9 roen in het harL, Erik en Irene Bij is gekomen BAKKER Leerlingenstelsel Landbouwonderwijs in De Koog Geslaagde uitvoering van D.E.K. m TOMADO WOENSDAG 30 NOVEMBER 1960 Uitgave N.V. v.h. Lanqeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 TEXELSE 74e JAARGANG No. 7510 COURANT Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. min Een overvolle zaal mocht de heer J /.d. Kerkhof, namens „De Duinkanters" velkom heten, toen deze toneelvereni ging zaterdagavond in „De Toekomst" iet stuk „Erik en Irene" van Hans *Jesna zou opvoeren. Wat „De Duinkanters" kunnen pres- eren hebben ze dezp avond wel getoond n dit moeilijke, zwaar te spelen stuk. Iet heeft het uiterste van de spelers ge- ergd en ze hebben dit onder de bekwa- ne leiding van de regisseur, de heer J. d. Kerkhof, op kunnen brengen. Groot respect hebben we voor de wijze, vaarop de hoofdrolspelers Henk Veld- nan en Henk Schoo hun rol hebben ge- ipeeld. Het stuk stelt het probleem van de ader (H. Schoo), die, bezeten van eer- In het voorlopig verslag van 26 oktober 960 werd gevraagd op welke wijze de dimster van Landbouw en Visserij de oortzetting van de proefneming met het eerlingstelsel wilde bevorderen. Uit het mtwoord van de Minister van 24 novem- >er j.l. blijkt dat deze proefneming >laats vond aan 41 lagere landbouw - cholen. In Noordholland geschiedde de 'roefneming in Den Burg, Slootdorp en tompetoren. De Minister zegt hierover o.a.: „De proefneming met de toepassing an het leerlingstelsel, welke in de pe- ïode van april tot september 1960 heeft •laatsgevonden, heeft betrekking gehad >p leerlingen van lagere landbouwscho- en, die in april 1960 waren bevorderd an de derde naar de vierde klas. Zoals lekend wordt van april tot september in Ie derde en vierde klas der lagere land- ouwscholen geen volledig weekonder- wijs gegeven. De bij de proefneming net het leerlingenstelsel betrokken leer- ngen hebben echter in de bedoelde pe- iode in het algemeen één dag per week istructie ontvangen in de uitvoering van epaalde landbouwwerkzaamheden. Zij ebben deze werkzaamheden voorts in de 'edrijven, waar zij werkzaam waren, eoefend. Uit het bovenstaande volgt, dat in het :ader van de onderhavige proefneming een onderwijs is gegeven aan leerlingen, ie nog leerplichtig waren. De onderge- ekende moge erop wijzen, dat het leer- ngwezen niet is geregeld in het ont- /erp van wet op het voortgezet onder lijs. Hij is voornemens met zijn ambt- enoot van Onderwijs, Kunsten en We- enschappen te bevorderen, dat te zijner ïjd een afzonderlijk ontwerp van wet op iet leerlingwezen bij de Staten-Generaal irordt ingediend. Uiteraard zal bij de oorbereiding van dit wetsontwerp wor- en rekening gehouden met de ervarin- ien, die bij de proefneming zijn opge- lan. Aan de proefneming is deelgenomen loor ongeveer 640 leerlingen; deze had- len per 1 oktober 1959 de veertienjarige ieftijd overschreden. Het is de onderge- ekende niet mogelijk dit aantal te on- erscheiden in zoons van boeren en turn ers enerzijds en zoons van land- en linarbeiders anderzijds. In het school- aar 1958-1959 was van Let totale aan- al leerlingen op de lagere landbouw- cholen 88% afkomstig uit de kring an zelfstandige agrariëis, 7% was oon van niet-agrarische beroepspersonen n 5% was afkomstig uit de kring van e landarbeiders. De ondergetekende ziet een aanleiding te veronderstellen, dat de erdeling van de leerlingen, die aan de roefneming met het leerlingstelsel heb- en deelgenomen, hiervan veel zal af- 'ijken. Hij stelt zich voor te bevorderen, at de onderwijscommissies van de cen- "ale landbouw- en landarbeidersorga- ?s op korte termijn worden ingelicht ver het verloop van de proefneming en at met deze organisaties- wordt over- ;gd over de voortzetting en uitbreiding rvan in de toekomst. Uitbreiding van het experiment zal Heen kunnen plaatsvinden van het voor- raktijkleraren beschikbaar zijn, die bij iar van 1961 af in de gebieden waar e proefneming kunnen worden inge- -hakeld. Aan de centrale landbouw- en mdarbeidersorganisaties is op 1 decem- er 1959 mededeling gedaan van de voor enomen opzet van de proef. Bij het oorbereidende overleg en bij de uitvoe- ing zijn voorts de besturen van de des- etreffende lagere landbouwscholen be- 'okken. Zoals uit het bovenstaande blijkt, acht e ondergetekende het gewenst, dat de oortzetting en uitbreiding van de proef- eming in nauw overleg met de centrale tndbouw- en landarbeidersorganisaties, uilen worden voorbereid". zucht, zijn werk (hier van klein baasje zich opwerkend tot eigenaar van een grote fabriek) hoger stelt dan het geluk en de vrede in zijn gezin, waarvan dan de kinderen het meest de dupe worden en vooral de zoon Erik (H. Veldman) zeer onder lijdt. Hij wordt zo bang voor de liefde, die hij bij zijn ouders kapot heeft zien gaan, dat hij het uitmaakt met zijn meisje Jeannette (mevr. Kamp-Pranger). Hij wordt onmenselijk hard tegen zich zelf en zijn omgeving en gaat zijn vader haten met een intense haat. Toch moet hij voorzichtig zijn, want zijn vader be taalt zijn studie voor dokter. Zijn zusje Irene (Irene Eelman) is met haar moeder (mevr. Klaassen Bos) mee gegaan toen deze ten einde raad van haar man was weggelopen. Zij hebben het wel moeilijk gehad, maar zijn in de liefde en het geluk blijven geloven, waardoor vooral Irene een blij mensen kind is geworden. Door toevallige omstandigheden komen na 16 jaar broer en zus weer met elkaar in aanraking, waardoor vooral voor Erik een betere tijd aanbreekt en hij döor de omgang met Irene wat milder wordt, ook tegenover zijn vader, als deze na een ontmoeting met zijn dochter, tot de er kenning komt dat het bereiken van zijn idealen te duur betaald werd. Hij buigt tenslotte zijn trotse hoofd en vraagt zijn vrouw terug te komen. De rol van Frank, de vriend van Erik, werd zeer goed door de heer Wiegers weergegeven, terwijl mevr. Bakker- Buisman als Christine de huishoudster van de vader, prachtig spel te zien gaf. De vrolijke noot in dit stuk was de hospes (D. Bonne) die door zijn prachtige creatie van de pantoffelheld de lachers op zijn hand had. De ademloze stilte waarin dit stuk ge volgd werd, bewees hoe het de aanwezi gen boeide en zoals reeds gezegd was zeker het sterke spel der spelers hier debet aan. Ook de aankleding van het toneel is zeker een punt van vermelding waard. De „Duinkanters" hebben de aanwezi gen een onvergetelijke avond bezorgd. Een gezellig bal besloot de avond. Vrijdag werd deze avond voor de be jaarden gegeven. Door de vereniging werd koffie met cake aangeboden, wat zeer in de smaak viel. Velen zullen gezegd hebben wat is D.E.K. dit seizoen vroeg met haar uit voeringen, januari is immers de maand van openbaar vertoon? D.E.K. is daar van af geweken en heeft reeds vrijdag en zaterdag haar klanken laten horen. Dit betekende dat na een drukke zomer maar weinig tijd van voorbereiding over bleef. Maar ondanks de korte repetitie- tijd heeft directeur Bousma met zijn mannen een programma verzorgd, dat vrij gevarieerd was en voor een ieder aanvaardbaar. Er zaten verschillende zware nummers tussen zoals de ouverture „Nachtklange van Ossian". Toen het doek open ging, speelde het korps de mars „De Kaukasus Grenadier" De voorzitter van D.E.K., de heer G. Kiljan, kon beide avonden talrijke mu ziekliefhebbers welkom heten, waaronder muzikanten van Koninklijk Texels Fan fare, Excelsior en VIOS. Het tweede nummer was Symfonie in één beweging van L. E. Jadin-Molenaar. Ook goed werd gespeeld „De Heilige Stad". Verder de marsen „Oude Kame raden" en „Per Aspera ad Astra", „Ambross Polka", „Het Heilig Uur" en Religieuse Meditatie". „Rondo in Bleu" van F. Ruelle wordt waarschijnlijk het vrije nummer voor het komende con cours. Een mooi programma, wat door een ieder met een hartelijk applaus werd beloond. In de pauze werd beide avonden een geslaagde verloting gehouden en als sluitstuk van de avond werd opgevoerd: ,.Pas opzakkenrollers", een vrolijk stukje, wat zich afspeelt in een klein hotelletje, waar niet veel gasten kwamen. De handelsreiziger, de heer G. Kiljan, on de kelner, de heer W. Kikkert, raak ten steeds in de raarste situaties gewik keld door het optreden als zakkenrollers. De heer D. Smit speelde als rechercheur, mej. R. van Leeuwen als gast en mej. E. Bakker als een Amerikaanse toeriste. Een aardig stukje, waarin de heer W. Kikkert, in een voor hem geknipte rol, voor de vrolijkheid zorgde. Directeur Bousma en de muzikanten kunnen weer tevreden zijn en zich nu voorbereiden op het a.s. concours. Zaterdagavond bleven nog velen ge zellig bijeen in „De Waldhoorn", waarbij de band van Henny Kok voor de dans muziek zorgde. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 30 nov. (heden) worden de moeders van Den Burg en Oudeschild verwacht van 13 tot 16.30 uur. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Doopsgezinde Zusterkring Den Burg donderdag 1 december om 8 uur. T.E.M.-KWITANTIE INGEZONDEN Geachte Redacteur, Vele Texelaars werden zaterdag ge troffen door het zeer belangrijke bericht van de T.E.M., dat als LAATSTE elektri citeitsmaatschappij in Nederland wordt ingevoerd dat eens per Iwee maanden de meteropname en de incasso zal ge schieden vanaf januari 1961. Ik heb steeds gedacht dat de T.E.M. er voor ons^was, helaas heb ik me ver gist, wij zijn er voor de T.E.M. Het is wel nodig dat bij de T.E.M. op de administratie wordt bezuinigd, als men op het kantoor komt, zit daar een staf van personeel. Laat men die staf uit breiden met een man en de zaak is ge zond. Het is mij bekend, dat het voor velen een handicap is om iets, dat regelmatig weerkomt, nog eens te verlengen. Men kan wel zeggen „dan legt ment het maar weg" maar dat weten we wel. Het was administratief nog eenvou diger geweest orn de opname en incasso eenmaal per jaar te doen geschieden, dan was er misschien helemaal geen personeel meer op het kantoor nodig. Wij zien dat dan ook met belangstelling tegemoet. Waar we op wachten dat is; le. Opheffing van het vastrecht en be taling van het aantal K.W. dat men gebruikt; 2e. Invoering van muntmeters, zoals op vele plaatsen in Nederland gebrui kelijk is. Met dank voor de plaatsing, G. Michels. Den Burg, Texel, 28 november 1960. |GERO 1 Zl LMETA VCe&iMÏj. daoA. en daoA FA. FRANS ZEGEL KZ. EVANGELISATIEAVOND TE DEN BURG Zaterdag a.s. wordt door de Evange lisatiecommissie Den Burg in het dorps huis de maandelijkse evangelisatie avond gehouden Spreker is de heer Frits Niemeyer van Alphen aan de Rijn. De bijeenkomst begint om 8 uur. „ZWERVER IN PARIJS" Den Hoorn Op 27 januari wacht U een prachtige ontwikkelingsavond; dan komt de bekende voordrachtkunstenaar, de heer Henri van Leeuwen uit Amster dam, met het onderwerp „Zwerver in Parijs". Dit belooft in „De Waldhoorn" een goede avond te worden. 5 DECEMBER NADERT Den Hoorn Zondagavond is er onder het motto „Vol verwachting klopt ons hart" weer een instuifavond in „De Waldhoorn", aanvang 7.30 uur. GIFTEN ANTI-HONGER-AKTIE EN VLUCHTELINGENJAAR Het Vluchtelingencomité heeft op zijn rekening nog de navolgende giften ont vangen: mevr. K. ƒ10,mevr. K.-K. 2,50; dhr. D. ƒ3,In totaal kon hier door een bedrag van ƒ1360,aan het Centrale Comité worden afgedragen. Voor het Vluchtelingenjaar 1959-'60 werd nog een gift ontvangen van 87, zijnde de opbrengst van een door de Herv. Vrouwengroep ring Texel gehou den collecte. Ook dit bedrag is inmiddels afgedragen. IJZERHANDEL TEL: 2767 Zie ginds komt de TESO met de Bisschop weer aan. Maar de Bisschop niet alleen. Met een zeer groot gevolg is Sint Nicolaas zaterdag in de haven van Oudeschild aangekomen. Honderden kinderen waren aanwezig om hem te ver welkomen. Het was jammer dat de weergoden geen medelijden hadden, maar ondanks de vele regen was de stemming er niet minder om. Vijf autobussen en negentig particu liere auto's waren zaterdagmiddag nodig om kinderen van geheel Texel de intocht van de aloude Bisschop te laten beleven Vol ongeduld werd tegen 2 uur bij de haven door groot en klein gewacht. En eindelijk kwam de boot van de N.V. TESO de haven in. Luid riepen de kin deren en vrolijk wapperden de vlaggetjes. Het was jammer dat de regen die mid dag spelbreker was. De ,,meer"kneeht van de Sint had blijkbaar geen rekening gehouden met de waterstand. Padvinders hadden zich keu rig opgesteld en de kinderen stonden reeds te trappelen van ongeduld bij de uitgekozen steiger, maar de Sint ging verder. Hierdoor liep de organisatie even flink in de war. Gelukkig zijn er door het gedrang bij de loopplank geen ongeluk ken voorgekomen. Later hoorden we de Sint mompelen: Je had TESO toch ge beld Piet dat we een andere steiger zou den nemen Onder vrolijke klanken van Texels Fanfarecorps met de fanfaredrumband (in prachtig costuum) werd de Bisschop te Oudeschild begroet door een uitge breide commissie. Mannen met grijze hoge hoeden en dames in Texelse kleder dracht, edellieden en pony-pieten, het was een bont en vrolijk gezelschap daar op het winderige havenplein. In Den Burg werd de stoet begroet EVEN RUST Den Hoorn De oude gym, onder leiding van mevr. v. Wolferen, staat 2 weken stil en begint weer op vrijdag 16 december om 9 uur. Nieuwe leden zijn hartelijk welkom. LANDBOU WTELLING De Voedselcommissaris voor Noord- Zuidholland deelt alle in aanmerking komende geregistreerden mede, dat naar de toestand op 5 december a.s. wederom een telling zal plaats vinden van: de veestapel, de stoppelgewassen, de uitgezaaide wintergewassen. Aan iedere hierbij betrokken geregi streerde zal een formulier worden toege zonden, dat door deze, ingevolge wette lijke verplichting, binnen 5 dagen dient te worden teruggezonden. De terugzending is port portvrij. Telplichtig zijn: 1. alle bedrijven met 1 ha. cultuurgrond en meer; 2. van de bedrijven kleiner dan 1 ha. alleen die, welke: a. tenminste 1 rund, 1 fokvarken, 3 meslvarkens of schapen, dan wel 51 hoenders of eenden houden; b. tuinbouwgewassen telen voor de handel, mits zij op het tijdstip van de telling vee houden (ongeacht het aantal), dan wel stoppelgewassen of wintergewassen (wintertarwe, winter rogge, wintergerst, koolzaad of karwij- zaad) verbouwen. Degene, die geen formulier ontvangt, doch wel onder de telling valt, is ver plicht bij de Plaatselijke Bureauhouder een formulier aan te vragen en dat om gaand ingevuld terug te zenden. door de band van Margaretha Sinclair; zwarte Pieten strooiden rijkelijk met pepermoppen. Het was jammer, dat er zoveel verloren ging doordat ze in de plassen terecht kwamen. Op de Groeneplaats werd de bisschop door burgemeester C. de Koning begroet, die er zijn voldoening over uitte dat de oude man weer was gekomen. In een onderons gesprek vroeg de burgemeester nog wel om een verbetering van het riool, en zei daarbij dat de Sint, als hij volgende week in Oosterend kwam, maar flink zijn neus moest ophalen. Volgens de Sint was dat oud nieuws, want raads lid Daalder had het bovenaan op zijn verlanglijst staan. De Sint bedankte voor de prettige ont vangst en genoot van het kindergezang. „Ik mis Pietje van Tnjn?" zei hij tegen een van zijn Pieten. „Maar Sint dat weet U toch, die woont tegenwoordig in Strend en daar komt U volgende week!" Tijdens het koffiepraatje in de aula van de school, waar alle medewerkenden van deze middag bijeen waren, maakte de Sint even een berekening. „Zeg Piet wat heb je voor de boot betaald?" „We hadden vrij overtocht Sint, U en Uw hele gevolg zijn door de TESO gratis overgezet". „Dat is aardig van de TESO „Die koffie Piet, die smaakt precies hetzelfde als in IJsland". „Begrijpelijk Sint want hij is door een IJsbeer bereid en ook dit hoeft U niet te betalen". „Wat zijn er toch een goede mensen op dit eiland, Piet, we moeten daar wel rekening mee houden als we straks in kopen gaan doen bij de winkeliers. BAKKER S IJZERHANDEL „GOED WONEN" Vrijdag 25 november hield de heer Van Keulen uit Wageningen een lezing over „Goed bouwen, goed wonen". Ruim honderd Texelaars maakten ken nis met dit onderwerp Vaak wordt er gezegd: men moet driemaal bouwen voor het huis goed is. Neen, men moet tien maal plannen maken alvorens te bouwen. Aan de hand van dia's toonde de spreker ons de juiste opstelling in een keuken. Het aanrecht is de werkbank voor de huisvrouw. Rechts de kookbron en links de berging. De hoogte van het aanrecht werd 90 cm. gesteld. Werkkeuken, eetkeuken en woonkeu ken werden besproken en bekeken. Loop- lijnen werden nagegaan. We verdiepten ons in plattegronden van diverse wonin gen. Veel oplossingen werden ons ge toond. Zo zagen we bekende maar ook nieuwe ideeën. Ideeën, die ook in wo ningen op Texel kunnen worden toege past.

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 1