9 rocn /wa in het harL, Loligo Vulgaris in het Museum Landbouwjongerendag op Texel eindigde met ballet Het eerste begin voor verhoging van de zeedijk u j Rheumatiscti? Stram van lijf en leden? Daarom voorkeur! ZATERDAG 21 MEI 1960 TEXELSE Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 74* JAARGANG No. 74S6 COURANT Verschijnt woensdags en raterdaga Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. 2,25 p. kwart 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Bovenstaande plaat maakten wij in het Texels Museum, waai zich in een der aquaria een drietal pijlinktvissen (Loliqo Vulqaris) bevinden. In teqenstellinq tot de gewone inktvis of zeekat, komt dit lamilielid der „koppotiqen" vrij zeld zaam voor. Deze waterbewoners zijn bijzonder traai. Een interessante bijzon derheid is, dat de dieren in staat zijn plotselinq van kleur te veranderen onder invloed van bepaalde emoties. Dit wordt veroorzaakt door de z.q. chromato- phoren. Dat de dieren zich in het museumaquarium bevinden maq een bijzon derheid worden qenoemd. Inktvissen zijn in 't alqemeen zeer qevoeliq voor veranderingen in de watersamenstellinq. Dat ze gedurende lanqe tijd in leven zullen blijven is niet zeer waarschijnlijk. De heer G. de Haan heelt daarom direkt z'n kleurenlilmcamera ter hand genomen en de levende schoonheden vastqeleqd op de tilmband. De dieren werden gevangen in de Waddenzee met de kuilnetten, welke waren uitgezet door het Zoölogisch Station te Den Helder. Dat de Land- en Tuinbouwjongeren in Noordholland zich niet alleen bepalen bij onderwerpen uit de agrarische sector is woensdag, op de Provinciale Land bouwjongerendag, duidelijk geworden. Tijdens de ochtendbijeenkomst werd het woord gevoerd door dr. ir F. P. Mesu uit Bilthoven. Ir. Mesu is lid van de com missie die het Deltaplan bestudeerd. Opgetogen en vol goede zin kwamen de jongeren uit Noordholland Texel be volken. Het was jammer, dat de belang stelling voor deze Provinciale bijeen komst niet groter was. Zes jaar geleden werd dit jaarlijks terugkerende evene ment ook op ons eiland gehouden. In zijn openingswoord sprak de voor zitter der organisatie, de heer D J. Snoek, woorden van welkom tot Wethou der Hin, gemeentesecretaris de heer P. Beemsterboer en tot het ere-lid, de heer Joh. Roeper. De geringe belangstelling voor deze bijeenkomst schreef hij toe aan de land- bouwdemonstraties in Noordholland. Niettemin hebben de aanwezigen zich deze dag geamuseerd Oude vrienden werden begroet en vriendinnen vonden vrienden De heer Snoek wees in zijn openings woord op de belangrijkheid van deze bijeenkomsten. De samenwerking bevor deren voor een goede eenheid in de maatschappij. „Hoe het niét moet", aldus spreker, „heeft ons de Topconferentie in Parijs duidelijk gemaakt". Dat deze jongerendagen ook uit cultu reel oogpunt van belang zijn, werd door het onderwerp duidelijk. De organisato ren hebben als doel gesteld op de jaar lijkse bijeenkomsten geen agrarisch on derwerp te laten behandelen. Zij willen mee kunnen .praten in het geheel. Dr. ir. Mesu heeft deze jongeren iets verteld over de Deltawerken. Dat „iets" duurde twee uur, maar niettemin was er aandacht voor de zeer interessante le zing. Met behulp van enkele landkaarten en een nieuwe schets van de Deltawer ken heeft de heer Mesu de sluier opge licht van een voor velen te weinig be kend werk, een werk dat ettelijke mil joenen gaat kosten. Maar Nederland staat in het buitenland goed aangeschreven op het gebied van waterwerken. Een buiten lander verwondert zich er regelmatig over hoe het mogelijk is dat zoveel Hol landers beneden de zeespiegel leven. Dr. ir. Mesu herinnerde aan de waters noodramp van 1 februari 1953 en alle gevolgen ervan. Vorig jaar zijn de eerste werken van het grote Deltaplan gereed gekomen, maar jaren zullen er mee ge moeid zijn voor alle plannen zijn uitge werkt. Het is nog niet met zekerheid te zeggen of alle dammen kunnen worden gelegd. Dat deze dammen en sluizen voor het hele land van belang zijn, werd eveneens op duidelijke wijze door Ir. Mesu uiteengezet. De indijking heeft ook bezwaren. De visserij zal op sommige plaatsen verdwijnen of achteruitgaan De regering stelt alles in het werk om goede oplossingen hiervoor te vinden. De ansjovis gaat in ieder geval verloren. De mosselteelt zal zich waarschijnlijk ver plaatsen naar de westelijke wadden. De heer Snoek dankte Dr. Ir. Mesu voor zijn betoog en wenste de Deltacom missie veel succes bij dit interessante, maar moeilijke werk. Rondrit over het eiland Na de middag heeft het gezelschap in twee TESO-bussen een rondrit gemaakt over het eiland. Het is een lust om in deze prachtige bussen een toertje te ma ken. De tocht ging eerst over het oude gedeelte van het eiland, waarbij vooral werd gewezen op de schapen en de tuun- waollen. Via Loodsmansduin naar de Dennen. (Jammer dat er enkele gebou wen nabij het Loodsmansduin groen zijn geschilderd; dit is tegen de duinen geen verbetering). De Fonteinsnol werd be klommen en daarna ging het langs de in aanbouw zijnde bungalows. Veel be wondering sorteerden de zomerverblij ven niet. Door De Koog naar de Slufter- vallei. Het kacheltje in de ontspannings zaal deed het verrukkelijk. Jammer, dat op deze dag de zon verstek liet gaan; het bezoek aan het strand in het hoge noor den was daardoor van slechts korte duur. Oost werd doorgetoerd en ook in de omgeving van Oosterend, een duidelijk beeld van de ruilverkaveling. Via De Waal weer naar Den Burg. „Ballet op de boerderij" Het avondprogramma is een succes ge worden. Oud-leerlingen van de land bouwschool en landbouwhuishoudschool deden hun best in het blijspel „Ballet op de boerderij" De regisseur, de heer B Staring, heeft alle eer van zijn werk. De jonge spelers waren goed op dreef. En kele maanden geleden is dit stuk in De Koog gespeeld, zodat wij over de in houd niet zullen schrijven. Er is gelachen om het stadsmeisje, dat haar intrek nam in de boerderij. Het to neel was keurig verzorgd en het volume behoorlijk. De medespelers en -speelsters waren: Dirk Roeper, Riet van Leeuwen, Kees Witte, Ans Heijermans, Ko van Splunter, Gré Kuip, André Hin, Martha Smit, Edo Spoelstra en leg Plaatsman; in het be kende hokje werden zij bijgestaan door Paul Eelman. Een hartelijk applaus en een dankwoord van de heer Snoek was de beloning. Hierna werd onder leiding van het dansorkest Henny Kok enkele ogenblik ken gedanst. Om een uur verlieten de gasten van de vastewal, met een extra boot, het eiland. GEEN SPREEKUUR BURGEMEESTER Burgemeester C. de Koning houdt maandag 23 mei geen spreekuur. SPORTVERENIGING OOSTEREND GAAT UITGEBREID FEESTVIEREN De voetbalvereniging te Oosterend gaat het 25-jarig bestaan en het in gebruik nemen van het nieuwe voet balveld op feestelijke manier vieren. De plannen zijn groots en een omlijnd plan is nog met gereed maar de hoofd attracties worden nu al genoemd. Op vrijdag 22 juli a.s. groot teenager bal. Zaterdag 23 juli 's middags grote gratis ballonnenwedstrijd, d.o.v. grote demonstratie en 's avonds bal. Zondagmiddags voetbalwedstrijd van twee bekende 1ste Divisieclubs en 's avonds sluitingsbal van deze drie SVO-feestdagen. Op het terrein zal deze dagen een zweefmolen en diverse attrac ties aanwezig zijn. S.V.O. succes! BELGISCH KAMPIOEN Op de zondag 15 mei j.l. gehouden Internationale Hondententoonstelling te Luik (België) behaalde de Saluki, Ned kampioen Belladonna v d. Bokkeberg, eigenaar M. Heijmans, Den Burg, het Belgische kampioenschap. VERGADERING VAN DE RAAD Vergadering van de raad der gemeente Texel op vrijdag 27 mei 1960, n.m. 2.30 uur ten gemeentehuize. Texel, 17 mei 1960. De burgemeester van Texel, C. DE KONING. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 3. Verlening vaste aanstelling aan de heer J. J. Sligman als hoofd der open bare lagere school te Midden-Eierland. 4. Verlening van een vaste aanstelling aan mevr. M. M. Kuip-Huisman als on derwijzeres aan de Beatrix-school. 5. Benoeming van een bestuurslid van de „Stichting sociaal toerisme Texel" in de vakature ontstaan door het bedanken van de heer Jn. Vlaming. Door burge meester en wethouders worden aanbe volen: 1. de heer H. Oosterhof te Den Burg; 2. de heer A. Boltjes te Den Burg. 6. Beslissing op een verzoek van het Be stuur der Stichting Kleuterschool De Cocksdorp-Eierland, waarin met toepas sing van artikel 50 der Kleuteronder wijswet medewerking wordt gevraagd tot: a. het stichten van een schoolgebouw op een terrein liggende binnen de gren zen van het dorp De Cocksdorp; b. het verstrekken van de benodigde schoolmeubelen en stoffering voor het onder a genoemde schoolgebouw; c het verschaffen van de eerste inrich ting van de school met ontwikkelings materiaal, hulpmiddelen en school- behoeften. 7 Voorstel aan de Kroon tot verhoging van het maximum der vergunningen en verloven A ingevolge de Drankwet 1931, Stbl. 476. 8. Vaststelling van een verordening als bedoeld in artikel 10 van de Drankwet 1931, Stbl. 476. 9. Verkoop van een perceel grond, deel uitmakende van het industrieterrein te. Den Burg, aan de heer W. D. Bakker, c ldaar. 10. Verkoop van een perceel grond, deel uitmakende van het industrieterrein te Den Burg, aan de firma Drijver, geves tigd te Den Burg. 11. Uitgifte in erfpacht van een stukje grond te Den Burg aan de Sportvereni ging Texel, aldaar, ter stichting van een kleedlokaal. 12. Goedkeuring van de rekening van de afd. Texel van het Witte Kruis over 1959. 13. Wijziging begroting voor 1959 van de gemeente. 14. Wijziging begroting voor 1960 van de gemeente. SLUITING BIBLIOTHEEK DE COCKSDORP Men wordt verzocht alle boeken zo spoedig mogelijk terug te bezorgen bij mevr. Daalder-Voorthuizen. VERTROKKEN PERSONEN Anna C. Reij (ev. Groot Kormelink) van Weststraat 10, Den Burg naar Groenlo, Borculoseweg 1. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 25 mei a.s. consultatiebureau Woensdag 25 mei a.s. worden de moeders van Den Burg en Oudeschild verwacht tot vier uur. 'n Bloedzuiverend* buur met Kruschen, is oob voor D do remedie. U zult verbaasd zijn als U ondervindt wat Kruschen ook voor U kan doen. Be gin liever vandaag dan morgen de bloedzuiverende Kruschen Kuur en al gauw - naarmate Uw bloed vrij komt van wat nu Uw pijnen veroorzaakt, voelt ge U een ander mens worden: Jeugdiger, vief en weer blij De heren A. den Duik, W. Berkenbosch en G. van Wijk, van de Grondmechanica te Delft, beziq mei het maken van sonderin- qen lanqs de dijk in de P.Ii. Polder. De eerste werkzaam heden voor dat met verhoqinq wordt be- 81® qonnen. In opdracht van Rijkswaterstaat zijn mannen van de Grondmechanica te Delft hun werkzaamheden op het eiland be gonnen. Het is bekend hoe breed en hoog de dijk langs de kust zal worden. Maar nu is het de vraag wat kan het gewicht zijn dat op de dijk kan worden aangebracht? Daarvoor is het laborato rium van de grondmechanica ingescha keld. Met op de achtergrond de molenromp van de P.H. Polder troffen wij een drie tal heren aan, dat druk doende was met sonderen. Met zwaar apparatuur waren ze naar de dijk getrokken. Een auto, die van alle gemakken was voorzien werd tot onder aan de dijk gereden. Op de foto ziet U een der apparaten, die voor de peilingen nodig zijn. De grondlagen, die aan de voet van de dijk zitten, worden onderzocht. Er wordt tevens onderzocht waar en hoe diep een goede zandlaag zich bevindt. Men kan met bepaalde instrumenten opnemen hoeveel druk de dijk per vierkante cen timeter kan hebben. Er werd een gemid delde verkregen van ongeveer 30-40 kg per cm2. Men weet nu meteen hoe de grondlaag, is. op een afstand van 3J/2 km worden thans 35 sonderingen gemaakt, die gemiddeld 5m. diep zijn, voor een behoorlijke drukvastheid. De „teen" van de nieuwe dijk zal 22 GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN tot en met 17 mei 1960 Gevonden te Den Burg: 2 sleutels aan kettinkje; grijze snelbinder voor fiets; le peltje van Texel; lichtblauwe knipporte- monnee met 1 rose oorbel Verloren te Den Burg: 2 pinken (koeien); bruinlederen portemonnee met ongev. ƒ20,ƒ22,zonnebril in étui; elektrisch scheerapparaat. Het bureau der rijkspolitie te Den Burg is hiervoor geopend op werkdagen van 16.00 tot 18.00 uur. LAMMERENMARKT Voor de goede orde wordt er nogmaals op gewezen, dat de markt gedurende de grote lammerenmarkten om 7 uur wordt opengesteld, dit in verband met de con trole op rotkreupel. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER VAN LOON (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER SIEBINGA (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Dierenartsen: H. DE BOER (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) MARKSTALLEN VERPLAATST Ook a.s. maandag zullen weer enkele marktstallen in de Parkstraat worden geplaatst. Nu de aanvoer van vee groter is dan normaal, is er voor alle markt stallen geen plaats op de Groeneplaats. De heren handelaren waren niet erg te spreken over de gang van zaken. Een der handelaren hoorden wij mopperen: „Ik kom hier nou al 20 jaar en nou word je gewoon in een hoekje gedrukt". De heer Visser had maandag echter papier en bril bij de hand, zodat van vergissing geen sprake was. Na de storm komt meestal de stilte, zo zal het ook wel on der de heren markthandelaren zijn. meter uit het hart van de huidige dijk komen. Dus er zal wel het een en ander veranderen zo langs de kust. Later moesten de mannen hun werkzaamheden voortzetten in het water. Dat dit geen ge makkelijk karwei is werd ons duidelijk. Het zware instrument moest op de twee bootjes worden geplaatst. De mannen zakten tot over hun knieën in het water. Maar de sonderingen werden gemaakt. Straks zal Waterstaat weten wat voor gewicht er op de dijk kan worden aan gebracht. We hebben ook nog even een blik ge worpen in de auto die de heren van de Grondmechanica onder aan de dijk had den gebracht. Deze wagen was zelfs voor zien van een donkere kamer. Na een ge sprek met de uitvoerder, de heer A. den Duik, werd ons duidelijk dat er niet alleen aan de dijken van Hollans kust wordt gewerkt. Grondonderzoekingen worden ook verricht in de steden. Voor dat men overgaat tot het bouwen van fabrieken etc. worden er grondmonster! gemaakt. Ook wegdekken worden ge controleerd. Hiervoor gebruikt men film apparaten, die langs de weg worden ge plaatst. Een bepaalde druk wordt op het wegdek aangebracht en iedere schomme ling wordt op de film vastgelegd IVOROL tandpasta geeft behoud van een gaaf gebit TER OVERDENKING: WAARDERING De tijd is weer aangebroken dat de lammeren op de markt staan. Met karre- vrachten vol worden ze aangevoerd en op de Groeneplaats weerklinkt als van ouds het Texelse volkslied. De beestjes hebben de eerste onbezorgde jeugd ach ter de rug en ze worden nu snel bedaar de schapen. Het is altijd weer onbegrij pelijk hoe die dartele jolige lammeren tot zulke plechtstatige dieren kunnen worden. Maar ja, in de mensenwereld gebeurt dat ook wel eens! De kooplui zullen hun belangstelling tonen en de dieren naar waarde schatten. Maar het gaat hun hoofdzakelijk om de vacht. Ze zoeken niet naar de beesten die het hardste schreeuwen, want ze kennen het gezegde, veel geschreeuw, maar weinig wol! Ze moeten die dieren hebben die de beste wol leveren. Je zou kunnen zeggen; als de buitenkant maar goed is. In de mensenwereld wordt vaak alleen maar gelet op hen, die het meeste la waai maken en de grootste drukte heb ben. Dat maakt indruk. Wij taxeren de mens vaak alleen naar wat hij presen teert en presteert. Het vele geschreeuw valt het meeste op. Maar als een koopman de dieren met de beste vacht zoekt, dan weet hij ook, dat het dan tegelijk een gezond dier is. Daar is samenhang tussen uiterlijk en innerlijk. Zo is het bij ons mensen niet altijd. De vacht kan best schijnen onaf hankelijk van het innerlijk. Er staat in de bijbel een zinnetje dat zó luidt; de Heer ziet het hart aan. Voor Hem geldt niet de maatstaf van de uiter lijke drukte en schijn, het vele ge schreeuw. Daér gaat het om het wezen lijke. Als we een goed schaap van de kudde van de Heer zijn, dan zal het uiterlijk een weerspiegeling zijn van het innerlijk. Zijn waardering is anders dan die van ons, want Hij laat zich niet door de schijn bedriegen.

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 1