9 rocn in het harL, iwm ülel Ierse ELKE DAG u Vergadering van de gemeenteraad ,fi(P naay AJlv De spanning stijgt er munt "lATERDAG 4 FEBRUARI 1961 TEXELSE 74c JAARGANG No. 7529 COURANT Jitgcrve N.V. v.h. Lcmqeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij ton Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdaqs en zaterdags Bank: R damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart, 4- 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm De gemeenteraad, j.l. dinsdag in ver- adering bijeen, heeft een vrij grote genda vlot afgewerkt. Enkele belang- ijke punten zijn: t Texelaars moeten gaan betalen; straatbelasting Waterstaat gaat een nieuwe weg aanleggen nabij Den Hoorn; Huize Irene zal (spoedig? er wordt reeds vier jaar aan gewerkt) worden uitgebreid. >nder voorzitterschap van burge- ïester C. de Koning hebben veertien iadsleden (de heer C. van der Kooi was •hinderd) uitvoerig gesproken over de 'oering van de straatbelasting. ~>e heer Daalder was er helemaal niet •oos om dat er twee belastingen (brand- n straatverlichting) gaan verdwijnen, lij wilde graag weten of de vermeerde- ing van belasting in huren kan worden erdisconteerd. De heer Hin deelde meé, at er voor de gebouwde eigendommen Tactisch geen verschil komt, dus ook de uren zullen dan weinig veranderen. De heer Westdonp hield hierna een uit- oeng politiek betoog, dat vooral gericht ras tegen het huidige regeringsbeleid en e fouten van de V.V.D. Hij sprak van en dwangbevel van de regering en ons lijft niets anders over dan met de rug egen de muur te gaan staan. De heer Daalder tijdens het betoog van e heer Westdorp: „Ik waan me in de "weede Kamer". De VVD-fractieleden ingen hier niet op in. Burgemeester De Koning was het er lee eens dat het gemeentebestuur met e rug tegen de muur werd geplaatst en iets anders kon doen dan de voorge telde belasting in te voeren. De heer Wassenaar bracht ook de ka merverkiezingen naar voren. Maar hij oemde toch de nieuwe belasting meer anvaardbaar dan de twee die worden fgevoerd. De heer Keijser: Ik heb gezien dat B. n W. alles hebben gedaan om een zo unstig mogelijke regeling te vinden. Wij tellen ons hier achter. Ook de KVP ging met het voorste! kkoord. rjZonder hoofdelijke stemming werd de ivoering van straatbelasting aanvaard. .Tijdens het begin van de vergadering esprak de voorzitter een schrijven, dat ntvangen was van de gemeenteraad van Weringen. De gemeente Den Helder heeft plannen m rioolwater in de Waddenzee te gaan Men. Wieringen heeft bij G.S. geprotes- eerd: de Waddenzee moet geschikt blij- en voor de mosselencultuur. De heer Beumkes zegt, dat de raad niet nders kan doen dan dit protest te onder- ||unen omdat rioolwater een groot ge- aar is voor de mosselen. Dit is niet lleen voor Wieringen van belang maar ok voor Texel. De overige raadsleden waren het hier mee eens en besloten werd adhaesie te •etuigen. Een volgende mededeling betrof de straatverlichting te Den Burg. Burge meester De Koning vertelde dat het aan tal lantaarnpalen sinds 1955 is gestegen van 226 tot 489. Het protest van de win keliersvereniging Den Burg moet niet aan de TEM gericht zijn, maar aan het ge meentebestuur, want wij zijn uiteindelijk de opdrachtgever voor de verlichting. De verhoging van de jaarwedde der Wethouders is door GS afgewezen. Tot leden van de commissie tot wering van het schoolverzuim werden herbe noemd: mej. M. Brouwer, en de heren P. B. Riteco, G. Maat, M. C. de Gorter en B. Kleinhuis. Diverse onderwijszaken werden hierna als hamerstuk doorgewerkt, met uitzon dering van het punt: .Besluit tot instandhouding van de openbare lagere school te Midden-Eier- land". Het aantal leerlingen dat de nieuwe Jan P. Strijbosschool bezoekt is te klein om deze school te handhaven. Het voor gestelde aantal bedraagt 50 leerlingen, die bezoeken thans de school niet en vol gens de Lager-onderwijswet dient men tot opheffing van de school te besluiten. De heer De Grave stelde voor om kin deren, die aan de rand van De Cocksdorp wonen en nu de school te De Cocksdorp bezoeken, onder te brengen op de J. P. Strijbosschool. Vooral omdat het aantal kinderen dat de school in het dorp be zoekt vrij groot is. De heer Van der Vis vond het jammer dat de school, ondanks dat het leerlingen aantal dalende was, toch in Midden- Eierland is gebouwd. In 1959 hebben we uitvoerig over deze zaak gesproken, aldus de heer Daalder, en ook toen was er al een teruggang te bespeuren. Ik betreur het besluit. Dit geval wil ik bestempelen als een onjuist gemeentebesluit. U stelt voor, zo ging de heer Daalder verder, om daar woningen te bouwen, maar wie wil naar Midden- Eierland? Wij moeten daar geen ge meentewoningen bouwen, anders wordt dit het tweede verkeerde beleid. Laten alleen particulieren daar bouwen. De heer Wassenaar bracht naar voren dat er over het gehele eiland een leer lingenverschuiving is te constateren en noemde dit van voorbijgaande aard. De heer Dros was van mening dat het platteland bewoonbaar moet blijven. De voorzitter had geen andere opmer king verwacht van de hererv*Daalder en Van der Vis. De school heeft nu 49 leer lingen, in 1962 worden er 83 verwacht. Wij mogen hier dus wel spreken van een wisseling, aldus de voorzitter. Besloten werd de school volgens art. 19 der Lager onderwijswet te vorderen. Uitbreiding Huize Irene Reeds vier jaar is men bezig om huize Irene een gedaantewisseling te laten on dergaan. Thans is het zo ver dat spoedig (Zie vervolg pagina 4) ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER VAN LOON (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER RENOUT (ingaande zaterdagmiddag 12 uur Dierenartsen H. DE BOER, tel. 2527 (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) INGEZONDEN AANDEELHOUDERS VAN TESO, ATTENTIE! Als aandeelhouder van TESO ging ik maandag j.l. naar het kantoor der N.V., waar de op de algemene vergadering te behandelen punten ter inzage zouden liggen, om de namen van de voordracht te weten te komen. Mij werd medege deeld, dat de voordracht nog niet klaar was. Wat weten we dus nu van deze ver kiezing? Dat er zo'n 200 sollicitanten wa ren, dat er hieruit 3 gekozen zijn en dat er onder deze 3 geen Texelaar is. Dat is zo zoetjesaan wel uitgelekt. Verder we ten we helemaal niets. Geen namen, geen leeftijden, geen levensloop en geen poli tieke richting. Wie kan echter mijn grote verbazing weergeven, toen mij diezelfde maandag reeds bleek dat sommige mensen al wis ten wie er wel op deze voordracht staan en hiervan reeds gebruik maakten om vooral in Oudeschild te proberen voor een bepaald persoon stemmen en vol- mochten te winnen. Spreekt het TESO-bestuur met twee monden; is dit niet waterdicht of wil het bepaalde personen welbewust bevoor delen? Van een eerlijke verkiezing kan op 14 februari op zo'n manier weinig sprake zijn. De keus wordt zo voor de aandeel houders een gok. Laat U dit zomaar toe? Voor deze gang van zaken zal een stokje gestoken moeten worden, willen wij de meest juiste man krijgen voor deze functie. Met dank voor Uw plaatsing, hoogachtend, J. Blom Czn. Oudeschild, 1 februari 1961. COMMENTAAR: Naar aanleiding van het ingezonden stuk van de heer J. Blom Czn. te Oude schild merken wij op dat door indiscretie van enkele candidaten hun namen voor tijdig bekend zijn geworden. Wij kunnen de heer Blom echter ver zekeren dat deze vertrouwelijke mede delingen niet uit het T.E.S.O.-bestuur gekomen zijn. En wat de eerlijkheid van de verkie zingen aangaat: Er komt een aLphabe- lische voordracht, waarop door de voor zitter op de verkiezingsvergadering een toelichting en eventueel aanbeveling ge geven zal worden, waarna de mogelijk heid geopend wordt om vragen te stellen Hierna kan men zijn keus bepalen. Wij menen dat dit toch de weg is, die de statuten ons aanwijzen en voor de aan deelhouders de mogelijkheid biedt een onbevooroordeelde keus te doen. Raad van Commissarissen N.V. T.E.S.O. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 8 februari a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn 1.15 uur; Oosterend 2.00 uur. De Cocksdorp 3.00 uur; Dc Koog 4.00 uur. SCHAAKNIEUWS J. Hoogerheide-F. Drevel 10 Tj. v.d. Galiën-P. Bakelaar 10 A. Terpstra-J. L. Veldhuis 10 C. Joustra-A. Keizer 10 A. Laan-J. Hooijberg ft1 'De heer N. M. Schoo, aan de Ruijslaan De Koog heeft zijn plannen voor de ouw van een, voor Texel geheel nieuw, arni-hotellerie gereed. Dezer dagen wer en wij in de gelegenheid gesteld de ntwerpen voor de bouw te bezichtigen. Vele Texelaars hadden de gemeente- jke publikatie gelezen waarin de bouw an diverse objecten op het eiland onder e aandacht werd gebracht. Daar stond ok in dat de heer Schoo plannen heeft oor de bouw van genoemd hotel. Bovenstaande tekening is slechts een edeelte van het gehele pand. De zuid- evel. Dit nieuwe hotel zal, na goedkeu- ing van G.S., een plaats krijgen aan de 'Chumakersweg met uitzicht op het bos. Wij hebben de heer Schoo gevraagd waarom hij dit plan laat uitvoeren en iet liever een normaal hotel gaat bou- ren. Hij was van mening dat er veel vraag Inaar een verblijfplaats met logies en ntbijt. Dus de gasten, die er komen, unnen gebruik maken van de slaap- amer en de eetzaal, waarin alleen ont- ijt wordt verstrekt. (Het plan van de heer Schoo is groots an opzet. Er worden in de 58 centraal verwarmde kamers totaal honderd bed den geplaatst. Iedere kamer heeft een eigen douchegelegenheid. De kamers krijgen een afmeting van 3V2 x 5 meter en bezitten allen een openslaande deur. Het gebouw krijgt één verdieping en de kamers daar hebben allen een balkon. De 58 kamers zijn verdeeld in 16 1- persoons en 42 2-persoons. 14 kamers zijn voorzien van een eigen keuken, dus de gasten die deze vertrekken huren zijn geheel zelfstandig, ook wat betreft het ontbijt. De tekening laat zien dat het gebouw een plat dak zal krijgen. Er is nog iets aan de bouw wat bijzon der mag worden genoemd. Honderden Texelaars hebben vorig jaar de nieuwe jeugdherberg „Panorama" bezichtigd en velen hebben toen iets gezegd over de ruime binnenplaats. Nu het nieuwe garni- hotellerie van de heer Schoo krijgt ook een binnenplaats. Echter met dit ver schil, dat deze binnenplaats alleen van uit het gebouw te bereiken is. Bij de jeugdherberg komt men via deze plaats bij de ingang. De heer Schoo bereikt hiermee dat het op de plaats altijd rustig is. Er wordt, hoe kan het anders in nieuwbouw, veel glas gebruikt in het pand dat ongeveer en afmeting krijgt van 40 x 50 meter. De binnenplaats wordt 15 x 25 meter. De bovenverdieping kan men langs vier trappen bereiken en zowel op de ver dieping als de begane grond is een con versatieruimte. Vorige zomer hebben wij enkele arti kelen geschreven over het Victoria-hotel op Terschelling. De heer en mevrouw Schoo hebben voordat zij met deze plan nen begonnen een bezoek gebracht aan dit bedrijf, om een indruk te krijgen over de gang van zaken in een soortgelijke zaak. De heer Schoo is van mening, dat je de gasten niet teveel zelf moet laten doen. De kamers wil hij dan ook zelf onderhouden en ook 't ontbijt verzorgen. Het is een ontwerp van architect Letz uit Hengelo, die o.a. de r.-k. jeugdherberg en De Waddenparel heeft ontwerpen. De bouw zal niet in het openbaar wor den aanbesteed. Wij hopen met de heer Schoo, dat de goedkeuring spoedig komt en dat men in het vroege voorjaar met de bouw kan beginnen. In samenwerking met enkele vereni gingen op het eiland heeft de streekont- wikkelingscommissie een aantal lezingen georganiseerd over de bedrijfsvoering. Eén van de punten, die sterk naar vo ren kwam, was de verhouding schapen koeien. Heel wat monden en pennen zijn hierdoor in beroering gekomen en menig een vraagt zich af of het de bedoeling is, dat de schapen enkele reis het Mars diep over moeten. „Texel en schapen zijn twee die bij el kaar horen en wij dulden geen scheiding" zo wordt er geroepen. Op 22 februari 's avonds 8 uur moet de kogel maar eens door de kerk. Zoudt U deze avond vrij willen hou den? Nadere berichten volgen. FORUMAVOND OVER GEMEENTEBELEID Burgemeester en wethouders van Texel delen mede, dat zij voornemens zijn om op dinsdag 7 februari a.s. n.m. 8 uur te De Cocksdorp in café Nota, in samen werking met de dorpscommissie te De Cocksdorp gelegenheid te geven tot: het stellen van vragen met betrekking tot het gemeentebeleid, alsmede tot het verzoeken van een nadere toelichting met betrekking tot verschillende onderdelen van dit beleid. De vragen dienen een algemeen karak ter te hebben; op persoonlijke problemen zal in het openbaar niet ingegaan kunnen worden. Burgemeester en wethouders spreken de verwachting uit, dat de vra gen een zakelijk en konstruktief karakter zullen hebben. AGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Zaterdag 4 februari Den Burg, Oranjeboom. Toneeluitvoering „Om de Karishoeve", ver. oudleerlingen. Oudeschild, 't Skiltje, Viering 5-jarig be staan „De Havenkanters". De Waal, Dorpshuis, Toneeluitvoering „Achter de wolken schijnt de zon". Maandag 6 februari Den Burg, Dorpshuis, Ned. Herv. meenteavond. Spreker ds. Froentjes over „Rome". Den Burg, Eben Haëzer, Cursusavond Ned. Herv. stichting voor maatsch. werk Dinsdag 7 februari Den Burg, Texel, Fryske Krite. Optreden „De Joanpraters". Oudeschild, 't Skiltje, Ontwikkelingsclub W. Renout filmt over „Spanje" De Cocksdorp, café Nota, Forumavond burgemeester en wethouders. Donderdag 9 februari Den Burg, Landbouwhuishoudschool, Plattelandsvrouwen, spr. mej. Veenstra. Vrijdag 10 februari Den Hoorn, De Waldhoorn, Toneeluu voering ZDH met „Dievennest". Zaterdag 11 februari Den Burg, Oranjeboom, Uitvoering St. Jan met „Katrina, de hoogste prijs". De Waal, „De Wielewaal", Toneeluitvoe ring „Achter de wolken schijnt de zon". De Cocksdorp, De Hoop, Toneelavond t.b.v. kleuterschool. Oudeschild, R.-K. Bondshuis, Viering Carnaval door K.A V. Den Hoorn, „De Waldhoorn", Toneeluit voering ZDH met „Dievennest". zijn er momenten waarop uw lichaam behoefte heeft aan een extra dosis energie. De opwekkende en ver kwikkende eigenschappen van King pepermunt vol doen aan die behoefte: u voelt u weer fit en fris. De natuurzuivere ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 5 februari op om 8.15 uur en gaat onder om 17.34 uur; 8 februari op om 8.10 uur en onder om 17.40 uur. Maan; 8 febr. L K 15 febr. N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: febr. 10.49 en 22.49; 5 febr. 11.18 en 23.17; 6 febr. 11.42 en 23.43; 7 febr. 12.06 en 8 febr. 012 en 12.35; 9 febr. 0.46 en 13.21; 10 febr. 1.43 en 14.28, 11 febr. 03 en 15.51. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 26 januari t/m 2 februari 1961 Geboren: Anna Maria, dv. Matthijs van Exel en Fentje Dootjes. Overleden: Catharina Henrietta Anna Luberti, oud 81 jaar. Ondertrouwd: Adolf Ferdinand Keij ser en Albertha Margaretha Breeuwer. INGEKOMEN PERSONEN Fokje Zondervan (wv. Ipenburg) van Leeuwarden, Egelantierstraat 58 naar K 3a; Pieter Ipenburg van Leeuwarden, Egelantierstraat 58 naar K 3a; Maria Weindl, van Esch NB, A 37a, naar Molen straat 4, Den Burg; Cornelia van 't Hoog, van Alkmaar, Corfstraat 32 naar Ooster end, Peperstraat 16; Alida C. van der Velde, van Jisp, A 40 naar Schoonoord- singel 25, Den Burg; Maria Tans, van België, naar Molenstraat 4, Den Burg; Veronica M. Gieles van Duitsland naar Hollewal 22, Den Burg; Johan L. Hooger- heide, van Soest, Soesterbergsestraat 125 naar Ada van Hollandstraat 1, Den Burg; Tjitske B. Visser, van Hilversum, Witte Kruislaan 12 naar W. v. Beierenstraat 9, Den Burg. BAKWEDSTRIJD TE DE KOOG De Koog De Oranjevereniging orga niseert een wedstrijd, waar vooral de dames wel belanggstelling voor zullen hebben. Niet alleen de dames van De Koog, maar die van geheel Texel. De bedoeling is dat de dames (ook heren mogen meedoen) elkander zullen bestrijden op het gebied van de bakkunst Wie kan de heerlijkste en mooiste taart, cake, koekjes, brood, krentenbrood of welk ander gebak ook bij de deskundige jury inleveren. Hiervoor worden mooie prijzen beschikbaar gesteld. Deelname is voor iedereen, behalve voor beroepsbakkers en -koks, dus echt amateurwerk. Alles moet ingeleverd worden in kartonnen dozen of iets der gelijks. In geen geval op stenen borden enz. Het ingeleverde gebak wordt het eigendom van de Oranjevereniging en zal na keuring en uitslag geschonken worden aan bejaarden, zieken en rust huizen. Een en ander zal zaterdag 25 februari in de zaal van het Witte Huis uitgestald worden en vanaf 's avonds 8 uur te be zichtigen zijn tegen een laag entreeprijsjc (deelnemers(sters) hebben gratis toegangL Tussen 3 en 5 uur moet het gebak in genoemde zaal ingeleverd worden. Het bestuur hoopt dat er vele inzen dingen zullen komen en deze wedstrijd, die naar wij menen nog nooit op Texel gehouden is, een groot succes zal worden. Dames en heren, doet uw best. „TOT HIER TOE" Zaterdagavond was het weer gezellig in het „Eierlandse huis". Al deed het weer het ergste vrezen voor de opkomst, toch waren velen gekomen zodat de zaal goed bezet was toen de heer A. Dros allen welkom heette. In het bijzonder de burgemeester. Hierna werd begonnen met het spelen van het toneelstuk. Het verplaatste ons naar de boerderij genaamd „Tot hier toe" die wegens stadsuitbreiding gesloopt moest worden, waartegen de boer (A. de Wolf) en zijn zoon (Giel de Graaf) zich verzetten. De laatste pleegde met zijn vrienden sabotage op het werk van de aannemer. Noemen we ook mevr. Moens, die de rol van boerin vertolkte en steeds allen met elkaar probeerde te verzoenen. Dan was er nog de dochter des huizes (mevr Dros-Schuitemaker), die het ook erg moeilijk had, daar z<j vriendschap had gesloten met een opzichter van het werk. De oude boer Dammers (Jac. Moens), die ook al van zijn boerderij verdreven was, probeerde iedereen te helpen. Toch kwam alles nog goed nadat men besloten had de boerderij te verlaten en naar en boerderij te gaan in de N.O.- Polder en deze dan te noemen „En de boer hij ploegde voort". Verder speelden mee, Jeanne Dijks hoorn en de heren Renooy, Geense, Roe per, Leo Garritsen en Gerrit Moens. Het stuk werd goed gespeeld, wat zeker ook kwam door de goede leiding van de souffleuse (mevr. Dros-Koorn) en regis seur, de heer Sligman. Na het dankwoord van de heer A. Dros aan alle medespelers, waarin hij zei, dat ook de nieuwe krachten het goed had den gedaan, gingen allen voldaan huis waarts. STREEKONTWIKKELING Afdeling Huishoudelijke Voorlichting Heren werkgevers en werknemers in de bouwsector, weer wordt een avond voor U georganiseerd in Hotel „Texel" op maandag 13 februari om 8 uur. Deze keer worden er enkele films vertoond. De* on derwerpen zijn: De woningbouw in West- Europa; Het werk van het Bouwcen trum; Wonen op het platteland en een humoristisch slot met een diepere achter grond. Wij hopen dat het programma bij U in de smaak valt. Dit is tevens de laatste avond, die in samenwerking met uw bonden is georganiseerd. Zaterdag 4 maart is de excursie naar het Bouwcentrum Rotterdam. Houd deze dag vrij! Nadere berichten over pro gramma en onkosten zullen nog volgen. Y. Veenstra

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1