Alle perken te buiten Diepploegproeven Boomkwekerij op Floriade voor leek en vakman Propaganda-toernee op Texel van het Verbond voor Veilig Verkeer Nieuws van de Kijkje in keuken van Nederlandse tuinbouw Vier dagen actie! Het eiland zal de komende dagen, 15, 16, 17 en 18 augustus, in het teken staan van „Veilig Verkeer". Gezien de vele ongelukken op de weg is dit zeker geen •verbodige luxe. Misschien dat enkele stuntrijders na deze actie tot inkeer ko men. Hopenlijk dat ze zullen zeggen: „Voortaan rijden wij „normaal" in de bebouwde kom en geven wij richting aan als we een andere weg kiezen. Deze zomer vindt een grote landelijke actie plaats, ter bevordering van de ver keersveiligheid. De propagandawagen van de Bond voor Veilig Verkeer zal tijdens ge noemde data alle dorpen op ons eiland aandoen, waarbij het mobiel-teststation een speciale attractie is van het ver bond. In dit teststation is een complete appa ratuur voor oogonderzoek en reactiever mogen van weggebruikers. Het verdient aanbeveling dat, speciaal chauffeurs, ge- oruik maken van deze service van het Verbond. Deze testwagen zal een stand plaats innemen in alle dorpen, zodat een ieder hiervan kan profiteren. Programma Mobiel Teststation Maandag 15 augustus: 10.30-12.00 uur Den Burg, Groeneplaats 14.00-15.00 uur Den Burg, Groeneplaats 15.00-17.30 uur De Koog, parkeerterrein TESO; Dinsdag 16 augnstus: 10.00-11.00 uur Zuid-Eierland 11.00-12.00 uur De Cocksdorp (voor Ho tel De Hoop); 14.30-15.30 uur Midden-Eierland 15.30-16.00 uur Oost 16.00-17.00 uur Oosterend. Woensdag 17 augustus: 10.00-11.00 uur De Waal 11.00-12.00 uur Oudeschild 14.30-15.30 uur Oudeschild 15.30-17.00 uur Den Hoorn Er zullen tijdens deze actie ook film voorstellingen worden verzorgd. De jeugd wordt hierbij niet vergeten. In diverse scholen en gebouwen zal de propaganda- dienst van Veilig Verkeer actief zijn. Ook hiervoor is een speciaal programma samengesteld. Voor de ouderen is dit: 15 augustus: De Koog, voetbalterrein, 21.00 uur, 16 augustus: Oosterend, terrein S. W. Koning, 21.00 uur; 17 augustus: Den Hoorn, terrein Th. Veeger, 21 00 uur. Het schoolprogramma: Dinsdag 16 augustus: Den Burg, 10.30 uur, Oranjeboom; toe gankelijk voor alle schoolkinderen; Zuid-Eierland, 14.30 uur, Bethel; toegan kelijk voor alle schoolkinderen, Woensdag 17 augustus: De Waal, 9.00 uur, o.l. school; alleen voor kinderen van die school; Den Burg, 10.30 uur, Oranjeboom; alleen voor kinderen van o.l. school, C.V.O - en B.L.O.-school; Oudeschild, 13.30 uur, o.l. school; alleen voor kinderen van die school; Den Hoorn, 15.30 uur, o.l. school; alleen voor kinderen van die school; Donderdag 18 augustus: De Koog, 9.00 uur, o.l. school; alleen voor kinderen van die school; De Cocksdorp, 10.30 uur, Gebouw Chr. Belangen; toegankelijk voor alle schoolkinderen; Oosterend, 13.30 uur, o.l. school; alleen toegankelijk voor kinderen van die school en school m.d. bijbel. S.V. TEXEL A.s. zondag wordt gespeeld: Texel- HSV uit Heiloo. Dat zal dan een begin genoemd kunnen worden en we zien met veel belangstelling de verrichtingen te gemoet. Er wordt om 12 uur begonnen. De HSV'ers zullen de middag gebruiken voor een bezoek aan hun junioren, die hier in een kamp vertoeven. Elk lid dat heden vrij is, kan mede werken aan herstellingen enz. Doordat de nieuwe kleedkamers nog gebouwd moe ten worden, zullen we de oude nog moe ten herstellen. Stellig zullen we een flink aantal medewerkers aantreffen. Er wordt al om 9 uur begonnen. Na de eerste gunstige berichten kan ook nu niets dan goeds over deze proeven worden gezegd. Op het perceel van de heer S. C. Keijser aan de Postweg is de haver gemaaid en het zal niet zo lang meer duren voordat het uiteindelijk re -rultaat van het eerste jaar bekend is. Op diverse plaatsen in het perceel is, voor dat de zelfbinder in het perceel kwam, een oppervlakte van 50 m2 als proefveld gemaaid en we kunnen U dus straks ver tellen hoe hoog de opbrengst van de ver schillende objecten is geweest. Het staat nu wel vast, dat het verschil tussen het normaal en het diepgeploegde gedeelte zeer belangrijk zal zijn. Op het oog is te zien, dat ook het woelen enig effect heeft gegeven en dat het ploegen tot een diepte van 1 meter eveneens een belangrijke verbetering heeft gebracht. Het werke lijke diepploegen heeft echter de grootste verbetering gegeven. De stand van de ondergezaaide lucerne is op het gediep- ploegde gedeelte stukken beter dan" op de rest van het perceel. Ook op het bedrijf van Jac. Dros liggen in het bewuste perceel een flink aantal proefplaatsen in haver en zomergerst en het staat wel vast, dat het resultaat van i.et diepploegen een zelfde effect zal ge ven als bij de heer Keijser. De heer Dros deelde ons mede; dat bij het combinen an de gerst zeer duidelijk te bemerken was, dat de graanstroom breder werd als de machine op het gediepploegde deel kwam. Binnenkort kunnen we U vertel len hoe groot het verschil precies is ge weest. De bieten op de percelen bij Rutten en Vlaming staan er goed voor. Toch hebben wij de indruk, dat graan op deze percelen beter past dan bieten Vooral op het be drijf van Vlaming zullen we o.i. vrij veel sterk vertakte bieten krijgen. De nieuwe grond is nog te weinig verweerd om een aantrekkelijke groeiplaats voor bieten te zijn. Verder missen we met het gewas bieten de mogelijkheid om de grond een goede stoppelbewerking te geven, terwijl dit ons met het oog op een goede verwe ring van de grond v/el zeer wenselijk lijkt. Op het bedrijf van de heer Rutten staat ook de zomergerst er minder goed voor dan het graan bij Keijser en Dros. Het feit, dat de drains uitgeploegd werden en tijdens de winter periode dus geen ont watering mogelijk was, heeft duidelijk funest gewerkt. Als we dit in aanmerking nemen, kan gezegd worden, dat de stand van de gerst bij Rutten boven verwach ting is. C. v. Gr. INGEKOMEN PERSONEN Theresia Bakker, van Berkhout, De Goorn 41 naar De Koog, Dorpsstraat 44; Geertruida C. Smit, van Den Helder, Javastr. 167 naar Wilhelminalaan 84; Yvonne M. Th. Brügemann, Maria Th. Commandeur en Annelieze G. M. van Heerwaarden, allen van Bergen NH, Lou- delsweg 20 naar resp. Warmoesstr. 9, B 189 en C 71a; Eildert J. Broekema (en gezin) van Katwijk, Eksterstr. 5 naar Wilhelminalaan 64; Geert J. v.d. Glas, van Beilen, De Vos van Steenwijkstr. 8 naar Vogelmient 15, De Koog; Henrica Bult, van Bakhuizen, Rijsterdijk 5 naar Warmoesstr. 54; Jozephus A. Z. M. Brü gemann, van Almelo, Wierdensestr. 27a, naar Warmoesstr. 9; Doede B. Zoete, van München-Gladbach, naar K 83a; Guurtje Eelman (wed. van Roeper en gezin) van Gramsbergen, Burg. Baron van Voerst van Lijndenstr. 20 naar Oos terend, Schoolstr. 8. VERTROKKEN PERSONEN Johanna Keijser (ev. Specht) van B 203 naar Goes, Nachtegaallaan 82, Elisa beth Bethlehem (wv. Mets) van Wever straat 106, naar Den Helder, Huisduiner- weg la; Paulus Kikkert, van E 119a, naar Den Helder, Nieuweweg 3; Willem Eel man, van K 1 naar Utrecht, J. van Effen straat 1; Jantje Vlaming, (ev. Van Liere en gezin) van Oosterend, Blazerstr. 4 naar Heemskerk, Boutennestr. 6; Trijntje Mets l(wv. Kooger) van De Ruyterstr. 31 naar Alkmaar, Westzijde 83; Lubertus Th. Onstenk (en gezin) van De Koog, Brink 27 naar Zwolle, Ten Borchstraat 13; Jacob Mulder, van Oosterend, Koete- buurt 10, naar Eindhoven, J. van Eyck- gracht 88; Klaasje Dekker, van De Ruy- terstraat 29, naar Haarlem, Scheeppers- straat 21. LAPPIE KNIJN EN HET VERDWENEN STANDBEELD 36. „Neen man, beelden stelen is nog steeds verboden bij de wegdat wist je zeker niet, wel?" De man keek nu even erg dom. Toen haalde hij de schouders op. „Ik weet niet woar jullie 't over hebb'n hoor, maar ik ben gewoon bezig met het herstellen van mijn afrastering, en niks anders. Ik kan toch niet goed vinden dat m'n vee de wei afloopt?" Nu was het de beurt van Jonas om stomverbaasd te zijn. Tijdens zijn verhaal had de boer op een stevige paal gewezen die naast hen in het gras lag. „Dan heb ben we ons vergist, meneer!" zei Lappie bedeesd, „Maar we dachten dat U met het beeld liep te sjouwen". „Een mens kan niet voorzichtig genoeg zijn, vandaag aan de dag", bracht Jonas nog in het midden. „Ja 't is goed hoor, laat me nu maar weer doorwerkenmopperde de boer, terwijl hij zijn spade weer ter hand nam. Aan het eindstation van de kabelbaan, in het hart van het FLORIADE-park te Rotterdam, vinden de bezoekers een van de aantrekkelijkste delen van de inter nationale tuinbouwtentoonstelling. In deze gemakkelijk te bereiken omgeving ziet men dagelijks duizenden op weg naar expositie-onderdelen, die bekende namen dragen en in elke publicatie over de FLORIADE worden genoemd: Konings hof en Clusiustuin. Zonder veel moeite nemen de bezoekers de schoonheid van deze tot de verbeelding sprekende inzen dingen in zich op. Veel rustiger is het in de inzending, die .bijna als een gordel om Koningshof en Clusiustuin heen ligt: de boomkwekerij, hoofdbestanddeel van het geen de Stichting Onpersoonlijke Recla me Boomkwekerij aan de FLORIADE heeft bijgedragen. In deze gunstig gele gen inzending kost het misschien wat meer moeite de schoonheid te zien, maar ook de leek, die hier eens rustig rond kijkt en zich door behulpzame deskun digen laat voorlichten, beleefd hier een boeiend uur. Om van de vakman dus maar te zwijgen. De boomkwekerij ver vult daarmee een rol, die niet minder dankbaar is dan die van haar beroemde buur-inzendingen. Nu is er aan dit FLORIADE-deel on metelijk veel zorg besteed De aanplant was zeer vroegtijdig klaar, de verzorging was van het begin af aan honderd pro cent. Ook aan de voortreffelijke voor lichting van bezoekers, die voornamelijk is gebaseerd op het persoonlijk gesprek (en dus afhangt van het enthousiasme der „voorlichters") is alle aandacht be steed. Opzet: van kiem tot kracht De opzet van deze inzending is dus danig, dat men een voortreffelijk beeld krijgt van de opkweek van ent of stek tot een bruikbare boom of struik. Geheel dus in overeenstemming met het thema van de FLORIADE: „Van kiem tot kracht". Bij deze opkweek, die enkele jaren duurt, onderscheidt men drie fasen: het kweken van onderstammen door middel van zaad of stek, die later worden ver edeld; het veredelen (enten, oculeren) van de zaailingen of onderstammen; de verdere opkweek tot een struik, boom of heester, welke geschikt is voor het over planten in plantsoenen, tuinen en boom gaarden. De boomkwekerij, zoals men haar hier aantreft, ziet men in feite nergens. Hier is het een bijzonder gespecialiseerd be- DIENSTREGELING T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.30 13.00 15.30 18.00 VanDenHelder: 6.30 9.15 11.40 14.20 16.40 19.35 Op zon- en alg. erk. chr. feestdagen: Van Texel: 7.30 10.10 14.00 16.00 18.25 20.30 VanDenHelder: 8.55 11.35 15.00 17.15 19.30 21.35 Met het m.s. „Koningin Wilhelmina" worden, voor zover weers- en bijzondere omstandigheden dit toelaten, de volgen de diensten gevaren: Op werkdagen: Van Texel: 7.00 9.30 17.00 Van Den Helder: 8.15 11.00 18.15 Op zon- en alg. erk. feestdagen: Van Texel: 9.00 11.45 17.00 Van Den Helder: 10.30 13.00 18.30 drijf waar aan de kweek van maar enkel* soorten en variëteiten aandacht wordt besteed. Maar bij de getoonde rozen vruchtbomen, laanbomen, heesters er coniferen zijn de opeenvolgende stadia dan ook volledig tot uiting gebracht. Me: ziet de kweker aan het werk. Het werk van de kweker WC Jit< B De boomkweker laat zien hoe en waar- ir om een plant wordt gestekt. Losjesweg I praten de voorlichtingsmensen hier over pen „eenvoudige methode van vegeta tieve vermeerdering". Dat kan gebeuren door middel van stekken, enten en ocu leren en afleggen. Bij stekken wordt een opgroeiende scheut van de plant afge sneden en in een mengsel van zand en turfmolm gestoken. Deze ontwikkelt ^er wortels, scheuten en knoppen en kanP1^ dan uitgroeien tot een nieuwe plant. Moeilijker wordt het enten waarbij de zaailing op de onderstam dusdanig wordt geplaatst, vastgebonden met raffia met entwas dichtgesmeerd, dat een ander vergroeid. Als de nieuwe scheut sterk genoeg is, worden de overige zij takken van de onderstam afgesneden, Plastisch is de verklaring van de kwe ker, die hij geeft over het oculeren, want „niet iedere onderstam kan tegen dat koppen", zo luidt de verklaring. Tientallen bezoekers zijn gebiologeerd door de handelingen van de kweker, die met een gemak als schreef hij op papier, zuivere inkepingen in stammen en stam metjes maakt en daarna de schors terug buigt teneinde daar een stukje schoors met oog en bladsteel in te schuiven waaruit volgend jaar een gezonde loot te voorschijn komt. Van de rozen zien wij verschillende soorten zaailingen, die kortgeleden zijn geoculeerd, en struiken, die dit najaar voor aflevering gereed zijn. De moerhoek is op zichzelf al een aar dige tuin, de interesse stijgt echter nog als men vertelt, dat die hoek met plan ten als het ware de spaarpot van de boomkwekerij is. Deze bomen en struiken zijn het vorige voorjaar geplant op een stuk terrein waar op de vegetatieve wijze van vermeerdering toegepast kan wor-j den, ook hier weer door middel van af leggen. Bij deze laatste behandeling wor den de takken van een moerplant naar de grond gebogen en op verschillende plaatsen met grond bedekt. Hierdoor kan een nieuwe wortelvorming plaats vinden, waardoor de tak op de duur zelfstandig kan groeien en dus afgesneden wordt van de moederplant. Vele malen per dag moet de kweker hier ook iets vertellen over de laanbo men, die wij over twee of drie jaar aan treffen in de straten en parken van nieu we woonwijken. Bijzondere bewondering tenslotte wekt de vorstelijke verzameling van ruim vijftig variëteiten coniferen, die er op het ogenblik in deze boeiende in zending op z'n mooist bijstaan. De boomkwekerij kan er zich ook op beroemen een van de fraaiste paviljoen- tjes van de FLORIADE te bezitten. In dit paviljoen, dat sommige bezoekers in hun droom al tot een ideaal vakantie-bunga- lowtje zien verbouwd, wordt in samen werking met het proefstation te Boskoop voorlichting gegeven over de betekenis van de Nederlandse boomkwekerij. Het proefstation laat hier ook de nieuwe me thode van stekken onder waterverneve ling zien. Het is niet te veel gezegd als men stelt, dat de boomkwekerij het ideaal van de FLORIADE het dichtst benaderd: leek en vakman een kijkje te geven in de (voor treffelijke) keuken van de Nederlandse tuinbouw. Men moest bijv. maar eens kijken naar de geïnteresseerde gezichten van schoolkinderen en tuinbouwschool leerlingen, die hier een bezoek brengen. Alleen: men moet zich een ogenblikje rust gunnen. pili VG sch be; ,K V.< I aai brv vo< ap; lin on< i; de no* na wc ge: eei wc tin ge bi FEUILLETON De schilderijendiefstal Burgemeester Zwiersma gaf met zijn kleine, mollige en toch krachtige hand een stevige klap op zijn bureau, zodat zijn korte, corpulente figuur meetrilde. Hij keek opperwachtmeester Polten, die ongemakkelijk op zijn stoel zat te draaien, doordringend aan. „Ik zeg je, het moet uit zijn met die rare geschiedenis hier in onze gemeente. Een heel gezin dat zo maar spoorloos verdwijnt en dat in zo'n klein dorp als het onze, dat moet niet mogelijk zijn. Als de krant er de lucht van krijgt, worden we voor het hele land belachelijk ge maakt. Natuurlijk komt Dintel vandaag of morgen te voorschijn, maar het moet nu gebeuren. Het wil er bij mij niet in dat hier van misdrijf sprake is. Ik moet trouwens niet aan de gevolgen denken als dit onverwacht toch het geval zou zijn. Wat denk je Polten, moeten we de recherche waarschuwen of zie je kans om deze avond of anders minstens deze nacht nog iets naders te weten te komen. Zitten we vanavond hier in het gemeen tehuis weer voor niets onze vrije uren op te offeren?" Polten bewaarde een voorzichtig zwijgen. Zijn gezicht stond heel ernstig door HANOL SPOOR. en dat maakte burgemeester Zwiersma nog onrustiger. „Toe, geef nu eens onomwonden je mening, of moet ik toch die praatjes van jou en dat stadsmens geloven? Neem me alsjeblieft niet kwalijk", liet hij daar on middellijk op volgen, „ik wilde je niet beledigen, gooi het maar op mijn gespan nen zenuwen, deze zaak moet tot klaar heid komen". Pol ten was even hevig geschrokken van de uitval van de burgemeester. Zijn gezicht toonde echter weer weinig emotie toen hij de burgemeester recht aankeek. „Dat juffrouw Vrenken een stadsmens is, zolas u haar belieft te noemen, maakt de dingen juist erger. De dorpelingen ge ven haar de schuld, dat het huisgezin netje Dintel van de aardbodem is ver dwenen. Ze weefden toch al allerlei ver halen om haar teruggetrokken levens wijze en nu ze weigert om aan dit gezin inwoning te verlenen, heeft ze zich in één dag vijanden gemaakt. Waarom ze zo pertinent inwoning weigert, terwijl ze de helft van de tijd ernaast bij haar broer in de winkel helpt en een groot gedeelte van haar huis niet gebruikt, is me een raadsel. Ik verzeker U, dat het niet strookt met haar karakter. Nog geen uur geleden was ik bij haar, om alsnog te trachten, vrijwillig toestemming van haar te krijgen. Als we dat bekend kon den maken, zo dacht ik, dan komt het gezin Dintel wel te voorschijn. Ze was bijna ziek van de hele geschiedenis en toch weigerde ze en gaf geen reden op. Terwijl ik bij haar was, gooide men een steen door één der ramen. U had haar schrik en angst moeten zien. Het was echt om medelijden mee te hebben. Ik ging dadelijk naar buiten, maar van de daders geen spoor, wel in de verte wat held haftige scheldwoorden". ,.Nu en verder?" vroeg de burgemeester. Polten haalde de schouders op. „Het was te donker om er achter aan te gaan". „Toch kan ik mijn de verontwaardi ging van de bevolking begrijpen", zei burgemeester Zwiersma, „iedereen weet, dat juffrouw Vrenken alleen woont en veel ruimte over heeft. Iedereen weet ook, dat we met de tegenwoordige wo ningnood geen raad met dat huisgezin- netje weten. Inwoning bij haar was een mooie oplossing. Nu het met rechterlijke dwang moet gaan, is Dintel met vrouw en baby plotseling ondergedoken. Hij wil natuurlijk de aandacht op zijn noodge val vestigen in de hoop dat er eindelijk ingegrepen zal worden. Weet jij geen an dere oplossing.Wat weten we eigen lijk van die juffrouw Vrenken en haar broer?" „Dat ze een tweeling zijn en razend veel op elkaar lijken", antwoordde Pol ten, „Soms zie ik alleen aan de kleding dat ik met de broer te maken heb". „En dat wil in jouw geval toch heel wat zeggen", spotte de burgemeester. Polten bloosde als een schooljongen, maar ging onverstoorbaar verder. „Bei den dragen het haar ongeveer eender en oeiden hebben een enigszins zachte hese stem. Ik heb haar broer achter in de bak kerij wel eens met een niet onverdien stelijke tenor horen zingen". „Je vindt haar sympathiek niet?, of eh.als ik niet al te onbescheiden ben, meer dan sympatiek?" Er verscheen een trek van terughou dendheid op het gezicht van Polten en de burgemeester dacht er aan dat Polten bij het vrouwelijk geslacht altijd indruk maakte. Hij was groot en stoer en nu ja, die uniform deed er ook wel wat aan. Overigens was Polten een kalme man, die goed met de bevolking kon opschie ten. Als die vermaledijde geschiedenis niet door zijn hoofd maalde, zou hij Pol ten er eens schertsend op wijzen dat een huwelijk met juffrouw Vrenken niet zo gek was. Maar juffrouw Vrenken was op het ogenblik de hoofdpersoon van een verdwijning, die, als hier niet vlug een oplossing gevonden werd, ieder ogenblik op een groot drama kon uitlopen. Wan neer de opper te duidelijk zijn voorkeur voor juffrouw Vrenken zou tonen, dan kon hij zeker op reacties van de inwoners rekenen, die geen ruimte voor misver stand zouden laten. Men had eerbied voor de overheid zolang men overtuigd was, dat alles eerlijk en rechtvaardig toeging; maar wanneer men slechts een weinig zou vermoeden, dat juffrouw Vrenken, om welke reden dan ook, ontzien werd, dan kwam daar wis en waarachtig een opstand van. Burgemeester Zwiersma wist nog steeds niet, hoe zwaar eigenlijk die vreemde verdwijning moest worden op gevat. Het gezin Dintel, man, vrouw en baby was jong, maar stond goed bekend. Bovendien waren ze in het dorp geboren en getogen. Iedereen kende hen, maar niemand had de laatste dagen ook maar enig teken van leven van hen bespeurd en langzaam was er een typische onrust in het dorp ontstaan „Heb je de scheldwoorden, die men na het ingooien van het raam bij juffrouw Vrenken riep verstaan?" vroeg burge meester Zwiersma. Polten keek onwillig en nors voor zich, dan mompelde hij wat en zei toen luider, „Men riep „moordenares" en „verbrand die heks", alsof we nog in de middel eeuwen leven, die idioten. Als dat een heks is, zou ik wel eens willen weten wat we nog meer hier hebben rondlopen". Zijn verontwaardiging kende geen grenzen. Hij zag juffrouw Vrenken voor zich, het korte krulhaar altijd keurig ge kapt en altijd netjes gekleed. Als ze in de banketbakkerij van haar broer hielp, was haar winkel jas smetteloos wit Ze had een mooi figuur en haar ravenzwarte haren deed de blankheid van haar huid nog meer tot recht komen. Hij verloor zich in dromen. Terwijl de burgemeester diep fronsend over de zaak nadacht, bouwde Polten in gedachten zijn toe komst op met juffrouw Vrenken. Hij dacht terug aan zijn bezoek, nog geen uur geleden. Heel gereserveerd had ze hem ontvangen. Hij vond dat begrijpe lijk. Tenslotte was voor haar de gechiede- denis ook niet aangenaam. Toch was het hem destijds wel even tegengevallen, dat ze halsstarrig weigerde, om voor een half jaar mensen in huis te nemen. Het nieuwe huizenblok waar het gezin Dintel een huis van zou mogen bewonen, was in aanbouw en het gezinnetje, dat pas met een baby verrijkt was, had nergens plaats kunnen vinden. Tenslotte was de ruimte bij juffrouw Vrenken gevorderd en nog weigerde zij de toegang voor dit gezin. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 4