9 rocn /wa in het harL, Waddenconferentie 1960 uitstekend geslaagd Organisatie persoonlijke triomf voor directeur Fortgens Hartelijk welkom voor deelnemers W addenconferentie ZATERDAG 12 NOVEMBER 1960 TEXELSE 74e JAARGANG No. 7505 COURANT Uitgave N.V. v.h. Lanqeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren! Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 4- 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm We moeten waken voor tè eenzijdig gerichte propaganda in het buitenland Onder voorzitterschap van de heer J. Schönfeld uit Vlieland vond jongstleden woensdag in de zaal van „Casino" de eigenlijke waddenconferentie plaats, een samenkomst van een groot aantal men sen, die allen op de een of andere wijze te maken hebben met of zich interesse ren voor de problemen rondom onze vijf Waddeneilanden. Het is geen wonder dat deze conferen tie steeds meer deelnemers trekt. Kwade tongen, die beweren dat de „samenscho ling" van al die mensen zich beperkt tot een uitwisseling van algemeenheden, in houdloze toespraakjes, een en ander ge ïllustreerd met een fiikse borrel, hebben beslist ongelijk! Met grote ernst worden de Wadden- problemen benaderd, en die problemen zijn niet gering in aantal. Ter conferentie werden besproken de conclusies der ver gaderingen van de verschillende secties, die op de dag ervoor hadden plaats ge vonden. Bliksemtempo De conferentiedeelnemers vonden reeds des morgens om 9 uur op hun ta feltje de gestencilde conclusies der sec tievergaderingen, die slechts enkele uren ervoor hadden plaatsgevonden. Terecht mochten de heer Fortgens en zijn staf daarvoor een compliment incasseren. De organisatie van deze conferentie wordt steeds grootser en wij zijn er nu al benieuwd naar of Terschelling, dat in 1961 het ontvangend eiland zal zijn, de zaken op gelijkwaardige wijze zal weten aan te pakken. ANWB: ondeugend? De heer G. v.d. Weyde van de ANWB heeft het tijdens de vergadering tamelijk zwaar te verduren gehd. Unaniem had de vorige avond gehouden algemene leden vergadering van de Waddenfederatie na melijk als haar mening uitgesproken „dat de vorm, waarin via de „Kampeerkam- pioen" en daarop volgend door de pers uiting wordt gegeven aan de wenselijk heid om de vier Friese Waddeneilanden te sluiten voor gemotoriseerd verkeer minder gelukkig geacht werd, mede ge zien het tijdstip van verschijnen van „De Kampeerkampioen" (nl. vlak voor de Waddenconferentie red). Het ge wraakte artikel in „De Kampeerkam pioen" plaatsen wij elders. Overigens: welk een prachtige reclame maakt genoemd blad met zijn speciale waddennummer voor onze eilanden! Het heeft ons een beetje verbaasd dat die kant van de zaak ter vergadering in het geheel niet naar voren kwam. Daaraan is weer te zien, dat hij die (veel!) goed doet bij het maken van een fout voor zover daarvan sprake is in dit geval hij daaraan dubbel en dwars herinnerd wordt. Na opmerkingen van de heer Vroom, voorzitter Horeca-sectie,: „U bent hier als gast, U moest niet met voortijdige voor stellen komen" en van de vergadering- voorzitter Schönfeld: „berichten hebben ons min of meer onaangenaam getrof fen" verdedigde zich de heer Van der Weyde met de stelling, dat de ANWB er stellig niet op uit is de lakens uit te de len. Naar aanleiding van het artikel in de Kampeerkampioen had het ANP ge beld om informaties. Het antwoord had geluid, dat het niet aan de ANWB was dit verder ter tafel te brengen, maar het ANP had daarna in de berichtgeving de zaken voorgesteld alsof er van een voor stel van de ANWB sprake was. De ANWB vindt het moment van verschij ning juist wèl goed. Burgemeester Okkinga van Terschel ling vond dat niet. Er was een telegram van een meneer uit Zeist gekomen met de mededeling, dat hij voor zich en zijn gezin vakantiegelegenheid op Terschel ling had besproken; mocht echter het autoverbod van kracht worden, dan kwam zijn aanmelding te vervallen. Ove rigens vond de heer Okkinga het nu voor een debat niet de geschikte gelegenheid omdat niemand nog tijd kon hebben ge vonden zich op 't onderwerp te beraden. ANWB èn Waddenfederatie zullen het in studie nemen. Secretaris Beemster- boer hoopte dat de ANWB haar stand punt schriftelijk aan de diverse belang hebbenden zou doen toekomen. Sectie kamperen Nadat de secties Middenstand, Politie/ Justitie en Horeca hun conclusies vlot zagen passeren, kwamen de tongen weer los bij de kampeerproblemen. Het feit dat een kampeerder op gemakkelijke wijze meer dan één kampkaart schijnt te kunnen verkrijgen, verdroot de heer Vroom. De heer Van der Weyde maakte daarop duidelijk dat het onmogelijk was een centrale kartoteek aan te leggen. Er zijn ongeveer 1,3 miljoen kampeerkaar- ten in omloop! Wèl is er een zwarte lijst van de kampeerders wier kaart is inge trokken. Waterdicht is het systeem niet maar het werkt zo goed als een systeem, waarbij zulke enorme aantallen gemoeid zijn maar werken kan. De „terreur", waarover in de pers is geschreven, welke terreur dan zou zijn bedreven door aan tallen nozemachtige jongelieden, achtte de heer Van der Weyde sterk overdreven. De sectie kamperen vergaderde onder leiding van de heer H. Verdouw, secre taris van de Nederlandse Kampeerraad te Amersfoort. De conclusies van de ge houden vergadering zijn van belang- Geen „avondklok" Men concludeerde dat: a. Het instellen van een avondklok discri minerend werkt en reeds om die reden als ordemaatregel van de hand moet worden gewezen; b. De uitvoerbaarheid betwijfeld moet worden aangezien een doelmatige con trole de daartoe bevoegde autoriteiten voor grote moeilijkheden zal stellen, nog daar gelaten of zelfs al zou de controle mogelijk zijn, het gewenste effect zou kunnen worden bereikt; c. Gevreesd zou moeten worden dat het instellen van een avondklok de proble men zou verplaatsen naar de kampeer terreinen zelf waarvan tot nu toe zeker gezegd kan worden dat in het algemeen daar geen ernstige ordeverstoringen zijn voorgekomen. d. Veeleer de exploitanten zelf in samen werking met de politie zullen dienen mede te werken waartoe zij ook be reid zijn de ordeverstoorders te signa- Teren en de noodzakelijke maatregelen tegen hen te treffen, zoals intrekken van kampkaart en desnoods verwijderen van het eiland door overal verblijf te ont zeggen aan dezulken. e. Ook de exploitanten van gelegenhe den, welke door onverantwoorde exploi tatie zouden kunnen bijdragen aan orde verstoringen, moeten gewezen worden op hun verantwoordelijkheid, niet slechts in het algemeen belang, maar ook in ver band met hun eigen bedrijfsvoering. Gepaste recreatie f. Meer dan tot nu toe zullen de exploi tanten van kampeerverblijven zich die nen te bezinnen op mogelijkheden, aan hun gasten gepaste recreatie te bieden, zijnde dit middel om de neiging tot wan ordelijkheden de kop in te drukken. De kampeerstijl van sommige jongelui zou daardoor verbeterd kunnen worden en het effect op de overgrote meerderheid van goedwillende jongelui zou groot kun nen zijn. De vergadering acht het noodzakelijk in dit verband de Nederlandse Kampeer- kaartencentrale behulpzaam te zijn door middelen te vinden waardoor intrekikng van kampkaarten wegens orde-versto ringen snel gesignaleerd kunnen worden en aan alle betrokken ondernemers kan worden doorgegeven. Met nadruk wijst de vergadering er op, dat de exploitanten categorisch gasten, die geen kampkaart of deugdelijke kampeervergunning be zitten, dienen te weigeren. Met betrekking tot het reserveren van plaatsen op kampeerterreinen is de ver gadering van oordeel, dat deze methode om zich tevoren van een plaats c.q. een goede plaats te verzekeren niet in over eenstemming is met het algemeen ge bruik bij en de aantrekkelijkheid van het kamperen. De vrijheid van de kampeerder is juist één van de grote aantrekkelijkheden. Af gezien van het feit, dat om practische re denen het reserveren grote problemen met zich zou brengen men denke hier bij aan de veelvuldige dagelijkse muta ties, die op zichzelf elk reserveersysteem tot een onmogelijke administratieve zaak zouden maken acht de vergadering het reserveren van plaatsen op kampeer terreinen niet in algemene zin in over eenstemming met het kamperen als vorm van normaal toerisme. De grote toeloop naar de Wadden eilanden kan bij sommigen de indruk wekken, dat deze eilanden vol en overvol raken. Al komt het voor dat op sommige terreinen op sommige tijdstippen geen plaats meer is voor nieuwe kampeerders, de practijk geeft te zien dat er op die tijden doorgaans op andere terreinen nog genoeg plaats is voor de overflow, die zich bij een bepaald terrein meldt en daar geen plaats vindt. Aanbevolen wordt, dat de ondernemers op elk der eilanden medewerken aan een onderlinge informatie over de opname mogelijkheden, om op die wijze te voor komen, dat op sommige tijden de toe vloed van kampeerders niet verspreid BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 3 tot en met 10 november 1960 Geboren: Geertje, dv. Cornelis Daalder en Froukje Kampstra; Jacqueline, dv. Hendrik Bos en Irene van de Kerkhof; Barbara Mina, dv. Jacobus van Sijp en Rina Barhorst; Anita Elisabeth Theodora dv. Jan Kiljan en Wilhelmina Catharina Groen; Joannes Olaf Joseph, zv. Cornelis H. F. Duin en Cornelia D. van Kampen; Jacobus Theodorus, zv. Cornelis J. Hin en Barbera Witte. Ondertrouwd: Joseph Maria Bergman en Johanna Huisman; Harm Jan Ende man en Cornelia Catharina Brouwer. INGEKOMEN PERSONEN Margaretha Slot, van Baarn, Amster damsestraatweg 57 naar S 13; Jannetje Maat, van Beverwijk, Vondellaan 13 naar Schilderend 110, Den Burg; Filippus de Jonge (en gezin) van Rotterdam a.b. IJsselstroom p.a.van Duijlstraat 84a naar B 155. VERTROKKEN PERSONEN Imke Zeilstra, van C 117 naar Leeu warden, v. Ostadestraat 17; Geerdine A. Y. Gulmans, van Kogerstraat 88, Den Burg, naar Wormerveer, Oost Indiëkade 13; Dirk A. Ribbink, van Den Burg, Gast huisstraat 27 naar Woerden, Esdoornlaan 37 (en gezin); Jacob Pel naar Den Burg, Weverstraat 3 naar Apeldoorn, Beekber gen, Stoppelbergweg 40; Leendert Zwan, van De Koog, Ruijslaan 33, naar Deurne, Kampweg 4; Neeltje A. Langeveld (ev. Wetsteen), van Den Burg, Beatrixlaan 68 naar Callantsoog, Dorpsplein 6; Aafje Brak (ev Mantje) van E 99 naar Anna Paulowna, Breezand, Crocusstraat; Neel tje M. Koning, van S 22a naar Haarlem, Kloppersingel 133. AGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Zaterdag 12 november Den Burg, Oranjeboom, Rederijkers kamer U.D.I. voert op „Tropenhel". Zuid-Eierland, bazar ten bate van de N.H. Kerk, in de kapel. Den Burg, Dorpshuis, 3 uur, Verkoopdag Ned. Herv. zusterkringen. Zondag 13 november Den Hoorn, De Waldhoorn, Derde Instuif- avond. Maandag 14 november Den Burg, Dorpshuis, Cursusavond be- stuurdersbond NW: „Bezitspreiding". Den Burg, „De Zwaan", R.-K. Ontwik kelingsclub over „Psychiatrie". Oosterend, o.l. school, Da. Reinhold spreekt over „Israël" voor Ontwikke lingsclub (met dia's). Dinsdag 15 november Den Hoorn, De Waldhoorn, St. Nicolaas- show middenstand. Den Burg, Aula J. P. Thijsseschool, Pro- paganda-avond Ned. Ond. film voor N.O.V. Den Burg, Landbouwschool, de heer P. Glas spreekt over „Praktisch bedrijfsbe heer". Den Burg, Oranjeboom, filmavond 't Nut met „Aparte tafels". Den Burg, „Texel", Toneelavond toneel club „Friso" voor Fryske Krite. De Waal, Dorpshuis, 2 uur. Verkoopmid dag DG. zusterkringen De Waal en Eier- land. Woensdag 16 november Den Burg „Texel", bridgedrive. Den Hoorn, De Waldhoorn, St. Nicolaas- show middenstand. Zd.-Eierland, Vliegveldhotel, de heer J. C. Bruin spreekt en filmt over Frankrijk voor Plattelandsvrouwen. Donderdag 17 november Den Hoorn, De Waldhoorn, St. Nicolaas- show middenstand. Vrijdag 18 november De Waal, Dorpshuis, Toneelver. 't Ama teurtje voert op „Eerste gewin is katte- gespin". Den Burg, Landbouwschool, Ds. van Sluijs spreekt voor Plattelandsvrouwen. Zaterdag 19 november De Waal, Dorpshuis, Toneelver. 't Ama teurtje voert op „Eerste gewin is katte- gespin". De Cocksdorp, De Hoop, Toneeluitvoering S.V.C. Den Burg, start Nachtrit MAB-club. wordt over de totale accommodtie. De kampeerders, die een bepaald terrein willen bezoeken hebben kort na hun aankomst genoeg gelegenheid op het ter rein van hun keuze als het daar wat minder druk wordt een plaatsje te vinden. Het ligt naar de mening van de verga dering op de weg van de V.V.V.'s om zo dit al niet gebeurt tijdig in het land informatie te geven omtrent de mate van de bezetting van de kampeerterreinen binnen het werkgebied van de betrokken V.V.V.'s. Wellicht kan een gezamenlijke informatiedienst voor het gehele Wad dengebied in de toekomst met vrucht werkzaam zijn. Voor zover dit al niet geschiedt, wordt de Gemeentebesturen aanbevolen, reke ning houdende met de reële mogelijk heden, om te zien naar meerdere terrei nen die de te verwachten toename van kampeerders kunnen opvangen. (Zie vervolg pagina 2) Burgemeester C. de Koning verwelkomde op de haven de deelnemers aan de Waddenconferentie. Op de achtergrond de Margaretha Sinclair band. Zo heeft Texel deze week drie dagen in het teken gestaan van de Wadden. Vijf eilanden, die nauw aan elkaar zijn ver bonden. Dat is ook op de gehouden Wad denconferentie weer duidelijk gebleken. Eilanden, die ieder hun eigen problemen hebben maar toch ook schappelijke veel gemeen. Burgemeester C. de Koning sprak in zijn begroetingswoord namens het ge meentebestuur van een „gemeengoed der Waddeneilanden". Het verheugde hem, dat er steeds meer belangstelling is. Hieruit blijkt dat door samenwerking veel is te bereiken. Dit woord van welkom sprak de bur gemeester in de aula van de Jac. P. Thijsse-school, waar het voltallig ge meentebestuur en de gemeentesecreta ris, de vele genodigden feestelijk ont vingen. Vooraf had de begroeting op het ha venplein plaats gevonden door een hoofdbestuurdelegatie van de V.V.V. Texel. De drumband van de Margaretha Sinclair verzorgde op een prima wijze de taptoe, waar onze buren van stonden te rillen, niet van de kou, maar kennelijk van de prestaties, die zij blijkbaar niet hadden verwacht. Sectievergaderingen Tijdens de eerste avond werden de vergaderingen gehouden van de verschil lende secties. In diverse zalen in Den Burg waren de belanghebbenden onder gebracht om daar de problemen te be spreken zoals: Rust op kampeerterreinen; Wel of geen auto's op de eilanden; nieu we federatiefolder etc. Op de ledenvergadering van de Wad denfederatie, die gepresideerd werd door de heer J. Schönfeld, waren de meningen verdeeld over het bericht van de ANWB, dat de toelating van auto's en bromfiet sen op de eilanden moest worden ver boden. De voorzitter, en ook de aanwezigen, waren van mening dat de ANWB geen voorstellen behoeft te doen. Er was een telegram ontvangen van een toerist, die voor 1961 reeds besproken had en met zijn gezin per auto naar één der eilanden zou trekken. Mag ik mijn auto niet mee nemen, dan verbreek ik hierbij het con tract, aldus het telegram. Mr P. van Krevelen, voorzitter VW- Friesland, was van mening, dat dit voor stel, al werd het onjuist ter tafel ge bracht, niet zonder meer van de baan moet worden geschoven. Iets dergelijks is ook in de studiecommissie ter sprake geweest. Hij stelde voor wel terdege aan dacht te besteden aan deze problematiek. Wij kunnen, aldus Mr. van Krevelen, in de toekomst al het gemotoriseerde vervoer niet opvangen. Terschelling was van mening dat er meer Jeugdleiders moesten komen. Uniforme regeling Terschelling en Vlieland waren voor een uniforme regeling betreffende de kampeerverordening. Als er op de eilan den een eenheid komt, zal dit het geheel ten goede komen. De avondrust moet vallen op een vervroegd tijdstip. De heer J. R. van Wijland was van mening, dat de rust op de terreinen moet worden be houden door het optreden van de betref fende exploitant. Wij mogen, aldus de heer Van Wijland, niet generaliseren. Rigoreus optreden treft ook de bonafide gast en kampeerder. Dat de reeds tien geleden voorgestelde kampeerwet er nog steeds niet is, werd ten zeerste betreurd. Federatie-folder Langdurig werd gesproken over de federatiefolder. Hiermee is een bedrag gemoeid van ƒ6000,Voorgesteld werd de bijdrage van de plaatselijke WV aan de federatie eenmalig te verhogen, zodat door de VW's 2500,bijeen komt. De provinciale Friese V.V.V. zal dan een zelfde bedrag worden gevraagd, terwijl men de ANW zal verzoeken het reste rende te willen financieren. Of de bestaande folder zal worden her drukt, of dat er een nieuwe ter tafel zal komen, wordt door het bestuur nader bezien. TONEELAVOND IN „DE HOOP" Zaterdag 19 november a.s. zal te De Cocksdorp het toneelspel „Levensscha- duwen" van Joh. v. Eekelen worden op gevoerd door de toneelgroep van S.V.C. onder leiding van B. v.d. Beek. Door medewerking van de nieuwe eigenaar van Hotel „De Hoop", de heer Kanis, is het weer mogelijk om dergelijke avonden te organiseren. Daar De Cocksdorp nog geen toneel vereniging rijk is, heeft het bestuur van SVC gemeend om U deze herfst een to neelavond aan te bieden. Bewoners van het hoge Noorden be zoekt deze avond. U zult na afloop te vreden huiswaarts gaan. Kaarten zijn verkrijgbaar bij C. de Waard. (Zie adv.) UITVOERING „HET MASKER" UITGESTELD De toneelgroep „Het Masker", die op zaterdag 26 november een blijspel zou brengen, heeft de datum van de uitvoe ring, in verband met familieomstandig heden van een der leden, nu bepaald op zaterdag 17 december a.s. DIENSTREGELING T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.30 13.00 15.30 18.00 VanDenHelder: 6.30 9.15 11.40 14.20 16.40 19.35 Op zon- en alg. erk. chr. feestdagen: Van Texel: 7.40 11.00 16.00 18.25 VanDenHelder: 9.15 12.10 17.15 19.35 SLIPGEVAAR De burgemeester van Texel maakt weggebruikers erop attent, dat zij, die bij het verlaten van wei- of bouwland de bedoeling hebben de openbare weg te gaan berijden, gehouden zijn de wiel banden van hun voertuigen te ontdoen van klei, leem enz., zulks ter voorkoming van slipgevaar op de wegen. Texel, 9 november 1960. De burgmeester, C. DE KONING CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 16 november a.s. worden de moeders van Den Burg en Oudeschild verwacht tot 13 tot 16.30 uur. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER ELLAS (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER SIEBINGA (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Dierenartsen: J. DORRESTIJN, te! 2455 (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) BEHANDELINGMETHODES IN PSYCHIATRISCHE INRICHTINGEN Maandag 14 november a.s. komt voor de R.-K. Ontwikkelingsclub in „De Zwaan" de Rector van een van de groot ste psychiatrische inrichtingen in Neder land, n.! „Coudewater" te Rosmalen, spreken over de behandelingsmethodes in deze inrichting. Gezien de recente arti kelen in de dagbladen over psychopaten en hun nogal opschudding verwekkende handelingen, is het onderwerp actueel en zeker leerzaam!

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 1