeente Texel". 24. Overname in onderhoud en beheer van de Hoofdweg in de Prins Hendrik- polder van het waterschap „Prins Hen drikpolder" te Texel. 25. Aankoop van het pand Groeneplaats 5 te Den Burg van de heer J. v.d. Aak ster, aldaar. 26. Verkoop van een perceel bouwterrein te De Koog aan de heer A. Bakker, al daar. 27. Verkoop van een perceel bouwterrein te De Koog aan de heer J. C. Boon, aldaar 28. Verkoop van een perceel bouwterrein te De Koog aan de heer J. Kiewiet, aldaar. 29. Aangaan van een transactie met de heer S. van der Vis. 30. Uitgifte in erfpacht van een perceel tje grond, deel uitmakende van de v.m. Burgwal te Den Burg, aan de heer K. Zegel te Oudeschild. 31. Goedkeuring wijziging begroting voor 1959 van de Sociale Dienst in de ge meente Texel. 32. Goedkeuring wijziging begroting voor 1960 van de Sociale Dienst in de ge meente Texel. 33. Wijziging begroting voor 1959 van de gemeente. 34. Wijziging begroting voor 1960 van de gemeente. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Heden, woensdag, consultatiebureau Heden, woensdag 27 april, worden de moeders van Den Burg en Oudeschild verwacht tot vier uur. JAARVERSLAG N.V. T.E.S.O (Vervolg van pagina 1) De oorzaak van deze verminderde intrest is het gevolg van vermindering hypo theekrente en ontvangen rente over banktegoed. Onderhoud en survey. Hieraan werd dit jaai uitgegeven ƒ120.086,41 tegen 58.556,83 in 1953 Deze verhoging is ontstaan door het survey van het m.s. De Dageraad als mede door vernieuwing van het omzet- mechanisme van dit schip. Lonen. De lonen in het bootbedrijf bedroegen 222.261,56 tegen ƒ197.309,74 in 1958 De stijging van deze post vindt zijn oorzaak in het maken van meer reizen, qus meer personeel, arbeidstijdverkor ting en verhoging van de lonen der laagstbezoldigden. Gasolie en benzine. Hieraan werd uitgegeven 67.337,95. Deze post is ondanks het maken van meerdere reizen niet gestegen als gevolg van het teruglopen der gasolieprijs. Dienst Vlieland. De ontvangsten in deze dienst bedroe gen dit jaar 11.542,65 tegen ƒ9.901,80 vorig jaar. Een verhogng als gevolg van het mooie weer gedurende het zomer seizoen. In de dienst Texel-Den Helder v.v. zijn vervoerd: Betalende passagiers 524.610 (469.264) Scholieren en ziekenbezoek 64.994 57.926) Totaal 589.604 (527.190) Een toename van het aantal passagiers van 62.414. Personenauto's 55.566 46 388) Vrachtauto's 10.035 9.212) Totaal 65.601 55.600) Een toename in het autovervoer van rond 10.000 stuks. Rijwielen 89.506 85.275) Autobusbedrijf Totaal werden vervoerd 372.996 per sonen (348.607). Een toename van 24.389 personen. Hiervoor werden 257.850 kilo meter afgelegd tegenover 250.933 km. De verlies- en winstrekening sluit met een voordelig saldo van ƒ147.656,12. Voor vennootschapsbelasting te reserve ren J 80.000,Door Commissarissen wordt voorgesteld het restant als volgt te verdelen: aandeelhouders 5% 3.802,75 tantième Dir. en personeel 7.692,67 aandeelhouders 1% 760.55 extra afschrijving Dageraad 32.500, toevoeging reservefonds 22.900,15 Totaal 147.656,12 De toename van het autovervoer en vooral de grote pieken, die hierin voor kwamen maakten ons personeel het ver werken hiervan vaak zeer moeilijk. Wij willen dit jaarverslag dan ook be sluiten met onze waardering uit te spre ken voor de wijze waarop ons personeel zich ook dit jaar van haar taak heeft ge kweten. Gevraagd nette en leerling- of halfwas bakker Bakkerij Carel Schulte op vrijdag 29 april om 20 30 uur in „Casino" te Den Burg Agenda 1 Opening 2 Notulen 3 Ingekomen stukken 4 Mededelingen 5 Mandaat H B. inzake besteding obligatiele ning (voor accomodate VVV in Den Burg en andere dorpen) 6. Wat verder ter tafel komt 7 Rondvraag 8 Sluiting Gezien het grote belang van de vergadering wordt op een grote opkomst ge rekend U belt. vvij komen R. Kooiman, Den Burg Telefoon 630 Bel dan Den Burg 5£ Autobedrijf A. Kievit s KUNT U OOK. OP UW FIETS VERTROUWEN als het een merkfiets is van vMié Bespaar... PRIMA PER POT Staotf* 100 gram GELDERSE ffe f* Boordevol gevuld literblik ZAK I 250 GRAM ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinris Onze winkels zijn op zater dag 30 april - Koninginnedag - 's middags na 1 uur en op donderdag 5 mei-Bevrijdings dag de hele dag gesloten. 250 gram 19 per pak 18 Pjj-lDfOOGKOKENO 07 If IJ SI GEBROKEN zak 500 gram I Kwilltiitsgaiantii Wanneer u een bij AH gekocht arti kel niet élke cent waard acht die u ervoor betaalde, dan geeft Albert HeLJn u het volle bedrag terug. i_t .1/ FEUILLETON: door H.A.N.S. 10. Intussen hoopten zij, dat Christa zou besluiten de volgende keer met hem mee te gaan. Christa moest bekennen, dat na de kennismaking met Truus, haar be zwaren wat lichter waren geworden. Als je zo over het nieuwe land hoorde spre ken, kreeg je onwillekeurig behoefte daaraan mee te werken. Hier zou haar tegenstand niets meer baten. Bij dit we reldomvattend gebeuren, betekende haar tegenstand net zo veel, als één lege halm in een groot vruchtbaar korenveld. Toch wilde ze nog niets beloven. „Of houdt iets anders je vast?" vroeg Truus met een ondeugehd lachje. „Dan zou ik juist weggaan", zei Chris ta, terwijl ze trots het hoofd achterover wierp. Ze kon echter niet verhinderen, dat ze opnieuw sterk bloosde. Een groot kind is ze, dacht Truus. Erg zelfstandig, maar in haar hart heeft ze behoefte aan leiding en zorg. Ze deden Christa en Lucie uitgeleide en terwijl het kind jui chend in de auto stapte, zag Christa, hoe Mark en Truus liefdevolle blikken met elkaar wisselden. Het stemde haar wee moedig en ofschoon zij oplettend het stuur handteerde, verwijlden haar ge dachten nog bij hen. Het moest heerlijk zijn, om je zo, zonder enige reserve te kunnen geven en je liefde te tonen. Wat zou het fijn zijn te weten, dat zijen Roelbijvoorbeeld. Nee sufferd", siste ze tussen haar tanden. „Laat je niet zo gaan. Hij vond het leuk een klein beetje notitie van je te nemen en jij vlecht daar 'n heel romannetje omheen". Lucie zag of hoorde deze keer niets van de heftige gemoedsbeweging van haar geliefde Christa. Aan een stuk door babbelde ze ovei haar nieuwe broertje en zusje en over alle dingen die ze on derweg zagen. Ze haalde Christa op de lange duur van haar dwarrelende ge dachten af en samen genoten ze van de autorit. De lange betonweg, een souvenir van de oorlog, leek nu maar zeer kort. Daarna kwamen de landwegen, die vol gens de nieuwe plannen allemaal zouden verdwijnen, evenals de aangrenzende woningen. Christa verbeet haar ergernis. Telkens als ze zulke gave objecten zag, deed de gedachte, dat dit allemaal ver nield moest worden, haar pijn. Vervolgens reden ze over de nieuwe bestrating, die langs de snel verrijzende industrie was aangelegd. Reuze hijskra nen domineerden rondom. Enorme kan toorgebouwen en fabrieken waren als uit de grond verrezen. Autobussen vol werk mensen reden af en aan. Er werd prak tisch overal in continudienst gewerkt. Gm de acht uren werden de ploegen af gewisseld. Hier kwam wel heel duidelijk naar voren dat het overbevolkt Neder land bij deze nijverheid heel wat men sen kon plaatsen. Er was al zoveel ge presteerd, dat er bewondering voor was, tot ver in het buitenland. Alleen zij, als een der verdrevenen, moest dit met een bittere smaak in de mond aanzien. Toch was het voor velen van haar lotgenoten nog erger. Mensen op leeftijd bijvoor beeld konden zich moeilijk bij de ver anderde omstandigheden aanpassen. Ze waren heel hun leven koning geweest op hun eigen, klein grondgebied en ineens vonden ze zichzelf terug in een rijtje keurige, nieuwe woningen, waar je alles heel anders moest doen, dan je gewend was. Waar het leven veel duurder was en alles, ook je dagelijkse beslommerin gen, door de buren werd gezien. De vrou wen, die gewend waren met hun man hele dagen op het land te werken, keken onwennig naar hun lege handen en poetsten en boenden dan nog maar eens hun stoelen of maakten een buurpraatje. Maar bij alles hielden ze het gevoel, dat hun leven leeg was geworden en toch tal van nieuwe problemen had gebracht. Problemen, die ze moeilijk konden ver werken. Christa was meer dan eens een praatje gaan maken met de oude beken den en ze had met hen meegeleefd, maar ook geen oplossing geweten. De mensen misten hun land en hun vee, maar daar was in de nieuwe buurten geen plaats voor. De oude bevolking vormde op de duur een minderheid. Reeds kwamen van alle delen uit het land nieuwe inwoners. Hoe zou in de toekomst de gemeenschap eruit zien? Zouden de groepen elkaar le ren verdragen, of zou de eigen bevolking zich steeds meer in zichzelf terug trekken en de boventoon laten aan degenen, die men nu al als import betitelde? Christa had open ogen voor de ruime perspectieven die in dit nieuwe leven besloten lagen, maar haar hart hunkerde naar het oude, hoofdzakelijk omdat ze haar vrijheid en levensruimte waarover ze de beschikking had, in gevaar zag. Heel langzaam drong het tot haar door, oat ze egoïstisch was, maar voor geen geld had ze dit aan anderen bekend. Zo lang het verweer in haar eigen hart niet was uitgeroeid, tot zolang zou ze ageren tegen al wat hier werd ingevoerd. Met stukjes en beetjes volgde ze zo haar eigen gedachten, terwijl ze gelijk meedeelde in de uitgelaten stemming van Lucie. Eindelijk bereikten zij de stad. Nu werd het oppassen. Achter het stuur voelde Christa zich echt in haar element. Goed rijden betekende voor haar een spel met een ernstige inzet. Ze genoot als ze tegenspelers ontmoette, die zich rid derlijk aan alle verkeersregels hielden en toch niet als angstige slakken over de weg schoven. Het was een machtig ge zicht in dit razend drukke verkeer, toch een zekere regelmaat te ontdekken. Hier aan mee te doen wekte steeds een be paalde sensatie bij haar op en angst en aarzeling waren haar vreemd. Bijtijds had ze informaties ingewon nen, waar Lucie's moeder was opgeno men. In de kliniek kreeg ze spoedig toe gang en even later wist ze, dat ze een bijzondere goede daad had verricht door Lucie hier te brengen. Tranen stroom den de jonge moeder uit de ogen, toen ze daar ineens haar kleine dochter voor zich zag staan. Lucie moest worden vastge houden, om te beletten, dal ze helemaal bij haar moeder in bed verdween. Maar dan werd ze nieuwsgierig naar de twee ling. Helaas mocht ze dit kleine kinder- paar alleen van achter het glas bewon deren. Ze werd stil en verlegen bij het aanschouwen van de twee kleine hoop jes, waarvan de mensen zeiden, dat dit haar nieuwe broertje en zusje waren. Kleine rose plekjes moesten de gezichtjes en de handjes voorstellen. Nu begreep ze, dat ze van deze nietige mensjes geen con currentie te vrezen had. Haar moeder had immers aan haar flinke dochter veel meer. Bovendien zou ze moeder helpen die kleine wurmpjes te verzorgen. Dit zei ze met een air alsof ze zich het eigen domsrecht al had toegemeten. Het af scheid viel nu niet zo moeilijk. Lucie had ondervonden, dat haar moeder haar nog erg lief vond en Christa beloofde, dat ze weer eens gauw zouden gaan kijken. De jonge moeder kon geen woorden genoeg vinden om Christa haar dankbaarheid te getuigen. Ze vertelde hoe vreemd ze het nog hadden in de grote stad en dat dit de eerste vriendschap was, die ze hadden onmoet. Maar ze waren zo ver heugd, dat haar man op het eiland Ro zenburg voor jaren werk zou vinden, dat ze alles wilde doen, om aan het nieu we leven te wennen. „Een mens kan niet alles hebben in het leven", zuchtte ze. Die zin bleef Christa in gedachten han gen, toen ze alweer op de terugreis wa ren. Een mens kan niet alles hebben. En zij, Christa, wilde wel erg veel. Haar eigen leven, haar eigen grond, haar eigen huis en niets, maar dan ook niets delen of afstaan. Ze moest wat meer de ge dachten van Mark overnemen. Al haar jonge energie besteden aan de opbouw van een nieuwe toekomst. Ze had nu van dichtbij een gezin ontmoet, waarvoor de industrie een levensbelang was en zo waren er nog duizenden. ONDER DE POiVIP Laat jee je fiets nog wel es buüten staan 's nachts? Weljajet, in de winter ken det op Texel wel! Dat docht ik ok, maar ik kwöm fan de week met bureman fan de vergadering ('t wös wöt laat worre) toen er 'n dame in nachtkestuum een fiets sage binnehale. Nou, do's dan vast import weest!

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 4