9 roen in het harL, Ambon Texel en de mosselteelt Voorlichtingsbijeenkomst in Den Hoorn Spaerrente 3U2 °/0 Meer rundvee - minder schapen? WOENSDAG 4 JANUARI 1961 TEXELSE 74e JAARGANG No. 7520 Jitqave N.V. v.h. Lanqeveld <S de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Hand elsdrukkerij Jen Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 COURANT Ongetwijfeldvzullen er velen onder U ijn die zich afvra^fcn: Wat is er toch aan le hand met dat ^Ambon? Zo af en toe ipren wij er eens Jvat' over, maar wat is le reden er toch van? Zulke zinnen met TaagteJcens zijn met meerdere uit te reiden. Waarom al die vraagtekens? Laten wij U liever iets vertellen van de /èrkelijkheid van de Ambon-misère. "literaard zeer in het kort. Immers op 6 pnuari a.s. (zie advertentie in dit blad) 'omt de heer Scheps, lid van de Tweede [afïier der Staten-Generaal U uitvoerig alichten over de „Ambonnezenkwestie". Zoals U allen weet, is na de soeverei niteitsoverdracht het bewind in handen eraakt van Soekarwo. Wie Soekarno is? herinnert zich de vijf laatste oorlogs- ren. Toen werden wij geknecht en ge papt1 door Hitier. Dat waren niet de este jaren van ons leven. En wij hebben aar vrijheid gesnakt. Zo ligt ook de tuatie in Ambon c.a. Het Nederland- ïinnende volk van Ambon heeft na en §le jaren van onderdrukking de onaf- ankelijke Republiek der Zuid-Molukken itgeroepen. U begrijpt, dat nam Soe- arno niet. Sinds die tijd leeft het volk |an Ambon onder dezelfde knoet van oekarno, zoals wij indertijd onder de loet van Hitier. Op dit moment voeren e Ambonnezen nog steeds hun vrijheids- rijd. Zij hebben daarbij een dringend iroep gedaan op het oude moederland, >or de Republiek der Zuid-Molukken te kennen, opdat ook Nederland op de larvoor geëigende plaats zijn stem zou ten horen, en te protesteren tegen de iderdrukking van dit volk. Een volk, at daar ten volle recht op heeft. Dit volk in lijden, en het oog der ganse wereld ent daarop geslagen te zijn. Ons Neder- ndse volk dient daarvan doordrongen zijn. Want de Ambonnees is altijd mand geweest, waarop wij konden eunen bij het bestuur van ons vroegere rerzeese gebiedsdeel. Hij was de mili- ir, de politieman en de ambtenaar bij tstek. Zelfs tijdens de Japanse bezet- ig in de tweede wereldoorlog bleef dit )lk ons en vooral ons vorstenhuis trquw, ►als zij dat door de eeuwen heen al aren. Na de soevereiniteitsoverdracht erden zij door ons in de steek gelaten gen hun wens in en werden zij inge leid in de staat Oost-Indonesie. Het lekarnistische bewind liquideerde alle elstaten en vestigde een eenheidsstaat, e door Java werd overheerst. Zij heb- »n zich daar fel tegen verzet, en hoewel oorlog daar door de ijzeren hak van ►ekarno's bewind werd onderdrukt, ordt de strijd, zij het een guerillaoorlog, >ortgezet. Dat aan beide zijden slacht- ffers vallen, behoeft geen nader betoog. Velen, ongeveer 20.000 Ambonnezen n naar Nederland gevlucht en leven er als ontheemden. Tegenover hen heb- n wij allen een taak. Maar niet minder 'enover de 5 miljoen Ambonnezen die op Ambon c.a. leven. Zij verkeren een noodtoestand, welke elke beschrij- ig tart. De heer Scheps zal op het één ander nader ingaan. \lisschien vindt U een spreker alleen saai. Daar is rekening mee gehouden heer Wiete, met medewerking van ige jongeren, zal toepasselijke liederen gehore brengen. Mocht er tijd over n, dan zullen er nog dia's vertoond •rden. Maar het voornaamste is, dat U en komt. Hotel Texel moet uitpuilen, nt het onderwerp is dat ten volle ard. En komt met al Uw vragen naar ren. Hoe meer U vraagt, hoe liever het heer Scheps is. Mogen wij op U allen renen? A. W. B. Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Nederlandsche ^^^Jiddenstand^jgaarbanl^^^ S.V.O.-N1EUWS )udejaarsdag werd de voetballerij af- ast wegens slechte weersomstandig- ien. Nieuwjaarsdag speelde Oosterend igen Tex. Boys-junioren. Dit werd een r leuke wedstrijd en het was voor Le ploegen een goede oefenwedstrijd, werd sportief gespeeld en Oosterend ist met twee invallers toch nog te be- kstelligen, dat ze slechts met 31 loren. Ondanks dit verliezen, vind ik toch een goede prestatie jongens daar elftal zeker een klasse hoger staat dan he. jrogramma voor 't komende weekend: '.terend 1 uit naar Succes 4, boot 11.00 L Zorg er voor op tijd te zijn. piranten a gaat naar ZDH, aanvang l0 uur, vertrek Oosteiend 14.00 uur. jterend b ontvangt Texel b, aanvang 5 uur. Voor de Welpen ls nog geen [strijd binnengekomen. Dus jongens even op het kastje, ie stand is 3 januari: 70 2 terend ksdorp macht 2 ^er5 tervogels 3 Koog (•es 4 W 3 7 5 2 0 12 30—12 7 3 3 1 9 1716 6 3 1 2 7 15— 8 5 1 4 0 6 16—13 5 1 3 1 5 10—10 6 2 1 3 5 15—16 7 2 1 4 5 19—20 7 1 2 4 4 9—24 6 1 1 4 3 13—25 VERTROKKEN PERSONEN Margaretha Slot, van S 13 naar Win kel, Bosstraat 27. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 4 januari (heden) worden de moeders van Den Burg en Oudeschild verwacht van 13 tot 16.30 uur. OUD-PAPIER-ACTIE SINT JEROEN VERKENNERS De Verkenners van de Sint Jeroen zeg gen de gulle gevers van oud papier in 1960 hartelijk dank. De actie, die in Oudeschild werd gehouden was een suc ces. U bewaart het toch weer? zo vragen de verkenners. Ook dit jaar gaan de padvinders weer ijverig aan de slag. Alles kunnen ze gebruiken. Zaterdagmiddag „doen" ze Den Burg. Heeft U veel op te ruimen, geeft U dan even een seintje aan het adres Schilder end 66, en de kloeke verkenners helpen U van Uw kranten, tijdschriften, karton, zakken etc. af. GIFTEN WITTE KRUIS Oosterend: N.N. 2,50; E.-v.d. B 2,50; V. 2,50; W. 2,50; B. 2,50; S. 1,—; N.N. 2,50; E.-W. 2,50 D. 2,50; E.-V. 2,50; V 2,50; V. L. 2,50. De Waal; V.-H. 3,50; H.-W. 1,— Oudeschild: S. 2,50 GYMNASTIEK DEN HOORN De gym van vrijdagavond vindt nu op donderdag plaats. AGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Woensdag 4 januari Den Burg, De Zwaan, R.-K. Ontwikke lingsclub, spreker de heer Fortgens. Den Burg, Texel, comp. bridge-drive. Vrijdag 6 januari Den Burg, Texel, bijeenkomst Comité tot steun aan Zd. Molukken. Spreker J. H. Scheps, lid Tweede Kamer. Den Burg, Oranjeboom, Ledenvergade ring V.V.V. afd. Den Burg. Den Hoorn, „De Waldhoorn", Toneeluit voering „Schip op strand" t.b.v. de kleu terschool. Zaterdag 7 januari Den Hoorn, „De Waldhoorn", Toneeluit voering „Schip op strand" t.b.v. de kleu terschool. ERNSTIG GEWOND De heer J. Brouwer, vrachtrijder te Oosterend, is maandag na de markt met zijn auto van de weg gegleden. Dit ge beurde in Spang. De weg was daar vrij glad en de heer Brouwer kwam met zijn 'wagen te kantelen. Het ongeluk werd erger doordat het portier van de wagen opensloeg en de bestuurder beklemd raakte. Arbeiders moesten eerst de wagen ophalen voordat de chauffeur kon wor den bevrijd. De heer Brouwer was buiten bewustzijn en dokter Elias verleende ter plaatse eerste hulp. I Het slachtoffer is met een bekken fractuur en enkele gebroken ribben opge nomen in een ziekenhuis te Den Helder. Een paar weken geleden is van de hand van Dr. B. Havinga een nota ver- schenen over de mosselteelt in de Wad denzee. In de landelijke pers heeft deze nota van de oud-directeur van het Rijks instituut voor Visserij onderzoek ruim- De voorlichtingsavond, die woensdag 29 december j.l. in „Loodsmanswelvaren" werd gehouden was zeer goed bezocht. Het viel ons echter op, dat heel wat echte Hoornder schapenboeren ontbra ken. Had de aankondiging van het on derwerp: „Koeien of schapen?" hen kop schuw gemaakt? Het bovenstaande betekent niet, dat de inleider, de' heer P. Glas uit Schagen nu geen reactie kreeg op zijn „praatje" over de rentabiliteit van de Texelse bedrijven. Er is lang en soms bijna „warm" gedis cussieerd. De heer Glas had in samenwerking met ?.nder personeel van de landbouwvoor- lichtingsdienst een gedeelte van het ma teriaal, dat geleverd wordt door het nu al enkele jaren durende bedrijfsecono misch onderzoek op ons eiland, verwerkt tot een zeer geanimeerde en leerzame inleiding. Daarbij ging het vooral om de vraag of de Texelse veehouders door moeten gaan met een bedrijfsvoering, waarbij de schapen een overwegende ■plaats innemen, of dat het roer om moet Als aanknopingspunt zag spreker het werk van de ruilverkaveling, dat belang rijke verbeteringen zal geven op het ge bied van de ontwatering, de ontsluiting en kavelindeling. Dit geeft aan de Texel se landbouwers mogelijkheden om de be drijfsvoering te wijzigen. Bovendien zul len de kosten, die de ruilverkaveling on vermijdelijk meebrengt ook betaald moe ten worden en dit is een reden om te zoeken naar wegen, die de rentabiliteit van de bedrijven kunnen verbeteren. De heer Glas toonde met cijfers uit de bedrijfseconomische boekhouding van een twaalftal typische Texelse bedrijven aan, dat het met de winstgevendheid van deze bedrijven in het productiejaar 1 mei 1958 tot 1 mei 1959 maar zeer matig was gesteld. Een gemiddeld bedrijf van plm. 19 ha. kwam na inrekening van een land- arbeidersloon voor de boer tot een winst van slechts ƒ2000,—. De inleider vond dit beslist onbevredigend. Door de landbouwvoorlichting was nu een ander bedrijfsplan opgesteld voor een bedrijf van dezelfde grootte, waarbij het aantal melkkoeien van plm. 10 stuks werd opgevoerd tot 20 stuks. Van de ruim 70 schapen, die er op het „gemid delde" bedrijf aanwezig waren, werden er ruim 40 „naar huis gestuurd", zodat er slechts 25 overbleven. Met dit nieuwe bedrijf ging de inleider aan het werk en de cijfers toonden aan, dat op dit bedrijf de winst met ƒ3000,— kon worden ver groot. De heer Glas was van mening, dat de winst zeker niet overdreven was voorgesteld, maar dat de winst van f 5000,op dit bedrijf zeer goed „ge haald" kon worden. De arbeidsbezetting, die op het eerste bedrijf gemiddeld over het hele jaar 1,6 volwaardige arbeidskracht was kon op het concept-bedrijf, dank bij uitbreiding van het werktuigenpark met o.m. een traqtor en melkmachine, tot 1 l/t man worden teruggebracht. Zoals reeds gezegd is gaf de inleiding van de heer Glas aanleiding tot een flinke discussie. Iedereen was het zeker niet eens met de cijfers, die de inleider gebruikt had. Vooral de volgende punten werden aangevochten. De cijfers van het „gemiddelde" be drijf hadden betrekking op het boek jaar 1958/'59. Dit was voor de scha- penbedrijven een „slecht" jaar. Voor een goed beeld zou het nodig zijn het gemiddelde van de laatste vier jaar te nemen. Diverse aanwezigen waren van oordeel, dat de schapenbednjven dan beter uit de bus zouden komen. 2. Vrijwel geen enkel Texels bedrijf heeft de mogelijkheid om zonder meer van 10 melkkoeien over te gaan op 20 melkkoeien, omdat de daarvoor nodige stalruimte enz. ontbreekt. Uit breiding van de bedrijfsgebouwen is zeer kostbaar en door de inleider was verzuimd hiervoor een post op te nemen. 3 Het is onverantwoord om op een Texels bedrijf van 19 ha. de rundvee stapel uit te breiden tot een aantal van 20 stuks. Daarvoor was naar het oordeel van verschillende aanwezigen de grondsoort niet geschikt en het Texelse klimaat te droog. De boer op het door de heer Glas geprojecteerde concept-bedrijf zou jaar op jaar in grote zorgen komen door gebrek aan gras in de maanden juni en juli. Door de heer Glas en andere vertegen woordigers van de landbouwvoorlich- tingsdienst werd naar aanleiding van deze kritiek het volgende opgemerkt. Inderdaad zou het beeld iets wijzigen ten gunste van de schapenbedrijven als cijfers over enkele jaren werden geno men. De conclusie zou er echter niet door \erandreen, omdat ook bij gebruikma king van deze andere cijfers het voordeel nog duidelijk aan de kant van het rund veebedrijf zou liggen. Een uitbreiding van de bedrijfsgebou wen met een ruimte voor 10 melkkoeien zou een bedrag van naar schatting ƒ10.000,vragen. Hoewel dit niet ge bruikelijk is zou in dit geval een snelle afschrijving van bijv. 15 jaar genomen kunnen worden. Met inbegrip van rente en onderhoud betekent dit een jaarlijkse last van J 1200,Het verschil in winst tussen het tweede en eerste bedrijf biedt hiervoor zeker ruimte. De mening, dat op de Texelse bedrijven geen behoorlijke rundveestapel kan wor den gehouden is goeddeels een „streek- gedachte". De ervaringen van de laatste jaren hebben duidelijk aangetoond, dat zelfs op Texelse bedrijven met zeer ma tige, droogtegevoelige grond één koe per ha. grasland kan worden gehouden Door de heer C. van Groningen werden enkele bedrijven genoemd, waar zulks het geval was. Laatstgenoemde was wel van me ning, dat de kwestie of een bedrijf van schapen over moest gaan op ruzyL^e in dividueel moet worden bekekc4RB "Jjer kon zich nl. gevallen voorstellebSF .tral op grotere bedrijven, waarbij na overwe ging van voor- en nadelen toch besloten werd het schapenbedrijf te handhaven. Aan het slot van de avond bleek wel, dat het onmogelijk is alle aspecten van deze zaak in één avond in zo grote kring te bespreken. Daarom werd op voorstel van de landbouwvoorlichting besloten dit onderwerp in „praatgroepen" nader uit te praten. Inmiddels zijn vijf van deze groepen gevormd, die in de huiskamer van één der deelnemers het onderwerp van deze avond zullen doorpraten DE HEER C. P. MOOJEN NAAR ZIJN LAATSTE RUSTPLAATS Maandagmiddag, 2 januari, is de heer C. P. Moojen naar zijn laatste rustplaats gebracht. Voor dat zijn stoffelijk over schot aan de aarde werd toevertrouwd, werd een rouwdienst gehouden in de „Vermaning" aan de Kogerstraat. Tal rijke vrienden hebben deze dienst bijge woond en verscheidene bloemstukken dekten de baar. Ds. van Bilderbeek las in deze dienst 1 Corinthiers 13. De predikant noemde dit het hooglied van de liefde. Al komt er nog zo veel leed in ons leven niets zal ons kunnen scheiden van de liefde Gods, die in Christus Jezus tot ons komt. Met dankgebed sloot Dominee van Bil derbeek deze rouwplechtigheid. Ook vrienden hebben aan de baar in het kerkgebouw gesproken. De heer C. de Wit, voorzitter MAB-club Texel, herin nerde aan het afscheid van de heer Moojen als voorzitter van genoemde club Nog geen jaar geleden overhandigde hij de heer Moojen een geschenk voor het vele werk dat de overledene heeft ge daan in het belang van de vereniging. Jarenlang is de heer Moojen ook lid geweest van de vrijwillige brandweer op het eiland. Namens de brandweer sprak de heer L. Sok. Hij bracht dank voor wat vriend Moojen voor de vrijwillige brand weer heeft gedaan. Eén der directieleden van de verzeke ringsmaatschappij herinnerde aan het jubileum, dat de heer Moojen enkele ja ren geleden als verzekeringsagent heeft gevierd. „Veel hartelijkheid hebben wij steeds van hem ondervonden". Aan de groeve sprak de oudste zoon van de familie woorden van dank tot de aanwezigen. TWEEDE RIJSCHOOL OP TEXEL Reeds enkele malen heeft de aandach tige lezer in de advertentiekolommen een annonce gezien van Autorijschool Vijn. Deze firma is reeds lang gevestigd in Medemblik en heeft gemeend ook op Texel emplooi te vinden. Naast de bestaande school van de heer Lemstra zal men dan binnenkort gebruik kunnen maken van autorijschool Vijn. De heer Vijn toonde ons wat theoriemate riaal, waardoor de cursist zeker een goede voorlichting zal ontvangen. Het lesboekje wordt met behulp van films, instructieborden, geprojecteerde foto's, schaalmodellen enz. duidelijk gemaakt. De heer Vijn is namelijk van mening, dat zeer velen die hijn rijbewijs willen halen, struikelen op de theorie. Wij wensen deze nieuweling veel succes! Overmorgen, vrijdag 6 januari, verga dert de afdeling Den Burg van de VW- Texel 's avonds om 8 uur in „De Oranje boom". Wij hopen, dat evenals vorig jaar, de opkomst zodanig zal zijn dat er ook in Den Burg een vruchtbaar gesprek ont staat over de toeristische problemen van het afgelopen jaar. In het bijzonder voor de bewoners van Oudeschild en Den Hoorn, maar daar naast evenzo voor allen die de toekomst van Texel aan het hart gaat, heeft de VW-Texel Rijkswaterstaat verzocht een uiteenzetting te komen geven over het „Plan 't Horntje". Zoals bekend gaat het hierbij om een nieuwe verbinding tussen Texel en de vastewal, welke nieuwe verbinding ook toeristisch vérstrekkende gevolgen kan hebben. Evenzo is het bekend, dat een en ander al aanleiding is geweest voor veel mis verstanden en onbegrip, uiteraard een gevolg van onbekendheid met de plan nen. dus een voorlopig gebrek aan voor lichting. Rijkswaterstaat c.s. zijn thans zover ge vorderd, dat ir. J. W. Tops uit Hoorn (Directie Noordholland van Rijkswater staat) bereid is gevonden ten gerieve van alle inwoners van Texel (dus ook niet bij de VVV aangeslotenen zijn van harte welkom) een inleiding te houden. De bijeenkomst is vastgesteld op: dinsdag 10 januari, 20.00 uur in „De Oranjeboom" te Den Burg. Men verzuime niet deze geboden gele genheid, waarvoor wij Rijkswaterstaat hier reeds onze erkentelijkheid betuigen, te benutten. Het is een w unieke gelegenheid. G V.V.V.-Texel. schoots de aandacht gekregen, die de nota verdient. Het is wellicht dienstig in dit blad de aandacht te vestigen op hetgeen Dr. Havinga schrijft over de mogelijk heden voor Texel: „Er is slechts een zeer beperkt aantal plaatsen, dat in aanmerking zou kunnen komen voor de vorming van een centrum voor de vestiging van kwekers en hande laren. De eilanden zijn zondei meer uit ta schakelen; zij hebben voor de handel een te moeilijke communicatie met het ach terland en zij bieden door hun geïso leerde ligging in het algemeen te weinig aantrekkelijks als woongebied. Er werd mij nog op gewezen, dat ver wacht mag worden dat de verbinding van Texel met het vasteland binnen af zienbare tijd verbeterd zal worden door de aanleg van een haven en de inrichting van een veerpontdienst aan het Horntje, aan de Zuidpunt van het eiland, waar door een vrij frequente verbinding moge lijk zou worden. Afgezien van deze ver betering van de verbinding, die dan ech ter altijd nog slechter zal zijn dan van een punt van het vasteland, ligt het Horntje niet gunstig ten opzichte van belangrijke kweekgronden". OP DE STEIGERS Als men de activiteiten in de bouw sector nagaat, krijgt men het idee, dat heel Nederland in de steigers staat. Hoe wel er veel werk wordt verzet, moet er echter nog heel wat gebeuren. Nu op veel bedrijven door diverse om standigheden de rundveestapel zich gaat uitbreiden, komt men met een tekort aan stalruimte te zitten. Dus niet alleen het bouwen, maar ook het verbouwen zal in de toekomst aan dacht vragen. Daar komt nog bij, dat wij momenteel nieuwe ontwikkelingen in de boerderij- bouw zien plaats vinden. Denk In dit verband maar eens aan de mechanische uitmesting, de loopstallen en een heel andere indeling en inrichting van boer derijen Hiermee hebben in de allereerste plaats de werkgevers cn werknemers uit het bouwbedrijf te maken. De heer H. B. Vries, specialist boer- derijbouw van het consulentschap Scha gen, zal op donderdag 12 januari 's avonds om 8 uur in Hotel „Texel" te Den Burg een lezing houden voor de werkne mers en werkgevers uit het bouwbedrijf. Deze avond wordt georganiseerd door de streekontwikkelingscommissie en zij hoopt, dat allen, die in de bouwsector werkzaam zijn deze avond willen mee maken. F. Brouwer. S.V. TEXEL Op nieuwjaarsdag kwamen twee com binaties een oefenpartij spelen. Het was vooraf een prettige sfeer, handen werden gedrukt en goede wensen uitgesproken; de clubgeest kwam goed tot uitdrukking. Het is nog een aardige wedstrijd ge worden, waarbij wit met 3—2 het beste uit de bus kwam. Een goede gedachte dus van de elftalcomm. en we hebben weer eens gespeeld. A.s. zondag gaat het dan weer begin nen voor Texel 1, met de uitwedstrijd naar Succes. Voor Texel 2 moeten we nog even af wachten, omdat dit programma nog ver anderd kan worden. Adsp.Texel-De Koog; Oosterend b- Texel b; Tex. Boys b-Texel c. Op 26 dec. werd in 4A KNVB gespeeld' Vios-BKC 2—3; RKAFC-Watervogels 33. TEXELSE BOYS-NIEUWS Programma voor zondag a.s.: SVW 1-Tex. Boysl; Tex. Boys 2-Sint Boys 1, ZAP b-Tex. Boys-junioren. Zaterdagmiddag: Cocksdorp a-Tex. Boys a; Tex. Boys b-Texel c. Dit programma is nu voor de 4de maal vastgesteld; laten we hopen dat dit nu eens afgewerkt kan worden. Terreindienst: K. Graaf, Jn. Zoetelief Gz. Training: Zijn we donderdagavond allemaal present in het gymnastieklokaal van de H.B.S.? Z.D.H.-NIEUWS De jeugdcommissie heeft zondagmiddag in „De Waldhoorn" voor de jeugd een geslaagde filmmiddag georganiseerd. Zondag beginnen we het nieuwe jaar met de wedstrijd SRC-ZDH en WGW 4- ZDH 2. De adsp. spelen thuis tegen Oosterend. Vorige week zijn we weer gestart met de training, nu onder leiding van de heer Keizer. Opkomst 1 speler van het eerste en 7 van het 2de elftal. Jongens, dat moet anders. Dus allemaal present op donder dagavond 9 uur in „De Waldhoorn"

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1