9 roen /wa in het harL, V.V.Y. Texel bankroet? Zoel en zuur Wie de jeugd heeft als er alleen RANG op staat is I 800 kinderen collectief lid! Probeer óók die Rheumatiek van U af te schudden. .JtDAG 18 FEBRUARI 1961 74e JAARGANG No. 7533 ..gerve N.V. v.h. Lanqeveld de Rooii Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij <n Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdaqs en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm VOORLICHTINGSMIDDAG IN „DE HOOP" TE DE COCKSDORP Woensdag 22 februari a.s. des namid- half twee verwachten wij de land- Iwers uit Eierland en omgeving in tel „De Hoop" voor een door de ^eköntwikkeling en de Bedrijfsvereni- georganiseerde voorlichtingsmiddag, p deze bijeenkomst zal de heer C. lewind een aantal onderwerpen be delen, die zeer speciaal de aandacht de akkerbouwers verdienen. Er lig- nog een aantal zaken, die de heer „ewind op vorige vergaderingen naar ^n heeft gebracht en die betrekking ben op regenval en temperatuur op eiland in vergelijking met de vaste al, waarover enig verschil van mening Jgt'ond. De heer Zijdewind hoopt hier- rer thans aan de hand van gedane waar- emingen meer te kunnen vertellen. Verder is er de kwestie van de vereen- oudiging van het bedrijfsplan, waarover e| laatste tijd heel wat wordt geschre- en en gesproken. Op de lagere school rerd ons verteld, dat Karei de Grote aam heeft gemaakt door invoering van et drieslagstelsel in de landbouw. Dit systeem hield in, dat de boeren een vast -ouwplan gingen gebruiken, waarin de Opvolging wintergraan - zomergraan - ■raakligging werd gebruikt. Eenvoudiger !;an het dus niet! Wij stellen ons niet ■oor, dat de heer Zijdewind een dergelijk «kan voor de Eierlandse boeren zal propa geren. Maar wel is ons bekend, dat hij in cgi eenvoudiger bouwplan voordelen jlet Oo deze bijeenkomst is iedereen wel- :om C. v. Gr. HANDELSREGISTER bnder faillissementen lezen wij: De Koog (Texel). J. C. Kikkert, exploi- nt van een bloembollenkwekerij. R. C. r. J. A. Markus. Cur. Mr. H. Jonker zn Westgracht 80, Den Helder. 9 febr. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 9 tot en met 16 februari 1961 Geboren: Johannes Antonius Martius, zv. Gerrit Witte en Marretje Verberne; Erna Antoinette Josina, dv. Enne Tuine- ma en Helena van Kooten, Marcel Roger, zv. Johannes A. R. Mönnink en Maartje C. Bakker. Overleden: Cornells de Graaf, oud 76 jaar, echtgen. van Adrians M. de Porto; Cornelis Huisman, oud 81 jaar, weduw naar van Wilhelmina C. Friesen. 30 MILLE SCHADE DOOR BRAND Donderdagavond is door nog onbeken de oorzaak brand uitgebroken in een schuur van hoeve „De Vooruitgang" van de familie De Wit. De heer Jac. van Lenten ontdekte de brand en heeft alarm gemaakt; de familie zelf was afwezig. De schade aan machi- neriën en de schuur wordt geschat op 30 mille. Het vee, dat in een andere schuur stond kon worden behouden. De brandweer was het vuur spoedig meester en kon erger voorkomen. De heer De Wit is tegen brandschade verzekerd. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 22 februari a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn 1.15 uur; Oosterend 2.00 uur; De Cocksdorp 3.00 uur; Do Koog 4.00 uur. UITVOERING VAN BERGENS KLEIN VROUWENKOOR Het Bergens klein vrouwenkoor zal maandagmiddag, 20 februari a.s., om half twee een uitvoering geven in de gymna stiekzaal van de rijks H.B.S. Deze uitvoering, die speciaal voor de leerlingen van de H.B.S. bestemd is, zal, voorzover er voldoende plaats is, ook toegankelijk zijn voor belangstellenden. Deze gelieven zich van te voren even telefonisch in verbinding te stellen met de conciërge van de school. (02220 - 2958) Naar de kranten ons vertellen En de kranten liegen nooit Wordt er eerdaaqs door de mensen Hygiënischer gekooid. Had men reeds papieren luiers, Zweden heett thans de primeur Van papieren dekens, slopen. Dat geeft 't leven weer wat fleur. Als het zo nog even doorgaat, En dat gaat het, wis en drie. Lopen wij straks in 'n papieren Jansen en Tilanusie. Onze V.V.V. komt ook al Aardig in zijn hemd te staan. Oók vanwege de papieren. Dus de pegels, goed verstaan. Drastisch moet er al bezuinigd, Maar dat neemt geen Tesselaar, Als elk lid een steentje aandraagt Is de zaak weer voor elkaar. Verder las ik in dit lijfblad, (Da's geen vijgeblaadje, hoor!) Dat de mosselteelt in Zeeland Ongeveer ligt op zijn oor. En nu trekt men allerwegen Aan het arme dier zijn baard, Want die doodgewone mossel Lijkt dan toch zijn oortje waard. Na de palingoproer maakt de Mosseloproer nu een kans Met het welbekende strijdlied: Zeg ken jij de mosselman". En, tenslotte, kreeg de T.E.S.O. Dan een nieuwe directeur In de heer Sibinqa Mulder. Dus twee namen, deftig, heur! 'k Haast mij er aan toe te voegen Dat dit maar een grapje is, Wat d' heer Mulder wel zal snappen, Zo ik mij niet erg vergis. En dit moest het dan weer wezen Anders zegt de redacteur: „Kerel, jij eist heel de krant op, Hou maar op met je gezeur". Huib de Rijmelaar. [Vandaag wordt elders in dit blad de ïêgroting van de V.V.V.-Texel gepubli- Berd, met daarbij het zogenaamde ex- ploitatieoverzicht. Dat laatste is dus een staat waaruit kan worden opgemaakt wat V.V.V. het afgelopen boekjaar 1959 - 60 aan inkomsten en uitgaven heeft |had. Alvorens deze overzichten nader onder loupe te nemen, eerst enkele algemene •merkingen. Het mag zo langzamerhand wel als al- meen bekend verondersteld worden, t de V.V.V.-Texel een armoedig be an leidt. Dit is geen uitzonderlijk ver- ijnsel, want alle V.V.V.'s in den lande den min-of-meer aan bloedarmoede, en ilfs de nationale organisatie (de |.N.V.V.) kampt regelmatig met gebrek ,n middelen. Texel vormt dus op zichzelf geen uit- •ndering, hetgeen overigens een schrale bost is. Blijft de vraag of het op Texel 'dzakelijk is dat de V.V.V. regelmatig ngs de afgrond wankelt? Een beoordeling van de financiën van de V.V.V.-Texel leidt in het algemeen tot de volgende conclusies: a doordat de beschikbare gelden steeds weer ontoereikend bleken te zijn voor het _werk, waartoe de V.V.V. door de ont- "wikkeling van het toerisme werd ge dwongen ontstaat onvermijdelijk de |r situatie dat gelden die in feite gereser- lcvieerd hadden dienen te worden, aange wend worden voor de lopende exploitatie, wat onvermijdelijk gevolgen heeft voor ''de kapitaalspositie. m Als daarbij van meet af aan steeds ge- werkt moet worden met een negatieve begroting, is een uitholling van de orga- nisatie onafwendbaar, hetgeen moge blij- ken uit de balans met een negatief kapi ^taal van rond ƒ7.000, b. het verlies over 't afgelopen boekjaar is - zeer scherp en zeer principieel berekend, "en het overschrijdt derhalve aanmerke lijk het begrote verlies. Uiteraard is het ogelijk verliezen te drukken door af drijvingen maar zeer matig toe te pas- Deze politiek zou echter na verloop van jaren toch de rekening presenteren. c. een injektie van de V.V.V. met vlot tende middelen kan niet rneer uitgesteld worden (dus naheffing en contnbutiever- oging). De mogelijke verhoogde inkom en geven nauwelijks ruimte tot finan- ering, laat staan dat er ruimte gevon- en wordt om te gaan denken aan de ioodzakelijke uitbreiding van het perso ieel, aan het organiseren van rekreatie en aan een vervolg van financiering om voor het hoofdkantoor een nieuw onder- dak te verkrijgen. d. indien de V.V.V. financieel geen lucht rijgt, komt het voortbestaan van de or- anisatie in het geding, dan wel minstens [en beoordeling van de vraag op welke 'ïjze de kosten van het apparaat kunnen orden ingekrompen. De V.V.V.-Texel eeft zich organisatorisch grote roem ver worven vanwege de service die werd ver leend. Maar het is ook zeer wel mogelijk om aan service dood te bloeden. Een vergelijking van begroting en ex ploitatie over 1960 toont onmiddellijk aan dat tal van begrotingsposten aanmerke lijk zijn overschreden. Dit vindt zijn oor zaak in de brand in het V.V.V.-kantoor in Den Burg in februari 1960, waardoor tal van uitgaven moesten worden ge daan. Deze uitgaven worden deels goed gemaakt door de brandschade-uitkering van ƒ8.456,49. Bovendien nam de post lidmaatschappen met ruim 2000,toe welke post echter niet toereikend was voor de loonronde, die gezien het toch al grote begrotingstekort slechts pro memorie op de begroting 1960 kon wor den opgenomen. Het verlies is daarbij vergroot door tennisbaan, diefstal, noodzakelijke af schrijvingen, onvoorziene uitgaven en door het falen van de parkuitvoeringen en het bal-champêtre. Aan dit falen is het slechte weer tuurlijk schuld. Maar dit is niet de grond oorzaak. Ondanks het feit dat er voor de parkuitvoeringen veel meer propaganda is gemaakt, blijken ze niet meer in een behoefte te voorzien De vier V.V.V uitvoeringen trokken in het park slechts 960 mensen in totaal, aldus verdeeld: Birdland Combo 163 personen New Orleans Sync. 310 personen Hans Grünhut 355 personen Operaconcert 132 personen De interesse voor het bal-champêtre was, gezien de mogelijkheden en gezien de propaganda, uitermate gering. En ver liezen op uitvoeringen komen nu een maal direct hard aan. Om nog een beetje optimistisch te slui ten moge hier opgemerkt worden, dat de organisatie van de Waddenconferentie 1960 de V.V.V.-Texel niets of nauwelijks een cent heeft gekost. Als men daarbij bedenkt, dat deze conferentie een budget eist van ruim ƒ5.000,—, dan zou het be grijpelijk zijn dat de V.V.V. een schade post als gastheer zou moeten incasseren Dank zij de hulp die allerwegen is ont vangen en door de verloting is dit niet gebeurd. Hoe het ook zij, de V.V.V.-Texel eist onze volle aandacht, waartoe de moge lijkheid wordt geopend op de algemene vergadering van dinsdag 21 februari. G. H. F. het geeft ook de morele steun om voort te gaan op de ingeslagen weg". Aldus de heer M. Mantje, in het maandblad „Texels Museum". Hij vervolgt: ,,Het museum stelt zich o.a tot taak de natuurbeschermingsgedachte uit te dra gen. Dit kan alleen, wanneer men liefde voor de natuur weet te wekken bij hen, die daar bevattelijk voor zijn. Een ge deelte van de jeugd is dat zeker, maar dan moet men ook naar die jeugd toe willen gaan. De duffe klank van het woord Museum zullen we moeten veranderen in een woord, dat iets belangwekkends inhoudt. Dat kan niet in een handomdraai gebeu ren, maar de eerste stap wordt nu ge daan. Het museum wordt naar de jeugd toegebracht INGEKOMEN PERSONEN Bernard A. Collou, van Rotterdam, Hulkstraat 18c naar B 27a VERTROKKEN PERSONEN Margaretha M. Witte, van Texel, E 120 naar Amsterdam, Oetenvalerstraat 10 II; Hilligje Hingstman, van C 79a naar Zeist, Steniaweg 3; Jan van der Linden, van Den Burg, Weverstraat 72 naar Rotter dam, a.b Hr.M. „Karei Doorman"; Jo hanna A. Bekker, van Oudeschild, De Ruyterstraat 44 naar Den Helder, Java- straat 167; Adam Krotje, van Oosterend, Koetebuurt 22 naar Arnhem, Cl. v. Maas dijklaan 6. AANBESTEDING WERKZAAMHEDEN RUILVERKAVELING Op dinsdag, 28 februari a.s., des voor middags 11,00 uur zal door de Plaatse lijke Commissie voor Ruilverkaveling „Texel" een aanbesteding worden gehou den van werkzaamheden die nodig zijn voor het inrichten van de nieuwe kavels. Het betreft hier een gebied, dat begrensd wordt door Nieuwe Spangerweg - Lange Waalderweg - Kadijksweg en Spanger weg en verder een betrekkelijk kleine oppervlakte grond ten Noorden en Oosten van Oosterend. In de loop van de maand maart zullen nog een tweetal aanbestedingen volgen, waarbij het eveneens gaat om het vormen en in orde maken van nieuwe kavels. Deze bestekken zullen omvatten de rest van de buurtschap Spang, het gebied ten Z.O. van De Waal en verder ook een ge deelte van de Westen. Het laatstgenoem de deel wordt begrensd door Westerweg - Jan Ayeweg - duinstrook - Duinweg en Westerlaantje. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat er in de loop van deze zomer heel wat „op de schop" zal komen. Hoewel we er van overtuigd zijn, dat de uitvoering van werkzaamheden gedurende de zomer maanden bepaalde moeilijkheden mee brengt biedt zomeruitvoering toch ook grote voordelen. Wie de afgelopen maand een kijkje heeft genomen in de omgeving van Dijksmanshuizen zal wel overtuigd zijn van de zeer grote bezwaren, die de uitvoering van werkzaamheden in een natte winter meebrengt. De direkteur van het museum, de heer G. de Haan, voor de klas. Het museumwerk groeit! Deze maand zal het Texels Museum haar steentje bijdragen aan de Natuur-historische vor ming van de Texelse jeugd. Aan de hoogste klassen van de lagere scholen en b.l.o.-school en aan de mulo- scholieren zal door hei Texels Museum een biologie-les worden verzorgd. Deze lessen zullen in de scholen worden ge geven. In aansluiting hierop zal later in klasseverband een les in het museum volgen. Het geheel hopen wij voor de grote vakantie af te sluiten met een tocht in de natuur. Deze laatste les zal dan het karakter dragen van een wed strijd in de geest van de museum-puzzel- tochten, zoals die in de zomer van 1960 zijn gehouden. Wij prijzen ons bijzonder gelukkig, dat deze samenwerking tussen het Texels Museum en het onderwijs tot stand is gekomen. De medewerking van het Ge meentebestuur van Texel, de onderwijs inspectie en de hoofden van de scholen was boven alle lof verheven. Hiervoor zijn we niet alleen erg dankbaar, maar Miss Blanche herkent u aan de goudgele tabak OP VERZOEK De heer J. A. van Enst scrhijft ons, dat hij tijdens de gehouden TESO-vergade- ring niet iets heeft beweerd, zoals wij hebben vermeld, maar iets heeft ge vraagd. De heer Van Enst schrijft: „Waar van de eerste candidaat de nautische kennis op de voorgrond werd geplaatst en bij de derde de commerciële kennis, was mijn vraag als leek: welke van de twee capaciteiten voor het TESO-bedrijf van de meeste waarde moet worden geacht". H CHTHOi Mevr. I. M. G. Kremer-Dijksen neemt de jeugd mee naar buiten. Daardoor zal deze jeugd kunnen er varen, dat een goed geleid natuur-histo- risch museum een schat van gegevens bevat, waaruit de belangstellende on eindig kan putten. Dan zal die jeugd kunnen beseffen, dat de deur van het museum wagenwijd open staat en met een gewillig oor luistert naar alle vragen, die op zijn gebied lig gen. Dan kan het museum een wezenlijke functie in de samenleving vervullen. Een zekere binding museum-kinderen is noodzakelijk. Daarom werd met de klassen een collectief lidmaatschap aan gegaan, dat enerzijds de mogelijkheid biedt een deel der kosten te bestrijden en dat anderzijds de verplichting voor het museum inhoudt het beloofde pro gramma na te komen. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER ELIAS (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oostcrend en De Cocksdorp: DOKTER RENOUT (ingaande zaterdagmiddag 12 uur Dierenartsen H. DE BOER, tel. 2527 (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. HOL (van zaterdag 13 uur tot zondag 24 uur) Zr. MANNESSEN (zondag van 9 tot 13 uur) Den Burg, tel. (02220) - 2414 ZON. MAAN EN IIOOG WATER De zon komt 19 februari op om 7.48 uur en gaat onder om 18.00 uur; 22 februari op om 7.42 uur en onder om 18.06 uur. Maan: 22 febr. E.K.; 2 maart V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 18 febr. 10 43 en 23.10; 19 febr. 11.18 en 23.43; 20 febr 11.51 en 21 febr. 0.12 en 12.20; 22 febr. 0.41 en 12.49; 23 febr. 1.15 en 13.33; 24 febr. 2.17 en 14.47; 25 iebr. 3.37 en 16.09. Aan het strand ongeveei een uur eer der hoog water. Heem Kruschen - om dat vonder zelf te beleven. mens voelen, en weer blij. Ge zult Uzelf 'n ander jeugdiger, kwiek, vief Want met de onzuiverheden in Uw bloed, door Kruschen's vijf minerale zouten losgemaakt en afgevoerd, verdwijnen ook die Rheumatische pijnen en maakt Uw stramheid plaats voor dit monter lenig gevoel.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1