9 roen in het harL, i Weinig belangstelling voor gehouden toneel weekend „gezondheid" HERFST Hier spricht man Deutsch t7v -TT Duitse conversatielessen blijken nuttig WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1960 TEXELSE 74e JAARGANG No. 7492 COURANT Uitgave N.V. v.h. Lanqeveld de Rooij Boek-. Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro G52. - Abonn-pr.' ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Zaterdagavond 24 september j.l. open de de voorzitter der Contactgroep Texel, de heer C. Witte, in de Jeugdherberg „De Eyercoogh" het toneelweekend, georgani seerd in samenwerking met de Neder landse Amateur Toneel Unie. Hij kon een 35-tal deelnemers(-sters) welkom heten. Na de leiders der cursus, mevr. Teunke Hauer, mevr. I. Dooyes en de heer Arend Hauer, welkom te hebben geheten, deed hij een beroep op de cursisten, alle schroom te laten varen. Wij gaan van het standpunt uit, dat niemand iets kan, maar allen komen we hier om te leren. Vervolgens hield de heer Arend Hauer, landelijk adviseur der N.A.T.U., een in leiding. Gelijk vorige malen raakte hij heerlijk aan het filosoferen over de „mens", niet zomaar in de ruimte, maar doelbewust. Verscheidene punten werden aangeroerd, o.a. de televisie. Hoe kan het anders. Arend Hauer gaat van het stand punt uit: wij spelen niet toneel voor de zaal, maar de mensen moeten komen om dat wij spelen. Zij worden dus voor de keus gesteld: kijken we naar de televisie vanavond of gaan we er op uit om in de zaal een stuk te zien spelen. Zo moet het worden. Wij moeten dus goed spelen, zo dat men zich volkomen in de rol inleeft, welke weergegeven wordt. Na deze inleiding werden enige ele mentaire oefeningen gehouden: een asbak van het toneel halen, dit later enigszins uitgebreid met andere bijkomende op drachten, bleek heus niet zo eenvoudig te zijn. Arend Hauer wist op zeer gezel lige wijze deze oefeningen te leiden. Om 11 uur werd de eerste bijeenkomst gesloten. Zondagmorgen om 11 uur werden de lessen voortgezet. De aanwezigen werden in twee groepen gesplitst. De ene groep toog aan het werk onder leiding van Arend en Teunke Hauer, terwijl de an dere groep aanving met de bewegings- lessen van mevr. I. Dooyes. Ademhaling is bij de bewegingsleer zeer, zeer belang rijk. Oefeningen daarover werden ge daan, het weergeven van ontspanning, /elfbewustheid en extase ontstaan alleen :n samenwerking met de ademhaling. De houding van het hoofd, de bewegingen met armen, de spanning in het midden rif, alles is voor een toneelspeler van uiterst grote waarde. Wij leven in drie ruimten, de ruimte onder ons, bij de grond, de ruimte om ons heen en de heeft we KOGER BEJAARDEN MAAKTEN MOOIE TOCHT Ook dit jaar organiseerde de Oranje vereniging De Koog een tocht voor de bejaarden. Om 2 uur verzamelden de auto's, die de deelnemers hadden afge haald, zich in de Dorpsstraat en zette de stoet zich in beweging, nadat de dames an een zakje snoep en de heren van een sigaar waren voorzien. De heer Mantje, die de algehele leiding had, zette koers naar Den Burg, vanwaar via de Hogeberg naar Oudeschild werd gereden. Langs de haven, waar de hele Texelse kottervloot gemeerd lag, ging het over Oosterend, Jangs de dijk van het Noorden en door Eierland, De Waal en Den Burg richting de Dennen, waar in hotel „Bos en Duin" de thee werd "gebruikt en rijkelijk op cake en een hartig hapje werd getrac- teerd. Na een uur werd de tocht hervat en ieder zocht zijn eigen auto weer op. Door Den Hoorn en langs Loodsmansduin verder door de Dennen kwam de stoet bij Westerslag aan, waar even werd gepau zeerd en vooral door de heren gebruik werd gemaakt om de nieuwe strekdam, die daar is aangelegd, te bezichtigen Vandaar ging het weer op De Koog aan, waar in het Witte Huis een gezellige koffietafel wachtte. Er heerste een zeer gezellige stemming onder dit gezamenlijk eten en vele bejaarden kregen hier gele genheid om oude herinneringen met el kander op te halen. Na tafel werden allen verrast door het optreden van de heer Van Schoonhoven met zijn goocheltoeren. De hilariteit was groot en vele „hoe is 't mogelijk" werden gehoord. De heer Van Schoonhoven had een zeer dankbaar pu bliek. Het was kwart over acht, toen de heer Mantje met een hartelijk woord alle medewerkenden bedankte en allen een v/el thuis toewenste. Door de samenwerking van Oranje vereniging en diverse bedrijven is het mogelijk gemaakt dat allen zo rijkelijk konden worden onthaald. Het Witte Huis had niet alleen de zaal beschikbaar gesteld, maar bood ieder een bord heerlijke soep aan. Hotel „Opduin" had voor ieder een slaatje en een snee suikerbrood beschikbaar gesteld, terwijl notel „De Toekomst" voor een heerlijk gebakje had gezorgd. De firma's Daalder cn Wiegers zorgden voor snoep en siga ren en slager Roest en J. P. voor een har tige hap. Diverse particulieren hadden cake^ gebakken. Zo is door aller samen werking deze dag voor velen tot een on vergetelijke geworden en allen hopen weer op het volgende jaar om deze weer mee te mogen maken. ruimte boven ons. Iedere ruimte zijn eigen sfeer, een sfeer waarin veelal onbewust leven. Ook de expressies, en er zijn er vele, kregen hun beurt. Schrik, angst, blijd schap, verlangen, moedeloosheid, geeste lijke en lichamelijke kastijding, werden met veel plezier uitgevoerd. De lessen van Arend en Teunke Hauer lagen meer op het practische vlak. Een eenvoudig gegeven werd beurtelings door verschillende cursisten gespeeld. De op gave luidde: speel dat je een verzetsver- gadering bijwoont, waarop iemand aan wezig is, die je niet vertrouwt; je wilt vluchten, maar dat blijkt aanvankelijk niet mogelijk te zijn, totdat je ergens een luik ontdekt. Het klinkt eenvoudig, maar er zitten veel mogelijkheden aan vast, hetgeen de uitvoering voor ons, ama teurs, moeilijk maakt. Om half zeven werd genoten van een uitstekende maaltijd, waarvoor voorzitter Witte de jeugdherbergouders hartelijk dankte. Hierna werden de lessen weer voort gezet, tot 9 uur. Weer werd een scene verteld en door de cursisten, met opbou wende kritiek van Arend Hauer, ge speeld. Als slot van het weekend was er, onder het genot van het zoveelste kopje koffie, gelegenheid tot het stellen van vragen. Verscheidene punten kwamen aan de orde, zowel op het organisatorische als op het artistieke vlak. Na een gezellige discussie sloot voor zitter C. Witte het weekend met woorden van dank aan de cursusleiders, waarbij hij de wens uitsprak, dat er ook het vol gende jaar weer gelegenheid zal zijn een dergelijk weekend te organiseren, zij het met meer deelnemers(sters) VERTROKKEN PERSONEN Jan A. van der Slikke, van Den Burg, Parkstraat 30 naar Leeuwarden, Vrede man de Vriesstraat 18; Helena Kooijman, van Den Burg, Witte Kruislaan 7 naar Amsterdam, Roemer Visscherstraat 23; Leonard C. Boekei, van Den Burg, Wil- helminalaan 58 naar Alkmaar, Nassau- kade 32; Egbert S. Boekei, van Den Burg, Wilhelminalaan 58 naar Haarlem, Beet- hovenlaan 54; Adrianus J. Horst (met gezin) van De Koog, Vogelmient 18 naar Ermelo, Nunspeet, Nijverheidsweg 56; Christine M. Drevel, van De Koog, Strij- bosstraat 2 naar Amsterdam, Uiterwaar denstraat 22 III; Catharina M. den Brok, van Oudeschild, Trompstraat 28 naar Beverwijk, Kees Delftsweg 3; Leender N. Saai, van C 79 naar Amsterdam, Ooster- dokskade; Geertje A. Ellen, van Ooster end, Kotterstraat 19 naai Zuid-Afrika, Durban; Theresia M. de Graaf (ev. v.d. Geest) van De Cocksdorp 24 naar Abbe- kerk, Plantsoenstraat 17; Klaas C. Geus van Den Burg, Warmoesstraat 65 naar Den Helder, Ankerpark 27; Cornells J. Eelman, van De Koog, Brink 6 naar Den Helder, Ankerpark 27; Fonderikus J. Schilling, van Den Ho >rn 70 naar Den Helder, Ankerpark 27; Geesje Poelman (met dochter) van Den Burg, Beatrixlaan 54 naar Veendam, Boven Dwarsdiep 1; Anneke Hoekstra, van K 99c naar Hil versum, 't Hoogst 6. MUTATIE WITTE KRUIS Met ingang van 15 oktober zijn be noemd tot wijkverpleegster bij het Witte Kruis de zusters mej. J. Hol en J. B. Mannessen uit Apeldoorn. INGEKOMEN PERSONEN Paula W. Moerbeek, Frans W. B. Moer beek en Henri W. C. Moerbeek, van Den Helder, Hortensiastraat 111 naar Den Burg, Schilderend 23; Meis Blom, van Heiloo, Havercamplaan 2 naar C 94; Wil lem Kalk, van Emmen, Emmerweg 1 naar Kogerstraat 80, Den Burg. AGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Woensdag 28 september Den Burg, De Zwaan, Auteur Henri d'Albert bespreekt voor Vrouwenver. Gilde, „Zwerven in Marokko". Donderdag 29 september Oudeschild, 10 uur, Intocht Mgr. Dr. J. A. E. van Dodewaard. Den Burg, Dorpshuis, 8 uur, Fotoclub De Kiekendief. Zaterdag 1 oktober Oosterend, Eerste steenlegging muziek- nis Oosterend. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Heden, woensdag 28 sept. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn 1.15 uur; Oosterend 2.00 uur; De Cocksdorp 3.00 uur; De Koog 4.00 uur. ZATERDAG A.S. IN OOSTEREND GEBAKKEN VIS In het winterprogramma van de Kleu terschool te Oosterend heeft men de „actie gebakken vis" geplaatst. Zaterdag a.s. zal Oosterend weer geuren van ge bakken vis. De baten zijn voor de kleu terschool „De Robbedoes". Er zal naast de werkplaats van C. Bremer gebakken worden en het bestuur, dat de welwil lende medewerking van de kottervissers heeft, verwacht ook de medewerking van geheel Oosterend in de afname van de gebakken vis. Actie gebakken vis in Strend Voor een ieder welbekend, is voor „de Robbedoes" bestemd. Zorg dus dat U er bij bent WIELERRONDE VAN OOST Zaterdag j.l. heeft Muziekver. V.I.O.S. de wielerronde van Oost in ere hersteld. Allereerst startten de junioren op ge wone rijwielen voor een rit over 10 ron den. Het geheel bleef nogal vrij dicht bij elkaar, zodat het tempo ook vrij hoog bleef voor een gewone fiets. Winnaar werd Frans Visman, gevolgd door P. Beuving als tweede en Dick Bakker als derde. De senioren waren wat meer mans, want hier moesten 60 ronden verreden worden, terwijl er meer deelnemers wa ren, dus ook meer spanning en uitvallers. Al vrij spoedig waren Peter Witte en Jacob Vlaming de koplopers. Daar er nog al veel uitvallers waren, verdween de intense spanning, die alleen bij de pre mies even naar voren kwam. Men kon dan ook feitelijk de uitslag wel aan voelen. No. 1 werd Jacob Vlaming, no. Peter Witte en no. 3 C. Vlaming. Jacob Vlaming heeft zich dit jaar dus wel de sterkste getoond, terwijl broer Kees zich ook niet onbetuigd laat. Een mooi resultaat, welke door trouwe trai ning is verkregen. Het geheel is met vele premies aantrekkelijk gemaakt. Jammer dat het aantal bezoekers beneden ver wachting was. De zomer is heengegaan, Met al haar kleurenpracht. De bloeitijd haast verstreken, De zonneglans gaat verbleken, Terwijl de herfst vol zegen ons weer tegenlacht, Hoe blinken met rode blos, De vruchten door het groen Der half gebruinde bladen, Aan bomen, volgeladen Hoe schoon is alles in het herfstseizoen. Wie plukt niet met grage hand, Het geurig, rijpend ooft. Wie dankt niet voor die gaven. Waarmee we ons vrolijk laven. Terwijl men allerwegen blij de Schepper looft, De herfstdraden hangen weer. Van tak tot tak. De wind speelt met het lover, Waardoor de zon dan pover, Zich even henen brak, Hoe kaal zijn nu de velden, De oogst is weer aan kant. De ploeg trekt weer de voren, Voor het nieuw te zaaien koren, De herfst legt zich nu over stad en land. Zuid-Eierland. A. v. Leeuwen-Boon GEEN VISSERSLATIJN Zondag had de heer D. Verstegen een bijzondere vangst met zijn werphengel. Als verwoed visser was hij naar het Westerslag getogen om zijn geluk te be proeven. Nu, geluk had hij! Hij wist een kabeljouw van 88 cm. aan de haak te slaan. Maar deze knoert had hij nog niet op het droge. Zijn hond heeft de vis van bijna 8 kg. uit het water gehaald. KOLENDAMPVERGIFTIGING De Koog Zaterdagmorgen heeft zich in ons dorp een ernstig geval van kolen dampvergiftiging voorgedaan. Het slacht offer, mevr. De Ridder-de Visser moest ogenblikkelijk naar het ziekenhuis te Den Helder worden vervoerd. Naar wij thans vernemen, gaat het met de patiënte naar omstandigheden goed. SLIPGEVAAR De burgemeester van Texel maakt weggebruikers er op attent, dat zij, die bij het verlaten van wei- of bouwland de bedoeling hebben de openbare weg te gaan berijden, gehouden zijn de wielban den van hun voertuigen te ontdoen van klei, leem enz. zulks ter voorkoming van slipgevaar op de wegen. Texel, 27 september 1960. De burgemeester, C. DE KONING DAMCLUB TEXEL De damclub draait weer en de buit van de eerste ronde is weer verdeeld. C. Dij ker behaalde een gering voordeel in het middenspel, waarvan in het eindspel evenwel niets overbleef. S. Ros werd het slachtoffer van een klein slagzetje, ter wijl C. van Heerwaarden een duidelijk gewonnen stand bereikte plus de resul taten. Jac. van Heerwaarden verkeek zich danig op een slagzet, waardoor hij zelf het slachtoffer werd. Jn Stam en C. v.d. Werf verzuimden beurtelings de beste voortzetting en kwamen tot een verdeling van de punten, terwijl P. Bruijn zich van de goede kant liet zien en een langdurig eindspel tot winst bracht. De uitslagen luidden: C. Dijker-J. Hooijberg 11 C. Meedendorp-S. Ros 20 C. v. Heerwaarden-S. Bakker 20 Jac. v. Heerwaarden-W. A. v. Zeijlen 02 Jn. Stam-C. v.d. Werf 11 P. Bruijn-J. J. de Beurs 20 A. de Haan-C. Vinke 02 C. P. Burger-Jb. Koorn 11 G. Dros-J. A. v. Enst 20 D. v.d. Werf-J. Slot 2—0 Nog kunnen nieuwe leden zich melden of oud-leden zich opnieuw bij de dam mers scharen. Voor een vlot verloop van de competitie moet U dan toch niet te leng meer wachten. NATUURZUIVER OPWEKKEND VERKWIKKEND Reeds enkele jaren wordt er op ons zomerdrukke eiland in de winterse rust en stilte door ijverige lieden een poging gedaan, zich meer vertrouwd te maken met de taal van het merendeel der be zoekers, onze oosterburen. In hoeverre hebben dergelijke inspan ningen nu tot succes geleid, was de vraag, die we de cursusleider hebben voor gelegd. Het bleek een vraag, die, als zo vaak, niet met een eenvoudig antwoord was af te doen. Integendeel, er blijken heel wat kanten aan deze zaak. Wat verwacht men van een conver satiecursus? Kan men in 25 lessen leren, zich vlot in een taal uit te drukken? Er verschijnen van die verleidelijke advertenties, waarin een aanvallige juf frouw, behaaglijk in een fauteuil wegge zakt, met een kennelijk minimum aan inspanning in enkele weken de taal leert van het land, waar zij met haar vakantie zal heengaan. Aldus wordt gesuggereerd. In 25 lessen moet men dan toch wel heel wat kunnen leren! Dat klopt. Dat kan. Dat gebeurt zelfs ook. Al is het niet altijd op de wijze, die de adspirant- cursist bedoelde. Er zijn bij elke cursus opvallend pret tige resultaten en er zijn schijnbare mis lukkingen. Dit laatste dan gemeten naar de vlotheid of juister gezegd: naar het gebrek aan vlotheid, waarmede de vreemde taal wordt "gehanteerd. Want het gebruiken van een taal is pri mair. Ieder mens begint, vanaf het moment waarop hij bewust aandacht krijgt voor zijn omgeving, ver vóór zijn eerste le vensjaar is voltooid dus, taal te leren: zijn moedertaal. Meer dan een jaar lang, soms korter, soms nog langer, luistert hij hoofdzake lijk, is hij passief. Pas langzamerhand neemt hij actief deel aan de taal, gaat hij die spreken. Maar het praten van een tweejarige kleuter is niet meer te vergelijken met dat van een jaar later, twee jaar later, om niet te spreken van de taal van een 12-jarig kind. Het zelf-gebruiken komt dus né het leren verstaan en begrijpen. Ook iemand die een vreemde taal gaat leren, moet die eerst verstaan om hem te kunnen ge bruiken. Nu gaat dat verstaan beslist niet bij alle mensen even vlug. De ene mens heeft meer „taalgevoel" dan de ander, 't geheu gen van alle mensen is niet hetzelfde van sterkte. En de een is intelligenter dan de ander. Taalgevoel, geheugen en intelli gentie allemaal aanleg dus spelen een belangrijke rol. Als gevolg daarvan is de een gauwer over de drempel van pas sief naar actief heen dan de ander. Iemand b.v. die al veel van de taal ver staat vóór hij op de cursus komt, kan al meteen beginnen te spreken. Nu is het een feit, dat er cursisten zijn, die voor dit passieve deel een hele cursus nodig hebben Zo iemand heeft dus het doel: leren spreken, niet bereikt, en zal dus nog een cursus nodig hebben. Duidelijk is natuurlijk ook, dat die gene, die thuis „naoefent", alleen of met collega, huisgenoot of vriend meer profijt trekt van de wekelijkse avond. Met an dere woorden: de vlijt speelt ook een rol, en beslist geen bijrol. Is iemand niet van plan tenminste per dag een kwartier aan deze studie te be steden, dan zullen de resultaten zeker beneden de verwachtingen blijven. En dan moet men natuurlijk durven! Ja, thuis wel, dan is er niemand bij; of hoogstens een vertrouwde. Maar met zo veel luisteraars! Daar is moed voor nodig! Zodra men zij het in heel simpele zinnetjes zich begint uit te drukken in de vreemde taal, is er al driekwart van het werk verricht. Is deze eerste schrede gezet, dan gaat het verder steeds vlotter. „Brutaliteit" is een eigenschap, die op deze cursus hogelijk wordt gewaardeerd, brutale mensen hebben de halve cursus. Het aantal durvers van-nature is ech ter maar klein en daarom is het over grote deel van de lessen er dan ook op gericht de deelnemers te dwingen, zinnen te vormen. Zelfs de schuchtersten móe ten dan, al zijn hun zinnen nog zo be scheiden, al bestaan ze maar uit twee of drie woorden. En daarmee blijft dan te vens voldoende ruimte voor de betere taalgebruikers. Die kunnen hun zinnen langer en ingewikkelder maken. Bovendien kan ieder zulke zinnen vor men die hem het beste van pas komen in de volgende zomertijd. Dat deze zinnen-makerij in vele ge vallen aanleiding geeft tot hilariteit, is een prettige bijkomstigheid. Dat maakt de sfeer prettiger en geeft anderen weer moed. De rest van de cursus geeft practische gesprekken, zoals ze rondom ons voorko men, in winkel of bedrijf, op straat of aan het strand. Met een flinke passieve en een heel variabele actieve woordenschat, met wat meer zelfvertrouwen en wat minder angst voor de eigen stem gaat dan de cursist in de lente de practijk tegemoet. De besten met de gedachte: laat ze maar komen! Oefening en belangstelling, krant, tijdschrift of boek, doen zijn zelf vertrouwen stijgen en zijn taalkennis groeien. En dan is de mooiste reactie, die de cursusleider in het zomerseizoen spon taan te horen krijgt: Het gaat fijn, mijn heer! We praten over van alles en „ze" verstaan me best! Dat is dan het tastbare resultaat. Maar bij sommigen klinkt het. Ik ver sta alles wel, mijnheer, maar de rest En toch is dat ook resultaat.

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 1