1 cent streeko ikkeling bedrijfsbeheer De Spaarbanken en de Wereldspaardag De cursus Wat nieuw verscheen Aanbesteding van ruilverkavelings werkzaamheden Het voeren van Herfstknollen TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT ZATERDAG 29 OKTOBER 1960 In het verleden zijn er wel eens men sen geweest, die vroegen wat nu eigenlijk de bedoeling is van de Wereldspaardag. „De Wereldspaardag, die nu al is uit gegroeid tot een volledige Spaarbank- week", zeiden zij, „wat willen de spaar banken daarmee? Willen zij dat er in die week zoveel mogelijk mensen naar de spaarbank komen om wat spaargeld te brengen?" Een bevestigend antwoord op deze vraag zou slechts ten dele waar zijn. Wanneer de spaarbanken trachten een week lang het sparen in het mdidelpunt van de belangstelling te plaatsen, dan stemt het natuurlijk tot voldoening als dit streven bij het publiek weerklank vindt in de vorm van een aanzienlijk gro ter toeloop van spaarders dan in de ove rige 51 weken van het jaar. Maar hoe zeer ieders bezoek aan de spaarbank ge durende de Spaarbankweek wordt ge waardeerd, wanneer de spaarbanken voor een keuze werden gesteld, dan heb ben zij liever dat een spaarder in die week wegblijft en in de rest van het jaar geregeld naar de spaarbank komt, dan dat een spaarder omgekeerd wel in de Spaarbankweek een bezoek brengt, maar zich daarna weer een jaar lang in het geheel niet meer of nauwelijks laat zien. Het mooiste is het echter wanneer ook juist de trouwe spaarders blijk ge ven van hun medeleven met de activi teiten van de spaarbank door ook in deze week enig spaargeld te komen brengen. LIED VAN DE WEEK Een centeen cent, wat is een cent. De kerkzakgave van een krent. Maar verder doe je er, och hé, Vandaag de dag geen cent meer mee. De tijd is lang vervlogen, dat Men kiezen kon uit een heel blad Met lekkernij voor deze prijs In het snoepwinkelparadijs. Thans wordt een ijsje van tien cent Al door de jeugd niet meer erkent En voor een zakje patates frite Redt men het onder 'n heitje niet. Doch ziet, nu deelt de P.T.T. Den volke triomfant'lijk mee, Dat straks, als 1 december daagt, De port met één cent wordt verlaagd. Althans voor brieven van een kwartje. De rest blijft zo het was, m'n hartje. Nu zegt u moog'lijk heel attent: ,.Da's óók de moeite waard, één cent", Maar wil toch niet vergeten, vrienden, Wat tante pos hieraan verdiende, Want als de één die cent vergat Kreeg d'ander strafport, en heel wat! Wanneer een brief juist iets te zwaar was, Dan dacht men dat het zonneklaar was Wanneer het dubbele aan port In Tante's schatkist werd gestort. Maar nee, zó klaar was het toch niet, Want juist dat ene centje, ziet, Gaf zegge duizendvoudig rente. (Kan u dat krijgen voor uw centen?) En daarom, vrienden van mijn lied. Vergeet dit kleine muntje niet, Maar plak die cent als 't moet er bij. Per 1 december bent u vrij. Huib de Rijmelaar. Bij Uitgeverij Broekman en de Meris N.V. is thans een boek verschenen dat wellicht ook de oudere jeugd zal boeien. Het draagt de titel „Een verovering op de Himalaya". Een werk van Bernard Pierre, met een voorwoord van Sir John Hunt. De auteur was de leider van de beschreven tocht naar de top van de „Nun" in het Himalaya-gebergte. De beklimming van de „Nun" door de expeditie van Bernard Pierre een ex peditie die niet over een grote ervaring beschikte is een geweldige krachttoer geweest. Het is dan ook verwonderlijk hoe mensen ruim 8000 meter klimmen over sneeuw en rotsen en toch bezielt blijven van een vurige hoop: steeds hoger. Het is een boek om van te ge nieten. „Wat, waarom en hoe Toneelspelen" is een uitgave met diverse foto's en teke ningen van Uitgeverij Heijnis te Zaan dijk. Toneelverenigingen zullen aan dit werk zeker een steunpilaar hebben bij de voorbereiding en uitvoeringen. Het is een werk van Frank Arnoldi, een voor het amateurtoneel wel een alles omvattend werk. Er is nu werkelijk niets vergeten waar een vereniging soms mee te kam pen heeft. In dit boek wordt voor allen die uit liefhebberij de kunst van het toneel be oefenen een aantal doeltreffende wenken gegeven over de meest uiteenlopende on derwerpen. Regie, belichting, decorbouw, grimeren enz. Frank Arnoldi was jaren lang redacteur van het maandblad „Ons Toneel" en schreef tal van boeken. „De slag in de Ardennen 1944 Hitiers laatste offensief" Om vijf uur in de ochtend van de 16e december 1944 openden plotseling 1900 zware stukken Duits geschut het vuur aan het vreedzame front in de Ardennen. Kort na dit spervuur overrompelden 250 000 Duitse soldaten een frontsector, die door de geallieerden als een rustge bied werd beschouwd. Hitler had een laatste verrassend offensief ontketend Deze grootste geregelde veldslag ooit door Amerikaanse strijdkrachten gele verd, en in het hart van de winter ge voerd, kostte hun 80.000 doden en ge wonden. In het zojuist verschenen boek van John Toland „De slag in de Ardennen 1944" is een onvergetelijk boeiend ge schreven verslag van uur tot uur - van dit meest dramatische offensief in de 2de wereldoorlog. Iedereen zal zich nog „Bastogne" her inneren, waar een groots monument ter ere van de vele gevallenen werd opge richt. Het is een uitgave van Drukkerij en Uitgeverij Hollandia te Baarn. Een uit gave rijk aan foto's. Om het materiaal van dit boek bijeen te brengen reisde John Toland twee jaar door een groot deel van Europa. Een boek dat de moeite waard is om te lezen en te bezitten. Een boekje voor geïnteresseerden is: „De Randstad Holland en haar belagers" Het is een betoog over gebundelde wel vaart of gespreide armoede. Binnenkort komt in de Tweede Kamer de nota be treffende de ruimtelijke ordening in be handeling. Daarom menen wij dat ge noemd werkje zeker belangstelling zal verkrijgen. Het is een betoog tegen de door de planologen voorgestane spreiding van de industrialisatie in Nederland. Dr. J. Luning Prak is de schrijver en het is een uitgave van Heijnis - Zaandijk, p.a. Frinsengracht 558, Amsterdam C. Porties melk |Tei vefqeli|kiiK|| if USA BNooiw^Ijf ZwedenJ|pifibnd^j i MlHr Wf Mnlkverbnnk per hootd per faa/ nq&Jand|Nederland Denemarken) m 'itere^ De Finnen moeten wel heel wat mans zijn: per hoofd van de bevolking drinken zij jaarlijks 270 liter melk! De geringste melkdorst in West-Europa hebben de Italianen, met 58 liter; het verbruik in Nederland, met 184 liter, ligt nog ver be neden dat van Noorwegen en Zweden (respectievelijk 216 en 222 liter), maar boven dat van Denemarken (173 liter). De productiviteit van onze koeien neemt steeds toe: in twintig jaar is die gestegen met twintig procent, van 3500 kg. per jaar per koe tot 4200 kg. De ruim anderhalf miljoen Nederland se koeien produceerden vorig jaar 6,4 miljard liter melk. Het is dan ook niet te verwonderen dat ons land de grootste exporteur van blikmelk ter wereld is, met 262.000 ton, dat is één miljard blikjes! De vieirng van deze dag heeft daardoor niet steeds op dezelfde datum plaats, maar de laatste week van oktober is be stemd tot Spaarbankweek, waarin op soms wisselende datum de Wereld spaardag (heden) het hoogtepunt vormt. V.A.R.A. SPEELGOED-ACTIE Straks zullen weer honderden kinderen uitzien naar een geschenk van de goede Sint. Honderden zullen een cadeautje ontvangen, maar er zijn er ook die niets krijgen. Jaarlijks wordt de V.A.R.A.- speelgoedactie gehouden. Door deze actie kunnen kinderen worden blijgemaakt. De vrouwengroep van het N.V.V. is thans druk bezig een zending poppen aan te kleden. Heeft U misschien in een ver geten hoekje nog wat wol of lapje stof etc. Mevrouw Van Vondel, W. van Beije- renstraat 7, zal het gaarne in ontvangst remen. Misschien heeft U geen wol, maar toch wel interesse om aan deze actie mee te werken, ook Uw hulp is welkom. Wij hopen dat weer honderden kinderen een vrolijke 5 december zullen vieren. DE OVERHEID NEEMT DE OVERHEID GEEFT Over dit interessante onderwerp sprak dinsdag de heer Lane van het NVV voor leden van genoemde organisatie. Deze cursusavond was het begin van een aan tal leerzame avonden die door de Be sturenbond worden georganiseerd. Het werd de cursisten duidelijk dat de finan ciën van de staat van groot belang zijn. De volgende cursusavond wordt ge houden op maandag 14 november a s. MET DE HEER J. C. BRUIN NAAR PORTUGAL EN SPANJE Voor een bijna volle zaal hield de heer J. C. Bruin uit Den Burg dinsdagavond een causerie met film over Portugal en Spanje. Gelijk andere jaren was ook deze avond weer boeiend. De heer Bruin tracht op zijn vakantiereizen zoveel mo gelijk met de mensen en hun leven in contact te komen en weet daardoor op namen te maken, die men over het alge meen niet gauw ziet. Prachtig waren de opnamen, gemaakt in de grotten van l'Escaut, alwaar zeer artistieke tekeningen waren te zien van de prae-historische mens, welke hier 15 a PO 000 jaar geleden woonde. De zaal genoot van de watervallen na bij het klooster San Piedra bij Saragossa. Over het algemeen lijdt de bevolking in het land, waar mimosa en oleanders rijk bloeien, een armoedig bestaan. Er wordt veel gebedeld en een fooi wordt beschouwd als een zeer grote weldaad. De Waalder schapenfokkers kregen mooi de gelegenheid om een vergelijk te maken tussen hun eigen vee en dat van de herders in de Pyreneeën. De kudden schapen worden bewaakt door stevige honden, welke, om de wolven op een af stand te houden, halsbanden om hebben, voorzien voor scherpe, ijzeren punten. Dorsen de boeren hun koren nog met de hand, de vissers in Nazare worden moderner: de vissersbootjes worden niet meer met ossen op het strand getrokken, maar met de tractor! Zo werden vele punten door de heer Bruin belicht en vertoond in zijn kleu renfilm en kleurendia's. Tegen elf uur sloot meester Albers de Miss Blanche herkent u aan de goudgele tabak VERKOOPDAG TE OOSTEREND De Hervormde zusterkring te Ooster end houdt dinsdag 1 november een ver koopdag. De dames hebben zich het af gelopen jaar weer geweerd met breipen en naald en schaar. De advertentie in dit nummer geeft de juiste tijden aan. avond met een woord van dank tot de heer Bruin, waarbij hij.de wens uitsprak, dat deze ook volgend jaar weer genegen zou zijn een avond in het Dorpshuis „De Wielewaal" te verzorgen. SUBSIDIE VOOR DORPSHUIZEN Twee dorpshuizen op het eiland zullen een subsidie ontvangen van Gedeputeer de Staten. Het dorpshuis ,.De Wielewaal" te De Waal is een subsidie toegekend van 72.366,50; Dorpshuis „De Waldhoorn" te Den Hoorn ƒ6.493,75. Een belangrijke ruggesteun voor genoemde huizen. S.V. TEXEL A.s. zondag: Texel 1 er 2 vrij. In Praag wordt gespeeld Tsjecho-Slowakije- Nederland. Dit wordt een zware opgaaf voor onze nationale ploeg. Vanmiddag spelen adspiranten: Ooster end a-Texel a 3 uur; Texel b-De Koog b, 3 uur en Tex. Boys b-Texel c, 3 uur. Laten we hopen, dat de wedstrijden door kunnen gaan. Er valt nl. wel wat te veel regen. Houdt dus het kastje goed in de gaten. Doe je best allemaal en veel succes. DAMNIEUWS „EIJERLAND" Uitslagen van 24 oktober 1960: G. ten Brug-A. v. Hoorn 20 W. Stolk-P. de Bloois 02 H. Bruining-P. J. Stolk 20 J. v. Loo-W. de Bloois 02 R. Hooijberg-Jn. Blom 02 Ten Brug won gemakkelijk, evenals P. de Bloois, die door één stuk te offeren er vijf terugwon. P. J. Stolk kwam nog wel iets tekort tegen Bruining. W. de Bloois drong v. Loo langzaam doch zeker in een verloren stand. Jn. Blom kwam onze ge lederen versterken. Hij begon goed door van R. Hooijberg te winnen. Allereerst een paar getallen. Het zijn de volgende: 27 - 54 - 65. Ze geven het aantal personen aan, dat resp. op de eer ste, de tweede en de derde avond van deze lezingencyclus aanwezig was. Een duidelijk bewijs, dat deze cursus inslaat. O.i. is dit te danken aan het grote be lang van de onderwerpen, de wijze, waarop de stof naar voren wordt ge bracht en niet te vergeten aan het en thousiasme, waarmede de heer Laan deze avonden leidt. Het is hem aan te zien, dat hij het op prijs stelt, dat „zijn school" voor dit werk wordt ingeschakeld. Onder de aanwezigen zagen wij dit keer weer een groter aantal oudere boe ren. Geen wonder als we in aanmerking nemen, dat het onderwerp „Financie ring" wel zeer in het bijzonder de belang stelling heeft van landbouwers, die de praktijk van het boerenbedrijf kennen. De inleider, de heer C. Bras, belichtte dit vraagstuk aan de hand van een voor beeld, waarbij een jonge boer voor het feit komt te staan, dat hij om boer te worden een bedrijf van 12 ha. met grond en gebouwen en de volledige inventaris moet overnemen. Uit de inleiding bleek zeer duidelijk, dat zelfs met een eigen kapitaal van ƒ35.000,deze jonge boer geen zorgeloos leven kan gaan leiden, maar dat alle zeilen bijgezet moeten wor den om de eindjes aan elkaar te krijgen. De heer Bras was van oordeel, dat voor de beoordeling of bepaalde investeringen verantwoord zijn vooral de rentabiliteit van het bedrijf in aanmerking moet worden genomen. De veebezetting van het onderhavige bedrijf was zodanig, dat aan deze rentabiliteit getwijfeld moest worden. In de discussie, die op de inleiding volgde kwam o.m. ter sprake de vraag of in het algemeen aan eigendom of pacht van bedrijven de voorkeur moet worden gegeven. Uit de beantwoording van deze vraag bleek, dat de heer Bras op het standpunt staat, dat wanneer geen of weinig eigen vermogen aanwezig is pacht veelal de voorkeur verdient. Verder bleek, dat in bepaalde gevallen het Borgstellingsfonds voor de Landbouw hulp kan verlenen bij aankoop van be drijven. Deze hulp kan vrij ver gaan, in dien de rentabiliteit van het bedrijf vast staat. Aan het slot van de avond werd het filmpje „De Harmonie" gedraaid. Hierin wordt op een zeer onderhoudende manier de waarde van grondonderzoek voor het boerenbedrijf aangetoond. Al met al een zeer leerzame avond. De volgende avond in deze reeks wordt ge houden op dinsdag 8 november a.s. Dan is inleider de ook op ons eiland bekende NOG STEEDS PRIMA PLOEGER De Texelse Klaas Eelman laat nog steeds van zich spreken als een prima ploeger. Hij heeft voor de tweede maal het kampioenschap Noordholland weten te beploegen. Bij de ploegwedstrijden van de Chris telijke Jonge Boeren- en Tuindersbond in Noordholland behaalde hij te Nieuw- Vennep genoemd resultaat. Klaas Eelman kan nu meedingen naar de nationale titel van genoemde bond. Maandag 31 oktober a.s. zal door de Plaatselijke Commissie voor Ruilverka veling „Texel" in Hotel De Graaf een aanbesteding worden gehouden van werkzaamheden voor het inrichten van de nieuwe kavels. Het betreft hier het gebied, dat be grensd wordt door de Oosterenderweg vanaf een punt iets ten zuiden van de Minnigerweg tot de oude Hanenweg - de Hanenweg - de Nesweg vanaf Hanenweg tot boerderij voorheen C. Hin Czn. en vervolgens langs Spangerweg tot het eerst genoemde punt op de Oosterender weg. Het werk in het genoemde gebied zal waarschijnlijk omstreeks het eind van november of begin december aanvangen. Het ligt voor de hand, dat de landbou wers in dit gebied voorlopig geen voor bereidingen moeten treffen voor het ko mende oogstjaar. Wij hebben hier het oog op de bemesting en het op wintervoor ploegen van de percelen. Dit kan beter worden uitgesteld, omdat men de kans loopt, dat door bepaalde werkzaamheden de meststoffen goeddeels verloren gaan en het ploegen toch opnieuw zal moeten gebeuren. Bovendien kan het de uitvoe ring van het werk van de ruilverkaveling bemoeilijken. Zeer binnenkort zal een nieuwe aan besteding plaats vinden en daarom geldt het voorgaande advies aan de landbou wers voor het gehele gebied van Spang, Bargen en het zgn. Zuidveld. voorlichtingsman P. C. Muntjewerf uit Purmerend. Zie voor nadere berichten de Texelse Courant van zaterdag 5 november a.s. C. v. Gr. Dank zij het gunstige weer voor de groei van herfstknollen is er van dit product op diverse bedrijven een flinke voorraad aanwezig. Hoewel de voorraden ruwvoeder op de meeste bedrijven wel voldoende zijn is het toch zaak om van deze herfstknollen een zo goed mogelijk gebruik te maken. Iedere veehouder, die wel eens herfst knollen heeft gevoerd weet, dat ze met graagte worden opgenomen. Er is prac- tisch geen koe, die er z'n neus voor op- irekt. Dit is één van de voordelen van herfstknollen boven andere voedergewas sen, waar de dieren eerst nog Wel aan moeten wennen. Het kan tegelijk ook een nadeel zijn. De graagte, waarmede de dieren dit product opnemen kan nl. ook tot gevolg hebben, dat te grote hoeveel heden worden gegeven. In ieder geval is een hoeveelheid van 60 kg. per dag aan volwassen koeien wel het maximum, dat kan worden gegeven. Bestaan de herfstknollen practisch alleen uit loof, dan is het gewents om niet verder dan 50 kg. per dag te gaan. Het is verder van belang om te weten welke andere voedermiddelen naast herfstknollen moeten worden gegeven. Er wordt nog al eens vergeten, dat we hier met een naar verhouding eiwitrijk voe der hebben te maken. Vooral als de hoe veelheid loof in verhouding tot de knol len groot is, is de verhouding tussen ei wit en zetmeelwaarde nauw. En dit bete kent, dat naast herfstknollen geen eiwit- ijke voedermiddelen passen. Voor droog staande koeien of dieren met 10 kg. melk kan naast de bovengenoemde hoeveelheid herfstknollen worden volstaan met 1 kg. graanmeel of 10 kg. voederbieten of 5 kg. aardappelen. Zou men eiwitrijk voe der geven, dan is de kans, dat de dieren dun in de mest worden wel heel groot. Koeien, waar nog flink wat melk onder zit kan men naast het hiervoor genoemde rantsoen voor iedere 2V* kg. melk boven 10 kg per dag 1 kg. A-koek of A-meel geven. Inplaats van 1 kg. A-voer kan ook een 1/s kg. C-voer een V* kg. graan meel worden gegeven. Uiteraard is een kleine hoeveelheid hooi ook op z'n plaats. Naast herfstknollen kan echter worden volstaan met hooi van wat mindere kwa liteit. Jongvee boven één jaar moet men niet meer dan 25 kg. herfstknollen per dag geven. Daarnaast een kilo of drie tot vier hooi en een i/t tot 1 kg. graanmeel. Voor jongvee van een half jaar tot één jaar is 20 kg. herfstknollen de maximale hoe veelheid. We zouden liever niet verder dan 15 kg. per dag gaan. Daarnaast een kilo of drie hooi en eveneens een Vt tot 1 kg graanmeel per dag. En wat vooral niet vergeten moet worden is dit. Naast deze rantsoenen zijn in ieder geval mineralen nodig. Voor vol wassen dieren 2-3 eetlepels per dag. Jongvee van 1-2 jaar een hoeveelheid van 1-2 eetlepels en jongvee van een V* tot 1 jaar 1 eetlepel per dag. C. v. Gr. CABARET-HUISHOUD-SHOW FIRMA FRANS ZEGEL Een prachtige winkel en een grote eta lage zijn tegenwoordig niet genoeg om de klant te binden. De huisvrouw wil voor lichting, ook van de gewone koekepan. Het was een goede gedachte van de heren Zegel de Texelse dames eens voor te lichten over de vele nuttige, practische huishoudartikelen, en genoemde firma deed dit in de vorm van een cabaret- huishoud-show, verzorgd door het gezel schap „Elvano" uit Roermond De heer Zegel was ras van zijn toe gangskaarten af, er was geen stoel onbe zet in „De Oranjeboom". De aanwezige dames en de enkele heer, hebben die avond wel een keus kunnen maken wat betreft de nieuwste snufjes op huishou delijk gebied. Het toneel was omgetoverd in een ge zellige hypermoderne keuken, die werke lijk van alle gemakken was voorzien. Vele artikelen passeerden de revue: elektri sche koffiemolens, pedaalemmers, de echte Herder messen, „Silicone"-boen- was, dassenwasser etc. etc. In genoemde keuken werd een heer lijke cake gebakken in de Alho wonder- pan. Deze was voor de knapste vrouw van Texel Wij kregen zo het idee, dat aan het eind van de avond de goede Sint was ge arriveerd. Ruim vijftig nuttige huishou delijke voorwerpen werden de zaal in ge dirigeerd. De firma Zegel, die voor de eerste maal een dergelijke show heeft verzorgd, kan op een geslaagde avond terug zien.

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 4