Jordanertjes in de Prins Kleine kinderen in de grote vakantie goed boek Nieuws van het Jan Ligtharthuis Deze week Oosterend in de belangstelling want S.V.O. jubileert Een belangrijk probleem vraagt om oplossing PHILIPS Auto's te koop Zo hebben dan onze kampen alweer een aanvang genomen en de Jordanertjes zich, zij het naar hun smaak te kort, bij ons in de Prins dominicilie gekozen. Zo'n jaartje is zo maar om en dan is het of we nooit zijn weg geweest. Toch ziet Texel er anders uit dan verleden jaar, werke lijk gezonder, door onze A'damse bril dan bekeken. Geen rode velden en ver schroeide dijken, maar groen en sappig. Er zullen waarschijnlijk minder bezorgde landbouwers op ons eiland zijn dan de vorige zomer, daar kunnen we ons alleen maar over verheugen. Ten spijt van het nu wat grillige weer, vermaakt de jeugd zich best, gelukkig ook maar, want er zijn er bij die hier hun kinderleed voor een korte tijd wat min der voelen schreinen. Er zijn nu eenmaal belevenissen, welke de oude Jordaan hun niet kan geven, hoe gehecht zij ook zijn aan die nauwe straat jes waar de bewegingsvrijheid zo beknot wordt. Als extraatje dit keer het feest van de Eierlandse polder en met stads ogen hebben ze genoten van de wonder lijke vehikels die in de optocht voorbij trokken. Voor het eerst hebben we de mogelijk heid beproefd met de meisjes een echt nachtspel te beoefenen in de duinen. Dat is wel zo'n gebeurtenis voor hen geweest, dat ze er nog lang over zullen napraten. Waar ook over nagepraat is, dat ds. Bus- kes de voor hun zo opwindende belevenis in zijn preek had verwerkt, de zondag daarop in Den Burg. De- reactie was kos telijk om waar te nemen en niemand zal het mij euvel duiden, dat de aanbevolen collecte voor het werk in de Jordaan een nog heviger reactie bij de andere kerk gangers veroorzaakt mag hebben En inderdaad, het is gebeurd, want met grote dank aan Herv. Gemeente en vakantiegangers mag ik de opbrengst verantwoorden van ƒ206,—Onze buiten gewone dank geldt zeker in niet min dere mate voor de Gemeente van Oude- schild, welke ƒ25,61 voor hetzelfde doel collecteerde. Alleen insiders weten, dat ook deze opbrengst verrassend is te noe men. Zondag 24 juli hopen we in Den POSTZEGELNIEIJWS Philatelisten opgelet. A.s. maandag 25 juli is een zomerruilbeurs ingelast in Hotel „De Graaf". In afwijking van het normale aan- vangsuur van 8 uur is dit thans gesteld op 8.30 uur. Daar er tot eind september geen clubavonden meer worden gehou den, wordt verzocht maandag de laatste zichtzendingen af te rekenen. Dit be spaart veel extra werk. Tevens zullen de z.g. aanvullingswaarden behorende bij liet statuutzegel van Suriname verkrijg baar zijn. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 18 juli 1960: 250 lammeren 4062; 28 biggen 3545; 40 schapen 6080; 5 nuchtere kalveren 55—70. Als aanvang van het S.V.O.-festein is vanaf maandag j.l. de Oosterender toren in het flootlicht gezet en vrijdag a.s. zal dan een begin worden gemaakt met de festiviteiten, welke achter de o.l. school zullen plaats vinden. De drumband Margaretha Sinclair ver leent vrijdag en zaterdag zijn medewer king, terwijl o.a. vrijdagavond de zange res Tobi Smit zal optreden. Er zal dan ook Miss Badgast en een Miss Texel ge kozen worden. De kandidaten zijn vrij in de keuze van hun kleding, terwijl de leeftijd ook onbeperkt is. Voor dit evene ment is een speciale jury gekozen. Dan zijn er nog de nodige attracties om zich te vermaken, zoals zweefmolen, schiettenten, taartschieten, speergooien, busgooien, grabbelton. En krijgt men honger of dorst, dan is er worst, ijs, bier, limonade enz. Er is genoeg om zich ge zellig te vermaken. Er is vrij toegang tot het feestterrein en dan niet te vergeten, men kan gezellig dansen. Zondag zal om 2 uur door burgemees ter C. de Koning het nieuwe voetbalveld geopend worden en om 2.30 uur volgt dan de wedstrijd Volendam-VSV, waar bij de burgemeester de aftrap verricht. Na afloop nog even gezellig dansen op het feestterrein. Alle drie dagen zal de dansmuziek verzorgd worden door het orkest Henny Kok. SVO jubileert, verwacht stralend zo merweer en veel bezoek. (Zie adv.) Hoorn zelf voor te gaan en een beroep op de offervaardigheid te mogen doen. Brengt gij de zon in 's naasten leven Zij zal aan u haar weerschijn geven. Die zon heeft ons gelukkig niet in de steek gelaten, in figuurlijke en letterlijke zin niet in ons werk onder de Jordaan- jeugd, waarbij donkere wolken soms niet altijd achterwege zijn gebleven. Stormen zijn ons ook niet gespaard, maar die mo gen van mijn part naar het poolgebied verkassen, als u begrijpt wat ik bedoel. Waar ik tenslotte mee zeggen wil, dat dit episteltje door mij niet in een sombe re gemoedstoestand is geschreven. Waar van acte! Joh. K. A. Schreuder BEVORDERD Bij de Rijkspolitie zijn dezer dagen be vorderd de adspiranten H. Bos, Abcoude, gedetacheerd te Oudeschild, en G. Wijma uit Wormer, gedetacheerd te Den Burg. FOTOTOESTEL ONTVREEMD Uit een der fotozaken te De Koog is van de toonbank een fototoestel ont vreemd. Het toestel was daar even neer gezet, omdat een gast het ter reparatie had afgegeven. Het toestel had een waarde van zevenhonderd gulden. De politie heeft een onderzoek ingesteld. RIJK BELOOND De heer J. Bruin, Schilderend, zag vorige week zijn puzzelwoede rijk be loond. Een pot van ƒ6300,mocht hij in ontvangst nemen. De heer Bruin is niet voor de eerste maal gelukkige winnaar. Een miljoen schoolkinderen lopen zich te vervelen! ER ZIJN in ons land ongeveer twee miljoen leerlingen van lagere scholen en kleuterscholen. Al die kinderen moeten in die langdurige periode die zomervakantie wordt genoemd, maar zien hoe ze zich vermaken. Hoe ouder de kinderen zijn, des te meer mogelijkheden ei bestaan om eens echt uit te gaan. Voor de meeste jonge kinderen ziet het er 's zomers echter helemaal niet zo vreselijk uit, die hebben dan niets te doen! ENKELE JAREN geleden bleek uit cijfers, die door het Centraal Bureau voor de Statistiek waren verzameld, dat er voor de helft van onze schooljeugd geen voorzieningen op dit punt werden ge troffen. Dat betekent dat ongeveer een miljoen kinderen zich gedurende die lange zo mervakantie maar onledig moet zien te houden met tegen een balletje te trappen, op straat of op een open stukje land. De meisjes moeten die dagen maar zien door te komen door op de stoep met pop pen te spelen of voor het huis wat touw tje te springen en met andere tamelijk vervelende spelletjes. Voor sommigen valt er nog wel eens een dagje af naar het strand of naar een dierenpark of een speeltuin, maar zo'n enkel dagje valt in het met tussen al die vele en lange andere vakantiedagen. Uit logeren NOG HET BEST zijn die kinderen af, die een poosje bij familieleden mogen lo geren. Zij zijn er dan echt eens even uit: zij zijn dan in een ander huis, tussen andere meubels, zij zien andere mensen en andere kinderen. Dat logeren bij familie of kennissen is helaas weer niets gedaan voor de aller kleinsten wanneer de ouders niet mee gaan. De kleintjes kunnen hun ouders immers nog maar slecht missen. Kinderen, die nog op de kleuterschool zijn, horen nog helemaal bij hun ouders, vooral bij de moeder. Een scheiding, ook een tijdelijke, wordt door hen meestal slecht verdragen. Bij dat logeren loopt men bovendien de kans dat het kind niet goed wordt be handeld of verkeerd wordt aangepakt, hetgeen vooral op de allerkleinsten een heel nadelige invloed kan hebben. De kleine logeergasten worden vaak al te veel verwend, te dikwijls worden ze maar volgestopt met snoep, meestal gaan ze ook nog veel te laat slapen. Die dingen hebben niet alleen een direkt verkeerde invloed op de gezond heid van de kinderen, ze komen van zo'n logeerpartijtje vaak helemaal onhandel baar terug, zodat het dagen en weken kan duren voor de kleine reiziger weer in het eigen gezin past. Over gaan denken PROBLEMEN genoeg dus, vooral wan neer het de allerkleinsten betreft. Pro blemen die zeer lastig op te lossen zijn, zowel voor de overheid als voor de indi viduele gezinnen. Het is heel nuttig, dat deze vraagstuk ken eens onder het oog worden gezien en dat deze kwesties eens tot een openbare bespreking komen, want pas wanneer ouders en opvoeders begrijpen waar de moeilijkheden schuilen, kunnen zij er eens over gaan denken of zij een passen de oplossing kunnen vinden. Vooral jonge ouders staan zo vaak al leen stil bij hun eigen vermaak en hun eigen vertier. Zij zien daarbij zo dikwijls over het hoofd, dat hun jonge kinderen zich grenzeloos lopen te vervelen. Het is eigenlijk ten onrechte dat men boos wordt als zij dan uit balorigheid brandjes gaan stichten, voorbijgangers gaan hinderen, sigaretjes gaan roken, kwartjes gaan stelen en andere onge rechtigheden gaan verzinnen! HANDIGE MANNEN WINNEN PRIJZEN Tijdens de Polderfeesten werd ook een behendigheidswedstrijd voor tractoren gehouden. De volgende rijders werden winnaar: Zware tractoren: 1. G. van Boven; 2. H. Hooyschuur; 3. J. de Waard Czn.; 4. D. Quartel. Lichte tractoren: 1. C. Mechielsen; 2. G. van Heerwaarden; 3. C. Wetsteen; 4. J. Saai. Voor de best onderhouden tractor was eveneens een prijs beschikbaar. Hier wer den de volgende heren beloond: 1. P. Saai; 2. C. Maas; 3. H. Hooyschuur; 4. J. de Waard Czn. BOERDERIJBRANDEN IN MEI In de maand mei 1960 zijn 26 boerderij- branden voorgekomen, waarbij de boer derij vernield of zwaar beschadigd werd. Twee van deze branden kwamen voor in Groningen; drie in Friesland; één in Drente; drie in Overijssel; zes in Gelder land; twee in Noordholland; één in Zuid- Holland; vijf in Noordbrabant en drie in Limburg. De directe schade, door deze branden aangericht, wordt geraamd op ƒ986.000,—. Vier van deze branden werden ver oorzaakt door blikseminslag; drie door spelen met vuur; twee door aardsluiting; één door petroleumstel; één door defecte schoorsteen; één door vonk uit schoor steen; één door brandend papier op rie ten dak; één door verwarmen wasketel; één door benzinebrander; terwijl in elf gevallen de oorzaak onbekend bleef. Bij deze branden kwamen 4 stuks rundvee; 89 varkens en 16 stuks pluimvee om. Lappie Knljn en het verdwenen standbeeld 29. Jonas keek om en zag Lappie op zijn hurken zitten. „Wat is dat, Lappie, heb je een gulden gevonden?" grapte hij. „Neen, Jonas, ik geloof dat ik wat ont dekt heb. Moet je maar eens kijken". Jonas liep naar Lappie toe en keek. „Ge woon voetstappen, niks bijzonders". Lappie schudde vastberaden het hoofd. „Neen, Jonas, ik geloof dat we een aan knopingspunt hebben. Zie je niet hoe diep de voetstappen in het zand staan?" Jonas knikte. „Wat zou dat?" „Wel, ik geloof, dat hier iemand gelopen heeft, die iets heel zwaars droeg, begrijpt U?" Jonas knikte. „Dat zou nog niks, ventje", zei hij laconiek. „Het beeld is zwaar, Jonas, ik geloof PRACHTIGE MOSSELS Dinsdag begon de mosselexport naar Frankrijk en België. De produktie van de Waddenzee is uitstekend. De mossels zijn hier nog nimmer zo mooi geweest als dit jaar. Dit in tegenstelling met de Zeeuwse stromen, die dit jaar praktisch niets op leveren. De export wordt geregeld door het verkoopkantoor te Bergen op Zoom. Aldus de Harlinger Courant. GESLAAGD Het MULO-diploma werd behaald door Th. Wuis en T. P. Bakker, De Koog; W. M. Nauta en C. M. Smit, Den Burg, en C. J. Backer, Oudeschild. WEINIG BELANGSTELLING „The Birdland Combo" heeft zaterdag avond een concert verzorgd in De We- zentuin te Den Burg. De belangstelling hiervoor was maar zeer matig. Dit komt waarschijnlijk doordat de zaterdagavond voor een dergelijk evenement minder geschikt is. Tal van gasten zijn vertrok ken en anderen hebben hun plaats inge nomen. En deze laatsten zullen niet di rect een dergelijk concert gaan bezoeken. Het publiek dat er was heeft niet bij zonder genoten. Het bal, dat na afloop in „De Oranje boom" werd gehouden is nogal rumoerig verlopen. Diverse „tikken" werden er weggegeven. Een ander kreeg een mep met een bierglas en de WV-informatrice mocht een klap in het gelaat incasseren. En toch was er weinig belangstelling in het park GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN tot en met 18 juli 1960 Gevonden te Den Burg. damesbadpak van witte stof met opgedrukte figuurtjes in verschillende kleuren met baddoek; zakmes; steeksleutel en schroef sleutel; sleutelring met 5 sleutels; witte plastic jas; bruingevoerde capuchon; 2 contact sleutels; armbandhorloge; bruine heren- portemonnee met 36,en lot; plastic Big-Ben regenjas in étui; bruine Marok kaanslederen portemonnee met 0,50; ge kleurde sjaal; VW-wieldop; bos sleutels in zwarte étui; pijp in tabakszak; donker blauwe zwembroek in witte badmuts. Verloren te Den Burg: witte sport- broek (Sturka); zonnebril met bruin mon tuur en grote glazen; bruinfluwelen jon gensjasje; gouden oorhangertje met bloedkoraal; rijbewijs B-E; damesket tinkje ingelegd met stenen- damesschoen (slipper) met rood-geel-blauwe riempjes; rode portemonnee met 25,ketting en kleingeld; blauw-paarsgestreept colbert jasje; portemonneetje van zeehonden- leer met klein bedrag geld; formulier voor kosteloos bezoek oogarts; net inhou dende zwembroek, baddoek en bal; brui ne portemonnee met ƒ5,50; zwarte da mesportemonnee met plm. ƒ2,50 en foto. Gevonden te De Koog: rugzak; foto toestel (box); rode portemonnee met 3,22; grijze parapluiehuls; blauw broekje; dameshorloge vierkant goud kleurig merk Omo. Verloren te De Koog: damespolshorloge merk Remix 17; vierkant herenpolshor loge merk Poncentis beige wijzerplaat en klemband. Het bureau der Rijkspolitie van Den Burg is hiervoor geopend op werkdagen van 16.00 tot 18.00 uur. Te De Koog van 19.00 tot 20.00 uur. HALF AUGUSTUS WEER AUTOCROSS OP TEXEL Gezien de grote belangstelling hebben de organisatoren van de zondag j.l. ge houden autocross besloten om op zondag 14 augustus wederom een cross op Texel te organiseren. Bij gunstig weer ver wacht men nog meer publiek dan j.l. zondag. FILMNIEUWS Deze week een voorstelling extra. Van af vrijdagavond kunnen filmliefhebbers terecht in Texels Bioscoop Theater. Vrijdag- en dinsdagavond: „DIE SÜNDERIN" Het verhaal van een zondares, die geen zondares was, een slachtoffer van een regiem, dat miljoenen te gronde heeft gericht ten gevolge van een gemis aan een behoorlijke ouderlijke leiding. Zij heet Marina. Ze is mooi en verlei delijk. Haar vader was in ongenade ge vallen bij de leiding en valt in handen van de Gestapo. Haar moeder is een wuft wezen en laat haar aan haar lot over. Marina's leven toont ons het leven van een diep gezonken vrouw. Het slot van dit boeiende felrealistische verhaal zal de bezoeker tot overtuiging brengen, dat men nimmer lichtvaardig mag oordelen over mensen, die door omstandigheden in moeilijkheden geraken. Zaterdagavond en zondagmiddag: „ALADDIN IN BAGDAD" Een wonderlijk, kleurrijk verhaal.... wat een fantasiewat een weelde. De Sultan van Bagdad is heimelijk, zonder dat iemand een vermoeden heeft, door zijn tweelingbroer, Prins Hadji, van de troon gestoten en in de kerker geworpen. Alleen de verraderlijke grootvizier is van het bedrog op de hoogte en vraagt als beloning voor zijn stilzwijgen de hand van Sultans dochter, de schone Prinses Armina. Zij heeft echter de liefde opge vat voor een vagebond, Aladdin van Cathy, die haar door zijn zingen en zijn stoutmoedig optreden heeft weten te be koren. Deze film is een sprookje van romantiek ó-a il Zondag- en maandagavond: „THE GEISHA BOY" In deze film Jerry Lewis. De dwaas heid stijgt ten top, hij zet alles op zijn kop. Hij overtreft zichzelf met de dolste streken. In zijn nieuwste creatie van goochelaar beleeft Jerry de dolste avon turen in het fascinerende Japan. Het is bij deze prenthokus pokus.lachen! Nederlands nieuws O.a.; Nationale metsel- en straatmaak- wedstrijden, om de zilveren troffel en kaphamer; President Frondizi in ons land; Vliegende schotels boven de Ve- iuwe, kampioenschap kleiduivenschieten; Koninklijk bezoek aan Twente; Herman van der Horst wint Gouden Beer, filmer op Schiphol gehuldigd. Wereldnieuws O.a.: Chroestsjov in Wenen; Raketten als lokvogels; De nieuwe staat Congo; Demonstraties en relletjes in Genua; Middeleeuwse wedren in Siena; Picasso- lentoonstelling in Londen. LANGEVELD DE ROOIJ N.V. TEXELAARTJE8 3 regels ƒ0,80; elke regel méér 0,20. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Poekh.) en onder nr. 0,20 meer. Te k. puikbeste nieuwe aardappelen, Dore. P. Beers, Molenstraat 30, tel. 2913 Voor al uw vervoer Van Boven's Transport en Taxi-Onderneming. Bestel voor uw bagage een kleine vrachtauto. Billijk tarief. Oudeschild 53, tel. (02220) 2721. Wij passen en leveren af bij U thuis en komen elke week op Texel. Model- kleermakerij Carel Schmidt, Boomkampstr., tel. 3615, Alkmaar Klaverjassen. Maandag acht uur in Casino Wie heeft mijn bruine Ga zelle fiets meegenomen bij 't feestterrein te De Cocks- dorp C. Pool.Eierland E89 Gevr bollenrapers(sters) en bollenpellers(sters) Jb. Bakker, Kogerstr. 73 Den Burg Schrijfmachines te k. van particulier. Merce des Express, Remington 12, Hermes 3000, Br. ond no. 107 bur. T.C. Te koop gevr cultivator voor paar- dentraks Adres bur. T C B z a. net meisje, liefst in winkel Anr.ie v. d. Brink Mulderstr. 3, O'end Te k. weidepomp K. Lange- veld, Pijpersdijk K60, tel. 109 Gevr. bollenrapers en bollenpellers. C Zut- phen, De Koog Vrijdag zaterdag en zondag is het feest in Oosterend Met grote blijdschap ge ven wij kennis van de ge boorte van ons dochtertje en zusje Paula M C E v. d Wulp Tydeman L v. d Wulp Kilo Boogerd 20, Den Burg Texel, 16 juli 1960 Met dankbaarheid en blijd schap melden wij de ge boorte van ons zoonlje en broertje Frat.s N D. Koers C Koers Stark Map, Agaath, Hendrier., Nico IJmuiden, 16 juli I960 Herculesstraat 23 J.q-WWWW Soli Deo Gloria Op dinsdag a s. 26 juli ho pen onze geliefde ouders S. Daalder en D. Daalder- Wichertjes de dag te herdenken dat zij 25 jaar in het huwelijk zijn verenigd. Dat God ze nog lang in gezondheid voor ons wil sparen is de wens van hun dankbare kinderen. Piet en Corrie Roeli Receptie op 26 juli van 8 tol 9 uur in het „Gebouw voor Chr. Belangen". VVVVVVV-V Het Bestuur van de polder Eijerland zegt allen die hebben medegewerkt om de herdenkingsfeesten op 13, 14 en 15 juli zo uit stekend te doen slagen, hartelijk dank. Het is een manifestatie geweest van wat door eendrachtige sa menwerking tot stand is te brengen Het Bestuur voornoemd Op 24 juli hopen onze lieve ouders J. Hoedjes en C. Hoedjes-Broers de dag te herdenken dat zij 25 jaar geleden in het huwelijk zijn getreden De plechtige H. Mis uit dankbaarheid is om 10 30 u Receptie „Pietershoeve" van 3 30 tot 6 uur Hun dankbare kinderen Namens de bejaarden van Oudeschild, zeggen wij langs deze weg hartelijk dank aan het feestcomité „Polder Paraat" voor de pretiige middag hun gebo den Ook hartelijk dank aan allen die belangeloos de bejaarden hebben vervoerd Bestuur bejaarden Sociteit Oudeschild GEVRAAGD: wegens dienstplicht der tegenwoordige begin augustus flinke nette jongen Maas' Groentenhandel Den Burg, tel. 2425 wegens inruil Opel Rekord '58 als nieuw Opel Kapitan 1957 pracht wagen Opel Olympia 1954 Renault 4 1956 Renault 4 1954 Volkswagenbusje Fa Manshanden Den Helder Middenweg 189 Tel. (02230) 2953 Voor een LANGEVELD DE ROOU N.V.

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 2