A zwart I r B i r z 1 1 B ,OBER wit Z 3 D n De wereld van gasten en gastheren Ernstig ongeluk R Q V> x vierjarig meisje zwaar gewond Schuur door brand verwoest en 5™ ïT" m m sa sa m ga m Intree ds v. Reijendam 1 „Ik had de zilveren bruiloft al achter de rug", vertelde laatst een grootmoe der, „toen ik voor het eerst in mijn le ven met mijn man in een andere stad geslapen hebbij de aanstaande schoonouders van mijn zoon." Zoals zij zijn er nog zovelen van de „oude garde", die nimmer of nooit ver buiten de plaats hunner inwoning kwa men. Maar de ontzaglijk toegenomen ver- keersmogelijkheden zorgden voor een complete omwenteling en een vakantie reis naar het buitenland behoort voor velen tot de bereikbare mogelijkheden. Daar bij maakt men ook kennis met het hotelleven. Ook het bezoek aan restaurants en café's is aanzienlijk toegenomen. Huis moeders, die naar de stad trekken om inkopen te doen vinden het de gewoonste zaak van de wereld om ergens een kop je koffie (soms met wat er bij) te gaan drinken. Auto en autobus maken de mens „mobiel" en hij komt veel meer dan voorheen in aanraking met de be roeps-gastheren, die hun brood verdie nen in wat men met een verzamelnaam benoemt „het Horeca (hotel-, restaurant- en café-bedrijf)." Slechts weinigen echter beseffen, wat er daar allemaal achter de schermen ge beurt. Slechts weinigen ook weten wat er komt kijken vóór men zich in dit be drijf een vakman noemen mag.dat een man in een zwart pak nog geen kellner is en dat men een zware opleiding moet volgen vóór men zich kok mag noemen. Het horecabedrijf heeft iets geheim zinnigs en dat zit hem ook al in de eigen taal, die men spreekt en schrijft. Hoewel 5? wij in Nederland, merkwaardig genoeg, iedere kellner met het Duitse „ober" aanspreken, is Frans de eigenlijke hore- cataal. Daar zijn niet slechts de menu's met hun dichterlijk uitheemse bena mingen voor wat wij nuchter een osse- lapje noemen met-wat-er-op, maar ook het personeel is streng ingedeeld in groe pen. De Koog Dinsdagmorgen gebeurde op de Kogerwcg nabij Bispinckhof een zeer ernstig ongeluk. Het 4-jarig dochter tje van de familie W. Verhagen, kwam onder een auto. Zij liep ernstige verwon dingen op. Haar oom had haar uit de Kleuter school gehaald en stond met nog enkele indere belangstellenden naar de auto van slagerij Eijk te kijken, die in de greppel was geraakt. De wagen van de fa. Van Etten zou deze uit zijn benarde positie trekken. Het kind rukte zich plotseling uit de handen van haar oom los en rende de rijweg op. Een Duitse automobilist kwam ,net zijn Fiat aanrijden en schepte het kind. Wel heeft de chauffeur getracht het meisje te ontwijken. De gevolgen waren niet gering. Het meisje had haar beentje gebroken en liep verschillende verwon dingen op. Dokter Schalkwijk heeft haar dadelijk naar Den Helder laten vervoe ren. Haar toestand is vrij ernstig. Maandagnacht om even 2 uur werd in Oudeschild melding gemaakt van een uit slaande brand. De heer Hoogenbosch zag vanuit zijn huis grote vlammen slaan uit de schuur aan de „Puzzelweg". Deze naam is onder de Oudeschilders bekend, maar voor verduidelijikng willen wij er even bij vertellen dat het de nieuwe klinkerweg is, die achter het dorp is aangelegd. Het was de schuur van de heer J. Bas, die door de bliksem was getroffen. Ge lukkig bevonden zich geen mensen in de schuur. De heer P. Mantje, die reeds en kele jaren huurder is, had juist zijn pak ken hooi allemaal keurig opgestapeld. Ook bevonden zich enkele landbouw werktuigen in de schuur. De brandweer heeft de slangen niet uitgerold, want toen men aankwam was het zo goed als bekeken. Gevaar voor om liggende woningen was er niet daar deze schuur vrij eenzaam in het land stond. Hij werd voorheen nog wel gebruikt voor kampeerders, maar de laatste jaren was de huurder hiermee gestopt Vele schilders hebben in de loop der jaren deze boet als onderwerp gebruikt. Er was voor dit brandje weinig belang stelling. De hevige regen heeft menigeen thuis gehouden. MAAR VIER GULDEN EN TIEN CENT Een Texelse jongeling (met begroeide kaken) wilde op een late zomeravond even zijn „dame" naar De Koog brengen. Vol lef werd een taxi in Den Burg ge- ïoepen. „Naar De Koog gaarne!" „Maar", zo vervolgde de jongeling: „Ik heb nog maar 4,10". „Ik breng je voor dat bedrag", zo sprak de goed gemutste chauffeur. Rustig toer de en koerde het span naar De Koog. Even voorbij de Pijpersdijk stond plots de wagen stil. „We moeten nog verder!" riep de knaap. „Het spijt me, maar ik heb het bedrag verreden, ik wens U verder goede nacht". Hoog boven hen lachte de maan Het „zwarte korps", de mannen die wij kellners noemen heeft streng afgeba kende taken en bevoegdheden en d< chef de rang" staat hoger dan de „com- mis de rang", al merkt men dit verschil uiterlijk niet op. Het gaat er niet alleen maar om, een kopje koffie zonder mor sen naar een klant te brengen. Het „fij r.e werk" krijgt men te zien wanneer de kellner boven zijn spiritusstelletje de vis of het vlees vakkundig trancheert of wanneer de sommelier, de wijnkellner, advies geeft aan de hand van de wijn kaart. Indrukwekkend zijn de prestaties van het „witte korps", de mannen in de keu ken, die zo zelden voor het voetlicht tre den, behalve wanneer na een bijzonder fijn diner de tafelpresident het verlan gen te kennen geeft, de kok zijn compli ment te maken. Dat is het korte ogen blik van glorie voor uren van sloven en transpireren! De geweldige, die in de keuken van het grote restaurant zijn scepter zwaait, is de chef de cuisine, de opperkok. Zijn wakend oog gaat over alles en zijn bij zondere zorg gaat uit naar de meester stukken, de „pièces de milieu", die men op de feestelijke tafels ziet prijken en waaraan men onmiddellijk de artist her kent. Hij wordt bijgestaan door een groep specialisten voor de voorgerechten, de koude schotels, gevogelte, vlees en vis, ijs en gebak, die ieder meesters zijn in hun vak. Ieder kent zijn eigen taak en is daarvoor bekwaam gemaakt door scho ling en ervaring. Ja, ook, en tegenwoor dig vooral, door scholing. De Maarschalksstaf In dit bedrijf heeft iedere jongeman, die zin heeft in het vak, de maarschalks staf in de ransel. Hij kan het ver brengen en veel verdienen, al moet hij zich er wel. rekenschap van geven, dat het een veeleisend bedrijf is, dat men dit werk met hart en ziel moet doen. Het stelt ook hoge eisen aan de per soonlijkheid, want het is een bedrijf waarin „dienen" het een en het al is, maar waarin men ook een zeldzame mensenkennis verwerft. Dan valt het niet altijd mee het juiste midden te vin den tussen laffe ogendienst en fooienja gerij enerzijds en hooghartige superiori teit aan de andere kant. Ook theoretisch moet men heel wat in de mars hebben. Talenkennis is een eerste vereiste, voor al in ons land met zijn vele buitenlandse reizigers. Verder moet men alles weten van keuken en kelder, warenkennis, hy giëne en bovenal de vaardigheid verkrij gen door telkens weer herhaalde oefe ning, om al die handelingen te verrichten die de vakman doen herkennen. Het spreekt vanzelf dat wie inderdaad van een maarschalksstaf droomt, d.w.z. als ideaal heeft eens een leidende positie te verwerven, hetzij in het horecabedrijf, hetzij bij een boot- of luchtvaartmaat schappij als hofmeester, nog heel wat bij zal moeten leren: bedrijfsorganisatie, economie, boekhouden, gezwegen nog van wat men moet weten, kennen en kunnen om het bedrijf niet slechts goed te behe ren, maar ook aantrekkingskracht te doen uitoefenen op de bezoeker. Vele mogelijkheden Ook voor hen, die hun levenstaak zoe ken in het horecabedrijf, is vakonderwijs onmisbaar. De duur van zo'n opleiding bedraagt (mede afhankelijk van de voor opleiding)) twee a drie jaren. Voor hen, voor wie dat te bezwaarlijk is, is er de mogelijkheid als leerling te worden opgenomen in een bedrijf, dat hiervoor een speciale erkenning heeft en waar de leerling dus niet maar de duvelstoejager is, maar al werkend het vak leert. Eén dag in de week krijgt hij dan de gelegenheid voor het volgen van de dagcursus. Deze opleiding duurt vier jaren. Dan kan men kiezen of men de op leiding voor ondernemer wil volgen, dan wel die voor de „rangen" in het zwarte of witte korps. (Zij die er meer van wil len weten, wenden zich tot de Stichting Vakonderwijs en Leerlingwezen Horeca bedrijven, Johan de Witlaan 8. Den Haag) De omvang van het horecabedrijf neemt gestadig toe, want steeds meer mensen zijn „op weg" en steeds meer toeristen komen, ook naar Texel. Voor goede vakmensen is er in dit be drijf altijd werk, maar men wordt geen goed vakman zonder vorming. In die vorming zijn theorie en praktijk dooreen geweven zoals in vrijwel geen ander be drijf. En wie hier geleerd heeft waarlijk gastheer te zijn, hetzij als „commis de rang" of als bedrijfsleider, voor die staat heel de wereld gastvrij open GEZELLIGE AVOND VAN S.V.O.- MEDEWERKERS BRACHT UITSLAG BALLONNENWEDSTRIJD Zaterdagavond heeft het Bestuur van - .V. Oosterend de medewerkenden aan het 3-daagse feest, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan, onthaald op een ge zellig „onderons-avondje", waar dan ook nog eens even werd nagekaart. Voorzitter Kuyper bracht op deze avond, namens het bestuur, zijn welge meende dank over voor het vele werk dat was verzet. Het was wel jammer, dat omtrent het financiële resultaat nog geen uitslag gebracht kon worden. Die was er wel wat betreft de ballonnenwedstrijd, die een behoorlijke afstand hebben afge legd. De verste kwam in Zwitserland. De uitslag is: No. 1 Zurich, Zwitser land, Marja v.d. Meer, De Ruyterstraat 23, Oudeschild; no. 2 Donauschingen (D), Gerrie Jansen, De Ruyterstraat, Oude schild; no. 3 Zwarts Wald (D), Japie Eel- man, Vliestraat 3, Oosterend; no. 4 Saar- brücken (D), Gea v. Baare, van Hogen- dorpsingel 6, Meppel (Dr.); no. 5 Trier (D), E. Marian, Köln am Rhein, Gans Starhstrasse 29; no. 6 Bittburg (D), Thea Witte, Rozenhout S 12, Oudeschild; no. 7 Fischbach (D), Ans Rutten, Eendracht, De Cocksdorp. De hieraan verbonden prijzen zullen deze week verzonden worden. Op deze gezellige avond werd nog even sterk gedacht aan eventuele volgende evenementen, want de kleedkamer op het nieuwe terrein is er nog lang niet. Voorzitter G. Kuiper merkte voorzich tig op of iemand heel goedkoop een ^arteitje gebruikte stenen wist. Misschien is er hier of daar iemand die S.V. Oos terend hiermede eens billijk helpen kan. Om goed aptief te blijven heeft S.V.O. 'n kleedkamer nodig die aan de verschil lende eisen moet voldoen. Er zijn al gratis vaklieden beschikbaar, die er hun avon den aan willen besteden. Wie helpt er met stenen? Zaterdagavond a.s. is er weer de tra ditionele worstwedstrijd tussen Vetera nen SVO en SVO combinatie, aanvang 19 00 uur. Wat zou het deze avond leuk u'ezen, als men kon zeggen: „Jongens er zijn stenen!! Er zal dan beslist zoveel en thousiasme zijn, dat er een pittige wed strijd op volgt. V.V.V. BRIDGE-DRIVE Uitslag van de V.V.V.-drive, gehouden in hotel „De Lindeboom-Texel" A: 1. Luykx-Wessels 2. Echtpaar De Jong 3. Echtpaar Enuma 4. Echtpaar v.d. Weij 5. dames Baars-Brücher 6. Echtpaar Beemsterboer 7. Backer-Raven 8. Echtpaar Boersma B.: 1. Mantje-Venema 35 pnt. 2. Bakker-Huizinga 32 pnt. 3. Echtpaar Burghorsts 3OV2 pnt. 4. Gebr. v. Sambeek 29Va .pnt. 5. Dam-Dros 27 pnt. 6. mevr. Keijser-Brücher 26 pnt. De volgende drive wordt gehouden te De Koog in strandhotel „Prinses Juliana" op dinsdag 16 augustus. 53 pnt. 47 pnt. 45V2 pnt. 45 pnt. 41V2 pnt. 4OV2 pnt. 36 pnt. 27V2 pnt. DE NIEUWE KRUISWOORDPUZZEL 2 3 r" 5 7 9 11 12 13 g ÏS 1b 17 ÏB- 19 zo 8 2T~ 22 23 2<r~ e5 SS Zb~ 27 8* 28 29 i 30 S 3i~ K 32 33 3*1 35 8 gg 36 25 ÈK 38 39 ho bi til iiU 15 b7 49 50 39 51 52 [S3 S1* 56 56 57 sW~ 59 ■EB é>l 62 bZ 6^ BS 55~ 66 67 UW 55" 7Ö~ tT~ Horizontaal: 1. stad in W.-Afrika; 6. kei; 11. iemand, die niet kan zien; 12. dringend; 14. uitroep; 15. rood gekleurde; 16. gebrouwen drank; 17. geloofsrichting; 3 9. indien; 21. stremsel; 22. dun, schraal; 23. bep. rund; 22. doodlopend steegje; 26. ruw afrukken; 28. hachelijke, de dood nabije; 29. elkeen; 31. soort plezierkrui- sertje; 32. golven; 33. ophouden; 35. gave; 36. maaltijd; 37. uitgehold; 38. rolgor dijnen; 43. jokken; 48. met teer bestrijken; 49. horizon; 51. dopheide; 52. einde van elk gebed; 53. boosaardig, 55. droogvloer; 56. kippenwandelplaats; 57. bekende Ne- derl. transportonderneming (afk.); 58. directie, afk.; 60. koor; 61. bijwoord; 62. nauw; 63. van een; 65. riviertje bij Dok- kum; 66. verwoesting; 68. soort woestijn wind; 70. teken in vaarwater; 71. kaart- soort van méér waarde. Verticaal: 1. inhoudsmaat, afk.; 2. ver waande houding; 3. raap; 4. reptiel; 5. soort hert; 6. plotseling (spreektaal); 7. domme vrouw; 8. stekelig zoogdier; 9. voor; 10. een ongenoemde, afk.; 11. to- neeldans; 13. langzamen; 14. grondslag; 18. zuidvrucht; 20. weekmiddel; 23. Zeeuws stadje; 25. zwarte, harsachtige DIENSTREGELING T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.30 13.00 15.30 18.00 VanDenHelder: 6.30 9.15 11.40 14.20 16.40 19.35 Op zon- en alg. erk. chr. feestdagen: Van Texel: 7.30 10.10 14.00 16.00 18.25 20.30 VanDenHelder: 8.55 11.35 15.00 17.15 19.30 21.35 Met het m.s. „Koningin Wilhelmina" worden, voor zover weers- en bijzondere omstandigheden dit toelaten, de volgen de diensten gevaren: Op werkdagen: Van Texel: 7.00 9.30 17.00 Van Den Helder: 8.15 11.00 18.15 Op zon- en alg. erk. feestdagen: Van Texel: 9.00 11.45 17.00 Van Den Helder: 10.30 13.00 18.30 stof; 27. door middel van; 28. klem; 30. aanleiding; 32. rechtbank; 34. uitholling in muur; 35. barrière; 38. vertrek; 39. nog eens, nog meer; 40. gehoor-orgaan; 41. vervoeging w.w. rennen; 42. Spaanse be naming voor een rivier; 44. hulde; 45. roofvogel; 46. huidaandoening; 47. land; 49. een knoop inleggen; 50. zedig, be scheiden; 53. gestadige; 54. Serv. munt; 57. bep. sterke drank; 59. San oord v. echtscheidingen; 62. kilovolt-ampère, afk.; 64. roede; 67. als boven, afk.; 69 brief uit de bijbel, afk. Uitslag puzzel woensdag 3 augustus j.l. OOK DIEFSTAL UIT ZELFBEDIE NINGSZAAK OP VLIELAND Vlieland Maandag j.l. werd een bad- gaste door de eigenaar van een zelfbe dieningszaak betrapt, terwijl zij met een weekendtas vol kruidenierswaren, ter waarde van J 36,zonder te betalen de winkel zou verlaten. Enige dagen geleden meende een personeelslid te merken dat deze dame iets zonder te betalen mee nam. Zodoende werd deze vrouw nu bij het winkelen terdege in de gaten gehou den met het gevolg dat ze op heterdaad kon worden betrapt. (Aldus de Harlinger Courant). ERNSTIG GEWOND Twee Duitse jongens (18 jaar) werdeE ernstig gewond bij een val met hun scooter. Zij reden met flinke vaart op de Hemmerkooiweg en vlogen daar uit de bocht. Een arts heeft een der jongeni naar een ziekenhuis in Den Helder laten vervoeren. De andere vakantieganger naar Duitsland teruggekeerd. Ze waren nog maar een paar uur op het eiland. De scooter kwam in de sloot terecht en de bestuurder liep ernstige verwondin gen op aan handen en benen. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 8 augustus 1960: 100 lammer 50—70; 55 schapen 75—100; 34 biggen 3055; 5 nuchtere kalveren 50—95. „MIJN EN DIJN" De eigenaar van „Het Witte Huis" had maandagavond enkele lieden op zijn ter ras, die niet wisten dat bierglazen eigen dom zijn van de hotelier. Zij staken deze exemplaren in hun zak. De heer Visser, die dit zag, waar schuwde de politie. De eigendommen van de heer Visser kwamen boven water en de knapen gingen „over" het water. Dins dagmorgen zijn ze n.l. door de politie van het eiland gedirigeerd. Cuyk en Grave, de twee Oost-Bra bantse stadjes aan de Maas, niet ver van NijmegenBinnen een half uur is men er per bus of trein. Daarom moet het Hervormd Nijmegen goed doen, goede berichten te horen over de Hervormde Gemeente in Cuyk en Grave! Cuyk, de zich snel ontwikkelende in dustrieplaats met z'n fantastisch mooie nieuwe stadhuis en schouwburg. Grave, het stille Maasstadje met z'n garnizoen, z'n ziekenhuizen en blindentehuis Allebei dóór en dóór rooms-katholieke stadjes. In allebei een kleine Hervormde gemeente, die toch ook weer zo belang rijk zijn óók door degenen die er zich van buiten af in deze jaren vestigen, met name in Cuyk. Al een reeks van jaren hadden beide gemeenten geen eigen predikant. En men begrijpt wat dat betekent juist voor deze kleine gemeenten.... Het gemeentelijk leven verflauwde zeer Zondagmorgen vond in Grave de be vestiging plaats van een nieuwe predi kant, ds. W. M. van Reijendam. Zijn vriend ds. Luyendijk uit Hees bevestigde hem met het veelzeggende woord (1 Kon. 18 30). „Daarop herstelde hij het altaar des Heren dat omver gehaald was...." Een tekst, die te denken geeft. 's Middags sprak ds. Van Reijendam in Cuyk zijn intreepreek uit over Mattheus 22 3 „En Hij zond zijn slaven uit om de ter bruiloft genodigden te roepen Drieërlei gedachte werd daaruit ontwik keld. 1. De Heer zelf zendt nog altijd Zijn dienaren. Zó mag de Gemeente hen zien, zo mogen ze zichzelf zien: niet als slaven van mensen of van de gemeente, maar van de Heer. 2. Ze hebben als eigenlijke roeping: uit te nodigen. De prediking van het Woord Gods blijft ook in onze tijd de centrale opdracht der predikers. 3. Zij mogen uitnodigen tot vreugde, tot de ver vulling, tot de verzadiging. Zij dwingen niemand, maar brengen de boodschap dat in Christus ons de volkomen vreugde ge boden wordt. Een preek, helder van opbouw, rijk van inhoud, eenvoudig, eerlijk en duide lijk in voordracht en stijl, waardoor de Gemeenteleden hun predikant meteen konden leren kennen. Meteen kan men weten: we hebben een zeer bescheiden man, maar tegelijk een man die ons wat te zeggen heeft, tot dominee gekregen. Bij de kansel-afkondigingen was er ook deze vermakelijke: „U wordt allen verzocht onmiddellijk na deze kerkdienst naar de Schouwburg te gaan. En daar trokken we, met z'n allen, meteen na de kerk naar de dichtbij ge legen Schouwburg, de trots van Cuyk, om in de fantastisch-mooie foyer een begroetingssamenkomst bij te wonen. En daar kwamen warempel zelfs de Pastoor, de Aalmoezenier en de Kapelaan van Cuyk de laatste uit de Kruisheren- Orde van het St. Agatha-Klooster), om de beste wensen uit te sprekenEr verschuift toch wel iets in Nederland. Ook in Cuyk en Grave! We vonden het een hoopvolle dag voor Hervormd Cuyk en Grave, voor die klei ne diaspora-gemeenten, die toch bijzon dere betekenis hebben, nu ook hier de industrialisatie en dus de immigratie toe neemt. Opnieuw is er een dienstknecht zijn werk begonnen, om het Evangelie der genade Gods te doen horen, en de Gemeenten te roepen samen daaruit te leven en daarmee anderen te dienen. (Uit Hervormd Weekblad voor de ring Nijmegen, Maas en Waal en Overbetuwe) LAPPIE KNIJN EN HET VERDWENEN STANDBEELD 35. Met een schreeuw, die wel iets van het strijdgebrul der Indianen had, sprong Lappie de man op de rug. Jonas, bevrijd van zijn mars, die hij in de bosjes had laten staan, greep hem bij de benen, zo dat de man met een plof op zijn buik in het gras terecht kwam. „Ziezo, man netje, we hebben je!" riep Jonas triom fantelijk uit, terwijl hij Lappie hielp op staan. „Waag het nu maar niet weg te lopen, want dan zullen we je een watje kou verkopen, je kan toch boksen, niet Lappie?" De man keek enigszins beduusd op en begreep kennelijk niets van de vreemde situatie. „Pardon?" zei hij stot terend. „Ja Pardon," zei Jonas honend. Je weet best wel, wat je aan het doen wasDe man knikte. „Is dat dan zo vreemd?" verdedigde hij zich, overeind krabbelend. „Mag ik dat dan niet doen?" Toen moest Jonas hartelijk lachen.

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 2