m 108 m Eén week modekoningin Wat doet nu eigenlijk zo'n V.V.V. 98! s t ree komvyi kke 11 ng Spar-tbee Deze week dubbel zegelkorting 20°fo op normale prijzen Royal Quality J Hazelnoot- krokant 200 gram 28 zegels 14 ct in de zegelpot elke 2e fies Caransac f 1.- goedkoper enio% Bonbons OH Witte bonen in tom.saus IQ blikje Fruitcocktail Jam I Jam I Jam II Knakworst lO/fts 1 pot augurkjes 79 ■io%: j Met bijzondere dank aan de redactie voor de geboden gelegen heid willen wij gaarne pogen door het schrijven van een aantal arti kelen over het onderwerp „Wat doet nu eigenlijk zo'n V.V.V.?" de lezers een beter inzicht te geven in de wijze waarop op Texel ge tracht wordt het toerisme te be vorderen. Wij doen dit naar aanleiding van verzoeken om inlichtingen, maar tevens omdat ons gebleken is dat er ook onder onze leden nog misverstanden bestaan, of dat zij geen goed inzicht hebben in de wijze waarop wij werken. Dat kan alleen ontstaan door gebrek aan voorlichting. En die voorlichting willen wij hier zo duidelijk moge lijk geven. V.V.V.-Texel. Werkend bij een Vereniging voor Vreemdelingenverkeer heeft men de in druk dat de verrichte arbeid voor de buitenstaander een open boekje is. Het tegendeel is waar! Dit is waarschijnlijk zo in ieder beroep. Zo zal een boer zich verwonderen over de in zijn ogen domme vragen die een niet-agrariër kan stellen, zo zal een auto-monteur zich verbazen over de onwetendheid van autobezitters als het gaat om de motor.. Het dagelijks werk wordt in eigen ogen nu eenmaal steeds meer routine, en men kan zich omdat men zo dicht bij dat werk leeft, niet meer voorstellen dat derden over dat werk een geheel ander inzicht hebben. Dit blijkt in het V.V.V.-werk uit vragen van leden, die geheel te goeder trouw komen informeren wat nu eigenlijk een „bezettingslijst" is, en of er bij de V.V.V. ook brieven binnen komen en of die be antwoord worden Zijn dit domme vragen? Neen dit zijn geen domme vragen. Ze bewijzen alleen, dat het kennelijk moeilijk oordelen is over het werk van anderen. Nu behoeft men heus geen diepgaand inzicht in duizend-en-één beroepen te hebben om opgewekt door het leven te kunnen gaan. Maar voor Texel, waar het toerisme zo'n belangrijke bijdrage levert aan het bestaan, is het wél noodzakelijk dat men (en in 't bijzonder de bijna acht honderd leden) een inzicht heeft in het V.V.V.-werk. Het blijkt dat vooral de begrippen aan- vraaglijst, bezettingslijst en niet-bezet- tingslijst aanleiding zijn tot misverstan den. En om deze misverstanden uit de weg te ruimen zullen wij aan de hand van een dagelijks honderd maal voorko mend voorbeeld trachten de wijze van werken te schetsen. Hier dan het voorbeeld: Een willekeurige mijnheer Jansen, laten we maar zeggen in Amsterdam, is met zijn vrouw tot de slotsom gekomen dat ze hun vakantie maar eens op Texel moeten doorbrengen. Mijnheer Jansen is nog nooit op Texel geweest, dus wat doet hij? Hij wil inlichtingen hebben, en schrijft dus een brief aan de V.V.V.- Texel. Hij schrijft dat hij graag een klein gemeubileerd huis wil hebben voor vijf personen: vader, moeder en 3 kinderen. Maar mijnheer Jansen wil meer. Hij is een verwoed hengelaar en wil dus weten of hij op Texel terecht kan. En mijnheer Jansen is nog niet tevreden. Hij wil graag fietsen huren, een strandhuisje, hij wil buiten de deur eten en hij wil weten of er een wasserij is. Als mijnheer Jansen zondagavond heeft geschreven kan hij dinsdagochtend het' antwoord van de V.V.V.-Texel al uit zijn bus halen. Mijnheer Jansen krijgt: a. een exemplaar van de krant „Voor Vrienden van Texel", waarin dus alle bij de V.V.V. ingeschreven verblijfsmogelijk heden staan vermeld, naar soort en lig ging. Had mijnheer Jansen in zijn brief laten blijken dat hij absoluut naar Den Hoorn zou willen, dan komt er voor de rubriek „gemeubileerd woningen Den Hoorn" een rode streep te staan, opdat mijnheer Jansen meteen weet waar hij zoeken moet. Had hij daarentegen ge schreven om een vakantiehuisje in de buurt van De Koog, dan krijgt die ru briek een rode streep. Maar mijnheer Jansen krijgt nog meer. Hij krijgt ook nog: b. een bezettingslijst. Heeft hij in de krant iets gevonden dat naar zijn gading is, dan behoeft hij slechts in de bezet tingslijst te kijken om te zien of dat huis in de periode dat hij met vakantie wil nog vrij is. Daarbij krijgt mijnheer Jansen een Texelfolder, en een zogenaamd „normaal blad" waarop heel kort en bondig staat aangegeven hoe het gaat met de excur sies naar de broedterreinen, wat voor de tochten er gemaakt kunnen worden, hoe laat het museum open is etc. etc. etc. Tenslotte krijgt mijnheer Jansen ant woord op zijn vragen. Hem wordt mee gedeeld dat er fietsen gehuurd kunnen worden, maar dat hij er vroeg bij moet zijn; dat hij aan de kust van Texel prach tig vissen kan; de verhuurders van strandhuisjes worden in de krant met rood aangegeven; de restaurants worden aangegeven en er wordt hem geschreven dat er op Texel een wasserij is. Nu weet mijnheer Jansen alles. Hij gaat schrijven aan een exploitant, of hij gaat opbellen, en laten we hopen dat mijnheer Jansen succes heeft. Het kan echter ook zijn, dat mijnheer Jansen nog met wist dat hij voor een vakantieverblijf op Texel het beste maar in januari kan reserveren. Heeft hij geen succes dan is de kans groot dat hij de V.V.V. weer om bemiddeling vraagt. Dan heeft het geen zin meer om hem nog eens een krant te sturen; dan moet de V.V.V. trachten nog een plaatsje voor hem te vinden. Dan is het geen algemene wer ving meer, dan is het persoonlijke be middeling geworden. Dan gaat de V.V.V. bellen met leden van wie bekend is dat zij nog een stukje vrij hebben, óf mijn heer Jansen wordt gevraagd of hij mis schien zijn vakantie een week of twee weken kan verschuiven omdat er dan wel een kans is. Inmiddels is in dit artikel het woord „bezettingslijst" reeds gevallen. Wat is 'n bezettingslijst? Dat is een lijst waarop staat aangegeven welke accommodaties in welke periode bezet zijn. De toekom stige gast kan er dus ook uit lezen in welke periode een accommodatie nog vrij is. De bezettingslijst blijft zinvol zolang er nog meer vrij is dan bezet. Is het ech ter zo dat in de loop van het voorjaar de vrije ruimte steeds minder wordt, dan heeft een bezettingslijst geen zin meer. Op dat ogenblik wordt overgegaan tot het vervangen van de bezettingslijst door een niet-bezettingslijst, een lijst dus waarop staat aangegeven waar de gasten nog te recht kunnen. Voordien werd er ook een „aanvraag- lijst" uitgegeven, die werd toegezonden aan de leden. Op deze lijst werden na men vermeld van zoekende gasten. Deze lijst had grote bezwaren, omdat: a. de lijst in handen van niet-V.V.V.- leden raakte; b. gasten, die al lang iets hadden gevon den, op de lijst bleven staan, omdat ze nalieten de V.V.V. van hun succes op de hoogte te brengen; c. de lijst een lawine van brieven ver oorzaakte, met een geringe kans van slagen omdat de vraag naar accom modatie het aanbod verre en verre overtrof. V.V.V.-leden, die bij eerste oproep in de V.V.V.-rubriek hun vrije ruimte op geven, hebben met vermelding (kosteloos) op de niet-bezettingslijst een goede kans van slagen. Dit is bij proefnemingen in het vorige seizoen gebleken. Temeer om dat het hierdoor mogelijk wordt speciale niet-bezettingslijsten uit te geven voor het vóór- en naseizoen. Wij hebben getracht U in dit eerste artikel een kijkje in de V.V.V.-keuken te geven. Het toerisme (de verhouding dus tussen exploitant/middenstander ener zijds en de gast anderzijds) willen wij nog wel eens graag vergelijken met een mie rennest. In een mierennest heerst een schijnbaar chaotische orde. Alles wrie melt dooreen. Zo is het ook met het toe risme. Het wriemelt dooreen, maar toch is er ergens orde en regelmaat. Dat leven dige is de reden waarom V.V.V.-werk vaak zo moeilijk is, waarom het gauw aanleiding kan zijn tot klachten en mis verstanden. Maar het is ook zo dat alles begrijpen leidt tot beter oordelen. Van daar dit artikel. G. H. F. „ACHTER DE WOLKEN SCHIJNT TOCH DE ZON" Het verslag van de toneelavond van de Waalder toneelclub ,,'t Amateurtje" wprdt in volgend nummer opgenomen. OUD PAPIER Het is een magisch woord voor de Jeroen-verkenners. Heeft U ze zaterdag ook aan de deur gehad? Jammer dat ze door het slechte weer niet heel Den Burg konden afwerken. A.s. zaterdag de rest. Zo langzamerhand raken we al aardig ingeburgerd. Kranten, tijdschriften, karton, emmer tjesbonnen enz. enz. U helpt ons er mee en U bent er af. Heeft U bijzonderheden? Schilderend 66. MEDISCHE SPORTKEURING OP TEXEL Dezer dagen heeft het bestuur van de Stichting Bureau voor Medische Sport keuring haar jaarverslag 1960 uitge bracht. Het aantal keuringen bedroeg in 1960 153. Keurende medici waren de heren H. A. Elias. A. van Loon en H. Schalkwijk. Goedgekeurd voor de volgende takken van sport werden: athletiek 1 man; hand bal 26 vrouwen en voetbal 126 mannen. De gekeurden waren lid van de volgen de verenigingen: „Texel" 38 voetballers, 26 handbalsters; „De Koog" 16 voetballers; „Cocksdorp" 10; „Z.D.H." 16; „Tex. Boys" 27; „Ooster end" 19 en de K.N.A.U 1 athleet. Hieronder een financieel overzicht van de Stichting: Ontvangsten: Saldo 1 jan. 1960 ƒ498,50 Keuringsgelden 321,50 Rente Rotterdamse Bank 1,15 Subsidie Federatie 26.13 Totaal ƒ847,28 Uitgaven: Onkosten Rotterdamse Bank 1,25 Stichtingskosten Notaris 19, Contributie Federatie 10, Drukwerk en formulieren 20, Reiskosten A.V. 2, Opbergkasten secretariaat 72,50 Concierge Witte Kruisgebouw 35, Cadeau jubileum 5, Honoraria doktoren 300, Saldo 12 dec. 1960 382,83 Totaal ƒ847,28 De samenwerking van het secretariaat met de H.H. doktoren en verenigings secretarissen was als altijd weer goed. Het bestuur van de ver. „Het Witte Kruis" wordt dank gebracht voor het ge bruik van het keuringslokaal. De afd. Noordholland van de K.N.V.B. heeft een enquête gehouden over de wer king van de diverse Sportkeuringsbu reaus in Noordholland boven het IJ en Texel komt met zijn bureau goed voor het licht uit deze enquête. Om in het vervolg de keuringen nog regelmatiger te laten lopen is besloten om in het vervolg iedere maand, uitge zonderd de seizoenmaanden mei t/m september, in dien nodig één of twee keer een keuringsavond te houden. COASTER „ANGELINA" VOOR DE SLOOP? Dinsdagmiddag zijn enkele experts van de fa. Wijsmuller met de heer A. Daalder naar het schip geweest om te beoordelen of er kans was de coaster vlot te krijgen. Het water stond toen vrij hoog en een defini tieve beslissing werd niet genomen. Tot het afdrukken van dit nummer was het zo dat er voor het behoud van het schip weinig hoop bestond. De achtersteven was zakkende en men vermoedde dat de platen van de romp het op sommige plaatsen be geven. De stuurhut was in de golven verdwenen. De experts waren dinsdagmiddag van mening dat het een „slopertje" zou worden. Bij het bericht over de reddingswerk zaamheden op de voorpagina is vergeten te vermelden, dat er later op de avond goede verlichting was. Grote schijnwer pers werden op het schip gericht en daardoor is het mogelijk gemaakt dat de mannen zelfstandig van boord zijn ge gaan. Eerst hadden zij geruime tijd met een zaklamp geknipperd om hulp, maar ten einde raad zijn ze overboord gestapt. Het schip, dat maandagmiddag met de kop naar het zuiden lag, is in de loop van de nacht door de storm gedraaid en het roer is kapot geslagen. AUTO VAN OUD-TEXELAAR IN BESLAG GENOMEN Zondagmiddag heeft de Rijkspolitie op het eiland een wel zeer ondeugdelijke auto in beslag genomen. Een wagen met vele ernstige gebreken waarin de oud- Texelaar K, wonende te Zaandam, mee door Oost aan het toeren was. Hij kwam in aanraking met een huur wagen, bestuurd door de heer L. uit Den Hoorn. De beide wagens werden bescha digd; persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. ONDER DE POMP 't Hóófd fön de kustwacht in De Kóóg droomde sundagnacht vóst dót 't seumer wós. Wöt dón? Nou, hee het gien bel en toen buur en twie skipbreukelinge mit stiene en een iientpaal hém üt bèèd trommelde, bleef-ie lèèggeHee docht dót 't kwajónges waare! VOORLICHTINGSBIJEENKOMSTEN TE DE COCKSDORP Op de reeds aangekondigde voorlich- lingsmiddagen te De Cocksdorp op 22 en 28 februari a.s. hoopt de heer C. Zijde wind zijn visie te geven op een vereen voudigd bedrijfsplan voor de Eierlandse bedrijven. Bij het bekijken van het bouw plan van de Eierlandse boeren valt het n.l. op, dat dit zeer veel gewassen omvat. Het is geen uitzondering als men op deze bedrijven 7 of 8 gewassen vindt. In kringen van de landbouwvoorlich ting wordt de laatste jaren veel aandacht besteed aan een vereenvoudiging van het bouwplan. Hierdoor wordt het arbeids probleem vaak eenvoudiger en bovendien meent men, dat het de opbrengsten ten goede zal komen als de boeren zich gaan toeleggen op de verbouw van een kleiner aantal gewassen. Ook de steeds verder gaande mechanisatie dwingt tot een be perkter gewassenkeuze. Het ligt voor de hand, dat het veel gemakkelijker is het bedrijf „in te spannen" voor drie van voor bijv. acht gewassen. Ook het feit, dat een kleiner aantal gewassen een gro ter oppervlakte van elk gewas geeft, leidt reeds tot arbeidsbesparing. De argumenten, die wij steeds krijgen te horen wanneer over dit onderwerp wordt gesproken, is die van de verdeling van het risico. „Het ene jaar geeft dit gewas goede opbrengsten en het volgende jaar is het weer een ander gewas", rede neert men. Daar zit iets in! Toch menen wij, dat het onderwerp, dat de heer Zijdewind naar voren zal brengen de belangstelling verdient. Houdt daarom de middagen van 22 en 28 februari vrij voor deze voorlichtings bijeenkomsten. C. v. Gr. geldig ven 9-1Ó februari lg i h in roodmerk 100 o ram 36 zegels 18 et in de zegelpofyj^ lil 100 gram rzi Irii 44 zegels 22 ct in de zegelpot^ elke 2e fles van 215 voor 115-10% 150 gram 40 zegels 20 ct in de zegelpot elk 2e blikje van 60 voor -10?6 Boerenmetworst nn 100 gram voor "*"*-10% Koekjo met 10% Cocos oublies cn 250 gram 9 jr-10% bij 1 pak custard van 60-10%ll van 85 voor 64 -10% te i d mi ïhc 38 zegels 19 ct in de zegelpc^e pot ei e i iaa ied( •oo< itie ice pot 40 zegels 20 ct in de zegelp/en <stu De len pot (Lei Tnj 28 zegels 14 ct in de zegelp.'f^ j®u. "rog blik met 8 stuks I %(.ac2 48 zegels 24 ct in de zegelpnv 1 literblik Doperwten m I en jjlq 1 literblik Sperziebonen samen loy ct en Sparzegels ai ee FILMNIEUWS: Zondag en maandag: „RIFIFI ONDER DE VROUWEN" Vrouwelijke gangsters staan elkaar naar het leven. Wekelijks worden be langrijke transporten van Franse gelden te Brussel naar naar Parijs gestuurd. Deze transporten omvatten vaak miljar den francs en zij worden goed bewaakt. Dit neemt niet weg, dat een gangster bende er het oog op richt. Het is een hard en meedogenloos verhaal van een ongekende jacht op geld. Nederlands nieuws O.a.: „Electronische" Pers-excursie. Journalisten bezichtigen o.a. Hr. Ms. „De Zeven Provinciën"; Prins Bernhard in Gelderland, bezoek aan School voor Autotechniek in Apeldoorn; Amsterdam- Rijnkanaal geblokkeerd, gezonken schip stagneert scheepvaart; Nieuw R.A.I.-ge bouw bijna gereed; Nederland-België volleybal, Belgen winnen in Sneek met 3—2. Wereldnieuws O.a.: Een radartoren in de oceaan ver dronken; Kamelengevechten als volks sport in Tunesië; President Kennedy be ëdigd; Combinatie-Ski-wedstrijden in Oostenrijk. Kopen bij De Spar Is sparen bij de koop - - :pp- a ar.: mmgjp SPAR' WERKELIJK VOORDEEL - 100/„ KORTING - 100°/0 KWALITEIT 3. Mademoiselle concentreerde zich dan op een nieuw idee en een kleine stoornis kon een juist uitgedachte creatie in de nevelen van afgeleide gedachten doen opgaan. Op een grote tafel lag dan een van de modellen, die van een wereldbe roemde coutier was aangekocht en de be doeling van mademoiselle was, om de grote modelijn te volgen en toch tot een eigen ontwerp te komen of er een aparte noot aan toe te voegen. Want de modellen vertegenwoordigden een klein kapitaal en de damesklanten wensten, dat er geen tweede jaopn was, zoals zij hadden be steld. De aanvulling haute couture achter de naam van de zaak stond daar borg voor. Zo regelrecht uit haar dorp was Nancy wel in een voor haar geheel vreemde wereld terecht gekomen. Hier kreeg ze mantels, japonnen en blouses te zien en mocht ze ze zelfs aanraken, die door hun abnormale hoge prijzen onver koopbaar leken. Er waren sprookjesach tige toiletjes bij, maar ook op het eerste gezicht uiterst eenvoudige kledingstuk ken, die fantastisch veel geld moesten op brengen. Al gauw zag Nancy, dat er wel degelijk koopsters waren voor deze ex clusieve kleding. Enkele klanten per dag waren reeds voldoende om de meisjes handen vol werk te geven en mademoi selle voortdurend bezig te houden. Ge lukkig maar, Nancy moest er niet aan denken hoeveel geld er nodig was voor alle onkosten van het grote gebouw en het salaris van het personeel. Behalve de meisjes van het atelier kwamen in de morgenuren nog een werkster en een huisknecht hun taak vervullen. Toen ze pas was aangesteld was er ook nog een huisjuffrouw, die de huishouding beheer de en waaraan Nancy haar eerste harde en verdrietige ervaring had te danken. Gelukkig dat mademoiselle toen ze ver standig en sympathiek had gereageerd; daarom was ze gebleven en ze had daar van nog geen spijt gehad. Negentien jaar was ze, toen ze het thuis en op haar dorp te klein en te eng begon te vinden. Ze wilde naar de grote stad, dan kon ze de blik op het leven wat verruimen, vond ze. Ze had de lagere school vlug doorlopen en later de huishoudschool. Daarna was ze voor moeder, die weduwe was, een flinke steun geweest in huishouding en winkel. Maar de andere kinderen werden groter en moeder kreeg het wat gemak kelijker. Nancy kreeg behoefte om wa; van de wereld te gaan zien, al was wereld dan nog niet grote gedacht dat tot Den Haag. Moeder had niet veel te genwerpingen gemaakt. Ze vertrouwde e: op, dat haar opvoeding voor Nancy ei voldoende stevige basis zou zijn voor ei onbesproken gedrag Niettemin had altijd wel enige vrees voor de roman tische neigingen van Nancy, die kan zag rond ieder mens waarmee ze in aan raking kwam, een mooi verhaal te we ven en zelden in iemand enig kwaad zag. Toch wist ze dat ze Nancy niet mochfl beknotten in haar toekomstplannen e: liet haar, de zorgen voor zichzelf hoiP4 dend, haar gang gaan. Nancy schreef op de advertentie. E werd om een onderhoud verzocht en besloot er alleen op af te gaan. De veer boten brachten haar van de eilanden e" ze fietste uiterlijk rustig, maar inwendw onder hoogspanning door Westlands dre ven. Ze had het reisje meermalen ge maakt, maar altijd weer verwonderde z* j zich over de enorme oppervlakten glasj opstanden, waardoor de tuinderijen het Westland een wereldvermaardheid 1 hadden verworven. Den Haag was haa r.'iet helemaal vreemd en al vlug had 2I het adres gevonden. Hier kreeg ze haa eerste verbazing te verwerken. Ze keei met ontzag naar het geweldige grote hui; waarvan de beneden-etage werd bentf*} als winkel Er was een monstergrote eta.| lage, metéén japon en één bloes erin. De aankleding van de etalage maak te haar al vlug duidelijk, dat dit geen ui' verkoop was, maar het visitekaartje va- één van de heel fijne zaken, waar je vcx abominabel hoge prijzen voor je figut en persoon aangepaste kleding kon kope: Dit was haute couture, zoals je dat damestijdschriften las, maar waarvan nooit gedroomd had dat ze er mee in aai raking zou komen, omdat het zo uitetf kostbaar was. Ze talmde voor de gro spiegelruit en keek goedkeurend naar kledingstukken, die de begerigheid vl de voorbijgangers moesten opwekken. P bloese bestond uit drie horizontaal ve: werkte banen in oud-rose, teerblauw zachtgrijs. De japon was zwart, mai vanuit de schouderlijn kwamen twee ve: schillend gekleurde banen, die schu: naar de taille waren ingenaaid. Het heel verraadde een meesterlijke coupe.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 2