9 rocn in het harL, K^Dampo De Wadlopertjes99 hebben hun eigen domein Moeder *553^5 Recreatieleider door enkele leden der raad niet urgent geacht RADIO- EN T.V. SHOW i^oSoptrtje -* BABYDERM Onze T.V. stelt u tevree Gemeenteraad behandelt begroting 1961 Vergadering werd wederom geschorst Hartelijk welkom op onze op donderdag 15 en vrijdag 16 sept. a.s. in Casino, Zaal open van 3-6 en 7-10,30 uur JAN AGTER zorgt er (weer) voor ATERDAG 10 SEPTEMBER 1960 TEXELSE 74e JAARGANG No. 7487 COURANT litgove N.V. v.h. Lcmqeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Hand elsdrukkeri j )en Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm De heer A. Letterman, oud-hoofd van de o.l. school te De Cocksdorp onthult lier de naam van de nieuwe kleuterschool in het hoge noorden. Op de voor rond de toekomstige leerlingen, die met groot plezier de school hebben bevolkt. Vaast de heer Letterman burgemeester C. de Koning, wethouder C. H. Roeper, Je heer Moonen en de leidster van de school mej. De Visser. Met tal van geno egden en belangstellenden hebben zij de school bewonderd. Dat de dorpsgemeenschap in De Cocks- lorp goed is, is deze week weer duidelijk ;ebleken. Door samenwerking is daar iets roots verricht. In de (oude) school is ÏSt en der vrije leslokalen omgetoverd in en paradijs voor de jongste spruiten. Talrijk waren dan ook de belangstellen- ien en genodigden, die dinsdagmiddag in iet gebouw voor Christelijke Belangen >ijeen kwamen om deze plechtige ope- ing bij te wonen. Onder de aanwezigen was ook het oud- ïoofd der school, de heer A. Lefferman. heer Lefferman heeft jaren terug de •erste stoot gegeven tot het stichten van •en kleuterschool in De Cocksdorp. Burgemeester C. de Koning verwel- omde, namens het gemeentebestuur, de tanwezigen en kon tot zijn voldoening onstateren dat met de ingebruikname an deze kleuterschool het kleuteronder- ïjs op het eiland is afgerond. Texel kan 'evreden zijn over dit bereikte resultaat. In 1951 hadden de heer Lefferman en iet gemeentebestuur al besprekingen ge boerd over de mogelijkheid om tot het uchten van een kleuterschool te komen, naar steeds was de post van de begro- 'ing afgevoerd. Het aantal kinderen Het aantal kinderen dat een kleuter- ichool moet bezoeken, wil de school in nmerking komen voor subsidie, kon in -)e Cocksdorp niet worden behaald. Uit een straal van vier kilometer mo len kinderen worden aangetrokken. Nu is dat in De Cocksdorp vrij moeilijk, >vant aan de ene kant treft men de Wad den. Misschien is dat de oorzaak van de naamkeuze. Mej. T. van Hoorn heeft deze uke naam bedacht. Maar kinderen ko men er niet vandaan. Om die reden is er ontheffing verleend van het minimum aantal kinderen en is dit verlaagd tot twintig. De school wordt Ihans echter reeds bezocht door dertig spruiten, zodat er zeker levensvatbaarheid is. Burgemeester De Koning vond het een prima oplossing dat dit onderwijs was ondergebracht in de bestaande school, al hoopte hij wel dat in de (verre) toekomst De Cocksdorp toch ook een „echte" kleu terschool zou krijgen. „Ik wil de Cocksdorpers complimen teren", aldus de burgemeester, „met dit bereikte succes. Ik weet dat U allen er toe hebt bijgedragen deze opening moge lijk te maken. Er is in het verleden een bazar georganiseerd en een speciale da- mesbreiclub heeft ook haar steentje bij- 'edragen. Het gemeentebestuur prijst deze activiteit en draagt gaarne de school over aan het bestuur". De heer Moonen, hoofd der school, bracht dank aan het gemeentebestuur, gemeentewerken, aannemer Daalder en verder aan allen, die hadden meegewerkt in het verleden. Speciaal richtte hij zich tot de leidster, mej. De Visser. Spreker hoopte dat de leidster zich thuis zou voe len in het dorp. Nadat mej. De Visser om medewerking van de ouders had verzocht; mevrouw Den Braven de felicitatie had overge bracht namens de breiclub, en bloemen waren overhandigd namens de Nutskleu- ierschool begaf het gezelschap zich naar de school. De naam De omgeving van de school is aanzien lijk verbeterd. Een prachtige tuin was aangelegd en een nieuw hekwerk omsloot de speelruimte van de jongsten. De heer Lefferman onthulde hierna de naam. Deze was zelfs in De Cocksdorp voor de opening van de school voor velen onbekend. De waardering voor de naam- keuze was dan ook hoorbaar toen de Driekleur was verwijderd. De kleuters voerden hierna een leuk zangspelletje op het schoolplein uit. Mej. Barhorst was bereid gevonden dit met de jeugd in te studeren. Het was een aller aardigst gezicht de kleine Dorpertjes in hun boerenpakjes te zien springen. „De toekomst van het Noorden". Die toekomst is de laatste jaren wat verminderd. De heer Van Hoorn vertelde terloops dat „in zijn tijd" de lagere school door 120 leer lingen werd bezocht. Nu zijn er ongeveer 60 a 65 kinderen, die deze tweemans- cChool bezoeken. „De Wadlopertjes" beschikken over het modernste materiaal wat er in de handel is voor de kleuterscholen. Het was een lust een kijkje te nemen in het lokaal. Prachtig speelgoed en een keuken, een echte zee en een nog echtere boerderij. Alles tot in de puntjes. Ook het spel materiaal voor de vrije lucht was een lust voor het oog Natuurlijk werden de jeugdigen op deze dag getracteerd en heerlijk liepen ze later aan de zuurstok te likken. „Hun" school was geopend. Eén der knapen had burgemeester De Koning een knots van een sleutel aange boden en hiermee moest dc opening wor den verricht. Met de gereedkoming van deze ver bouwing is er met de inventaris mee on geveer ƒ13.000,geïnvesteerd. Na bezichtiging werd koffie gedronken in Hotel De Hoop. Hier mocht mej. Bar horst voor haar werk met de kleuters een attentie in ontvangst nemen De Cocksdorp bezit een kleuterschool. Iets hebben wij gemist op de feestelijke cag. Overal wapperde de vlag maar mu zikale medewerking ontbrak. Misschien dat over enkele jaren een „eigen" korps door het dorp marcheert. Niet om te oefenén voor concours, maar juist om dergelijke gelegenheden dc vrolijke noot te verschaffen. Wij weten dat er muzi kale „Durpers" zijn. Maar wie neemt het initiatief? INVOER VAN VEE Over de maand augustus werden de volgende aantallen vee ingevoerd: 8 koeien; 23 pinken; 18 graskalveren; 30 nuka's; 33 biggen; 7 varkens; 1 beer; 1 ram; 1 geit. GOEDKOPE GROND DURE GROND Tijdens de laatste gemeente raadsvergadering sprak de heer W. Wassenaar een berispend woord tot onze verslaggever, die hij als een jonge en onervaren beginneling kwalificeerde. Aan leiding daartoe was een kopje boven een bericht betreffende ge meentelijke grondtransacties, welk kopje luidde: „Gemeente koopt grond voor f2,en ver koopt grond voor f12,per m2". Zouden er, heer Wassenaar, in derdaad stervelingen zijn die niet begrijpen, dat er met die laatste grond zo het een en ander is gebeurd? Natuurlijk, er zijn al tijd naarlingen die vinden, dat onze gemeente met de „grond handel" fantastische zaken doet. Wij, en U ook, weten wel beter. En wat onze jeugd en gebrek aan ervaring betreft: daar kon wel eens iets in zitten. U kunt er dan ook van verzekerd zijn dat wij open staan voor goede tips, opdat ook wij een tikje wijsheid deelachtig worden. Red. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 9 tot en met 15 september 1960 Geboren: Christine Louise, dv. Cornelis Groen en Anna Gijsbertha Honigh; Jaco bus Cornelis, zv. Pieter M. Reij en Maar- tje van Heerwaarden; Simon Johannes zv. Petrus J. Zijm en Anna Nooij; An nette Grieta, dv. Harm Wiegers en Hen- drika Cats. INGEKOMEN PERSONEN Theodoor A. M. de Graaf, van Leusden, Dodeweg 6 naar Waalderstraat 32, Den Burg; Dirk J. Biesboer, van Wieringer- meer, Brinkweg 1 naar Weverstraat 12, Den Burg; Pieter Bijleveld, van Katwijk, Randweg 5 naar salonwagen aan de De Houtmanstraat, Oudeschild; Maartje Ouwehand, van Katwijk, Randweg 5 naar salonwagen aan de De Houtmanstraat, Oudeschild; Catharina M. de Geest, van Amsterdam, Corn. Schuytstraat 28 hs naar C 15; Tjitze de Vries, van Rauwer- derhem, Deersum 1, naar O 154. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 14 september a.s. worden de moeders van Den Burg en Oudeschild verwacht van 13 tot 16.30 uur. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER VAN LOON (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER RENOUT (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Dierenartsen: H. DE BOER, tel. 2527 (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) JAN AGTER INTOCHT VAN MGR. DR. J. A. E. VAN DODEWAARD DE BISSCHOP VAN HAARLEM Op donderdag 29 setpember komt de bisschop van Haarlem het Sacrament van het H. Vormsel toedienen. Het is thans vier jaar geleden, dat deze plech tigheid op het eiland heeft plaats gehad door zijn doorluchtige Voorganger Mgr. J. P. Huibers, die inmiddels om zijn hoge leeftijd het emeritaat heeft aangevraagd. De katholieke en niet-katholieke bewo ners van ons eiland kunnen zich nog wel herinneren met welk een algeheel mee leven van heel de Texelse bevolking dit bezoek op het eiland gepaard ging. Gebeurde dit anders midden in de zo mer en kon Mgr. dan een boot later ko men, dat is in dit jaargetijde niet moge lijk en alles moet op een dag worden af gedaan. Het is de bedoeling dat Mgr. naar het eiland komt met de boot van 9.15 uur uit Den Helder en dat hij weer met de boot van 16.30 uur mee teruggaat In een landauer gevolgd door auto's, temidden van een stoet ruiters te paard als van ouds gebruikelijk, voorafgegaan van af het Schilderend door de R.K. jeugdorga nisaties met de drumband, wordt de bis schop naar de R.K. Pastorie in de Molen straat gereden, waar de kinderen aldaar opgesteld een welkomslied zingen. Om half drie zal de stoet zich weer in de Molenstraat opstellen om Mgr. weer naar het havenhoofd te geleiden. Zij, die hun medewerking hieraan wil len geven en de ruiterstoet willen helpen vergroten, kunnen zich zo spoedig moge lijk met een van de leden van het Comité in verbinding stellen, t.w. de heren Dirk Zijm, Pieter v. Cuyckstr. 2; Jan Smit, Molenstraat 37; P. Riteco, Schilderend 81; W. van Sambeek, Schilderend 1 en J. Witte Jzn., Gerritsland K 93. Dit reeds zo mogelijk op zondag 11 september. Pastoor. De leden van de raad zijn woensdag middag bijeen geweest onder voorzitter schap van burgemeester C. de Koning om de begroting 1960 te behandelen. Zonder veel bezwaar werd deze begroting door de voltallige raad goedgekeurd. Ja, zelfs r.og uitgebreid. De commissie, bestaande uit de heren J. J. Westdorp, F. L. de Grave, S. Keijser, S. van der Vis en J. Daalder, die belast was met het onder zoek der bescheiden, had enkele voorstel len geplaatst. De hoofdzaak was wel deze; Een bedrag op de begroting 1961 voor een rioolzuiveringsinstallatie te De Cocksdorp en Den Hoorn. B. en W. heb ben hierna de raad voorgesteld één ob ject goed af te werken en wel De Cocks dorp. Hier zou dan een riool moeten worden aangelegd, met zuiveringsinstal latie, en tevens zou de bestrating van het dorp moeten worden herzien. Kosten totaal ƒ187.500,Hier ging de raad mee akkoord. Een enkele wijziging werd eveneens aangebracht. De N.V. TEM, die in het raadhuis is ondergebracht, zal een eigen telefoonabonnement moeten aanschaffen. Deze post zal van de begroting verdwij nen. Voorts maakte genoemde commissie de opmerking om het rijwielpad langs de Duinweg en de Rozendijk zodanig te ver- vreden, dat het ook geschikt is vc bromfietsen. Ongerustheid „Wij maken ons ongerust", aldus de heer S. Keijser, WD, „over het begro tingstekort. B. en W. zullen werkelijk alles gedaan hebben dit tekort zo klein mogelijk te houden. Wij menen echter dat er een veel te groot bedrag wordt be steed in onze gemeente aan het toerisme in algemene zin. Dit gaat ten koste van andere problemen in onze gemeente. Wij moeten een zuiveringsinstallatie voor een werk in het recreatiegebied prijsgeven". Hiermee gooide de heer Keijser de knuppel in de raadzaal. Het gesprek over de begroting kwam op dreef. De heer Van der Kooi bracht zijn dank uit voor de vlotte totstandkoming van het lijvige boekdeel dat men „begroting" noemt. Hij vond het echter een hele toer hierin weg wijs te worden. Vooral daar er tientallen verwijzingen in voorkomen. Is het niet mogelijk, aldus de heer Van der Kooi, deze begroting voor de leek te coördine ren in een eenvoudige uitgave van baten en lasten, zodat men vlot kan zien waar men aan toe is? De heer Van Schoonhoven wilde gaar ne eens een overzicht van de lasten en baten van de toeristische sector. Kost dit zoveel? Ook de heer Daalder „baarde" zich zor gen over de tekorten van de gemeente. (In gedachten zag hij (rook hij?) de rio lering in Oosterend). Er zijn op het eiland twee moeilijkhe den, aldus de heer Wassenaar. Wij heb ben een achterstand te verwerken die groot is. Er is in het verleden weinig of niets gebeurd en daar zitten we nu mee. En thans zitten we met een toeristen- toeloop die enorm is. Deze toeloop vraagt GIFTEN WITTE KRUIS Den Burg: V. 2,50; N.N. 3,S. 2,50; H. 2,50; V. 2,50; W. 10,—; S. 2,50. De Waal: Z. 2,50; P. 2,50, R 2,50, De Cocksdorp: J. L. 2,50; d. B. 2,50; d. B. 2,50; v. S. 2,50; J. v. B. 2,50, N.N. 3.50. De Koog: N. K. 2,50. STEREO DEMONSTRATIE PHONO BAR IEDERE 50STE BEZOEKER ontvangt een fraaie automatische strijkbout, waarde f 35,—. COMPLETE COLLECTIE radio- en T.V. toestellen, gramofoons en bandrecorders van Philips en Blaupunkt. BOOT VERTROK ZONDER SCHOLIEREN Dinsdagmiddag heeft de jeugd die een school bezoekt in Den Helder de boot van 16.40 uur gemist. De oorzaak was, dat een militaire colonne de weg in beslag nam en de schoolbus niet mocht passeren. De jeugd had nog geluk dat de Voor waarts tussentijds vertrok, zodat het eiland om ongeveer half acht werd be reikt. TEXELAAR VERDRONKEN Maandagnacht heeft de rijkspolitie te water te Amsterdam urenlang gedregd naar het stoffelijk overschot van de 53- jarige bakschipper J. Kok. Tijdens het uitvaren van de bak BK 43, die uit het Binnen-IJ werd gesleept, is de schipper toen hij aan stuurboord bezig was mod der te verwijderen, over boord geslagen. onze aandacht. Ik ben geen voorstander van „toeristenbelasting", maar als een dergelijke maatregel nodig is zal het er toch van moeten komen. Ook wij zouden graag zien dat de begroting sluitende werd, maar gezien de achterstand aan werken in onze gemeente, is dit niet mogelijk. Dit waren de eerste gesprekken over de begroting. Burgemeester De Koning was het er mee eens dat het toerisme de gemeente voor zware lasten plaats. Per soonlijk was hij ook niet voor het invoe ren van de Kurtax, maar het zal een bittere noodzaak worden Mevr. Vrijdag-Keijser: „Wat denkt U te bereiken met een Kurtax?" Burgemeester: „Een aanzienlijk bedrag, ininstens 2 ton. Als we voor elke over nachting 25 cent rekenen, komen we aan dat bedrag". De heer J. J. Westdorp voelde weinig voor het invoeren van een dergelijke be lasting, maar stelde voor om steeds bij herhaling de overheid er van te verwitti gen dat ook Texel „probleem gebied" is. VGLO op Texel? Het Voortgezet Lager Onderwijs op Texel blijft nog een vraagteken tot een volgende raadsvergadering. Wel staat er een post op de begroting, maar de voor zitter merkte op, dat hiermee niets zou geschieden alvorens de raad had beslist Mevrouw Vrijdag vond het echter een vreemde en onsympathieke gang van zaken. De heer Hin, die met het voorstel van B. en W. over het stichten van een VGLO-klas niet instemde, had de verze kering van de voorzitter ontvangen, dat er vóór behandeling niets zou worden on dernomen, dus was hij akkoord gegaan met deze post op de begroting. De heer Hin merkte nog ,op dat hij zijn bezwaren steeds meer gegrond zag. Ook de heer Daalder merkte op dat een dergelijke post beter achterwege had kunnen blijven. Geen recreatieleider De heer C. J. van der Kooi, VVD, had bezwaar tegen de post (vaste lasten), die gemoeid zal zijn met de aanstelling van een recreatieleider. Gezien het tekort is deze post onverantwoord, temeer daar er geen mens te vinden is die een dergelijke taak kan verrichten. Het probleem kan niet door één man worden weggewerkt. De voorzitter was het hier niet mee (Zie vervolg pagina 2) COLLECTE NEDERLANDSE VERENIGING „A.V.O." In de week van 12 tot en met 17 sep tember a.s. zal de Nederlandse Vereni ging Sociale Zorg voor Minder-Validen Actio Vincit Omnia" (A.V.O.) haar jaar- bjkse collecte houden in de gemeente Texel. Zoals waarschijnlijk uit radio-uitzen dingen en courantenartikelen is gehoord en gelezen, werd de A.V.O. ongeveer 30 jaar geleden opgericht door een aantal personen, bewogen door het lot van vele minder-validen. Thans zijn er in ons land 97 afdelingen, omvattende ruim 300 gemeenten. De afdeling Den Helder en Omstreken strekt haar werkzaamheden uit over de gemeenten Den Helder, Texel, Wieringen, Anna Paulowna en Callants- oog. Het doel van de vereniging is thans, naar wij aannemen, in zo'n brede kring bekend, dat wij hierover niet meer be hoeven uit te wijden. Jaarlijks wordt aan ongeveer 3000 min der-validen hulp verleend. Ook binnen het gebied van onze afdeling mocht het ons weer gelukken voor een aantal per sonen bevredigende resultaten te be reiken. Deze hulpverlening gaat vaak met grote uitgaven gepaard, zodat steeds geld (veel geld zelfs) nodig is. Een belangrijk deel wordt in de vorm van subsidie van Rijkswege verkregen. Voor een deel wordt hiervoor de opbrengst van de jaar lijkse (in ruim 300 gemeenten) te houden collecte gebruikt. Belangrijk is te weten, dat de Rijks subsidie vaak slechts dan wordt ver leend, indien de vereniging zelf in staat is, een deel van de kosten te dekken uit eigen middelen. Deze „eigen middelen" zijn in hoofdzaak de opbrengst van de collecte. Er staan thans nog ruim 4000 personen (hulpbehoevenden) bij de A.V.O. inge schreven. Of deze personen geholpen kunnen worden hangt voor een groot deel af van de opbrengst van de collecte. Stel ons daarom niet teleur, doch geeft wat Uw hart u ingeeft. Namens het bestuur van de afdeling Den Helder en Omstreken van de Nederlandse Vereniging „A.V.O.", S. van Heeringen, Correspondent voor de gemeente Texel

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 1