9 roen in het harL, Dames Hoornder Middenstandsshow een lust voor het oog Het Monument streekontwikkeling handen hamea-gcliiGE35) ZATERDAG 19 NOVEMBER 1960 TEXELSE 74e JAARGANG No. 7507 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren! Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 4- 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Het was de vierde maal, dat de Hoorn der middenstanders in het Dorpshuis „De Waldhoorn" een expositie hebben ge houden. „Al doende leert men". Dit was zeker van toepassing, want de stands waren nog mooier dan vorig jaar. Zeven winkeliers, die hun waren op aanneme lijke wijze hadden tentoongesteld. De animo bij de middenstanders wordt ieder jaar groter. Jammer dat de ruimte in het gebouw niet van elastiek is, want dan zouden de winkeliers het volgend jaar nog grootser voor de dag komen. Een import-Texelaar vertelde ons eens dat ze blij was uit Den Hoorn te zijn vertrokken, je kunt er niets kopen. Wij moesten tijdens onze wandeling langs de stands aan dat gezegde denken en wisten gelijk dat het een leugen was. Niet zo'n kleintje maar een knoert. Want wat er allemaal was uitgestald door de diverse winkeliers, dat kunnen wij in twee kolom niet neerschrijven. De fa. Klaas Boon Zoon had een geweldige sortering nuttige geschenken voor de Sint. Handschoenen, schorten, overhemden, dassen, vloerkleden en zo zouden we door kunnen gaan. Zijn naaste buurman (in de zaal) H. Troost, toonde de vering van een brom mer. Pietje Pelle op zijn Gazelle werd achterna gezeten door een koe, maar na tuurlijk is een Gazelle rijwiel niet te ver slaan. De heer E. Groot toonde zijn VIVO- waren. De Sint had een rijke keus in grote en kleine „taaie vrijers". Drie fles sen heerlijke wijn in een pracht trommel heeft hij zeker door Piet in de zak laten stoppen. De firma G. de Wit Zoon vertelde de Goede Bisschop hoe hij zijn pepermoppen moet invriezen en zijn was door de cen trifuge moest doen om zo min mogelijk tijd te verliezen. „Vooral in Holland, Sint, met die vele regendagen, is dit een uitkomst", zo sprak als goed verkoper De Wit Sr. „Elf maal dubbel sparen" was de leus van de Spar-kruidenier, de heer B. Tim mermans. Niet alleen voor een pondje suiker, maar ook voor rookartikelen de zaak. Diverse Hoornders hebben nu reeds hun bestellingen gedaan om teleurstel ling te voorkomen. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 10 tot en met 17 november 1960 Geboren: Eelco, zv. Hendrik J. Collou en Johanna Stiibener; Elisabeth Agatha, dv. Cornelis Gieles en Anna H. Idema; Freddy, zv. Jacob Mosk en Gerritje Steunebrink; Otto Jan, zv. Cornelis Goënga en Fokeliena P. Vos; Albertus Wilhelmus, zv. Cornelis J. Barhorst en Theodora Bakker. Overleden: Jacob Boon, oud 89 jaar; Hendrik Reijer Daalder, oud 78 jaar, echtgen. van Neeltje H. Zuidewind. INGEKOMEN PERSONEN Johannes P. van der Gulik (en gezin) van Amsterdam, Jac. v. Lennepkade 240 III naar W 27; Lisa Soewito, van Den Haag, Wassenaarsweg 237 naar Weverstraat 71b Den Burg; Dirk J. Witte, van Hoorn, Drieboomlaan 324 naar Kerkplein 2, Oosterend. VERTROKKEN PERSONEN Joannes Buisman, van Den Burg, Wilhel- minalaan 84 naar Den Helder, Beiier- stroomweg 8; Maria Beerling (ev. Buis man) van Den Burg, Molenstraat 28 naar Den Helder, Beilerstroomweg 8; Alida H. Walraven (ev. Trap) van Den Burg, De Zes 12 naar Wisch Varsseveld, Doetin- chemseweg 57; Cornelis Broekhuijsen, van Den Burg, De Zes 12 naar Wisch, Varsseveld, Doetinchemseweg 57; Hende- rikus de Jong van Den Buig, Keesomlaan 3 naar Leeuwarden, A. Steilingwerfstraat 91; Johanna Wentel, van O 118 naar Den Helder, Wilhelminastraat 1. MAMEA.C ruw oI tchroo) ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER SCHALKWIJK (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER RENOUT (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Dierenartsen: J. DORRESTIJN, tel. 2455 (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) aangifte voor de dienstplicht De aandacht wordt er op gevestigd, dat de in 1942 geboren mannelijke personen, die in een Nederlands bevolkingsregister zijn (of behoren te zijn) opgenomen en geen bewijs van inschrijving voor de dienstplicht hebben ontvangen, verplicht zijn zich vóór 1 januari 1961 aan te mel den ter gemeente-secretarie. In de kleine zaal van het Dorpshuis hadden de Gebroeders Goënga hun stand ingericht. De heer M. Goënga wilde als slager niet achter blijven en ook zijn kunnen tonen. Nu zijn stand was het aan zien waard. Keurig opgemaakte vlees pasteien, diverse soorten worst en ver schillende reclames. De heer Goënga heeft in zijn stand getoond dat ook de Hoornder slager met een open kraam kan werken. Zijn broer, de heer L. Goënga, is de man van „de kleine zaak met de meeste waar". In een hoek van zijn stand had hij een boom geplaatst met Wildebras poppen. Diverse poppen zijn- er uitge sprongen, zomaar in de armen van een dat blijft een verrassing. Of U nu een strijkplank nodig hebt of een koffie pot, een spel of een boek, fles parfum of een stuk zeep, in Den Hoorn kunt U het kopen. De leus: „Koop in den vreemde niet, wat eigen plaats U biedt", is ook voor de inwoners van Den Hoorn van toepassing. FILM VAN 125 JAAR POLDER EIERLAND Woensdag 16 nov. heeft de afd. van de Bond v. Plattelandsvrouwen De Cocks- dorp-Eierland haar ledenvergadering ge houden in het vliegveldhotel. De opkomst was zeer goed. Dames gaat zo voort. De avond werd verzorgd door de heer J. C. Bruin, die ons films liet zien van zijn reis naar Spanje en Lourdes. Ook liet de heer Bruin ons een kijkje nemen in de arena, waar de stierengevechten plaatsvinden. Het is een vreselijk luguber aanschouwen. In Spanje heerst nog grote armoede. Van Spanje bracht de heer Bruin ons naar Lourdes. Na de pauze liet de heer Bruin ons nog enige films zien van ons eigen Gouden Boltje, waarbij ook de film was van de optocht van het polderfeest. Het geheel was zeer interessant. KLEUTERS VAN DEN BURG HEBBEN SINT NICOLAAS REEDS GEZIEN De kinderen van de drie kleuterscholen te Den Burg hebben woensdagmiddag de Sint reeds gezien. Hoog op zijn schimmel gezeten kwam hij deklas binnen. De firma Jan Agter had in de drie schoolgebouwen een televisietoestel ge plaatst en zo waren de kleuters in de gelegenheid de Goed Heilig Man in Rot terdam te zien arriveren. Een leuke ver rassing voor de jeugd. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 23 november a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht cp de volgende uren: Den Hoorn 1.15 uur; Oosterend 2.00 uur; De Cocksdorp 3.00 uur; De Koog 4.00 uur. AGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Zaterdag 19 november De Waal, Dorpshuis, Toneelver. 't Ama teurtje voert op „Eerste gewin is katte- gespin". De Cocksdorp, De Hoop, Toneeluitvoering SVC „Levensschaduwen". Oudeschild, ,,'t Skiltje", Teenagerba! Den Burg, start Nachtrit MAB-club. Maandag 21 november Den Burg, Dorpshuis, 8 uur, filmavond be j aardensociëteit. Oudeschild, 't Skiltje, bijeenkomst Ont wikkelingsclub. Dinsdag 22 november Den Burg, Dorpshuis, bijeenkomst Vrou wenbond N.V.V. Den Burg, Landbouwschool, forumavond over „Bedrijfsbeheer". Den Hoorn, „De Waldhoorn", filmavond J. C. Bruin over „De Balkan" Md.-Eierland, Oude school, vergadering buurtver. Md.-Eierland. Woensdag 23 november Den Burg, Oranjeboom, Grote Contact avond Texelse Coöperaties, spr. J. Lont. Donderdag 24 november Den Burg, Dorpshuis, fotoclub. Den Burg, Doopsgez. kerk, 8.15 uur Gemeenteavond. Vrijdag 25 november Den Burg, Texel, 2.30 u., dhr. Van Keulen spreekt over „Nieuwbouw" 8 uur dhr. Van Keulen spreekt over „Goed bouwen, goed wonen". De Koog, „De Toekomst", De Duinkah- ters voeren op „Erik en Irene" Den Hoorn, „De Waldhoorn", D.E.K. Muziek- en toneeluitvoering. Zd.-Eierland, kapel N.H. Kerk, Toneel uitvoering „De Oliekous" Zaterdag 26 november Oudeschild-Den Burg, Intocht van Sint Nicolaas. Den Hoorn, „De Waldhoorn", D.E.K. Muziek- en toneeluitvoering. De Koog, „De Toekomst", De Duinkan- ters voeren op „Erik en Irene" Oudeschild, Dorpshuis 't Skiltje, Ama teursavond t.b.v. het dorpshuis. Den Burg, Jeugdherberg „Panorama", Weekendcursus C.J.O.T. (INGEZONDEN) Medeburgers, Hoe vindt U het Monument dat straks de gevallenen moet eren? Mag ik mijn mening zeggen: voor dit doel schaap achtig. Hiermee is niet gezegd, dat het op zichzelf geen kunstwerk is. Maar wie zich de realiteit voorstelt van wat zich in die tijd afspeelde, zal toch met ons eens zijn, dat het toch wel erg moeilijk is aan schaapjes en herders te denken; en dan wat voor een schaap, het lijkt meer op een miereneter. Ais het dan toch een schaap moet we zen, zagen wij daar liever een ram met een paar ferme horens. Hierin zou toch nog iets van verzet hebben doorgesche merd. Met dank aan Redactie, N. de J. FORUMAVOND OVER GEMEENTEBELEID Burgemeester en wethouders van Texel delen mede, dat zij voornemens zijn om op dinsdag 29 november a.s., n.m. 8 uur in het dorpshuis „De Wielewaal" te De Waal in samenwerking met het dorps huisbestuur te De Waal gelegenheid te geven tot: het stellen van vragen met betrek king tot het gemeentebeleid, alsmede tot het verzoeken van een nadere toelichting met betrekking tot ver schillende onderdelen van dit beleid. De vragen dienen een algemeen karak ter te hebben; op persoonlijke problemen zal in het openbaar niet ingegaan kunnen worden. Burgemeester en wethouders spreken de verwachting uit, dat de vra gen een zakelijk en constructief karakter zullen hebben. FILMAVOND TE DEN HOORN Dinsdagavond zal de heer J. C. Bruin een filmprogramma verzorgen in „De Waldhoorn". Er zullen beelden worden getoond van de Balkan. De entree voor niet-leden is 75 cent, voor leden 50 cent. Gezien de ervaring van de heer Bruin zal ook deze avond zeker slagen. CURSUS MACHINAAL MELKEN De cursus machinaal melken gaat woensdag, 23 november a.s. van start. De les begint om 10.15 uur in het Dorps huis te Den Burg. Eventuele belangstel lenden kunnen zich bij de aanvang der les nog aanmelden. HANDELSREGISTER Onder nieuwe inschrijvingen lezen wij: Fa. Boekei en Bremer, Texel, Ooster end O 122a. Noordzeevisserij met kotter. Venn.: L. F. Bremer, C. Boekel, M. Bremer (b.b.). ONTYVIKKELINGSCLUB TE OUDESCHILD? Diverse Oudeschilders hebben de laat ste tijd gevraagd of het mogelijk zou zijn te Oudeschild een ontwikkelingsclub op te richten, zoals b.v. te Oosterend. De Dorpscommissie zal een dergelijke club ten zeerste toejuichen en heeft daarom het initiatief genomen tot het bijeenroepen van belangstellenden in het Dorpshuis ,,'t Skiltje". Het is te hopen, dat velen van hun belangstelling zullen laten blijken, opdat spijkers met koppen geslagen kunnen worden. BESTUURSVERGADERING VAN DE BEJAARDENSOOS TE DEN BURG De gezellige lange avonden zijn weer aangebroken en met deze de vele ont spanningsavonden. Doch de ontspan ningsmiddag voor de Soos blijft altijd een attractie, zowel 's zomers als 's winters. Toch is voor het bestuur de wintertijd belangrijker wat betreft de diverse fes tiviteiten. Het programma voor de Sint Nicolaasmiddag en de Kerstviering is al in kannen en kruiken. De bejaarden mogen erop rekenen deze keer eens een heel andere St. Nicolaas middag tegemoet te gaan. Het is het bestuur gebleken, dat er be jaarden zijn, die eigenlijk wel lid zouden willen worden, doch zelf daartoe niet de stap durven nemen. Wij vinden dit jam mer, doch hopen dat de leden van de Soos zoveel mogelijk in eigen omgeving rondkijken of zij niet een familielid of buur kunnen meenemen. Ieder jaar vallen er leden weg en er komen sporadisch nieuwe leden bij. Waar blijven alle 65-jarigen van Den Burg? Schroomt U niet eens te komen kijken. En mochten er mensen 2ijn, die jonger dan 65 jaar zijn en toch ook graag willen komen, dan bent U van harte welkom. Kunnen wij op wat nieuwe leden reke nen? Het lidmaatschap is slechts ƒ0,25 per maand. Ter kennismaking kunt U tezamen met onze soos-leden een extra avond bijwo nen nl. op maandag 21 november 's avonds 8 uur in het Dorpshuis, waar mevr. Tiessen-Spaans over haar reis naar Spanje zal vertellen met mooie dia's erbij. Namens het Bestuur van de Bejaardensoos te Den Burg, W. A. v. Bilderbeek-de Jong Toen men begon te spreken over bo vengenoemde titel, zal menigeen een ze ker minderwaardigheids gevoel gekregen hebben. Van „Nou, nou, wij op Texel behoren toch zeker niet tot de onder ontwikkelde gebieden". En dat is ook lang niet zo. Het „Gouden Boltje" kan er in vele opzichten best zijn en de bevol king heeft een voldoende vooruitstreven de instelling. Toch hebben diverse deskundige spre kers ons op verschillende avonden van de cursus bedrijfsbeheer haarfijn uitge duid hoe of het er met onze Texelse- en de landbouw in het algemeen voorstaat. Wij, agrariërs, kunnen de „moeders" van een volk genoemd worden, die steeds moeten zorgen dat alle tafels met voldoende voedingsmiddelen gedekt kun nen worden en dat redden we; eigenlijk wat te best. Daardoor hebben we nogal eens te kampen met het maken van een redelijke prijs. Door de ontwikkeling der tijd en de enorme drang naar welvaarts verhoging zijn we geworden tot een on economische bevolkingsgroep. Jammer is het dat we met subsidie ons productie proces moeten voortzetten. Doordat we plm. 12°/o der bevolking uitmaken, betekent dit dat iedere agra riër een gezin heeft te voeden van 9 personen. Op de cursus bedrijfsbeheer hebben we de eis over ons „moeders" horen uitspreken, dat we dit gezin steeds moeten uitbreiden, over enkele jaren verdubbelt moeten hebben enz. (Wat zouden echte moeders van zoiets zeggen). Daarbij mogen we niet rekenen op een verhoogde geldelijke vergoeding, want dat vinden onze „gezinsleden niet moe derlijk". De dienstbode (en dat is voor menigeen de laatste) zal zielig genoeg de deur uit moeten, want dat kost te veel. We zullen onze hersens moeten pijnigen om tot sterk veranderde werk- systemen te komen. We moeten beseffen, dat we niet langer met de zwabber het huis uit kunnen doen. Weet ik veel, op z'n minst een grote ventilator bij de voordeur plaatsen, zodat het stof via de geopende achterdeur afgevoerd wordt. De heer Glas gaf op de laatst gehouden avond een uiteenzetting over het gemid delde van een aantal typisch Texelse bedrijven, die een bedrijfseconomische boekhouding bijhielden. Deze bijna 19 ha. grote, overwegend graslandbedrijven met rundvee- en schapenhouderij bleken in een goed jaar een inkomen voor de boer van ruim ƒ8000,op te leveren. In eerste oogopslag lijkt dat niet slecht, maar voor een zelfstandig persoon, die ook een jaar als 1960 door moet komen, is het te kort. Daarom heeft de heer Glas eens beke ken hoe of deze bedrijven veranderd zouden kunnen worden met het doel een hoger inkomen te derven. Het bleek dat deze boeren verschillende- troeven in handen hadden. De „Nel" en het „Aas" waren er zeker bij, n! dat we hier de ruilverkaveling begroet hebben en het bezit van zeer productief rundvee. Nu de kunst om deze troeven tactisch uit te spe len. Uit het gewijzigde bedrijfssysteem valt op te maken dat de Coöp. Zuivelfabriek de „Eendracht" plat gegooid kan worden om dan weer in verdubbeld formaat op te bouwen. Volgens de heer Glas moeten BAZAR TE ZUID-EIERLAND Op de onderstaande loten van de bazar in Zuid-Eierland zijn prijzen gevallen: Wit: 367 (poppewieg); geel: 188, 110, 778, 172, 1, 18, 649, 301, 331, 656 en groen: 692, 478, 931, 917, 662, 350 en 17! De prijzen kunnen worden afgehaald bij P. van Lenten, 's-Hertogenboschweg 117, Zuid-Eierland. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN tot en met 16 november 1960 Gevonden te Den Burg: veelkleurige das; paar blauwe gebreide kinderwanten; lederen padvindersriem met'fluit; rood- bruin-geel-gekleurde wollen want; twee rode zakdoeken; zwarte handfietspomp; biljet van ƒ10,en biljetten van ƒ2,50; witte sjaal; autoped. Verloren te Den Bnrg: rode gebreide kinderhandschoen; enkele fietstas met haken om aan fiets te bevestigen; paar rode kinderwantjes; muntbiljet van ƒ2,50; rood-lederen honderiem; bruinle- deren portefeuille met plm. 35,witte handfietspomp; witte bromfietshand pomp; roodgroen gebreide kindermuts met witte rand. Gevonden te Oosterend: tractorsleepketting; gele wollen want; pak jutezakken; zak bietenpulp; sleutel in étui; bougiesleutel voor bromfiets. Verloren te Oosterend: rode gevoerde bromfietswant (rechter). Het bureau der Rijkspolitie van Den Burg is hiervoor geopend op werkdagen van 16.00 tot 18.00 uur. er 20 koeien op z'n bedrijf gemolken worden en het aantal schapen inkrimpen tot Vs, want die brengen niet genoeg winst en ze maken onze grond te droogte- gevoelig. De stikstof zal zwieriger moeten zwaaien over het grasland. Vooral vroeg in het voorjaar flinke giften (500 kg/ha), zodat het vee gauw van stal kan en de winterhap geborgen is voor dat de droge periode aanbreekt, vooral goed kuilgras. De rentabiliteit van de schapenhouderij werd nog eens intensief besproken. De uitkomst was een „donkerbruin" leven voor de boer met veel tijd voor zonne baden, maar zeer weinig ruimte om geld uit te geven of te sparen. Het is zelfs niet onmogelijk dat door geringer aanbod van Texelse lammeren de prijzen op kunnen lopen. Natuurlijk is het zo dat de scha penhouderij zonder subsidie werkt en de melkerij wel, maar daarmee hebben wij individueel pas te maken als we minister van landbouw worden. Nu we zo veel hebben gehoord en ge discussieerd, zijn ons ongetwijfeld nog veel vragen gerezen. Daarom zullen op de laatste avond, n.l. dinsdag 22 november de heren inleiders: Laan, Bras, Muntje- werf en Glas in een forum verschijnen. Met deze regels hoop ik voldaan te hebben aan het verzoek als gewoon toe hoorder een stukje te schrijven onder dit periodiek terugkerend hoofd in ons blad. André Hin. EEN KLEINE HERINNERING EN AANSPORING (afd. Huishoudelijke Voorlichting) Vrijdag 25 november hebben wij de heer W. van Keulen uit Wageningen ge vraagd om ons heel veel te vertellen over het onderwerp: Goed bouwen, goed wonen. 's Middags zijn de nieuwbouwers en belangstellenden van harte welkom. De avondlezing is speciaal voor de genodig den. Ruim 250 uitnodigingen zijn ver stuurd. Misschien hebben wij iemand, die werkzaam is in de bouwsector, vergeten. U bent natuurlijk ook welkom. Ook de echtgenoten, die belangstellen in dit on derwerp mogen meekomen. Wij maken het U makkelijk, want de TESO zorgt 's avonds voor „gratis" ver voer. Er rijden drie bussen. Routes met vertrektijden zijn als volgt: 1. Van De Cocksdorp: 19.15 u. via Wage- ningseweg naar Oosterend (vertr. 19.35 u.), via De Waal (vertr. 19.40 u.) naar Den Burg; 2. Van Den Hoorn (pleintje): 19.15 u.; van De Koog 19.30 u. 3. Van Oudeschild (o.l. school): 19.30 u. (Zie ook advertentie). FORUMAVOND OVER BEDRIJFSBEHEER Het initiatief tot het houden van een lezingenreeks over vraagstukken, die de bedrijfsorganisatie en de bedrijfsvoering aangaan, blijkt zeer gelukkig te zijn ge weest. Een groot aantal jongere en oudere boeren heeft deze „cursus" met grote belangstelling gevolgd. En we zijn er bijna wel zeker van, dat diverse vraagstukken hun eind niet hebben ge vonden in het lokaal van de Lagere Landbouwschool, maar dat deze nog dik wijls onderwerp van gesprek zullen vor men op plaatsen, waar een aantal boeren bijeen zijn. Naast bezoekers, die geen enkele in leiding hebben gemist is er een vrij groot aantal, dat niet in staat was iedere avond, dat de „cursus" werd gehouden aanwezig te zijn In ieder geval kunnen we wel aannemen, dat meer dan 100 jonge en oudere boeren alle of enige in leidingen hebben gevolgd. Wij stellen ons voor, dat er onder deze heel wat zijn, die over verschillende zaken, die door de inleiders naar voren zijn gebracht nog wel eens iets meer wil len horen. Op sommige avonden was het zo, dat de leider van de „cursus", de heer C. P. Laan er een punt achter moest zet ten, omdat als „principe" was gesteld: half elf sluiten! En dit betekende soms, dat iemand nog wel eens met een vraag bleef zitten. Er volgde dan steeds de op merking: Er komt nog een forumavond en dan kan je alles, wat je op het hart hebt spuien. Die forumavond wordt dins dag 22 november gehouden. De grootste ruimte, die de landbouwschool kan bie den zal dan beschikbaar zijn. U weet toch hoe het toe gaat op een forumavond? Alle aanwezigen kunnen vragen stellen en „het forum" heeft tot taak op die vragen in te gaan. Uiteraard worden op deze avond vragen verwacht, die op zekere wijze in verband staan met de onderwerpen, die in de voorgaande avonden zijn behandeld. Maar U kunt dit zeer ruim nemen. Alles, wat betrekking heeft op de organisatie en het beheer van de Texelse bedrijven kan op tafel komen. Als U er tegen op ziet om Uw vraag mondeling naar voren te brengen, stel deze dan thuis op papier en overhandig deze aan de forumleider. Ook dan krijgt U een antwoord. Maar in ieder geval, blijf deze avond niet thuis! Tot slot nog de samenstelling van het forum. Als leider zal optreden de heer F. Brouwer, adj. voorlichtingsdeskundige te Schagen. De leden zijn de heren: C. P. Laan, C. Bras, P. Glas, P. C. Muntjewerf en C. van Groningen.

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 1