Cjrocn 'ZwartsJexels in het harL, kou gevat? ^'Rumoerige V.V.V. vergadering Texelse boeren toonden grote belangtelling voor de voorlichtingsav ond "ATERDAG 23 FEBRUARI 1961 74e JAARGANG No. 7535 COURANT ^fitgcrve N.V. v.h. Langeveld d© Rooij 4*oj Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel 3.9;Handelsdrukkerij 3'Jten Burg, Texel Postbus 11 - Tel. 2058 Ml 3.4! Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm as 2.5I-' De V.V.V.-vergadering, dinsdagavond gehouden in hotel „De Oranjeboom", is 1 Ongetwijfeld een historische vergadering geworden. Vergeefs zal men in de anna- |'^n nflar een vergaderingsverslag zoeken, waarin leden het vertrouwen in het ^öofdbestuur opzeggen en de directeur wordt gekwalificeerd als dictator. •3'i De vergadering had een onrustig karakter, hetgeen wellicht voor een deel toe '•^schrijven is aan het feit, dat de heer J. R. van Wijland de voorzittershamer met l'gïl^te veel zachtheid hanteerde. (De heer J. R. van Wijland is in de vorige leden vergadering als opvolger van de heer J. C. Rab gekozen). >De naheffing van 25°/'o en de contributieverhoging zijn na lang gepraat aan vaard, evenals de begroting 1961. De heer Fortgens, directeur V.V.V.-Texel heeft verscheidene aanvallen op be- ^dsgebied moeten pareren. Ook dit is o.i. niet juist, want de voorzitter is het loofd der vereniging; het werk van de directeur wordt gedaan in opdracht van het ïoofdbestuur, dat dus ook verantwoordelijk is. Als vergelijking zouden wij in dit feval willen noemen de TESO-bij eenkomst waar de .president-commissaris, DE ftn is in de vergadering. Tijd ens de rondvraag werd door de heer M. Bakker de vraag gesteld of het niet uister zou zijn om het dagelijks bestuur, dat wordt gevormd door de heren J. R. /an Wijland, J. J. van der Vlies en P. Beemsterboer, aan te vullen met personen lit V.V.V.-bedrijven. De belangstelling voor deze algemene edenvergadering was bijzonder groot. In :ijn openingswoord herdacht de voorzit- er het verscheiden van oud-voorzitter, le heer W. H. Lap, die hij noemde een >ionier der V.V.V.-Texel. Na een minuut stilte werd de vergadering voortgezet. •De mededelingen werden gedaan door ie directeur, de heer Fortgens, o.a. ver- .elde hij dat het hoofdbestuur had be sloten geen parkuitvoeringen meer te >rganiseren; dat de toeristische borden liet zouden verschijnen daar bij de ex- iloitanten geen animo bestond; dat in deine kring gesproken is over winter- loerisme. fVoorts was er antwoord van^het ge- neen tebestuur van Texel gekomen op het Verzoek om vermindering van vermake- ijkheidsbelasting; het bericht was afwij kend; er is geen uitkering van de verze kering ontvangen voor de gepleegde dief stal in De Koog; tevens werd door de lirecteur meegedeeld, dat punt 5 van de igenda: royement van een lid, kwam te Jirvallen. Hierna las de heer G. H. Fortgens het laarverslag. Hij concludeerde dat het toe- •isme, zolang de conjunctuur geen terug gang vertoont, een gouden toekomst leeft. De V.V.V. als organisatie daaren- egen, die het toerisme moet steunen, verkeert in een benauwende situatie door 'ebrek aan kapitaal en vlottende midde- en. Dit probleem wordt steeds knellen- ler, aldus de heer Fortgens. Bestuur en directie vervult het met ernstige zorgen. Men zou het ook minder formeel kunnen stellen: „Waar moet dit zo met de V.V.V.- pcel naar toe". >e heer J. J. van der Vlies, penning- •ester, las hierna de conclusie voor van et accountantskantoor. Te hoge posten? xploitatie-overzicht 1959-1960 bracht eerste roering in de zaal. Diverse immen werden gehoord, die de post |autovergoeding directeur te hoog vonden, heer Dekker, boekhouder V.V.V., ont- gt een bromfietsvergoeding van 100,per jaar, de directeur voor ge- ik eigen auto ƒ1200,per jaar. Dit jrschil werd te groot genoemd. 'e heer J. Zwan uit De Koog, die ge- ende de hele avond weinig zachtzinnig leer trok, sprak uitvoerig over de t controle-administratie. Hij meende weten, dat de heer Standaard, die be last is met de controle, ook andere werk- ^Étamheden ten dienste van de V.V.V. jiverricht. Enkele jaren geleden, aldus de {leer Zwan, ls de heer Dekker benoemd boekhouder, omdat de directeur meer 'gelegenheid zou krijgen diverse bedrijven ;.e bezoeken, maar nu vermoed ik dat er -log een boekhouder bij is. Het bedrag ifj048,50 voor controle boekhouding acht M te hoog. ;.*pe heer Fortgens moest deze avond als verdediger optreden; hij achtte deze post liet te hoog, omdat een accountant in het ti&V.V.-bedrijf onmisbaar is. $jrDe voorzitter sloot deze discussie: ,,De lednjven, die de heer Zwan noemt zijn liet te vergelijken". De heer Zwan: „Dat twoord had ik verwacht". "ben men zo 45 begrotingsposten had •rgewerkt, was het wederom de heer 2£wan, die het woord vroeg. Geen samenspel „Er is gesproken van een intensief sa menspel tussen het dagelijks bestuur en iet hoofdbestuur," aldus de heer Zwan. ,Mij is echter bekend, dat het hoofd- lestuur de laatste maal vergaderd heeft >p 14 december en pas kort voor deze vergadering de cijfers van de begroting leeft gezien. Ik vind het een schandaal, Ijlt het hoofdbestuur eerst kort geleden Kennis heeft kunnen nemen van de zeer iechte positie van de vereniging. Hij ïeschuldigde het Dagelijks bestuur een verkeerde werkmethode te hebben toege- >ast en ook het gehele hoofdbestuur nam üj het kwalijk niet beter de belangen ran de vereniging te hebben gediend. Als wij goed hebben geluisterd werd ook le directeur in dit verwijt betrokken, ater werd dit door de voorzitter tegen- Sesproken red.) Hij had geen verrouwen neer in het bestuur. Ook nu was het de heer Fortgens, die achter het katheder plaats nam en zich ging verdedigen. „U zult het mij niet euvel duiden, dat ik het opzeggen van het vertrouwen zeer betreur. Deze opzegging werd met handgeklap ondersteund. Ik ben met vertrouwen naar deze vergade ring toegegaan; U kunt het vertrou wen opzeggen, maar dan moet U van mij aannemen dat ik dat niet heb verdiend. Verder kan ik hier niet op ingaan en zal mij richten naar de be slissing van de gehele vergadering". Het was stil in de zaal na deze woor den van de heer Fortgens. De voorzitter achtte het nodig hierna de vergadering voor en moment te schorsen. Het gehele hoofdbestuur verdween hierna onder het toneel om zich te bera den over de beslissing, die genomen moest worden. Na verloop van enkele minuten nam het gehele bestuur weer plaats ach ter de tafel en gaf de voorzitter het woord aan de heer W. A. Visser, lid van het hoofdbestuur. „Wij hebben zojuist de woorden van de heer Zwan gehoord, waarin hij het dage lijks bestuur beciitiseert en het vertrou wen aan het Dagelijks bestuur opzegt. Als hoofdbestuurslid moet ik hier een kleine verklaring afleggen", aldus de heer Visser. „Wij hebben tydens de laatste ver- dering, waarin wij kennis kregen van de toestand en de consequenties ern stige kritiek geuit tot het dagelijks bestuur. Deze kritiek werd onder schreven, er werd toegezegd dat het hoofdbestuur en het dagel. bestuur meer zullen vergaderen dan in het verleden is geschied. Wij kunnen als hoofdbestuur verklaren volledig ach ter het dagelijks bestuur te staan. Wij zullen over het vertrouwen schrifte lijk stemmen. Hierbij zij uitdrukke lijk vermeld, dat de heer P. Beem sterboer hier buiten staat, daar hij door de gemeente Texel is toege voegd als lid van het dagelijks bestuur". Na deze verklaring van de heer Visser sprak de heer Zwan: „U heeft achter het ijzeren gordijn vergaderd en u bent als een eenheid teruggekomen. Ik hoop dat U dat ook in de toekomst zult zijn". De uitslag van de stemming was: 100 voor handhaving bestuur, 26 tegen, 10 blanco en 1 ongeldig. Het tekort op de exploitatiebegroting 1960 (ƒ6.711,45) zal moeten worden weg gewerkt, aldus de voorzitter, dit kan door een naheffing van 25%. Over deze naheffing is ook het een en ander gezegd, maar de vergadering was toch van oor deel dat dit moest worden weggewerkt. Het voorstel van het hoofdbestuur inzake de naheffing werd hierna aanvaard. Begroting 1960-1961 De begroting 1960-1961, die hierna punt voor punt werd behandeld, ondervond ook de nodige tegenstand. Het begon bij de eerste post: ƒ25.000,— salarissen. De heer Zwan: Wij beginnen nu met de post salarissen, maar nu wil ik reeds zeggen: matig uw wensen, ook in deze post. Er zijn meer bedrijven, die veel willen, maar die niet direct alles kunnen verwezen lijken. De heer Fortgens verklaarde hierna dat deze begroting geen vooruitgang toonde, maar dat er een achterstand moest wor den weggewerkt; we moeten bij blijven, Bij dit punt werd ook gesproken van een mislukte obligatielening (de ton red.). „U kunt mij nooit verwijten", aldus de heer Fortgens, „dat ik het sein niet op rood heb gezet. Er zullen veranderin gen moeten komen. Wij moeten de V.V.V. ademruimte geven. Deze vergadering is voor mij niet aangenaam, maar ik druk U met de neus op de feiten". Wederom de heer Zwan: „Wat de per soneelsbezetting betreft grijpt U te hoog' Fortgens: „Ik ben het daar niet mee eens. Het toerisme neemt steeds toe (8°/o) dit drukt op het werk van de V.V.V.- krachten". De begroting 1961 toonde aan de in komstenkant een aanzienlijke vooruit gang betreffende de post lidmaatschap pen. J 12.000,meer kan binnenkomen als contributie en beddengeld worden verhoogd. Over deze verhoging werd hierna door diverse leden het woord ge voerd. Uit vragen en antwoorden werd duide lijk dat de V.V.V.-Texel geen machts positie kan innemen; de leden zijn vrij willig toegetreden en kunnen zich ook distantiëren als zij het niet eens zijn. Wij hebben de voorstellen van het be stuur inzake verhoging beddengeld etc, uitvoerig gepubliceerd en derhalve willen wij hier slechts enkele vragen weergeven. Er werd gezegd, dat er bepaalde be drijven zijn die een behoorlijke bedden capaciteit hebben, maar die om bijzon dere reden minder betalen dan de andere leden. Dit vond de vergadering onjuist, een ieder dient evenveel te betalen of anders als lid te worden geschrapt. Dit zal door het H.B. onder de loep worden genomen. Ook zijn er middenstanders, die veel zaken doen met toeristen, aldus de heer C. van der Kooi, en toch hun steentje met bijdragen. Geef deze mensen een functie in het bestuur en misschien(bij dat misschien zal het danmisschien blijven? - red.) De heer M. Bakker sprak ook namens een deel der middenstanders en hij had reeds veel eerder een gesprek tussen V.V.V. en middenstand verwacht. Hij meende dat hierom door de middenstand is gevraagd. Dat gesprek werd door de voorzitter toegezegd. De heer Van der Kooi komt tijdens deze vergadering met een becijfering op tafel. „Er wordt wel gezegd", aldus de heer Van der Kooi, „dat de middenstan der te weinig betaalt". Uit een door spr. gemaakte berekening bleek overduidelijk dat er van verschillen ten aanzien van de andere leden nauwelijks sprake is. De heer J. R. van Wijland hief hierna voor de laatste maal de hamer voor het aanvaarden van de begroting. Twee stemmen tegen. Die tegenstem mers hadden ook verwacht, dat leden van het hoofdbestuur zouden tegenstemmen (aldus afspraak?) De begroting werd dus aanvaard. Nu nog de centjes. Bestuursverkiezing Het is dinsdagavond wel gebleken, dat de Texelaar vlotter een nieuwe directeur benoemd voor de TESO dan een lid van het hoofdbestuur der V.V.V. De heer M. Mantje stelde zich niet herkiesbaar en in deze vacature werden geplaatst de he ren Feikema en Hamerslag. De heer J. van der Kerkhof was van mening, dat de samenstelling van het be stuur foutief was. Er zitten te weinig per sonen in uit de gemeubileerde sector. Ook is er onenigheid inzake de plaats van de heer Hamerslag. Eerst wordt door de voorzitter beaamd, dat alleen die per sonen gekozen kunnen worden, die ook een plaats in een afdelingsbestuur heb ben. Dit heeft de heer Hamerslag niet. Later spreekt de voorzitter zich zelf tegen en zegt dat het wel mogelijk is. Uit de zaal werd voorgesteld blanco te stemmen. De uitslag der stemming was 72 geldige stemmen, waarvan 52 uitgebracht op de heer Feikema en 20 voor de heer Hamer slag. Over het aantal blanco stemmen bleef de vergadering in het onzekere. Voor de vacature van de heer W. Vis ser waren candidaat: 1. de heer Visser; 2. de heer Zwan. De heer Zwan deelde mede, dat hij het afdelingsbestuur te De Koog had laten weten geen candidaat te willen zijn. De voorzitter van de afdeling Dè Koog, de heer P. van Tatenhove, verklaarde echter daarvan niet op de hoogte te zijn. Ijlings werd een vervanger in de zaal opge doken. De heer Hamerslag werd op de candidatenlijst geplaatst. De heer Visser werd met vrijwel algemene stemmen her kozen. (Zie vervolg pagina 4) 19 cent per rol De slagregel van een advertentie in de Texelaar van j.l. woensdag luidde: „De grote dag is aangebroken" en als tweede motto werd vermeld: „Moet de Texelse boer een andere koers varen?" Ruim driehonderd agrariërs waren naar hotel „De Lindeboom-Texel" gegaan om te horen wat de heren van het forum hen te antwoorden zouden hebben. De leden van dat „college" werden welkom geheten door de voorzitter van de Streek- ontwikkeling Texel, de heer Th. Rutten. Het waren de heren Ir. Postma, adjunct rijkslandbouwconsulent, C. Bras, hoofd bedrijfseconomisch onderzoek, K. Hoo- gentoorn, voorzitter Bond van Coöp. Zui velfabrieken, W. Pijper, betrokken bij het rijksveeteeltconsulentschap, C. Roe per, secretaris van het Schapenstamboek. Jb. J. Zwemmer, specialist weide- en voederbouw en de rijkslandbouwconsu lent Ir. L. R. Dijkema, voorzitter van het lorum. Deze heren hebben diverse vragen be antwoord en de vragenstellers hebben uit ieders betoog kunnen opmaken, dat ook de Texelse boer wakker dient te zijn en een goede bedrijfsvoering toe moet gaan passen, wil hij in de toekomst verant woord kunnen werken. De heer Rutten noemde deze forum avond een afscheid van het eerste aan loopjaar der Streekontvvikkeling. Het verheugde hem dat zeer velen gehoor hadden gegeven aan de oproep die was geplaatst door de Vereniging voor Be drijfsvoorlichting en de Streekontwikke- ling. Na deze korte inleiding gaf hij het woord aan de heer Ir. Dijkema, die op een uitstekende wijze deze forumavond heeft geleid. De rijkslandbouwconsulent noemde Texel het mooiste landschap van zijn arbeidsterrein. Texel boeit ons en het is misschien daarom dat wij als voorlichters zo gaarne naar Uw eiland komen. Hij stelde het op prijs dat naast de heren van de rijkslandbouwvoorlicthing ook twee deskundigen uit de praktijk, de heren Roeper en Hoogentoorn, achter de tafel hadden plaats genomen. Het ging deze avond over het onder werp: Moet de Texelse boer een andere bedrijfsvoering gaan toepassen, moeten er schapen het Marsdiep over en meer rundvee op het eiland worden gehouden? De heer Roeper heeft als man van het schapenstamboek duidelijke taal gespro ken. Hij noemde de huidige schapen houderij op Texel gunstig. Voor een goede afzetmoglijkheid zal men per ha. vier schapen moeten houden, bij de ge registreerde dieren mag met een gemid delde van zes worden gerekend. Het schaap is nog steeds een belangrijke bron van inkomsten. Schapen houden is verantwoord. De schapendichtheid iper ha. moet niet te groot zijn. De heer Roeper was er van overtuigd, dat elke boer, die zich houdt aan de zojuist genoemde aantallen geen angst behoeft te hebben voor overbevol king. Er zijn op het eiland een twintig bedrijven, die een dichtheid hebben die vrij hoog is en deze bedrijfsvoerders moe ten weten wat zij doen. De heer Bras gaf een geheel ander ge luid. Hij vroeg zich af of er nog wel kansen zijn voor het schaap. Deze be drijfseconoom vertelde, dat er op ver schillende Texelse bedrijven een bedrijfs economische boekhouding wordt gevoerd. Hij noemde een redelijk inkomen van de agrariër 6000,en hogei. De prijs van de werknemer zal stijgen en daar moet in de toekomst rekening mee worden ge houden. De ontvangsten van één melkkoe zijn gelijk de inkomsten van 20 schapen. De fokkers moeten worden behouden, maar er kunnen zeker schapen worden opgeruimd. Hoe kleiner het bedrijf hoe minder schapen. De vraag van beweiding en voeder winning werd beantwoord door de heer Zwemmer. Hij noemde zich geen voor stander van de schapenopruiming. Het is echter een levensbelang dat een bepaalde oppervlakte in mei gebruikt wordt om te kunnen kuilen. Door een goed gefundeerd voederplan schaarste omzeilen. De melkexpert Hoogentoorn gaf ant woord op de vraag: Steeds meer koeien steeds meer melk; maar hoe gaat het met de afzet ervan? Gelukkig voor de boeren, aldus de heer Hoogentoorn, neemt de bevolking toe en wordt meer door de consument gebruikt. Ook de export kan worden verhoogd als we denken aan die landen, waar de be volking nog steeds honger heeft. Wij zullen ook aan de kaasexport moeten denken, er is nog ruimte voor een aan zienlijke uitbreiding. Er blijft goede be langstelling voor een goed produkt. De heer Pijper was weer wel een voor tander om schapen te laten verdwijnen. Als Texel gesteld is op een goede afzet, dan zullen er schapen moeten verdwij nen, dusdoende wordt een goede prijs behouden. Hij moest antwoorden op de vraag: „Hoe denkt U over bijvoeding van schapen". Bijvoeding is afhankelijk van de gehele bedrijfsvoering, wij dienen de bedrijfsvoering zó in te richten dat de krachtgiften voor het dier zo laag moge lijk blijven". „Hoe lost u het stalprobleem op?" Men moet eerst goed overwegen voor men overgaat tot stalbouw of verbouw, aldus Ir. Postma. Eerst het bedrijf door denken; hoe is het gezin samengesteld; heeft de boer een bepaalde voorkeur; hoe werken de kinderen in het bedrijf. Met klem werd aangeraden eerst overleg te plegen met de voorlichtingsdienst voor dat men besluit tot een bepaalde bouw. Men kan nooit genoeg doorpraten, want bouwen doet men (als het goed is) maar een maal. Er werden nog vele andere vragen ge steld en ook beantwoord, maar de slot conclusie van de leider van het forum, Ir. Dijkema, was, dat de forumleden allen gaarne zien, dat Texel als schapeneiland zijn naam zal behouden, maar dat de Texelse boer moet streven naar een juiste bedrijfsvoering. Over de monopolieheffing is uitvoerig gesproken. Men was van mening, dat ook de schapenhouder zijn deel moet krijgen uit dat bewuste potje. De agrariër, die deze vraag stelde, drong er bij de heren van de voorlichtingsdienst op aan, dat ook zij een uitkering zouden bewerken. Ir. Dijkema moest hem echter teleur stellen dat dit geen werk is van de voor lichting, maar van de standsorganisaties. Forumlid Roeper deelde in dit verband mee, dat hij had gelezen, dat minister Manjnen dit wel wil, maar dat zijn werk wordt belemmerd. De boerenstand moet er echter rekening mee houden, dat, als de E.E.G. gaat werken, de subsidie op de melk zal verdwijnen. Een boer kan met schapen een rustige oude dag hebben, aldus de heer Roeper, maar niet met rundvee. De vraag of het niet mogelijk was ook subsidie te ontvangen bij eventuele ver bouw werd door de heer Bras beant woord. Hij was van mening, dat men met verbouw dikwijls te doen had met uitge steld onderhoud. De heer Roeper gaf hierna nog ant woord op de vraag: „Hoe moeten wij in de toekomst boeren?" Hij was van mening, dat het aantal lammeren dat het komende voorjaar op het eiland aan de markt wordt gebracht, le klein zal zijn. Men zal zeker een goede prijs willen betalen. Het Texelse schaap is in Frankrijk het beste dat er is en dat moeten wij zo zien te houden. Aan het einde van de avond sprak de heer A. Dros namens de Vereniging van bedrijfsvoorlichting een dankwoord tot de heren van het forum. VERTROKKEN PERSONEN Willy Berkenbosch, van Den Burg, Ko- gerstraat 71 naar 's-Gravenhage, Min. Lelylaan 27; Adriaan J. Verschuure, van H 131 naar Rotterdam, Nijenburg 25c; Simon P. van Heerwaarden, van Den Burg, Hollewal 32 naar Leiden, Grote Woerd 27a. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 16 tot en met 23 februari 1961 Geboren: Jolanda Astrid, dv. Hendrik Knol en Cornelis Spanjaard; Trijntje, dv. Adrianus Kreeft en Martha Bremer; Arien Simon Petrus, zv. Willem G. Com mandeur en Gijsberta C. den Blanken; Cornelia Geziena, dv. Adrianus Barhorst en Greta A. C. Verseput, Obbe Jan, zv. Cornelis D. Bakker en Auktje A. Olthof; Jakob, zv. Stendert Tjepkema en Geertje Pekelharing. Ondertrouwd; Hette Catharina Feike ma en Annie Marie Keijser; Adri Eelman en Jozina Alberdina Schagen. Overleden: Everardus Wilhelmus Jaco bus van Leersum, oud 83 jaar, weduw naar van Elisabeth M. H. den Bode; Jetske Wilhelmina Bakker, oud 58 jaar, echtgen. van Aldert Robijn; Helena van den Hoek, oud 55 jaar, echtgenote van Nan Vermeulen; Cornelis van Heerwaar- de, oud 65 jaar. Drommen van lijders aan Brandend Maagzanr zijn lijderi-tf tan de ene mlnnnt op de andere. Dat doen dan zo'n paar Rennies. Bij de eerste aanwijzing van overtollig maag zuur - en dat stijgt dan snerpend op, soms tot hoog in de keel - een of twee Rennies laten smelten op de tong. En dat is dan alles! Weg zuurbrand - weg pijn - weg zorgen van een verstoord rnaal of angst voor 'n nieuwe aanval, 'n Wonder wat Rennies voor U doen. Niet zonder reden houden talloze zuur- brandlijders altijd een paar Rennies bij de hand, waar ze ook zijn. En zo smo ren ze iedere brand in de kiem nog vóór hij goed kans krijgt uit te barsten.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1