rocn /wa in het V-irije zaterdag? W erktij d verkortin g Voor Texel niet eenvoudig! lekker en gezond Vrije zaterdagen-vragen m Onze T.V. stelt u tevree 74e JAARGANG No. 7521 TERDAG JANUARI 1961 [§7itgave N.V. v.h. Lcmqeveld de Rooij -S Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij L->a Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R damse Bank, Coöp. Boeren 1. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. -f 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Als we de oude garde van het eiland »ns bij elkaar zouden brengen om te jrhalen van vroeger, dan zouden we on- |twijfeld veel te horen krijgen over de mge werktijd. Over de strijd die er is jvoerd voor de achturige werkdag en ver de lonen, die in die dagen werden srdiend. Er werden dagen gemaakt van uur, later van 15 uur en in Den Haag •rkte de bakkersknecht 100 uur per ;ek en vond het niet erg er nog een uur wat bovenop te gooien als zijn salaris Jrhoogd werd van 8,5 naar 12,5 cent. 1 bakkers vonden in die tijd (1870) 15 3 uur per dag geen lange werktijd. Je hele geschiedenis toont een duide- :e tendens naar verkorting van de ieidstijd. Is het jaren normaal geweest er 48 uur per week werd gewerkt, ins praat men over een 45-uren week. '.n verschillende dagbladen treft men vertenties aan, waarin een enkele fel voorkomt: Zaterdags vrij! pe regering heeft het de bedrijven in »t begin verzocht deze regel niet te aatsen, maar dat heeft weinig resultaat had. De bedrijven, die zaterdags geslo- n zijn, wisten meer arbeidskrachten n te trekken dan bedrijven die zater- igs om 1 uur hun poorten sluiten. Al êer gaat men over tot de vrije zaterdag, tn industrieplaatsen is dit niet moei- t .Er worden talrijke arbeiders uit de jde omtrek aangetrokken door een iustrie. Ook in de Texelse Courant »ft men een enkele maal een adverten- van een groot bedrijf, waarin de rje zaterdag wordt gemeld. Bij diverse organisatie is deze verkor- ijg van werktijd reeds besproken. De ?ag komt nu op: „Wat betekent dit Dr Texel?" Zijn er op het eiland reeds drijven waar de arbeidsstijdverkorting ingevoerd? Is het verantwoord de ktijd te verkorten? Is het mogelijk te doen? il deze vragen komen naar voren als spreekt van een arbeidstijdverkor- Wij denken nu aan een verkorting bv. 48 uur tot 45 uur en er zijn er dit reeds als een voldongen feit be- ouwen. Maar het feit, dat werkweek- i korting een keuze inhoudt ten gunste vrije tijd en met opoffering van inkomen, wordt niet algemeen be- De meeste mensen vleien zich met gedachte dat men tegelijkertijd korter t gaan werken en meer inkomen kan gen. Dit is niet verwonderlijk, omdat precies de ervaring van het verleden geweest. Vergeleken met onze voor eren maken wij heden ten dage aan- .lijk kortere werkweken, terwijl de insstandaard voor ons is gestegen. Ike redenen zijn er om aan te nemen ook deze ontwikkeling niet in de toe- is t zou doorgaan? rij menen zelfs, dat ook in de toe tst arbeidstijdverkorting en inkom- vermeerdering samen kunnen gaan. 1 matige arbeidstijdverkorting en een lige inkomstenvermeerdering zullen de duur waarschijnlijk mogelijk blij- i Maar het verschil zit hierin, dat een omstenvermeerdering zonder arbeids- verkorting sneller zou gaan. Ook op Texel? dit nu iets dat voor Texel van be is. Moeten wij daar nu al aandacht besteden? Het is zeker van belang Dok Texel zich met dit probleem gaat l houden. Op talrijke landelijke ver dringen wordt dit als hoofdschotel be leid of komt dit naar voren tijdens rondvraag. Wat betekent het voor j il? ij hebben enkele middenstanders de g gesteld: Hoe denkt U over een tijdverkorting. De heer C. J. van der voorzitter van de Alg. Texelse lenstandsvereniging, was van mening lok Texel daar niet aan ontkomt, het winkelbedrijf is dit echter niet oudig, vooral niet in het seizoen, oepen^ door alle werelddelen „Kom Texel", en als de mensen er dan dan gaan we zeggen: zaterdag en ig heb ik je niet nodig. Dit is niet kkelijk op te vangen. Er is wel roken, aldus de heer Van der Kooi, een wisselsysteem van werkuren de werknemer, maar dit is niet een- g. Als straks de vijfdaagse werk- EH 20 alêemeen is, dan zal ook over- )ür-n m°eten worden hoe het met de celsluiting moet. De heer Van der i had o.a. over dit punt kort geleden Vergadering bijgewoond aan de vaste en daar was de suggestie gedaan: rdagmiddag sluiten, vrijdagavond koopavond. Maar dan blijven we hier .exel toch met de toerist zitten die t heeft op een goede service. Buitenland ten voorbeeld (f .heer M. Bakker, voorzitter van de Middenstandsvereniging, was van mening, dat als alle mensen vijf dagen werken, kunnen we het winkelpersoneel geen zes dagen laten maken. Maar hoe? In het gesprek, dat wij met de heer Bakker hadden kwamen voorbeelden uit het buitenland naar voren. In Duitsland b.v. zijn de Warenhuizen zaterdag na de middag gesloten. En ook in Nederland is het zo dat in de grote steden moeilijk personeel voor een winkelbedrijf is te vinden. Veelal wordt door een sollicitant gevraagd: Heb ik zaterdags vrij? Er zijn reeds zaken die voor de zaterdag apart personeel moeten aantrekken. Wat krijgt rnen hierdoor, verhoging van kosten, die uiteindelijk door de klant moeten worden betaald. Daarom is een rechte lijn zeker noodzakelijk. Een dienstverlenend bedrijf, aldus de heer Bakker, moet toch open staan op die tijd als de klant gelegenheid heeft te komen. Een avondverkoop? Och, dan gaan wij van de regen in de drup! De heer Bakker zag in deze voor het eiland ook nog geen omlijnd plan, maar was toch van mening dat ook Texel hier op de duur niet aan zal ontkomen. Produktieverhoging Het is begrijpelijk dat werkgevers zeg gen: Als er in mijn bedrijf minder uren worden gemaakt, dat gaat dit ten koste van de produktie. Is dat zo? Wij herin neren ons nog de lessen van werkme- thodeverbetermg in het bloembollen- bedrijf. Na deze cursus zijn er heel wat bollenkwekers toe overgegaan enkele werkmethodes in hun bedrijf te verande ren. Hierdoor is een verlies weggewerkt. Wij willen enkele punten noemen die de produktie in de weg staan: Verliestijd door: Onvoldoende onderlinge afstem ming van de afdelingen; storingen en onderbrekingen; wachten op materiaal; wachten op gereedschap; slecht onder houd; revisie in bedrijfstijd; ongemoti veerd verzuim; rekken van het theetje; te laat beginnen; te vroeg weggaan. Hier bij komt nog het ondoelmatig tijdgebruik, een te laag tempo en te hoge materiaal kosten, die alle oorzaak zijn van een lage produktie. Een goede bedrijfsorga nisatie is altijd van belang, maar zal straks bij een werktijdverkorting dubbel zwaar gaan wegen. De werknemers van firma Drijver, aannemers, hebben de laatste zomer de 5- daagse werkweek gehad. De uren, die nodig waren om de werkweek volledig te maken, werden gemaakt tijdens de eerste vijf dagen van de week. Dit was in genoemd bedrijf mogelijk tijdens de zo mermaanden, nu in de winter zijn de dagen veel korter en kunnen de uren niet verplaatst worden. Dit is voor een derge lijk bedrijf dus ook een probleem. Wel willen, maar niet direct kunnen! De landbouw We hebben gesproken over midden stand en een voorbeeld aangehaald van een industrie. Maar hoe is het nu in de landbouw? Kopstukken hebben gezegd dat een geleidelijke doorvoering van een kortere werkweek ook voor de landbouw in Ne derland gewenst is. Op akkerbouwbedrij ven zal de invoering van een 45-uren- werkweek met volledige vrije zaterdag en zondag technisch wel mogelijk zijn. In de veehouderij zullen de weekenden Nu de vrije zaterdagen Grote kans hebben van slagen Zitten nu reeds de gezinnen Druk te plussen en te minnen, (jong en oud en rijp en groen) Wat ze daarmee zullen doen. Want voorwaar, die vrije uren Zijn gerust geen sinecure En zij zullen heus wel even Hier en daar problemen geven Wat of er mee wordt gedaan, Want daar komt het toch op aan. Want een ieder kan wel voelen Dat het niet is te bedoelen Deze uren te besteden Met een ander uit te kleden In een soort beunhazerij. Want, nietwaar dat kennen wij: Jansen die gaat schoenen lappen, Smit eens anders tuin opknappen, Zwart die metselt voor de buren 'n Muurtje in zijn vrije uren, Bruin gaat bijverdiensten fokken Met het melken van bokken, Groen gaat brommers repareren Om zijn zakgeld te vermeren En Van Dam doet voor de ping Nog zo menig ander ding. Nu kan men het ook zo fiksen Om de hele dag te niksen En mei uitgezakte wangen Maar v/at in een stoel te hangen, Of zich bij de haard te warmen Met de armen op de darmen, Doch geloof me maar subiet, Dat bevredigt u óók niet. Sporten gaan op zaterdagen Zal 'waarschijnlijk beter slagen En nu denk ik aan de vrouwtjes, Die haar mannen langs de touwtjes Van het mooie voetbalveld Wekelijks zien opgesteld. Ha, dan kunnen zij weer samen Wandelplannen gaan beramen, Vader, moeder en de spruiten Met elkander fijn naar buiten In het bos of aan het strand. Of dwars door het boereland. Kijk, dit zijn zo van die dingen, Die zich toch naar voren dringen En wél om bezinning vragen Eer die vrije dagen dagen. Denk er dus maar eens op door, Want zij komen spoedig, hoor! Huib de Rijmelaar niet vrij gegeven kunnen worden, zodat daarvoor twee aaneengesloten vrije da gen kunnen worden gegeven in een rou leersysteem. Samenwerking in deze is dus een eerste vereiste. In die samenwerking schuilen belang rijke mogelijkheden, niet alleen voor de werktijdverkorting van de arbeiders, maar ook voor een vermindering van de arbeidsbelasting van de ondernemers en medewerkende gezinsleden. Hier wat cijfers uit andere landen. Het blijkt dat Nederland lang niet nummer één is. Gemiddeld gewerkte arbeidsuren per week in de industrie: Canada 40.2 Ver. Staten 39.2 Zwitserland 46.8 Frankrijk 45.1 West-Duitsland 45.5 Finland 42.6 Zweden en Noorwegen 42.2 Nederland 48 In een van de volgende nummers zal burgemeester De Koning (gevraagd) het zijne zeggen over de vijfdaagse werk week. Overal in het land spreekt men over kortere werktijd. Op het eiland wordt er over gemom peld. Zal ook de boer een kortere werktijd krijgen? In bijgaand artikel iets over de verkorte werk tijd. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER ELLAS (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER RENOUT (ingaande zaterdagmiddag 12 uur Dierenartsen H. DE BOER, tel. 2527 (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. RIETVELD De Cocksdorp, tel. (02222) - 292 (van zaterdag 13 uur tot zondag 24 uur) Zr. HOL Den Burg, tel. (02220) - 2414 (zondag van 9 tot 13 uur) Wij maken alle Texelaars (dus I ook zij die geen lid van de V.V.V. zijn) nogmaals gaarne attent op de voorlich tingsavond van Rijkswaterstaat, die dinsdagavond aanstaande 10 januari om 8.00 uur in „De Oranjeboom" te Den Burg wordt gehouden. Iedereen die iets meer wil weten over het zo belangrijke „Plan-'t Horntje" is van harte welkom. In het bijzonder voor de inwoners van de wel zeer sterk betrokken dorpen Oude- schild en Den Hoorn is dit een unieke gelegenheid om een betrouwbare voor- I lichting te krijgen. Spreker is ir. J. W. Tops, hoofdinge- I nieur van Rijkswaterstaat, die zeer nauw bij de plannen en hun uitwerking betrok ken is. Hij illustreert zijn lezing met lichtbeelden en een maquette. Mocht U de datum van 26 januari al voorlopig in Uw agenda genoteerd heb ben voor de algemene jaarvergadering van de V.V.V.-Texel (de zogenaamde „grot e" vergadering), dan verzoeken wij U vriendelijk deze even door te ha len. Wij hadden zo graag in januari de vergadering afgewerkt, maar wij hebben iets meer tijd nodig voor een deugdelijke voorbereiding. Nadere mededelingen volgen. Geen wijziging is gekomen in de datum die is vastgesteld voor de jaarvergadering van de afdeling De Cocksdorp. De datum blijft vrijdag 20 januari in Café CpV Nota om 8 uur 's avonds. Dit \J kunt U dus wel in de agenda ■*-* noteren. V.V.V.-Texel MINDER SCHAPEN, MEER RUNDVEE (Ingezonden) In de Texelse Courant leest men de laatste weken het een en ander over bovengenoemde aanhef. Enkele vragen komen bij mij op die in mijn oog van belang kunnen zijn, bij deze discussie. Steeds wordt er van regeringszijde ge sproken over een te veel aan melk en elk jaar wordt er van de gesubsidiëerde melkprijs een gedeelte afgeknibbeld en wordt de verhoogde kostprijs niet geheel berekend. Schapen kan men aanhouden zonder subsidie, men is dus minder afhankelijk van de overheid. Wel van de handels transacties te verrichten door het pro ductschap. Voor de voeding van het rundvee ter stimulering van de melkgift zijn veevoe derinstituten opgericht. Wat weet men nog van de schapenvoeding? Kan men goedkoper voeren met mid delen van eigen bedrijf, kuilgras, bieten, aardappelen, is een ander weidesysteem aan te bevelen? Ligt hier niet een taak voor de land bouwvoorlichtingsdiensten te wachten? Zolang men van overheidswege geen zekerheid kan geven gedurende een aan tal jaren achtereen, dat de melkprijs in verhouding tot de opbrengst van de schapen niet ongunstiger wordt, is het spreekwoord misschien nog van toepas sing. ..gooi geen oude schoenen weg voor dat ge nieuwe hebt". C. R., Alkmaar. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 11 januari a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn 1.15 uur; Oosterend 2.00 uur; De Cocksdorp 3.00 uur; De Koog 4.00 uur. EERSTE BIJEENKOMST R.-K. ONTWIKKELINGSCLUB Dat het leven van een journalist niet elke dag hetzelfde is, daarvan weten nu de leden van de R.-K. Ontwikkelingsclub Den Burg mee te praten. De heer Fort- gens, directeur WV, had zijn toeristen- masker in zijn auto laten liggen en was met een vrijpostigheid, de journalist eigen, Hotel „De Zwaan" binnen gestapt. De heer Fortgens heeft op deze eerste ontwikkelingsavond in 1961 gesproken over zijn vroegere werkkring. Hij ver telde tevens iets van de reportage, die van zijn hand verscheen over de waters noodramp in 1953. Met veel aandacht hebben de aanwezigen zijn betoog ge volgd. De volgende ontwikkelingsavond is vastgesteld op 26 februari a.s. 19 cent per rol FILMNIEUWS: Zaterdagavond en zondagmiddag: „ALIAS JESSE JAMES" De prent „Alias Jesse James" is een daverend vrolijke film en een klaterende gekke film. Misschien wel de gekste film van de onverwoestbare komiek Bob Hope, die nu al meer dan twintig jaar miljoenen filmbezoekers over de gehele wereld aan het lachen heeft gemaakt en dat mag een nobele eigenschap genoemd worden op een planeet, die de lach zo zeer van node heeft. Zondag- en maandagavond: Dit maal een herhaling van de veel gevraagde prent van Doris Day en Gordon MacRee: „TEA FOR TWO" Een gezellige musical, gebaseerd op de operette „No no, Nanette", Vrolijk, ge zellig en amusant. Het begint met een koffer met theatercostuums en het slot isJimmy en Nan, die door een reeks verwikkelingen met elkaar gebroken hadden, worden in de nieuwe revue „No, no, Nanette" herenigdmaar nu voor goed. Nederlands nieuws O.a.; Nieuws uit Nieuw-Guinea: Neder landse deskundigen bezoeken o.a. Baliem- vallei en Manokwari; Katten bezetten Koopmansbeurs in Amsterdam; Vlieg- dekschip „Karei Doorman" weer thuis, hartelijk weerzien in Rotterdam; Kerst groeten uit Da vos: Patiënten uit Neder lands Sanatorium spreken met familie in Nederland. Wereldnieuws O.a.: Twee vliegrampen; a. New York, b. München; Een nijlpaard op straat; Een troon heeft gewankeld; Beelden uit Ethiopië; Picasso exposeert 30 onbekende werken in Barcelona; Kennedy stelt en kele van zijn ministers voor; Dieren in trek bij Duitse kinderen; Kerstmis in Auvergne. INGEKOMEN PERSONEN Jan van der Linden, van Rotterdam, a.b. Karei Doorman, naar Weverstraat 72, Den Burg; Jacob Barendrecht, van Ro zenburg, Molenweg 2 naar E 8. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 29 dec. 1960 t.m. 5 jan. 1961 Geboren: Aart, zv. Fulps Zegers en Tjaltje A. R. S. van der Knaap; Berna- dette Maria Martha, dv. Jan Verberne en Afra A. Commandeur; Nicolaas Joseph, zv. Johannes P. Stoop en Geertruida Blom; Annelies, dv. Jan Kaczor en Eli sabeth Boggia. Ondertrouwd: Peter van der Molen en Bernardina Hendrika Barhorst. Overleden: Rudi van der Ster, oud 1 jr. JAN AGTER KLAVERJASCLUB „DE GRAAF" De stand na 7 weken is als volgt: 1. C. v.d. Hoort-P. v.d. Molen 45.488 19 2. P. Hartog-De Jong 44.594 10 3. C. van Lenten 44.496 14 4. mej. Bagge-A. J. Huisman 43.638 13 5. T. Huisman-C. v.d. Slikke 42.781 10 6. C. C. Barhorst-J. Prins 42.775 17 7. Echtpaar Bruin 42.306 13 8. J. v. Dorp-D. Raven 41.431 10 9. J. Borgman-J. v. Heerwaarden 41,253 16 10. A. Witte.G. Geurts 40.450 10 11. Echtpaar Kramer 39.764 7 12. dames Kooij-Kiewiet 38.472 8 13. D. Zuidewind-B. Kiewiet 36.455 10 Laatste 2 koppels hebben resp. 26 en 24 partijen gespeeld.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1