,,.4/Ze perken te DRUM streekontwikkeling SHAG in plastic tabakszak! Half zwaar- heel lekker! Voortreffelijk van kwaliteit! 'v'&v.Si FEUILLETON 8 Nu ben ik goed genoeg, dacht Hilko ontstemd en verwonderde zich gelijk dat hij zo kinderachtig reageerde. Linde kwam vleiend tegen hem aan staan. „Wat scheelt er aan, je amuseert je helemaal niet". Haar stem klonk kinder lijk verwijtend. Hilko hardde zich tegen haar smeltende blikken. Had ze hem daarstraks niet getracht te verleiden, om als een bruut op te treden? Linda pruilde: „Ik heb deze avond uit sluitend voor jouw genoegen georgani seerd en nu trek je je van alles terug. Ik dacht hier een vriend te hebben gevon den, op wie ik altijd zou kunnen bouwen en je zit hier maar stijf en stil". „Had ik die zigeuner zijn hersens in moeten timmeren", vroeg Hilko ruw. Even flitste het in haar ogen, maar da delijk daarop toonde ze hem weer haar lieftalligste gezicht. „Ik heb altijd gehoord dat de jongens op het platteland echte helden waren, die hun jonkvrouw met vuur en zwaard ver dedigen. Ik voelde me veilig omdat jij hier was". Haar stem had een donkere klank ge kregen. Ze trok Hilko speels aan zijn oor lelletjes. Haar gezicht kwam uitdagend dicht bij hem. Hij had haar zonder enige moeite kunnen kussen. door HANOL SPOOR. Hilko voelde zijn woede zakken. Waar om maakte hij zich eigenlijk druk? Nu had hij feitelijk zijn eigen avond met op roerige gedachten verknoeid. Het was toch haar schuld niet, dat hij de uren met zwaar gepieker had bedorven. Hoe kwam hij toch zo gek? „I will take you home" kwam de me lodie van de volksdans door het open raam naar binnen. Even verstrakte Hilko. Linda bewoog zich en tegelijk streelde een vleugje van haar fijne parfum zijn reukorganen. Met een smak sloot hij het raam en zag niet de triomfantelijke gloed, die heel even in de ogen van Linda verscheen. Met een ruk van zijn schouders gooide Hilko de gedachten aan Ineke en al wat met haar samenhing, over boord. Hij wendde zich geheel naar Linda toe. „Zijn dit nu altijd je vrienden ge weest?" vroeg hij met een gebaar van zijn hoofd, wijzend naar het uitgelaten groepje in de kamer. Er verscheen een fijn lachje om Linda's mond. Och, gedeeltelijk, wij kennen elkaar nog niet zo lang. Degene, die jij zigeuner belieft te noemen, Eric heet hij, heeft mij met hen in contact gebracht. Je benaming was er niet zo veel naast, wist je dat?" „Je wilt toch niet zeggen? S.V.O.-NIEUWS Vorige week donderdagavond werd de ledenvergadering gehouden. Zoals ge woonlijk maar matig bezocht, waarom nou jongens, toon nu toch eens dat je lid bent van een vereniging. Er wordt in derdaad vaak te veel gepraat op zo'n ver gadering, maar de besluiten, die er geno men worden, zijn toch voor allen be langrijk. De komende competitie speelt Oosterend met 1 elftal. Er zijn nu een maal spelers tekort om een 2e elftal te kunnen vormen. Voor de adspiranten komt er nog een regeling; hiervoor moe ten we eerst nog even op nadere berich ten wachten. Na een 3 maal gehouden stemming werden de heren M. Mosk, C. Timmer en P. J. Plaatsman gekozen als elftalcommissie. Een ieder dient goed op het mededelingenkastje te letten. Afbe- richten van verhindering voor of op don derdag aan C. Timmer, tel. (02223) - 206. Denk hier dus goed om, ongemotiveerd wegblijven levert thans ook moeilijkhe den voor je zelf op. Afgelopen zondag speelde Oosterend een vriendschappelijke wedstrijd tegen ZDH 1. Het eerste kwartier was het een troosteloos gezicht het merendeel der spelers naar het plaats te zien zoeken, maar na dit moeilijke begin kwam men toch en beetje los en onze Boet had be paald z'n mannetje weer gevonden. Dit is de ware geest, jongens, vechten en er op zitten, proberen en niet meteen maar staanblijven van „ik kan er toch niet bij". Als we dat allemaal eens een beetje meer proberen, dan moeten er straks een serie overwinningen te behalen zijn. Tot de rust bleef de stand dubbel blank, wat wel een beetje te wijten is aan een iets éénkennige speler van ZDH, want hier zaten toch wel enige kansen in voor ZDH. Na de rust nam O. de leiding door een doelpunt van Jaap Mosk, maar ZDH maakte weer betrekkelijk vlug gelijk. Enige tijd hierna maakte ZDH 21, met welke stand ook het einde kwam. Al met al toch een sportieve en goede wedstrijd, welke verdiend werd gewonnen door ZDH. A s. zondag gaat Oosterend naar Den Helder. Boot vertrekt 10.10 uur. UW LOT VERLICHT HUN LOT In het. tijdvak van 3 september - 14 oktober zal door het gehele land een grote controleerbare geldinzameling wor den gehouden in de vorm van een na tionale loterij voor „Het Prinses Beatrix Poliofonds" en „De Nederlandsche Blin denbibliotheek". Het welslagen van deze nationale aktie zal te betekenen hebben voor polio patiënten méér levensdurf méér le vensvreugde terwijl blinden op figuur lijke wijze méér zullen kunnen zien. Loten in 5 verschillende kleuren zullen ƒ1,per stuk verkrijgbaar zijn bij winkeliers kenbaar aan een raambiljet. Door middel van de giro kan men ook loten bestellen. Het gironummer luidt: 55 22 55 ten name van Polio-Rotterdam. De minister van justitie verleende dato 13 mei 1960 onder Nr. L.O. 600-033-487 goedkeuring t.b.v. 5 series a 320.000 loten. Deze aktie wordt gevoerd door de heer A. M. Bergers, Rotterdam, en het adres voor inlichtingen is gevestigd Heem raadssingel 303, Rotterdam, tel. 50.000. Dato 14 oktober 1960 zullen hoofd prijzen waaronder 5 woonhuizen, 5 DAF- personenauto's, TV-ontvangers enz. be kend worden gemaakt. Radio Hilversum 298 mtr. VARKENSPEST Het aantal gevallen van varkenspest neemt de laatste weken onrustbarend toe in onze provincie!! Wat kunnen we er tegen doen? 1. Op de beerhouderijen het fokmate- riaal tenminste tweemaal 's jaars voorbehoedend enten; 2 De zeugen op de fokbedrijven twee maal 's jaars enten, telkens tenminste drie weken vóór zij naar de beer gaan! 3. De biggen enten, liefst op een leeftijd tussen 10 en 12 weken; 4. Wanneer U biggen koopt, houdt ze dan tenminste 3 weken afgezonderd alvorens ze in een schuur bij Uw an dere varkens te brengen. Zijn zij nog niet geënt en zijn ze ten minste 10 weken oud, laat ze dan direct bij aankomst op Uw bedrijf enten. Het duur ongeveer drie weken voor de enting op volle sterkte werkt, voor er dus voldoende immuniteit of weerstand verwekt. Gezondheidsdienst voor Dieren in Noordholland, D. REMPT, Directeur. „Ach nee, zo is het ook weer niet", antwoordde Linda op de half uitgespro ken vraag van Hilko. „Maar hij is wel in een woonwagen hier op het dorp. Al enige tijd. Hij is wereldreiziger en in zijn wagen verzameld hij tal van waardevolle curiositeiten". „Ben jij dan zomaar bij die vent in zijn wagen geweest?" vroeg Hilko in uiterste verbazing. „Houd er toch niet van die voorwereld lijke gedachten op na", snoof Linda. „Te genwoordig trekt men er allemaal op uit cm iets van de wereld te zien, als je ten minste bij je moeder vandaan kan", liet ze er laatdunkend op volgen. Hilko begreep hoe uitgebalanceerd haar spot was. Ze wist precies hoe ze hem treffen moest en toch voelde hij zich be zeerd en wenste hij zich tegenover haar te verdedigen. Wat wilde zij eigenlijk van hem? Vond ze hem een moederskindje omdat hij trachtte, zich evenwichtig te gedragen. Zou ze hem, evenals daarstraks die Eric, afsnauwen als hij meer intiem met haar wilde worden. Terwijl zijn gedachten zich met die dingen bezig hielden, zette hij automa tisch het gesprek over die zogenaamde zigeuner voort, al interesseerde het hem niet. „Wanneer je aan je toekomst werkt, kun je je geen jaren van nietsdoen ver oorloven", verdedigde hij zich. „Dit is voor hem geen nietsdoen" weer streefde Linda. „Hij is schrijv'er en pro beert ook iets op het gebied van kunst- schilderen te bereiken. Hij kan machtig vertellen. Hij woont in zo'n wagen omdat dit de goedkoopste en de makkelijkste manier is, om al zijn bezittingen op al zijn reizen bij zich te hebben. Hij wist dat ik mij hier gruwelijk verveelde en bood mij daarom aan kennis te maken met zijn vrienden in de stad. Hij inviteerde mij voor leuke avondjes. Nu moest ik ten slotte ook eens iets terug doen. Heus Hilko, je hebt geen erge hoge gedachten over dat clubje, maar er zijn toch ook zoons en dochters bij van zeer geziene ■persoonlijkheden". Hilko keek de kamer rond. Ach, in feite vermaakten velen zich onschuldig. Ginds zat een groepje zwaar te bomen, dat kon je aan de opgewonden gezichten zien. Het was toch wel prettig om open lijk over vele levensvragen met elkaar te discussiëren. Hier werden heel wat zaken rondweg bij de naam genoemd en ont leed. Het ging er maar om met welke gevoelens je de dingen benaderde. Het troebel gefluister van sommige jongens en meisjes op het dorp kon ook niet door de beugel. Hilko werd het moe, om weer allerlei gedachten te formuleren en met een wat ongeduldige stem wendde hij zich tot Linda. „Misschien praten we dat nog wel eens helemaal uit". Zijn stem kreeg op eens een heel wat luchtiger toon, toen hij vervolgde, „ben je van plan om het laat te maken?" „Net zo laat als jij wilt", zei Linda on gewoon volgzaam en ze wierp hem een blik toe, zoveel betekenend, dat hij zich aan alle kanten voelde gloeien. Nu zou hij tonen dat hij kon optreden. Met kloppend hart omdat misschien de proef zou mislukken, maar uiterlijk onbe wogen, zei hij, „nu stuur ze dan weg, dan kunnen wij nog een poosje rustig praten" Terwijl Linda met allerlei lief uitge sproken verontschuldigingen van het gezelschap afscheid nam en hen naar de deur loodste, kreeg Hilko het ondraaglijk warm. Linda, die dergelijke vrienden ge woon vond en zelfs met een soort land verhuizer omging, wat zou ze van hem verwachten? Dan kwam ze terug, stralend en vrolijk en Hilko voelde zijn grootste zorgen wij- Pen. Wat drommel, hij was geen kind meer en hij zou het haar tonen. Linda maakte het hem gemakkelijk. De grote verlichting draaide ze uit en bij het zachte licht van een klein schemerlampje, kwam ze bij hem zitten. Terwijl Hilko zijn armen uitstrekte, zonk ze dicht bij hem neer en vlijde haar hoofd op zijn schouder. Heel zacht, bijna fluisterend kwam van buiten de volksdansmelodie. Hilko hoor de het en maakte een beweging alsof hij een lastig insect afweerde. Nu moest hij zorgen dat deze avond geen vervlogen illusie meer leek. Het een verleidelijk gebaar legde Linda haar slanke armen om zijn hals. Een bloesemgeur omweefde hem en een vreemd-wilde begeerte maakte zich van hem meester. „Linda", fluisterde hij hees, „je hebt me behekst". Linda lachte zacht, waardoor Hilko het laatste restje zelfbeheersing verloor en haar gezicht en hals onder hartstochte lijke kussen begroef. Buiten eindigde met een abrupt geluid de volksdansmelodie.... alsof er iets brak (Wordt vervolgd) diverse adviserende leden benoemd. Deze VOETLICHT GOEDE BELANGSTELLING VOOR DE In de Texelse Courant van woensdag 17 augustus j.l. hebt U kunnen lezen, dat men op dit eiland gestart is met een streekontwikkeling. In verband hiermede is op 2 mei 1960 een commissie geïnstalleerd, die als taak heeft leiding te geven aan de uitvoering van het geheel. De leden wonen allen op Texel en zij vertegenwoordigen de orga- niesaties van land- en tuinbouw, vrou wen, werknemers en jongeren. Zij be staat uit de volgende personen: Mevr. A. Bakker-Bakker, Alexanderhoeve H 11, Den Hoorn; Mevr. M. C. Ellen-Verbrugge, W 19, De Waal; Mevr. G. Kampstra,Braaksma, Grietjes- hoeve, Het Noorden; Mevr. G. Roeper-Mantje, Duinweg B 144b, Den Burg; Mevr. T. Roeper-Koorn, De Hertenkamp, Waal en Burg; Mevr. M. Visser-Óvereem, Pension „De Wijde Bliek", De Cocksdorp; Mevr. A. Witte-Kuip, Witte Kruislaan, Den Burg; G. C. Bakker, Het Noorden O 169; H. Bruijn, Wilhelminalaan 23, Den Burg; K. Eelman, Noordwijk O 173, Oosterend; S. Ellen, W 19, De Waal; C. Jongejan, „De Vrijheid" E 42, Eierland H. J. de Lugt, Hoeve Padang, Eierland; M. Roeper, Bargen W 48, De Waal; Th. M. J. Rutten, C 117, De Cocksdorp; Jac. J. Schrama, Ada van Hollandstraat 24, Den Burg; C. M. Veeger, De Westen H 100, Den Burg H. de Zwart, Schoolstraat 13, Oosterend. Als voorzitter is gekozen de heer Th. Rutten, C 117, De Cocksdorp, terwijl de Rijkslandbouwconsulent voor Noord- Holland-Noord, de heer Ir. L. R. Dijkema als secretaris fungeert. Daar de commis sie een veelzijdige taak heeft, zijn er VEEVOEDERKERN Het staat zonder meer vast, dat de vee voederkern er komt. Er blijkt hiervoor goede belanstelling te bestaan en o.i. is dit geen wonder. Het is de laatste jaren overal gebleken, dat voorlichting over de veevoeding zeer gewaardeerd wordt. Die belangstelling was er ook bij de Texelse veehouders en we zijn er ons goed van bewust, dat het de laatste jaren niet mo gelijk was voldoende aandacht aan dit werk te schenken. De oprichting van een veevoederkern geeft een goede mogelijkheid dit wat ver waarloosde onderdeel eens goed in het middelpunt van de belangstelling te plaatsen. Zoals gezegd is het dus zeker, dat de veevoederkern er komt. U zult daar bin nenkort meer over horen. Dit betekent intussen niet, dat we „volgeboekt" zijn. Er is zeker nog alle gelegenheid om U als deelnemer op te geven. U weet toch wat de voordelen zijn? We willen ze in 't kort nog wel eens noemen: a. Vóór het begin van de staltijd krijgt U een overzicht of de voorraden ruwvoer op Uw bedrijf voldoende zijn. b. Aan de hand van wegingen en be- lekeningen wordt vastgesteld of Uw rundvee van jong tot oud voldoende of wel te weinig of te veel voer krijgt. c. U krijgt een belangrijke tegemoet koming in de kosten van het onderzoek van ruwvoeder, dus van het hooi en kuil- gras op Uw bedrijf. Al deze voordelen krijgt U voor een bedrag van één gulden per melkkoe of kalfvaars. En dit dank zij het besluit van de Commissie voor Streekontwikkeling, die deze kwestie zo belangrijk vindt, dat zij van de beschikbare gelden een be langrijk bedrag voor dit doel beschik baar heeft gesteld. C. v. Gr. zijn: Ir. F. Bontekoe, H.I.D. van de Cultuur technische Dienst te Haarlem; Ir. L. R. Dijkema, Rijkslandbouwconsu lent te Schagen; C. P. Laan, hoofd lagere landbouwschool te Den Burg; D. Rempt, Directeur Gezondheidsdienst voor Dieren, Alkmaar; Jac. Roeper Johzn., Plaatselijke commissie ruilverkaveling, Duinweg B 144b, Den Burg; Dr. Ir. J. Sneep, Rijkstuinbouwconsulent Hoorn; Ir. L. de Vries, Rijksveeteeltconsulent, Alkmaar; Mej. Y. M. Veenstra, huishoudconsulente, Den Burg; C. van Groningen, hoofdassistent; A. H. Bosma, assistent voor de streek ontwikkeling Den Burg; F. Brouwer, Adj. Voorlichtingsdeskun- dige, Schagen. Toen U de naam A. H. Bosma tegen kwam zult U zich misschien afgevraagd hebben: wat is dat toch voor iemand? We willen van deze gelegenheid ge bruik maken om deze persoon aan U voor te stellen. De heer A. H. Bosma is benoemd als assistent voor de streekont wikkeling op Texel. Zijn adres is: A. H. Bosma, p.a. Lijnbaan 35, Den Burg. Dames en heren. Ja, inderdaad, in de commissie zijn beiden vertegenwoordigd. Het is namelijk zo, dat wij ook gaarne de huisvrouw wil len betrekken in ons werk. In verband daarmede zijn de dames ook vertegen woordigd en hebben een commissie voor huishoudelijke voorlichting gevormd. Deze is feitelijk een voortzetting van de „Commissie Huishoudelijke Voorlichting Texel", die zeer goed werk heeft ver richt. Wat nu? In een vorig artikel is U het doel van de streekontwikkeling uiteengezet. Thans hebben wij aan U de commissie voorgesteld. Deze zal in de toekomst met diverse plannen naar voren komen en vele activiteiten zullen waarschijnlijk ontwikkeld worden. Het ligt in de bedoe ling U tijdig van dit alles op de hoogte te brengen. BESTRIJDING VAN STEKELS IN GRASLAND We kunnen het er wel over eens zijn, dat 1960 een echt stekelenjaar is. Ver schillende percelen, waar jaren geen ste kels voorkwamen prijken dit jaar weer met dit al te bekende onkruid. In lang niet alle gevallen is men er toe gekomen dit onkruid in de voorzomer te bestrijden. Soms is het ook vrij moeilijk een gunstig moment voor de bestrijding te vinden. Wij denken hierbij aan de bestrijding in percelen, die voor hooiland worden be stemd. Het is zo langzamerhand wel be kend, dat het gunstige moment om ste kels te bespuiten het stadium van het begin van de bloei is, het moment dus, waarop de blauwe knoppen te voor schijn komen. Op hooiland geeft dit wel eens moeilijkheden. Wacht men nl. dit stadium af, dan is de tijd tussen het be spuiten en het maaien van het gras te kort om een volledige afsterving te geven. Het kan daarom gunstig zijn om niet in de voorzomer, maar in de nazomer een bespuiting toe te passen. Als de groei- omstandigheden goed zijn kan dit ge beuren tot het eind van september. Wan neer ik spreek van goede groeiomstan- digheden, dan bedoelen we daarmee vol doende vocht en een temperatuur, die nog wat zomers is. Op 't moment is aan de eerste voorwaarde: voldoende vocht, vol daan. We raden daarom de grasland- boeren, die percelen hebben, waarop vrij wat stekels voorkomen aan om het weer in de gaten te houden. Indien de gras- groei goed op gang komt, kunt U er op rekenen, dat de omstandigheden voor het bespuiten van stekels ook goed zijn. De middelen, waarmede de bestrijding moet worden uitgevoerd zijn voldoende be kend. Wel willen wij U nog aanraden de hoeveelheid in ieder geval niet kleiner te nemen dan is voorgeschreven, want de aanwijzingen op de verpakking zijn, wat de concentratie betreft, eerder aan de krappe dan aan de royale kant. C. v. Gr. DE COMMISSIE TREEDT VOOR HET

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 4