9 rocn /wa in het harL, mê Om van te i watertanden Polder paraat EN lui li üfMPIni Wil 1W 1 WWii ZATERDAG 16 JULI 1960 70,- TEXELSE 74e JAARGANG No. 7471 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Aan het Schilderend te Den Burg kon men de laatste dagen een heerlijke geur van gebakken vis „opsnuiven". Op het industrieterrein aan de R. P. 17 e ij se r weg is het eerste bedrijf geves tigd. Er is een gebouw in tijd van dertien dagen „uit de grond gestampt". En daar zijn de heren Vlas en Van der Vis ter dege trots op. Firma Drijver heeft er iets goeds van gemaakt. De heren Vlas en Van der Vis zijn daar een Visbedrijf begonnen. Honderden ge bakken schollen en scharren zijn er de laatste dagen al de deur uit gegaan. On- danks dat hedenmiddag de officiële opening plaats vindt hebben reeds ver schillende bewoners hun inkopen gedaan. Het is een ruim, fris bedrijf. Men komt binnen in een zgn. pakruimte. Hier wor den de auto's geladen met heerlijke Hol- 'andse Nieuwe, gebakken en verse vis. Een ander deel van de ruimte is ingericht als bakkeuken. Een groot automatisch fornuis kan ongeveer 350 exemplaren per uur voor de consumptie gereed ma ken. De koelruimte, die is aangebracht, overtrof onze verwachting. Kisten met verse vis staan daar te wachten op be handeling. De heren hadden handen te kort. „Hotels en pensions hebben ons al ontdekt", zo vertelde ons de heer Vlas. „Wij hopen door eerste kwaliteit en een schone zaak, hier iets te bereiken. De eerste dagen hebben wij niet stil gezeten. Honderden visjes zijn reeds aan de man gebracht. Wij kunnen niet anders zeggenhet gaat naar 't zin". Nieuw pand Dit gebouw is zeer vlot gereed geko men. De weg er heen is nog niet geheel klaar en de klant zal dan ook een klein omwegje moeten maken. De nieuwe fa briek is bereikbaar via het pad van aan nemer Drijver. „Volgend jaar hebben wij een winkel in Den Burg", aldus de heer Vlas. Er zal een pand verrijzen in de Weverstraat, nabij de Stenenplaats. De heer P. Swart- hof heeft het stukje grond verkocht voor de bouw van de nieuwe viszaak. Ook dit zal een bedrijf worden dat aan alle ge wenste eisen zal voldoen. Gekoelde eta lage- en toonbankruimte zal er in worden geplaatst. Zo is dan een nieuw tijdperk in de Texelse geschiedenis begonnen. Een in dustrieterrein is in gebruik genomen. Misschien dat in de komende tijd nog meer bedrijven zich hier zullen vestigen. Het is er aangenaam vertoeven zo rond de visbakkerij. TOT DIJKGRAAF BENOEMD De heer A. de Visser is met ingang van 5 juli tot dijkgraaf benoemd van de P.H. Polder. Hij vervangt hiermee de heer J. M. Bakker. Beide heren werden in 1939 in het polderbestuur benoemd, de heer Bakker als Dijkgraaf en de heer De Vis ser als Heemraad. INGEZONDEN HET STAATSBOSBEHEER ALS REGULATOR VAN DE VOGELSTAND De redactie van dit blad was zo wel willend, in het nummer van 18 juni j.l., een artikel van mijn hand op te nemen inzake bovenvermeld onderwerp. Het zal wel niemand verwonderen, dat ik mijn bevindingen ten aanzien van het verdel gen der zilvermeeuwen eri met name van de daarbij toegepaste middelen, tevens ter kennis heb gebracht van de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Vogels. Van die zijde ontving ik kort geleden het bericht, dat het vrijwel zeker is, dat de vergiftiging van deze vogels het vol gend jaar niet zal worden voorgezet. De resultaten daarvan hebben niet aan de verwachtingen beantwoord, terwijl het vergiftigen iedereen die erbij betrokken was, tegenstond. Men wil nu trachten het aantal zilvermeeuwen te beperken, door flinke aantallen legsels zodanig te behandelen, dat er geen jongen uit ge boren zullen worden. Dit heeft het voor deel, boven het rapen der eieren, dat de oude vogels geruime tijd blijven door- broeden op de onvruchtbare eieren en niet onmiddellijk een nieuw legsel „pro duceren". Het behoeft nauwelijks betoog, dat deze mededeling mijn grote tevredenheid heeft opgewekt. Voldaan zal ik echter eerst dan zijn, indien in een volgend be licht het woord „vrijwel" kan worden weggelaten. Om der wille van de objectiviteit heb ik gemeend, het bovenstaande aan de lezers van de Texelse Courant te moeten toevertrouwen. Ik had er evenwel tevens behoefte aan hier nadrukkelijk te ver klaren, dat het nimmer bij me is opgeko men, de bewakers, die zich gedwongen zagen, dit weerzinwekkende bedrijf in scène te zetten, er van te bedenken dat zij dit met overgave en vreugde hebben gedaan. Tot slot nog een welgemeende raad aan het Staatsbosbeheer: Denkt aleer gij doende zijt en doende denkt don nog! G. Venema, Den Haag. GESLAAGD j De heer Kees Graaf, Wilhelminalaan, behaalde aan de Zeevaartschool te Ter schelling het diploma Stuurmansleerling A.S. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER VAN LOON (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER RENOUT (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Dierenartsen: J. DORRESTIJN, tel. 2978 Zondagsdienst Witte Kruis Zr. M. KREUMER, Den Burg (ingaande zaterdag 13 u. tot zondag 24 u.) Zr. G. FORTGENS (ingaande zondag 9 uur tot 13 uur) ZANGDIENST Den Hoorn Donderdagavond wordt in de Ned. Herv. kerk met de wekelijkse zangdienst begonnen, die evenals vorig jaar, van de zomer iedere week wordt gehouden. VERTROKKEN PERSONEN Theodora Witte, van H 90, naar Venlo, Excelsiorplein 7. AANRIJDING TE DE KOOG Doordat een Duitser bij pension „De Zwaluw" geen voorrang verleende, reed een inwoner van De Koog hem in de flank aan, waardoor het portier van zijn auto totaal vernield werd. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. GLORIEUZE OPTOCHT DOOR DE POLDER Donderdagmorgen stonden honderden auto's langs de weg vanaf het Vliegveld tot aan De Cocksdorp. Uit die auto's wa ren duizenden mensen neergestreken in wegberm. DE optocht zou passeren. Nu, de duizenden toeristen en Texe laars zijn zeker niet teleurgesteld, want het duurde ruim een uur voordat de ge hele stoet voorbij getrokken was. Het was een bonte mengeling van wagens en landbouwmachinerieën. Groot en klein was in de weer geweest om de optocht zo fleurig mogelijk te maken. In de Dorpsstraat van Durp was het één grote mensenmassa. De brede wagens, die in de optocht meereden konden ternauwernood passeren. De politie had druk werk om het verkeer in goede banen te houden. „Eert de ouderdom" zo was het ook in deze historische en allegorische optocht. In de open landauer was Ome Kees ge zeten met zijn vrienden. Rustig de goudse pijp in de brand. Het was een leuk begin. Het polderbestuur had plaats genomen in de volgende wagen. Er waren platte wagens met voorstellingen uit het verle den. Wagens met kruiwagens deden den ken aan 125 jaar geleden, toen de polder werd drooggelegd. Oude boertjes zagen wij de dorsvlegel hanteren en weer anderen druk in de weer een grote dorsmachine veilig het dorp uit te rijden. TVssen al deze voorstellingen kwam ook de wagen met muziek. De heer Bousma stond al wiegelend de maat te slaan en de volijverige leden van D.E.K., Den Hoorn, hebben de gehele rit voor een prettige deun gezorgd. De sportvereniging toonde zich actief door het uitbeelden van diverse sporten. Men waande zich een moment in 1900, dames in vooroorlogse badcostuums pa radeerden langs een strandtent. De eerste bemande raket komt uit Eierland. Hoog en droog zaten twee Eier- landse peuters in een levensgrote raket. Hoog en droog ja, want het weer was de organisatoren bijzonder gunstig ge zind. Zon en wind hebben de stoet op hun reis door de polder vergezeld. Een stukje geschiedenis was er ook te zien Zo zagen wij een dorsmachine met het opschrift: De eerste Eierlandse Dorsver- eniging 1921. Al met al, de bewoners uit het hoge Noorden hebben zich ook tijdens deze optocht Paraat getoond. S.V.O.-NIEUWS De opkomst was zaterdagmiddag op ons nieuwe veld nogal bevredigend. Hedenmiddag gaan we weer verder. Ko men jullie allemaal weer, er is nog veel te doen. Volgende week is ons jubileumfeest al. Willen degenen, die aangezocht worden maandagavond 8.30 uur allen in de o.l. school komen. Voor de wedstrijd Volendam-VSV zijn de kaarten bij de volgende adressen ver krijgbaar: Oosterend: Sigarenmag. De Luifel; Den Burg: V.V.V. en Hotel De Graaf; De Koog: V.V.V. Den Hoorn; Fa. KI. Boon Zn., Oudeschild: Jn. Dogger; De Waal: J. Plaatsman; De Cocksdorp: W. Ran. Kaarten a ƒ1,50; kinderen tot 15 jr. 75 ct. '(Zie woensdag de advertentie). Onze lotenverkopers zijn gestart. Koopt allen van deze jongens. Voor deze verloting zijn mooie prijzen beschikbaar. De afgelopen dagen heeft Polder Eier land feest gevierd! Reeds bij Waalenburg was een erepoort opgesteld die Texelaar en Toerist er op attent maakte: hier is feest. En er is feest gevierd! Jong en oud hebben zich geamuseerd in de twee grote tenten, die op het terrein van de heer Reuvers te De Cocksdorp waren opgezet. Tenten van een enorme omvang. In een van deze zeildoeken zalen werd woens dagmorgen een bijzondere Polderverga dering gehouden. De heer R. W. Stoepker, voorzitter van de feestcommissie, gaf, voordat de offi ciële opening plaats vond, het woord aan de heer KI. Kalis, dijkgraaf van Polder Eierland. De heer Kalis memoreerde de afgelo pen jaren. Het jaar 1945 is wel een heel zwaar jaar geweest voor de bewoners. Tal van vrienden zijn ons ontvallen en gebouwen werden vernield. Hij memo reerde in het kort de vooruitgang in de laatste vijfentwintig jaar. Het verheugde hem dat de commissie voor de feesten er in geslaagd was de voorbereidingen tijdig gereed te hebben. Een bijzonder woord van dank richtte spreker tot de BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 8 tot en met 14 juli 1960 Geboren: Jeanine Petronella, dv. Jo hannes M. van Tok en Agatha A. Witte; Ferdinand Nicolaas Cornelis, zv. Nicolaas J. van Heerwaarden en Catharina D. Slot; Lex, zv. Berend W. van Aalderen en Bouwke J. Wichers; Nicole Maria Ursula, dv. Nicolaas Hendnkx en Irene J. Brug- mans. Ondertrouwd: Johan G. H. Wentink en Marie C. Keijser. Overleden: Antje Visser, oud 76 jaar, wed. van Koorn. INGEKOMEN PERSONEN Ide Moerbeek, van Vr. de Vriesstr. 18, Leeuwarden naar Parkstraat 8; Jacobus van Gogh (en gezin) van Schiedam, Hoofdstr. 185/5 naar Vogelmient 11, De Koog; Cornelia Noordijk (ev. Stoepker) van Schagen, Loet 18a, naar E 8; Pieter van Hoorn, van Wieringermeer, Hippo- lytushoeverweg 7 naar Keesomlaan 30, Den Burg. AGENDA STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Zaterdag 16 juli Den Burg, Wezentuin, Optreden „Bird- land Combo". Zondag 17 juli Waalenburg, Autocross, georganiseerd door de MAB-club Texel. Maandag 18 juli Den Burg, Wezentuin, 14.30 u. Jeugd voorstelling „Dik Trom" Den Burg, „Casino", Klaverjasdrive. Dinsdag 19 juli Den Burg, Wezentuin, Bal-champètre van Winkeliersvereniging Den Burg. Den Hoorn, Strijd om de man en de vrouw. De Koog, Badhotel, bridgedrive. Woensdag 20 juli De Cocksdorp, Strijd om de man en de vrouw. De Koog, 20.30 u. Lampionoptocht m.m.v. het Kon. Texels Fanfarekorps. Donderdag 21 juli Den Burg, Wezentuin, Optreden New Orleans Syncopaters. Vrijdag 22 juli Oosterend, Viering 25-jang bestaan van Sportvereniging Oosterend. Zaterdag 23 juli Oosterend, Viering 25-jarig bestaan van Sportvereniging Oosterend. Den Burg, 15,30 uur. Clubhuis St. Jeroen Hollewal, Hobbyruilbeurs. S.V. TEXEL A.s. zondag speelt: Texel Veteranen- Helderse Scheidsrechters, aanvang 7 uur. Het kan 'n interessante wedstrijd worden. De deelnemersformulieren voor de nieuwe toto zijn uitgegeven. Wilt U ze spoedig inleveren? Het is voor U en voor S.V. Texel uiterst belangrijk. Binnenkort komen de velden van S.V. Texel en Gemeente in rust en zal voor de training een hulpterrein worden aange wezen, waarover nader bericht volgt. secretaris, de heer Zijm, en tot de voor zitter van de commissie. De heer Kalis besloot zijn openingswoord met het ver zoek om één minuut stilte in acht te nemen voor de gevallen vrienden tijdens de Russenoorlog. Hij verklaarde hierna de feestelijkhe den voor geopend en droeg de leiding over aan de heer Stoepker. Deze sprak een bijzonder woord van welkom tot de heer en mevrouw De Koning, de beide wethouders en de gemeente-secretaris. Hij bracht de heer Kalis dank voor de goede leiding in het polderbestuur. Tussen al de genodigden en belangstellenden was aanwezig de heer C. P. Witte van Oosterend. Een oud gediende van de polder. Op hoge leeftijd had hij de tocht naar De Cocksdorp on dernomen om de feestelijkheden mee te vieren. De heer Witte is oud-bestuurslid van polder Eierland. Woorden van welkom richtte hij ver der tot de huidige Opzichter van de polder, de heer Van Hoorn Jr.; tot diens vader, die zoveel jaren de polder heeft gediend, Ir. J. S. Keijser, Ir. F. C. P. W. Meylink, van Provinciale Waterstaat, No taris Van Wijland, S. Keijser, A, J. Keij ser, W. Bakker, Ds Soesan, dokter Sie- benga, de heer en mevrouw La^n, Adju dant Gulmans, Th. Rutten, G. H Fort- gens en tot G. A. Oskam. Deze laatste mocht een kleine attentie in ontvangst nemen. Tijdens een van de eerste be sprekingen heeft de heer Oskam namelijk de naam gesuggereerd „Polder Paraat". Deze naam is dankbaar door de commis sie aanvaard. De geluidsinstallatie in de tent was nu niet direct denderend. Het was daarom een goede suggestie van de heer Stoepker de sprekers tijdens de lunch de gelegen heid te geven hun gelukwensen tot het polderbestuur te richten. Hierna maakte het gezelschap een rondgang door de tentoonstellings tent. Een kleine Bijenkorf zouden wij die willen noemen. De middenstand was er rijk vertegenwoordigd met de modernste snufjes. De agrariër kon er zijn keus doen uit bemesting- en bestrijdingsstoffen. Het werk van Het Witte Kruis was zichtbaar door een fotostand. In de stand van het museum werd een aardig filmpje vertoond. De Boerenleenbank was aanwezig, een onmisbare schakel in het agrarische le ven. Maar wat ons het meeste boeide was de stand van de heer Bas van Beek c.s. Deze had een stand ingericht, die de naam droeg: „Boerenvlijt in deze tijd". Alles wat de polder brengt was aanwe zig. Een natuurgetrouwe nabootsing van de hofstede Hoeve Axel. het watergemaal en de gewassen. De boerderij was ver vaardigd door de gebroeders Van Heer waarden, die zeker een pluim verdienen voor dit pronkstuk. Vele uren arbeid moeten hiermee gemoeid zijn. In Hotel „De Hoop" werd de lunch ge bruikt. Aan deze lunch werd als eerste net woord gevoerd door burgemeester C. de Koning, die namens het gemeente bestuur het polderbestuur gelukwenste Op het terrein van de heer Reuvers waren twee tenten opgezet. De foto toont hoe groot ze waren. In deze tenten heeft jong en oud zich vermaakt. Donderdag middag hebben de bejaarden van het eiland hun middag gehad. Dat er heel wat uit het verleden naar voren kwam is begrijpelijk. met de huidige vooruitgang in de polder. „Door activiteit van de polderbewoners is een opgaande lijn waar te nemen. De jaren 1940-1945 zijn overbrugd door een heid en samenwerking". Ir Meijlink noemde Provinciale Water staat een verre vriend. Deze heeft het zeer gewaardeerd hier aanwezig te mo gen zijn. Er bestaat tussen overheid en polderbestuur een goede verstandhou ding. „Er zijn in Uw polder de laatste jaren verschillende goede wegen tot stand gekomen. Ook op waterbouwkun dig terrein zijn verbeteringen aange bracht. U zit hier in een slechte hoek, maar door de verzorging van de dijk na bij de vuurtoren heeft U een meerdere zekerheid gekregen. In 1953 hebben wij weer een lesje gehad was het water kan doen. Daarom zullen ook in de toekomst verbeteringen moeten worden aange bracht. De Deltawerken zullen ook hier veranderingen teweeg brengen. Provin ciale Waterstaat zal hier haar medewer king aan verlenen". Namens de Gemeenschappelijke Pol ders sprak de heer S. Keijser. Hij memo reerde de goede samenwerking tussen de besturen der polders. In de toekomst zal het waarschijnlijk zó worden, dat er twee polderbesturen op Texel zijn. Concent- tratie, ook in waterschappen, is van groot belang. Dit wordt mede veroor zaakt door de hoge kosten, die de Delta werken met zich meebrengen. „Wij hopen •">ok in de toekomst op een prettige sa menwerking". De heer Th. Rutten kon tijdens zijn gelukwens, namens diverse landbouw organisaties, niet nalaten (begrijpelijk) even een balletje op te gooien over de (slechte) weg naar zijn bedrijf. Als oudgediende van de P.H. Polder sprak de heer J. Bakker. Hij wierp een blik in de afgelopen 50 jaar. Voorts werd nog het woord gevoerd door de heer Van Wijland, als voorzitter van V.V.V. Texel, en door mevrouw Meindertsma, namens de Bond van Plat telandsvrouwen, afdeling Eierland. Dijkgraaf Kalis dankte hierna de tal rijke sprekers en hoopte, dat ook in de toekomst de polder Paraat zou zijn. Na de middag waren de feestelijkhe den op het terrein in volle gang. Kinde ren vermaakten zich in schommelschuit en draaischommel. De heer Laan verzorgde een filmver toning in een der tenten, welke vertoning door het heersende daglicht nu niet direct een succes te noemen was. Ook in de avonduren was de belang stelling bevredigend en genoot men van de speciale attractie „The Three Jack sons". In de tentoonstellingstent, waar diverse middenstanders hun stand keurig hadden opgesteld, was ook een afdeling van de jonge agrariërs. De gebroeders Van Heerwaarden hebben bovenstaande modelboerderij en het watergemaal in miniatuur gebouwd. Het geheel was keurig verzorgd.

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 1