9 rocn wa in het harL I WIE i Dames ftHlfSi 'iMr mm HERFST Opkomende pijn TESO-vervoercijfers leveren het duidelijke bewijs C-; 'Iff lp' Trek naar Texel steeds groter fiSSERfiSO 'W handen HAMEA-GCLElG^aa Onze T.V. stelt u tevree JAN AGTER f 2.500.000,-- voor nieuwe haven kTEXELSE a I ATEHDAG 24 SEPTEMBER 1960 74e JAARGANG No. 7491 COURANT itgove N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij ton Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm De heer J. J. van der Vlies, directeur ran de N.V. T.E.S.O. zal het bedrijf itraks stellig niet onder armetierige om- gg$|tandigheden behoeven achter te laten. )e „overzet" cijfers spreken daaromtrent luidelijke taal. Natuurlijk, de verdere >ntwikkeling lang in de lijn der ver wachtingen, anders zou immers de „Ko- ïingin Wilhelmina" nooit onze Oude- ;childer haven zijn binnengelopen. Bepalen wij ons even tot de echte ieizoenmaanden juli en augustus. Het seizoen Alom hebben wij gehoord, zowel van ^Biandeldrijvende middenstanders als van ^ftiotel- en pensionhouders, dat over de financiële resultaten van het seizoen weinig te klagen viel. Er worden dan wel llerlei schattingen gedaan, en die ple gen dan te spreken over vele miljoenen, maar houvast biedt dat allemaal weinig. Y: ii Wèl is dat het geval met de exacte cijfers van de TESO, waarvan wij hier onder een lijstje produceren. Tussen haakjes staan steeds de aantallen ver meld, die betrekking hebben op het jaar 1959: personenauto's vrachtauto's iuli 9.820) (1.110) 11.478 1.182 augustus (10.143) (1.281) 12.537 1.513 Totalen (19.963) (2.391) 24.015 2.695 juli augustus Totalen personen (110.964) 119.888 (113.561) 118.407 (224.525) 238.295 rijwielen (23.647) 23.401 (23.228) 22.918 (46.875) 46.319 De cijfers leren ons allereerst dat ruim 4.000 luxe auto's méér de weg vonden naar Texel. Zij ook moeten het geweest zijn die de bijna 14.000 mensen, die boven het aantal van 1959 ons eiland bezochten, vervoerd hebben. Immers, per rijwiel zagen wij zelfs enkele honderden mensen minder komen. Teken des tijds? De volgens sommige dagbladen in nog al zelfgenoegzame toon gestelde miljoe nennota, die zojuist door de regering is gepresenteerd, wijst in dezelfde richting. Er komen tegenwoordig opvallend meer jonge (vooral Duitse) gasten per auto; het gewone fietsje schijnt in discrediet te raken. Hoe lang dat allemaal zal voortduren is een (nogal bange) vraag, maar aan de welvaartstoename schijnt geen einde te kunnen komen, ook niet op Texel ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER ELLAS (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER RENOUT (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. G. FORTGENS (van zaterdag 13 uur tot zondag 24 uur) Zr. M. KREUMER, Den Burg (zondag van 9 tot 13 uur) Dierenartsen: H. DE BOER, tel. 2527 (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 28 september a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn 1.15 uur; Oosterend 2.00 uur; De Cocksdorip 3.00 uur; De Koog 4.00 uur. HAMFA.S nrw of schrool SCHOUW GEM. POLDERS Verwijzende naar de advertentie in dit nummer met betrekking tot de genoemde schouw worden de Ingelanden erop ge wezen, dat in de tot heden verkavelde gebieden ook vóór de datum, waarop de Schouw is bepaald, alle nieuwe kavel- en wegsloten moeten zijn gemaaid. Het bestuur van de Gemeenschappe lijke Polders verzoekt ons erop te wijzen, dat bij de Schouw door alle bestuurs leden nauwlettend wordt toegezien of men aan zijn verplichtingen heeft vol daan. Indien zulks niet het geval is dan zal onherroepelijk boete worden toe gepast. Men rekent erop, nu de sloten in die gebieden in prima staat verkeren, dat men deze ook in orde zal houden. PERSONEELSREIS J. C. RAB N.V. Traditiegetrouw heeft ook dit jaar de J.C. Rab N.V. met directie en personeel per bus een tweedaagse reis ondernomen. De eerste dag had Winterswijk tot doel. Onderweg werd een bezoek gebracht aan de houtindustrie E. Krepel N.V. te Kla- renbeek, fabrikante van deuren en sigarenkistjes. Hier bleek weer hoe nut tig het is de produkten, waar vrijwel dagelijks in wordt gehandeld, te kennen vanaf de boomstam tot het complete fa brikaat. Onder enthousiast gezang van het reislied van de firma (zijn er méér zaken die dat hebben bij ons?) ging het de tweede dag non-stop naar de springle vende industrieplaats Emmen. Er werd geluncht, waarna het Noorder Dieren park op het programma stond. Laat het geen Artis zijn, de verscheidenheid aan dieren bleek toch verrassend groot. Met zorg vermeden de jonge echtparen van het gezelschap te veel te kijken naar de ooievaars.Na Emmen: huistoe, maar niet dan nadat het echtpaar Rab door de aanbieding van enkele presentjes nog eens extra van de dankbaarheid van het gehele personeel overtuigd raakte. Voor herhaling vatbaar, dat zeker! ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 25 sept. op om 6.30 uur en gaat onder om 18.31 uur; 28 sept. op om 6.36 uur en onder om 18.24 uur. Maan: 28 sept. E.K.; 4 okt. V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 24 sept. 10.45 en 23.14; 25 sept. 11.16 en 23.43; 26 sept. 11.46 en 27 sept. 0.13 en 12.15; 28 sept. 0.46 en 12.48, 29 sept. 1.29 en 13.42; 30 sept. 2.49 en 15.17; 1 okt. 4.32 en 16.57. GESLAAGDE RONDRIT VAN BEJAARDE COCKSDORPERS De bejaarden van De Cocksdorp en (ruime) omgeving kregen jongstleden dinsdag, dank zij de geheel belangeloze medewerking van een groot aantal parti culiere autobezitters, weer een rondrit over ons eiland aangeboden. Deze keer is de rit zelfs op de film vastgelegd, zodat nog een gezellige avond extra het gevolg kan zijn. Was 's morgens het weer niet fraai, de middag maakte alles weer goed. De tocht ging naar De Koog, de Dennen, met een verkwikkende rustpauze in „Bos en Duin", waar thee, koffie en slagroom gebak terecht succes oogstten. Na Oudeschild en Den Burg aange daan te hebben, werden de genietende bejaarden weer in De Cocksdorp afgezet. In hotel „De Hoop" werd (kostelijk) ge geten, en mevrouw Craanen, op wie blijkbaar nooit een vergeefs beroep kan worden gedaan, zorgde met zang en ac- cordeonmuziek voor de vrolijke noot. De heer Zuidewind bedankte de organisa toren hartelijk voor de prachtige dag. HANDELSREGISTER In Handelsbelangen van 22 september lezen wij: Fa. J. M. Moerbeek, Texel, Den Burg, Parkstraat 4. Fil. te Texel, Den Burg, Parkstraat 8. Klh. in heren- en jongens- kleding enz. Vest. fil. te Texel, De Koog, Dorpsstraat 2. DESILLUSIE De Waal „Eindelijk is het dan zover", zuchtten de Waalders enige dagen geleden. Wat was het geval? Er werden enige gaten gespit nabij het Dorpshuis, aan het Schilder weggetje. Ha, ha, daar komen de nieuwe lantaarnpalen te staan! Welk een teleurstelling het was, toen bleek, dat deze spitterij in verband stond met het leggen van een nieuwe telefoon kabel, hoeft niet te worden beschreven. Lantaarnpalen, lantaarnpalen!! Ze zijn nodig!! Het Schilderweggetje is 's avonds zeer duister. Komt men in het donker van Den Burg of Oosterend en wil men vanaf de nieuwe weg bij de Redmer IJska- school De Waal inrijden, dan heeft men grote moeite om het betreffende weggetje te vinden. Vrijwel altijd belandt men in de grasbermen, met alle gevolgen van dien. Het is een zeer gevaarlijke hoek. Moet het zo worden, dat we op De Waal later kunnen zeggen. „Als het kalf verdronken is, dempt men de put"? CONTACT-ORGAAN VOOR TONEELVERENIGINGEN Wij ontvingen onderstaande brief, die wij gaarne in de aandacht van actieve toneelliefhebbers willen aanbevelen: Op zaterdag 24 en zóndag 25 septem ber a.s. zal op Texel weer een weekend cursus voor het amateurtoneel plaats vinden. De cursus zal iplaats vinden in de Katholieke jeugdherberg „Eyercoogh" aan de Pontweg nabij Den Burg. Als docenten zullen medewerken: mevr. T. Hauer en de heren Arend Hauer en Max Dooyes, de laatste voor bewe gingsleer Het weekend is in de eerste plaats bedoeld voor de leden van de Texelse toneelverenigingen, daarnaast zijn echter ook introducées welkom. Het programma voor het weekend is als volgt gedacht: zaterdag 24 september a.s., n.m. 8.30 uur: Aanvang van het weekend. Avondcursus. Zondag 25 september a.s. v.m. 11 uur: Koffiedrinken en voortzetting cursus programma; n.m. 1 uur Gelegenheid tot het nuttigen van enkele sandwiches, n.m. 2 uur Voortzetting curusprogramma; n.m. 6 uur Gezamenlijke warme maaltijd; n.m. 8 uur Forum over het amateurtoneel en voordracht; n.m. plm 10.30 uur sluiting van het weekend. Aan de docenten is gevraagd tijdens net cursusprogramma speciale aandacht te besteden aan de volgende onderdelen: elementaire oefeningen; improvisatie; het opvoeren van kleine schetsjes, bewe gingsleer, toneelrequisieten, spraakoefe- ningen. De deelnemers zullen erop moeten re kenen, dat bij de maaltijden enige hulp zal moeten worden verschaft. De deelne mers aan dit weekend zullen een bijdrage moeten voldoen van ƒ2,50 per persoon, Waarvoor zij een broodmaaltijd, een war me maaltijd en vier consumptiebonnen zullen ontvangen. Reeds hebben zich een 40-tal deelne mers voor dit weekend opgegeven. Verzocht wordt de te betalen bijdragen (liefst collectief per vereniging) bij de aanvang van het weekend met de pen ningmeester van het contact-orgaan de heer H. Schoo te verrekenen. KONIJNENVERENIGING „KOTEX" Op 17 september j.l. organiseerde bo vengenoemde vereniging weer haar Jong- dierenkeuring. Het was jammer dat ver schillende fokkers niet met hun dieren aanwezig konden zijn vanwege de mixa- matose. Keurmeester was de heer Van Kooten uit Rotterdam, welke zeer goed te spreken was over het ingezonden ma teriaal, vooral de Witte en Blauwe Weners. 6 dieren behaalden het predikaaat zzg, 19 x zg, 19 x gg, 2 x g en 1 x vg. Het beste dier was een Lotharinger van de heer S. Tjepkema. 2de prijs W. Wener van W. Trap; 3de prijs Blauwe Wener van B. van Elk; 4de prijs W. Wener van W. Trap; 5e prijs Blauwe Weners van J. A. Barhorst; 6de prijs Blauwe Wener van P. van Leeuwen 7de prijs Franse Hangoor van D. J. Wes- sels en 8ste prijs Witte Wener van W. Trap. Jaap Knol was de beste van de jeugd leden. B. van Elk BEGROTING VERKEER EN WATERSTAAT 1961 150.000,voor het vernieuwen van de beschoeiing van de Noorderhaven; In de Memorie van Toelichting bij de Begroting van Verkeer en Waterstaat 1961 lezen wij in par. 2 (Haven en Haven werken c.a.), art. 14 o.a.. Een som van ƒ150.000,wordt bestemd voor het ver nieuwen van de beschoeiing van de Noordenhaven op Texel (d.i. te Oude schild voor het gebouw van Rijkswater staat). Meer Texelaars zullen belangstelling hebben voor art. 207 uit dezelfde para graaf. Dit luidt: Ter voortzetting van de aanleg van een nieuwe veerhaven bij 't Horntje op Texel en voor het daarin en in de haven van Den Helder maken van aanleginrichtin- gen, een en ander ten behoeve van de veerverbinding Den Helder-Texel, is een som van 2.500.000,in het binnens- lijns bij dit artikel opgenomen bedrag be grepen. Voor een gedeelte ter grootte van 2.000.000,zal dit bedrag kunnen wor den gefinancierd met voor dit doel op de begroting van 1960 beschikbare doch niet verwerkte fondsen. (Wij vernemen intussen, dat er een kleine kans bestaat, dat dit jaar aanbe steding zou kunnen plaats vinden; in ieder geval in 1961 red.). LIED VAN DE WEEK En zo zijn we dezer dagen Dan de herfst weer in qeqaan En heeft reeds de eerste zuurkool Bij mij op de dis gestaan. Daarmee is een eind gekomen Aan de vreemdelingenstromen En de zonnebaderij. Dat is allemaal voorbij. Doch dat mag de pret niet drukken, Geen getreur en geen gezeur. Juist de wiss'linq der seizoenen Geeft het leven weer wat fleur. Schoon we niet meer naar een kamp gaan, Is het 's avonds met de lamp aan Thuis weer vol gezelligheid. Dus wat deert ons dan de tijd. Allerlei verenigingen Zijn inmiddels weer qestart En de kleine kleuters worden Weer met levertraan gesard. Onze Boise vroede vad'ren Kunnen voortaan weer verqad'ren Zonder hunkering naar strand, Wijl de zwembroek ligt aan kant. Ook de televisielinqen Komen extra aan hun trek Met aanstonds op maandagavond Oók nog volop nekqerek. En maar kijken naar het kassie Met als slot daarvan: „Hoe was-ie?" Of de zucht: Het was weer pet" En daarna de duik in bed. Ja, de herfst is weer begonnen Met zijn regen, wind en mist, Met zijn griep en natte neuzen, Maar we blijven optimist. De belastingen gaan dalen Kwam de troonrede verhalen. Dat is dus een blij geluid, Waar ik nu maar mee besluit. Huib de Rijmelaar King kent, kent ook dat heerlijke verkwikkende gevoel dat elk tablet onmiddellijk geeft. Neem King, bereid uit het zuivere natuur product en ga de dag tegemoet met frisse moed en frisse mond. De natuurzuivere BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 16 tot en met 22 september 1960 Geboren: Hendrik Cornelis, zv. Jan G. H. Hennink en Antje Zutphen; Enricus Cornelis, zv. Cornelis M. Bakker en Maria A. E. Boom; geboren te Den Hel der: Irene Adriana Maria, dv. Nicolaas P. Hin en Geertruida M. T. Koedooder. Ondertrouwd: Poulus Jelte Mozes en Grietje Roorda. UNIEK INGENIEURSHUWELIJK Aanstaande maandag, des morgens om halt tien, zullen te Wageningen aan de Landbouw hogeschool de diploma's uitge reikt worden aan hen die met succes de studie beëindigden. De Texelse wethouder C. H. Roeper en echtqenote zullen bij die plechtigheid aanwezig zijn. Hun zoon Leo behoort namelijk tot de gelukkigen, maar hij niet alleen: ook hun aanstaande schoondoch ter mag zich van dat moment at ingenieur noemenl In dezelfde week zullen Ir. L. Roeper en me}. Ir. N(ell) Spanjer in het huwelijk treden, waarna zij zich te Rotterdam zullen vestigen. Leo Roeper (dat mogen wij nog wel een keertje zeggen) koos zich als hoofdvakken veevoeding, dierpsychologie en qraslandcul- tuur, de belangstelling van zijn verloofde qinq vooral uit naar huishoudkunde, sociologie en stedebouw. Al zijn ze nu beiden weledel gestreng, „kouwe drukte" kennen ze niet; des te meer reden hen en ook hun ouders van harte geluk te wensen. Hierbij dus! OVERDENKING: „VERANTWOORDELIJKHEID" Verantwoordelijkheid is een niet onbe kend begrip in onze samenleving. Het wil ermee aanduiden dat wij te maken heb ben met onze medemensen. In directe zin als man en vrouw aan elkaar. Als ouders voor het kind en als kind voor de ouders. Als burgers van één land aan elkaar. Als werknemer aan werkgever en omge keerd. Ook als kerken aan elkaar en als kerk aan de wereld. In een heel aparte zin hebben wij ook verantwoordelijkheid aan ons zelf. Dit leiden wij in het geloof af van het geloofsfeit dat God ons geschapen heeft. Te meer wordt deze verantwoordelij k- neid gevoeld indien wij weten en belij den dat God, als Schepper, om ons te redden, Zijn zoon Jezus Christus voor ons allen heeft overgegeven. De waarde van ons leven hangt af van het feit, dat het door God is ge schapen en dat het in Christus werd gered. Op grond daarvan alleen kan het evangelie in de geboden aan ons opleggen om niet te doden. Niet alleen een ander niet, maar ook zichzelf niet. Deze be voegdheid hebben wij niet ontvangen. Zoals wij ons zelf niet gemaakt hebben, kunnen wij, noch mogen wij onszelf van deze aarde afzetten. Hier mag alleen de Heer van dood en leven over beslissen, wanneer Hij aan ons het tijdstip geeft, dat wij in mogen gaan ri heerlijkheid. Dat tijdstip is ons niet gegeven. Ik kan mij heel goed voorstel en, dat het moeten leven moeilijker schijnt, dan het mogen sterven. Hier wordt diep-menselijk heel vaak gestre den. En waar de strijd verloren wordt is er alleen maar eenzaamheid. Maar wij behoeven deze strijd minder gemakkelijk te verliezen, indien wij heel goed weten hoe kostbaar ons leven in God's oog is. Daarom wil ik U op het hart binden, overal daar waar om het leven gestreden en getwijfeld wordt, grijp de overwin ning. Besef uw verantwoordelijkheid aan God, aan uw medemens. Zoek naar de oplossingen. En als gij geen oplossingen meer schijnt te zien: Probeer het dan in ieder geval nog een keer met iemand die helpen wil. Hetzij geestelijk, hetzij mate rieel. Ik weet, dat al mijn collega's hier op het eiland, of zij dan Rooms-Katholiek zijn of Protestant, niets zullen nalaten om iemand ter wille te zijn. Wij moeten dit zeggen en doen, omdat wij ervan overtuigd zijn, dat ook dit een taak is van ons mens-zijn: onze verant woordelijkheid tonen aan elkaar. kou of griep, blust U snel uit met de veelzijdig samengestelde Koker 50 tabl. 90 ct. - 25 tabl. 60 ct. AGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Zaterdag 24 september Oost, 2 uur, Wielerronde Oost. Eierland, Hoeve Gent, Ploegwedstrijd Ver. Oudleerlingen Landbouwschool. Den Burg, KVC-jeugdherberg, 8.30 uur, Aanvang weekend voor amateurtoneel. Zondag 25 september Den Burg, 11 uur, Jeugdherberg Eyer coogh" weekend amateurtoneel. De Koog, bejaardenrit. Maandag 26 september Den Burg, De Zwaan, vergadering sport vereniging Texelse Boys. Woensdag 28 september Den Burg, De Zwaan, Auteur Henri d'Albert bespreekt voor Vrouwenver. Gilde, „Zwerven in Marokko". Donderdag 29 september Oudeschild, 10 uur, Intocht Mgr. Dr. J. A. E. van Dodewaard. Den Burg, Dorpshuis, 8 uur, Fotoclub De Kiekendief.

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 1