Aandacht voor de graslandverzorging ïThuin Moeder "iX'lX Na mooie zomer goed volgt seizoen Niet op het strand Op het eiland gebrek aan goede bollengrond Meer vakantievreugd door Animo-zegels U boeft geen angst te bebben voor Brandend maagzuur Als maar Bennies bil de hand hebt dan in de krant W PIGMA-DERM TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT ZATERDAG 16 JULI 1960 Het kon niet anders of ook het seizoen 1960 zou, wat betreft de toestroom van gasten, goed worden. Immers 1959 was warm en daardoor waren er veel toeris ten naar Texel gestroomd. Een goed sei zoen wordt opgevolgd door een „best" seizoen. Zo was algemeen de verwachting van hotel- en pensionhouders op het eiland. Die verwachting is nu wel ter dege te niet gedaan. Het voorseizoen is op het eiland slecht <;ot zeer slecht geweest. Tal van gemeubileerde huizen en bun galows hebben tot en met zaterdag leeg gestaan. Een verhuurder in Den Burg merkte dezer dagen op: „Als ik niet meer dari twee weken kan verhuren, gaan ze mijn deur maar voorbij". En de woning, die werd aangeboden, was verre van 'n schapenboet! In De Koog is aardig verhuurd, maar toch kon men in juni zo hier en daar nog terecht Een verhuurder van een caravan was ook somber gestemd". Vorig jaar kreeg ik m'n eerste gasten in mei en nu. 9 juli. U begrijpt dat dit niet meer aan gevuld kan worden". Nu zijn de verwachtingen wel dat het seizoen, gezien de vakanties van onze Oosterburen, iets langer zal duren. Maar dan moet ook het weer zich van een gun stige kant laten zien. We kunnen de stroom van enkele we ken geleden, toen de Duitsers voor een invasie zorgden, niet meetellen. Dit wa ren wat men noemt: bijzondere omstan digheden. Een gast, die dezer dagen even bij ons binnenstapte vertelde dat hij bang ge weest was geen plaats te zullen vin den. Er was in dagbladen geschreven over de enorme drukte op Texel. Hij was tijdens zijn vakantie beter ingelicht. Naast hem op een terrein nabij De Koog stonden nog diverse zomerwoningen leeg. De reactie van de beheerder van het kampeerterrein Kogerstrand, het terrein van het sociaal toerisme, was anders. Hij was niet zó ontevreden. „Het is vrij goed geweest", zo werd ons verteld. Het zijn daar meer de „langblijvers", die hun tent opzetten. Zo zien we dat tussen alle donkerheid toch nog een lichtpuntje te vinden is. Waarom de bezetting zo slecht geweest is? Ook deze vraag hebben wij gesteld. Hierop was slechts moeilijk een ant woord te krijgen. Verschillende exploi tanten haalden de schouders op. „Mis schien", zo sprak een dame, „horen wij dit op de komende algemene vergadering van de V.V.V." Ook wij zijn benieuwd naar een antwoord. Dan dooft U 't vuur in 'n oogwenk, stilt U de snerpende pijn nog vóór ze goed kan doorzetten. Steek daarom al tijd 'n paar Rennies bij U. Ze zijn een voor een hygiënisch verpakt en U kunt ze innemen zonder dat iemand er weet van heeft. Geen glaasje water, geen vieze smaak. Integendeel, doodgewoon laten smelten op Uw tong. En als Uw speeksel met de wondere Rennies-op- lossing Uw maag bereikt, is de brand op slag gedoofd. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN tot en met 10 juli 1960 Gevonden te Den Burg: fototoestel met tas en sjaal; beige lederen porte monnee met inhoud; paar jongensbasket- balschoenen; witte meisjesblouse; linker witte rubber badschoen; blauwe plastic houder met 2 metalen plaatjes; gummi- broek; damesbril (grijs met donkerrood); jong schaap; schep, emmer en harkjes; donkerblauwe zijden sjaal. Verloren te Den Burg: Agfa Isolette met tas en zonnekap; lila halsdoek, 3 sleutels aan ring, nijptang; bindtouw; blauwe zwembroek; bruine herenporte- monnee met ƒ4,met rits; bruin lederen herenportefeuille inh. ƒ105,reserve wiel met band van OpeUvrachtauto; zonnebril (beigeachtig gevlamd met op montuur streepjes; zonnebril met pola roid glazen en donkerbruin montuur; groene herenportefeuille met ƒ18,en papieren. van 16.00 tot 18.00 uur. Het bureau der Rijkspolitie van Den Burg is hiervoor geopend op werkdagen In Den Burg is het ook 's avonds vrij stil. In de winkels treft men weinig be zoekers. De kamphuizen hebben een vrij con stante bezetting door het bezoek van scholen. De soholen sluiten nu hun deu ren en al wat „leergraag" is gaat ge nieten van een vakantie. Een vakantie die, naar wij hopen, ook velen op Texel zullen doorbrengen, om te „proeven" van alles wat Texel aan natuurschoon te bie den heeft, en vooral om te genieten van zee en strand. Want daarvoor komen toch de meeste toeristen naar Texel. DIENSTREGELING T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.30 13.00 15.30 18.00 VanDenHelder: 6.30 9.15 11.40 14.20 16.40 19.35 Op zon- en alg. erk. chr. feestdagen: Van Texel: 7.30 10.10 16.00 18.25 VanDenHelder: 8.55 11.35 17.15 19.30 Met het m.s. „Koningin Wilhelmina" worden, voor zover weers- en bijzondere omstandigheden dit toelaten, de volgen de diensten gevaren: Op werkdagen: Van Texel: 7.00 9.30 17.00 Van Den Helder: 8.15 11.00 18.15 Op zon- en alg. erk. feestdagen: Van Texel: 9.00 11.45 17.00 Van Den Helder: 10.30 13.00 18.30 De Nederlandse Katoenindustrie schrijft: Om te zwemmen en te zonnen in katoen. Op bijgaande foto: model „Brenda", een badkostuum dat tevens als zonnepakje gebruikt kan worden. En dan nu maar gehoopt op (véél) beter weer! Op ons verzoek geeft de heer H. Bruin, voorzitter van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, hieronder een overzicht van de bloembollenstand op het eiland. Wanneer in de laatste helft van juli ook op Texel de bloembollen weer wor den gerooid, kijken de toeristen, die deze werkzaamheden gadeslaan en die ons eiland nog niet eerder bezochten, toch wel even verwonderd. Dat er op Texel veel schapen worden gehouden is de meesten hunner wel be kend maar bloembollen meenden ze in de bollenstreek te kunnen vinden en zeker niet op ons eiland. Toch is de bloembollencultuur voor Texel van grote betekenis. De beteelde opper vlakte bedraagt rond 150 ha., waarvan 60 ha. met narcissen, 60 ha. met cro- cussen en 30 ha. met lelies, gladiolen, tulpen enz. De totale in Nederland beplante opper vlakte met narcissen bedraagt 1200 ha., waarvan dus 5% op Texel; crocussen staan er in ons land 450 ha. waarvan dus 14% op Texel. Van deze 150 ha. leveren de Texelse bollenkwekers jaarlijks voor meer dan een miljoen gulden aan bollen aan de exportbedrijven die deze Texelse produc ten om hun prima kwaliteit graag willen kopen. Het is jammer dat de Texelse bollen teelt, die zich slechts langzaam uitbreidt, zich door gebrek aan goede bollengrond niet beter kan ontplooien. Jammer, niet alleen voor de kwekers, maar ook voor het belang van Texel in het algemeen, daar deze tak van bedrijf aan zeer veel handen werk verschaft. mei en zonder zon TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 11 juli 1960: 900 lammeren 4565; 14 schapen 6085. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 17 juli op om 4.41 uur en gaat onder om 20.52 uur; 20 juli op om 4.44 uur en onder om 20.48 uur. Maan: 23 juli N.M.; 31 juli E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 16 juli 1.06 en 13.44; 17 juli 1.59 en 14.41; 18 juli 3.07 en 15.51; 19 juli 4.22 en 17.08; 20 juli 5.38 en 18.16; 21 juli 6.42 en 19.16; 22 juli 7.32 en 20.06; 23 juli 8.18 en 20.52. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. OPBRENGST COLLECTE De jaarlijkse geldinzameling van het Nederlandsche Roode Kruis heeft op Texel in totaal opgebracht 2108,88. Hartelijk dank aan alle gevers en te vens aan alle collectrices en collecteurs, die het mogelijk hebben gemaakt dit mooie resultaat te bereiken. Het bestuur van de Afdeling Texel CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 20 juli consultatiebureau Woensdag 20 juli a.s. worden de moeders van Den Burg en Oudeschild verwacht tot vier uur. BRIDGEN de De heer Fortgens, directeur van V.V.V., kon vorige week dinsdag in hotel „De Lindeboom-Texel" een flink aantal bridgers welkom heten, waarvan een groot percentage gasten. Spreker wenste de bridgers een genoeglijke avond en de bridgeclub „Groot Slem" rok in de toekomst veel succes met het organiseren van deze drives voor de toe risten. De prijswinnaars waren: A: 1. dames Enuma-Buwalda 2 Bakker-Huizinga 3. Gebr. v. Sambeek B.: lVa. Echtpaar Bijvoet I1/». Echtpaar Jouwersma 3. dames Buyzerd-v. Essen De volgende drive wordt gehouden te De Koog in Strandhotel „Juliana" op dinsdag 19 juli a.s. 74 pnt. 64 pnt. 621/* pnt. 63 pnt. 63 pnt. 62 pnt. Veel „stekels" en ruige weiden! Als beginneling bij de landbouwvoor- lichtingsdienst ben je wel eens van me ning, dat een eens gegeven advies vol doende moet zijn. Je hebt dat advies mondeling of schriftelijk op het juiste adres gebracht en nu moet het maar vol doende zijn. Als de landbouwers dat ad vies niet opvolgen moeten ze het zelf maar weten. Dit is m.i. een onjuiste gedachte. Ik ge loof dat ieder mens het nodig heeft om telkens weer aan bepaalde dingen her innerd te worden. Zo lang tot de beoogde werkwijze tot een vanzelfsprekendheid is geworden en men er niet meer aan denkt om het anders te doen. Zo'n vanzelfsprekendheid zou o.i. het punt van de graslandverzorging voor de Texelse boeren moeten worden. Nu is het zeker niet zo, dat voor iedere Texelse boer geldt, dat hij z'n grasland niet goed verzorgt Er zijn ook op Texel bedrijven, waar de graslandverzorging goed genoemd kan worden. Wie echter op dit ogenblik met boeren- ogen over Texel gaat moet wel opmer ken, dat veel weiden er op dit ogenblik verre van fraai uitzien. Ze worden ont- 6,25 spoorgeld in N.S. coupons óf 5,in contanten. VRAAG T DE WINKELIERS! Lappie Knijn en het verdwenen standbeeld 28. Thuisgekomen dronken ze een heer lijk kopje koffie en Jonas opperde: „Zul len we proberen om nog wat te verkopen, Lappie?" Lappie knikte. „Dat vind ik best, Jonas". Hij stond op, pakte de mars en even later was het tweetal op weg. ,,We zullen de boeren doen, die hier in de omtrek wonen", zei Jonas. Dat was gemakkelijker gezegd dan gedaan, want de boerenhoeven lagen kilometers van elkaar verwijderd en het was dus een hele wandeling van de ene naar de an dere boerderij. Een vermoeiend karwei. „Kom we gaan weer naar huis, ik geloof, dat we nu wel genoeg verkocht hebben", zei Jonas, toen de zon begon te dalen en de schemering inviel. „Moet je hier eens kijken, Jonas...." riep Lappie, die wat achtergebleven was. sierd door veel oud gras en wat nog er ger is door een groot aantal „stekels". Mogelijk zijn er heel wat veehouders, die dat eerste niet zo erg kunnen vinden. Als de dieren wat „krap" worden ge jaagd, maken ze nog heel wat van dat oude gras op. Het is altijd nog beter om „oud gras" dan helemaal geen gras te hebben. Deze redenering heeft mogelijk nog enige waarde in een periode, waarin de grasgroei door droogte slecht is, maar mist alle grond als de omstandigheden voor de groei van het gras beter worden. En dat moment is, naar wij menen, thans gekomen. Er is ook op ons eiland flink wat regen gevallen en het komt er nu op aan de omstandigheden voor de groei zo gunstig mogelijk te maken. En daartoe Dehoort in de eerste plaats het maaien van de ruige weiden. Geef het grasland de mogelijkheid om jong, mals gras te leveren. U moet dit nu geen dag meer uitstellen. Met dit maaien zult U dan tegelijk de wei vrij maken van stekels. We weten natuurlijk heel ged, dat dit niet de juiste wijze is om stekels te bestrijden. Het is veel beter ze op tijd te spuiten. Maar in veel gevallen is het juiste tijdstip daar voor al verstreken. O.i. doet men dan beter de stekels te maaien en na het op nieuw uitgroeien in augustus of begin september een bespuiting te geven. Weet U wat ook tot een goede gras landverzorging behoort? Het regelmatig strooien van stikstof! Een paar dagen ge leden was ik bij een veehouder, die de opmerking maakte: Strooien van stikstof heeft nu toch geen zin. Daarvoor is het veel te droog. Wij hebben toen gezegd, dat als de omstandigheden niet al te on gunstig zijn het strooien van stikstof na het vrij komen van graslandpercelen weer onmiddellijk moet plaats hebben. Heeft men het geluk, dat er een bui valt, of zoals nu gebeurd is er veel regen komt, dan ben je een slag op voor bij de colléga-boer, die nog met het strooien moet beginnen na de regen. Het verschil tussen goede en slechte boeren is in veel gevallen, dat laatstgenoemde juist altijd iets te laat komt. Laat dit voor U niet gelden. C. v. Gr. De hoop der kwekers is nu gevestigd op de ruilverkavelingscommissie, die zeker zal trachten zoveel mogelijk goede bollengrond voor de kwekers beschik baar te stellen. De bollen, verleden herfst geplant, worden dan straks weer gerooid. 150 ha. bollen rooien geeft aan de rond 400 kwe- Kers handen vol werk. Rooien, sorteren, inpakken moet alles in zeer korte tijd ge beuren daar alles omstreeks half augus tus aan de exporteurs moet zijn afgele verd. Maar dank zij die hulp van talloze scholieren, die voor hun vakantie graag wat willen verdienen, spelen de kwekers het elk jaar toch weer klaar om de mil joenen bollen op tijd te verzenden. Ofschoon de regenval dit voorjaar be neden normaal is gebleven, mogen we op de lager gelegen gronden een behoorlijke oogst verwachten. Maar op de hogere percelen, waar het waterpeil nog bene den normaal was tengevolge van de droogte van verleden jaar, zullen de oogstresultaten beneden normaal zijn. Evenals verleden jaar blijkt ook nu weer wat goede bollengrond voor de kweker betekent. Het totale bedrag der Nederlandse bollenexport overschreidt de tweehon derd miljoen gulden. Om dit resultaat te bereiken trekken de 600 bollenexporteurs er des winters en voorjaars op uit. Zij bezoeken daarbij hun afnemers over bijna het gehele noordelijke halfrond, waarbij Duitsland, Engeland en Amerika de grootste klanten zijn. Zij verkopen dus 's winters de bollen die voorjaars nog moeten groeien en om de grote risico's die daar aan verbonden zijn te ontlopen kopen zij ook in de win ter voor een groot gedeelte hun bollen bij de kwekers in. Vandaar dat op Texel zeker drie kwart der bollen reeds ver kocht is. De rest wordt in hoofdzaak in augustus naar de grote bloembollenvei lingen te Lisse verzonden. De prijzen, die voor de narcissen en ulpen konden worden bedongen zijn goed lonend te noemen. De prijs der gele crocussen, een speciaal Texels produkt, bedraagt ƒ1,25 a ƒ1,50 per kilo, hetgeen alleen enigszins lonend is bij een beste oogst. Deze eigenlijk te lage prijs, is het gevolg van het te grote areaal, waardoor het aanbod de vraag overtreft. Hopelijk gaan de kwekers, vooral ook aan de vaste wal, er toe over hun, straks weer te beplanten, oppervlakte, enigszins te verminderen, waardoor deze teelt weer beter lonend zou worden ge maakt. FILMNIEUWS: Zaterdagavond en zondagmiddag: HIER BIN ICH HIER BLEIB ICH De film Hier bin ich hier bleib ich, heeft niet veel aanbeveling nodig. Als we slechts de naam noemen van Caterina Valente en er bij vertellen dat deze ge hele film bestaat uit een aaneenschake ling van dolvermakelijke gebeurtenissen dan hebben we eigenlijk reeds genoeg verteld. Bij deze film zal iedereen zijn goede humeur kunnen bewaren. Men zal namelijk wel moeten lachen, bij deze zotte historie die zich gedeeltelijk af speelt in een pittoresk Parijs' cafeetje, waarin Caterine zingt, danst en kookt dat het een lieve lust is en verder op een mooi Luxemburgs kasteel waarin een adellijke familie woont. De film eindigt met twee stel elkander liefhebbende jongelui. Bill Haley and his Comets produceren de nodige muzikale klanken. Zondag- en maandagavond: „ZOLANG ER MENSEN ZIJN" Men kan bij een film als „Zolang er mensen zijn" van mening verschillen over het karakter van een drama. Als men, op z'n bioscoopzetel, ontzaglijk moet huilen, is het verhaal dan sentimenteel, of wordt alleen maar tot diep in het hart gesproken? Deze geschiedenis, waarin „het neger- vraagstuk" weer eens ter tafel komt, is in kleuren. Vaak is dat geen winst, deze keer echter wel. Er zijn blanken en ne gers, „wit" en „zwart", maar een lieve negerin, die uitsluitend goed heeft ge daan en geleefd, heeft een dochter, don ker van uiterlijk, maar blank van huid. Er zijn scherpe tegenstellingen: De blanke succesvolle moeder, die aan haar carrière werkt en haar dochter eniger mate „verwaarloost", de negerin, op en top moeder, wier dochter, als deze vol wassen is, vraagt, of de oude vrouw uit liaar buurt wil blijven, opdat niemand merke, dat ma „zwart" is. Dinsdagavond: „VADER TEGEN WIL EN DANK" Het kostelijke verhaal van de handels reiziger, die tegen zijn zin een wild vreemd meisje helpt. In deze film: Fer- nandel. Nu eens niet als de grapjas, maar als dramatisch acteur is hij toch heel aanvaardbaar. Nederlands nieuws O.a.: Landbouwpraktijkschool in Zeeuws-Vlaanderen, scholieren op d« tractor; Rotterdam-Rijn-pijpleiding ge reed, olie van Europoort naar achter land; Draverijen op Duindigt, Hairos II wint Grote Prijs der Lage Landen; Spuiten om een hoekje, experimenten in nieuw verflaboratorium; 30ste T.T. in Assen. Wereldnieuws O.a.: President van India bezoekt Mos kou; Overleg in Iberia: ontmoeting Franco-Salazar; Tentoonstelling van Vlaamse primitieven te Brugge; Onder zoek naar de oorzaak van de ramp van Fréjus; De wilde paarden van Galicië; Frondizi spreekt voor de Unesco; Gym- nastiek-demonstratie in Praag; Grand Prix de Paris te Long Champ verreden.

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 4