9 roen /wa in het harL, De heer J. J. van der Vlies 4 jaar directeur N.V. T.E.S.O. Texel en de mosseleultuur Honderden Texelaars hadden leut met Sint Jan 'SDAG 15 FEBRUARI 1961 fEXELSE 74e JAARGANG No. 7532 COURANT re N.V. v.h. Lanqeveld de Rooij ïk-. Kantoorboek- en Fotohandel Hand elsdmkkeri j Burq, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdaqs en zaterdaqs Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. min 4*EN EN TWINTIG APRIL 1937 werd lieer Jac. J. van der Vlies benoemd Birecteur-admimstrateur van de N.V. P-cels Eigen Stoomboot Onderneming. is in de afgelopen vierentwintig jaar veranderd. De heer Van der Vlies §8?lde ons dat de maatschappij, toen hij rscgzen werd, 16 man personeel in SBst had. Thans vinden 60 Texelaars er fdagelijks werk. stemming in 1937, de oude Texe- jrs zullen zich dat ongetwijfeld her téren, ging niet zonder gepraat en ge- |Hjf in de Texelaar. Er waren drie pUElse candidaten en na herstemming ;Jrd de heer Van der Vlies door de aan- Jhljhouders gekozen. De gekozen directeur was toen als rste stuurman in dienst bij Van Nievelt »udriaan en Co. te Rotterdam. j Texelse maatschappij beschikte (1937) er twee schepen, de Dokter Wagema- mur en de Marsdiep. Later is de Voor- grts er bij gekomen. tn 1942 werd de veerdienst op Harlin- n voor het eerst door T.E.S.O. gevaren I ^werden ook de busdiensten overge- i«men van de heren Boekei en Reuvers. fenoeilijkste tijd die de scheidende di- l,fcteur in het bedrijf heeft meegemaakt, n de oorlogsjaren geweest. Er moest tracht worden het bedrijf bijeen te uden. De bussen werden allen in beslag omen en ook het varende materiaal acht zorgen. Na de oorlog werd de busdienst onder- Mden met vrachtwagens en in de loop ^r jaren werden steeds meer verbeterin- n aangebracht. De Dokter Wagemaker gjird vergroot en verbeterd. Menige reis heeft de heer Van der ies gemaakt naar Arnhem, om de ►aèepswerf te bezoeken, waar „De Da- raad" werd gebouwd. De heer Van der Vlies heeft in zijn fectieperiode bij de N.V. T.E.S.O. drie esident-commissarissen meegemaakt, s.j^werd benoemd toen de heer W. H. >eip president was. Daarna heeft de heer ulder aan het hoofd gestaan en thans de heer C. J. de Lugt president-com- issaris. De heer Van der Vlies vertelde ons dat N.V. T.E.S.O wel een heel bijzondere ajtschappij is en dat het niet mee zal illen voor zijn opvolger de gemoedelijk- ?id van TESO te aanvaarden. De N.V. 3SO is de enige maatschappij, die o.a. hplieren gratis vervoer geeft, die het s^enbezoek in Den Helder voor allen ïgogelijk maakt. Zakelijk gezien is dit ?set mogelijk, maar de N.V. TESO doet it! De tarieven worden zo laag mogelijk ihouden. De prijs van het autovervoer s' bijna niet verhoogd, het personentarief 1_ •èinds 1937 80% gestegen. Wat zijn Uw zorgen geweest?, zo heb- k>n wij de heer Van der Vlies gevraagd. „De haven te Oudeschild was en is nog in probleem. Als ik aan de haven sta en ei bij slecht weer de boot komen, dan )d ik soms mijn ogen dicht, want dit is ttnlijk geen haven. Dit is ook de oor- tik, dat twee van onze mannen er een waal van hebben overgehouden. Als het paar dagen stormweer is, is de ver- -ïtwoording bijzonder groot, maar er zijn ïlukkig nooit ongelukken gebeurd. Wij oeten veel risico nemen en dat hebben el ook gedaan, maar dat is niet altijd ezierig. Er is in de afgelopen jaren heel ai veranderd, ook óns bedrijf is een ■^iïoenbedrijf geworden. In de winter is zakelijk gezien niet mogelijk 60 man ■dienst te houden, maar toch doet de S«50 het!" r ,E)e scheidende directeur heeft altijd het jMicipe gehuldigd dat als een werkne- er 65 jaar is hij de dienst moet ver ten 'en hij doet dit ook zelf. De prettige samenwerking met perso- pel en commissarissen noemde de heei Th der Vlies, al wordt er op Texel veel jroddeld, de zonzijde van zijn leven. Ook Uw redactie kan terugzien op een rettig samenspel tussen N.V. TESO en 2 krant, dit is zeker voor een groot deel danken aan de bereidwilligheid van de irecteur. De heer Van der Vlies bekleedt nog ele bestuursfuncties, hij is penningmees- TONEELVOORSTELLING UITGESTELD De Waalder toneelvereniging ,,'t Ama- ffirtje" zou op zaterdagavond haar Ilireede voorstelling geven van: „Achter Hwolken schijnt toch de zon". Helaas gam, enige minuten voor de aanvang, der speelsters, mevr. Luyken-Kete- lar, zeer ongelukkig te vallen, zodat zij ■lar been dermate verwondde, dat dokter chalkwijk haar enige weken rust voor- direef. Het gevolg was, dat de voorstelling rerd afgelast en voor onbepaalde tijd is itgesteld. De heer Jac. J. van der Vlies heeft wel de grootste evolutie meeqemaakt bij de N.V. TESO sinds de oprichtinq van deze maatschappij. Veel is er in de afgelopen jaren veranderd en vooral na de laatste oorlog heeft het bedrijf zich snel ont wikkeld. Op bovenstaande foto de schei dende directeur in zijn woonkamer aan de Kogerstraat. Ook van hier uit worden noq vele TESO-gesprekken qevoerd. ster van V.V.V.-Texel; voorzitter van het plaatselijk bestuur van de KNZHRM en secretaris van de Vereniging voor vak onderwijs in Westfriesland. De vergadering verleende gisteravond de commissarissen machtiging om in overleg met de heer J. J. v.d. Vlies de datum van afscheid vast te stellen. Tijdens een receptie zullen de aandeel houders dan afscheid kunnen nemen van de scheidende directeur. LEZING OVER ISRAËL TE DE WAAL Op dinsdagavond, 21 februari, zal da. G. A. Reinhold-Scheuermann in het Waalder Dorpshuis „De Wielewaal" een lezing met dia's houden over haar reis naar en door Israël. Gezien het feit, dat dit land meermalen in het middelpunt der belangstelling staat, is het wel zeer interessant er eens iets meer over te vernemen. De avond begint om kwart over acht. DE ZEEDIJK TEN NOORDEN VAN DE COCKSDORP (Ingezonden) Op de forumavond te De Cocksdorp (door ziekte was ik daar niet) heeft men daar, als ik het goed begrijp, kritiek uit geoefend op de kwaliteit van de zeedijk benoorden De Cocksdorp. Is het vragensteller bekend, dat tijdens de zware stormvloeden 1953 en december 1954 2x totaal geen schade aangericht is, tot aansluiting aan de dijk 1937. Kwam dat door de slechte kwaliteit? Verderop is de dijk en bolwerk niet in beheer bij de polder. Bezuiden De Cocks dorp ontstond in 1953 wel schade, maar niet verontrustend. Direct is daar de dijk met klei verzwaard. Of ik gerust ben over onze dijken? Neen, beslist niet, omdat ze m.i. nu eenmaal te laag zijn, wat in hoofdzaak veroorzaakt is, doordat de bescherming (duinen) zijn weggeslagen. Vragensteller, als het aan ons Bestuur lag, werd de dijk direct verhoogd. Dat w j daar de algehele zeggenschap niet in hebben, is U misschien met bekend, maar meen niet dat ons Bestuur zich niet van haar verantwoordelijkheid bewust is. KI. Kalis De Cocksdorp C 78. ZATERDAG GYMUITVOERINGEN Blijkens een adv. in dit nr. geeft Gym nastiek Ver. „Texel" a.s. zaterdag twee uitvoeringen, n.l voor kleuters en de jongste adspiranten 's middags om 2.30 uur en de oudste adspiranten en hoofd afdeling 's avonds om 8 uur. De jongste afdelingen zullen hun kunnen tonen op verschillende voor hen geschikte toestel len en in de vorm van enkele dansjes enz. Voor de hoofdafdeling vermeldt het programma kastspringen, lange mat, brug, rekstok, evenwichtsbalk, afgewis seld met knotsoefening en vrije oefening Daar het reeds 2 jaar geleden is, dat de gym een uitvoering gaf, nemen wij aan, dat de belangstelling groot zal zijn. Het is dan ook aan te bevelen, spoedig kaarten te halen, ze zijn verkrijgbaar bij C. Mets. Vanavond is er plaatsbespreken (zie adv.). De slotrepetitie is vrijdag, voor de kleuters en jongste adspiranten om 5 uur, de oudere afdeling om 7.30 uur. Beiden in „De Oranjeboom". Onder bovenstaand opschrift drukten wij in ons blad van 4 januari j.l. enige passages af, die voorkwamen in het rap port van Dr. B. Havinga over de mossel teelt in de Waddenzee In dc Visserij Wereld van 11 februari j.l. komt de volgende beschouwing van de Redactie van dat blad voor over het rapport: Commentaar. De Harlinger Courant tekende bij dit rapport aan, dat het onomstotelijk naar voren brengt, dat Harlingen het toekom stige mosselcentrum zal worden. Dit is natuurlijk een nogal dwaze uiting van Harlings chauvinisme, aangezien het rap port het antwoord schuldig blijft op de alles beheersende vraag, of het zout gehalte bij Harlingen voldoende zal zijn om de aanleg van een verwaterplaats te rechtvaardigen. En hoewel de rapporteur hieromtrent, mede door het ontbreken van gegevens nogal vaag blijft de op dracht tot het samenstellen van het rap port zal, hoewel daarover niet wordt ge sproken, wel uit Friesland afkomstig zijn merkt men nochtans in zijn opmer kingen over het zoutgehalte aan de kust bij Harlingen een sterke twijfel. Deze twijfel bestaat niet bij Den Oever. Trouwens de ijver van de Harlinger Courant om nu maar meteen de gehele mosselcultuur, mosselhandel en de daar mede verband houdende bedrijven naar Harlingen te verplaatsen, bleek ook na een televisiereportage over de mossel cultuur, waarbij prof. Korrmga zou hebben gezegd, dat hij de voorkeur gaf aan een kunstmatige verwaterplaats in de Waddenzee. Het standpunt van Prof. Korringa is, naar hij ons mededeelde, nog hetzelfde als hij in zijn rede op de jaarvergadering van Zevibel te Tholen formuleerde, nl. dat hij het mogelijk acht een kunstmatige verwaterplaats in de Waddenzee te maken. Dat daarbij Harlingen maatschap pelijke voordelen biedt, doch Den Oever door het zoutgehalte beter geschikt is. Maar het is volgens prof. Korringa even zeer mogelijk een kunstmatige verwater plaats in Zeeland te maken, waar men geen zorgen heeft over zoutgehalte en die dan verder het voordeel biedt dicht bij de bedrijven en bij de afnemers te zijn gelegen. Vertroebelde sfeer Al die provinciale en gemeentelijke aspiraties om het bloeiende Zeeuwse bedrijf, dat het offer dreigt te worden van de Deltawerken en dat gevormd wordt door mensen, die aan hun land en werk verknocht zijn, te annexeren, doen allerminst prettig aan. Bedenkelijk is het, dat er mensen zijn, die door hun uitla tingen de sfeer rond dit menselijk zo tragische en economisch zo uiterst moei lijke vraagstuk op onverantwoordelijke wijze vertroebelen. Zo werd ons een artikel toegezonden, dat het Tweede Kamer-lid, de heer Egas, enkele maanden geleden in de Texelse Courant schreef, waarin hij verklaart, dat het zeker nuttig zou zijn als een deel van de mosselvisserij zich naai Texel zou verplaatsen. De Waddenzeevissers, zo schrijft hij verder, zien niet alleen hun visgronden verminderen, maar bovendien zien zij het goud uit de Waddenzee door vreem den (sic! leve de apartheid, Red. Visserij Wereld) naar boven halen, terwijl zij in vele gevallen met koper (garnalen zijn nu ook zo goedkoop niet, Red. Visserij We reld) tevreden moeten zijn. De vraag is dus, die zullen aanzitten rond de goed voorziene mosseldis. Achter de schermen is de strijd om de mosselen in de Wad denzee al aangevangen. Een strijd tussen gemeentebesturen, die graag een groot stuk van de mossclbranche naar hun ge meente halen. Strijd tussen provinciale bestuurders, die de belangen van hun gemeenten trachten te steunen. Strijd tussen vissersorganisaties, die elk de be langen van de eigen leden trachten te behartigen. De heer Egas besluit dit fraaie en ani mositeit bevorderende artikel als volgt: Het streven zal er op gericht moeten zijn, dat Texel over 10 of 20 jaar even be roemd is vanwege de heerlijke delicates se, die de mossel, gebakken of gezuurd, kan zijn, als Yerseke dat nu in het Zuiden is. Zij, die geloven, falen niet. Ik zal me gelukkig prijzen, indien ik in de toekomst Kent men in het zuiden van ons land het carnaval, een feest van grote zotter nij, ongekende vrolijkheid en bonte ver mommingen, ook op Texel is zaterdag avond carnaval gevierd. Toneelvereniging Sint Jan zorgde voor de gangmaker. Zij bracht deze avond een klucht van Toon van Vuuren: „Katrina, de hoogste prijs". Sint Jan heeft deze avond werkelijk de hoogste prijs ver diend. „De Oranjeboom" was geheel bezet toen de voorzitter van de vereniging, de heer C. Witte Dzn., een bijzonder woord van welkom sprak tot Pastoor Persoon en Burgemeester De Koning. Toen het doek opging, kwamen wij in de huiskamer van een journalist, John Jaspers (H. Schrama) en zijn vrouw Elly (mevr. Verwey-v.d. Linde). Dit span was op één dag na een jaar getrouwd en de jonge journalist verwacht schoonpapa, Everardus de Vos (C. Witte) en schoon mama Christina (L. van Heerwaarden- Gieles); tevens een vriend Gerard Mols (W. Visser) met zijn verloofde Rita (Th. Witte). Als dit span later op de avond arriveert zit meteen de carnavalsstem ming er in. Schoonpapa doet de twee andere man nen het voorstel eens een avondje gezel lig uit te gaan. Hij heeft alles geregeld en na enige tegenwerking der vrouwen we ten de heren het zo te versieren, dat John een verslag moet gaan maken van een of andere belangrijke lezing. Uit kameraad schap gaan schoonpapa en vriend mee. Zij komen echter terecht op een groot liefdadigheidsfeest voor verwaarloosde kindertjes. John koopt een lot en dat lot doet hem later de das om. Het is een aaneenschakeling van aller lei dwaze situaties. Vooral als het edele driespan midden in de nacht in een aller beste stemming, voorzien van feestneus en ballonnetjes de kamer binnen komt. De drie vrouwen hebben tot ver na mid dernacht vele verhalen van Peter de butler (C. Witte-van Driehuis) aange hoord. De volgende morgen wordt het span wakker en doet zich te goed aan iets hartigs in de keuken bij Peter. Inmiddels wordt de post door de dames openge maakt en blijkt dat John een hoofdprijs heeft gewonnen op het lot dat hij kocht. De tekst van die brief luidt; U heeft de hoofdprijs „Katrina" gewonnen. Als Peter later op de dag alleen thuis is, komt er een juffrouw van een bureau voor werving van huishoudelijk perso neel, waarvan mevr. Jaspers lid was ge worden. Deze juffrouw Punt (mej. Ley- dekkers) brengt een pupil die zij als dienstbode '(intern) achterlaat. En als Peter hoort dat dit Katrina is, weet hij niet beter of zijn meester heeft déze prijs gewonnen. Katrina (mevr. M. Schrama- Taag) is een zeer pittige veeg, die niets aanneemt en alleen maar verwonderd is over de gang van zaken. Want als later de dames en de heren thuis komen, staan ze stomverbaasd naar dit allesbehalve aantrekkelijke schepsel te kijken. Nadat er een autosloper, de heer Kwiek (A. van Heerwaarden) op het toneel is op Uw eiland nog eens „heerlijke Texelse mossels" zal kunnen eten, als een bewijs van het feit, dat Texel niet gefaald heeft. En met deze gastronomische ontboeze ming eindigt de heer Egas deze valse voorspiegelingen, die te doorzichtig zijn, dan dat ze hem op Texel nog enige stemmenwinst zouden kunnen bezorgen. Minder dwaas, maar niet bijster objec tief is het artikel, dat de heer T. Mar seille, verbonden aan het E.T.I. in Fries land, onlangs in Economisch Statistische Berichten schreef en waarin hij zegt, dat het vanzelfsprekend is, dat de kunst matige verwaterpiaats in het Noorden dient te worden ingericht, waarbij hij Harlingen bedoelt. Met het gemak van de onwetende schrijft de heer Marseille dan over de biologische en technische proble men, die dienen te worden opgelost en voorts: „Het vraagstuk van de verwater plaatsen kan slechts worden opgelost, in dien men zich los maakt van de be staande vormen en zich niet bindt aan oude schema's en lokale belangen". En dit zegt dan een man, wiens gehele ar tikel een pleidooi is voor lokale belangen in het Noorden. Wat zou men er van zeggen wan neer men de gehele ontwikkeling nu eens overliet aan het mosselbedrijf zelf en aan de provincie Zeeland, die straks naar wij vrezen als gevolg van het roemruchte Deltawerk grote kans heeft een vergeten hoek achter een miljardendijk te worden en die men thans met vaak ongefundeerde argu menten van een bloeiend bedrijf tracht te beroven. Is het verder verantwoord om met de onzekerheid van wat de Waddenzee straks zal produceren, wanneer ook daar de parasiet zal zijn doorgedrongen, zulks een sterke aandrang uit te oefenen om het bedrijf naar het Noorden te ver plaatsen? verschenen, deze schijnt ook interesse te hebben voor Katrina (al is het dan niet zakelijk), brengt mr. Paal (de heer C. de Grave) uitkomst in deze verwarring. Het bewuste lot heeft de kranteman inmid dels aan Kwiek overhandigd met de ge dachte, dat die dan ook Katrina mee zal nemen. „Katrina" blijkt ook de naam van een landhuis te zijn, dat op dat lot is ge vallen. De autosloper springt over het toneel van geluk en belooft aan dienst maagd Katrina een 6-persoons Ford De lachsalvo's volgden elkaar snel op, vooral als C. Witte op een doos gebak neervalt, die hij heeft meegebracht om de zaak weer te „lijmen". De elf spelers hebben allen hun beste beentje voorgezet. H. Schrama was de vlotte journalist, die echter nog nooit een slippertje had gemaakt. Zijn spel was los en prettig. Mevr. Verweij kwam eveneens leuk en vlot voor de dag. Van de heer C. Witte behoeven wij niets te schrijven, een dergelijke oude rot staat zo vast in de schoenen, dat ook de leut hem niet van zijn stuk brengt. Mevr. van Heerwaarden-Gieles, mej. Th. Witte en de heer Visser waren de medespelers van de eerste drie genoem den. Met elkaar was het een eenheid. Katrina, mevr. Schrama, was een apartheid op de planken. Om haar spel, houding en gevatheid is hartelijk ge lachen. Ook de rol van huisknecht, ge bracht door C. Witte was zeer goed. Zijn correctheid was stijf, maar toch juist. De bijrollen van mej. Leijdekkers, A. van Heerwaarden en C. de Grave kwamen goed tot hun recht. De heer Luyckx heeft als regisseur alle eer van zijn werk en Sint Jan kan ook nu weer terugzien op een succesvolle avond. De toneelaankleding werd verzorgd door de fa. Moerbeek met medewerking van Electrohuis Bakker. Direct na de uitvoering werden ten bate van de Anti-Honger-actie feestattri- buten verkocht voor het bal, dat tot diep in de nacht velen op de vloer heeft ge houden. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 15 februari (heden) worden de moeders van Den Burg en Oudeschild verwacht van 13 tot 16.30 uur. VERLOTING T.B.V. REDMER IJSXA SCHOOL Vanaf woensdag zullen de leerlingen van de Redmer IJska-school trachten een duizendtal loten a ƒ0,25 te verkopen. Het doel van deze verloting is te komen tot de aanschaf van een nieuw projectie apparaat, te gebruiken op de school en eventueel ook voor verenigingen. Het huidige apparaat voldoet niet meer, het beeld is te klein en het is zelfs al voorgekomen, dat mooie filmstroken to taal werden vernield. Een projectie-apparaat is een zeer nut tig lesmiddel voor aanschouwelijk on derwijs. De oudercommissie en het hoofd der school spreken derhalve de hoop uit, dat een ieder naar vermogen zal bij dragen door het aankopen van lootjes. Stel de jeugd niet teleur, als ze bij U aankloppen. FORUMAVOND TE DE KOOG De experimentele Jeugddienst, die zondag j.l. in de „Kleine Vermaning" is gehouden, was zeer goed bezocht. Er wa ren plm. 120 bezoekers. In het kader van dit jeugdwerk zal er a.s. zondag, 's avonds half negen in het Jeugdhuis een forumavond gehouden worden, waar de jeugd vragen kan stel len en verschillende problemen bespro ken zullen worden o.m. over instuif en jeugdwerk in het algemeen. In het forum hebben zitting: da. Rein- hold, mej. A. Boogaard, mevr. Vlaming en de heren P. Vermeulen en J. v.d. Kerkhof. Er wordt gratis koffie geschonken. Jongelui, kom zondagavond allemaal naar het Jeugdhuis en zet je vragen nu reeds op papier. BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN AFD. TEXEL BIJEEN Mej. Veenstra van de Huishoudelijke Voorlichting verzorgde donderdag 9 februari een avond voor de afd. Texel van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen. Eerst gaf mej. Veenstra een duide lijk overzicht van de opleiding en het werk van deze dames der Huish. Voor lichting, waarvan er 52 in ons land werk zaam zijn, en van haar eigen werkzaam heden hier op Texel speciaal. Daarna werd een heel leuke Ameri kaanse film vertoond over koude schotels, sandwiches enz., op Amerikaanse wijze klaargemaakt, waarna mej. Veenstra het ons in werkelijkheid op Hollandse wijze liet zien en proeven. Door twee van de aanwezige dames werd nog een lekkere huzarensla klaar gemaakt, waarvan ieder een hapje mocht proeven. Al met al een gezellige en leer zame avond, waarvoor mej. Veenstra hartelijk dank werd gebracht.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1