Wakker ejongens Hevige vecht partij op feest terrein Eerste autocross op Texel Keetmeisje in Europoort Jonge Duitser verdronken Brooddronken kwajongens vallen een burger en een politieagent aan Het is in de geschiedenis nog niet voor gekomen, dat op Texel een auto-cross werd georganiseerd. Maar zondag gaat het toch gebeuren. Deze cross is niet zomaar tot stand gekomen. Het bestuur van de MAB-club is reeds geruime tijd geleden begonnen met de voorbereidingen, en de verzoeken die tot het gemeentebestuur zijn gericht zijn allemaal haarfijn besproken. De or ganisatie is in handen van de heer P. Oud, zelf ook cross-rijder en bekend door de ritten in Winkel. Het „feest" wordt gehouden in Waal enburg. Er zal gereden worden in ver schillende ronden. Steeds zullen vijf deelnemers starten voor tien ronden. De winnaars worden hierna geplaatst in de finale, en de verliezers in de gelegenheid gesteld revanche te nemen in een her kansingswedstrijd. Er zullen ook enkele Texelaars meerijden. De reclame is niet alleen gemaakt op ons eiland. Ook op het vaste land treft men de reclamebiljetten op de zuilen en gebouwen. Er zal een internationaal ge zelschap rijders verschijnen, die elkaar de prijs zullen bedingen. Wij wensen de MAB-club morgen veel succes met haar eerste auto-cross. EVANGELISATIE-SAMENKOMST Maandagavond wordt door de Evange lisatie-commissie Den Burg, de maande lijkse bijeenkomst gehouden. Dit keer in het dorpshuis. De avond staat onder lei ding van Cornie van der Bregge (de Maaiers). Op Texel bekend door zijn be zoek aan De Koog. Het onderwerp van de heer Van der Bregge is: „Suriname schreit". Er zullen ook dia's worden ge toond. FEUILLETON: door H.A.N.S. 27. „Jij weet natuurlijk goed de weg", hernam Vonst. „Mijn auto staat op de plaats waar men de gereedschapswagens parkeert, dat valt niet op, begrijp je", zei hij met een zekere zelfingenomenheid, die Christa nu nog minder dan anders kon uitstaan. Hij scheen er op te reke nen, dat hij door de vlucht van de beide mannen en de bedreiging van Christa minder gevaar liep. Zelf werd ze ook niet gewaar of ze nog onder bescherming stond, of dat men de vluchtelingen was gevolgd. „Breng mij zo vlug mogelijk naar mijn wagen en probeer geen kunstjes uit te halen. Je zou niet de eerste zijn, die men meer dood dan levend hier vandaan haalt", zei Vonst kortaf. Dan vervolgde hij op ironische toon. „Zo. hier moet je een beetje voorzichtig zijn en een grote stap nemen, want daar ligt nu je zogenaamde wandelkameraad. Met zwaar bonzend hart stapte Christa over een lichaam heen, dat nog steeds uitgestrekt en bewegenloos op de grond lag. In een schim meende ze Helsingen te herken nen. In een allesvergetende opwelling bukte ze zich, betastte zijn gezicht en hield haar hand tegen zijn hart. Geluk kig, hij leefde nog en kreunde licht bij haar aanraking. Ze kreeg echter een ruwe duw van Vonst en opgelucht en tegelijk intens angstig, dat Vonst door wanhoop gedreven, toch nog zijn wapen zou gebruiken, ging ze stap voor stap voor hem uit en zonder zich te haasten, leidde ze hem naar zijn auto. Een omweg durfde ze niet te riskeren, omdat hij ook enigszins met de ligging van de duinen op de hoogte was en hij daardoor onmid dellijk zou begrijpen, dat ze hem wilde bedriegen. Allerlei ontvluchtingspogin gen vlogen door haar hoofd. Als ze de kans kreeg een weinig uit zijn nabijheid te komen, zou de politie zeker op gaan treden. Ze kon niet anders dan dank baar zijn, dat men zo omzichtig te werk ging. Er bestond nu voor haar geen twij fel meer, dat ze werden gevolgd. Een boompje of struik maakte soms een te gennatuurlijke beweging, terwijl er een vreemd geritsel rondom was. Vonst kreeg blijkbaar last van zijn zenuwen, want hij uitte verschillende verwensingen en be dreigingen. De vermeende kalmte van Christa maakte hem steeds wantrouwen- der. Met een diepe zucht van verlichting zag Christa de auto staan, maar aan haar beproeving was nog geen einde gekomen. Ze werd zijn gijzelaarster en moest mee de auto in. Haar tegenwoordigheid moest zijn aftocht dekken. Terwijl nu de maan het rustige landschap met wit licht over goot, raasde Vonst langs de wegen. Ver krampt van spanning zat Christa naast hem en zag hoe de kilometerteller een steeds hogere snelheid aangaf. Vonst scheen bijzonder goed, zowel met de oude als de nieuwe wegen op de hoog te te zijn. In razendsnelle vaart stoven zij over de wegen, het ene ogenblik hotsend en botsend over de oude, reeds omge ploegde paden, het volgende moment suizend over de gladde, pas aangelegde rijbanen. Na enige tijd verschenen achter hen de koplichten van een auto en bleven op bijna gelijke afstand. Ze zag hoe Vonst zijn tanden op elkaar klemde en de snel heid nog meer opjoeg. Gierend vlogen ze om de bochten. Zig-zag doorkruisten ze het voormalig militaire kamp „De Beer", een terrein dat streng voor elk publiek gesloten was en waar Christa nog nooit een voet had neergezet. Ook hier scheen Vonst met iedere situatie op de hoogte te zijn en soms dacht Christa, dat hij hier zijn doel zou bereiken en zijn achter volgers kwijtraken. Het was Vonst aan te zien, dat hij zijn hersens tot het uiter ste inspande, en al zijn vindingrijkheid GESLAAGDEN AAN DE VAKSCHOOL VOOR MEISJES DEN HELDER Het getuigschrift van de 1-jarige Vor mingsklasse werd behaald door: T. Raven en N. J. Slot. Het getuigschrift van de 2-jarige primaire opleiding werd behaald door I. D. J. Keijzer. Het diploma van de 1-jarige opleiding Assistente in de huis houding werd behaald dooi H. Kooyman. GESLAAGD Annelies van Heerwaarden, De Cocks- dorp, slaagde te Alkmaar voor het ULO- diploma. Zij was leerlinge van de R.K. ULO te Bergen. Woensdagmiddag is bij paal 17 de 17-jarige Duitse jongen Karl Hermann Schömber tijdens het zwemmen ver dronken. Hij was 's middags met nog drie vrien den naar het strand getrokken om te baden. Met een vriend was hij een behoorlijk eind uit de kant gegaan. Toen ontdekte plotseling zijn vriend, dat hij in gevaar was. Hij heeft nog getracht Karl terug te roepen, maar deze was reeds te ver in zee gegaan. Er is nog ge probeerd hem te redden, maar hij was al volkomen uitgeput. Een der vrienden heeft nog pogingen gedaan hem naar de wal te krijgen, maar moest hem ten slotte, voor eigen levensbehoud, loslaten. De jongen verdween toen onmiddellijk naar de diepte. 's Avonds is het stoffelijk overschot in dezelfde omgeving aangespoeld. Hij kam peerde met 100 collega's op het eiland. Vrijdag is het stoffelijk overschot naar Duitsland overgebracht. te hulp riep, om te ontkomen. Hij scheen de tegenwoordigheid van Christa totaal te zijn vergeten en nijdig uitgestoten zin nen deden Christa iets van zijn geestes gesteldheid begrijpen. „Drie en een kwart miljoen", siste hij. „Voor overplaatsing van deze behuizing, drie en een kwart miljoen voor over plaatsing van één soldatenkamp en ik zou een arme sloeber moeten blijven, die ieder tientje driemaal moet omkeren, al eer het uitgegeven kan worden". Christa vreesde, dat Vonst in een toe stand van waanzin zou geraken, deson danks moest ze zijn rijden bewonderen. Hij waagde geen milimeter meer dan be slist nodig was en zijn snelheid was tot op de seconde juist berekend. Toch bleef de auto die hen achtervolgde telkens weer opdoemen. Ze naderden de radar- toren. Een slapend schaap, dat aan de voet van de toren grauwwit tegen de groene dijk afstak, werd wakker door de verblindende koplampen en lichtte ver wonderd de zachtaardige kop op. Met heel haar hart verlangde Christa naar de serene rust, die dit vredige tafereeltje bij haar opriep. Er scheen ook iets van dit verlangen op Vonst over te gaan, hij minderde vaart en werd wat rustiger, hoewel zijn ogen nog van links naar rechts draaiden. „Alles miljoenenwerk", hoorde ze hem nog mompelen en dan stond de auto met een ruk stil. Met klop pend hart bleef ze doodstil zitten. Wat zou hij met haar van iplan zijn. Ze ston den vlakbij een brug, waar het verver singskanaal eindigde en een grote sluis de toevoer van het water van Waterweg en Maas regelde. Rechts van de brug was de nieuwe haven, waar destijds de konin gin het sein gaf, om het grote graafwerk te beginnen. Vreemd genoeg schoot haar nu het voorval te binnen, dat een agent door een onhandige beweging van zijn collega te water raakte en zelfs Koningin Juliana, na het redden van de drenke ling, hartelijk lachte. Misschien wilde Vonst zich hier van haar ontdoen. Als hij haar maar niet bewusteloos sloeg, dan zou ze zich wel zwemmend weten te redden. Zou ze een flauwte simulerenPlotseling wer den haar ogen groot van verbazing. Ach ter een ongelijke grondophoging stond een auto, knipperend met de lichten, als om haar moed in te spreken. Nu zag ze ook langs de betonweg een reeks auto's in snelle vaart naderen. Voor haar doem den eveneens verschillende koplichten op. De omsingeling was compleet en waarschijnlijk had Vonst dit veel eerder geconstateerd dan zij. Ze begreep nu, dat hij had gehoopt de Botlekbrug te berei ken, om later in het stadsgewoel te ont komen. Daarna was hij afgezwenkt, om alsnog via een omweg van de afsluitdam gebruik te maken, maar ook hier werd hem een halt toegeroepen door de achter volgers, die zijn plannen hadden door zien, Zijn plotselinge kalmte deed gefor ceerd aan, toen hij op normale toon aan haar vroeg, hoeveel mannen er op de been waren om hem te vangen. „Ongeveer honderd politiemannen", zei Christa op goed geluk en met de grootst mogelijke zekerheid in haar stem. Dit viel haar niet zo moeilijk, nu ze de hulp zo dichtbij wist. Als Vonst nu maar niet wanhopig werd en de auto van de brug zou laten rijden, dan kon alle hulp voor hen wel eens te laat zijn. Enige seconden, die een eeuwigheid 'eken, dacht Vonst na. „Dat ik er in kon tippelen, dat risico wilde ik dragen", zei hij nijdig. „Maar dat ik vastloop door die onnozele geschiedenis met dat kistje, dat vindt ik vernederend. Het enige feit dat ze me waarschijnlijk kunnen aansmeren, laat ik dus maar de voordeligste kans benutten". Hij maakte een gebiedende hoofdbeweging. „Stap uit en ga je vrien den tegemoet", sneerde hij. Nog met wankele benen liep Christa de weg op. Achter zich hoorde ze een plons. Hij gooit zijn revolver weg, wist ze. Hij tracht natuurlijk met zo min mogelijk bezwarend materiaal in handen van de politie te vallen. (Wordt vervolgd) Het is vast een wakk're jongen. Waar we trots op kunnen zijn. Die het bootje weggekaapt heeft Voor het huis van Kees en Trijn. Zoiets is schier onbegrijp'lijk, Want een elk, van klein tot groot, Weet wat of het reddingswezen Doet voor zeelieden in nood. Daar het geld van weg te nemen Is niet slechts een minne daad, Maar het tekent ook de dader Als een rasdief in 't kwadraat. Maar wie weet, hcht heeft de dader Nog zover niet doorgedacht En wordt straks het reddingbootje Nog met rente t'ruggebracht. Daarom dader, wie ge zijn moogt, Als g' een tiende moed bezielt, Van de redders; RETOURNEER het, Anders ben en blijf j'een fielt Huib de Rijmelaar. JEHOVA'S GETUIGEN BIJEEN Het vierdaagse congres van Jehovah's getuigen dat van 7 tot 10 juli in de Hout- rusthallen in Den Haag door het Wacht toren Bijbel- en Traktaatgenootschap was georganiseerd, trok zeer veel belang stelling. Uit alle delen van het land wa ren de duizenden deelnemers naar Den Haag getrokken om bijbelse lezingen en onderwijzingen te beluisteren. Om al deze duizenden gedurende 4 da gen te huisvesten, hadden vele gastvrije inwoners van Den Haag kamers beschik baar gesteld, waarvan zeer vele gratis. De grootste belangstelling van de aan wezige getuigen ging uit naar datgene wat vanaf het podium in lezingen en de monstraties werd uiteengezet. Meer dan 9000 aanwezigen luisterden naar de ope ningstoespraak van de congresvoorzitter, de heer F. Hartstang. Hij sneed het the ma van vele grote en kleine daaropvol gende besprekingen aan. Door de hallen klonken zijn woorden: „Het is God, die ons hier in zijn naam tezamen heeft ge roepen", waarna hij uiteenzette hoe deze God de Schepper van vrede is. Boven het podium hing dan ook een bord, waarop in grote letters te lezen stond „Vrede- zoekende bedienaren vergadering". 's Zaterdagsmorgens werden 362 per sonen als symbool van hun opdracht aan Jehovah door onderdompeling gedoopt. Zondag, de laatste dag van het congres, werd het hoogtepunt van deze 4 dagen bereikt met de openbare toespraak door de heer N. H. Knorr, getiteld: „Zekerheid gedurende „de oorlog van de grote dag van God de Almachtige". Vele nieuwe publikaties zijn en worden vrijgegeven en met de bekendmaking dat volgend jaar vele internationale verga deringen in Europa zullen worden ge houden, waarvan één in Nederland, werd deze „vredezoekende bedienaren" verga dering van Jehovah's getuigen beëindigd. KLAVERJASSEN Aan de klaverjasdrive t.b.v. dorpshuis ,,'t Skiltje" werd door 52 personen deel genomen. De uitslag was als volgt: 1. Echtpaar H. Vermeulen 7290 pnt. 2. mevr. D. Helmelrijk-Kl. Vlas 7205 pnt. 3. Wessels-T. Dekker 7059 pnt. 4. J. D. Koning-Jac. Koning 68ifi pnt. 5. Jn. Dekker-H. Groot jen 6799 pnt. 6. Jn. Kuyper-Jn. v. Sikkeleras 6362 pnt. De prijzen voor deze drive waren door diverse winkeliers van Oudeschild be- beschikbaar gesteld. Woensdagnacht omstreeks 2 uur ont stond op het feestterrein te De Cocksdorp een hevige vechtpartij. De heer Van der Meer uit Oosterend had juist met een vriend een visje verschalkt toen hij even later werd lastig gevallen door een stel knapen, die op het eiland in de oogst aan het werk zijn. Deze vechtersbazen, af komstig uit Groningen, waren reeds dron ken op het terrein gekomen en wilde daar hun vreugde verder vieren. De heer Van der Meer werd flink toe getakeld. Hij kwam op de grond terecht en liep verschillende wonden op in het gezicht. Dokter Siebenga heeft hem later verbonden. Van der Meer was er ernstig aan toe, de wond boven zijn oog moest worden gekramd, terwijl hij geruime tijd buiten bewustzijn raakte. Wachtmeester S. Haitsma, tijdelijk op ons eiland gedetacheerd, heeft alles in het werk gesteld om de heer Van der Meer uit de handen van de acht bel hamels te halen. Maar vier vechtersbazen (de gebroeders Roorda) vielen ook de wachtmeester in de rug aan en vloerden hem. Hij werd getrapt en geslagen, zo erg dat de dokter hem later moest behande len. Hij kan thans zijn werk niet ver richten. Wel wist deze wachtmeester op een goed moment een van de aanvallers in een Judo-greep te vatten en hem en kele meters van hem af te gooien. Later kwam wachtmeester Tromp het terrein op. Met gebruik van gummi knuppel sloeg hij de belhamels van zich ?.f, want ook hij moest zich verdedigen. Afgezien van de burger, die buiten zijn schuld om in een vechtpartij werd be trokken is dit een aanval op de politie. Donderdagavond heeft de recherche een onderzoek ingesteld. De vechters bazen waren nog wel op vrije voeten. RESULTATEN-ONDERZOEK BIJ DE LAND- EN TUINBOUWWERKTUIGEN- COÖPERATIES Het bestuur van de afdeling Noord- holland van de Federatie van land- en tuinbouwwerktuigen exploiterende coö peraties heeft ook dit jaar weer, in sa menwerking met het Instituut voor Land- en Tuinbouwcoöperatie in West- Nederland, een onderzoek ingesteld naar de resultaten van de aangesloten coöpe- laties. De over het boekjaar 1958 verza melde gegevens hebben betrekking op negen werktuigencoöperaites, drie har- delandcombinaties en twee coöperaiteve dorsverenigingen. Het totaal aantal leden van de werktuigencoöperaties in Noord holland bedroeg eind 1958, na een toena me van 26 leden, 934. De totale aanschaf fingswaarde van de bij deze verenigingen gebruikte machines bedraagt ongeveer ƒ931.000,een stijging van ƒ127.000, (13,6%) ten opzichte van het jaar daar- H ANDELSREGISTER Onder wijzigingen lezen wij: Kleinhandelaren J. G. Nauta, Texel, Weverstraat 76-78- 80. fil. te De Koog 30, Texel. Goud, zilver en uurwerken enz. Vest. fil. te Texel, Den Hoorn 125. BIRDLAND COMBO In het kader van de VW-evenementen zullen hedenavond in het park optreden: The Birdland Combo" met Spaanse zang EEN BIJZONDER KIND EN DAT IS IE Maandagmiddag komt Dik Trom om 2.30 uur in de Wezentuin te Den Burg. Jong en oud kan dan genieten van de belevenissen van Dik Trom en zijn dorps genoten. Het Haags Jeugdtoneel brengt dit kindertoneelstuk in de nis in het park. Het is een nieuwe bewerking van Joh. C. Kieviet. Mocht het weer slecht zijn dan wordt een voorstelling gegeven in Casino. (Zie ook advertentie). TELEVISIEBEZIT IN DE KOP VAN NOORDHOLLAND Het is bekend dat het aantal televisie- bezitters de laatste jaren sterk toeneemt. Het toenemende aantal televisiemasten, dat op de daken verrijst legt getuigenis af van de toenemende welvaart, waarin ons land zich mag verheugen. Overigens vormt het aantal masten al lang geen graadmeter meer. Het aantal televisie- bezitters zonder mast op het dak is gro ter dan men denkt. Het is mede daarom wel te verklaren, dat de cijfers omtrent televisiebezit in de verschillende delen van het land zeer in de belangstelling staan. De publicatie van het C.B.S.; „Be zoek aan vermakelijkheidsinstellingen en televisiebezit, nationaal en regionaal 1958" verschaft die cijfers. Het blijkt dat van 1 januari 1958 tot en met 31 december 1958 het aantal ge registreerde toestellen toenam van 241.485 tot 391.036 of met 60%. Het aantal televisietoestellen per 1000 huis houdens nam toe van 82 tot 133. 'Hoe was nu de ontwikkeling in de Kop van Noordholland? In 1958 nam op Texel het aantal toestellen toe van 57 tot 168. Het aantal toestellen per 1000 huishou dens bleef ondanks deze verdrievoudi ging nog ver beneden het hiervoor ver melde gemiddelde voor het gehele land. Het steeg van 21 tot 61. In de gemeenten Wieringen en Wieringermeer tezamen steeg het van 42 tot 79 per 1000 huis houdens, tegen in Den Helder van 58 tot 76. Hier zij onmiddellijk aan toegevoegd dat de inschakeling in de loop van het jaar 1959 van de vuurtoren te Huisdui nen bij de ontvangst van de programma's het aantal televisiebezitters ongetwijfeld sterk zal hebben doen stijgen. Tot slot volgen hier nog enkele dicht- heidscijfers (toestellen per 1000 huishou dens op 1 januari 1959) voor andere ge meenten en gebieden, om enige indruk te krijgen van hetgeen de tot dusverre ach tergebleven gebieden nog te wachten staat: Friese Waddeneilanden 51 Noordelijk Noordholland en Westfriesland 91 Alkmaar 129 Hoorn 155 Amsterdam 180 Zaandam 198 Rotterdam 228 Velsen/Beverwijk 236 Eindhoven 238 PROTESTANTSE KERKDIENSTEN HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur Dr. J. J. Buskes van Amsterdam Collecte v.h. Jan Ligtharthuis 19.30 uur Ds. Van Reijendam Bediening H. Avondmaal De Cocksdorp 10 uur Ds. Soesan Extra collecte voor de eredienst Dinsdag 19 juli 20 uur doopzitting in de pastorie. Beide ouders worden ver wacht. Den Hoorn 9.00 en 10.30 uur Ds. Van Reijendam Extra collecte voor 't restauratiefonds De Koog 9.00 en 10.30 uur Ds. Th. Gaap 10.30 uur kinderdienst naast de pastorie 20.00 uur Vicaris Van Kooten, jeugddienst 21.15 uur Duitse Dienst De Waal 11 uur Ds. Waardenburg Oosterend 19.30 uur Dr. J. J. Buskes Oudeschild 9.30 'uur Ds. Waardenburg GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 en 19.30 uur Ds. De Lange Oosterend 10 en 19.30 uur Ds. Schol ten GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Dorpshuis, Burgwal Den Burg 10 en 15.30 uur Ds. C. Stam, van Groningen GEREF. GEMEENTE Oosterend 10 en 3 uur Dienst in het Gebouw voor Chr. Belangen DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 9.30 uur Ds. M. C. Postema, van IJtens De Koog 19.30 uur Ds. Van Bilderbeek Den Hoorn 10 uur br. C. Inja voor. In 1958 werd in totaal voor een be drag van ruim een half miljoen gulden aan diensten door de Noordhollandse werktuigencoöperaties verricht. In West-Nederland, omvattende de provincies Noordholland, Zuidholland en Utrecht, zijn ongeveer dertig werktui genverenigingen werkzaam. De totale aanschaffingswaarde van machines en werktuigen van de verenigingen kan ge steld worden op ongeveer 1,2 miljoen gulden. Het aantal werknemers, dat in dienst is van de verenigingen in West- Nederland, kan geschat worden op on geveer 45 personen. De grootste vereni ging in West-Nederland is de coöpera tieve werktuigenvereniging „West-Fries land" te Spierdijk, die telt 255 leden. In Noordholland heeft men, naast vereni gingen van twintig en minder leden, vijf verenigingen met zestig of meer leden. De eisen, die aan de werktuigenvereni gingen gesteld mogen worden, zijn in de allereerste plaats een grote verscheiden heid van werktuigen, zodat men voor vele werkzaamheden de hulp van de ver eniging in kan roepen. Daarnaast zijn een prompte service, deskundig personeel, redelijke tarieven en een goed onderhou den machinepark van het grootste be lang. Slechts enkele en juist de grotere verenigingen kunnen echter over zoveel materiaal beschikken, dat zij de leden zo veel mogelijk te allen tijde te hulp kun nen snellen. Een grote verscheidenheid aan machines waarborgt tevens een ze kere continuïteit in het werk. Onder deze voorwaarde kan ook deskundig personeel een vaste aanstelling krijgen. De personeelsterkte hangt echter di rect weer samen met de totale omzet, die de vereniging jaarlijks behaalt. De perso neelskosten, exclusief de leidinggevende kosten, mogen niet hoger zijn dan 35% van de totale omzet. De kosten van de leiding zullen de 8% van de totaalomzet niet mogen overschrijden. De minimum- omzet van de vereniging dient daarom wel J 100.000,te benaderen. De toenemende mechanisatie heeft tot gevolg, dat de werktuigen-coöperaties een steeds breder terrein te bestrijken krijgen. Het spreekt vanzelf, dat de gro tere verenigingen in die omstandigheden sneller de ontwikkelingen kunnen vol gen, dan dat de kleinere verenigingen dat kunnen. De vereniging in Spierdijk bij voorbeeld heeft een werkgebied van 4550 ha. Aan werktuigen is een bedrag van 220.000,geïnvesteerd. Deze vereni ging heeft de beschikking over eigen ge bouwen en een werkplaats. De omzet van deze vereniging bedroeg in het afgelopen boekjaar ongeveer 160.000,De Da- lanswaarde van werktuigen bedraagt ruim 43%, zodat vastgesteld mag worden, dat een redelijke afschrijving mogelijk is geweest. De mogelijkheden tot afschrijvingen moeten terdege in het oog worden ge houden. Ook hier weer ziet men dat de grotere verenigingen meer mogelijkhe den bieden dan de kleinere. Als redelijk minimum voor afschrijving kan 15% van de aanschaffingswaarde worden aange houden. Dit percentage dient men te be schouwen als een gemiddelde voor een aantal verschillende werktuigen. Gecon stateerd kan worden, dat door de Noord hollandse verenigingen in 1958 gemid deld 16% op de machines werd afge schreven en 6% op de gebouwen. In de afschrijvingspercentages van de verschillende verenigingen kan men grote verschillen waarnemen. Van de veertien Noordhollandse verenigingen schreven in 1958 tien verenigingen min der dan 15% op de werktuigen af. Deze cijfers moeten overigens met de nodige voorzichtigheid worden gehan teerd, mede omdat bijvoorbeeld kleinere verenigingen een veel beperkter machi nepark hebben, dat reeds afgeschreven kan zijn. Voor de grotere verenigingen is een geduchte afschrijving van groot belang. De coöperatieve werktuigenvereniging „Anna Paulowna" kan in haar afschrij- vingspolitiek als een voorbeeld gelden. De aanschaffingswaarde van het werk- tuigenpark bedraagt momenteel 145.000,De balanswaarde van deze werktuigen bedraagt 48%, dank zij een jaarlijkse afschrijving van 20%. De ver eniging heeft een werkgebied van 1900 ha. De werkzaamheden, die door de ver schillende verenigingen worden uitge voerd, zijn zeer uiteenlopend van aard. Voor de afdeling Noordholland van de Federatie van land- en tuinbouwwerk tuigen exploiterende coöperaties laten wij hier de verschillende werkzaamheden volgen, met tussen haakjes daarachter het aantal verenigingen dat deze werk zaamheden uitvoert: mestverspreiden (6), hardelanden (9), baggeren (3), hooien (8), ploegen (5), grep- pelploegen en -fraisen (6), schijfeggen (4), fraisen (3), sproeien (4), graanmaaien (2), dorsen (2), beregenen (2), persen (3), aard- appelrooien (4), aardappelpoten (3), bie- tenrooien (2), loofklappen (2), transpor teren (4), cultivatorwerk (2), atlaswerk (2), stoppelploegen (1), hooirijden (3), eggen (4), graanopladen (3), het verhuren van tractoren (6). Uit deze opsomming blijkt, dat de ver schillende verenigingen in totaal voor de boeren een vijfentwintig tal verschillen de werkzaamheden, waarvoor men even eens bij de werktuigencoöperaties terecht kan. Van essentieel belang zijn in deze van zelfsprekend de tarieven, die voor de verschillende werkzaamheden in reke ning moeten worden gebracht. Deze blij ken in de praktijk nog tamelijk uiteen te kunnen lopen. Vastgesteld kan worden, dat de ver enigingen bij de aanvang reeds fors op gezet moeten worden, zodat gespeciali seerd personeel onder goede leiding kan worden aangesteld om te werken met een grote verscheidenheid van machines om, door samenwerking, rendabeler arbeid te kunnen geven.

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 2