9 rocn wa in het harL, gezondheid Feestelijke intocht van de Bisschop Twaalf oktober veelbelovend optreden van gezelschap Alex de Haas WOENSDAG 5 OKTOBER 1960 74e JAARGANG No. 7494 TEXELSEWCOURANT Uitgave N.V. v.h. Lanqeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. min Kaarten voor dit optreden zijn ƒ2,50 per stuk verkrijgbaar vanaf heden bij Sigarenmagazijn W. Vlas te Den Burg, Parkstraat 1. Het plechtiq inhalen van de bisschop heid van het toedienen van het Vormse Het zou op zichzelf reeds verklaarbaar zijn, dat de voor de katholieken hoogste gezagsdrager in het bisdom, waartoe zij behoren, in dit geval de bisschop van Haarlem, bij zijn bezoek aan de parochies op enigszins feestelijke wijze wordt ont vangen om de betekenis van zulk een be zoek te onderstrepen. Toch vraagt de zo luistervolle ont vangst van de bisschop van Haarlem in de parochie van Den Burg een nadere verklaring vanwege de aan de bevolking bekende ruiterstoet en uitermate feeste lijke wijze van inhalen. Deze ontvangst hier verschilt niet weinig met de buurt parochies, die in die dagen de bisschop toch ook enigszins feestelijk ontvangen. Ook aan de niet-katholieken is het wel bekend, dat de bisschop het sacrament komt toedienen aan diegenen, die na het doopsel dit teken van genade nog niet ontvingen. De bisschop wordt voor dit sacrament gezien als de gewone bedie naar. Bij gelegenheid van dit bezoek, wordt aan het geheel een min of meer feestelijk karakter gegeven. Achter dit zo feestelijk inhalen op ons eiland zit echter een historische achtergrond, en het is misschien dienstig om hiervan eens een nadere verklaring te geven, ook al is het we ten hiervan natuurlijk helemaal niet noodzakelijk, om ons medeleven bij dit gebeuren te tonen. Welnu, sinds 1882 wordt de bisschop van Haarlem zo plechtig ingehaald. Als eerste is deze luistervolle ontvangst be reid aan de toenmalige bisschop van Haarlem, Mgr. Bottemanne, en wel naar aanleiding van zijn gedane pogingen om als secretaris van de hogere geestelijk heid van die dagen, met name van de toenmalige zogenoemde aartspriester, de inzichten van het kerkbestuur hier op het eiland te veranderen inzake het beheer van de goederen der kerk, als ook het doen gekozen worden van de kerkmees ters in het bestuur. Door allerlei omstan digheden waren vele kerkbesturen opper machtig geworden en konden deze bestu ren maar moeilijk een hoger gezag er kennen inzake het beheer der tijdelijke goederen en ook het doen benoemen van bepaalde mensen in het kerkbestuur. Men kan zich voorstellen, dat hieruit vele moeilijkheden en ongewenste toestanden konden ontstaan. De kerkelijke goederen werden aan bepaalde families toegewezen om deze te gebruiken echter vaak niet in het voor deel van de kerk, en mensen van geen goede gezindheid en deugdelijk geloofs leven konden aldus een plaatsje in het kerkbestuur krijgen. Toen er in 1844 een nieuw kerkbe stuursreglement werd ingevoerd om aan al deze mistoestanden een einde te ma ken, niet alleen hier, maar ook elders, is de veranderde zienswijze zo maar niet in eens tot stand gekomen en heeft de in voering van dit reglement heel wat moei- AGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Woensdag 5 oktober Den Burg, De Zwaan, R.K. Ontwikke lingsclub. Een radiomedewerker over: ,.Een kijkje in de keuken van het radio- bedrijf". Donderdag 6 oktober Den Burg, Oranjeboom, Filmavond over .Madame Curie" door Kon. Wilhelmina- fonds. Vrijdag 7 oktober De Cocksdorp, De Hoop, Dr. Van Leusen i-preekt over „Leven en ziekte" voor de Plattelandsvrouwen en Holl. Mij. van Landbouw. Den Burg, Landbouwschool, Najaarsver gadering Ver. Oudleerlingen. loor de katholieke bevolking bij gelegen- l iijkheden met zich meegebracht. Het was nu in 1852 aan de secretaris van de toen- regerende aartspriester gegeven om na het heengaan van de vorige pastoor als tijdelijke pastoor orde in zaken te bren gen. Deze secretaris heette Bottemanne. Ook hij kon aanvankelijk geen verbete ring in de toestand brengen. Moeilijkhe den werden hem in de weg gelegd om in zage te krijgen van de papieren. Pas on der de opvolger van Bottemanne keerde de gewenste rust in de parochie terug. Dit gebeurde zo ongeveer na 1853. Toen Bottemanne later bisschop was geworden en hij voor de eerste maal in 1882 het sacrament van het vormsel kwam toedienen, heeft men uit eerherstel voor de gedane beledigingen hem deze luistervolle ontvangst bereid om te laten zien, dat thans alles weer verliep zoals de overheid dit wenste. Sindsdien is het een blijvende traditie de bisschop op deze wijze feestelijk te ontvangen. !IET JEUGDW1NTERWERK GAAT VAN START Burgemeester C. de Koning zal maan dagavond voor leden van het Centraal Jeugd Overleg Texel een inleidend woord houden voor de gedachtenwisseling over de door de gemeente beoogde aanstelling van een recreatie- en jeugdwerkconsu lent. Bestuur en jeugdleiders van Texelse verenigingen zullen tijdens deze verga dering diverse belangrijke punten be handelen Het programma voor het sei zoen 1960-1961 van het CJOT wordt door het bestuur als volgt voorgedragen: a de organisatie van een weekendcursus in de j.h. „Panorama" met als docenten: ïlans Oversteegen van de „Stichting spel en sport in het jeugdwerk" (zal afwisse lend zaal- en terreinspelen instrueren) en Jan Cox van de „Stichting voor Neder landse Volkscultuur „Ons Eigen Volk" (voor zang- en volksdansinstructie). Aan vang 's zaterdags 4 u., sluiting 's zondags 5 uur. Geen instructie op de zondagmor gen voor 11 uur. Toegankelijk voor jeugdleden van 12-17 jaar met hun jeugdleiders, alsmede voor geïntrodu ceerde jeugd in deze leeftijd. Deelnemers- prijs (inclusief overnachting) ƒ1,50 p.p. b. de organisatie van een meerdere avonden omvattende cursus in samen werking met de „Stichting spel en sport in het jeugdwerk", hetzij een algemene basis-cursus „Spelleiding", hetzij een cur sus „Terreinspelen". c. de organisatie van een meerdere avon- oen omvattende cursus in samenwerking met de eerder genoemde „Stichting Ons Eigen Volk" over volksdans, zang en muziek. Voor kapelaan J. H. M. Koopman moet een plaatsvervanger worden gekozen. Voorgedragen wordt kapelaan IJ. C. Tuin. Ook de praktische problemen van het jeugdwerk zullen aan de orde komen. Een forum, onder voorzitterschap van ds. H. van Bilderbeek, zal vragen van leden beantwoorden. DANSLESSEN BEGINNEN In een advertentie van de heer H. Craanen is een datum foutief geplaatst. Er stond: aangifte leerlingen na 26 ok tober; dit moest zijn na 2 oktober. De aangifte van leerlingen kan nu nog dage lijks geschieden. REIZENDE BIBLIOTEEK DE COCKSDORP De reizende biblioteek en de biblio- teek der Ned. Herv. Gemeente De Cocks dorp hervat zijn uitleningen op zaterdag 8 oktober a.s. 's middags van 4 - 4.30 uur in het wijkgebouw te De Cocksdorp. De uitleentijden zijn voortaan elke zaterdag van 4 - 4.30 uur. HBS WORDT UITGEBREID De RHBS aan de Hoornderweg wordt thans met enkele lokalen uitgebreid. Het aantal leerlingen is toegenomen zodat de bestaande lesruimte te kort is. Er zullen twee lokalen en een magazijnruimte bij komen. De onderaannemer B. Gieze is druk aan het werk en op 1 november hoopt men de lokalen in gebruik te nemen. GESLAAGD Ook zijn hier nog abonnementen ƒ5,verkrijgbaar, die behalve tot deze voorstelling toegang geven tot een op treden van de toneelgroep „Puck" op woensdag 7 december a.s. in „De Oranje boom" met een nog nader te bepalen to neelspel. Wij raden U aan niet te lang te wachten met het kopen van de kaarten, want de zaal is reeds voor de helft ge vuld met houders van abonnementen. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 5 okt. 9.11 en 21.16; 6 okt. 9.47 en 21.52; 7 okt. 10.20 en 22.24; 8 okt. 10.49 en 22.52. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. Op woensdag 12 oktober a.s. zal in „De Oranjeboom" te Den Burg het gezelschap „Alex de Haas" optreden in het kader van de door de Stichting Kunstkring Texel georganiseerde „Culturele serie 1960". Het optreden van het gezelschap ken merkt zich door een historische schets van de ontwikkeling van het Variété theater. Aandacht zal worden besteed aan het optreden van soubrettes en ka rakterkomieken; de ontwikkeling van de cperette en het Nederlandse cabaret, ter wijl na de pauze in een bonte parade bedjes ten gehore zullen worden ge bracht uit het répertoire van Louise Fleuron, Dumas, Eduard Jacobs, Speen- hoff, Pisuisse en anderen. Medewerkenden zijn de dames Mary van den Berg, (als soubrette), Loekie van der Ven (als operette-cantatrice), en de I eren Alex de Haas (komiekzanger), Henk Dorel (heldenbariton), Herman Tholen (danskomiek), Gróchet (meester- goochelaar) en Gerard van Krevelen (voor pianobegeleiding en solospel). Wie de lijst van optreden nagaat zal daarin tal van bekende namen tegenko men en dit doet de verwachtingen om trent het komende cabaretprogramma dan ook bepaald hoog-gespannen zijn. Het optreden zal vooral de oudere garde aanspreken, omdat zij hier met tal van hen dierbare herinneringen zullen worden geconfronteerd. Daarentegen zal echter het programma ook voor de jon geren van groot belang kunnen zijn, om dat zij zich hier een indruk zullen kun- r.en vestigen omtrent het amusement, hetwelk hun ouders en grootouders ja renlang in de ban heeft gehouden. Mogen de onderstaande persuittreksels ertoe bijdragen, dat het gezelschap ook hier voor een uitverkochte zaal zal kun nen optreden: Algemeen Handelsblad: Dit is een zeer aantrekkelijk programma, een gouden regen van illusies voor de jeugd en her- Mary van den Berg inneringen voor de generatie die het amusement van een halve eeuw geleden heeft gekend. Zonder décors, met een voudige, doch smaakvolle costuums, met een kleine groep enthousiaste en ter zake kundige artiesten en met een rijk afwis selend repertoire heeft Alex de Haas zijn „Salon des Variétés" gemaakt tot een verrassing, die velen zal verheugen". Het Vrije Volk: Zonder overdrijving kan men beweren, dat „Au salon des Variétés" een donderend succes is ge worden. Want een klappende, juichende on stampvolle zaal heeft gereageerd op „Kobussie", „Moeder ik kan je niet mis sen" en hoe deze overheerlijke schlagers van vijftig jaar geleden verder mogen heten. De Volkskrant: Het is een kostelijk ca baret, dat veel succes verdient, vooral ook om de voortreffelijke artiesten, die Alex de Haas er voor heeft gekozen. Rotterdamse Kerkbode: Alex de Haas heeft het oude cabaret doen herleven op een uiterst beschaafde wijze, die hem en de Rotterdamse Kunststichting eert. NATUURZUIVER OPWEKKEND VERKWIKKEND In de Parkzaal te Hoorn werd aan S. A. Ran het diploma uitgereikt als leerling van de tuinbouwvakscholen, die onder de Rijks Middelbare Tuinbouwschool te Hoorn ressorteren. VANDAAG GEEN CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Men deelt ons mede, dat er, in tegen stelling tot wat wij zaterdag meldden, GEEN consultatiebureau voor zuigelingen wordt gehouden. GIFTEN WITTE KRUIS Oudeschild: D. S. R. 2,50, K. 2,50; W. 2,50; E. 5,—; W. 2,50; D. 0,50; W. 1,50; V. V. 1,—; C. M. K. 1,—; E. 2,50. Den Burg: D. 2,50; S. 2,50; B. 2,50; S. 2,50; W. 2,50; C. 2,50. De Waal: B. 2,50; R. 2,50. INDUSTRIETERREIN REEDS FLINK BEZET In oude steden vindt men tussen prach tige woningen vaak onooglijke en stoffige werkplaatsen. Pakhuizen waar van alles en nog wat in wordt verwerkt. Zo'n ge bouw ontsiert de omgeving en maakt het geheel onaantrekkelijk. De woningen er omheen komen in een vervallen toestand en een deel van de stad komt op de duur voor „opruiming" in aanmerking. In industrieplaatsen is het zo, dat al de wo ningen rond zo'n fabriek of pakhuis door de firmant worden gekocht en uitbrei ding van zijn zaak is dan mogelijk. Zo ontstaat dan een industrie-kern. De gemeente Texel heeft ook oog voor onderbrenging van bestaande en even tueel te vestigen industrie. Bij het Schilderend is een terrein van 200 x 130 m. beschikbaar voor de bouw van fabrieken etc. Deze zomer heeft de firma Vlas en Van der Vis een visfabriek (-bakkerij) geopend. Thans is de firma W. D. Bakker bezig met de bouw van haar timmerwerkplaats. Het hoogste punt van de bouw is bereikt en weldra zal deze firma haar nieuwbouw in gebruik kunnen nemen. Zo worden de bedrijven uit het cen trum onttrokken en ontstaat een Texels industrieterrein. Geen nieuwbouw van bedrijven tussen de woningen. Het terrein is al flink bezet. Naast de twee genoemde firma's zullen ook de fa. Drijver, de fa. Rab en vermoedelijk Goedkoop en De Vries hier bouwen. Een deel blijft beschikbaar voor Gemeente werken, voor de bouw van een brand weer-garage en andere doeleinden. Zo ontstaat op het eiland een bundeling van gebouwen, waardoor woonwijken bespaard blijven van op de duur minder prettige omstandigheden. PERSONEELSONDERZOEK OP T.B.C. Vandaag zal in een schermbeeldauto bij het Witte Kruis-gebouw te Den Burg het personeel van gemeente, P.T.T., Coöp. Boerenleenbank, Middenstands- bank en het Landelijk Coörd. Orgaan röntgenologisch worden onderzocht. Het onderzoek vindt plaats van 9-12 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. HERFSTTENTOONSTELLING REDMER IJSKA-SCIIOOL Op zaterdag en zondag a.s. houdt de jeugd van de Redmer IJska-school te De Waal een tentoonstelling in het Dorps huis „De Wielewaal", met als onderwerp: de Herfst. Een ieder is van harte welkom. De tentoonstelling is 's middags ge opend van 3 tot 5 uur. Zondagmiddag om half vijf vindt de trekking plaats van de verloting. DAMCLUB TEXEL C. Dijker ontmoette opnieuw veel te genstand en moet dus nog met 50% ge noegen nemen. C. van Heerwaarden raakte de kluts kwijt in een moeilijke stand, waarin hij evenwel de beste partij had. Onnodig verloor P. Bruyn het eind spel, na lang met een schijf verlies te hebben gespeeld. De uitslagen luiden: C. Meedendorp-C. v. Heerwaarden 20 W. A. v. Zeijlen-P. Bruyn 20 C. Dijker-S. v. Heerwaarden 11 A. Vinke-C. Vinke 0—2 Jn. Stam- J. Vinke 02 C. v.d. Werf-S. Ros 0—2 A. v.d. Slikke-C. P. Burger 20 S. Bakker-Jac. v. Heer waarden 02 Jb. Koorn-A. de Haan 20 J. A. van Enst-J. Slot 02 Alex de Haas RADIOREPORTAGE OPENING SCHOOL MIDDEN-EIERLAND Vrijdagmiddag wordt de nieuwe o.l. school te Midden-Eierland officieel in gebruik gesteld. De opening zal geschie den door de heer Jan P. Strijbos, wiens naam de school zal dragen. Deze opening wordt door de VARA- reporter Bert Garthof tot een reportage verwerkt. De ouders en belangstellenden uit Eier- land krijgen gelegenheid de school te be zoeken en wel vrijdag 's avonds van 7.30 tot 9 uur.

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 1