FOTOBEDRIJF Jan de Waa sanitair Eén week m in goed boek HEDEN OPRUIMING Spaarrente 31 f 107,00 S f 3,10 In vogelvlucht BABY-en. KRAAMPAKKETTEN.. haarvelourkarpetten over het volle teooed^pp dagelijks opvraagbaar™^ Coöp. Boerenleenbank te Texi „Katharina de hoogste prijs" BAL NA De t Alum. FrituurpaiarSir met inzet WEVERSTR.15-19 •TEL:2767'DENBUij Den Helder Café-restaurant „FORMOSA streek^^ikkeling Zie de nieuwe etalage I Weverstraat 51, Den Burg Ook Uw adres voor ontwikkelen en afdrukken van geheel volledige inhoud zijn een specialiteit van A. VAN DER SLIKKE T.o. Postkantoor Telefoon 2525 TAXI KIEVIT Yam Ga'ase Reij Den Burg, Waalderstr 15 Tel. (02220) 2.3.4.5 b.g.g. 2101 Voor Uw aanleg en onderhoud van Uw Meilon Koopman Zn Loodgieter^bedrijf Erkend Waterfitter De Koog, Dorpsstr 15 Telefoon (02228. 223 Voor een betere PERMANENT slaagt U zeker in Oosterend! Kapper Bakker, Tel. 203 REPARATIES KUNSTGEBITTEN Sneller, beter en goedkoper I Mevr. A. C A Boer. Warmoesstr. 46. Den Burg Volkswagenbusjes te huur voor kleine gezel schappen met en zonder chauffeur Van Koningsbruggen Loodsgracht 22 Den Helder, tel 2026 Voor een LANGEVELD DE ROOIJ N V -föEh laatste dag der Nog 3 prima 16 els moderne dessins, groen en anthraciet- kleur per stuk Gevraagd een flinke jongen voor hulp in stoffeerderij 't Is bij 01 Volg Lndee aider TERMIJNDEPOSITO'S mger ld he Wij ïSchr: Spaarbank voor iedereen Komt zaterdag 11 februari a.s. naar De Oranjeboom en geniet mee i de Carnavalsloterij van de toneelverenig „St. Jan" Zij trekt voor u klucht in drie bedrijven. Aanvang 8,15 uur. onder het motto „Adde ge tnoar leut Kaart3n a f 2,— per persoon vanaf heiar ei aan de zaal verkrijgbaar. i® zo Bewaar uw entreebewijs jn op et ke or De U ederl Daar: erd a; ment. Nada erden edero ederh t geza De h€ alleen vandaag en maandag as;^e^ voor slechts Cleine terke: in me< in de jprden hrever •ze all VERGADERING VAN DE RAAD (Vervolg van pagina 1) met de verandering kan worden begon nen. De raad keurde een lening van ƒ326.000,bij de Bank van Nederlandse Gemeenten goed. De premiebeschikking is aanwezig en ook de lening is geregeld. De kosten van deze verandering van Irene zullen ongeveer ƒ600.000,be dragen. Het gebouw wordt aanmerkelijk uitgebreid. Thans zijn 20 bedden in ge bruik, na de verbouwing zullen 50 per sonen geplaatst kunnen worden. Bouwen op Texel is duur Enkele begrotingswijzigingen werden ook behandeld. De heer Westdorp bracht naar voren dat de huur van de bejaarden woningen hoog is. De bejaarden moeten straks ƒ16,85 (met inbegrip van verwar ming) gaan verwonen. Wij zijn genoodzaakt deze huur te vra gen, aldus de voorzitter. Goedkoper bou wen schijnt op Texel niet mogelijk te zijn. De heer Smit was van mening dat el ders dergelijke woningen zeker voor min der worden gebouwd. Dit wil ik niet ontkennen, aldus burge meester De Koning. Er zijn mij cijfers verstrekt, die aantonen dat deze bouw som te hoog is. De termijn van bewoning van onbe- woonbaarverklaarde woningen moet (helaas) worden verlengd. Mevr. Koning- Bruin zag de noodzaak hiervan wel in maar betreurde het zeer. Zij hoopte dat spoedige ontruiming der krotten mogelijk zal zijn. Als lid van de woningcommissie deelde de heer Daalder mee, dat één der krotten spoedig voor goed gesloten zal worden. Het verwonderde de heer Wassenaar, dat verschillende krotten op de lijst ge plaatst zijn van monumentenzorg en er door de betrokken eigenaar niets aan wordt opgeknapt, in tegendeel er worden zelfs panden door de jeugd afgebroken. Genoemde lijst, aldus de voorzitter, moet grondig worden herzien en is vol gens mij veel te groot. B. en W. zullen aan Monumentenzorg voorstellen een beperkter lijst samen te stellen. De heer Smit stemde tegen de verlen ging van bewoonbaarheid. Nieuwe weg nabij Den Hoorn Voor verhoging van de dijk van de P.H. Polder zal Rijkswaterstaat straks de keileem halen uit een put nabij Den Hoorn. Zoals het nu is moet het vervoer van deze leem door Den Hoorn ge schieden. Waterstaat heeft aan B. en W. voorgesteld een weg aan te leggen vanaf de Bolweg naar de Westerweg. De weg loopt dus achter Den Hoorn om en komt nabij hoeve Emma van de heer Veeger. Rijkswaterstaat zal de aanleg bekostigen en na gebruik zal deze weg gehandhaafd blijven. Rondvraag Mevr. Vrijdag-Keijser bracht de ver warming naar voren in enkele scholen aan Plan-Zuid, die verzorgd worden door de TEM. De voorzitter deelde mee, dat er rap porten over deze verwarming zijn bin nengekomen, maar dat de zaak nog niet geheel was nagezien; het heeft de volle aandacht. Een definitief oordeel kunnen wij niet vormen voor dat experts een uitspraak hebben gedaan. Er is weinig bouwgrond beschikbaar aldus de heer Wassenaar, komt daar ver andering in? B. en W. zijn bezig stappen te onder nemen, die nodig zijn voor het onteige nen. Op korte termijn zal alles hiervoor gereed zijn, als streefdatum is bepaald september 1962. De heer Wassenaar was voorts van mening dat de bouw van een nieuwe bioscoop van groot belang was, gezien de laatste „storing" in de voorstellingen. Het gemeentebestuur zal opnieuw aan dringen op spoedige verlening van de bouwvergunning. Ook de heer Westdorp sprak over grond in het uitbreidingsplan. Er zijn mensen, die willen bouwen maar de eige naar wil de grond waar gebouwd mag worden, niet afstaan. Burgemeester: Wij kunnen hier niet ontkomen aan onteigening Na deze verklaring sloot burgemeester De Koning deze eerste vergadering in 1961. „HET WESPENNEST" De dorpscommissie van De Cocksdorp is weer in de running. Ten bate van de kleuterschool organiseert de dorpscom missie zaterdag 11 februari een toneel avond in Hotel „De Hoop". Opgevoerd wordt „Het Wespennest". WONINGBOUW In de jaren 1950 t/m 1959 zijn op Texel 489 woningen tot stand gekomen of juister uitgedrukt, voor de bouw van een dergelijk aantal woningen werd goedkeu ring verleend. Het gemiddelde van 49 per jaar is voornamelijk be reikt door de grote aantallen uit de jaren 1953 (78), 1956 (89) en 1957 (103). Jaren met een zeer gering aantal woningen volgen op de jaren met de grote aantallen: 1954 (24), 1958 (12). Het aantal woningwetwoningen dat in de hier beschouwde 10- jarige periode tot stand kwam be droeg 196. Jaren waarin geen en kele woningwetwoning gebouwd werd, zijn 1951, 1954, 1955 en 1958 Tussen haakjes het aantal wo ningwetwoningen begrepen in het totale aantal. MAAGDARMWORMZIEKTE BIJ KALVEREN In de „Nieuwe Veldbode" vonden wij een artikel van de hand van Dr. F. W. J. Swart, de vroegere Texelse dierenarts, dat o.i de volle belangstelling verdient. De heer Swart wijst er in dit artikel op, dat het gevaar voor maagdarmworm ziekte bij kalveren na de natte zomer zeer groot is en dat deze ziekte daarom de bijzondere aandacht van de veehou ders vraagt. Doordat deze wormpjes de slijmvliezen van een gedeelte van de maag en dunne darmen aantasten, raakt de spijsvertering in het ongerede en is ook de eetlust min der goed. Het gevolg is, dat de dieren vermageren, de huid voelt vast aan en het haarkleed is dor en ruw. Bij zware infecties kan sterfte optreden. Het gevaar voor het optreden van deze ziekte is het grootst in dichtbevolkte weiden. Het maakt hierbij weinig uit of deze „bevolking" bestaan heeft uit rund vee, schapen, geiten of varkens. Op al deze diergroepen kunnen bedoelde wor men en larven n.l. hun „leven" voort zetten. Zoals met de meeste ziekten het geval is maakt ook deze ziekte vooral slacht offers onder dieren, die door de een of andere oorzaak in een minder goede conditie verkeren. Dit kan zijn een slechte voeding (veel kalveren op een kleine oppervlakte), waarbij het extra vermelding verdient, dat speciaal ook een tekort aan mineralen en sporenelemen ten de dieren vatbaar maakt. Ook als de dieren al door de ziekte „gegrepen" zijn kan een extra toediening van koper en cobalt gunstig werken. Door onderzoek van de mest kan wor den geconstateerd of de dieren inderdaad lijden aan de bedoelde ziekte. Is dit het geval, dan is het advies van Dr. Swart om de dieren ook in de zomer op stal te zetten om te voorkomen, dat herïnfectie plaats vindt. Daarnaast is een wormkuur en goede voeding vereist, waarbij spe ciaal ook verstrekking van sporenele menten noodzakelijk is. Gedurende de eerste maand een half, daarna een kwart koekje per dag. Bijzondere aandacht wordt door Dr. Swart gevraagd voor het weiden op per celen, die wormvrij zijn. Als zodanig kun nen worden aangemerkt die weiden, waarin gedurende een jaar geen rund vee, schapen, geiten of varkens hebben gelopen, hoewel de heer Swart als veilig heidsmaatregel ook hier nog adviseert om de 6 weken een wormkuur toe te passen. Uit het bovenstaande volgt wel, dat nieuwe kunstweiden zeer geschikt zijn voor de beweiding met kalveren. In veel gevallen heeft men hier immers percelen, waarop een aantal jaren niet is geweid. Wij zijn van mening, dat dit aspect de bijzondere aandacht van de Texelse vee houders verdient. Op dergelijke nieuwe weiden zou door een goede omweiding sterke infectie van het grasland zijn te voorkomen. De heer Swart noemt hierbij een systeem, waarbij de voor kalveren bestemde weide in vier kampen is verdeeld. Door de dieren tel kens gedurende slechts één week op elk der kampen te laten weiden krijgt elk gedeelte telkens drie weken rust. Uiter aard mogen in deze periode ook geen andere dieren van één der genoemde groepen op deze weiden komen. Vooral bij voldoende zonnig weer zou op deze manier een ernstige infectie worden voorkomen. Het is daarbij ook nog van belang een eventuele overmaat van gras een worminfectie in de hand werkt. Wij menen, dat het artikel van de heer Swart zeer belangrijk is en dat vooral de veehouders, die regelmatig beschikken over nieuwe weiden hiermede hun voor deel kunnen doen C. v. Gr. NOG EENS SILOBOUW! U vergeet toch niet om serieus te den ken over hetgeen door ons in de vorige „Texelaar" naar voren werd gebracht. Bij tijdige opgave kunnen wij U de verzeke ring geven, dat U omstreeks 15 mei van deze nieuwe silo gebruik kunt maken. Omtrent gewenste grootte en prijs van de silo's kunnen we U inlichten. C. v. Gr. RATTEN MOETEN BESTREDEN WORDEN! Wij herinneren ons, dat we op de lagere school eens te horen kregen, dat ieder dier, dat op de aarde leeft toch nog een of andere nuttige functie heeft. Mogelijk zal dat wel zo zijn, maar hoewel het al heel lang geleden is, dat ik de lagere school bezocht, heeft men mij nog nooit kunnen duidelijk maken, dat dit ook voor ratten geldt. En daarom heb ik met volle vrijmoe digheid boven dit artikel „de kreet" ge zet: Ratten moeten bestreden worden! Na de maandenlange natte periode is deze oproep bijzonder op zijn plaats. Op dit moment is er ook de gelegenheid nog voor. Als het voorjaar komt zwermen de ratten weer uit naar alle mogelijke oor den, terwijl ze nu nog op plaatsen ver keren, waar ze het ook in de winter kun nen uithouden, n.l. in de omgeving van de bedrijfsgebouwen. Er zijn diverse goede bestrijdingsmid delen, terwijl de kosten in verhouding tot de schade, die deze lugubere veelvraten kunnen veroorzaken minimaal zijn. Laat U niet bestelen! C. v. Gr. VERTROKKEN PERSONEN Maria van Groenigen, van Den Burg, Weverstraat 49, naar Amsterdam. R. Visserstraat 36; Maria C. Timmer (ev. Prins) van Oosterend, Koetebuurt 18 naar De Lier, Rembrandtstraat 28; Petronella Bonne (ev. de Kraker), van K 45 naar Oost en West Souburg, Nieuwstraat 49; Leonardus W. Junier, van Den Burg, A. v. Hollandstraat 17 naar Groesbeek, Nij meegselaan 31; André Bakker van B 185 naar Argentinië; Aleida J. Noort, van K 99c naar Utrecht, Mr. Tripkade 43; Nelly H. den Braven, van S 25 naar Duitsland; Helena M. Baars, van Den Burg, Witte Kruislaan 19 naar Kamerik, Mijzijde 128; Gerardus J. van Heerwaarden, van C 71 naar Hoorn, Frederik Hendrikstraat 9; Jacobus H. Haarsma, van Den Burg, Mo lenstraat 42 naar Canada; Adriaan H. Voorthuijzen, van E 95 naar Rolder, Pa penvoort 15a; Marien O. Veldstra van Den Burg, Emmalaan 4 naar Den Helder, Narcisstraat 6; Anne Thurner, van Den Burg, Molenstraat 4 naar Esch, A 2; Ate H. Bosma, van Den Burg, Lijnbaan 35 naar N.O. Polder, Duizendknoop 2. moiselle liep ongewoon Dingen, die ze in haar dorp als filmverhalen beschouwden, gebeurden hier en aan de andere kant werden feiten, die zo heel romantisch le ken in een kil en ontnuchterd daglicht geplaatst. Moeder had wel gelijk, dat je m den vreemde levenservaring en men senkennis opdeed Geen dag was eender aan de andere en van sleur was geen sprake. Het prettigste vond ze, dat made moiselle haar de volle verantwoordelijk heid voor de huishouding had opgdragen en ze het werk geheel naar eigen inzicht mocht verdelen Behalve als mademoi selle een huishoudelijke bui kreeg. Dan stond ze in de keuken diverse hapjes klaar te maken, die wel bijzonder fijn en lekker waren, maar waarbij ze enorme rommel achterliet. Ze gunde haar echter dat plezier. Bovendien raakte meneer Raymond dan in een goed humeur, daar had mademoiselle Henriëtte heel wat voor. Ja meneer, Nancy trok misprijzend haar wenkbrauwen omhoog, raapte een japon op en schudde deze, alsof ze de bewuste persoon in handen had. Het had lang geduurd eer ze begrepen had welke plaats meneer Raymond in dit huis in nam. Tenslotte had ze het niet anders kunnen kwalificeren, dan als een lang sleurende verloving, waaraan geen einde of liever huwelijk zou komen als made moiselle Henriëtte geen verandering bracht in haar altijd weer toegeeflijke houding. Als de voortekenen niet bedro gen dan was het nu zover, doch Nancy wilde geen valse hoop koesteren. Het liefst wilde ze helemaal niet aan meneer Raymond denken. In haar ogen schoot hij schromelijk tekort als verloofde en wilde hij zich in huis rechten aanmeten, die hem helemaal niet toekwamen. Zorg zaamheid en galant zijn voor zijn aan staande vrouw was er doorgaans niet bij. N. O] 11 Bic Maar deze ergernissen wogen niet op een gen al de interessante belevenissen, ogelijh ze hier meemaakte en niet graag a foete willen missen. Elke dag waren er andn en dingen en iedereen vond het prettigR vai je belangstelling toonde. Nooit raaktfgprek hier uitgekeken. In het atelier, waarn van middeld een twintigtal meisjes bezig ctoren ren, op de meest verfijnde wijze, kle&rschil stukken te vervaardigen, was dageixe]se een of ander exotisch ontwerp te be^aacj j. deren. De meisjes waren in verschille verbs rangen verdeeld, met aan het hoofd cheffin-coupeuse, die op haar beurt Vjgoedg verantwoording schuldig was aan nujevere moiselle Henriëtte. „Jetje", zeiden Wannt meisjes achter haar rug, maar ze rrc ande den het niet zo kwaad, het was alKjkin wat schoolse baldadigheid. MademoL^ hoe\ had haar eigen atelier, dat gewooror met de naam studio werd a&ngeMster. Nancy was de enige die haar daar mocht, al werd ze er evenmin slfehoud vriendelijk ontvangen. j0rt a, ?chte c -Brschi n de v ïerdrijf die ondragelijke n geer Bheomatiek nit Dv UJ1 *iiijk{ Bogta toeh óók "l=en 'a Kmichen Kaar. ™de 2 Een vr Wie regelmatig 's morgens de küüllend dosis Kruschen neemt voelt zich allude laj van z'n pijnen verlost. Dat doellpierlag bloedzuiverende samenstelling lemme Kruschen. Niet minder dan 5 min<Tènsloi zouten zetten Uw organen de kr?xel Sle bij om weer jeugdige kracht te kurllen v< ontwikkelen en zo de onzuiverhJden on uit te drijven, die nu Uw pijnen Iter, wekken. Kruschen wordt verkochtAls me Apothekers en Drogisten, al ti^ntiden bi- jaren over de hele wereld.emde FEUILLETON 2. Terwijl ze haperend antwoordde, veeg de ze warmrood een paar denkbeeldige haren uit haar gezicht en hoopte van harte dat ze heel dicht bij de waarheid had gesproken. „Ah juist", zei de freule tevreden ge steld. Dan keek ze bedenkelijk. „Een week.dat komt minder gelegen Volgende week moet ik naar een bijeen komst, daarvoor moet ik beslist iets nieuws hebben Er viel weer een korte stilte, waarbij de freule aan de japonsluiting begon te wriemelen. Nancy schoot te hulp en hees zorgzaam de japon over het hoofd van de freule. Met warm hoofd dook deze er onderuit en zag in de spiegel de aandach tige blikken van Nancy. Haars ondanks werd ze er door ge troffen. Ze had in dergelijke, schijnbaar onbewaakte ogenblikken wel andere en meer spottende gezichten gezien, als zonder bovenkleding haar hoekige, blote schouders zichtbaar werden. Dit meisje had tenminste open, eerlijke ogen en al waren haar woorden dan minder prettig om aan te horen, ze zou toch wel eens gelijk kunnen hebben.Ze had een in telligent gezicht, zeer weinig opgemaakt enze hield van dieren. Maxie had zich tegenover dit meisje zeer inschikkelijk getoond. Meestal liet hij humeurig zijn tanden zien als een vreem de hem wilde strelen „Welke tint meen je, dat mij zou staan?" vroeg ze plotseling vriendelijker. Oplettend keek Nancy naar het figuur in de spiegel en deed een stap achteruit. Zo, met ontspannen gezicht leek de freule jaren jonger. Al was ze dan geen schoon heid, ze zou best aardig gekleed kunnen gaan. Even goed nadenken wat zij zelf zou aantrekken als zij nu eens freule Middelee van Spinet was. Met half toe geknepen ogen van inspanning, de han den met de handpalmen naar boven zacht opheffend alsof ze een offer bracht, zei Nancy langzaam. „Een tere pasteltint. bijvoorbeeld lichtblauw of zachtlila en een model dat in de breedte is ver werktde rokken niet te lang, u heeft goed gevormde benenwel een hoogopgewerkte halsen dan vooral een ander kapsel, niet dat sluike, maar ook geen overdaad van krullen.het moet glanzen. Enfin, een kapper weet wel wat daaraan moet gebeuren.... verder een klein beetje rouge op uw wangen, nou en U zult eens wat zien", eindigde ze, enthousiast geworden door het beeld dat ze opriep. De freule had wat vermaakt geluisterd. Goede help, dat kind wond zich meer op over haar uiterlijk, dan zijzelf. Haar op merkingen bewezen evenwel, dat ze zeer veel notitie van haar persoontje had ge nomen. Dat was wel een prettige ge dachte. Ze moest eigenlijk als beloning een bestelling achterlaten, dan kon ze later op haar gemak beoordelen of dit meisje gelijk had. Alles was mogelijk en wat kwam er een japon meer of minder opaan. „Ik vind, dat ik nu lang genoeg mijn hoofd gebroken heb over textielpuzzels", zei ze zakelijk. „Ik geef u de opdracht een model en stof uit te zoeken. Mijn maten zijn hier bekend. Over enkele da gen kom ik passen en naar ik hoop zal dan de japon binnen een week klaar zijn" De ogen van Nancy begonnen te schit teren en ze werd helemaal warm van opwinding. Haar eerste bestelling had ze veroverd. Mademoiselle zou nu haar op treden vast goedkeuren. En dat terwijl ze juist dacht, dat alles verloren was en ze haar talenten had overschat Er was grote dankbaarheid in haar ogen en dat gaf freule Middelee het prettige gevoel een weldoende engel te zijn. Met grote voor komendheid begeleidde Nancy haar voor name klant naar de buitendeur en lachte hartelijk om Maxie, die plotseling tot leven gewekt, gedwee zijn vrouwtje volgde, maar naar Nancy grauwde, toen deze hem opnieuw wilde aanhalen. Terugkerend overzag ze de passalon, die er uitzag als een slagveld, bezaaid met platgebeukte vrouwenlichamen. Op bijna alle lichtgebouwde, vergulde Franse stoeltjes lagen japonnen verspreid, die alle door een kort woord van Nancy voor de freule taboe waren verklaard. Met een voldaan gevoel hing ze zorgvuldig de kostbare kledingstukken op de kleerhan gers en sloot ze op in de antieke hang kasten, die langs de wanden stonden op gesteld. Een van haar luchtkastelen, die ze zo dikwijls tijdens haar huishoudelijke werkzaamheden had opgebouwd, was binnen haar bereik gekomen. Hoeveel malen had ze, vervuld van rijke fantasie, de salon aan kant moeten maken en zich deze rol toegedacht. Hoe menig keer had ze zich verdiept in de vraag, hoe ze zou handelen als ze hier ooit iets te vertellen kreeg. Naarmate ze langer in deze be trekking was, begon ze het onmogelijke voor mogelijk te houden. De hele huis houding, het gehele zakendoen van made-

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 4