9 rocn het harL, De schipper van de Maartje Jacoba Toren op de Ned. Herv. kerk te De Waal s t ree kontvvi kke 11 ng Bouw goedgekeurd WOENSDAG 2 NOVEMBER 1960 TEXELSE 74e JAARGANG No. 7502 COURANT Uitgave N.V. v.h. Lanqeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mrr> De stemming aan boord van de „Maartje Jacoba" was zaterdagavond ge spannen. Verschillende malen hadden broer en zus mot met elkaar. Het gezeg de: Zo de ouden zongen piepen de jongen, kwam hier duidelijk naar voren. Schip per Jan Wolthuis en zijn vrouw, waren nu niet direct een voorbeeld van een harmonieus huwelijk. Hun opvatting over de opvoeding van de kinderen lag op een heel ander vlak. Schipper Wolt huis wilde dat zijn zoon Jan hem later zou opvolgen. Dat zijn zoon op een eigen tweede schip zou varen. Maar hij wilde ook dat zijn zoon daarvoor zou werken. Als matroos moest hij mee aan boord van het schip van zijn vader. Hij kreeg als zoon geen andere rechten dan die een matroos aan boord heeft. Hij moest slapen bij de bemanning en had de stuur man te gehoorzamen. Die stuurman was het knelpunt op de reis. Deze knaap was een oude kennis van de verloofde van Jan. Dit brengt aan boord van de Maartje Jacoba veel opschudding. Moeder Wolthuis wil van haar zoon een papkind maken en werkt vader te gen. De dochter op het schip, Maartje, heeft een zelfde natuur als haar vader en zij port haar broer op te werken zo als vader dat wil. Daarbij komt dat Maartjes hart sneller gaat kloppen als de stuur man in de buurt komt. Jan lokt eindelijk een gevecht uit met de stuurman. Alles wat de stuurman vraagt wordt geweigerd. Ook de overige bemanning wordt hierin betrokken. Als het schip is ingevroren komt het tot een botsing tussen de zoon en de stuurman. De stuurman wil hem nog sparen maar Jan valt en komt zo ongelukkig terecht dat de dood het gevolg is. Maar ook door dit gebeuren komen vader en moeder Wolthuis niet tot el kaar. Het schijnt dat moeder Wolthuis het verlies van haar zoon niet te boven zal komen. De schipper zet toch zijn plannen door en door hard werken weet hij een nieuwe tweede schuit in de vaart te brengen. Maar wie zal er op het schip varen? Daar wordt over gesproken onder de bemanning en de vraag komt bij hen op, wie zal er stuurman zijn? Na het ge beuren met de zoon is de bewuste stuur man, Evert Jan, verdwenen. Die zal ge rust niet terugkomen. Deze stuurman komt echter wèl terug. Als moeder Wolt huis dit hoort, gooit ze haar man voor de voeten dat hij geen hart heeft. Hij heeft nooit van zijn zoon gehouden, ja.hij is de moordenaar van zijn zoon. De schipper tracht zijn vrouw duide lijk te maken dat er nog een dochter is en dat deze dochter ook recht heeft. Hij ziet in de stuurman een goede echtgenoot voor zijn dochter. Maartje is verkikkert op hem. Als schipper ziet hij reeds zijn wens vervuld, zijn dochter op een eigen schip met een bekwaam zeeman. Deze stuurman heeft geheel geen belangstel ling voor de dochter van de schipper. En als net voor de eerste reis het meisje van de overleden zoon afscheid komt nemen van de schipper en zijn vrouw komt zij in gesprek met Evert Jan, de stuurman. In een omhelzing treft later moeder Wolthuis het span aan en dan is haar woede ten top gestegen. Ze jaagt ze met verheven stem de kajuit uit. Dit is voor schipper Wolthuis een tegenslag. Maar uit een gesprek met Maartje blijkt dat Evert Jan haar nog nooit iets gevraagd heeft. En na deze hele geschiedenis zegt de schipper dat het de stuurman zijn laatste reis zal zijn. De heer C. Witte Dzn, sprak zaterdag- CURSUS VOOR SINTERKLAZEN Nooit te oud om te leren, ook onze goede Sint niet. De vraag komt al weer boven: Wat doen we met Sinterklaas. Van 22 - 24 november kunt U op de Volkshogeschool te Bergen terecht om U te bezinnen op dit feest. Een belangrijk onderdeel van het programma zal be staan uit het maken van kleine cadeau tjes (van emaille, hout, kurk en biezen). Tevens wordt aandacht besteed aan het verpakken. Inleidingen en discussies worden ge houden over: „Hoe vieren wij feest" en „Mijn ervaringen als Sinterklaas". Opgave aan de Volkshogeschool te Bergen. Kosten voor deze cursus zijn ƒ21,—. „SCHIP OP STRAND" Den Hoorn Voor een avond van de Kleuterschool is het toneelstuk „Schip op strand" in studie genomen. Het is een spel in 4 bedrijven van Barend van der Veen. Ook deze avond wordt in januari gehouden. De regie is in handen van de heer G. Witvliet. AGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Woensdag 2 november Den Burg, „Texel", bridge-drive. Zaterdag 5 november Den Hoorn, „De Waldhoorn", avond t.b.v. de bejaardensociëteit. avond in „De Oranjeboom" als voorzitter van de toneelvereniging „Sint Jan" de hoop uit dat de aanwezigen zouden ge nieten. Wij moeten zeggen dat wij hebben ge noten. Een prima spel werd gegeven. Be langrijk was dat de regisseur, de heer P. Luijckx, in het laatste bedrijf verschil lende taferelen had geschrapt, zodat er een vlot eind kwam. Het begin was wat traag en de spelers waren niet allemaal even rolvast. Het spel van Wim Visser als zoon, was goed, hij bracht vader en moeder in op stand. Zijn houding was aanvaardbaar en wij begrepen de reactie van het pu bliek helemaal niet toen hij als slacht offer van een vechtpartij door de kajuit werd gedragen. Misschien moet de stich ting cultureel werk Texel eens een cur sus geven voor het publiek. Want het moet hinderlijk voor spelers en regisseur geweest zijn zoals er onjuist gelachen werd bij sommige voorvallen in dit stuk. Het décor was prima verzorgd en schipper Wolthuis, de heer C. Witte (de grote zullen wij maar zeggen), voelde zich voor de patrijspoorten goed op zijn gemak. Z'n spel was prettig, jammer dat hij zich zo nu en dan met de namen ver sprak. Zijn vrouw, ook een oude bekende op de planken, mevr. N. Keesom-Log- man, had een moeilijke rol. Maar zij was de enige van de spelers, die van een goede grime was voorzien. We hebben van haar spel genoten. De dochter Maar tje, mej. R. Leijdekkers, boeide ons ook. Hier vooral was het jamemr dat de gri meur zich er met een Jantje van Leiden had afgemaakt. Waarom moet iemand, die normaal niet buiten een bril kan op toneel deze aflaten? Haar gezicht werd nu getrokken; dit kwam vooral uit toen zij dat verbandje om de vinger van Evert Jan moest leggen. Haar snedigheid tegen broerlief was treffend. De heer H. Schrama als stuurman Evert Jan, was de persoon, die wat be reiken wilde in het leven. Dat kwam in zijn spel eveneens naar voren. De overige spelers, bemanning aan boord van de Maartje Jacoba, hadden weinig of geen zeemansbloed. Dit kwam zeker door de zeer slechte grime. Maar niettemin hebben K. Vinke, bootsman; K. de Grave, eerste machinist; H. van Swinderen, tweede machinist; N. Luijcken, matroos; A. van Heerwaarden als kok en M. van Heerwaarden als Iwan de Rus, met mej. H. Smit als vriendin van Jan er mede toe bijgedragen het stuk „De schipper van de Maartje Jaco ba" tot een boeiend geheel te maken. Sint Jan kan terugizen op een goed ge slaagde avond, die met een prettig bal werd besloten. Het „tot ziens" van de voorzitter zal zeker weerklank vinden. GESPREKSAVOND TE DEN HOORN Vrijdag 11 november zullen B. en W. gemeente-secretaris en de directeur van gemeentewerken bewoners van Den Hoorn en Omstreken antwoorden op hun vragen. Deze gespreksavond vindt plaats in „De Waldhoorn". FILMNIEUWS: „EN EEUWIG ZINGEN DE BOSSEN" Het was een hele toer voor de bios- coop-exploitante, de prachtige film: „En eeuwig zingen de bossen" te bemachti gen. Overal waar de film draaide werd hij langdurig geprolongeerd. Daarom kunnen Texelse liefhebbers dit bijzonder mooie werk reeds vrijdagavond gaan zien. Genoemde film zal tot dins dagavond worden gedraaid in Texels Bioscoop Theater. Miljoenen mensen lazen de roman, de wereldbestseller: „Het geslacht Björden", die als triologie de beroemd geworden boeken bevat: „En eeuwig zingen de bossen", „Winden waaien om de rotsen" en „De weg tot elkander", van Trygve Gulbrandssen. Dit meesterwerk kunnen we thans op de film bewonderen. We menen geen beschrijving van de inhoud te moeen geven. Men moet deze pracht film in kleuren gaan zien. Zondagmiddag: „MET STALEN VUIST" Voor de liefhebbers van een western. Een keiharde film, waarin het recht tenslotte zegeviert. Nederlandsnieuws O.a.: Nieuw Burgerweeshuis in Am sterdam; Het wereldkampioenschap Dammen 1960, veel belangstelling voor eerste ronde; Internationale Moto-cross in St. Anthonis; Kantelproeven met nieuwste reddingboot; Hoog water brengt ongerief op vele plaatsen, Mark en Din- tel buiten hun oevers. Wereldnieuws O.a.: Nederlands initiatief in Ierland; Het Koningspaar van Thailand in Parijs; Een politieke moord in Japan; De tele foon gaat vertalen; Anti-Oostenrijkse be toging in Rome; Kleding voor schoot honden; Spaans kampioenschap onder- watervissen; Rodeo in de gevangenis. BIJ HET VERSCHEIDEN VAN VRIEND RU SSELBERGHE „De ouwe Rijs" of de „ouwe", zoals wij van de plas hem noemden, is niet meer. Moeilijk aan te nemen. Stonden we niet als stille getuigen aan zijn, met tal loze bloemstukken overdekte groeve? Het valt niet mee als vreemde in de Texelse gemeenschap in te burgeren. „Rijs" slaagde hier wonderwel in, een vriendelijk woord voor iedereen, voor arm en rijk. Voor de vreemde een eigenaardige ver schijning op het water, met zijn helgele oliejas en zijn wapperende haren, in de soms stormachitge Zuid-Wester van onze grillige zomer. Onder zulke omstandgiheden zei hij altijd: „Henk, let je af en toe eens op ons!" Graag hadden wij soms veel voor hem over; hij was een uniek persoon in ernst en luim. Wie herinnert zich niet het onvergetelijke moment, onder de goede visvangst, dat „Rijs" onder oorverdovend gejuich, met gekromde hengel een grote fles bier aan de diepte ontrukte. Diep lag soms zijn scheepje in het water van de vrienden, die hij liet mee genieten van zijn liefhebberij, de hengel sport. Zo diep heeft ongetwijfeld ook zijn levensschip gevaren, vol beladen met vrienden, die hem op handen droegen. We zullen je missen „Rijs" op de plas! Henk A. Beumkes 't Horntje, 31 oktober 1960. TWEE SCHOOLAVONDEN Den Hoorn Leerlingen van de Jan Drijverschool zullen op 13 en 14 januari opvoeren „De gelaarsde kat". Succes met de studie, jongens! ONTSMETTEN VAN POOTGOED Vrijwel ieder voor- en najaar zie je in de vakbladen het advies aan de landbou wers om het zaaizaad te ontsmetten. Dit geeft aanleiding tot de gedachte, dat er blijkbaar nog steeds heel wat landbou wers zijn, die hun zaaigranen niet ont smetten. Naar ik meen is het geen groot spraak als ik zeg, dat het zaaigraan op ons eiland voor practisch 100% ontsmet wordt vóór het wordt uitgezaaid. En daar dit ontsmetten vrij algemeen door hande laar of coöperatie wordt verricht, mogen we tevens wel aannemen, dat het goed gebeurt. Het bovenstaande kan zeker niet ge zegd worden van het pootgoed. Integen deel! Slechts een zeer klein gedeelte van het voor de verbouw van aardappelen be stemde pootgoed wordt op ons eiland ontsmet. En wij menen wel te mogen zeggen, dat er in dit opzicht een achter stand ten opzichte van de bedrijven op de vaste wal is te constateren. Is hier reden voor? Als wij-het over de ontsmetting van pootgoed hebben, dan denken wij in de eerste plaats aan het voorkomen van rhizoctonia. De meeste aardappeltelers kennen deze ziekte wel. Vooral het aan wezig zijn van de zwarte sclerotiën op de knollen wijst er op, dat we met deze ziekte hebben te maken. Is het nu zo, dat deze ziekte zo weinig op ons eiland voorkomt, dat daaruit de geringe belangstelling voor het ontsmet ten van pootgoed is te verklaren? Wij menen, dat het tegendeel het geval is! E enzeer groot gedeelte van het pootgoed op Texel vertoont de sporen van deze ziekte. Het komt ons voor, dat vooral de on bekendheid met de nadelige gevolgen van deze ziekte de oorzaak is, dat er voor het ontsmetten weinig belangstelling is. Mogelijk is het ook het feit, dat het ont smetten vrij veel arbeid vraagt en bij een verkeerde toepassing bovendien ge varen voor het pootgoed meebrengt eveneens een oorzaak, dat deze ziekte bestrijding niet populair is. De laatste jaren heeft men daarom gezocht naar bestrijdingsmethoden, die eenvoudiger uit te voeren zijn. Het blijkt telkens weer, dat bepaalde methoden er bij de landbouwers niet in komen, omdat ze nogal wat „rompslomp" geven. Wij den ken in dit verband aan het inkuilen met A.I.V.-zuur. Een methode, die zijn waar de al lang heeft bwezen, maar die bij de boeren nooit populair wordt. Wij heb ben wel eens de indruk, dat dit bij de tot nu toe gevolgde wijze van werken bij het ontsmetten van pootgoed ook 't geval is. Toch zijn we van mening, dat de be strijding van de rhizoctonia op ons eiland meer aandacht moet hebben. Het is daarvoor thans de tijd. Er zijn diverse goede middelen, waarover uw leveran cier U kan inlichten. Als U er toe over gaat en voor veel bedrijven is dit beslist nodig dan raden we U aan om de gebruiksaanwijzing, die bij het ont smettingsmiddel is gevoegd vooral goed te lezen. En mochten er nog moeilijkhe den zijn, dan is ook de landbouwvoor- lichtingsdienst altijd bereid U advies te geven. C. v. Gr. Vele Waalders zullen zich nog de avond herinneren van de 7de april 1945. Er was in die tijd een hevige strijd gaan de tussen de Georgiërs en de Duitsers. Toen eerstgenoemden de Bomendijk had den bezet, werden zij vanuit het Loods mansduin beschoten door de Duitsers. Bij deze beschieting werd helaas ook ge troffen de Nederlands Hervormde kerk, welke gebouwd was in de tweede helft van de 19de eeuw. In de loop van de avond brandde het gebouw geheel uit. De jaren na de oorlog werd er voor lopig Kerk gehouden in de pastoriezaal, in het huis, waar tegenwoordig de heer De Wolf, voorzitter der Kerkeraad, woont. Uiteraard werden er plannen gemaakt voor de herbouw van een nieuwe kerk. Tekeningen werden gemaakt en bestu deerd, tot men het eens was: een nieuw kerkgebouw, naar moderner inzichten gebouwd. Op 22 september 1950 vond de eerste steenlegging plaats: de bouw werd be gonnen. Echter generaal Eisenhower gooide roet in het eten: hij kondigde tijdens zijn bezoek aan ons land de „torenstop" af. Het materiaal, nodig voor kerktorens, kon zijns inziens beter ge bruikt worden voor de herbouw van wo ningen. De N.H. kerk te De Waal werd dus gebouwd, zonder toren. Dit was na tuurlijk voor de kerkelijke gemeente een teleurstelling, want de kerk was nu niet af. Vele besprekingen hebben plaats ge vonden met burgemeester C. de Koning. De kerktorens zijn nl. alle eigendom der gemeente. Het gemeentebestuur van Texel zat (en zit nog!) met grote finan ciële moeilijkheden. Men had zeer zeker begrip voor de verlangens van de Neder lands Hervormde Gemeente, doch men kon alleen alle medewerking toezeggen, nodig ter verkrijging van de rijkssub sidie. De burgemeester had in dezen meerdere besprekingen met de betref fende instanties te Den Haag. Toen eind september j.l. bij de Kerke raad bericht ontvangen werd, dat de re gering had bepaald, dat de lopende rijks subsidie, zou worden ingetrokken, als er voor 1 januari 1961 geen toren op de kerk was, togen burgemeester De Ko ning, ds. Waardenburg en de heer De Wolf naar Den Haag. Bij deze bespreking leek aanvankelijk alles naar wens te lo pen, doch even later bleek, dat het rijk niet genegen was bij te dragen. De bouw- en restauratiecommissie van de Ned. Herv. kerken was voor de bouw van een toren, maar de adviescommissie bleek er tegen te zijn. Weer besprekingen; de aanhouder wint. Zo is het ook hier gegaan. Vorige week dinsdag werden de argu menten van bouw- en restauratiecom missie en die van de adviescommissie wederom breedvoerig besproken. Aan deze bespreking werd o.a. deelgenomen door ds. Waardenburg en mevr. Betsema, kerkeraadslid. De adviescommissie bleef op haar- standpunt staan en was niet genegen gunstig te adviseren. Wat zou nu de bouw- en restauratiecommissie doen? Het advies volgen, ja of neen? Na enige dagen van spanning kwam het verlossende bericht: bouwen! Groot was de vreugde in de Kerke raad. De kerk kan nu worden voltooid met een toren (zadeldak), waarin een klok komt. Een hele aanwinst voor het torenloze De Waal. Moge een en ander een grote steun zijn voor het gemeenteleven der Nederlands Hervormde Kerk te De Waal. INGEZONDEN Geachte Heer Redacteur, Vergunt U het mij dat ik inhaak op het praatje onder de pomp in de Tesse- laar, zaterdag jl. Ja? Daar gaat ie dan. U, NN van onder de pomp, noemt de Winkeliersvereniging en zegt: „Onbe kende gulle gevers hebben altijd mijn volle sympathie". Nu, dat is niet iets nieuws, want daar denkt ieder welden kend mens zo over. Maar met Uw en ons aller mening zijn de kleuters van Texel niet gebaat. Wil len die onthaald worden op een glo rieuze St. Nicolaas-intocht en daarnaast een tractatie ontvangen, dan zal er voor gewerkt en gegeven moeten worden. Nog steeds is het met zeggen alleen niet te doen. Bij diverse leden van de Burgse Win keliersvereniging was er de neiging even als verleden jaar, omdat zij en hun per soneel weer het gehele jaar gedraaid hadden door de inkopen van de Tesse- laars, hier een belangeloze geste tegen over te stellen. Voorgesteld werd te zorgen voor een luisterrijke intocht van de goede Sint, zodat het mogelijk zou zijn, dat daar alle kleuters en eerste klassers van de scho len van konden genieten. Dit was ak koord. Ieder van de 24 aanwezige leden kreeg een blanco briefje. Verzocht werd, hierop alléén het bedrag in te vullen wat ze, voor één en ander over hadden. Dus NN geen naam vermelden. Wel het ver zoek het ingetekende bedrag over te ma ken op rekening van de Rotterdamsche Bankvereniging. Bestuur noch een ander lid krijgt inzage van de namen. Zo is het verleden jaar ook gebeurd en ieder heeft het ingetekende bedrag overgemaakt. Weet U, NN, wat het totaal was van de opgetelde bedragen, ƒ1400,Ik ben er trots op voorzitter te zijn van een ver eniging, waarvan de aanwezige leden voor dit doel dit bedrag belangeloos be schikbaar stelden. Waarom dan namen in de Courant? Dit is een zakelijke aanspo ring tot die winkeliers 'of bedrijven, die menen geen lid van onze vereniging te kunnen zijn. Onzes inziens kan ieder hunner voor dit doel wel meedoen. Want er is nog geld tekort. Het gaat er om (zo wij hopen dat het weer ook meewerkt) 650 kinderen een onvergetelijke herinnering voor hun le ven mee te geven van de intocht van St. Nicolaas op Texel. Dus NN en de vele anderen, die het met Uw zienswijze eens zijn, niets staat in de weg om Uw bijdrage voor het sla gen van dit aloude festijn over te maken op bovengenoemde Bankrekening. Verder loop ik al te lang mee om niet te weten: Dat uit iedere bloem door de bij honing en door de spin gif wordt ge zogen. J. Agter 18 mei 1952 werd de Waolder Hervormde kerk in gebruik genomen. Een kerk zonder toren. Het ziet er nu naar uit dat ook dit bedehuis zal worden afge bouwd.

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 1