Cjrocn 'ZwarL-Jexels in het harL, de zonnige RANG de vmnap&utitf. va/idemtfeïa/tg. Zandverstuiving wordt moderne snelweg Vrijgezellen aller landen verenigt U Znurbrand kant U blussen met Rennies. ZATERDAG 30 JULI I860 TEXELSE 74e JAARGANG No. 7474 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren]. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER EUAS (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER SIEBINGA (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. H. BAARS (van zaterdag 13 uur tot zondag 24 uur) Zr. A. RIETVELD, De Cocksdorp, tel. 292 (zondag van 9 tot 13 uur) Dierenartsen: J. DORRESTIJN, tel. 2978 (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) NEDERLANDSE BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN AFD. TEXEL In mei hebben 61 dames van de Bond van Plattelandsvrouwen een bezoek ge bracht aan Zeeland. Maandagavond, van 6.25 - 7.00 uur, kunnen deze dames weer oude herinneringen en de prettige dagen opnieuw beleven. Dan komt de zang- en muziekvereniging onder leiding van burgemeester Everwijn van Zuidzande voor de radio „OP TEXEL WORDT GESTOLEN" Ds. De Lange spreekt maandag om 11 uur op de markt over het onderwerp ,.Op Texel wordt gestolen". Tot onze spijt moeten wij meedelen, dat wij voorlopig de uitgifte van de aanvraaglijst hebben gestaakt. Hoewel het in de bedoeling lag nog eenmaal een slotlijst uit te geven, is dit door ziekte van twee van de drie informatrices te Den Burg onmogelijk. Evenals vorige jaren sluiten wij dus de verzending van de A.V.L. Het is wel de bedoeling iets verder in bet seizoen nog een niet-bezettingslijst uit te geven voor de periode tweede helft augustus en september. Een nadere op roep hiervoor zal in deze rubriek ver schijnen. Een Duitse Texelvriend zoekt voor zijn reisgezelschap van 24 personen onderdak van ingaande 30 augustus tot en met 4 september, te weten zeven tweepersoons kamers en tien éénpersoonskamers. Wat gezocht wordt is volpension. Zij die vobr genoemde periode kamers s-\n beschikbaar hebben, worden ver- Y7 zocht dit op te geven aan de heer V/ Dekker te Den Burg, telefoon 4 x 02220/2280. V.V.V-Texel ALLEEN IS MAAR ALLEEN en waar om zou je de kans niet aangrijpen als je die geboden krijgt? Zo is het. Je kan het tenslotte altijd proberen. Zo hebben de afgelopen zeven jaar steeds meer vrijgezellen gedacht. Bij hon derden zijn ze naar het gastvrije Greven- bicht getrokken om daar het congres van het jaar mee te maken. Ook nu kregen wij weei een aanlok kelijk programma toegestuurd. Het wordt drie dagen groot feest daar in het zuiden van ons land. De heer Ger Greijn, de stichter van het congres, heeft met zijn comitéleden de uitnodigingen gezonden naar binnen- en buitenlandse „eenzamen". Of al die men sen zich daar eenzaam zullen voelen be twijfelen wij. Het is er drie dagen groot feest. Grevenbicht zal feeëriek verlicht worden, terwijl het merendeel der café's (er zijn maar 26 van deze gelegenheden op de plm. 2600 inwoners) zullen omge toverd worden in Hollandse koffiehuizen, bars, établissements charmants, Wein- stuben enz. Er is een uitgebreid programma samen gesteld. Zaterdag 13 augustus start men met een expositie van de schildersclub „Licht en kleur" uit Geleen. in het gemeente huis. Dan om 5 uur volgt de officiële ope ning. Uit een 400 jaar oud kanon van de schutterij „Het Heilige Kruis" zullen 23 schoten worden gelost. Waarom 23? Wij weten het niet! Het zal vast wel een vrij- gezellengetal zijn. De congressisten krijgen de originele Limburgse vla en worden binnengehaald per tilbury getrokken door Shetland- pony's. Aan de avond van de eerste dag (bijna middernacht) wordt dan de „Vrijgezel- lenkoningin 1960" gekozen. De zondag zal iets rustiger verlopen. Vooral het begin van de dag. Maar tegen de avond wordt het programma voorge zet en komt er wat meer „muziek" in. Om 9 uur volgt: „Uitroeping van de sympathiekste, van de oudste en van de verst komende vrijgezel(lin). Maandag moest het bestuur van onze paardensportvereniging er maar eens een kijkje gaan nemen. Niet om aan de man of de vrouw te komen, maar om het tra ditionele ganstrekken te paard te gaan bewonderen. Dit moet een boeiend folklo ristisch gebeuren zijn. 15 augustus, 2 uur: Gereedmaken der brandstapels. En nu kunnen wij ons in denken dat U begint te beven. Zullen ze nu werkelijk weer een oud gebruik in ere herstellen7 Inderdaad. Daar zullen enkele vrijgezellen te middernacht de brandstapel op worden gebracht. De voorzitter zal de stapels aansteken en de overige bezoekers zullen daar, met tra nen in de ogen, omheen staan. Die vrijgezellen zijn maar „poppen". Deze Limburgse „Cramignon" en het verbranden van de vrijgezellenpoppen aan de Maas is het teken dat het vrijge- zellencongres 1960 ten einde is. Tenminste De volgende dag vertrekt men voor een drielandentocht (Zuid-Limburg, Rijn land en Belgische Ardennen). En wat daar het slot van is? HANDELSREGISTER Onder wijzigingen lezen wij: J. D. Troost, Texel, Den Hoorn, Klieft 109. Rijwiel- en gemotoriseerd rijwiel- bedrijf. U. eig., bedr. w. v. door H. Troost o. eig. n. De Primeur, Texel, De Koog, Boodt- laan 2. Cafétariabedrijf. U. Eig. T. J. Born. Zaak w.v.d. F. J. Kaczor o. dez. n. ln 'n mam van tijd En zonder dat iemand er weet van heeft. Want Rennies neemt U onopval lend in. Water of zo komt er niet aan te pas. Terwijl U ze gewoon laat smel ten op de tong en ge U verbaast omdat ze nog lekker zijn ook, voelt U de brand al doven. Loop niet de kans meer de vreugde van 'n goed maal te verstoren. Hou steevast een paar Ren nies bij de hand. En verbaas U iedere keer over het wondere weldadige re sultaat. Uw Apotheker en Drogist ver kopen Rennies. En veel! Geen wonder. INGEZONDEN GEEF ZE EEN ZWEMBAD! Dan vervelen zij zich minder in de lange zomervakantie. Dit naar aanleiding van het stuk in Uw blad van 20 juli j.l. (Het betreft hier het artikel: Een be langrijk probleem vraagt om oplossing; Kleine kinderen in de grote vakantie red.). Het zou een zegen zijn voor het eiland! Behalve dat het voor de jeugd een zeer gezonde sport is, is het een noodzakelijk heid in ons waterrijke land, dat een ieder de zwemkunst verstaat. Onlangs is dit in de sportnota in de Tweede Kamer ter sprake gekomen. Men was het er over eens, dat eigenlijk geen kind van de lagere school mag komen, zonder zwemmen te hebben geleerd. 65°/o van de rekruten kan niet zwemmen; in ruim 600 gemeenten bestaat geen open bad, laat staan een overdekt. Zou het misschien zover komen, dat het Rijk dit gaat subsidiëren? Althans, als de bevol king zich actief getoond heeft door een basisbedrag bijeen te brengen. Ligt hier, daar het een vrij algemeen belang betreft, voor de diverse verenigingen geen taak? Wellicht zou ook het toerisme er pro fijt van hebben. Wie zal de kat de bel aanbinden? Een huismoeder. Gigantische grijpers zijn dagelijks in de weer voor de aanleg Pontweg. Een hoog stuk land wordt afgegraven en het gewonnen zand verdwijnt in sloten en kolken. MUZIEKSCHOOL GAAT UITBREIDEN De muziekschool geniet 'n goede belang stelling. Het leerlingenaantal blijft op peil, en de animo en trouw is (behoudens enkele uitzonderingen) goed. Na de vakantie zal ook worden ge start met blokfluitles in de A II-klas. Evenals in andere plaatsen zal ook op ons eiland (alweer: bij voldoende animo) de gelegenheid bestaan om in de tweede helft van de A II-klas gedurende 1 uur per week blokfluitles te krijgen, naast het normaal doorgang vindende A.V.M.O. Deze lessen zullen worden gegeven door de heer J. Visser op een nader te bepalen plaats en tijd. Voor de lessen zal pei maand eon extra lesgeld verschuldigd zijn van 2,50. Deelnemers zijn tevens verplicht een sopraanblokfluit aan te schaffen. Het is mogelijk via de muziekschool een der gelijke fluit te kopen voor de geredu ceerde prijs van ƒ10, Behalve de vaardigheid, die voor het bespelen van het onderhavige instrument wordt bijgebracht, zijn de lessen ook van belang voor een snellere overgang naar het absolute notensysteem, waarmee de leerlingen bij het A.V.M.O., na 1 septem ber geconfronteerd zullen worden. Kinderen, die de lagere school gaan verlaten en overgaan naai een andere school ULO, HBS, Huishoudschool etc. kunnen toch de muziekschool blijven bezoeken. Het ligt in de bedoeling spe ciaal voor deze kinderen tot een wijzi ging in de lestijden te komen. Men denkt aan de zaterdagmiddag. Ouders, die hier belangstelling voor hebben, kunnen zich wenden tot de administrateur van de Stichting, de heer G. Oskam. Openbare lea In de komende herfst zal een openbare les van de A II-klas worden georgani seerd. Ouders kunnen dan kennisnemen van de resultaten van het onderwijs. Dan zullen ook nadere inlichtingen wor den verstrekt over het gevolg van het onderwijs, waarbij ook de mogelijkheden 'en de moeilijkheden verbonden aan be paalde instrumenten worden belicht. „Zeg vrouw, denk er om, want we moeten direct door de woestijn en met deze wind is het mogelijk dat je een la ding scherp zand in het gezicht krijgt". Dit hoorden wij deze week een toerist tegen zijn vrouw zeggen op een der we gen nabij Den Burg. Zij waren op weg naar duinen en bossen. Strandweer was het de afgelopen dagen direct niet, maar toch hebben de mensen zand geproefd. Maar ja, een Hollander leeft nu eenmaal niet als hij niet kan mopperen. Maar het bleef niet bij dat woestijnpraatje. Er werd zwaar gekankerd,Hoe krijgen ze dat in d'r hoofd en juist in deze tijd. Ze leven hier toch van de toeristen. Een beetje verbaasd hebben we toen getracht te vertellen wat hier wordt ge wrocht. „Deze zandverstuiving mevrouw is volgend jaar een snelweg". Dat was ook niet „gerooid". „Een snelweg? Heeft Texel dit nodig? De wegen die hier zijn zijn toch rijkelijk genoeg! Waarom gaan ze dan ook nog een snelweg aanleggen". Het „verhaal tje?" van de pont werd verteld en toen was de klaagzang ten top gestegen Tja, niet overal vinden wij begrip voor de zaken die ons Texelaars na aan het hart liggen. Dwars door alle zandverstuivingen heen zijn we naar De Witte Engel getuft. Daar waren nijvere handen, pardon kra nen, hard in de weer grote vrachtwagens vol zand te storten. Het hoge land, nabij de Witte Engel, wordt afgegraven. De bovenlaag is weg- geschept en nu doet de grijper niets an ders dan zand uit de bodem putten. Gaten van ruim drie meter diep zijn er ont staan. De machinist laat zijn grijper net zolang zakken totdat er geen zand meer in de grond zit. Het was geen wonder dat de arbeiders van de Fa. De Vries en Van der Wiel, die met de aanleg van de Pontweg bezig zijn, aan het zingen waren van: Waar de blanke top der duinen. Want zo het er nu bij ligt zou je zeggen, dat men doende is met de aanleg van een nieuw duingebied. Maar straks als de onderlaag is weggehaald gaat de zwarte grond weer terug en zullen de schapen er hun maal weer vinden. De volle wagens met zand gaan dwars de Hoornderweg over achter de Hoge- berg langs de P.H. Polder in. Daar wordt het zand gestort en andere mannen wer ken het weg met de schop. Het is een heel werk, maar men kan nu reeds zien waar de weg komt. Sloten worden ge dempt en stroken van landerijen gaan verdwijnen. Dan, na al dit werk, zal er een snelweg komen. Een weg waar niet iedere Texelaar op gebrand is. Wij troffen in de P.H. Polder een bordje aan (U ziet het hierbij afgedrukt) met het op schrift „Langzaam rijden Wij werken cok voor U" We hebben er even halt gehouden om een plaatje te maken. Maar dan sta je niet lang alleen. Een bekend Texelaar kwam aantoeren en Staat dit bordje verkeerd? riep vanuit z'n wagen. „Dit bordje moet je even bij Rutten brengen in de Een dracht, misschien is men dankbaarder als ze daar een weg maken". Met een hand zwaai was de anti-pontman verdwenen. Och, de meningen zijn verdeeld, we weten het, maar de pontweg is binnen kort gereed en de pontkomt! VERKEERD AANGESLOTEN Enkele Duitse vakantiegangers waren dezer dagen verkeerd aangesloten. Schoorvoetend kwamen zij het steegje van de drukkerij in de Parkstraat in „Is dit het museum?" De drukkers schoten in de lach. En terecht. Het gebouw mag dan uiterlijk iets van een museum hebben, het inte rieur is het niet. Dat ontdekten de toeristen dan ook gauw, want de zetters al zijn daar wel museumstukken bij staan niet lettertjes te pikken in Texelse kleder dracht. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 3 augustus consultatiebureau Woensdag 3 augustus a.s. worden de moeders van Den Burg en Oudeschild verwacht van 13 tot 16.30 uur fvtgiin meJ en zonder zon ^yUWl PIGMA DERM EXCELSIOR GEEFT VANAVOND EEN UITVOERING Oosterend Indien het weer vandaag gunstig gezind is, zal Excelsior vanavond op het land achter Fam. Koning, ingang Verlorenkost een muziekuitvoering geven. Muziekvereniging Excelsior zal eerst een rondgang door Oosterend ma ken, voorafgegaan door de tamboers. Op het land van Koning zullen dan ver schillende nummers ten gehore gebracht worden, terwijl besloten wordt met een taptoe. De prestaties van Excelsior ken nende weten wij dat deze avond van een goed gehalte zal zijn en bij goed weer is dat beslist een bezoekje waard. Kom in '62 nog maar eens terug ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 31 juli op om 5.00 uur en gaat onder om 20.32 uur; 3 aug. op om 5 04 uur en onder om 20.27 uur. Maan: 31 juli E.K.; 7 aug. V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 30 juli 0.18 en 12.17; 31 juli 0.46 en 12.49; 1 aug. 1.21 en 13.29; 2 aug. 2.15 en 14.42; 3 aug. 3.36 en 16.12; 4 aug. 5.07 en 17.42; 5 aug. 6.36 en 19.01; 6 aug. 7.46 en 20.06. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water.

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 1