9 rocn /wa in het harL, I T-'ï J Succesvolle g^ak wedstrijd ISanering van het blijvend gebit van 6-jarige schoolkinderen Vier Texelse kampioenen Reinier Meijer te Oosterend "JNSDAG 1 MAART 1961 TEXELSE 74e JAARGANG No. 7536 COURANT jve N.V. v.h. Lanqeveld de Rooij lek-. Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Burq, Texel - Postbus 11 Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 4- 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm jakwedstrijd, uitgeschreven door de 'vereniging te De Koog, is een geworden. Mocht de kwantiteit Jroot zijn (er waren in totaal 25 in de kwaliteit was des te tËj De jury, bestaande uit raej. Droog, Ctrice landbouwhuishoudschool en de Timmer en Vroom, heeft het niet lakkelijk gehad. i»ee broden, taarten, cakes, koekjes en "«n gebak, waren op zeer. smaakvolle rrv| door de heer Sleydering, etaleur tl' Textielhuis Zegel, in de zaal van het :te Huis opgesteld en deden het groot tal bezoekers watertanden. 'an,oen de voorzitter van de Oranje- eniging, de heer Mantje, 's avonds y,i inzenders en bezoekers welkom ■tte, kon hij reeds mededelen, dat het n. 'tuur besloten had voor 1 januari a.s., b'linoedelijk in de maand november, a >r een dergelijke wedstrijd te zullen KO|aniscren. Hij hoopte, dat dan de zaal dein zou zijn. Hij dankte de jury voor _ir moeilijk werk, voor de vakkundig- waarmede dit gebeurde, alsmede de •elders, die gemaakt hebben, dat deze dstnjd'geslaagd is en tenslotte de eta- r en de fa. Zegel, die hiervoor etalage- teriaal afstond. iierna gaf hij het woord aan mej. oog. die een kleine verklaring gaf over manier van oordelen. De inzendingen ren in 3 rubrieken verdeeld, n.l. brood. Vten, cake en botergebak. Ook gaf zij «ele aanwijzingen over de afwerking, meren en bespuiten. Tenslotte dankte het bestuur voor de uitnodiging om jurylid op te treden. Ook de heer n mmer sprak nog enkele woorden en c|1;ïigoede raad voor een eventuele vol gende wedstrijd. ek(pierna maakte de heer Mantje de tslag bekend. •ood: le prijs mevr. Wuis-Bakker; 2e ijs mevr. Bakker-Zuidewind. ike-Botergebak: le prijs mevr. Bakker- ïidewind; 2e prijs mevi. Mak; 3e prijs evr. Kuip-Graaf. •ten: le prijs mevr. Eelman-Vermeu- ^n; 2e prijs mevr. Bakker-Zuidewind; j prijs mevr. Wuis-Bakker. Alle dames mochten een geschenk mee Hr huis nemen. De heer Mantje deelde nog mede, dat ït gebak en de broden over de drie Rusthuizen zouden worden verdeeld, zo- "ffc zondag de verpleegden en bejaarden ïts extra's bij de koffie en 's morgens S heerlijke krentenboterham bij het naijt hadden. Jnder het genot van een kopje koffie Jd nog een gezellig uurtje in het Witte tuis doorgebracht. BEJAARDEN VAN DEN HOORN OPGELET! Donderdag 2 maart is er een speciale bejaardenmiddag, waarop kapelaan Suid- geest dia's o.a. over Texel zal vertonen. Ook bejaarden, die niet tot de vaste soos- bezoekers behoren, zijn van héfrte wel kom. De eerste volgende „gewone" soos- middag is op 9 maart Aanvang beide middagen half 3. FORUMAVOND IN OOSTEREND Morgenavond zal er in „Het Centrum" een forumavond gehouden worden onder auspiciën van de Oosterender Feestcom missie. Verwacht wordt dat deze forum avond, evenals in andere dorpen, ook in Oosterend een goede belangstelling zal ondervinden. (Zie adv.) CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 1 maart (heden) worden de moeders van Den Burg en Oudeschild verwacht van 13 tot 16.30 uur. DE HEER LIMBURG GEHULDIGD Er was zeker een honderdtal kwekers aanwezig toen de voorzitter van Bloem bollencultuur, de heer H. Bruijn, het wel komswoord uitsprak, in het bijzonder tot Drs. Slootweg van het laboratorium voor bloembollenonderzoek en de heer Lim burg, directeur van de keuringsdienst. De heer Limburg gaf een overzicht van de ziektebestrijding in bloembollen in de fgelopen 25 jaar, waaruit bleek hoezeer de gezondheidstoestand der culturen is vooruitgegaan. Verder besprak hij diver se ziekten en gaf aan hoe deze kunnen worden voorkomen, Drs. Slootweg vertoonde hierna een groot aantal kleurendia's, waarop zeer duidelijk de diverse narcissenziekten wa ren te zien. Na de pauze kwamen de crocussen aan de beurt. Bloeiende crocussen op het veld waarin duidelijk de diverse virusziekten zichtbaar waren. Tot slot werd het aaltjesprobleem on der de loupe genomen. Op het doek ver schenen de resultaten van jaren lang ge nomen kookproeven waaruit men duide lijk kon zien hoe men aaltjeszieke crocus sen direct na het rooien gedurende een week warmte moet geven om daarna te worden gekookt. Bij een 16-tal potten bloeiende gele crocussen kon men goed de resultaten van diverse bewaartemperaturen en be- waartijden na het rooien onderscheiden. Gedurende de rondvraag werden nog enke.le problemen nader belicht. Na de heren Slootweg en Limburg te hebben bedankt voor de interessante en leerzame avond sprak de voorzitter nog enkele woorden tot de laatste, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de dienst gaat verlaten. Hij her innerde aan het vele werk dat de heer Limburg voor de gezondmaking van de Texelse culturen heeft gedaan, dankte hem hiervoor hartelijk en bood hem na mens de Texelse kwekers een schilder stukje van Texel aan. Een krachtig ap plaus bewees de instemming der aan wezigen. De heer Limburg, zichtbaar verrast, bracht dank voor de jarenlange prettige samenwerking, wenste de kwekers ge zonde culturen en dankte tenslotte voor de aardige attentie. In plaatsen, waar geen dienst voor looltandverzorging functioneert, ko nen ziekenfonds-verzekerde ouders, die lun kinderen willen laten saneren, voor ^•tosten te staan (bijbetaling per vulling). )ie kosten kunnen gering zijn, indien de mders met hun kinderen vroegtijdig naar Ie tandarts gaan en dit regelmatig blij den doen. De praktijk is echter helaas, dat vele cindercn te laat bij de tandarts komen en lat dientengevolge de kosten van sane- Iring vrij hoog zijn. Dit vooruitzicht oefent lan weer een remmende invloed uit op de jpneigdheid der ouders om met de sane ring der kindergebitten ernst te maken. hJTeneinde deze financiële belemmering Weg te nemen en de vroegtijdige sanering van het blijvend gebit te bevorderen, hébben de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde, de orga nisatie van algemene ziekenfondsen en de Centrale Raad voor Sociale Tandheel kunde voorgesteld de mogelijkheid tot kosteloze sanering van het blijvend gebit van 6-jarige schoolgaande kinderen te Béheppen, in de hierna omschreven vorm. L Op aanvraag van de ouders of verzor gers van een verzekerd schoolgaand kind, dat 6 jaar oud is en dat a. niet in het bezit is van een geldig |X saneringsbewijs en 11 b. niet een school bezoekt, waar een K dienst van schooltandverzorging werk- zaam is, die in de conserverende be handeling van het blijvend gebit voor ziet, geeft een algemeen ziekenfonds een ver klaring (verder te noemen een introduc- tiekaart) af, die het kind recht geeft op conserverende behandeling van de ele menten van het blijvend gebit zonder bij betaling. 2. Het algemeen ziekenfonds reikt deze introductiekaart slechts uit, indien de onder 1 bedoelde aanvraag wordt inge diend binnen drie maanden nadat het zesjarige kind op een school voor lager onderwijs is geplaatst. 3. De introductiekaart verliest zijn gel digheid, indien het kind zich niet binnen 3 maanden na afgifte van de kaart onder behandeling van een tandarts heeft ge steld. (De behandeling behoeft niet bin nen die termijn te zijn voltooid). 4. Het ziekenfonds betaalt in de gevallen van toepassing dezer regeling de kosten van de verleende conserverende behan deling van het blijvend gebit overeen komstig het voor gesaneerde patiënten geldende tarief; het neemt tevens de be taling voor zijn rekening, welke in an dere gevallen een verzekerde moet doen voor de laatste controle, voorafgaande aan de uitreiking van oen sanerings bewijs. Bij wijze van overgangsmaatregel kan ten behoeve van kinderen, die in het schooljaar 1960/1961 op zesjarige leeftijd in de eerste klasse van een school voor lager onderwijs zijn geplaatst, de intro ductiekaart nog worden afgegeven, indien de aanvraag daartoe voor 1 april 1961 wordt ingediend. TEXELSE DEPUTATIE Ter gelegenheid van het 12V2-jarlg regeringsjubileum van H.M. Koningin Juliana zal ook een Texelse deputatie maart a.s. naar Den Haag reizen. Burgemeester C. de Koning zal voor deze gelegenheid vergezeld worden door mevr. Luberti-van Bergen, lid van de Koger Oranjevereniging, en de heer Jb. Visman, voorzitter van Ontwikkelings- club Oosterend. Als jeugdige Texelaar zal meegaan Joop Koning van Oude schild, leerling aan de rijks H.B.S. VEEL BELANGSTELLING VOOR LEZING OVER CHINA De vierde Nutsavond in het seizoen 1960-1961, vrijdag gehouden in hotel De Lindeboom-Texel, genoot veel belang- telling. De lezing van Ir. W. van der Laar was ook zeer interessant. Drie we ken lang heeft de heer Van der Laar ver toefd achter het bamboegordijn en daar bijzonder fraaie opnamen gemaakt. Deze kleurendia's en het humoristische praatje van de spreker, hebben de aanwezigen zeer geboeid. BONTE AVOND IN „BETHEL" De bonte avond in „Bethel" te Zuid- Eierland, die zaterdag 25 februari j.l. werd gehouden, kan zeker geslaagd wor den genoemd. Een groot aantal kinderen uit De Cocksdorp en Eierland brachten geza menlijk een revue ten tonele, die ons door de eeuwen heen, van de Oude Germanen via de tegenwoordige tijd tot zelfs in het jaar 2013 bracht. Verschil lende nationaliteiten werden ten tonele gevoerd en de strekking van het geheel werd heel goed uitgebeeld in het lied van de landen finale „Als alle kinderen op aarde, hand in hand te samen gaan; krijgt 't leven veel meer waarde; breekt eindelijk de vrede aan". Na de pauze deed de hele zaal mee aan het mastklimmen en om 11 uur kwam er, na het uitloten van de prijzen, een einde aan deze avond. De opbrengst (bruto) was 284,een pracht resultaat!! Op de volgende nummers kunnen nog prijzen afgehaald worden bij de heer P. van Lenten, Eierland: groen 399, 370, 247, 627, 377 en 875. Geel: 272; paars 806 en oranje 694. Oosterend Met een korte inleiding over filmscènes en montage werd door Reinier Meijer een interessante avond ingeluid, die jammergenoeg maar matig was bezocht. Een film over Arnhem door Reinier Meijer zelf vervaardigd, was een lust voor het oog. De tweede film be handelde het ontstaan van de vlieg, waarin vele röntgenfoto's zijn opgeno men; een interessante natuurkundige film van leerzame aard. Als derde film „De dorpsjournalist", een film, die doet denken aan de Texelse Courant, maar echt Amerikaans, want zij heeft een vrij grote propagandistische aard. Reinier Meijer komt vervolgens even terug op het ontstaan van de film, n.l. op kermissen en de opzet was sensatie, maar nu 50 jaar verder zijn er ook se rieuze mensen, die van de film iets moois trachten te maken; een verfijning der op name, die zelfs zonder personen voldoen de spreekt. Hiervoor had Reinier Meijer ter vertoning een prachtige film bij zich, genaamd „De sjaal van Smyrna". In 1832 kwam op de rede van Frankrijk bij Lyon een schip besmet met cholera. De han delswaar werd van het schip afgesmok- keld, in dit geval zijden sjaals. Zij werden grif verkocht, maar brachten ook de be smetting, die in korte tijd 10.000 levens kostte. Men ziet in deze film geen mens maar alles spreekt voor zich. Behoudens de spreker, welke de novellenschrijver zelf was, werd in deze film elektronische muziek gebezigd. Een film die fascineert om zijn gegeven en om zijn eenvoud van opnamen. Met een kort praatje over zijn prach tige opdracht om zonder meer een Texel- film te vervaardigen, besloot Reinier Meijer deze interessante, leerzame film avond. AGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Woensdag 1 maart Oosterend, „Het Centrum", Ned. Herv. Mannenvereniging. Den Burg, „Texel", comp. bridgedrive Donderdag 2 maart Oosterend, „Het Centrum", forumavond burgemeester en wethouders. Den Burg, Dorpshuis, fotoclub Vrijdag 3 maart Oosterend, o.l. school, Toneeluitvoering S.O.O.S. „Rapaille over do vloer". Zaterdag 4 maart Den Burg, Hotel Texel, Middenstands feestavond Alg. Middenstandsver. Oosterend, o.l. school, Toneeluitvoering S.O.O.S. „Rapaille over de vloer". Eierland, Sluftervallei, damesuitvoering S.V.C. Excursie werkgevers en werknemers bouwsector naar bouwcentrum Rotter dam. Zaterdagavond heeft de MAB-club Texel haar jaarlijkse feestavond qehouden als sluitstuk van het seizoen. Tijdens deze slotavond, die qehouden werd in hotel ,.De Lindeboom-Texel"werden de kampioenen in het bezit gesteld van de ver diende trofeeën. Van links naar rechts: A. Keizer, bromfietskampioen; R. de Vries, motorkampioen; A. van Liere werd nummer 1 in de autoklasse en C. Dros, trialkampioen. Hebt U voor het komende seizoen nog ruimte beschikbaar? Natuurlijk, zult U zeggen. Welaan, dan zijn onderstaande regels voor U van het grootste belang. Vóór maandag 6 maart om 4 uur 's middags willen wij gaarne van U weten: •fr ten eerste: wat hebt U nog vrij voor de topweken tussen 15 juli en 12 augustus? Dat is zeer belangrijk, ten tweede; wat hebt U in het alge- men nog vrij voor de maanden juni, juli en augustus? Van Uw gegevens maken wij gesten cilde lijsten, die aan de aanvragers wor den toegezonden. Zij kunnen dan direct nagaan of er voor hun vakantie nog mo gelijkheden zijn. Deze niet-bezettingslijst stellen wij op aan de hand van de binnengekomen mel dingen van de leden. Alle voorgaande meldingen zijn dus vervallen omdat ze in de meeste gevallen verouderd zijn. Wij verwachten derhalve volledig nieuwe ge gevens. In Uw eigen belang verzoeken wij U deze gegevens zoveel mogelijk schriftelijk te verstrekken, ter vermijding van fouten en misverstanden. Daar ons gebleken is dat vele leden het wegvallen van de aanvraaglijst als een gemis voelen, gaan wij ertoe over de lijst alsnog uit te geven. De bij ons ge noteerde oud-abonnees krijgen de eerste lijst gratis toegezonden, waarna nieuwe inschrijving voor het seizoen-1961 tegen contante betaling van ƒ3,bij het bureau Parkstraat wordt opengesteld. j- n Opgenomen worden de daarvoor (Y in aanmerking komende aanvra- \J gen voor juni, juli en augustus. V.V.V.-Texel. SCHAAKNIEUWS J. Hooijberg-Tj. v.d. Galiën 10 A. Terpstra-P. Bakelaar 10 J. Hoogerheide-J. Doornbos 10 C. Schulte-C. Joustra 01 iss Blanche erkent u aan de oudgele tabak LOSLOPENDE HONDEN Op het land van de heer Keesom, Hoornderweg, werden maandag honden aangetroffen, die enkele schapen hadden opgejaagd. De rijkspolitie heeft de eige naars van de honden van een verbaal voorzien. Vooral in deze tijd van het jaar raden wij hondenbezitters aan hun vier voeters vast te houden. FILMNIEUWS: Zaterdagavond en zondagmiddag: „MET DE DRIE STOOGES DE LUCHT IN" Bijna dagelijks leest men in de dag bladen over ondernemingen met raketten. Het komende weekend gaan drie heer lijke zotten van het witte doek de reis naar Venus ondernemen. De drie Stooges hebben eindelijk de brandstof voor raket ten uitgevonden: soda en leidingwater. Wie van een ouderwetse klucht houdt, kan nu lachen. Zondagavond: TEN EEUWIGEN DAGE VERDOEMD" Onder regie van Fred Zinneman spelen in deze film Montgomery Clift, Burt Lancaster, Frank Sinatra, Deborah Kerr, Donna Reed. Het is een soldatenverhaal, dat eindigt met een plotselinge aanval op Pearl Harbour. In het begin de weigering van een der soldaten deel te nemen aan een bokswed strijd in zijn onderdeel. De kapitein wil gaarne dat zijn regiment het bokskam pioenschap behaalt, maar die tegenwer king kan hij niet gebruiken. Hij weet zijn overige mannen mee te krijgen en zo ont staat een onderlinge strijd. De knappe vrouw van de kapitein speelt hier samen met sergeant-majoor Warden (Burt Lancaster). Nederlands nieuws O.a Prinses Irene doopt tankerschip, tewaterlating van de „Ondina" in Rotter dam; Carnaval 1961, Het Zuiden vierde feest van de leut; Koninklijk bezoek aan de Bollenstreek, De Koningin in Rijns burg, Lisse en Sassenheim; Virtuoos Pluimbal-spel in Haarlem, De Internatio nale Badminton-kampioenschappen. Wereldnieuws O.a.: Winter-manoeuvres van de Nato in Beieren; Record-wintei voor New- York; Sneeuwlawine begraaft een dorp in de Italiaanse alpen; De conferentie van de Zes te Parijs; Snelheidsmaniakken, opscheppers van de weg; Zwitser vindt onverwoestbare papiervezel uit. DAMCLUB TEXEL S. Ros-C. Dijker 0—2 S. Bakker-S. v. Heerwaarden 11 W. A. v. Zeijlen-J. Hooijberg 11 C. P. Burger-C. v Heerwaarden 02 Jac. v. Heerwaarden-A. Vinke 20 A. v.d. Slikke-A. de Haan 02 C. Vinke-D. v.d. Werf 11 J. A. v. Enst-C. v.d. Werf 02 Jb. Koorn-Jn. Stam 11 S. Ros liep in een zetje, waarvan zwart direct profiteerde om z'n score nog weer te verhogen S. Bakker verdedigt zijn hoge plaats zeer goed en stond voor de eindafwikkeling zeker niet minder. J. Hooijberg kwam aan een fortuinlijke remise, daar wit een schijfwinst en later een damslag overzag. C. v. Heerwaarden revancheerde zich tegen C. P. Burger en Jac. v. Heerwaarden snoepte A. Vinke de punten af door een verrassende com binatie. Niet in vorm blijkt dit jaar A. v.d. Slikke, die nu weer verloor van A. de Haan, die sterker begint te spelen.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1