9 rocn /wa in het harL E itfllSSsSÉÉfexê I Iter Witte •rlangt gtigens Dinsdagavond zijn er weinig Texelaars thuis geweest v. "rddiar zijn I haarSRDAG 14 JANUARI 1961 niet knl/1 heid STEXELSE 0®Te N.V. v.h. Lanqeveld de Rooij bijzjik-. Kantoorboek- en Fotohandel van Handelsdrukkerij 74e JAARGANG No. 752J COURANT zen S C. J JJurg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm ope erisn Dij ZO] toe: t de l. Pei de V orig Vrit ri va. ;rder de wj 1 pag mee een ri mog: erg men er >stun n d( Ifweg N.H., 14 januari 1961 Missie-Prokuur, :hte Redactie, zat me dwars dat ik dit jaar van- in Tanganyika mijn gewone iaarsbriefje niet kon schrijven. Het inwege een overhaastig vertrek in van november, ik dan hierbij nog mijn beste jaarswensen aanbieden aan alle ;n en bekenden op Texel, voor dan nog over is van 1961? it een half of heel jaar of meer te n Oost-Afrikaanse dokter einde- zweer bij me diagnoseerde, kreeg eens orders om binnen 2 dagen te teren in Nairobi voor een Zuid- jnse straaljager, die me in een hppen via London in Amsterdam jgen. Nu verspilt zwart Afrika niet efde aan blank Z.-Afrika, en on- iurig denk je dan aan de mogelijk- an sabotage of zoiets daarboven *.000 voet hoog met 130 mensen in t. Maar ja, enig risico moet je Op stuk van zaken kan een z'n mesje ook weieens uitglijen. et het maar treffen. Ter gerust- l hadden we trouwens aan 't begin reis een oefening met zwemvesten eet met een fluitje, voor de Middel- Zee denk ik. Een bijltje voor het id had er nog wel bij gekund'. Met p van 3 uren uitgewonnen met Test te reizen, moest ik 13 uren Amsterdam wezen. Maar in de g-inefficiënte en vies-mistige lucht- van Londen was er nodeloos tijd- j, zag ik mijn gereedstaand vlieg- ertrekken en kon ik eerst verder paar uren om per KLM het laatste jetje te doen, van even over een ji de Z.-Afrikaner had ik bij de 2 jden bescheiden een diëet-kaartje pen met het verzoek om me slechts jar dingen daaruit op te dienen was nul op het request, iet diner op de KLM haalde in jrfrommelde diëet-papiertje nog- it te zak en ziedaar ik kreeg een f daarop afgestemd apart dineetje, "hout incluis. Leve onze K.L.M.! •tria landde ik al vlug in een -edelijk hospitaal, en na enkele kapsones daar mocht ik geope- worden op Sinterklaas, ia volgde een langdurige kunst voeding, in ruil voor heel wat iw-gewicht. Zolang plat te bed te zonder eten of drinken en boven- let de rechter-arm geïmmobili- s niet precies gezellig. >u graag hierbij hartelijk willen ten voor zoveel bezoeken van en andere blijken van belangstel- ie ik daar mocht ontvangen. Ik zelf •en nauwelijks ba of boe zeggen aan een woord schrijven. behandeling in 't hospitaal was ^6ns keurig voor een baby al auto te glijden om verder rustig bij te komen in onze Missie-Prokuur te Half weg. Daarbij staat een kistenfabriek, wat me toenmaals althans ook wel handig leek. Hier zit ik al het grootste deel van de dag op, paraderend in mijn ruime kamer, trachtend mijn gloeiend-bloeiende ach tergelaten Afrikaanse bloementuin te vergeten met uit te zien op de rusteloze schoorstenen van een hardwerkende suikerbieten-fabriek, die de grauwe lucht nog wat grauwer maken. Maar je kunt ook alle voordelen niet tegelijk ver wachten. Binnenkort hoop ik de trappen in huis weer te kunnen nemen, al is het niet dadelijk met sprongen. Dan hoop ik stadegies-an en verder aan te sterken om met het lente-zonnetje naar Texel te kunnen gaan kuren. Daarna heb ik nog maar één hoop: mijn bijna 40 Afrikaanse jaren tot een royale 50 af te ronden als de Grote Baas boven ermee accoord is. Steeds dankbaar voor het toegezonden Texelaartje, Uw Pater M. J. WITTE King kent, kent ook dat heerlijke verkwikkende gevoel, dat elk tablet onmiddellijk geeft. Neem King, bereid uit het zuivere natuur product en ga de dag tegemoet met frisse moed en frisse mond. De natuurzuivere nijn eerste eitje met cognac, onder ,tste week van december, begon ik >p te halen. Het werd ook tijd. Nieuwejaar zag ik kans om van ste,Bpitaal-bed in een gereedstaande len "eoe(GEMENE VERKEERSCURSUS EIERLAND vaSjgrstvolgende lesavond (2de van ïmij avonden) van de verkeerscursus l a'Vliegveldpaviljoen te Eierland, zal pn maandag, 16, doch op woensdag, iri a.s. plaats vinden, irop volgende lesavonden worden >rmaal op maandag gehouden, emen deze gelegenheid nog eens om U op te wekken toch vooral £rzame avonden bij te wonen, deze verkeerslessen, welke door tilmans en opperwachtm Stomp ■*a l'j gegeven, zult U volledig ver eg Hkunnen raken met de verkeers- id. De kosten bedragen totaal ƒ5,—. lenoensdag kunt U zich nog opgeven. Verbond voor Veilig Verkeer, 2^) Afd. Texele. Het is thans reeds dringend noodzake lijk over te gaan tot uitgifte van een voorlopige bezettingslijst. Wij verzoeken de leden die reeds een ruime aaneengesloten periode bezet heb ben hiervan telefonisch opgave te doen op (02220) - 2280, opdat de bezettings- opgave in de krant kan worden bijgeslo ten. Gaarne spoed. Na de andere dorpen is thans de afde ling De Cocksdorp van de V.V.V.-Texel aan bod voor de jaarlijkse ledenvergade ring. Deze vergadering wordt en no teert U de datum vast even in Uw agenda gehouden op vrijdag 20 januari, des avonds om acht uur in café Nota. Voor de agenda verwijzen wij naar de advertentie in de krant van woensdag en naar de circulaire, die op brede schaal in De Cocksdorp zal worden verspreid. Wetende dat het toerisme in De Cocks dorp een levende zaak is, mag erop ge- rekend worden dat de vergade- O-V ring van a.s. vrijdag grote be- V langstelling zal krijgen. -lT V.V.V.-Texel. PECH VOOR DE LAATKOMERS Voor de feestavond van de Paarden sport, die hedenavond in hotel ,,De Lindeboom-Texel" wordt gehouden, zijn, naar wij vernemen, de kaarten uitver kocht. VOORJAARSUITVOERING U.D.I. De Rederijkerskamer U.D.I. heeft voor de voorjaaisuitvoering in maart a.s. in studie genomen „Verdwijningen en Ver schijningen", een blijspel in drie bedrij ven van Mr. H. M. Planten. GESLAAGD Den Burg Onze plaatsgenoot, de heer A. Bruin, slaagde te Den Haag voor het diploma 3de stuurman Grote Han delsvaart. De heer Bruin werd opgeleid aan de Zeevaartschool te Den Helder. HANDELSREGISTER In „Handelsbelangen" lezen wij onder nieuwe inschrijvingen; Texelse Slagerscombinatie (T.S.C Texel, Den Burg, Groeneplaats 7. Het voor gemeenschappelijke rek. inrichten en expl. van een slachtplaats enz. Venn.; M. Goënga (bep. bep.); F. Eijk. HUISJE IS VERDWENEN Een der huisjes van het Raaksje is verdwenen. Deze week hebben arbeiders het huisje gesloopt van wijlen mej. A. Dijksen. De Groeneplaats heeft reeds hierdoor een geheel ander aanzicht ge kregen. DE GROTE STILTE Toneelgroep „Het Masker" heeft in ;tudie genomen het toneelspel „De Grote Stilte" van Terence Rattingen. VERLOTING KONINGIN WILHELMINA FONDS Op de onlangs gehouden propaganda- avond van bovengenoemd fonds, is een groot aantal loten verkocht. De trekking heeft inmiddels plaats gevonden. Het comité heeft enkele trekkingslij sten toe gezonden gekregen en deze zijn bij on derstaande adressen gedeponeerd, alwaar U Uw loten kunt controleren en wel: voor Den Burg: mevr. Laan, Kogerstraat; Oudeschild; de heer Kleve; voor Ooster end bij bakker Dros en voor Den Hoorn bij „Loodsmanswelvaren". OVERDENKING Het eerste teken, dat Jezus gedaan heeft, was het wijnwonder op de bruiloft te Kana. Deze dorpsbruiloft werd pas tot een feest door de aanwezigheid van de Gastheer met een hoofdletter. Hij schenkt de ware vreugde. De wijn is daarvan het teken. Zoals elk teken, heeft ook dit teken een verwijzende functie. Het wijst op Hem, die de ware wijn stok is. Wie met Hem verbonden is, wie bij Hem behoort, is een rank van de ware wijnstok. En deze ranken dragen vrucht. Zonder Hem kunnen wij niets doen, maar met Hem kunnen wij alles volbrengen, wat tot onze roeping behoort. Hij leert ons het leven op aarde te aanvaarden en lief te hebben. Hij geeft de ware zin aan ons leven. Wanneer ons leven zinloos schijnt, komt dit alleen, doordat wij te weinig vertrouwen op Hem, die het Leven is. En Hij is, wat Hij geeft. Hij is liefde en Hij geeft liefde. Hij geeft zich zelf tot het uiterste. Dat is het volmaakte offer. Ook daarvan is de wijn het teken. Bij het laatste avondmaal, dat Jezus met zijn leerlingen gebruikte, heeft Hij de wijn tot teken gemaakt van zijn bloed. Jezus heeft door zijn leven en ster ven ons verleden ongedaan gemaakt. De lei van ons verleden wist Hij uit, zodat wij met een schone lei opnieuw mogen beginnen. Wanneer wij Zijn offer aanvaarden, maakt Hij ons blijde door Zijn lijden. Laten wij Hem aanbidden en danken. Laten wij Hem zoeken en volgen overal, waarheen Hij ons leidt en onder alle omstandigheden: in voorspoed en tegenspoed, in gezondheid en ziekte, in rijkdom en armoede, in vreugde en ver driet. Want Hij is nabij allen, die Hem aanroepen in waarheid. J. G. Beerthuis AGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Zaterdag 14 januari Den Burg, „Oranjeboom", optreden boot scholieren t.b.v. ,,Anti-Honger-Actie". Den Burg, Texel, Feestavond paarden sportvereniging m.m.v. Andijker cabaret. Den Burg, Casino, Feestavond K.A.B. m.m.v. Langedijker cabaret. De Cocksdorp, De Hoop, Toneelgroep Zuid-Eierland voert op „De oliekous" voor sociëteit „De Vriendenkring". Het was druk in Den Burg dinsdag avond. Om half acht stond de Groene plaats reeds vol met geparkeerde auto's en de later komende autobezitters moes ten een ander heenkomen zoeken. Er was zo het een en ander te doen die avond. Ondanks de regelmatige plaatsing van de agenda cultureel werk Texel in onze kolommen, waren er verschillende bijeen komsten j.l. dinsdag vastgesteld. In Casino het fel-realistische zeden- drama „Rooie Sien". gebracht door het Amsterdams Volkstoneel. De zaal was geheel bezet toen Beppie Nooy ten tonele verscheen. In Hotel „De Lindeboom-Texel" een Nutsavond. Ook voor de lezing van de heer Timmerman van de Volkshoge school te Bergen was belangstelling. De oude getrouwe Nutsklanten willen geen avond van het Nut missen. In De Koog was er een voorlichtings avond van C: R. Keijser Co. Bollenrot- bestrijding is inderdaad belangrijk en wij twijfelen er niet aan of de bollenkweker in hart en nieren zal deze voorlichting niet hebben gemist. Voorts was er een familieavond van de C.B.T.B., daar waren, hoe kan het anders op een familieavond, vele leden van ge noemde organisatie bijeen. Tot slot de voorlichtingsavond van de nieuwe veerhaven aan het Horntjc. Voor deze voorlichtingsavond bestond zeer veel belangstelling. De eigenaar van „De Oranjeboom" had geen stoelen ge noeg om alle belangstellenden te plaat sen. Diverse bezoekers moesten genoegen nemen met een staanplaats achter in de zaal. De heer G. H. Fortgens, directeur van de V.V.V.-Texel, opende deze avond met een kort woord van welkom tot de heren van Rijkswaterstaat: de hoofdingenieur Maandag 16 januari Zuid-Eierland, Vliegveldhotel, Jaarver gadering Plattelandsvrouwen. Dinsdag 17 januari Oudeschild, Dorpshuis, Ontwikkelings avond m.m.v. mej. Feenstra en de heer Laan. Den Burg, Dorpshuis, Vrouwenbond NVV, voorlichtingsbureau voor de voe ding: „Goed eten en slank blijven". Woensdag 18 januari Den Burg, „Texel", bridgedrive. De Cocksdorp, De Hoop, avond voor de bejaarden. Den Burg, Landbouwschool, Ver. van oudleerlingen, praatavond Spr. J. Boer over „Wedstrijdploegen". Donderdag 19 januari Den Burg, „De Zwaan", Jaarvergadering K.A.V. Den Burg, Landbouwhuishoudschool, jaarverg. plattelandsvrouwen en voor lichtingsavond op huish. gebied, mede werker de heer Baretta. Vrijdag 20 januari Den Burg, „Oranjeboom", Uitvoering Kon. Texels Fanfarekorps. De Cocksdorp, De Aanleg, WV-vergad Den Hoorn, ,,De Waldhoorn", Uitvoering Jan Drijverschool „De gelaarsde kat". Oosterend, Gebouw voor Chr. Belangen, Declamatie door de hr. Oosterwelder. Zaterdag 21 januari Den Burg, „Oranjeboom" Kon. Texels Fanfarekorps. Midden-Eierland, „Eierlandse Huis", kin deruitvoering SVC. Den Hoorn, „De Waldhoorn", Uitvoering Jan Drij verschool „De gelaarsde kat" PONT-PRAAT Nu, we hebben het gelezen: Eer we twee jaar verder zijn Gaan we met de pont van Texel. Dat ligt eenmaal in de lijn. Want de tijd kan men niet keren, Of men 't prettig vindt of niet, Want de één zal er om juichen Maar de ander doet 't verdriet. J Voor de Waalders en de Strenders, Die per fiets gaan naar de boot, Zal het straks wel tegenvallen, Want die afstand is te groot. J Maar de Hoornders, die reeds jaren Op de fiets moesten naar Skil, Lachen nu wel in hun baardje, Want dat was heus geen paskwil. I En zo komt er straks een uur-dienst, I Doch nu is het maar de vraag J Of de bussen blijven rijden I Naar het schema van vandaag. I Want dan zitten de Cocksdorpers Met die boot wel in de boot, Want voor hen is dan de afstand Nóg wel eens een keer zo groot. Oudeschild zal ook niet lachen Als het straks naar 't Horntje moet, Skil, dat reeds zovele jaren Op de boot stond met één voet. Kijk, dit zijn zo van die dingen Die wel niet te keren zijn, J Maar dat er zoveel veranderd I Doet toch wel een beetje pijn. Eén ding kan ons hierbij troosten, Dat het na-komend geslacht Straks niet anders meer zal weten. Daar mag ook wel aan gedacht. Want dan heeft een elk een auto I En wie weet lacht men ons uit Om een reis die drie kwartier deed, En dat enkel nog per schuit. En wie weet hoe Oudeschild nog Op het watersportgebied Straks niet zeer veel kan bereiken. Uitvoering Onderschatten wij dit niet. Slik de pil dus maar, m'n vrinden, Of ie bitter is of zoet, 't Leven is eenmaal niet anders, Na de eb komt weer de vloed. Huib de Rijmelaar J. W Tops, van het arr. Hoorn, en de heer L. J. Weijdt, technisch ambtenaar 1ste klas van hetzelfde arr. en verdere genodigden en belangstellenden. Ir Tops gaf hierna een uiteenzetting over de plannen van de nieuwe verbin ding Texel-Den Helder. In ons vorig nummer hebben wij daar reeds uitvoerig over geschreven, daarom willen wij in dit verslag alleen even terugkomen op de vragen die aan de heer Tops werden gesteld. Wat denkt spreker over de ijsvrijheid van de haven? De nieuwe haven zal minder last heb ben van het ijs, dan de haven van Oude schild. Er zijn op het eiland maar drie punten, die geheel ijsvrij zijn: Kop De Cocksdorp, Stuifdijk en kop het Horntje. Misschien, zo was het antwoord, zal het gebeuren, dat de haven een of twee dagen in de vier a vijf jaar moeilijk be vaarbaar is door het ijs. Zijn de zaken voor de haven in Den Helder volkomen geregeld? De haven van Den Helder valt onder het Arr. van Rijkswaterstaat Alkmaar. Maar het samenspel tussen de verschil lende betrokken instanties is volkomen geslaagd. Den Helder heeft geen haven te bouwen en zal dus iets later met de verandering kunnen beginnen. Maar de verschillende werken zullen gelijktijdig gereed zijn. Kunnen we nog ergens schuilen als we te laat zijn? Als we één minuut te laat zijn voor de ene pont dan zijn we 59 minuten te vroeg voor de volgende, zo was de vraag. Is er dan gelegenheid ergens te schuilen? Wij geloven wel, zo was het antwoord, dat er bij de bussen de zgn. schuilvakken komen. Het is ook niet uitgesloten, dat de N.V. TESO daar voor meerdere schuilge- legenheid zal zorgen, (restaurant-wacht kamer - red.) Wat wordt de betekenis van de haven van Oudeschild? In ons vorig nummer hebben wij reeds geschreven dat een prognose van Oude schild moeilijk valt te maken. Ook het antwoord op deze vraag was, dat het moeilijk valt te zeggen hoe alles in de toekomst zal worden. Er zal waarschijn lijk meer gelegenheid komen voor de pleziervaart Met dat antwoord was een volgende vragensteller het niet geheel eens. De visserij neemt toe, er komen steeds meer kotters, laten wij dan maar niet gaan spreken van sporthaven. Is er een streefdatum bij RWS voor algehele gereedkoming? De heer Tops antwoordde hierop: Ik gok, dat alles in 1963 gereed is. Maar een streefdatum is er niet. De N.V. TESO is met een scheepsontwerper bezig en hoe dat allemaal zal verlopen is voor RWS een vraag. Hoe is het met de verzanding van de haven? Wij doen er aan wat wij kunnen, aldus de heer Weijdt, om verzanding te voor komen. Maar wij leven rond een zand kust en ook hier zal wel eens een bagger molen moeten verschijnen Ook werden er vragen gesteld over de verhoging van de dijk en de toegangs wegen tot de haven. De vraag over de prijzen van het ver voer werd door R.W.S. niet beantwoord: „Dit is een zaak van Uw eigen Maat schappij, die stelt de prijzen vast", zo eindigde Ir. Tops. Kritiek is er deze avond niet geweest. Waarschijnlijk dat de anti-mensen ge dacht hebben, laten we maar thuis blij ven, er is nu toch niets meer aan te doen. De aanwezigen, die deze uitmuntende voorlichtingsavond hebben bijgewoond waren zeer tevreden. Zoölogisch Station In 1959 schreef de Texelaar over de verplaatsing van het Zoölogisch Station van Den Helder naar Texel. Dit labora torium zal in de toekomst gebouwd wor den boven het oostelijk havenhoofd in de nabijheid van het hoge huis. Wij schrijven „in de toekomst", want het zal nog wel even duren, zo deelde men ons mee, dat met de bouw wordt begonnen.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1