9 rocn in het harL, K""Damp» Een tent voor Strend Op weg naar de pont De jaarlijkse schouw is komende lekker en gezond Eenmaal per jaar an de ree en gezellig m sei ff Onze T.V. stelt u tevree r--W*ï ajt ZATERDAG 1 OKTOBER 1960 TEXELSE 74e JAARGANG No. 749Ï COURANT Uitgave N.V. v.h. Lanqeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Dinsdagavond werd in hotel „De Lin- deboom-Texel" de eerste jaarvergadering gehouden van de Vereniging voor Vrien den van het Paard. Tijdens deze bijeen komst gaf de heer L. W. Biesheuvel een nabeschouwing over het gehouden con- cours-hippique. Zowel over de keuring als over het concours had de heer Biesheuvel niets dan lof. Zijn mede jury-leden hadden gezegd: „Wij hadden niet gedacht dat er op Texel zoiets te bereiken zou zijn". Hij adviseerde de minder goede paarden van de hand te doen en enkele klasse-dieren proberen te kopen. Dit is de afgelopen week gebeurt, want er zijn enkele prima dieren op het eiland gearriveerd. Tijdens de vergadering was er een vraag gesteld over het gebruik van dub bele ijzers tijdens het concours. De heer Biesheuvel kon dit niet verbieden. „Laat de man die de paarden verzorgt, zijn die ren voorbrengen zoals hij wil. De eige naar doet dit niet voor niets. Zijn paard komt hierdoor beter naar voren". Ook de Waddenruiters kregen een pluim van deze deskundige. Niet alleen het bereikte resultaat van de heer Schoorl, maar ook de dieren zagen er piekfijn uit. Vorig jaar werd de paardensportver eniging weer nieuw leven ingeblazen en we mogen zeggen dat deze jongeling goed van start is gegaan. Diverse activiteiten zijn het afgelopen jaar ontplooid. Aller eerst de gezelligheidsrit. Besloten werd deze rit ieder jaar te houden op de laatste zondag van juni. „Eenmaal per jaar an de ree en dan gezellig...." aldus de heer Joh. C. Roeper, die tijdens de vergadering de voorzittershamer hanteerde. Het voorlo pige bestuur werd met algemene stem men herkozen. De secretaris, de heer P- C. Hin las notulen en jaarverslag. Uit het accountantsrapport konden wij opmaken dat de vereniging een (klein) batig saldo had. Het concours-hippique mag ook financieel geslaagd worden ge noemd. Een batig saldo werd op die dag bereikt van ƒ178,30. Maar.... de deel nemers hebben dit keer geen startgeld ontvangen! De vereniging telt momenteel 126 leden Naast de zomeractiviteiten zal de vereni ging ook in de winter niet stil zitten. Aan de aanwezige leden werd verzocht reeds nu „klarigheid" te maken voor een arre- slee-wedstrijd. Want, zo vertelde de heer Roeper, sneeuwt het straks, dan moeten we vlot een wedstrijd kunnen gaan hou den. Gaarne zou het bestuur weten wie er mee wil werken aan een dergelijk evenement. Van Gemeentewerken is al toezegging ontvangen de nodige mede werking te verlenen voor een baan in het hartje van Den Burg. Men kan zich nu reeds opgeven bij mevr. Keesom-Karsten. De jonge vereniging bezit nog geen re glement en daarom werd tijdens de ver gadering een commissie benoemd, die dit moet samenstellen. Hierin hebben zitting genomen de heren Notaris J. R. van Wij- iand, M. C. Bakker, Spyk, C. P. Laan en P. C. Hin. Ook rekeningnazieners werden be noemd. Dit karwei wordt opgeknapt door de heren Jac. Graaf, Jac. Schoorl en P. Koorn als reserve. Feestavond Wat is de paardensport zonder feest avond. Daarom zal deze zeer oude tra- YOUTH FOR CHRIST De Stichting „Youth for dirist" (Jeugd voor Christus) heeft gedurende de zomer maanden gewekt met een rijdend podium. In 35 plaatsen in Nederland heeft dit rijdend podium gestaan en zijn open luchtcampagnes gehouden. Donderdag heeft de caravan gestaan in Den Hoorn en vrijdag te Oosterend. Vandaag kunt U de wagen aantreffen in Den Burg. Vanavond vindt een samenkomst plaats in het Dorpshuis aan de Burgwal. De eanvang is gesteld op 8 uur. In juni van dit jaar werd begonnen in het uiterste zuiden van ons ^and, Kerkrade, en. thans sluit de campagne op ons eiland. DAMNIEUWS „EIJERLAND" Damclub „Eijerland" startte maandag j.l. met de eerste clubavond en compe titiepartijen in theehuis „De Molen". De uitslagen waren: P. de Bloois-W. de Bloois 20 H. Bruining-A. Boon Mzn. 02 R. Hooijberg-J. v. Loo 20 W. Stolk-A. v. Hoorn 11 Clubkampioen P. de Bloois liet zich niet verrassen en haalde de eerste punten onbedreigd binnen. H. Bruining en W. Stolk verspeelden hun winstkansen. Stolk wist er nog een puntenverdeling van over te houden, Bruining verloor. R. Hooijberg begon uitstekend door van de altijd sterk spelende Van Loo te winnen. ditie in ere worden gehouden. Tijdens deze avond zullen de prijzen worden uit gereikt van het gehouden concours-hip pique. Dat de vereniging actief is, blijkt uit het feit dat deze avond reeds gedeeltelijk in kannen en kruiken is. Zaterdag 14 januari zullen de paarden liefhebbers en verdere belangstellenden bijeen komen. Ook deze avond zal weer iets anders verlopen dan we de laatste jaren gewend waren. Het concours-hippique wordt volgend jaar in het seizoen gehouden. Er was bij het bestuur een brief van de V.V.V. ont vangen met het verzoek ook de gasten in de gelegenheid te stellen een dergelijk gebeuren te kunnen bijwonen. Aan dit verzoek is voldaan want het concours en de keuring zullen nu plaats vinden op za terdag 22 juli. Ook de jongeren zullen niet worden vergeten. Overwogen wordt om enkele speciale cursussen te organiseren voor de paardenliefhebbers. DE BISSCHOP VAN HAARLEM, MGR. DR. VAN DODEWAARD, BEZOEKT TEXEL Donderdagmorgen heeft de klok van de kerk van de Heilige Joannes de Doper te Den Burg extra lang haar klanken laten horen. Dit ter gelegenheid van de komst van de Bisschop. Om tien uur reed een keurige ruiter stoet het havenplein van Oudeschild af. De Bisschop, pastoor Persoon en enkele j-ndere geestelijken, waren in de open landauwer gezeten en maakten zo de tocht naar Den Burg. Aan het Schilderend weiden zij opge wacht door de Band van de Margaretha Sinclair-groepen de padvinders en met vrolijke klanken trok men naar de kerk aan de Molenstraat. Daar hadden honder den parochianen zich verzameld en stond de schooljeugd gereed op de Herder toe te zingen. Een haag van bruidjes stond voor de pastorie. De jeugd hief, na een begroe tingswoord van pastoor Persoon, een luid hoera aan. Na deze begroeting begaf de stoet zich in de kerk. De Bisschop diende voor de eerste maal in zijn pontificaat op Texel het Heilig Vormsel toe. Gekleed in de Bisschoppe lijke gewaden sprak hij de Vormelin- getjes vragenderwijs toe. De vlaggen wapperden en alom was er vreugde over de komst van de Bisschop. Bij deze plechtigheid waren ook de andere Pastoors van het eiland aanwezig. Zijne Hoogwaardige Excellentie Mgr. Van Dodewaard is door de ruiterstoet weer naar de boot vergezeld. Om half vier heeft de Bisschop het eiland verlaten. TEXEL OP HET TV-SCHERM De jeugdige fotograaf Peter Ruting heeft opdracht van de VARA en de gezamenlijke VW's in Noordholland foto's te vervaardigen van de diverse plaatsen in de kop van Noordholland. Ook Texel behoort daarbij. Dit foto materiaal zal op het TV-scherm ver schijnen. Niet zonder tekst, want dr L. van Egraat zal het gesproken woord verzorgen. De uitzending zal bestaan uit twee ge deelten: het eerste zal een toeristische inslag hebben en het tweede zal beelden weergeven van de mensen in diverse om gevingen. Jonge fotografen krijgen met dergelijke opdrachten een kans zich te plaatsen. De heer Ruting heeft nog maar kort geleden de Kunstnijverheidsschool (4-jarige cur sus) verlaten. Als onderwerpen zag hij op het eiland de vogels, schapen (op de weg) en het Texelse landschap in het algemeen. Wanneer de beelden op het scherm komen is nog niet te zeggen. Dit hangt voor een deel af van de weersomstandig heden. Krijgen wij zonnige dagen dan zijn de beelden spoedig gereed, maar regent het CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 5 oktober as. worden de moeders van Den Burg en Oudeschild verwacht van 13 tot 16.30 uur. BEJAARDENTOCHT DE WAAL De bejaarden, welke deel zullen nemen aan de bejaardentocht op zondag 2 okto ber, worden verzocht, voor zover zij niet aan huis worden afgehaald, om half twee in het Dorpshuis „De Wielewaal" aan wezig te zijn. r Blaast uw teestmars, muzikanten Hijst de vlaq, geacht publiek, Nu de eerste steen gelegd wordt Voor de tempel der muziek. Waar Oost'rend zovele jaren Hunkerend op heeft gewacht En waarvoor zo menig burger, Heeds een steen heeft aanqebracht. Als Excelsior of Vios, Buiten concerteren wou, Was dat menigmaal geen pretje Bij slecht weer of felle kou. Daarbij kwam dat men steeds last had Van het dagelijks verkeer, Dat toch niet stil kon liggen. En zo bleef men in de weer. Maar dat is straks afgelopen, Als de nis er eenmaal staat En de puik van Texels blazers Daar ter concerteren gaat. Zeker komt dit ook ten goede Aan het muzikale spel. Want zo in de lucht te blazen Valt niet mee, dat voelt U wel. Welk een heugelijk tijd gaan De Oost'renders tegemoet, Als het korps haar schone klanken, In de nis straks horen doet. k Zie de Jantjes en de Antjes, Plus de paartjes onbekend, Al gearmd staan minnekozen In de schaduw van de tent. Oosterend straks een muzieknis Dat is wel een loflied waard. Daarom is het feest vanmiddag Echt naar Oosterender aard. Trekt dus op uit alle hoeken, Oosterend is weer present, Heden komt de eerste steen er, Straks staat er de hele tent! Huib de Rijmelaar INGEBRUIKNEMING OPENBARE LAGERE SCHOOL MIDDEN-EIERLAND Vrijdag 7 oktober a.s. zal de nieuwe openbare lagere school te Midden-Eier- land officieel in gebruik worden gesteld. Deze officiële opening zal geschieden door de heer J. P. Strijbos. 35 JAAR ORGANIST Vandaag is het 35 jaar geleden, dat enze plaatsgenoot, de heer J. Visser, be noemd werd tot organist van de Neder landse Hervormde Kerk te Den Burg. Tot deze ontdekking kwamen wij toen het krantenarchief op tafel kwam. De heer Visser is in de afgelopen jaren niet alleen organist geweest bij genoemde ge meente, maar was bovendien elf jaar dirigent van het kerkkoor. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER ELIAS (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER SIEBINGA (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Dierenartsen: H. DE BOER, tel. 2527 (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) JAN AGTER ''T;T Een nieuwe weg nadert zijnvoltooiing. Dat laatste woord maakt de zin volledig. Maar, het wordt op ons eiland misschien wat anders. Niet dat de prachtige poniweg onvoltooid blijft. Het tegendeel. De firma De Vries en Van der Wiel maakt dagelijks vorderingen. Deze toto is er een bewijs van. Op de voorgrond de oude weg en daar direct achter de nieuwe weg naar de ponf. Achter de boerderij een klein huisje (zie het kruisje). Dit is de woning van onze schilderes S. de Wijn. Mej. De Wijn vertelde ons dat de (huis-)schilder nog moest komen en dan zou ze weer prins-heerlijk zitten. Nu ze heeft een pracht uitzicht op de nieuwe weg. De nieuwe weg zal, zoals het er nu uitziet, een periode ongebruikt blijven. De haven is nog niet gereed. Voor 1962 moet nog heel wot werk (op papier) wor den verzet. Woensdag 12 oktober wordt de jaar lijkse schouw gehouden over alle tocht sloten, zoals er in de advertentie te lezen is. De schouw vindt niet plaats omdat er enkele heren idee in hebben dat eens te controleren. Maar het is een plicht die de gebruiker is opgelegd van hogerhand. Hieronder een en ander van de be voegdheden, boetebepaling, etc. Voor niet ingewijden is het de moeite waard eens te weten wat er allemaal aan verbonden is als men een dergelijke bepaling niet nakomt. Tevens is het een tip voor de betrokkenen. Bevoegdheden Waterschapsbesturen ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 2 oktober op om 6.42 uur en gaat onder om 18.16 uur; 5 oktober op om 6.47 uur en onder om 18.09 uur. Maan: 4 okt. V.M.; 12 okt. L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 1 okt. 4.32 en 16.57; 2 okt. 6.10 en 18.27 3 okt. 7.28 en 19.36; 4 okt. 8.24 en 20.30 5 okt. 9.11 en 21.16; 6 okt. 9.47 en 21.52 7 okt. 10.20 en 22.24; 8 okt. 10.49 en 22.52. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. OVERDENKING De meditatie van de vorige week over „Verantwoordelijkheid" was van de hand van ds. H. van Bilderbeek Red. cent per rol Keur. De bevoegdheden van een waterschaps bestuur zijn in verschillende Wetten en Reglementen omschreven. Daarnaast dient elk waterschap in het bezit te zijn van een goede Keur, waarin de verplich tingen van de eigenaren duidelijk zijn omschreven. Een Keur voor een water schap vereist de goedkeuring van Gede puteerde Staten van de Provincie, waar in het waterschap is gelegen. De geldig heidsduur van een Keur bedraagt 10 jaar, waarna hiervoor wederom verlenging dient te worden aangevraagd. Tussen tijdse wijziging en aanvulling is te allen ïjde mogelijk. Iedere verlenging, aanvul ling en wijziging vereist wederom de goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Het onderhoud van waterleidingen, ka vel- en bermslotcn dient in de Keur dui delijk omschreven te worden, vooral wat betreft afmetingen, schoonhouden (schouw) en boetebepalingen. In artikel 7 en 8 van de Keur voor de Gemeenschappelijke Polders is bepaald, dat eigenaren van gronden, belend aan tocht- of kavelsloten, verplicht zijn, ieder voor de aan zijn grond grenzende helft, deze waterleidingen zuiver te houden van bobbels, kroos, riet, flab en ander ontuig en daarbij de kanten van de gronden langs deze af te maaien, behoorlijk af te steken en in goed, gewalde staat te on derhouden. Bermsloten langs de wegen en cenen door de landerijen worden in zijn geheel door de aanliggende eigenaren gezuiverd en gemaaid. Voorts wordt in artikel 15 van deze Keur bepaald, dat het verboden is in of over waterleidingen, dammen of bruggen te maken of te hebben, de2t waterleidin gen te vernauwen, te dempen of daarin ondiepten te maken, hierin voorwerpen te werpen of boomtakken te laten afhan gen. In artikel 28 van de Keur is vermeld dat het bestuur, onverminderd zijn be voegdheid om op andere tijdstippen schouw te houden, in de maand oktober over alle vorengenoemde sloten, duikers en bruggen, schouw houdt. Bij overtre ding wordt aan de onderhoudsplichtige schriftelijke mededeling gedaan, dat hij ervoor zorg heeft te dragen, dat bij één, na verloop van 8 dagen te houden her- schouw wel aan de verplichtingen moet zijn voldaan. Indien zulks niet het geval is, zo levert dit een nieuwe overtreding op. Boetebepaling, artikel 30. Overtreding of niet nakoming van de bepalingen van de Keur wordt gestraft met een boete van ten hoogste 50,of hechtenis van 6 dagen, alsmede met ver- oeurdverklaring van de voorwerpen, door middel van de overtreding verkre gen of waarmede de overtreding is ge pleegd, voor zover zij de veroordeelden toebehoren. Tenslotte is volgens artikel 1, lid 3 van de bevocgdhedenwet het bestuur van een waterschap bevoegd bij overtredingen op kosten der overtreders te doen wegne men, beletten, verrichten of in vorige toestand herstellen, hetgeen in strijd met die politiebepalingen (Keur) is of wordt gemaakt of gesteld, ondernomen, nage laten, beschadigd of weggenomen. Laatst genoemde bepaling kan voor een spoedig herstel van een overtreding vaak betere resultaten afwerpen dan de boetebe paling. Nu in het Ruilverkavelingsgebied de waterleidingen (tochtsloten) sinds enige jaren namens de Plaatselijke Commissie voor de Ruilverkaveling zijn onderhou den, de taluds voor het merendeel (ten fcmde het afkalven te voorkomen) op de waterlijn van een betuining zijn voorzien, dienen de taluds verder ook in goede staat te worden onderhouden. De nieuwe taluds, waarop uiteraard in verband met de bodemgesteldheid plaat selijk de eerste jaren weinig begroeiing aanwezig is, zijn in de weidegebieden door beweiding met vee zeer kwetsbaar voor beschadiging. Noodzakelijk is het, dat, wanneer percelen worden beweid, althans zeer zeker in eerste jaren, een cfheining met punt- of schrikdraad wordt aangebracht. Laatstgenoemde afheining is proefondervindelijk ook geschikt voor beweiding met schapen. Schouw over waterleidingen, kavel- en wegsloten De nieuwe kavel- en wegsloten in de reeds verkavelde gebieden moeten ter voorkoming van vlugge vervuiling daar van, jaarlijkse bij de te houden schouw worden gezuiverd van gras, riet en ver dere waterplanten, een goede afvoer van overtollig water wordt hierdoor bevor derd. Met betrekking tot de wegsloten moet worden opgemerkt, dat in artikel 6 van de Keur hiervoor is bepaald dat deze over de volle breedte, dus ook het talud aan dc wegzijde door de eigenaren der belendende gronden geen weg zijnde, ever de volle breedte moeten worden on derhouden. Door het schoonhouden van de bodem met de taluds wordt ook de bestrijding van onkruid op de walkanten, welke voor de te velde staande gewassen schadelijk zijn, hiermede bereikt. Onderhoudsplicht In de Keur voor het waterschap is de onderhoudsplicht geregeld, hetgeen uit de hierboven aangehaalde Kcurbepalingen duidelijk blijkt. Een verdere toelichting kan achterwege blijven, alleen kan wor den opgemerkt, dat de Keur alleen eige naren en geen gebruikers kent, waarop de verplichtingen rusten. Met het oog op deze onderhoudsplicht na de overdracht van waterleidingen aan het waterschap zullen de hoofdwaterlei dingen (tochtsloten) geheel namens het bestuur worden vergraven en schoonge- houden, de weg- en kavelsloten komen dan alleen in onderhoud bij de aanlig gende eigenaren. Mechanische reiniging Door het verminderde aanbod van ar- (Zie vervolg pagina 2)

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 1