geeft Uw koffie ;n bijzonder aroma SCHOENCREME IE! lel Coöp. Boerenleenbank te Texel DgBfflDl*OOCJ - methode H. KUIP Keetmeisje in Europoort VOöl< zo fl In bl'j verwachting '««HII»1 IGEEFT ONGEKEND DIEPE BLIJVENDE GLANS GRATIS moderne SCHOENLEPEL bij aankoop van 2 doosjes ëpaai bijdifï&ijpisen-spaaOmkw'feeds 1.250.000spawtdmguujeti U'wot/ Ruim 700 Coöperatieve BOERENLEENBANKEN RAIFFEISENBANKEN vestigingen Voor al Uw FOTO-ARTIKELEN LANGEVELD DE R00IJ N.V. Taxi nodig Bel dan Den Burg 58 Autobedrijf A. Kievit Verhuur van Ie klas rijwielen en Solexen. Zegel, Den Burg tel 150 BALAVOND Coöp. Ink. Vereen. Visserijben. te 0'end flinke jongen AUTOVERHUUR Taxi Garage Reij Neem eens een proef met de delra wederverkoper SPAAR GEREGELD SPAAR VEILIG SPAAR GEMAKKELIJK FEUILLETON: door H.A.N.S. 21. Daar mocht niemand iets van weten. Ze begreep bijna niet, dat ze in staat was trots en principes te verloochenen, om de stem van haar hart te volgen. Hoe was dat mogelijk? Wat zou ze het zichzelf niet een stuk gemakkelijker kunnen maken door haar liefde op Helsingen over te brengen. Van hem zou ze geen afwijzen de houding hebben te vrezen. Wie is de dader? Halverwege de afsluitdam hield Chris- ta met een ruk haar paard in, zodat het beest verschrikt dwars de weg op stei gerde. Onmiddellijk sprak ze het kalme rend toe en leidde Betty vervolgens even naar de berm, waar ze het paard rustig liet grazen. Het grootste gedeelte van de rit, hadden de gedachten aan Roel en Helsingen haar bezig gehouden. Ze moest bekennen, dat ze nog steeds met heel haar hart naar Roel verlangde, maar dat het voor haar fierheid een te grote op gave zou zijn, als een bedelares aan zijn bed te staan. Het was veel beter, haar liefde voor hem voorgoed uit haar hart te bannen. De kennismaking met Helsingen bewees haar wel, dat er nog andere jon gemannen oog en oor voor haar hadden. Ze kon nu wel haar humeur blijven be derven door haar wanhopige liefde, die zonder enig uitzicht of bevrediging was, maar ze kon ook verstandig redeneren en zeggen, dat de ontmoeting met Roel een intermezzo was, dat ze zo vlug mogelijk moest vergeten. Het leven gaat verder en stelt nieuwe eisen. Helsingen leek haar een prettige kameraad, waarmee ze vele dingen gemeen had. Wanneer morgen zou blijken, dat hij serieuze plannen had voor een verdere omgang met haar, dan moest ze hem niet zonder hoop laten. Tenslotte lag het niet in haar aard, als een eenzaam meisje door het leven te gaan Mark en Truus hadden hun eigen huishouding. Naarmate er kinderen zouden komen, zou zij steeds meer een buitenstaander worden. Als ze Helsingen aanmoedigde, kreeg ze er iets van haar eiland voor terug. Roel moest maar ondervinden, dat je door een dergelijke lichtgeraaktheid je levensgeluk opofferde. Ze had lang genoeg gewacht op een teken van hem waaruit moest blijken, dat hij berouw had over zijn houding. Zijn maandenlange stilzwijgendheid kon alleen maar een be wijs zijn, dat hij zich destijds, bij de en kele liefdevolle ogenblikken, die ze sa men hadden beleefd, sterk had vergist. Zijn ontwijkende blik, bij hun eerste weerzien had haar tot in het diepst van haar gemoed vernederd. Ze moest haar liefde radicaal begraven en het hoofd hoog dragen. Bij dit voornemen kromp ze in elkaar. Nog nooit had ze zo goed be seft, wat inwendig verdriet betekende. Men zou aan haar niets gewaar worden. Ze zette evenwel de tanden op elkaar, in alle eenzaamheid zou ze haar verloren liefde terug dringen. Sterk wilde ze lij ken en daarom tegelijk een nieuwe, hech te vriendschap aanknopen met Helsingen. Van het mooie uitzicht op het Brielse Meer, dat links van haar goudkleurig glinsterde in de ondergaande zon, was ze zich weinig bewust. De waterhoentjes konden te harer eer nog zoveel duikelen en krijgertje spelen door de rietbosjes, het ontging allemaal Christa's aandacht. Zelfs het altijd haastige en wat grove ge klepper van de wilde eenden, die met veel geruis uit het groen opstegen en boven haar hoofd wegwiekten, werd door haar niet opgemerkt. Het enige, dat haar bezig hield, was de vrees, dat haar ge dachten weer een omzwaai zouden ma ken. Ze verlangde intens naar haar oude zelfvertrouwen en zekerheid van weleer. Nu had ze steeds weer het gevoel, dat ze in tweeën werd gespleten. Een helft bood zichzelf aan Roel aan, met de gedachten „Doe met me wat je wilt, als ik maar bij je mag zijn". Haar andere helft diende aan dit slavinachtige gedoe flinke geeste lijke zweepslagen uit. Hoe kon ze innerlijk ooit weer tot rust komen?, vroeg ze zich vertwijfeld af. Het uitzicht op zee zou haar misschien, evenals vroeger, bij haar problemen kun nen helpen. Een blik op het wijde water gaf een gevoel van klein zijn, maar tege lijk maakte het je geest ontvankelijker voor andere gedachten, zodat je zorgen minder drukkend leken. Weliswaar was de aanblik van het grote water vanaf de afsluitdam niet zo onbelemmerd als van af de kop van Rozenburg, daarvoor sprong de kust van Oostvoorne te ver vooruit en eindigde daar in grote zand banken, maar ze hoopte toch zoveel rust te vinden, dat ze zich straks bij haar gastvrije vrienden normaal zou gedragen. Bij het monument aangekomen, bond ze het paard vast aan de afheining. Traag besteeg ze de treden, die naar het monument leidden. Dit gedenkteken werd vijf jaren na de oorlog door konin gin Juliana onthuld, in een tijd, dat nog niemand wist, welk een belangrijke rol Rozenburg in de toekomst zou gaan ver vullen. Het moest de gedenkwaardige dag in herinnering houden, waarop de laatste opening in de dam werd gedicht. Op die dag werd het werkelijk de afsluitdam en had de Noordzee geen macht meer op het water, dat eertijds de Maas heette. Het monument was uiterst eenvoudig, maar zwaar en massief. Een grote vierkante blok steen stond recht en degelijk op een ronde, trapsgewijze verhoging van drie treden. Zo eenvoudig, maar tegelijk zo stoer en krachtig als de vorm en lijn van het monument waren, zo geheel overeen komstig was het opschrift. „Hier werd de dijk gesloten. 3 juli 1950". Hoe sober deze woorden ook waren, nog geen drie jaar later, in 1953, bij de watersnood, had de dam reeds op grootse wijze zijn enorme betekenis aan de dag gelegd. Terwijl op vele plaatsen in het land de zee zich een toegang had bevochten, kon ze het van de sterke dam niet gewonnen krijgen. Wel ontstonden er enkele grote gaten in de damwand en was de toestand enige tijd precair, maar aan alle kanten was er hulp komen opdagen en met honderden zandzakken had men de dijk gedicht. Hierdoor waren vele mensenlevens ge spaard en have en goed gered. Christa herinnerde zich nog, dat Italiaanse steen zetters de dam weer in zijn glorie her stelden, nog hechter en sterker dan voor heen. Nu werd de dam een steeds intensiever gebruikte verkeersweg. Stromen vreem delingen, van en naar Europoort ontdek ten de gemakkelijke toegangsweg. Voor reisbureaus werd een bezoek aan Euro poort een geijkt programmapunt, waarbij ook de Deltawerken niet werden verge ten. Jammer, dat ze er zelf zo weinig prijs op kon stellen, in zo'n interessante omgeving geboren te zijn. Het had haar teveel zieleleed gebracht. Terwijl ze op een van de stenen treden had plaats genomen, voelde ze een wel dadige rust over zich komen. Behalve een eenzame visser, die vanaf de dam, met zijn werphengel een botje trachtte te verschalken uit zee, was er niemand te bespeuren. Meeuwen scheerden krijsend over haar hoofd en doken rakelings langs de hengelaar, in de hoop, dat deze een te klein visje zou afkeuren en terugwerpen. In de strenge winter van 1955 was de dam een toevluchtsoord voor de vogels geweest. Aan alle kanten werd voor hen eten aangedragen en het ijs voortdurend open gehakt. Zou men, als alles zo ge mechaniseerd werd, ook nog aan de vo gels denken? vroeg Christa zich af. Bij het blinkende, zacht golvende water, waarin de lichte zomerwolkjes zich spie gelend meebewogen, trachtte ze al haar nare gedachten kwijt te raken. Ginds, op de zandplaten zag ze donkere figuren en ze hield zich een ogenblik be zig met de vraag, of ze daarin slapende zeehonden moest herkennen, of vissers, die met hun netten probeerden een extra maaltje vis machtig te worden. Nog steeds profiteerde de mens hier volop van de natuur, zowel aan de zeezijde, als aan de andere kant van de dam. (Wordt vervolgd) Zo heet dit toelichtend en geruststel lend Doktersboek.dat gratis is in gesloten bij een Babyderm Set, waarin alles voor een vorstelijke verzorging van Baby's tere huidje. MET SILICONEN WATERAFSTOTEND ELKE gespaarde gulden brengt zijn volle rente op. Trouw sparen geeft dus méér resultaat en méér voldoening. 860 aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Raiffeisen-Bank te Utrecht ten bate van het Dorpshuis 't;Skiltje Zaterdag 18 juni van 8-12 uur in het Dorps huis te Oudeschild Toegang 18 jaar en ouder Entree 10,75 Balmuziek van de band van Frans Zegel vraagt voor direct voor hulp in de l|sfabriek aanmelden aan de fabriek of Peperstr. 27, Oosterend Prima materiaal en billijke tarieven. Per km, per dag of per week. 4 - 5 en 6- persoons wagens. Voor Texel worden de wagens gratis in Den Helder aan de boot gebracht BEL OP K2235(202) lulianadorp Den Burg, Texel Telefoon 333 b.g.g. telefoon 101 Voor een betero PERMANENT slaagt U zeker Ln Oosterend I Kapper Bakker. Tel. 203 DelfiDroog-biggen groeien zeer gelijkmatig op en worden „harde" biggen. Het probleem van de boventallige biggen is opgelost. Voortaan 3 worpen biggen in de 13 maanden. De kosten zijn niet hoger; bij kleinere tomen zelfs lager. FBtMA G. A. VAN KLOOSTER BOOTIAAN IA DE KOOG (TEXEL) TB- 22» Sparen is goed. Regelmatig sparen is beter. Het brengt U geld in de hand wanneer het nodig is. Geld in huis betekent gevaar in huis. Neem liever een spaarboekje. De Railfelsen- reserves garanderen volledige veiligheid. Onze spaarders zijn vrij in het storten en opnemen van bedragen. Daarnaast hebben zij het gemak van een goede service.

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 3