9 rocn /wa het harL, Muziekale klanken van Excelsior" „Om de Karishoeve ir xe Het verleden bewaren Handen en Lippen r u w Eerste lammeren >ENSDAG 1 FEBRUARI 1961 TEXELSE 74e JAARGANG No. 7528 COURANT q|3ctv8 N.V. v.h. Lanqeveld de Rooij boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij >d i Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdaqs Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm re 55 (van onze correspondent) testerend heeft vrijdag- en zaterdag ind kunnen genieten van een goede en ellige muziekuitvoering in het Ge- lw. Onder de pittige klanken van de rdemars van Cori, opende men het dijn. Tadat Ps. 138 met variatie was voor- peeld, werd hij gezamenlijk gezongen, arna de voorzitter de heer Jn. Daalder irging in gebed. Vervolgens heet hij ;n welkom en het verheugde hem dat ïelsior bij de Oosterender bevolking Et. Speciaal richtte hij een woord van Ikom tot alle genodigden en de vrou- n der muzikanten, die voor de ver ging toch ook belangrijk zijn. )ver het programma sprekend veront- uldigde de voorzitter de afwezigheid i de taptoe, maar de uitbreiding van T?tamboerkorps maakt dit hier in het touw onmogelijk. 1961 is voor ons ter een belangrijk jaar, want in april >en wij toch dat de muzieknis voltooid »n in gebruik zal worden genomen en i zult U onze tamboers weer ten volle men beluisteren. rOor de pauze heeft Excelsior een uit- .reid programma verzorgd. A Youth te van G. Boedijn is na het openings- 3rd het eerste nummer, dat ten gehore rd gebracht. Het eerste gedeelte werd ir onze mening niet overal zo tref- er gespeeld als het tweede. De Bave- die Polka van S. P. van Leeuwen, met jjtrombonesolo van de heer Oosten ig, was de moeite van het beluisteren ard, vooral in de omlijsting van de mbonesoli. rervolgens vier geestelijke liederen, Vaste Rots; 't Is Uwe zaak; Heilig .lig en Ere zij aan God de Vader. )e romantische suite „De vier jaarge- ,en" van K. H Moed menen wij al er van Excelsior gehoord te hebben. p thema met variaties op een oud y» ksliedje van J. Nauta is hierop een dige afwisseling. rervolgens een jubileumgift van de l^dirigent „Les Chenes du Plateau" l G. Gadenne, een mooi nummer, •^irin de heer Oostenbrug de tuba en de mbone afwisselend bespeelt. )e Rosettawals van P. B. Bisselink had Ïl even vlugger gekund. De mars ,,On Mali" van Goldman, werd met vaart wij kunnen wel zeggen charme ge- .cht. Er werd bij gezongen en gefloten dit gaf een zeer goed effect, fot slot twee geestelijke liederen: Blijf |imj Heer en Choral van J. S. Bach. *2xcelsior en dirigent Brouwer kunnen reden zijn. Ondanks dat de bugelpartij i 7jt. zwak is, was het toch een genot niet 'cjpïen het zwaardere maai ook het lich- genre te beluisteren. 'Na de pauze bracht een toneelgroepje ''*ïe kluchten ten tonele Als eerste "laas Konijn in huiden en vellen" van ,50out Speelman. Voor Oosterend geen >p lekende klucht. Hierna de tweede cht „Meneer Pumps heeft een koe vonnen" door P. v. Molebeke. ^ot slot dankte de voorzitter het to dgroepje voor deze aangename ont- JHNIEUVVS: „DE ZAAK MP." es:)ert Haanstra, die veel succes oogstte >ijlt zijn filmkomedie „Fanfare" had al Medig een tweede speelfilm gereed: „De iktk M.P.". Het is ons gebleken, dat raaanstra zichzelf intussen geen hogere iei?n heeft opgelegd. En waarom ook. e hnfare" was gezellig, en wederom t i;ft hij een gezellige film willen maken: Is irin is hij geslaagd. „De zaak M.P." is et l ook niet meer en niet minder gewor- if geen teleurstelling dus na „Fanfare", op wellicht zien we van Haanstra ook »r eens ander werk?! r De zaak M.P." vertelt over een jonge van, die in de ogen van zijn aanstaande oonvader niet veel voorstelt en des- rtjge zint op een gebeuren, waarmee hij veioonpa's gedachten in zijn voordeel ien wijzigen. Hij komt op en groots idee- int zal het befaamde Manneke Pis stelen! ïplklbert Mol speelt zijn rol leuk. Zijn opnturen zijn op bewonderenswaardige iirze in beeld gebracht. Natuurlijk zin- irii de Belgen op wraak, levend in de teüïtuiging, dat Nederlandse studenten tfdeze mooie poets hebben gebakken! Jzij stelen. enfin, wij laten de in- a|id van de film verder rusten, id zal ongetwijfeld zélf willen zien wat Bin „De zaak M.P." afspeelt. ?al van bekende acteurs en actrices rken mee: Ko van Dijk, Ingrid Vale- s, _Kees Brusse, Herbert Joeks en Julia -ruyter. Vooral laatstgenoemde en se zijn in de hun toebedachte rollen end op hun plaats. Nederlands nieuws Het 23ste Hoogoven-schaaktour- pi; Zwemwedstrijden om de Merwede- s Aaien in Dordrecht; Concours voor boe- en hofkapellen in Stevensbeek; 2uw gebouw van Jan van Eyck-Acade- e in Maastricht; Caissons voor Vere- gereed, 7 x 45 x 20 x 18 Afsluit- spanning en de aanwezigen voor hun be langstelling. Vanwege het late uur wil de voorzitter het hierbij laten. Alleen eerst nog God danken voor deze avond en hij verzoekt de heer B. Vlaming Czn. voor te gaan in dankgebed. Excelsior heeft hiermede de jaarlijkse uitvoeringen met voldoening bij zijn successen kunnen boeken. OP TEXEL GEEN H.B.S. A De Minister van O., K. en W. heeft een aanvraag om subsidie voor de afdeling H.B.S. A toe te voegen aan de rijks H.B.S. te Den Burg afgewezen. Dit wordt mede gedeeld in de onlangs verschenen Memo rie van Antwoord van de Minister. De aanvraag om subsidie was op 7 januari 1958 ingediend. In dezelfde Memorie van Antwoord wordt medegedeeld, dat voor 1961 gelden zijn gereserveerd voor restauratie van de Hervormde kerk te Den Hoorn. Eveneens zijn gelden gereserveerd voor restauratie van de Hervormde kerk en toren te Oudeschild. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 1 februari (heden) worden de moeders van Den Burg en Oudeschild verwacht van 13 tot 16.30 uur. Miss Blanche herkent u aan de goudgele tabak DAMCLUB TEXEL J. Vink-S. Bakker 0—2 C. P. Burger-J. Hooijberg 02 J. Stam-G. Dros 11 Jac. v. Heerwaarden-P. Bruijn 11 A. de Haan-Jb. Koorn 11 Texel 1-HDC 2: C. Dijker-H. Rietveld 20 J. Hooijberg-P. Oost 02 C. v. Heerwaarden-P. Kwast 11 S. v. Heerwaarden-J. P. Bommezijn 20 W. A. v. Zeijlen-J. Fahrenfort 02 A. Vinke-H. Gomes 20 J. v. Heerwaarden-W. Oort 20 P. Bruijn-J. Mesu 20 C. P. Burger-H. v. Gijzen 02 C. Vinke-P. J. v.d. Gaag 11 Eindelijk dus kwam HDC 2. Met deze overwinning, die door nederlagen van J. Hooijberg en W. A. v. Zeijlen aan de krappe kant bleef, heeft Texel 1 zich van de derde plaats verzekerd, met zeven punten uit vijf wedstrijden. Damlust en Schagen eindigden gelijk met elk een verloren wedstrijd, waardoor een herkamp noodzakelijk was. Die is in middels door Damlust gewonnen en deze club kan weer een poging wagen een plaats in de hoofdklasse te veroveren. KLAVERJASCLUB „DE DOORMARS" Stand na de 3de competitie-avond: 1. Kleve-Dekker 20.645 9 2. Blom-Kalverboer 20.279 12 3. Koning-Backer 19.976 8 4. Koning-Westdorp 19.265 3 5. J. P. Burger-J. v. Sikkeleras 19.156 10 6. mevr. Hemelrijk-Vlas 18.897 9 7. Echtpaar Vondel 18.814 7 8. Dekker-Groot jen 18.733 6 9. Vos-Eelman 18.631 4 10. Groen-De Brok 18.589 8 11. J. Westdorp-P. Schagen 18.586 4 12. S. en D. Hemelrijk 18.076 6 13. J. v. Sikkeleras-J. Kuiper 18.009 4 14. De Jong-D.de Ruyter 17.699 5 15. Stolk-G. v.d. Meer 17.611 0 16. A. Kuiper-Westdorp 17.392 9 17. Dootjes-van Sijp 17.365 5 18. Echtpaar Vermeulen 17.340 6 19. Echtpaar Vlas 17.188 4 20. Maas-Bekker 17.115 6 21. J. Hoep-Swaerts 16.252 2 22. A. Schagen-S. Kuypei 16.022 10 23. mevr. Krijnen-Barhorst 15.975 4 24. C. Grootjen 7.207 5 Op de plaats van het voormalige con centratiekamp Oranienburg-Sachsenhau- sen verrijst thans een 40 meter hoog mo nument en een tweetal musea. Een mu seum, dat een indrukwekkend beeld zal geven van het verzet der gevangenen, van nagenoeg alle Europese nationalitei ten in het „lager", tegen de ontmense lijking en systematische massamoorden, die door de fascisten werden bedreven. In een tweede museum hebben alle Europese nationaliteiten hun eigen pavil joen. In dit Europese Verzetsmuseum zal uitdrukking worden gegeven aan het heroïsche verzet tegen de nazi-overweldi- ging van alle nationaliteiten. In het Nederlandse paviljoen zal naast foto en documentatiemateriaal over de jodenvervolging, het bombardement van Rotterdam, het drama van Putten, de Februaristaking, de rol van onze intelli- gentia, waaronder b.v. de groep Prof. Schoemaker, Prof. Mekel, Prof. Telders e.a., ook de strijd op Texel van de Geor- giërs, met de onvergetelijke moedige en onbaatzuchtige huLp van de bevolking op Texel een ereplaats hebben. 23 April a.s. zal de onthulling plaats vinden. Mochten er Texelaars zijn die nog enige herinneringen aan die moeilijke tijd zoals b.v. foto's, kledingstukken, gebruiksvoor werpen e.d. willen afstaan, dan is corres pondentie hierover mogelijk met de heer F. Schiernecker, Henr. de Keizerplein 27 te Amsterdam. Naar wij vernemen zullen ook enige Texelaars bij de onthulling aanwezig zijn. MOTORRIJTUIGENPARK OP TEXEL Deze dagen heeft het C.B S. nadere gegevens gepubliceerd over het motorrij- tuigenpark op 1 augustus 1959. Voor een aantal soorten van motorrij- ruigen is nagegaan hoe de ontwikkeling daarvan in de periode 1954 - 1959 is ge weest. Het blijkt dan dat in de provincie Noordholland het aantal personenauto's toenam met 92°/o. Per ec. geografisch ge bied bezien was de toeneming het groot ste in het gebied van Heemskerk in de IJmond (220°/o). De geringste groei vond plaats in en rondom Schagen (55°/o); op Texel bedroeg de toeneming 117% (van 184 tot 400), Wieringen 63% en Wierin- germeer, dat reeds een groot aantal auto's bezat 37%. Het aantal vrachtauto's is de laatste 6 jaar lang niet zo sterk gestegen: in de gehele provincie 55%. Op Texel nam het aantal toe van 167 tot 219 of met 31%. Het aantal autobussen nam in de pro vincie gemiddeld toe met 51%, op Texel daarentegen nam het af van 13 tot 10 of met 23%. Een enorme toeneming valt te consta teren bij de scooters. In de IJmond, Den Helder e.o., en Zaanstreek nam het aan- al met 1000% toe. In Wieringermeer meer nam het aantal scooters toe van 4 tot 36 (800%), op Wieringen van 8 tot 16 (100%), op Texel van 7 tot 36 (414%) NUTSSPAARBANK IN 1960 De stijging, welke in 1959 werd ver meld, heeft zich in 1960 in alle lijnen voortgezet. Vooral in de laatste maanden van het jaar nam de frequentie van de spaarders toe en meer nieuwe boekjes werden uitgegeven. Dit heeft zich in januari voortgezet. In het gehele jaar werd aan spaargel den ontvangen ƒ1.437.894,50 (1.103.261,96) en uitgegeven ƒ1.200.483,07 (825.158,50) Aan rente werd uitbetaald ƒ44.291,29. Het kapitaal nam toe met ƒ281.702,72, iodat thans per 1 januaii 1961 uitstaat ƒ1.615.974,61. Er werden 266 nieuwe boekjes uitge reikt (214). Totaal aantal spaarders be droeg 1209. (Binnenkort wordt de 1300ste verwacht). Het aantal posten van inleg en terugbetaling is nu ongeveer 500 (400) per maand. S.V.C.-UITVOERING (van een SVC-medewerker) De vorige week gehouden kinderuit voering van SVC in de Sluftervallei is een succes geworden. Wij menen, dat deze avond bij de ouders wel zeer in de smaak is gevallen. Wat hebben we ge noten van het werk van onze jongste leden. De ouders hebben deze avond kunnen zien wat hun kinderen geleerd wordt door onze gymnastiekleider. Het moet dan ook wel een grote vol doening geweest zijn voor de heer Van Veen en de dames, die hebben meege werkt om deze avond te doen slagen, dat een zo groot aantal ouders aanwezig was. Het bestuur van SVC dankt dan ook de heer Van Veen en de dames hartelijk voor het gebodene. Ook de fam. Reuvers en de heren Van der Linden en De Kind onze hartelijke dank voor het beschik baar stellen van de Sluftervallei, het vele werk en de opoffering van hun vrije tijd voor het doen slagen van onze kinder uitvoering. ïGtgsg 'T AMATEURTJE" DE WAAL A.s. zaterdag, 4 februari, zal de Waal- der toneelvereniging op voeren het to neelspel „Achter de wolken schijnt toch de zon" door R. Feenstra en Kees Spie- rings. Kaarten zijn verkrijgbaar aan het bekende adres. (Zie advertentie). WISSELBEKER De heer J. Veltkamp heeft zondag met zijn hond „Bruintje van Texels Strand" deelgenomen aan een clubmatch te Hil versum. De vorige beker was definitief gewonnen en ook de nieuwe beker is mee naar Texel gekomen. In de open klasse werd Bruintje le uitmuntend en beste reu van de gehele match. Bruintje werd tevens gekwalificeerd als beste zelf- gefokte hond. De vorst is nog maar amper voorbij of het voorjaar meldt zich. Op het bedrijf van de heer D. Kuiper zijn het afgelopen weekend de eerste lammeren geboren. De nieuwe bewoners van Harkebuurt maken het goed! VERLICHTING (van onze correspondent) Met Kerstmis lag er een schip in de haven van Oudeschild, volgeladen met lantaarnpalen. Waalders, die dit zagen, vroegen zich in stilte af, of deze zending misschien voor hen was. Misschien is dit wel zo, maar ze zagen tot nu toe nog geen lantaarnpalen in De Waal verschijnen. Toen anderhalve week geleden het licht 's avonds plotseling uitviel, dacht men, dat de T.E.M. bij wijze van ver rassing 's avonds de palen wilde neer zetten en aansluiten. Maar ook dat bleek niet waar te zijn. Helaas.Nog steeds zit De Waal in het donker Het gaat niet alleen om de paal bij de Redmer IJska school, maar er zijn meerdere zeer ge vaarlijke hoeken. Het is jammer, dat te De Waal niet meer winkeliers wonen. Dan konden we profiteren van hun verlichting! Of zouden ze die ook doven in de avonduren, om daarmee te voorkomen, dat het publie" 's avonds in de etalages allerlei mooie waren kan bewonderen, soms verleidelijk opgesteld om de kooplust te bevorderen? Om nog maar niet te spreken van het profijt, dat ongewenste bezoekers hebben van nachtelijk duister. Hetgeen uiteraard het feit niet weg neemt, dat er lantaarnpalen moeten ko men in Den Burg, maar óók in de buiten dorpen, w.o. De Waal. GEZAMENLIJKE COÖPERATIES BIJEEN Voor de leden van de Coöperaties op het eiland sprak j.l. donderdagavond in hotel „De Lindeboom-Texel", de heer Ir. N. A. Tonckens uit Utrecht. De heer Tonckens sprak over de finan- cienngsmogelijkheden voor de landbouw. Duidelijk bracht hij naar voren het be lang van de coöperatieve bank. Er wor den, aldus spreker tegenwoordig veel iandbouwmachineriën aangeboden op makkelijke betalingsvoorwaarden. Dit is dikwijls niet zo aanlokkelijk. Spreker gaf in overweging om, voordat men tot een dergelijke koop overgaat, eerst eens te gaan praten met de bankhouder Dikwijls betaalt men 10 tot 12% rente voor een dergelijke aankoop. Spreker noemde de situatie van de jonge boer minder roos kleurig. Hij zit met moeilijkheden om geld te krijgen, maar ook om aan zijn verplichting van aflossing te voldoen. Maar er zijn toch diverse mogelijkheden. Via de bank kan ook de jonge boer wor den geholpen. Een duidelijke uiteenzet ting gaf de spreker over de werkwijze van het Borgstellingsfonds in de land bouw. Men is dikwijls onvoldoende op de hoogte van de mogelijkheden van crediet- verschaffing. Het knelpunt ligt niet bij de credietverlening maar in de aflossings verplichting. Die verplichtingen variëren daarom nogal. De boerenleenbanken kennen in hoofd zaak het korte en middellange crediet. Er wordt naar gestreefd om ook credieten te verstrekken van langere duur. Er zijn echter nog boeren, die geen crediet willen nemen. Zij voelen zich be zwaard en komen daardoor weinig ver der. De heer Tonckens noemde dit con servatief en hoopte dat ook de Texelse jonge boeren deze schroom niet zouden kennen. In vele gevallen is dergelijke bangheid ongegrond en een belemmering voor de opbouw van het bedrijf. Iedere bank geeft gaarne inlichtingen. Nadat spreker vele vragen over dit on derwerp had beantwoord, sprak hij na de pauze over „Financiering van coöpera ties". Spreker noemde dit een prettig on derwerp, daar een coöperatie voor de volle 100% gefinancierd kan worden. De N.V. kent het risicodragende ver mogen en wordt gedeeltelijk gefinancierd maar de coöperatie wordt gefinancierd op statutaire bepalingen. Spreker gaf hierna weer hoe een coö peratie werkt. De financiële voordelen zijn velen, de rente blijft in de eigen coöperatie en behoeft niet te worden uit gekeerd. CENTRAAL JEUGDOVERLEG TEXEL i ORGANISEERT LEIDERSCURSUS In samenwerking met de Stichting Sport en Spel organiseert het CJOT een leiderscursus op het gebied van spellei- ding. De cursus zal worden gehouden in het gymlokaal van de Rijks HBS en vangt aan op 15 februari a.s. Er zijn in totaal vijf lesavonden vastgesteld. Als docente zal optreden mej. Scheffer. Er zal ook speciale aandacht worden besteed aan de wijze van leidinggeven. Men kan zich voor deze cursus opgeven tot uiterlijk 4 februari aan het adres van de administrateur, de heer G A. Oskam, p.a. Raadhuis. „DE HAVENKANTERS" „De Havenkanters" zullen twee uitvoe ringen verzorgen in 't Skiltje, het Dorps huis te Oudeschild. De eerste avond wordt belegd, morgen, 2 februari. De bejaarden van Oudeschild hebben deze avond vrije toegang. Ook a.s. zaterdag zullen de muzikanten voor het voetlicht treden. De Karishoeve is de titel van het toneel stuk, dat zaterdagavond in „De Oranje boom" door de Vereniging van Oudleer lingen der Lagere Landbouwschool werd opgevoerd. Voor deze eerste avond was de zaal vrij aardig bezet. Tal van bezoekers hadden van de uitnodiging gebruik gemaakt. A.s. zaterdag wordt de tweede uitvoering verzorgd en het is bijna een ongeschreven wet, dat dan de jeugd het stuk gaat zien. Nu, ook de jeugd wacht en goede avond, want het stuk is prima opgevoerd Het gegeven zelf kon ons minder beko ren, maar er wordt gespeeld voor de agrariër en misschien is dat de oorzaak dat steeds weer een „boerenstuk" (zo zegt men) wordt gekozen. Dit stuk bracht ons in de huiskamer van een hoeve. De Karishoeve, een bedrijf in Griekenland, dat wordt gevoerd door Mischko Karis, zijn drie zoons, een doch ter eneen tweede vrouw. Dit gezin is gebonden door een oude traditie. Een „Karis" trouwt uitsluitend met een meisje dat geld heeft, en wiens vader eigenaar is van een behoorlijk boeren bedrijf. Daar schijnen de drie zoons de dupe van te worden. Mischko Karis (Kees Koorn) heeft zichzelf wel verkeken met de keus van zijn tweede vrouw, Djana (Rie van Beek), maar daar mogen de zoons niet over .praten. Als eigenaar van de Karishoeve maakt hij uit met wie de oudste zoon, de erfgenaam, trouwt. Dit komt nu wel heel beroerd uit, want het meisje dat pa uitkiest is reeds in stilte verloofd met de tweede zoon. De drie zoons, Tornar, de oudste, (Wil lem Kikkert), Andrej (Co van Splunter) en Nicolo (Jan van Heerwaarden) komen overeen dat ze deze beslissing van Pa niet zullen nemen. Stuk voor stuk nemen zij de benen. De traditie wil dat een Karis niet zal buigen voor zijn zoons, en dat ge hoorzaamheid aan de hoeve boven alles gaat. Mischko Karis had dit ook gedacht. Hij is zo gebelgd op zijn zoons dat hij in staat is ze te doden. De dochter des huizes, Melia (Ria Kuip), geeft haar vader in het begin gelijk en verafschuwt haar broer als die met een arm meisje, Catha- ina Gregorns (Riet v. Leeuwen) staat te praten. I)at arme meisje uit het dorp wordt later de vrouw van Tornar, de erfgenaam van de Karishoeve. Mischko Karis en buurman Starnipol (Dirk Roeper) hadden samen een over eenkomst opgemaakt dat Starnipols doch ter Sophie (Tinie Hopman) met de erfge naam zou trouwen. Stranipol wil later, als hij zijn dochter heeft verteld van dit plan, en het blijkt dat zijn dochter daar helemaal niet voor voelt, wel veranderen. Dit alles brengt veel geharrewar in de familie Karis. Vader is een boer, gehard door de traditie. Zijn jongere vrouw komt uit een heel ander nest, maar wordt door de meester van de Karishoeve gedrild. Het slot is wat wonderlijk. Mischko Karis is het ene moment in staat zijn zoons met het geweer te doden, maar practisch op hetzelfde moment laat hij ze binnen en aanvaardt het meisje zonder geld en vindt goed dat zij aan zijn tafel plaats neemt. Wij hebben met belangstelling het spel gevolgd. De spelers hadden een goede opvatting van de rol en wisten in het gegeven de nodige spanning te houden. De toneelaankleding was goed ver zorgd en de heer Groothuizen (grime) had de nodige verandering aan het uiter lijk der spelers gebracht. Die verandering was uitstekend geslaagd bij de heer Roe per, die als Stranipol goed voor de dag kwam. Djana was minder aanvaardbaar wat grime betreft. De regie was in han den van de heer L. v.d. Wulp. Als er komende zaterdag even op het geluid wordt gelet (ook de bezoekers achter in de zaal willen het graag horen) zal deze tweede avond eveneens een groot succe# worden.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1