9 rocn in het harL, V I Minxi l De oude „Strooppot" weer in de belangstelling Opa Krijnen werd 95 jaar Op Texel is het anders Moderne Bungalow-Boerderij De gelukkigstejaren van je leven Sfe '"'Wik','0 mm f* m - VOBNSDAG 18 JANUARI 1961 TEXELSE 74e JAARGANG No. 7524 COURANT Jitgave N.V. v.h. Lanqeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mu „Heel lang geleden, het zal zo omstreeks 1600 zijn geweest, stond in het land, Jiiet ver achter de Texelse duinen, een eenvoudige plaggenhut. Een plaggenhut, zoals je die meer zag in die dagen op Texel. De bevolking was toen arm en leefde van wat de armzalige grond opbracht. Wat schapen, een 'arken voor de winter, en dan in het najaar wat jutten op het strand. Geld om ;oede huizen te bouwen hadden de Texelaars toen nog niet en van wat zij vonden n de natuur,, bouwen zij hun woning" door de fa. Lutterman en ook rietdekker Luiken heeft aan de verfraaiing van het gebouw meegewerkt. Zo begint het verhaal van „De Stroop- >ot". Een legende, die door de heer )skamp enkele jaren tijdens de film- ivonden van de V.V.V. werd verteld. „De Strooppot" komt nu weer in de ;eschiedenis. Het uitwendige en inwendige van deze >ude boerderij is veranderd. De voorgevel is van een deur voorzien •n direct daar achter komt men in een uime spoelgelegenheid. Er is een pracht ceuken verschenen en ook de stal is aan- nerkelijk verbeterd. De genoemde spoel- ïelegenheid is een voorlichtings object n zaterdagmiddag zal de voorzitster, evrouw Roeper-Mantje (van de Fenne), amens de afd. Huishoudelijke Voorlich- ;ing van de Streekontwikkeling, het ge- :eel met een feestelijk tintje openen. Het agrarische gedeelte is een ontwerp an de heer B. Zijm en het vee kan nu orden ondergebracht onder één kap, at voor de heer Bousma een goede ver betering is. Maar ook de vrouw des uizes is in haar nopjes. De keuken, ouche en wasgelegenheid zijn voor de uishoudelijke afdeling een flinke voor- litgang. Het gezin Bousma heeft zelf heel wat ren aan deze verbouwing meegewerkt, tenen werden gebikt, er werd geschui erd en heel wat karweitjes werden op- ;eknapt. Ook de heren aannemers zullen zater dagmiddag aanwezig zijn. De heer W loon verzorgde het metselwerk, P. Eel- lan, timmerwerk, Jan Agter, elektra, oop Veltkamp, sanitair en D. G Toolens, childerwerk. De tegels werden gezet aandacht in De 'ocksdorp en Eierland er nog niet op evestigd mocht zijn, herhalen wij hier log even de datum voor de ledenverga- ering, te weten v r ij d a g 20 januari, 5 avonds om 8.00 uur in Café Nota. Het 5 de bedoeling dat de directeur van de r.V.V.-Texel een inleiding houdt over et onderwerp „Wat doet nu eigenlijk o'n V.V.V.?" Daarbij is het de bedoeling e komen tot uitbreiding van het bestuur iet twee leden, in principe uit Eierland meinde dit deel van Texel meer actief ij het toerisme te betrekken. )e vergadering is tevens opengesteld voor elangstellenden. Voor de agen a wordt verwezen naar de ad ertentie elders in dit blad. V.V.V.-Texel. ALGEMENE VERGADERING BEDRIJFSVERENIGING Op donderdag 26 januari a.s. wortft de lgemene Vergadering van de Vereni- ing voor Bedrijfsvoorlichting gehouden, rezien de ervaringen van voorgaande jaren heeft het bestuur weer besloten een agvergadering te houden. Het aanvangs- ur is gesteld op half elf. In de middag- auze wordt een bord erwtensoep en een roodje aangeboden. De inleiding wordt dit jaar verzorgd oor de heer J. J. Kruizenga van de •ijkslandbouwvoorlichtingsdienst. De leer Kruizinga hoopt in zijn inleiding leciaal aandacht te besteden aan enkele ieuwe aspecten van de mechanisatie op de landbouwbedrijven. De agenda vermeldt verder het jaar- ?rslag van de secretaris en een over- cht van de werkzaamheden door de ssistenten. Op deze vergadering zijn alle den met belangstellende huisgenoten personeel welkom. Zie de advertentie in volgend nummer. C. v. Gr. SPORTNIEUWS S.V.C. Na een lange rustperiode werd er dit reekend weer gevoetbald. De adspiran- »n speelden tegen Oosterend a en verlo- sn met 50. Het 2de speelde thuis tegen IRC 7 en wist een 42 overwinning te ehalen. Het eerste toonde zich tegen De Koog 1 e sterkste door een zeer goede 30 verwinning. Zo maar doorgaan, jongens. Programma a.s. weekend: saterdag: SVC a-ZDH a, aanvang 3 uur. Zondag: SVC 2-Zeemacht 2, aanvang 1.30 uur; Zeemacht 2-SVC 1, scheids rechter de heer S. C. Philipsen. Maandag was het qroot feest in Huize Irene. Eén der inwoners, de heer G. Krijnen, was 95 jaar geworden. Opa Krijnen is thans de oudste mannelijke inwoner van het eiland. Vele gelukwensen heeft Opa in ont vangst mogen nemen. Op bijgaande foto had hij net zijn koffie genoten in een der kamers van het gebouw. Dat doet hij het liefst niet in eenzaamheid, maar de krasse baas zoekt gaarne de gezel ligheid. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 18 jan. (heden) worden de moeders van Den Burg en Oudeschild verwacht van 13 tot 16.30 uur. Miss Blanche herkent u aan de goudgele tabak BEGRAFENISKLEDINGVERENIGING DE COCKSDORP-EIERLAND Om het bezoek van de leden te stimu leren werd de jaarvergadering in De Cocksdorp en in Zd.-Eierland gehouden. De opkomst was echter zeer teleurstel lend. Uit de jaarverslagen bleek, dat meer dan 300 gezinnen als lid zijn inge schreven en dat de financiële toestand dermate gunstig is, dat waarschijnlijk reeds binnen een paar jaar aan contri butieherziening kan worden gedacht. De statuten en het huishoudelijk reglement werden met enkele kleine wijzigingen, goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werd het bestuur herkozen, terwijl in de vakature, ontstaan door het vertrek van de heer H. Beuving, mevr. Paagman- Witte werd gekozen. De werkwijze blijkt aan de verwachtingen te voldoen. Reeds werd aan een paar families buiten het district Eierland de kleding verhuurd. ƒ155 VOOR DE ANTI-HONGER-ACTIE De kinderen van de school voor Chris telijk Volksonderwijs te Den Burg heb ben ƒ155,bijeen gebracht voor de Anti- Honger-Actie. Een voorbeeld, dat zeker navolging verdient. Wanneer men met Texelse boeren praat over de bedrijfsvoering en daarbij voorbeelden noemt op het vaste land, wordt cr dikwijls gezegd, dat op Texel de omstandigheden anders zijn. Dus niet vergelijkbaar met het vaste land. Dit is voor mij aanleiding geweest eens te gaan denken over de punten van ver schil en overeenkomst tussen Texel en het vaste land^ Uit de aard der zaak zullen alleen de voornaamste punten be handeld kunnen worden. Het verschil in klimaat kan worden samengevat me: de woorden; minder re gen, minder wolken, meer zonneschijn. Het vasteland heeft ook in 1959 een dergelijk klimaat, zo niet in extreme vorm, gehad. Het resultaat hiervan was, dat de koeien meer melk gaven dan wij gewend waren uit minder gras, terwijl ook het suikergehalte van de bieten ho ger was dan normaal. Nu zitten wij ons als voorlichters voortdurend af te vragen of de hoge melkproduktie per koe op Texel een ge volg is van erfelijkheid, schapenweide of van het klimaat, dat voor koeien blijk baar net zo gunstig is als voor vakantie gangers. Het klimaat heeft ook invloed op het suikergehalte van de bieten, maar het is ook mogelijk dat het hogere suiker gehalte mede veroorzaakt wordt doordat men op Texel de stikstof in twee keer geeft. Meer zonneschijn is dus gunstig; min der regen is pas ingunstig wanneer er te weinig valt. Deze grens is niet uit te drukken in mm. regen, omdat dit voor elk bedrijf weer anders ligt, zowel wat de grond als de bedrijfsvoering betreft. De bedrijfsvoering van de verschillende bedrijven op Texel loopt enorm uiteen en de resultaten ook. Op het vasteland loopt de kostprijs van de melk uiteen van 17 tot 37 cent per kg. Dat is op Texel niet anders, maar verhoudingsgewijs zijn er op Texel méér met een hoge kostprijs. Eén van de oorzaken is het voldoende aanpassen van de bedrijfsvoering aan het droge klimaat. Wanneer men op droogte- gevoelige grond zit, is het vooral op Texel noodzakelijk dat men probeert zo veel mogelijk van de wintervoorraad water in de grond vast te houden door bijvoor beeld op een gemengd bedrijf wisselbouw toe te passen en daardoor de grond rijker te maken aan organische stof óf op een akkerbouwbedrijf extra aandacht le schenken aan groenbemesting. Op de veehouderijbedrijven zal men niet te laat moeten maaien, want dan maait men de stoppel dood Op Texel zijn nog veel boeren die hier te weinig aandacht aan schenken. Zo blijkt uit het hooionderzoek, dat op Texel extreem lage eiwitgehalten voor komen. Deze kunnen alleen maar ont staan door te maaien in een zeer laat groeistadium. Op het vaste land worden deze lage cijfers niet gevonden. Natuur lijk zijn er van Texel ook normale en goede gehalten van hooi en kuilgras. Veel boeren op Texel verdienen minder dan een landarbeider. Dit is het resultaat van een te hoge kost prijs. Niet alleen de winst per koe, per schaap, per ha. aardappelen of suikerbieten is hieraan schuldig, maar ook het aantal van deze pro ductie-eenheden per man. Op de verschillende bedrijven loopt dit ook weer erg uitéén, evenals op het vaste land. Op Texel zijn in verhouding meer be drijven waar per man zo weinig wordt geproduceerd, dat men als landarbeider bij- een ander meer zou verdienen. Wan neer men zijn inkomen wenst te ver groten, zal er iets aan de bedrijfsinrich ting moeten veranderen, zodat er per man meer melk, meer lammeren, meer aardappelen en/of meer suikerbieten ge produceerd wordt. Dit kan door mét de zelfde mensen meer te produceren of met minder mensen hetzelfde of iets daar tussen, dus meer produceren met minder mensen. Het is niet mogelijk hierover een alge meen advies te geven, omdat de omstan digheden op de verschillende bedrijven zo uiteenlopen. De ervaring, die de voor lichtingsdienst hiermee heeft is, dat er in de regel met minder arbeid meer ge produceerd kan worden. Men kan het dus gemakkelijker krijgen en meer verdie nen. Hiermee wil de landbouwvoorlich- tingsdienst u allemaal persoonlijk helpen. Dit laatste is op Texel ook nog anders dan op het vaste land. Ir. H. Postma. In „Baksteen", een tijdschrift gewijd aan de eigenschappen en toepassing van klei-produkten, troffen wij enkele kleu renfoto's van moderne boerderijbouw op Texel. Het is het laatste werk van de archi tect, de heer N. Schermer. De heer A. M. Tollenaar, eigenaar van dit moderne bedrijf, heeft het laten bou wen aan de Pijpersdijk. De aannemer, de heer H. Daalder, vertelde dat er nog meer liefhebbers zijn om een dergelijke boer derij met moderne bungalow te bouwen. Dit nieuwe pand van de familie Tolle naar maakt deel uit van de boerderijen, die in ruilverkavelingsverband op het eiland worden gebouwd. In 1953 is men op Texel met de ruilverkaveling begon nen en sindsdien zijn er 25 nieuwe boer derijen gebouwd, die allen een eigen stijl bezitten. De boerderij-bungalow van de familie Tollenaar is de eerste in Noord- Holland. 99 Het is zo langzamerhand traditie ge worden dat bootscholieren directie, com missarissen en bemanning van de N.V T.E.S.O. een gezellige avond aanbieden. Daarmee willen zij natuurlijk niet be twisten dat zij iets kunnen vergoeden van de service, die de TESO onze jeug dige eilandgenoten geeft. Maar het doet toch plezierig aan dat jeugdige scholieren meer kunnen dan vernielingen aanrich ten etc. De heer J. J. v.d. Vlies, directeur van de N.V. TESO, opende vrijdagavond met een kort woord van welkom tot genodig den, maar vooral sprak hij woorden van voldoening tot de scholieren zelf. „De gelukkigste jaren van je leven", een blijspel van John Dighton, was door de jeugd gekozen. Het werd vlot en ver staanbaar naar voren gebracht- Dertien spelers verschenen vrijdag de dertiende op de planken. Nu, ze hebben geen on geluk gehad tijdens de opvoering. Het stuk speelde zich af op een jongens kostschool. Tijdens de laatste oorlog wa ren er ook in Engeland diverse scholen verwoest en dat was de reden dat de jongensschool ook anderen onderdak moest verlenen. Een meisjesschool kwam de hele zaak wat opvrolijken. Het hoofd van de St. Swithen meisjes school was nu niet direct een dame, die het kaas van haar brood liet halen. Ze deelde al vlug de lakens uit en de heren leerkrachten van de jongensschool kon den wat men noemt op dak gaan zitten. De ouders van de leerlingen weten echter niet beter of hun kinderen zitten op een speciale jongens- of meisjesschool. Het wordt heel ingewikkeld en moeilijk voor het schoolpersoneel als enkele van die ouders de school komen bezoeken. De leerkrachten van de jongensschool, die steeds verstokt vrijgezel waren, wor den nu door de leraressen in beslag ge nomen. Groot is de schrik van de ouders van een der jongens als ze in de kamer van de leraar dameslingerie op tafel vinden. Het wordt een hele kluif voor het hoofd der school om de kwade ouders zoet te houden. De medespelenden waren: Goos Wes- terlaken, Siets Siersma, Biem Lap, Fokke Plantinga, Ineke Bergstra, Greta ter Steege, Weren Nauta, Betsie Bakker, Rinske Visser, Bart Scholten, Imme -van der Vis, Ko de Wolf en Anneke Witte. De STEUN AAN HULPACTIE VAN HET NEDERLANDSE ROODE KRUIS VOOR CONGO De organisatoren van de Anti-Honger- Actie, de Nederlandse Organisatie voor Internationale Bijstand (NOVIB), het UNESCO-Centrum Nederland en het Ne derlandse Comité UNICEF, willen gaarne hun adhesie betuigen met het initiatief van het Nederlandse Roode Kruis het gironummer 777 te openen voor het in zamelen van gelden ter bestrijding van de acute hongersnood in Congo. Mede gezien dit initiatief is er voor hen geen aanleiding een specifieke actie voor Congo te voeren of het gironummer van de Anti-Honger-Actie hiervoor open te stellen. Van harte ondersteunen zij de oproep van het Roode Kruis en bevelen het giro nummer 777 met grote nadruk in de be langstelling van het Nederlandse volk aan. Giften onder no. 100.200 van de Anti- Honger-Actie ten behoeve van de Congo gestort, zullen op het gironummer 777 van het Roode Kruis worden overge schreven. grime werd verzorgd door de heer Poll man en de regie door de heer L. v.d. Wulp. Burgemeester C. de Koning sprak aan het einde van de eerste opvoering zijn dank uit namens het Anti-Honger-Actie- comité. Het verheugde hem dat ook de Texelse jongeren hieraan mee willen werken. JACHTPRESTATIES Op een der grote drijfjachten te Win terswijk wist de heer S. Langeveld van Den Burg een doublet reeën te schieten. Tijdens deze jacht werden er in totaal vier reeen geschoten, waarvan de heer Langeveld er drie voor zijn rekening nam. Zowaar een pracht prestatie, daar de drie dieren met de kogel werden ge schoten. WEL BEREIKBAAR Tijdens de laatst gehouden Zieken fonds-vergadering werd gezegd, dat dok ter Siebenga, die een mobilofoon bezit, niet overal op het eiland bereikbaar is. Wij kunnen thans echter schrijven, dat hij wel over het gehele eiland bereikbaar is maar niet rechtstreeks. Heeft U de arts nodig, dan dient U de woning in De Cocksdorp te bellen en vandaar uit zal men dan de arts waarschuwen. UITVOERING JAN DRIJVER-SCHOOL Den Hoorn Vrijdag- en zaterdag avond zullen de leerlingen van deze school in „De Waldhoorn" opvoeren „De Gelaarsde Kat". NIEUWE KOTTER IN TEXELS HAVEN Vorige week is er weer een nieuwe kotter de haven van Oudeschild binnen gelopen. Het was de TX 20 van de heer A. van der Vis. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 18 jan. 9.27 en 22.05; 19 jan. 10.13 en 22.49; 20 jan. 10.55 en 23.30; 21 jan. 11.33 en Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. AGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Woensdag 18 januari Den Burg, „Texel", bridgedrive. De Cocksdorp, De Hoop, avond voor de bejaarden. Den Burg, Landbouwschool, Ver. van oudleerlingen, praatavond Spr. J. Boer over „Wedstrijdploegen". Donderdag 19 januari Den Burg, „De Zwaan", Jaarvergadering K.A.V. Den Burg, Landbouwhuishoudschool, jaarverg. plattelandsvrouwen en voor lichtingsavond op huish. gebied, mede werker de heer Baretta. Vrijdag 20 januari Den Burg, „Oranjeboom", Uitvoering Kon. Texels Fanfarekorps. De Cocksdorp, De Aanleg, WV-vergad Den Hoorn, „De Waldhoorn", Uitvoering Jan Drijverschool „De gelaarsde kat". Oosterend, Gebouw voor Chr. Belangen, Declamatie door de hr. Oosterwelder. Zaterdag 21 januari Den Burg, „Oranjeboom", Uitvoering Kon. Texels Fanfarekorps. De Cocksdorp, „De Sluftervallei", kin deruitvoering SVC. Den Hoorn, „De Waldhoorn", Uitvoering Jan Drijverschool „De gelaarsde kat".

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1