Cf roen 'Zwarts Jexels in het harL, Vijftien jaar bevrijd Zeeuwse veerpont door TESO gekocht Begin juni in de vaart VANAVOND FOTO- en FILMAVOND •x- ■X- FLITSBAL s WOENSDAG 11 MEI 1960 74e JAARGANG No. 745S TEXELSEWCOURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. BoerenL Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. 2,25 p. kwart -1- 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Onder stralende meizon hebben de bewoners van het eiland het bevrijdings feest gevierd. In alle dorpen wapperde de driekleur. Ouderen en kinderen waren in de baan om alles zo goed mogelijk oor elkaar te krijgen. De dorpentocht had ieders bewondering. Prachtige wa gens waren er gemaakt. In Den Burg is deze dag veel te doen geweest. Reeds om acht uur klonken vro lijke klanken van de toren. Na de inter kerkelijke dankdienst (die maar matig werd bezocht) kwamen dc scholieren in de Wezentuin bijeen om enkele liederen te zingen. Burgemeester de Koning heeft ctaar een kort woord gesproken. De pad vinders hebben de nationale driekleur, onder tromgeroffel, gehesen. Speelweide Voor de eerste maal in de Texelse ge schiedenis is op de vijfde mei, de speelwei gebruikt. Het is een prachtige ruimte voor een dergelijke feestdag. Om elf uur werd er gestart met kleuterspelen. De kleuters van de drie scholen in Den Burg hebben er hun best gedaan met blokjes- rapen etc. Meisjes 4 jaar, blokjesrapen: 1. Ineke van Sambeek; 2. Tine Schoorl; 3. Tineke de Jong. Vlaggetjes steken: 1. Annegriet Kager; 2. Jannette Ribbink, 3. Dine Bijsterveld. Meisjes 5 jaar, was ophangen: 1. Rineke Beukers; 2. Margriet du Porto; 3. Cristien Keijser. Autobanden rollen: 1. Corrie Dros; 2. Nelly van Loon; 3. Very Kuik. Meisjes 6 jaar, zaklopen: 1. Anneke Keijser; 2. Netty Zijm; 3. Marja Veeger. Kruiwagenrace; 1. Agnes Schrama; 2. Jannie van Groningen; 3. Ineke Zijm. Jongens 4 jaar, blokjesrapen: 1. Gerard Witte; 2. Henkie Boejen; 3 .Pietje Kingma Vlaggetjes steken: 1. Arie Zijm; 2. Johan Brügemann; 3. Tonny Winter. Jongens 5 jaar, was ophangen: 1. Bert Haarsma; 2. Robert Grandia; 3. Klaas Tjoelker. Autobandenrace: 1. Benne Staring; 2. Jacob Keijser; Kees Tjeerd Keizer. Jongens 6 jaar, kruiwagenrace: 1. Jos Bakker en Klaas Brandsma; 2. Peter Rijk en Martien Maat; 3. Harry du Porto en Dikkie Witte. Zaklopen: 1. Jaap Hoogenbosch; 2. Frans Witte; 3. Nico Barhorst. Allegorische optocht Het middagprogramma begon met een allegorische optocht door tal van straten in Den Burg. De opstelling vond plaats aan de Keijserweg. De talrijke uitbeel dingen waren goed verzorgd, zodat de jury geen gemakkelijke taak had er de winnaars uit te halen. De stoet werd voorafgegaan door de dorpentocht. Zeer jammer is het geweest dat de uitgeschreven route niet is gere den. Nu hebben honderden inwoners van Den Burg, die zich in het centrum van het dorp hadden verzameld, dit grootse gebeuren niet gezien. Dat de burgerij hierover lang niet te spreken was laat zich begrijpen, maar misschien mogen wij even wijzen op het programma in een vorig nummer. Een van de eerste regels is: Wijzigingen voorbehouden. Een plan maken zonder wijzigingen schijnt in ons iand nu eenmaal onmogelijk. De allegorische optocht was boven ver wachting. Er waren grote wagens maar ook veel enkelingen. „Vrede door Recht" verkreeg de eerste prijs en dik verdiend. Een prachtig verzorgd wagentje met daarop de vredesduif, Vrouwe Justitia, en een schoolbank je waarop twee kinde ren, blank en bruin, naast elkaar zitten te leren. Wij zullen niet alle wagens de revue laten passeren. Er is bewezen dat ook Den Burg op dit gebied iets kan! De uitslag was: Enkelingen: 1. „Vrede door recht"; 2. Kabouter Krullebaard, 3. Dikkertje Dap. Paren: 1. Piggelmee; 2. Hongertocht; 3. echtpaar op tandem. Groepen: 1. „En dan gaan we naar de speeltuin"; 2. Er zaten zeven kikkertjes; 2. Sneeuwwitje en de zeven dwergen („witje" in de glazen kist); 3. Verenigd j Europa. De winnaars van de allegorische op- j tocht worden verzocht naam en adres plus een omschrijving van de uitbeelding j bekend te maken aan de heer C. Witte, Schilderend. De prijzen zullen via de Coöp. Boerenleenbank worden overge- maakt. Jeugd actief Bij de ULO-school vond om half drie de start plaats van de puzzelfietsrit. Deze was keurig verzorgd door de Motorclub. De rit was georganiseerd voor leerlingen van HBS, ULO, Landbouwhuishoud- school en Landbouwschool. Op de Groe- neplaats werd aan de winnaars een j medaille overhandigd. De eerste prijs in het goud, tweede in zilver en de derde in brons. Er namen 88 leerlingen aan deze tocht deel. De uitslag was: Klasse a, meisjes t.m. 13 jaar: 1 Anny de Gorter, 47 str., ULO; 2. Mar iene van Beek, 48 str., ULO; 3. Annelies Blom, 56 str., ULO. Klasse b, meisjes boven de 13 jaar: 1. Ria Zijm, 36 str., ULO" 2. Pauline Bakker, 38 str., ULO; 3. Netty Zuide- wind, 51 str., ULO. Klasse c, jongens t.m. 14 jaar: 1 Hans Koorn, 40 str., LTS; 2. Wim Koorn, 41 str., ULO, 3. Dirk Kievit, 42 str., ULO. Klasse d, jongens boven 14 jaar; 1. Dick van Egmond, 6 str., ULO; 2. Cor Beukema, 9 str.; 3. Co Vinke, 21 str. HBS Voor de kinderen van de 1ste tot en met de 4de klas werden er eveneens spelen georganiseerd op de speelwei. Het was een drukte van belang. Honderden kinderen krioelden door elkaar. Maar alle spelen konden toch plaats vinden. Hiervan zijn de uitslagen: Meisjes 1ste klas, vlaggetjes steken- 1 lna Barhorst; 1. Hanie Maas; 2. Agatha van Heerwaarden; 2. Cora de Vries; 3 Auki Duin; 3. Clara van der Kooi. Meisjes 2de klas. was ophangen: 1. Anna Marie Laan; 1. Marry Lasche; 2. Hiddy Bakker; 2. Elsje Westdorp; 3. Katrientje Stark; 3. Anneke Roeper. Meisjes, 3de klas, eierloop: 1. Yvonne Elias; 1. Margje Platte; 2. Petra van van Heerwaarden; 2. Ria J. Witte; 3. Suze Dijt; 3. Hennie Silias. Meisjes 4de klas, tafeldekken: 1. Tiny Kooger; 1. Maria Hin; 2. Geertje Kuik, 2 Tiny Commandeur; 3. Trudie Zoetelief; 3. Ida Vlaming. Jongens 1ste klas, blokjesrapen: 1. Marius Kikkert; 1. Jantje Veltkamp; 2. Hans Boks; 2. Piet Zijm; 3. Jan Keizer; 3. Freek Veeger. Jongens 2de klas, autobanden rollen: 1. Jaap Verberg; 1. Fino van Heerwaar den; 2. Ansfried Nauta; 2. Sjef Beers; 3. Piet Stiggelbout; 3. Theo Dernison. Jongens 3de klas, knotsen plaatsen: 1 Theo Brouwer; 1. Martien Veeger; 2. Bas Huisman; 2. Peter Ran; 3. Peter Neijens; 3. Kees Schuijl. Jongens 4de klas, zaklopen: 1. Frans Zoetelief; 1. Kees Breet; 2. Je roen Nauta; 2. Gert Ribbink; 3. Kees de Vries; 3. Bennie van der Velden. Voor de hoogste klassen van de lagere scholen werd een knobbeltocht gehouden. De padvinders hadden zich verdienstelijk gemaakt en deze tocht uitgezet. Ook hadden zij de controleposten onder be heer. Al de deelnemers krijgen binnen kort een vaantje als aandenken aan de bevrijdingsdag 1960. De gecostumeerde voetbalwedstrijd, die nu eens niet op een normaal veld plaats vond, trok enkele duizenden be langstellenden. Er ging een luid gejuich op toen de spelers het veld bestormden. De een was nog luchtiger gekleed dan de ander. Charly was goed in z'n rol. De leiding van deze wedstrijd was in han den van de heer W. van Zeijlen. De feestelijkheden in Den Burg werden ge sloten met een rondgang van Texels Fan fare en de drumband. Ook hier een wij ziging in het programma. In plaats van de Groeneplaats werd het eindpunt de Wezentuin. Maar het talrijke publiek trok gewillig mee om het slot van het bevrijdingsfeest te Den Burg toch mee te maken. BEVRIJDINGSFEEST OUDESCHILD I Het feest van de 5de mei is buitenge woon goed geslaagd, dank zij de feest commissie en het onderwijzend personeel, die zich het vuur uit de sloffen hebben gelopen het feest vlot te laten verlopen. Na de kinderzang en een korte toe spraak van Burgemeester De Koning, die de kinderen de betekenis van de bevrij dingsdag uiteenzette, volgde de optocht met versierde voertuigen. Er waren 57 deelnemers, variërende van versierde autopeds tot compleet ver sierde wagens. Niemand had zich er met een Jantje van Leiden afgemaakt en de jury had dan ook eèn moeilijke taak, de prijswinnaars te bepalen. Het resultaat was: j Groepen: le prijs Kabouters; Volen- dammers en Meikoningin ieder 2de prijs. Middelgrote groepen: 1. Voedseldropping; 2. Eskimo's bezoeken bollenland; 3. Voed- selschaarste. Paren: 1. Engelandvaarders; 2. Wanneer worden wij bevrijd (negers); 3. Hoera, we zijn weer vrij. Enkelingen: 1. Vliegtuig; 2. Rassenschool; j 3. Wel gebogen niet gebroken; 4. Vredes- vorst; 5. Vliegtuig; 6. Libel. Voor de kinderen volgde daarna nog een poppenkast ver toning in het Volks- huis en werden ze op diverse versnape ringen onthaald, waarna het ochtend programma was afgewerkt. Nadat de inwendige mens was ver- sterkt werd eerst de historische optocht gadegeslagen. Oudeschild sloeg in deze groep beslist geen slecht figuur. De kinderspelen, die nu volgden, had- i den een vlot verloop. I Meisjes 6-7 jaar, blokjesrapen: 1. Gerda Witte; 2. Martha Jansen; 3. Corrie Maas; J. Ida Daalder. Meisjes 8-9 jaar: Ballen in bakje; 1. Toos Spaans; 2. Ria Boom; 3. Carla Vlas. Meisjes 10-11 jaar, bal in prullemand gooien: 1. Annie Schraag; 2. Jannie Zut- phen; 3. Gertie Sinke. Meisjes 12-13 jaar, bal met stok duwen: 1. Femmie Visser. Jongens, 6-7 jaar, blaasvechten: 1. Henk Groen; Jan Bakelaar; 3. Dick Blom. Jongens 8-9 jaar, bord met bal op het hoofd: 1. Jan Flier; 2. Chris v.d. Meer; 3. Hans Witte. Jongens 10-11 jaar: Ballen in prullemand gooien: 1. Piet Daalder; 2. Theo Schraag; 3. Martien Witte. Jongens 12-13 jaar: Voetballen met ge bonden benen: 1. Jaap Krijnen; 2. Siem Witte; 3. Peter van Sweden. Puzzelloop voor jongens en meisjes, die van school waren. 1. Louis Eelman; 2. Leen Vonk; 3. Adri Kuip. Bij de meisjes was Sjaantje Kooger le en Ria Bakker 2e. Behendigheidsrit op een fiets met een groot en een klein wiel. 1. Klaas de Jong; 2. W. Zijm, 3. P. Koopman. Dezelfde rit voor ouderen was buiten gewoon komisch. De omstanders hebben gelachen tot de tranen hun over de wan gen rolden. Hier was de uitslag: 1. W. Gersonius; 2. Kobus Witte en 3. J. Bar horst. Bij de kruiwagenrace, waarbij om beurten man of vrouw moesten kruien, speelden de zenuwen sommige dames parten. Bij het eindpunt ging het er dan ook soms hardhandig toe, maar het liep allemaal best af. De winnaars: 1. Cobus Witte en mevr. Hoogenbosch; 2. Jo Weydt en echtgenote; 3. Jn. Barhorst en Tinie Zuidewind. Hiermede waren de spelen buiten af gelopen. Er restte maar weinig tijd om een hapje te eten en voor de liefhebbers om zich klaar te maken voor het ge maskerd bal in het Dorpshuis. Hier wa ren de winnaars: Groepen: Bruidsstoet Margaret; 2. Rassenvraagstuk; 3. Ara bieren. Paren: Appeltjes van Oranje; 2. Bijgeloof; 3. Voor en na de oorlog. Enke lingen: 1. Blank, bruin en geel, één ge heel; 2. Wat een geluk; 3. Rozen uit het Zuiden; 4. Oerwoudmens. Oudeschild kan op een prima feestvie ring terugzien en een woord van lof voor de feestcommissie en allen, die tot het welslagen hebben bijgedragen is zeer zeker op zijn plaats. Hier is weer eens te meer gebleken wat er kan worden bereikt als de gehele samenleving meewerkt. Er waren 51 gemaskerden. Als extra attractie zou nog een Miss Oudeschild gekozen worden. Na lang wikken en wegen en met grote instemming van de aanwezigen werd hiervoor gekozen „Miss Lakeman" lang 1.98 meter. Hij, pardon zij, werd hiervoor met een boeket bloe men beloond. Na een zeer lang beraad hebben commissarissen en directie van de N.V. Texels Eigen Stoomboot Onderneming besloten over te gaan tot aankoop van de „Konin gin Wilhelmina". Het schip is wel oud maar het is de enige uitwijkmogelijkheid die TESO heeft. Het schip is naar de werf „Welgelegen" in Harlingen vertrok ken voor een voorlopige restauratie. De poorten zullen worden vergroot, kajuiten verbeterd en er zullen kaapstanders worden geplaatst. Na het seizoen zal de Wilhelmina opnieuw naar Harlingen gaan voor verdere restauratie. De nieuwe haven aan het Horntje zal de eerste jaren nog niet zijn verwezenlijkt, zodat deze aankoop noodgedwongen is gedaan, zo vertelde ons de directie van de N.V. TESO. Alles zal in het werk worden gesteld om de „Koningin Wilhelmina" met dc a.s. Pinksterdagen in de vaart le hebben. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 9 mei 1960: 25 schrammen 5060; 20 biggen 3040; 35 nuchtere kalveren 4570; 1 koe 800; 18 schapen 75110. LANDBOUWJONGERENDAG 1960 Volgende week woensdag wordt de iandbouwjongerendag gehouden op Texel. De dag begint met een lezing van Ir. Mesu. Na de middag een rondrit over het eiland en 's avonds het toneelstuk „Ballet op de boerderij". Zie ook adver tentie in dit nummer. in Casino Resultaten Fotowedstrijd X- 8 mm tilms en dia's Oude films van Texel (staat u er ook nog op Entree f 0,50 X- Kaarten bij J. Nauta, Langeveld De Rooij en - misschien-vanavond aan de zaai. BEVRIJDINGSDAG TE OOSTEREND Ook Oosterend heeft van de 15de bevrijdingsdag een waardige feestdag ge maakt, waarbij het prachtige zomerweer heel gunstig heeft medegeholpen. Om 9 uur heeft nagenoeg geheel Oosterend zich voor een Interkerkelijke dienst in de Herv. kerk verzameld, waar ds. Scholten en ds. Klijnsma de liturgie verzorgden en kap. Koopman een kort herdenkings woord sprak. In deze dienst verleende ook Excelsior zijn medewerking. Om 10 uur trok men massaal vanaf de o.l. school naar het feestterrein, vooraf gegaan door de tamboers en Excelsior. Hierbij nog even opgemerkt, dat het korps tamboers verrijkt is met verschil lende zeer jeugdige leden en een tam boer maïtre, welke met een korte studie tijd ieders bewondering trok. De morgenuren werden besteed aan de kinderspelen en iedere gelukkige prijs winnaar ontving na zijn overwinning di rect zijn verworven prijs. Men zag ook menigmaal dames of heren van de feest commissie rondgaan om de kinderen het een of ander toe te stoppen en zeer velen hebben genoten van de geestdrift der kinderen om dit feest geheel mee te maken. De middag werd benut voor de volks spelen en het is weer Excelsior, die met een rondgang door het dorp de aandacht hierop vestigde. Er is dan ook weer veel volk op het terrein en er zijn vele deel nemers voor de tunnelrace. Na dit evenement loopt het feestterrein geheel leeg om de dorpentocht te bewonderen. Excelsior heeft ook hier de muzikale be geleiding, terwijl Texels Fanfare de stoet besluit. Als de optocht Oosterend verlaten heeft, is het feestterrein weer druk bezet en amuseert een ieder zich met de Olifantenrace en het ringtouwtrekken. Maar het grote evenement is het sluit stuk van de middag: voetballen met de spuit. Er is goede deelname en beide spuitgasten van de brandweer, ieder in een doel opgesteld, hebben druk werk om de bal weg te werken. Er is hartelijk ge lachen om de vele komische situaties Het was een kostelijk besluit van het middagprogramma. Om 8 uur werd gestart voor de Vossen jacht. Deze niet al te gemakkelijke op dracht, welke te voet moest gebeuren, werd door de winnaar in 15 min. vol bracht. Dit presteerde Bart Scholten, die als eerste binnenkwam, gevolgd door D. P. Trap en M. A. Verhaar. Na afloop werd op het feestterrein tot slot gestreden en zowel door de heren als de dames met veel animo geprobeerd de taart te winnen. Het was in Oosterend 5 mei 1960 een waardige zonnige bevrijdingsviering, die velen niet zullen vergeten. LAMMERENMARKT Burgemeester en wethouders van Texel maken het volgende bekend: De grote lammerenmarkten zullen dit jaar worden gehouden op 16, 23 en 30 mei en op 7, 13 en 20 juni. De toelating tot deze markten ge schiedt, bijzondere gevallen uitgesloten, alleen wanneer vooraf de nodige hokken zijn besproken. Daartoe zal gelegenheid bestaan: a. ter gemeente-secretarie op alle werk dagen (de marktdagen uitgezonderd en 's zaterdags alleen tussen 11 en 12 uur); b. 's zaterdagavonds tussen 7 en 8 uur; ten raadhuize; c. op de marktdagen van 9 tot 13 uur aan de kiosk op of nabij het markt terrein, met dien verstande, dat aan giften na zaterdag 20 uur ontvangen voor de markt van maandag d.a.v. niet meer ten uitvoer worden ge bracht. Verzocht wordt bij het bespreken van lammerenhokken met gepast geld te be talen. Het marktgeld bedraagt 0,20 per lam. Met nadruk wordt er op gewezen, dat aanvoer van de lammeren en het overige vee alleen kan geschieden tussen 7.30 en 10 uur en alleen door de Binnenburg, komende van de Stenenplaats. Het is niet toegestaan de lammeren te merken met teer. Texel, 9 mei 1960. De burgemeester, C. de Koning. De secretaris, P. Beemsterboer. SCHOOLVOETBAL 1960 Het jaarlijkse schoolvoetbaltoernooi staat weer voor de deur. Het is jammer, dat een aantal scholen door gebrek aan voldoende jongens dit jaar niet kan aeelnemen. Gelukkig zijn er in Den Burg zo vele liefhebbers, dat er toch twee af delingen van elk 5 elftallen gevormd konden worden. Het programma luidt als volgt: Zaterdag 14 mei a.s.: Groep 1, veld S.V. Texel: 2.00-2.30 uur O.L.S. Den Burg 1-C.V.O. Den Burg 2.30-3.00 u. O.L.S. Den Burg 2-Oudeschild 3.00-3.30 u. De Koog-O.L.S. Den Burg 1 3.30-4.00 u. C.V.O. Den Burg-Oosterend 4.00-4.30 u. De Koog-O.L.S. Den Burg 2 Groep 2, veld „Texelse Boys": 2 00-2.30 uur R.K. Den Burg 3-R.K. Den Burg 1 2.30-3.00 u. R.K. Den Burg 2-Oosterend 3 00-3.30 u. R.K. Den Burg 1-Den Hoorn 3.30-4 00 u. Oosterend-R.K Den Burg 3 4.00-4.30 u. Den Hoorn-R.K Den Burg 2 De tweede ronde wordt gespeeld op 28 mei a.s. Het programma voor deze dag wordt nader bekend gemaakt. Jongens, doe je best en zorg, dat het weer een prettig en sportief toernooi wordt. B. DE HEER J. H. KIKKERT OVERLEDEN Te Den Helder is zaterdagmorgen overleden de heer J. H. Kikkert. De heer Kikkert is jaren bestuurslid geweest van de Algemene Texelse Middenstandsver eniging. Voor de oorlog was hij secretaris van genoemde vereniging. AUTOMATISCHE TELEFOON 1 JULI IN GEBRUIK Op 1 juli 1960 zal de knooppuntccn- trale Den Burg voor automatisch tele foonverkeer in bedrijf gesteld worden. Deze inbcdrijfstelling betekent dat alle telefoongebruikers op het eiland Texel in staat worden gesteld automatisch te tele foneren met de geautomatiseerde gebie den in Nederland. Omgekeerd kunnen deze geautomatiseerde gebieden automa tisch de aangeslotenen op het eiland Texel bereiken. Van Nederland is reeds 98°/o bereikbaar, en in 1962 zal geheel ons land van automatisch telefoonverkeer zijn voorzien. Teneinde U een volledig beeld te geven van datgene wat nodig is om automatisch te kunnen telefoneren, ligt het in de be doeling, bij voldoende belangstelling, op 28 en 29 juni 1960 in de zaal van hotel „De Oranjeboom" te Den Burg, begin nende om 8 uur 's avonds, voorlichtings bijeenkomsten te houden. Behalve een toelichting op het telefoonverkeer zullen films worden vertoond, waarbij tevens voor het nuttigen van een gratis con sumptie tijd beschikbaar zal zijn. Voor gratis vervoer van telefoonabonnees wo nende buiten Den Burg, zullen autobus sen van de N.V. TESO zorgdragen.

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 1