9 roen /wa in het hart Storm en water hebben het afgelopen weekend Texel geteisterd Ontwikkeling van toerisme stelt V.V.V. voor problemen Texel - Rotterdam WOENSDAG 7 DECEMBER 1960 TEXELSE 74e JAARGANG No. 7512 Jitgove N.V. v.h. Lcmqeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 COURANT Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Vrijdagavond kwart over acht opende voorzitter P. van Tatenhove de leden vergadering der V.V.V. afd. De Koog. Na een extra welkom aan de leden van het Hoofdbestuur en afgevaardigden van afdelingen der andere dorpen, gaf hij een korte beschouwing over het seizoen 1960. Volgens de voorzittei was het een goed seizoen geweest. Vervolgens memoreerde hij, dat op 24 februari j.l. de heer H. Wuis 25 jaar in het hoofdbestuur had gezeten, waarvoor hij die dag gehuldigd was. Ook kon hij de verheugende mededeling doen dat de Stichting Vakantieverblijven „De Turkse Tent" als lid der V.V.V. was toegetreden. Met de wens, dat de samenwerking tussen T.E.S.O., Gemeente en de V.V.V. van blijvende aard zou zijn, verklaarde de voorzitter de vergadering als geopend. De secretaris, de heer P. Eelman, las hierna de notulen der vorige vergadering voor, die werden goedgekeurd. Wel vroeg de heer Groenhof, naar aanleiding van deze notulen of er ook werkelijk werk was gemaakt van het verzoek van mej. De Wit, om plaatsing van een lamp bij de brievenbus en een wachtlokaal voor de bussen. De voorzitter antwoordde hierop dat de directeur, de heer Fortgens, straks hierp zal ingaan bij het agendapunt „mededelingen". Hierna kreeg de heer Fortgens het woord met Ingekomen stukken. Allereerst deelde hij mede, dat het pro bleem „badweg" nog niet veel verder gekomen is bij vorig jaar. Veel is er over gecorrespondeerd met Gemeente en Wa terstaat. Afwachten is de boodschap. Het tweede punt was de lamp bij de brievenbus, waardoor dan meteen de vraag van de heer Groenhof werd be antwoord. De heer Fortgens deelde mee dat het niet zo eenvoudig is om bij de P.T.T. wat gedaan te krijgen. Een defini tief antwoord had hij op zijn vragen nog niet gehad. Hierop werd door 2 elektri- ciëns in de zaal gezegd, dat bij hen prijs opgave voor het plaatsen van een lamp was aangevraagd. Er schijnt dus wel schot in de zaak te komen. Busverbinding Vervolgens kwam de busverbinding Den Heider-Leeuwarden ter sprake. De heer Fortgens had zich tot de betreffende instanties gewend. Hem was toegezegd dat, hoewel het heel moeilijk was, de Texelaars zoveel mogelijk terwille te zullen zijn. Met dit laatste werd dit agendapunt afgesloten. Terugkomend op het punt „Badweg" deelde de heer Van der Vis mede, dat op de begroting een bedrag van ƒ70.000, was uitgetrokken. Wanneer G.S. dit goedkeuren zal er spoedig verbetering komen. De samenwerking van Gemeente en Rijkswaterstaat moet dan goed zijn. Afstandsbepaling huizen-strand Vorig jaar was beloofd dit in orde te maken. Door tijdnood en hoge kosten moet dit nog even wachten. Texel-film Mede door het hoge bedrag dat door T.E.S.O. is beschikbaar gesteld, is de cineast druk met deze film bezig. Het volgend seizoen kan vermoedelijk een uur-documentaire film gedraaid worden. Het ontwerp reclameborden is goed gekeurd. Aan de Texelse smeden is een offerte voor het raamwerk gevraagd. Hiermede besloot de directeur zijn mededelingen en begon hij zijn inleiding. Hij wilde geen algemeen overzicht over seizoen 1960 geven, gezien de uiteenzet ting op de Waddenconferentie. Hoewel traag aanlopend is het toch een prima seizoen geworden. Hij verdeelde zijn rede in 3 punten: 1. Financiën. 2. Aard toerisme en ontwikkeling daar van vooral in De Koog. 3. Rapportcijfers van het Prov. Bestuur te Haarlem. Met dit laatste wilde hij beginnen en hij wees er op hoe belangrijk het is èn voor de V.V.V. èn voor de gemeente, dat men voldoet aan het verzoek om de kaarten der gastenstatistiek in te vullen. Wanneer de Gemeente over de juiste cijfers beschikt, kan daarmede bij de hogere instanties veel bereikt worden, wat ten voordele van de vereniging en de gemeente komt. Niet iedereen is daar van doordrongen en met klem vraagt hij de leden daaraan mee te werken. Vakantiespreiding Dit is een onderwerp, aldus de direc teur, dat de V.V.V. na aan het hart ligt. Men kan eerder spreken van een va kantiedichtheid". Door reclame hopen we ook in de wintermaanden naar Texel aan te trekken. Natuurlijk moeten de be drijven zich daar dan aanpassen door b.v. centrale verwarming en stookgelegenheid in bungalows. Gelukkig zijn er al een paar grote bedrijven die hiertoe zijn overgegaan. Door aantrekkingskracht in de wintermaanden zullen de maanden april en mei ook aan bod komen. De conclusie van het Prov. Bestuur is dat Texel alle mogelijkheden biedt. Financiën De stormachtige ontwikkeling van het toerisme stelt de V.V.V. voor geweldige problemen. Toch is de V.V.V. oergezond. De obligatielening heeft teleurgesteld. Er is in totaal ƒ25.000,— gestort. Twee grote instellingen hebben 75000,ge stort, 3 leden samen ƒ2000,en 12 in schrijvingen aan De Koog totaal 1325, Dit is voor een dorp als De Koog, dat toch zo'n groot belang heeft bij een goede gang van zaken toch wel erg te leurstellend. De noodzaak van een nieuw gebouw en uitbreiding van de andere toch wel zeer groot. De heer Fortgens roept allen op toch in te schrijven. Men kan dit zelfs na afloop der vergadering aan hem kenbaar maken. Het derde punt is nu aan de orde. We worden dan, sprak de directeur, geconfronteerd met de onrust op ons eiland in het afgelopen seizoen en vooral hier aan De Koog. Het is een probleem en er moet wat aan gedaan worden. Daar is ieder het over eens. Er zijn twee lijnen te volgen. Men zou strenge maatregelen kun nen nemen, maar discrimineert dan ook de bone-fide vakantieganger. Dit zou o. ook meer politie vragen. Men zou het ook kunnen zien als een modeverschijnsel. Dan bloedt het vanzelf dood. Laten we dit laatste hopen en het nog een jaar aanzien. Dus geen dwang maatregelen. Al het gepraat en geschrijf in de pers over dit onderwerp kan het toerisme schaden en is dus nadelig. Na de pauze was de stemming, voor bestuursleden. Na herhaaldelijke stem ming werd in de plaats van de heer Jellema gekozen de heer Zwan, terwijl de heer Feikema de plaats innam van de heer A. Daalder, die zich niet meer be schikbaar stelde. Rondvraag In de rondvraag kwam het tot een kleine woordenwisseling tussen de heren Zwan en Fortgens. Door de duidelijke uiteenzetting van de directeur kwam dit weer in het reine. Mevr. Molenaar vraagt de bemidde ling van de V.V.V. ter verkrijging van een publieke telefooncel in de Dorps straat. Mej. De Wit zag gaarne de busdiensten uitgebreid. Wanneer men naar dokter of tandarts moet is men gedwongen om morgens om 9 uur met de bus mee te gaan en 's middags om 4 uur kan men pas terug. Hoewel het bestuur meent, dat dit een zaak voor de doipscommissie wil zij toch hier haar medewerking aan verlenen en contact opnemen met de directeur van T.E.S.O. De heer A. Daalder vraagt of het geld van „de ton" alleen gebruikt wordt voor nieuwe gebouwen. Het urgentieplan be- (Zie vervolg pagina 2) AGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Woensdag 7 december Oosterend, „Het Centrum", 8 uur Herv. Mannenvereniging. Donderdag 8 december Den Burg, „Oranjeboom". Onderwijzers- toneelvoorstelling voor de jeugd. Den Burg, Dorpshuis, Fotoclub Den Burg, „Texel", filmavond 't Nut Mijnheer de Gouvernante" Vrijdag 9 december Den Burg, „Oranjeboom", Onderwijzers toneelvoorstelling voor de jeugd. KLAVERJASCLUB „DE DOORMARS" De stand na de 9de competitieavond: Kleve-Dekker 2. Grootjes-Dekker J. D. Koning-D. Backer Echtpaar Vlas 5. Blom-Kalverboer 6. mevr. Krijnen-J. Barhorst 7. Vos-Eelman D. Westdorp-J. Koning 9. Joop Westdorp-P. Schagen 10. mevr. Hemelrijk-K. Vlas *1. De Jong-B. de Jong 12. J. v. Sikkeleras-J. Kuiper 54.990 13. S. Hemelrijk-D. Hemelrijk 53.900 14. Echtpaar Vermeulen 53.562 15. Dootjes-van Sijp 53.512 16 dames Sikkeleras-Dogger 53.495 17. S. Kuiper-A. Schagen 18. Hoep-Swaerts 19. G. v.d. Meer-Stolk 20. Echtpaar Vondel 21. J. P. Burger-J. v. 59.400 58.421 58.306 56.725 56.539 56.464 56.215 55.716 55.540 55.267 55.005 53.483 53.257^ 53.122 52.141 Sikkeleras 51.879 22. A. Kuiper-E. Westdorp 51.114 23. Bekkers-Maas 50.338 24. De Brok-Groen 43.579 25. J. Anker 42.747 26. Snijders-D. de Ruyter 22.593 COLLECTE BLINDENHULP De jaarlijkse blindencollecte van „De Fakkels Bijeen" zal gehouden worden in de week van 12-19 december. Laten wij allen straks het kerstlicht laten schijnen bij hen die onze hulp nodig hebben. Als de collectanten komen stelt U hen dan niet teleur? VERGADERING UITGESTELD Volgens het reglement van het Alge meen Ziekenfonds Texel dient in novem ber de Algemene Vergadering te worden gehouden. Genoemd fonds deelt mee dat de vergadering door omstandigheden is uitgesteld tot januari 1961. EXAMEN VAKBEKWAAMHEID METSELAARSBEDRIJF Jonge metselaars maken wij er op at tent dat zij examen kunnen doen voor de examencommissie Vakopleiding Metse laars Patroons op woensdag 15 februari 1961 te Amsterdam, restaurant „Moder ne", Leidseplein 19-21. Een examenprogramma en een in schrijfformulier zijn te verkrijgen bij het secretariaat, Herengracht 77 te Amster dam. Het inschrijfgeld voor het examen moet per aangetekend schrijven geschie den. Het examengeld bedraagt 65, VLIELAND GAAT DOOR Gunning hotelbouw Het bouwen van een hotel in het uit breidingsplan-oost te Vlieland voor reke ning van de heer S. v.d. Vegt te Gorre- dijk is door het architektenbureau J. A v.d. Sluis te Gorredijk opgedragen aan de fa. gebr G. en W Draisma te Piaam voor de som van ƒ266.000, NIEUWE KANSEN VOOR VREEMDELINGENVERKEER Het vreemdelingenverkeer in Hollands Noorderkwartier krijgt het volgend sei zoen nieuwe kansen. Op de laatste bij eenkomst van VVV-Algemeen Belang te Schagen is n.l. medegedeeld, dat de spe ciale toeristentreinen die gedurende juni, juli, augustus en september op iedere zaterdag en zondag uit Keulen naar Am sterdam vertrekken, niet langer door zullen rijden naar Zandvoort, zoals tot- nutoe geschiedde, doch regelrecht zullen gaan naar Alkmaar, Schagen en Den Hel der. Vanuit West-Duitsland is 't daardoor mogelijk in enkele uren het mooi zee strand van Petten, St. Maartenszee, Cal- lantsoog en Texel te bereiken. Afgelopen weekend is de match ge speeld: Zuidwester storm-Ruilverkave- ling Texel. Dat was een buitengewoon spannende wedstrijd, die uren heeft ge duurd. Wij mogen een verheugende uit slag bekend maken: 01. De ruilverka veling heeft een verdiende overwinning behaald. Zo zou een kort sportverslag kunnen luiden. Hevige regenval heeft het afgelopen weekend Texel geteisterd. Diverse lan derijen en straten stonden blank, vele dakpannen en bomen werden de dupe van de zuidwesterstorm. Maar ondanks deze hevige aanval is Texel gevrijwaard van een ramp. De ruilverkaveling heeft nu wel zeer duidelijk haar waarde ge toond. De heer Veldstra, directeur gemeente werken en zijn medewerkers hebben zon dag heel wat werk moeten verzetten om diverse woningen droog te houden. Aan het Schilderend heeft men de gehele zon dag de motorspuit laten draaien om het water weg te werken. De heer B. Rab kon 's morgens zijn woning niet verlaten, het water kwam reeds zijn drempel over. Het magazijn van de TEM stond geheel blank en diverse kisten dreven de loods uit. Het terrein rond de TEM-gebouwen was omgetoverd in één grote water vlakte. De woningen aan de Reijer Keijserstraat waren moeilijk te bereiken. Ook in De Hemmer hadden woningen het te verduren. Zaterdagmiddag was er in de sloten bijna geen water te vinden, zondagmorgen konden zij het vele water niet verwerken. De woning van de heer P. J. Koorn aldaar stond blank. Voetbalvelden op het eiland waren omgetoverd in grote meren. Maar ondanks deze droeve berichten mag men op Texel niet spreken van een ramp. Dank zij de afwatering, die tot stand gekomen is door de ruilverkaveling is snelle lozing mogelijk. Het dijkleger behoefde niet in actie te komen. De dijken hebben meer last van een Noordwester en de storm die ons eiland het afgelopen weekend onder vuur nam leverde geen gevaar op. Het water kwam niet hoger dan 1.60 NAP en het dijkleger komt in werking als er een ver hoging van 2 meter in het zicht is. De gemalen van de Gemeenschappe lijke Polders hebben enorm veel water verzet. Zaterdagmiddag was de stand van het water bij „De Schans" om 5 uur 1.45 meter beneden NAP. Dus alles rustig. Maar toen de machinist om 11 uur terug kwam was er een geheel ander beeld. Met beide machines moest worden ge werkt, want het water was zo gestegen dat de peilschaal in de loop van de nacht geheel verdween. Dinsdagmorgen om on geveer 10 uur had men weer een vrij normale waterstand herkregen, men was 1 meter beneden NAP. De grootste wijdte van de sloten was weer zichtbaar. EEN KOUD BAD Oudeschild Een van de personeels leden van T.E.S.O. liep maandag te Den Helder over de loopplank, toen deze door iemand nog wat werd verplaatst. Hij was op deze onverwachte manoeuvre niet verdacht en viel tussen boot en wal in het koude water. Ijlings toegeschoten omstanders brachten de drenkeling spoe dig op de wal. Hopelijk zal de drenke ling van dit onvrijwillig bad geen nade lige gevolgen ondervinden. OUWE SUNDERKLAAS OUDESCHILD De feestcommissie heeft weer diverse geldprijzen beschikbaar gesteld voor groepen, paren en enkelingen, terwijl de heer Jn. Dogger van het Stoomboot koffiehuis een beker beschikbaar heeft gesteld De bedoeling is deze beker als wisselbeker te bestemmen en hem uit te reiken aan de origineelste voorstelling. Aan de jury, die nog niet geheel is samengesteld, de moeilijke taak, uit te maken welke groep of enkeling hieraan het beste voldoet. Na de beoordeling door de jury zal er weer gelegenheid zijn tot het maken van een dansje in het Dorpshuis. We hebben in de kolommen al eens vermeld, dat de RHBS van het eiland het m.s. „Garoet" van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd had geadopteerd. Eenmaal heeft de gezagvoerder een be zoek gebracht aan de school op de Hoorn- derweg. In dat bezoek zat geen „nieuws" voor de Texelaar. De scholieren onder houden echter een nauw contact met het m.s. „Garoet", dat blijkt onder andere in het laatste nummer van de „Lloyd- Mail", het personeelsurgaan van de Rot terdamsche Lloyd. Wij weiden in de ge legenheid gesteld het artikel te plaatsen. Adoptie-activiteiten Nu de „Garoet" tamelijk „dicht bij huis" lag, nl. in Amterdam, heeft een aantal leerlingen van de Rijks HBS Texel", te Den Burg, van de gelegenheid geprofiteerd om hun adoptieschip te be zoeken. Ze bleken er een stralende dag voor uitgekozen te hebben, toen zij op 19 oktober aan de Sumatrakade arriveer den, waar de „Garoet" voor de Holland- Afrika Lijn in belading lag. In een grote kring werd eerst gezellig koffie gedronken in de salon, waar kapi tein H. R. Dijkstra en zijn echtgenote de gasten echt huiselijk ontvingen. Onder leiding van 2e stuurman J. van Brummelen werd dra een begin gemaakt met de bezichtiging, waarvoor de jonge lui en hun begeleiders, mej. Over, lerares aardrijkskunde en leidster van de adoptie alsmede de heer Feitsma, geschiedenis leraar, per slot van rekening gekomen waren. De stuurman, die de nautische rondleiding voor zijn rekening nam, zal zelden zulke aandachtige jongelui over een schip hebben gevoerd. Hij wist de juiste toon te treffen, waardoor de jeug dige Texelaren hem uitstekend begrepen. In de machinekamer werd de rondlei ding o.m. overgenomen door de heren J. F. Riesebos en C. Beun, beiden 4e w.t.k., die voor hun nautische collega niet on derdeden. Ook hier werd alles bekeken, zelfs het inwendige van het carter en na tuurlijk ook de schroefastunnel. Chef-hofmeester M. G. Glansdorp en zijn staf zorgden voor een uitstekende lunch. De menukaartjes met tekeningen van het eiland Texel werden zeer ge waardeerd, evenals de „snert", waarvan menig tweede bord geserveerd moest worden. Na de lunch werden nog heel wat vra gen op kapitein Dijkstra afgevuurd, tot het tijd werd om te vertrekken. Een opgetogen gezelschap ging de reis naar „het eiland" weer aanvaarden, ver rijkt met kennis èn met geschenken voor het scheepshoekje, t.w. een fraaie Japan se klederdrachtpop, een uit ivoor gesne den en beschilderd Chinees beeldje, kleurenreproducties uit Australië en een ingelegd houten bord uit Libanon. Het was een bezoek, waaraan school en schip prettige herinneringen zullen bewaren. Op de bak vertelt 2de stuurman Van Brummelen het een en ander over het ankerspil. Geheel links kapitein Dijkstra en mej. Over. Een kijkje in de machinekamer.

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 1