roen wa in het harL, kou gevati Louw Beijert is eigenaar van een bijzonder orgel Ontboezeming IPUROL - hfoinig minder den 'n wonder a* ?ale duizenden t tnder mens werden ijflit Kruschen Salts. Las! van zenuwen? :ATERDAG 21 JANUARI 1961 TEXELSE 74» JAARGANG No. 752! 'Itqove N.V. v.h. Lanqeveld de Rooii Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Hand elsdrukkeri j ■en Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 COURANT Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm De heer L. Beijert heelt zijn gewone h uisorgel uitgebreid met een pianoklavier i baspartij van een accordeon. De muziek, die hij op dit nieuwe instrument crtbrengt, is zeker het aanhoren waard. Een der dochters kijkt vol belangstel- naar vader, die op zijn harmonium speelt. tsd|)OSTEREND LIGT IN ZIJN WINTERSLAAP, STIL EN VERLATEN, geen Prjend wezen is op straat te bekennen. Rond de oude toren, in het midden van het Arp, heerste rust en niets anders dan rust wf DitHet dorp is altijd rustig, ook de afgelopen week. Enkele ambachtslieden zijn er ^iig een geveltje te veranderen. De dokter gaat op bezoek bij zijn patiënten. De i m|^ikant doet ziin huisbezoeken en gee it in de avonduren de jeugd het nodige lanifierwijs. Met de regelmaat van de klok doet men in Oosterend wat men iedere lesjfc doet. Er is geen nieuws onder de zon. Tot dat ldm'i)e eerste dagen van dit, nog maar pas gjgonnen jaar, moest de heer L. Beijert "Pr zijn vrienden Louw) enige dagen in r blijven. Dokter Renout had hem irgeschreven: Blijf onder de wol. En gehoorzaam Oosterender had hij dat laan. In zijn grote woning, de voor- ,ige Gereformeerde pastorie in de ,ierstraat, lag hij niet zonder meer te iten. Er was iets in zijn huis dat hem Jerde. Er stond beneden bij het orgel accordeon, die niet meer te gebruiken Het was geen afgedankt instrument, ir de balg was radicaal versleten. ■de, dacht de heer Beijert, maar bij Bit ene woordje „zonde" bleef het niet. v» dacht nog veel meer. Wat hij dacht relm later heeft gedaan, dat vertelde hij iet» deze week. Een muzikaal gezin j-ouw Beijert woont al dertig jaar op I eiland. Tijdens de dertiger jaren (de ehte jaren in de geschiedenis) trok zijn ■er met zijn kroost van Drente naar Jel. De heer Beijert is Texel trouw >rgileven. Hij is nu zelf vader van een met negen kinderen. daDat hij vader is van een gezin is vrij Sfmaal, zo Zijn er meer. Maar dat hij der is van bijna negen muzikale kin- Ten, dat komt niet iedere dag-voor. 1 Q! elf»fevrouw Beijert vertelde ons, dat ze eds in de box kan zien of er een muzi- le knobbel aanwezig is bij de peuter, zijn eerste stappen doet in zijn do- plsin. 012oen wiJ dezer dagen aanbelden in de Roerstraat hoorden wij op de stoep a c'e kinken van gitaar en vrolijke ^ïisjesstemmen klonken door het huis. J|een ander vertrek hoorden wij een .»>rdeon, het was alles muziek wat wij mSde eerste ontmoeting beleefden. (n de gezellige (hoge) woonkamer trof n wij het gezin. Vader Beijert dicht de kachel, want als je de hele dag ten bivakeert als metselaar, dan ver- l je 's avonds naar de warmte en de selijke gezelligheid. Nu die gezellig- i is aanwezig en het wordt de vrouw huizes soms wel wat al te lawaaierig, het hele span thuis is en ze grijpen ïaal naar een instrument, nou, dan lai ik wel eens de dirigeerstok en ver- [n de muzikanten tot rust. Maar ge- ig is het". en der zoons heeft zijn eigen gitaar ouwd en speelt er op naar hartelust, 'e muren in de woning zijn niet ver- - aël-r V n bloedzuiverende Kuur met Kruschen 1$ U van Uw Rheumatiek bevrij- P" Dat doen de beroemde vijf mine- ;le zouten voor U - als U trouw tere morgen die kleine dosis neemt. 'T^myerheden in het bloed worden sf™t losgemaakt en afgevoerd langs tuurlijke weg. En daarmee raakt ge n vanzelf van de pijnen af, die U nu t leven vergallen. Op deze plaat zien wij, dat de heer Beijert het andere klavier bespeelt. De wind komt uit de balg van het orqel. sierd met werken van Rembrandt of an dere meesters, maar met instrumenten, groot en klein. De heer Beijert vertelde ons, dat dit in de familie zit. Zijn vader was ook mu zikaal. Die bouwde en stemde orgels, en zelf is hij al dertig jaar lid van Excelsior. Hij vertelde ook wat hij op zijn ziek bed had gedacht en uitgeknobbeld. In de achterkamer van de familie Beijert staat een heel gewoon orgel. Zonder grondige kennis van mu ziek, en zonder muziekstukken voor zijn neus, speelt Beijert er op. Zijn vingers vliegen over de toetsen en het is net of hij dagelijks niet anders doet. Sinds enkele weken is het geen gewoon orgel meer. Louw Beijert heeft een experiment uitgehaald. De oude accordeon, die lek was, is in gebouwd in het orgel. Toen hij op zijn ziekbed dat plan ver telde aan zijn muzikale zoons, wilden die er niet van horen. „Vader dat kan niet". Maar vader had net zo lang gedacht en overwogen totdat hij zag dat het wel Kon. De accordeon werd uit elkaar gehaald en het passen en meten begon. De balg van de accordeon werd overbodig. Het klavier bracht de heer Beijert aan boven het klavier van het orgel. Er werd een ruimte uitgezaagd, zodat het precies pas te. De baspartij moest echter ook nog een plaats krijgen; dit werd een etage hoger ingewerkt. Maar je kunt dergelijke din gen er wel inbouwen, maar daar is meer nodig, Twee rubberslangen werden ge haald en in de balg van het orgel ge plaatst. Het andere eind van de slangen 'k Ben met ma meeqeweest Naar het uitverkoopfeest, Maar eilasie, wat ben ik begonnen. k Heb kompleet een komplex En mijn geest is behekst Met kostuums, lingeries en japonnen. Ik doe nooit meer zo gek, 'k Heb een slag in mijn nek Van het turen naar allerlei prijzen. Van de vloer tot 't plafond, Ja, de hele zaak rond Zag ik prijskaarten staan om te ijzen. 'k Heb naar adem qehapt En mijn schoenen vertrapt Om goedkoop een paar schoenen te n krijgen, k Ben gemangeld, verdrukt, Als een kip haast geplukt En ik stond als een postpaard te hijgen. 'k Heb corsetten gezien, Jaeger, wol, crêpe de chien. Herenjassen van linnen en gummie. pakken hier, pakken daar, Het was tippelen maar En ik dacht: was ik nu maar een mummie. En mijn vrouw riep maar: „Man! Kijk die kousen eens an, Nog geen gulden!" (waar ik haast niet bij kon). Want toen me die schat Weer op straat stond, toen had Ze een ladder of tien in haar nylons. 'k Ben met ma meeqeweest Naar het uitverkoopfeest En nóg heb ik de schrik in mijn kuiten, 't Was voor 't eerst en voor 't laatst. Maar wat heb ik voor praats? Volgend jaar sta 'k tóch weer voor de ruiten. Huib de Rijmelaar. (Zonder toestemming nadruk verboden) GESLAAGD De heer A. Betsema te De Waal kreeg dezer dagen bericht, dat zijn studie met succes werd bekroond: hij behaalde het diploma „Erkend assurantie-agent". Proficiat! BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 13 tot en met 19 januari 1961 Geboren; Grietje Jacoba, dv. Luitje Huisman en Neeltje Daalder. Overleden: Cornelis Hendrik de Waal, oud 75 jaar, echtgenoot van Maria Maat. Ondertrouwd: Jacobus de Wolf en Elsje Langeweer; Dirk Bakker en Adriana Maria van Uden; Johannes M. Schraag en Emma IJ. M. Barhorst; Cornelis van Heerwaarden en Maria C. Witte. ?ing omhoog, één in het klavier van de ngebouwde accordeon en één in de afde lingen bassen. En nu het geluid Het was jammer dat zoon Fred niet thuis was, want het nieuwe instrument wordt door vader en zoon bespeeld. De zoon neemt het orgel voor zijn rekening en zorgt voor de wind en vader bespeelt (met dezelfde wind) de accordeon. Op bijgaande foto zien wij de heer Beijert, die het instrument bespeeld. Eén foto, waar hij orgel en pianoklavier be werkt en op de andere prent bespeelt hij de baspartij en het overige deel van de accordeon, maar de wind wordt voort gebracht door de balg van het orgel. Voor deze ombouw bestaat veel be langstelling. Dokter Renout komt nu meermalen, niet voor medisch advies, maar om te luisteren naar de muziek die voortkomt uit een geheel nieuw instru ment. De heer Beijert knutselt meer in en met orgels. Hij is nu nog op zoek naar een ander orgelklavier en dat wil hij ook nog in zijn instrument bouwen. Reparaties Verschillende orgels die in de kerken op het eiland worden gebruikt, neemt hij zo-nu en dan onder handen. De bijkeuken is dan net een werkplaats van een orgel bouwer. Er blijft geen onderdeel in elkaar, maar als hij alle onderdelen heeft bekeken en gerepareerd dan duurt het niet lang of er komt weer een prachtig stukje muziek uit het harmonium. De kerkelijke ontvangers dragen de heer Beijert op handen. Want de rekening, die na een dergelijke reparatie kan worden verwacht, komt nooit. Dit vertelde ons de heer J. Visman, die ook het instrument van Louw Beijert had bewonderd. De heer Beijert ziet de muziek en de orgelreparatie als een hobby. „Al moet ik nachten ergens aan werken, ik doe het met plezier". Als ons praatje uit is, loopt de heer Beijert weer naar zijn orgel. Mogen we het nu nog een orgel noemen? Wij weten het niet. Hij neemt plaats op de kruk en weldra vliegen zijn vingers weer over de toetsen en even vlug gaan ze omhoog naar de baspartij. Het is een wonderlijk gezicht. Oosterend ligt dus toch niet zo heel stil en verlaten. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 25 januari a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn 1.15 uur; Oosterend 2.00 uur; De Cocksdorp 3.00 uur; Dc Koog 4.00 uur. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER SCHALKWIJK (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oosterend en Dc Cocksdorp: DOKTER RENOUT (ingaande zaterdagmiddag 12 uur Dierenartsen H. DE BOER, tel. 2527 (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. HOL Den Burg, tel. (02220) - 2414 (van zaterdag 13 uur tot zondag 24 uur) Zr. RIETVELD De Cocksdorp, tel. (02222) - 292 (zondag van 9 tot 13 uur) FORUMAVOND OVER GEMEENTEBELEID Burgemeester en wethouders van Texel delen mede, dat zij voornemens zijn om op woensdag 25 januari a.s., n.m. 8 uur in het vliegveld-hotel te Zuid-Eierland, in samenwerking met de buurtcommis- sies te Zuid- en Midden-Eierland gele genheid te geven tot: het stellen van vragen met betrekking tot het gemeentebeleid; alsmede tot het verzoeken van een nadere toelichting met betrekking tot verschillende onder delen van dit beleid. De vragen dienen een algemeen karak ter te hebben; op persoonlijke problemen zal in het openbaar niet ingegaan kunnen worden. Burgemeester en wethouders spreken de verwachting uit dat de vra gen een zakelijk en constructief karakter zullen hebben. TER OVERDENKING; BAL NA Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U eroverheen SOCIËTEIT „VRIENDENKRING" HIELD FEESTAVOND De Cocksdorp Daar mij gevraagd werd een stukje te schrijven in de Texe laar van de feestavond, heb ik gaarne daaraan voldaan. De Toneelclub Zuid-Eierland gaf za terdagavond voor de leden van de Socië teit met hun dames een uitvoering in Hotel „De Hoop" met medewerking van het muziekgezelschap Kok Om ruim 8 uur opende de voorzitter, de heer A. Boon Jzn., de feestelijke bijeenkomst met een hartelijk welkom in het bijzonder aan de Toneelclub Zuid- Eierland en het muziekgezelschap. De Toneelclub voerde op „De Olie kous". Nu dit stuk is zeer in de smaak gevallen. Ik zal over de spelers en speel sters hier niet verder uitwijden, daar dit stuk al meer is opgevoerd. Het gezelschap heeft zich ten volle ge geven, en we hopen bij een volgende feestavond weer op hun medewerking te mogen rekenen. Het was een gezellige avond. Er had ook nog een verloting plaats; de taart belandde bij de toneelclub, wat wel aar dig was. Een gezellig bal volgde na afloop van de verloting. Een woord van dank bracht de voor zitter aan de Toneelclub voor hun op treden, aan het muziekgezelschap en aan de directie van* Hotel De Hoop en hun bedienden. c. T. Hoe moet je leven op Texel? Laten we daar geen probleem vem maken. Het wijst toch vanzelf. Je neemt het leven zoals het valt. Beurtelings zijn we toeschouwers en spelers, en ons stuk is een „fel realistisch volksdrama". We maken heel wat mee zo met elkaar, we kunnen ons daarover, meest met' de mond, geweldig opwinden. Toch ligt ons doel er achter; hierin is ons streven één, hierop zijn aller verlangens gericht: het gezellige, ongecompliceerde bal-na. Is daarmee niet het voornaamste van ons gemeenschapsleven gezegd? De genoeg lijke sfeer, de gelijkmatige muziek, het kalm gedein der massa, het kabbelende gebabbelZiedaar ons paradijs; rondom koffiepot, theelichtje of t.v., achter de bitter- of de eettafel, in een auto naar Italië of - op het bal: zo leven wij, behaaglijk, ons tot niets verplich tend, in een volkomen vrijblijvende ver houding tot de anderen. Nu is dit artikeltje van een dominee, en daarom verwacht u nu, met de waar schuwing: er komt 'n eind aan, 'n ver wijtende vinger, die u verwijst naar het hiernamaals. Ik verwijs echter niet naar v/at hier-na komt, maar naar wat vooraf gaat: ik wilde graag uw aandacht richten op het stuk vóór het bal, op het fel realistisch volksdrama, dat wij samen beleven. Ik wilde graag dat u er voor bedankte te leven voor de toegift, het onder-onsje achteraf, dat u er ook voor bedankte u nog langer alleen maar als toeschouwer te laten meedrijven, ik wou dat wij allemaal de rol van medespeler voor onze rekening namen. Bij het bal neem je je partner voor jou in beslag, maar in het stuk ben je zelf radikaal ingesteld op je tegenspelers, bewogen door de gang der gebeurtenissen, gericht op de juiste ontknoping. Je vecht om een goed samenspel en een goede ge meenschappelijke vertolking. Ik geloof dat het voor „Rooie Sien" niet nodig was aan de opvoering een bal toe te voegen om een volle zaal te krijgen. Herhaling zelfs was mogelijk. Zo zal het ons gaan, wanneer wij op de planken van het leven gaan staan, ons geven aan de ander, niet meer loom blijven rond draaien, maar terugkeren tot het werke lijke leven, waarin ieder mens zijn zen ding heeft- God en de naaste lief te heb ben met alles wat in ons is. Nu zit er in ons niet veel. Niet veel brandstof voor dit vuur. Nee, zelfs een Texelaar moet het daartoe van een ander hebben, bepaald niet van zichzelf, maar van Christus. Wie uit Hem leeft zal ervaren, dat ook van een „meelevend" leven de slotacte niet anders is dan „Vergeef ons onze schulden". Maar u zult ook ontdekken, dat het leven van medespeler, van „naaste", tenminste die bede waard is, terwijl als uw leven de functie heeft van één groot bal-na, het leeg is en u leeg achterlaat. En u behoeft zich maar tot Jezus Christus te wenden om te horen: Zoekt eerst het koninkrijk Gods (midden in de wereld!), en al deze dingen (het loede des levens) worden u toegewezen." S. d. L. 'T AMATEURTJE De Waalder toneelvereniging zal op 4 en 11 februari in het Waalder Dorpshuis „De Wielewaal" een uitvoering geven van het toneelspel „Achter de wolken schijnt toch de zon", geschreven door R. Feen- stra en K. Spierings. FILMAVOND IN HOTEL „DE HOOP" TE DE COCKSDORP Op woensdagavond 25 januari a.s., aanvang 8 uur vindt in Hotel „De Hoop" te De Cocksdorp een filmvertoning plaats ten bate van het Comité bejaarden De Cocksdorp-Eierland. Deze wordt door de heer Jb. Boon uit Den Hoorn gedraaid, waarvan ook door hemzelf enkele films zijn opgnomen van de bejaardentochten, die in 1959 en 1960 zijn gemaakt. Aangezien ook een film in kleuren van het 125-jarig bestaan van onze polder onder de titel „Polder Paraat" zal worden vertoond, is het zeker de moeite waard om dit te gaan zien. Vele bekenden, mis schien Uzelf, kunt U op deze film gade slaan, o.a. in de grote optocht. Daar de bejaarden op 18 januari j.l. deze avond is aangeboden en er zeer van hebben genoten, hopen we ook a.s. woensdag een goedgevulde zaal te zien. (Zie adv.) G. T. 'in handen en voeten ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 22 januari op om 8.35 uur en gaat op om 17.09; 25 januari op om 8.31 uur en onder om 17.14 uur. Maan: 23 jan. E.K.; 31 jan. V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 21 jan. 11.33 en 22 jan. 0.06 en 12.06, 23 jan. 0.37 en 12.40; 24 jan. 1.11 en 13.21; 25 jan. 2.04 en 14.27; 26 jan. 3.15 en 15.43; 27 jan. 4.29 en 17.00, 28 jan. 5.41 en 18.08. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1