Demonstratie inkuilmachines op het bedrijf Th. R. Hin Pension „De Zwaluw" slaat haar vleugels uit ksÜCXcl Woensdag 8 juni a.s. NIET verschijnen mannelijke kantoorbediende Uitvoering Redmer IJ ska school geslaagd De belangstelling voor deze demonr stratie was zeer matig. We mogen ver onderstellen, dat dit een gevolg is van de drukke werkzaamheden op de landbouw bedrijven. Zoals reeds eerder werd medegedeeld, werd op het bedrijf van de heer Hin ge werkt met de inkuilmachine „Vicon" van de Coöperatieve Werktuigenvereniging en de maaikneuzer New Holland van de fa. Grisnigt. Bij de inkuilmachine „Vicon" is het werk tot de aanvoer van het gras bij de silo gelijk aan wat we zouden kunnen noemen het normale inkuilen. Het gras wordt met de rnaaimachine of maaibalk gemaaid en daarna direct of na één of meer dagen bij elkaar gebracht en naar de plaats van inkuilen vervoerd. Evenals bij het zgn. koud kuilen moet het gras het liefst in één dag in de kuil of silo komen. Bij de kuil of silo staat de „Vicon", die het gras door een vijzel klein maakt en wringt. Het gevolg van deze bewerking is, dat het sap uit de cel len van het gras naar buiten komt.. Dit sap heeft een conserverende werking en bevordert een goed kuilproces en voor komt verliezen van waardevolle voe dingsstoffen en vorming van boterzuur. De capaciteit van de „Vicon" was op het bedrijf van de heer Hin niet zo hoog We schatten deze op plm. 4 ton per uur. Blijkens een opmerking van de vertegen woordiger van de „Vicon" was dit vooral een gevolg van het feit, dat het gras iets te veel was voorgedroogd. Verder was, naar het oordeel van dezelfde vertegen woordiger, de trekkracht van de tractor, die de „Vicon" aandreef niet voldoende. Overigens was het werk van de „Vicon" zeer goed. Aan de vaste wal is ook over- zal de Texelse Courant Directie Tex. Courant IN VOLGEND NUMMER Enkele verslagen moesten tot een vol gend nummer blijven overstaan Red. Het V.V.V.-zomerprogramma is in con cept vastgesteld. Instanties en personen, die bij dit programma zijn betrokken, hebben een exemplaar toegestuurd ge kregen opdat de kansen op misverstan den e.d. tot een minimum beperkt worden Voor de goede orde delen wij echter hierbij nog mede dat het concept-pro gramma bij de V.V.V.-directie te verkrij gen is. Zij, die menen dat zij nog gege vens hebben, die in het zornerprogramma vermeld dienen te worden, verzoeken wij ons snel te berichten. Het is de bedoeling in de loop van de volgende week tot het drukken van het zornerprogramma over te gaan. De nog niet betaalde contributie-nota's van de V.V.V. zijn dezer dagen in handen gegeven van een kwitantie-loper. Wij verzoeken onze leden de betrokken in casseerder vlot te helpen. Dezer dagen kreeg de V.V.V.-Texel de schriftelijke vraag toegezonden of de prijs van 1,35 voor een kaart van het eiland nog juist was, daar het bedrag was ontleend aan een V.V.V.-krant van 1950. Met dit voorval willen wij gaarne nog eens de propagandistische waarde van de V.V.V. krant beklemtonen. Die V.V.V.-krant van 1950 was uiteraard niet meer bij de tijd, maar bracht opge diept uit een verborgen hoek een gast tóch weer op het idee het „Gouden Bol- tje" als vakantieverblijf uit te kiezen. Op Texel zijn wij de afgelopen week getuige mogen zijn van de heropening vna een aantal gerestaureerde dan wel vernieuwde bedrijven in de toeristische sector. Andere bedrijven zijn al eerder geopend, en bovendien volgt er nog een aantal. Het is iedere keer weer verheugend bij zo'n openingsplechtigheid goede onderne mingszin te ervaren; er is durf voor no dig (maar het is verantwoorde durf) om over te gaan tot financiering van een nieuw project. Toch is het investeren van Texels ka pitaal in de toeristische sector een zaak van zijn-of-niet-zijn. Het toerisme blijft zich gunstig ontwikkelen De deviezen, die Nederland verdient aan buitenlandse gasten beloopt thans hetzelfde peil als de export van bloembollen en bloemen. Onder de Nederlandse gemeenten staat Texel thans negende in de rangorde van gemeenten die in de periode van 1954 tot en met 1958 de meeste buitenlandse hotel overnachtingen boekte, na Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Noordwijk, Zand- voort, Utrecht, Arnhem, Breda en nog voor Maastricht Dit zijn duidelijke cij fers. Het klein° Texel schaart zich tussen gemeenten met tienduizenden en zelfs honderdduizenden inwoners. Dit peil kan alleen gehandhaafd blijven als men naar aantal en kwaliteit de accommo- datie weet op te voeren. Texel, \J let op Uw saeck 4i V.V.V.-Texel. tuigend bewezen, dat met deze machine een uitstekend kuilproduct gemaakt kan worden. Persoonlijk zijn wij van mening, dat het gras, dat de „Vicon" hier ver werkte iets te veel was uitgegroeid. De maaikneuzer New Holland werkt geheel anders. Bij dit systeem wordt de landbouwer ook ontlast van het maaien van het gras. Deze machine maait het gras met behulp van zeer snel rond draaiende „beitels". Het wordt daardoor tegelijk in kleine stukjes verdeeld en weggeblazen in een meerijdende wagen. Deze wagen is voorzien van hoge hek ken, bekleed met gaas. De gebruikte wa gens waren nog niet geheel voor het doel geschikt. Ze waren iets te lang aange koppeld en het gaas had iets te ruime mazen. Dit geeft vooral bij veel wind moeilijkheden. Wij vernamen, dat de fa. Grisnigt voornemens is dit te veranderen. Een opmerking, die we hoorden van diverse landbouwers was, dat er te veel gras op het land bleef staan. Inderdaad „maaide" de machine niet zo kort als we dit bij normaal maaien gewend zijn. De heer Grisnigt weet dit aan het feit, dat de grondligging niet ideaal was en boven dien vrij veel stenen aanwezig waren Toch hebben wij de indiuk, dat het maaien in het algemeen minder kort zal gebeuren als bij de ouderwetse manier van maaien. Het lossen van het gemaaikneusde ma teriaal bij de silo verliep minder vlot. Het is uiteraard vrij moeilijk dit gehak- selde gras met de vork te verwerken. Wij zijn dan ook van oordeel, dat hier voor een andere oplossing moet komen. De heer Grisnigt was hiervan ook over tuigd, maar wilde afwachten of de ani mo voor deze machine op Texel voldoen de zou zijn om voor dit doel een speciaal werktuig aan te schaffen. Een goede transportband zou het werk al veel ge makkelijker maken. Verder worden er proeven genomen met zelflossende wa gens. Het staat wel vast, dat, wanneer een goede oplossing voor het lossen bij de silo is verkregen deze methode een enorme arbeidsbesparing geeft. En gezien de grote vraag naar arbeidsbesparende me thoden bij de winning van ruwvoeder we denken hierbij aan de grote animo voor het hooipersen geven wij deze machine een zeer goede kans. Een bijzonderheid, die wij op het be drijf van Hin konden bekijken was het aantrappen van het materiaal in de silo met behulp van een paard. Het kostte wel enige moeite de viervoeter in de silo te krijgen, maar toen het dier zich een maal in deze „cel" bevond, voelde het er zich prima thuis. Op de momenten, dat het geen werk behoefde te doen nam het reeds een voorproefje van het gehak- selde gras. Het zal waarschijnlijk niet gelukken ieder paard voor dit doel te charteren, maar dat hierdoor een zeer goede aanpersing wordt verkregen is wel zeker. En voor een goed kuilproces is dit zeer belangrijk. Aan de vaste wal is nl. meerdere malen gebleken, dat het slagen van de kuil afhing van het goed aan trappen van he* materiaal. Tot slot menen wij te mogen conclude ren, dat het voor de Texelse boeren een geluk is, dat de hiervoor genoemde ma chines nu op ons eiland aanwezig zijn. Hierdoor is immers de mogelijkheid ge geven om ook op dit gebied gebruik te maken van arbeidsbesparende en kwali teitsverbeterende methoden. C. v. Gr. Wij vragen voor zo spoedig mogelijk een met enige ervaring. Bakker's Ijzerhandel TEXEL BEZIT EEN KROOSDUIKER Sinds een paar dagen bezit Texel een kroosduiker. De heer G. Jonker is be halve koster van de Hoornder kerk ook bevorderd tot kroosduiker. Hulpvaardig, zoals altijd, had hij zijn diensten aange boden aan de heer Arensman. Met een „zakje" toog de heer Jonker naar de sloot om het daar *e laten zakken. De kwali teit van het zakje liet echter te wensen over en als de koster bij de sloot staat houdt hij alleen de bovenkant in de han den. De inhoud neemt een sprongetje. en weg. Jonker er achter aan, maar hij springt precies de verkeerde kant uit. Met een nat pak nam de hulpvaardige koster de benen. INGEZONDEN Vorig jaar zijn er honderden tamme konijnen gestorven door de zo gevreesde konijnenziekte de myxomatose. Dat er NU nog konijnenfokkers zijn, die zulke zieke dieren langs de weg zetten, kan ik niet begrijpen. Zondag j.l. trof ik zo'n konijn langs de weg van 't sportveld. Begrijpt zo iemand niet dat hij op deze manier alles besmet. Gaat niet iedere fokker zijn gras langs de wegberm zoekon?! Nee, wees sportief en ga even naar de dierenarts en laat ze inenten, het kost maar 2 kwartjes. Kunt U het lijden der dieren niet zien? MaaU ze dan dood en zet ze niet langs de weg, want dan lijden ze dubbel. Het aange troffen dier was een Hollander. Vorig jaar kwamen hier ook al klach ten over binnen. Toen was er zelfs zo'n onsportieve fokker, die zijn konijn langs de weg in een boom ophing. Nee, fokkers, als U zo met Uw konijnen omgaat, ruim ze dan spoedig op (niet langs de weg berm), want het konijn wil ook een nor maal bestaan. Met dank voor Uw plaatsruimte, teken ik, hoogachtend, B. v. E. VOOR PINKSTER TERUG Enkele dagen voor de Pinkster zal de Koningin Wilhelmina", de „jongste" aanwinst van de N.V. TESO weer in Texels haven arriveren Er wordt met man en macht op de werf in Harlingen gewerkt om de boot tijdig gereed te hebben. Het zou een ramp zijn als het schip niet klaar kwam. Het talrijke ver voer voor het komende weekend moet ook per Koningin Wilhelmina geschieden. JONGE ZWANEN VERDWENEN Uit de vijver te Den Burg zijn zes jonge zwanen verdwenen. De verzorgers van dit gevogelte vragen zich af hoe dit kan. Ook vorig jaar gebeurde dit op on verklaarbare wijze. Zit er dan toch handel in? TEXELSE POLITIE BEZIT MOBILOFOON De Rijkspolitie op ons eiland beschikt vanaf vandaag over een mobilofoon. In de jeep, die enkele weken hiervoor uit de circulatie is geweest, is een tele fooninstallatie gebouwd. Onverschillig op wat voor punt de auto zich op het eiland bevindt, contact met het bureau is mogelijk. MEDEWERKING GEVRAAGD Ook op ons eiland is de volkstelling aan de gang. De formulieren zijn inmid dels bij U bezorgd en vandaag komen de „tellers" bij U terug. Wilt U Uw mede werking verlenen en de gevraagde gege vens spoedig invullen? De tellers zijn U er dankbaar voor! V.V.V.-KANTOOR GEOPEND Den Hoorn Vandaag is het V.V.V.- kantoor in Den Hoorn weer open. Dit jaar ondergebracht bij mevr. L. Lap-de Waard, die tevens mevr. W. Kikkert- Duinker vervangt als informatrice. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 30 mei 1960: 2300 lammeren 4878; 24 biggen 4050; 1 koe plm. 700, 14 schapen 70105. VAN TRAP GEVALLEN Oudeschild - Maandagmiddag is mevr. D. op zolder gestruikeld en van de trap gevallen. Ze is in het ziekenhuis te Den Helder opgenomen. WEES VOORZICHTIG! In de Zwaanstraat te Den Burg stond voor de ingang van de Bios de heer J. Huisman uit Den Hoorn te wachten op een kaartje. Dicht langs hem heen schoot een jongen op de fiets met in zijn hand een werphengel, voorzien van snoer en haken. Een van die haken kwam boven het oog in het voorhoofd van de heer Huisman. Met veel moeite wist dokter Van Loon dit ongewenste obstakel te verwijderen. De eigenaar van de hengel heeft blijk baar niets ontdekt, want er werd rustig doorgereden. Het is echter een waarschu wing voor de heren hengelaars! BEVERWIJKSE SPORTVRIENDEN KOMEN NAAR TEXEL Vrijdag a.s. krijgt S.V. Texel bezoek van een veertigtal adspiranten en welpen uit Beverwijk. Onze jongens zijn enkele weken geleden in Beverwijk op bezoek geweest en hebben daar bijzonder geno ten van al hetgeen hun geboden werd. Wij zullen ons best doen, onze gasten eveneens genoeglijke dagen te bezorgen. Weliswaar kunnen we geen bijzondere programmapunten opnemen, zoals een bezoek aan een grote luchthaven, maar de natuur op Texel is onovertroffen en met trots spreken de Texelaars dan ook van ons „Gouden Boltje". Het volledige programma is als volgt samengesteld: Vrijdag 3 juni: plm. 20.15 uur Aankomst van onze gasten bij het postkantoor te Den Burg, waar zij worden afgehaald door hun pleegouders. Zaterdag 4 juni: Adspiranten- en welpen- toernooi. Zondag, le pinksterdag: 's morgens geen programma. 14.00 uur Verzamelen bij het postkantoor voor een tochtje met auto's of per bus naar het Hoornderslag. Bij warm zomer weer blijven we enkele uren aan het strand, bij minder warm weer maken we een wandeltocht langs het strand of door de dennen. 19.30 uur: Filmavond in de Lagere Land bouwschool aan de Beatrixlaan. Maandag, 2e pinksterdag: nog enkele voetbalwedstriiden op het terrein van S.V.T., t.w.: 11.00 uur: SVT welpen b-Beverwijk welpen b 14.30 uur: S.V.T. adsp a-Beverwijk adsp. a 15.40 uur: S V.T. welpen a-Beverwijk welpen a 20.00 uur Vertrek van onze gasten vanaf het postkantoor Mogen wij op Uw medewerking reke nen, om het programma in alle opzichten te doen slagen7 Wij wensen U allen bij zonder prettige dagen toe. De Jeugdcommissie S.V.T. Het is zaterdag niet alleen gebleven bij de opening van Bos en Duin. Ook in De Koog, de badplaats van het eiland, is een nieuwe accommodatie in gebruik genomen. Het was Ds. J. M. Hul- stein, Geref. predikant te Amsterdam, die op verzoek van de familie Hamerslag hier de opening van het nieuwe gedeelte verrichtte. Ook hier heeft men ver vooruit gezien. Een prachtige eetzaal is er bijgebouwd, ULO-SCHOOL BEWOOND Voor de ULO-school staat sinds vorige week een brievenbus op palen Deze bus is voorzien van een naambordje: M. Huibrechts. Toen wij zondagavond even langs de schoolramen hepen, zagen wij een dame zitten onder het licht van een leeslamp. Kennelijk is de woningnood op Texel ten ondergaan; wij kunnen ons voorstellen, ambtenaar van het woningbureau. Niets bekend! Misschien dat we nu binnenkort een huisraad op straat zien staan? Of dat er weer een noodlokaal bij moet komen. Maar ach, dit zullen B. en W. wel uit zoeken, misschien een punt voor de vol gende raad om (met gesloten deuren) te behandelen? VOOR DE LIEFHEBBERS In de omgeving van de melkfabriek is sinds kort een familie vertrokken naar de vastewal. Dat komt meer voor, maar nu zijn de huisdieien zonder meer achterge laten. De hond is inmiddels door de die renarts meegenomen, maar er is ook nog een poes. Toen kinderen daar aan het spelen waren, ontdekten zij het dier, ook jonge poesjes werden gevonden, keurig verscholen in een hooiklamp Maar het kan, hoe goed de kinderen ook hun best doen, zo niet blijven. Als er liefhebbers zijn voor dit jonge leven: familie Den Braven en fam. Wieringa weten er meer van te vertellen. zodat het bedrijf, dat in 1949 van start ging, nu twee eetzalen bezit en een zeer gezellige conversatiezaal. Aan de rand van het dorp is het daar vrij gelegen en we kunnen ons dan ook best voorstellen, dat de gasten die er een maal hebben vertoefd steeds weer terug komen. Zo ook dominee en mevrouw Hulstein, die in 1949 tot de eerste gasten van „De Zwaluw" behoorden. Nadien zijn ze nog vele malen terug geweest. „We hebben", aldus ds. Hulstein, „hier veel zien veranderen, maar de heer en me vrouw Hamerslag zijn steeds dezelfde ge bleven. Gastvrij en altijd behulpzaam" Dat bleek ook zaterdagmiddag. Onder de vele genodigden zagen wij o.a. de heer P. Beemsterboer, gemeentesecretaris, de heer Fortgens, directeur VW, collega's etc. Het werk werd uitgevoerd door de fa. Drijver, aannemer, fa. Schoo, verwar ming. De heer Schoo vertelde ons nog een bijzonderheid omtrent de verwar ming. In de keuken staat een Tenzer- fornuis, dat voorheen het gehele bedrijf van warm water voorzag. Nu zijn er twee mogelijkheden geschapen: cle centrale verwarming èn fornuis kunnen, naar ge lang de bezetting van het bedrijf, via dezelfde leiding dienst doen. De capaci teit van „De Zwaluw" is thans verdub beld, zodat steeds meer gasten kunnen profiteren van al de geneugten die ons eiland te bieden heeft. Het schilderwerk werd door fa. Toolens verzorgd, elektra door fa. M. A. J. Vonk, terwijl fa. Verstegen als lood gieter het zijne er toe bijdroeg. De archi tect, de heer Boogaard, heeft ook hier een keurig geheel geschapen, dat zeker een aanwinst voor het eiland kan worden genoemd. Voor een pension is de entree groot opgezet. De bovenverdieping toont ruime slaapkamers met alle comfort. Ook de keuken heeft een verandering ondergaan; wij kunnij ons voorstellen, dat de familie Hamerslag hier trots op is Ook de familie Hamerslag is dus ge reed de gasten te ontvangen en wij wen sen hun veel (verdiend) succes. Al was de zaal van het Dorpshuis „De Wielewaal" op vrijdagavond en zaterdag avond j.l. niet uitverkocht, toch heeft het de leerlingen van de Redmer IJska school te De Waal niet kunnen weerhouden met enthousiasme de schoolrevue „Wij zijn jong" voor het voetlicht te brengen. Zeer voldaan gingen de aanwezigen om 11 uur huiswaarts; het waren gezellige avonden geweest. Nadat de voorzitter der Oudercommis sie, de heer C. Witte, een openingswoord had gesproken, zongen alle leerlingen ge zamenlijk: „Wij zijn jong, de aard' ligt open". Ze hadden er zin in, dat was aan het zingen te horen. Daarna verzorgden de 1ste, 2de en 3de klassertjes een programma met als on derwerp: „Voor schooltijd". Wat zie je alzo, wanneer je op weg bent van huis naar school? Daartussendoor werd voor gedragen door Ansje Maas en Dirk Rik- kenberg. Heel aardig was de scene: „Klein Jantje wil geen sommen maken". Jan Plaatsman speelde zijn rol voortref felijk. Hij stelde voor het jongetje, dat met veel praats zijn sommen niet wil maken, maar later, als de klas na half vier naar huis is, tot inkeer komt, een innerlijke strijd voert en uiteindelijk toch toegeeft aan de wil van de juf. Hij be looft zelfs voortaan altijd zijn sommen te zullen maken. Een aardig gespeelde scene, welke de zaal zeer waardeerde. Vervolgens gingen de 4de, 5de en 6de klassers behandelen, wat je zoal op school doet en leert. Jan Bakker en Jaap Bet- sema spraken de verbindende teksten vlot en zo zagen we: de Nederlandse taal, het rekenen Die nare sommen wat verdriet" voorgedragen door Ariena Verijzer), en meester Chiel Witte, die met gulle hand strafwerk uitdeelt. Om de geschiedenis voor de zaal weer eens wat op te frissen, werden enige jaartallen dramatisch voorgesteld. Leo Lap verscheen als „Batavus" ten tonele (100 jr. v. Chr.). Vervolgens verschenen de Watergeuzen (1572) met Lumey (Kees Verberne) en Koppelstok (Jan Kooger), geflankeerd door de geuzen, gewapend met hellebaarden. Zij zongen gezamen lijk „In naam van Oranje, doe open de poort". Daarna werd het décor veranderd en verscheen de Spaanse Zilvervloot! Ook het vak aardrijkskunde kreeg een beurt en wel m de vorm van de emi gratie. We zagen achtereenvolgens een Amerikaan (Piet W. Roeper), een Chinees (Kees Koopman) en een neger (Nico Zoetelief). Als slotstuk voor de pauze begeleidde Ineke Plaatsman op haar accordeon een groep meisjes. Zij zongen o.a. enige lied jes, waarop zij zelf de woorden hadden gemaakt. Tijdens de pauze werd de traditionele verloting gehouden. Vrijwel alle ouders hadden hun bijdrage hiervoor geleverd in de vorm van prijzen. Na de pauze speelde Ineke wederom enige stukjes. Na een programma van enige vader landse liedjes ,Waar de blanke top der duinen", „Wij leven vrij, wij leven blij" en „Hollands Vlag") waarbij de zaal meegenoot door uit volle borst mee te zingen (als de tekst tenminste nog in het geheugen zatb vroeg Ineke Plaatsman, verkleed als Texels boerinnetje zich af. of er geen Texelse liedjes bestonden en of de jeugd die ook kende Weljajet! En het „Er vaart een boot het Marsdiep door" gevolgd door „Texels Jubellied" weerklonk door de zaal. Na een samenspraak in het onvervalste Texels, waarin uiteen werd gezet, waar om dit alles werd gewrocht, werden enige kampliedjes gezongen, die tijdens de reis naar de jeugdherberg „Rhijnau- wen" (weer de krokende kikkers ons wakker houwen) gezongen worden. Daartussendoor vertelde de jeugd wat ze zoal na schooltijd uitvoeren: „treilen" door de modder, bomen beklimmen en eruit vallen, voetballen, sluipen rond De Waal enz. De gedachte van samenwerken tussen blank en bruin, waaraan helaas tegen woordig nog wel eens wat mankeert, werd samengevat in het lied „Kind'ren van één Vader". De propaganda voor de schoolmelk was ook aardig. Er stond een grote melkfles op het toneel, waaruit de grote Chiel Witte en de kleine Joke Zoetelief uit alle macht stonden te „drinken". Vervolgens voerden Nico Bakker, Kees Koopman, Ben van Heerwaarden, Agnes Kager, José Verberne en Annie Hin een pantomime op: „De Wielerwedstrijd". De zaal genoot hiervan. Nadat als laatste de slotzang had weer klonken door de zaal, sloot voorzitter Witte deze gezellige en goed geslaagde avond, waarbij hij een woord van hulde sprak tot de jeugd voor hun prestaties, alsmede een woord van dank tot juf, mevrouw en meester, die al hun krachten tot het slagen van deze avond hadden ge geven. Dit was het eind van een fijne avond. Lapple Knijn en het verdwenen standbeeld 21. „Meneer", begon hij bescheiden. Wil liams keek verwonderd op. „Zeg het eens ventje", zei hij vriendelijk, blij eindelijk iemand gevonden te hebben, die hem niet afblafte. „Ik zou graag een koekje van U willen hebben, ze lijken me wel lek ker?" Williams duwde Lappie het trom meltje in de handen met de woorden: „alstjeblieft, neem alles maar", en maak te dat hij weg kwam. Lappie schoof ver genoegd op de bank en liet zich de ge meentelijke koekjes goed smaken. Onder tussen ging Williams als de wind de heren van de gemeenteraad halen. De slager keek verstoord van zijn werk op. „Of U onmiddellijk bij de burgemeester komt", riep Williams de winkel in. „We hebben een beelden weg was hij weer. De smid, de melkboer en de notaris kregen zo ook een beurt en zo kon de samengeschoolde bevolking van Meeu wenoord een vreemde optocht voorbij zien hollen, op de voet gevolgd door Williams, voor wie hardlopen nooit de sterktste zijde was geweest

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 2