9 rocn /wa in het hart-, Mijn hond - Mijn ogen Koning VoetbaL WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1960 TEXELSE 74e JAARGANG No. 7482 COURANT Uitgave N.V. v.h. Lanqeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Wij belden Amsterdam 020 - 55553 en hoorden aan de andere kant van de lijn een welluidende vrouwestem en hondengeblaf. „Ja, met de geleidehondenschool, Mid denweg 333, wilt U even wachten want de ramen staan open en dan kan ik U niet verstaan door het geblaf". Dat waren de eerste woorden van de administratrice, mevr. mr. A. Arine Groen-Korthof. Het zware hondengeblaf was weldra verdwenen. Wij kregen dus direct al de indruk dat er heel wat van die viervoeters rond lopen op het terrein van de opleidings school. Honden, die de taak overnemen van mensenogen. Die zo worden opgeleid dat blinde mensen kunnen gaan door straten van dorp en stad. September 1960 zal het 25 jaar geleden zijn dat de eerste stappen werden gedaan voor de oprichting van de school. Veel is er in die jaren veranderd en verbeterd. De school werd uitgebreid, de kennels en de speelplaatsen voor de honden zijn thans aangepast aan de behoefte. Vorig jaar waren er 71 honden, die met goed gevolg hun „eindexamen" aan de hondenschool aflegden en onmiddellijk in hun nieuwe baan aan de slag konden gaan. Gelukkig kon de leiding van de school aan alle aanvragen voldoen. In de afgelopen 25 jaar werden ruim 1400 honden aan blinden van alle ge zindten afgeleverd. Straks in september hoopt de school de 1500ste aflevering te kunnen doen. Een enorm werk We zien ze wel lopen, de blinden, met de beugel in de ene en 'n stok in de andere hand. Zo trekken ze dagelijks door Ne derlandse steden. Op weg naar kantoor, fabriek en vele andere betrekkingen. Maar de hond die hen zover brengt heeft een zware leerschool doorlopen Weken van geduldig oefenen heeft de instruc teur met hem doorgemaakt. Als de hond de school binnenkomt wordt hij eerst gekeurd. Hij ontvangt net als de mensen, een registratienummer van de arts. Als de inschrijving achter de rug is krijgt hij een nieuwe baas-instruc teur. Deze instructeur moet hem nu voor taan verzorgen, met hem optrekken en hem klaarmaken voor zijn nieuwe be trekking. „Geleidehond". Op het tererin van de school aan de Middenweg te Amsterdam staan verschil lende obstakels, die de hond de eerste dagen kwaad maken. Het dier wil blaffen en bokken, schapen, eenden etc. te lijf gaan. Dat alles moet de instructeur hem afleren. Niet blaffen, niet bijten, niet. niet.We zouden de eerste weken kunnen noemen „de kleuterschool". Daar wordt de hond de eerste lessen geleerd van de belangrijke school. Als die eerste lessen naar tevreden heid worden gevolgd wordt het dier ver hoogd en gaat het naar de echte school. Tijdens deze lessen krijgt de hond een tuig aan en loopt de instructeur met hem over het terrein. Op dit terrein staan weer allerlei hindernissen. Er zijn straten met stoepen gemaakt, er staat een asem- mer aan de kant van de weg en ook een rijwiel. Al deze dingen moet de hond op de goede wijze leren passeren. Als de in structeur „rechts" zegt, dan moet de hond de rechter kant van de asemmer nemen, zeg hij „links" dan moet hij links passeren. Dit alles moet de hond leren. Het traplopen. Ook het traplopen is een zware oefe ning. De hond is in het begin geneigd de trap op te springen en met een paar pas weer af te dalen. De leermeester moet hem leren dat dit tree voor tree moet gebeuren en dat hij aan de kant moet blijven. Niet tien of honderd keer wordt de trap gelopen, maar duizenden keren. Weken duurt deze oefening voordat de hond begrijpt dat straks zijn blinde baas „Mijn naam is Max. Slechts door de steun van zeer velen kon ik mijn oplei ding tot geleidehond voltooien. Maar ook andere honden willen graag opge leid worden. Weet U het adres niet? Hier komt het: Koninklijk Nederlands Gelei dehondenfonds. AmsterdamMidden weg 333". niet de trap opvliegt maar zeer voorzich tig zijn stappen bepaalt. Als ook deze stof de hond is bijge bracht gaan de lessen verder in het stads verkeer. De hond moet de baas straks veilig door het drukste verkeer kunnen leiden. Het oversteken op de drukke straat is een hele toer. Hebben wij, men sen met goede ogen, daar al een toer rnee, wat moet iemand die niet kan zien c'an een vertrouwen hebben in zijn hond, die hem veilig overbrengt. De meeste weggebruikers hebben eer bied voor de gehandicapte. Je hebt er echter ook die doorrijden met de ge dachte: Ik eerst, die daar heeft tijd ge noeg. Dat is echter niet zo. Ook een Minde is aan tijd gebonden. Heeft hij eenmaal zijn hond in gebruik, dan gaat hij met zijn dier naar het werk. Op een der kantoren in een industrieplaats in Noordholland is zelfs een speciaal hok ge bouwd naast de telefoonkamer. In deze kamer zit zijn baas te werken en als het tijd is om naar huis te gaan komt de hond uit zijn „wachtkamer" en brengt zijn baas weer terug op de plaats van bestemming Deze oefeningen in het verkeer leveren de instructeur wel eens moeilijkheden op. Vooral als mensen behulpzaam willen zijn. Niet een ieder weet dat de man die daar de hond les geeft, niet blind is. U moet als U ergens helpt, ook nooit de hond gaan aaien. Dat vindt het beest niet prettig en het is ook minder goed voor hem. Hij heeft maar één baas en dat is de man of vrouw die dagelijks met hem optrekt. De nieuwe baas Als de hond, na vele maanden hard werken, zover is dat hij als „mensen- Goed trappen leren lopen is ook voor een hond moeilijk". Heren instruc teurs hezig met hun dagelijkse arbeid. Maanden moeten de dieren worden onderwezen voordat zij hun werkelijke baas kunnen helpen. Voetbaltrapseizoen! Schutters, rijp en groen, Treden morgen aan Als de fluit zal gaan. Twee en twintg man, 't Kuitenbroekje an, Zijn weer in de weer Met een stukje leer. Snel er achter aan, Heb je het begaan; Dan, opeens, een knoert, Die een ander vloert. 's Fluiters fluitje fluit, 't Spel is eensklaps uit. Maag wat op en neer Hup! daar staat ie weer. 't Spel wordt voortgezet, 'n Kogel in het net. Keeper in de knoei. Langs de lijn geloei! Hoeden in de lucht, ('n Ander deel dat zucht) Bal weer naar de stip, Fluitje aan de lip „Fuut" daar gaat ie weer, 't Golft wat op en neer. Bal in vogelvlucht, Koppen in de lucht, Hoofden op elkaar Tocht op een brancard. Invaller er bij, Zorgen weer op zij, Vort weer met de bal, Voet er onder, knal! Tweemaal drie kwartier. Spanning en plezier, En nog véél te kort. Leev' de voetbalsport. Huib de Rijmelaar. KLAVERJASDR1VE TE OUDESCHILD De Klaverjasclub „De Doormars" te Oudeschild organiseert vandaag, woens dag 24 augustus weer een klaverjasdrive, waarvan de baten ten goede komen aan het Dorpshuis. Van vroegere drives kon een behoorlijk bedrag aan de penning- meesteresse worden afgedragen. Het be stuur van het Dorpshuis hoopt dan ook, dat vele klaverjasliefhebbert. vanavond in het Dorpshuis te Oudeschild van de partij zullen zijn. (Zie adv. zaterdag j.l.) CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Heden, woensdag, consultatiebureau Woensdag 24 aug. (heden) worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn 1.15 uur; Oosterend 2.00 uur; De Cocksdorp 3.00 uur; De Koog 4.00 uur ogen" dienst kan gaan doen, komt de blinde op school. De hond wordt aan zijn nieuwe baas voorgesteld. Die eerste gesprekken van hond en meester zijn van groot belang. De baas moet zijn hond leren kennen. De instructeur geeft de toekomstige eigenaar van de hond een maquette van het oefenterrein en dan moet de blinde worden geleerd naar zijn hond te luiste ren. Die overgave van mens aan dier kunnen wij hier werkelijk niet beschrij ven. Men moet eens een kijkje nemen in die school. Dan zal men zien hoe groots en mooi dit werk daar is. Hoe zwaar de taak is van die instructeur, die dagen achtereen de hond moet leren oppassen. Want straks zal hem een mensenleven worden toevertrouwd. Werk niet af De nazorgdienst van de Opleiding- school voor blindegeleidehonden, Mid denweg 333, Amsterdam, werkt voortdu rend op volle toeren en blijkt voor mens on dier in de praktijk onontbeerlijk. Geen blinde in het land of hij kreeg bezoek van de technische leider van de school, die met raad en daad ter zijde stond om er voor zorg te dragen, dat blinde en hond „lang en gelukkig" met elkaar zouden leven. Ook op ons eiland zijn in de loop der jaren enkele honden geplaatst. De wintermaanden Straks gaat Texel weer aan de winter slaap beginnen. Gasten, gezien en onge zien, zijn weer verdwenen. Het vereni gingswerk gaat over enkele weken weer draaien. Boven dit artikeltje staat „Mijn hond - mijn ogen". Deze woorden vormen de titel van een filmstrook. Verenigingsbesturen, die eens wat dieper op dit onderwerp van de Blin dengeleidehond willen ingaan raden wij aan eens in contact te treden met de lei ding van de school. Deze strook wordt gratis ter beschikking gesteld, maar U begrijpt het al De school beschikt niet over een goudmijn en het werk kost een enorm bedrag per jaar. Geen blinde zou een hond kunnen hebben als hij de kosten zelf moest dragen. Niet alleen verenigin gen kunnen helpen, ook particuliere bij stand is altijd hartelijk welkom. Want dank zij de grote krachtinspanning en belangeloze hulp van zeer velen kan de vereniging zich handhaven. Wij hopen, dat de opleidingsschool voor blindengeleidehonden vele donateurs op het eiland mag boeken. BESTUURSVERGADERING V.V.V. DE KOOG De afdeling De Koog van de V.V.V. Texel heeft vrijdagavond een spoedeisen de bestuursvergadering besteed aan het kampeerprobleem, dat zich de afgelopen weken in het bijzonder in De Koog heeft voorgedaan. Het bestuur was eenstemmig van me ring, dat er inderdaad gesproken kan worden van een probleem, dat bij ver waarlozing tot ernstige gevolgen zou kunnen leiden. Hoewel het bestuur zich voorlopig op het standpunt wil stellen, dat afgewacht dient te worden welke maatregelen be trokken instanties zullen ondernemen om het ontwakende gevaar het hoofd te bie den, meent het bestuur dat in het vrijwel afgelopen seizoen duidelijk gebleken is dat ingrijpende maatregelen noodzakelijk zullen zijn, wil voorkomen worden dat aan de zeer schadelijke invloed van jeug dige rustverstoorders in het seizoen van 1961 nog meer kansen worden geboden. Men was unaniem van mening, dat men zich bij de te nemen maatregelen niet uitsluitend zal kunnen laten leiden ooor sociaal-pedagogische normen, daar op deze wijze economische belangen van de eerste orde geweld aangedaan zouden kunnen worden. Het afdelingsbestuur besloot van het algemene standpunt mededeling te doen aan de pers. Op nadrukkelijke wijze werd uiting gegeven aan de hoop, dat geijkte maatregelen zullen leiden tot het behoud van de badplaats De Koog als vakantie verblijf bij uitnemendheid, met het ac cent op het behoud van de rust zijnde de enige garantie om te bereiken dat jaar lijks weerkerende gasten zullen blijven komen. Tot grote ergernis van de exploi tanten is namelijk op ruime schaal ge constateerd dat vertrouwde vakantiegan gers zeer sceptisch staan tegenover de gedachte ook een volgend seizoen in De Koog door te brengen. Aldus het bestuur van de afdeling De Koog. SPORTNIEUWS S.V.C. Zondag speelde het eerste een goede wedstrijd tegen Kaagvogels 1. Zoals te verwachten was, werd verloren met 63. Die uitslag is zeer bevredigend, daar K. tot de sterksten van de eerste klasse be hoort. Zondag gaat het eerste op bezoek bij ZAP 2. Geen afberichten, jongens, dan kunnen we weer volledig aantreden. Het tweede speelde voor het Zilveren Kruis te Den Helder tegen Zeemacht 2. Deze krijgen zondag a s. JVC 2 op bezoek. S.V. TEXEL De wedstrijd tussen HRC-comb. en Texel-comb. zondagmorgen in Den Hel der gespeeld, was als oefening zeer nuttig Jammer was dat Harry niet van de partij kon zijn en ook dat Rennie plotse ling niet aanwezig was. Over het algemeen werd er door onze jonge spelers beter gespeeld dan in de wedstrijd tegen HSV vorige week, zodat we met wat meer optimisme de comp. tegemoet kunnen zien. HRC was over het algemeen iets ster ker en wist de leiding te nemen, maar door Ruud werd het uit een corner gelijk. HRC bracht de stand op 21 en nu was het Hans die een corner inkopte, dus weer gelijk, waarna H. de partij in haar voordeel besliste. Jammer, dat Teun na een kopduel moest worden vervangen. Wij hopen maar dat hij weer spoedig van de partij zal zijn. In ons vorige bericht meldden wij dat Texel op 28 augustus naar WA zal gaan, dit moest echter zondag 4 september zijn. Het zomerfeest Fancy-fair is weer ten einde en het is er prachtig druk geweest. Men vermaakte zich met zweven, schom melen, schieten, maar ook werd menige kans gewaagd aan de diverse spelen, zo dat we met genoegen kunnen vaststellen, dat een en ander prima geslaagd is. Vooral zondagavond trokken massa's bezoekers naar het feestterrein om zich, voorafgaande aan het beloofde vuurwerk, wat te vermaken. De toeloop was enorm. Om ruim 10 uur werd een aanvang gemaakt met het ont steken van de vuurpijlen. Omdat er geen monteur aanwezig was, werd een en an der door de heer Vader verzorgd. Op en- wele kleine nummers na, dat vermoede lijk vocht als oorzaak had, viel het resul taat te loven en men heeft een prima in druk gekregen van de organisatoren, die biermede onze complimenten verdienen en gaarne tot volgend jaar. Stellig hebben zij allen, ondernemers en bezoekers aan S.V. Texel een prach tige dienst bewezen en we willen ieder gaarne hartelijk danken, maar in het bij zonder wel het gemeentebestuur en de T.E.M. voor de vlotte medewerking. Dan nu weer aandacht speciaal aan onze club besteed, door vooral nog inten sief te trainen. Komt zo vroeg mogelijk om nog van het daglicht te profiteren. Dus vandaag allen op ter training, vanaf welp tot senioor. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 24 aug. 9.57 en 22.32; 25 aug. 10.30 en 23.03; 26 aug. 11.02 en 23.32; 27 aug. 11.32 en Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. LESSEN MUZIEKSCHOOL De aandacht wordt erop gevestigd, dat de lessen van de muziekschool worden hervat op donderdag 25 augustus a.s. De verschillende lessen vangen dus weer aan op: Donderdag 25 augustus: 4 uur A I klas Oosterend; 6 uur A I klas in C.V.O.- school. Zaterdag 27 augustus: 10.30 uur A I klas in C.V.O.-school; 13.30 uur A II klas Eierland in de o.l.s. Zd.-Eierland; 15.30 uur A II klas De Koog, Den Hoorn, De Waal en Oudeschild in de C.V.O.-school. Maandag 29 augustus: 4 uui A II klas in C.V.O.-school; 6 uur A II klas in de J. P. Thijsseschool. De fanfareklas wordt ook weer hervat op donderdag 25 augustus a.s. n.m. 8 uur in het Fanfaregebouw. Wijzigingen in de lestijden van de A II- klassen zullen eerst voor zover nodig ingaande september worden inge voerd. Deze wijzigingen zullen op de eerste les worden aangekondigd. Ouders van leerlingen van A II-klas- sen, die het hen toegezonden enquête formulier nog niet hebben ingeleverd, worden verzocht dit uiterlijk a.s. maan dag in te zenden. NATIONALE TREKPAARDENTENTOONSTELLING Op dinsdag 13 en woensdag 14 septem ber a.s. wordt dit jaar de „Nationale Trekpaardententoonstelling" gehouden. Deze manifestatie zal, traditiegetrouw, wederom plaats vinden te 's-Hertogen- bosch. Naast het uitgebreide keuringspro gramma en verschillende bijzondere at tracties, zal tijdens deze dagen een ten toonstelling en demonstratie van moder ne paardenwerktuigen georganiseerd worden. Hieraan wordt o.m. medewer king verleend door de Alg. Technische Commissie van het Landbouwschap, de Federatie „Het Landbouwwerktuig", het Rijksconsulentschap voor landbouwwerk tuigen en het Instituut voor Landbouw techniek en Rationalisatie te Wageningen Onder de talrijke inzendingen van han del en industrie zal ook de Bond van Agrarische Loonbedrijven aanwezig zijn. Deze stand waarmede voor het éérst wordt geëxposeerd zal voorlichting geven omtrent de mogelijkheden en de grote waarde van loonwerk voor een economische bedrijfsvoering. Dezer dagen is door de V.V.V.-leden aan de lieden, die hun lidmaatschaps gelden dan wel advertentienota nog niet voldaan hebben, een herinnering ver stuurd. De administratie zou het zeer op prijs stellen, dat op die herinneringen snel ge reageerd wordt, daar thans tegen het einde van het seizoen voor de V.V.V. de financieel moeilijke maanden beginnen, en daarentegen van de leden verwacht mag worden dat thans de middelen aan wezig zijn om aan de verplichtingen te voldoen. Een en ander stelt de V.V.V. weer in staat harerzijds de verplichtingen na te komen. Wij hebben als direktie de indruk afgaande op diverse verklaringen van grote en kleine exploitanten en van middenstanders dat de verwachtingen voor het seizoen-1960 bewaarheid zijn. De voorlopige indruk is, dat het hui dige seizoen stellig niet slechter is ge weest in zijn totaal dan het voorafgaande jaar. Zeer nadrukkelijk wordt zelfs het geluid vernomen, dat in het bijzonder in de middenstandssector de resultaten over 1960 nog beter zijn dan over 1959. Wij kunnen hier uiteraard slechts ver heugd over zijn, omdat goede resultaten ens ergens mede een klein beetje het trotse gevoel geven dat alle inspanningen en overuren niet voor niets zijn geweest. Anderszins begrijpen wij best, dat er hier en daar ook nog wel klachten zullen zijn, of dat er aanleiding is voor opbou wende kritiek. Wat wij aan klachten van de zijde van de gasten schriftelijk hebben ontvangen :s allemaal keurig bewaard, opdat er te zijner tijd in bestuurlijke kring over ge sproken kan worden. En er zijn dit sei zoen van de kant van de klant nog wel eens gerechtvaardigde klachten geuit. Een en ander heeft zelfs geleid tot een aantal processen verbaal en tot een aan zegging van royement. Wij kunnen de toekomst van Texels toerisme nu eenmaal niet ophangen aan onverantwoordelijk beleid, net zo min als wij dat kunnen doen aan het wangedrag van onmaatschappelijke jongeren. Mocht er echter van de zijde van de V.V.V.-leden opbouwende kritiek gele verd kunnen worden, dan zouden wij die kritiek gaarne nu reeds op schrift van U ontvangen. Het zou een steun zijn bij het voorbereiden van de algemene vergaderingen. Bij voorbaat dan kend voor de te nemen moeite, tekent de V.V.V.-Texel

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 1