r <Sportieve ^^Lecfcince Eén week modekoningin DAMESMODE MOERBEEK s t ree koqtwi kkel mg Ui 'w ALTIJD RECHTS, BEHALVE. Het is in onze ((geregelde) samenleving nu eenmaal zo, dat er altijd uitzonderin gen moeten bestaan, die de regels dan zgn. heten te bevestigen. Zo ook op de weg. Daarom kunnen we niet alleen vol staan met ons in het verkeer aan de regels te houden. Ook uitzonderingen zijn er om in acht genomen te worden. De regel „houd rechts" zou geen vol maakte regel zijn als ook déarop geen uitzonderingen bestonden. Een daarvan zal iedere voetganger en wie is dat niet? terdege in de oren moeten kno pen, om het maar eens even oneerbiedig te zeggen. Wij doelen op het voorschrift, dat een voetganger buiten de bebouwde kom op een weg waar geen voet- of fiets pad is, niet rechts maar links moet lopen. U vindt dat gek? In strijd met de prin cipes? Een dwaze uitzondering op het van kindsbeen ingehamerde: rechthou den? Een vondst om het ons op de weg nóg moeilijker te maken? Allerminst! Bij de wetkamp in de Ro meinse arena, bij het gladiatoren duel en bij het stierengevecht gold en geldt altijd de stelregel, dat men zich tot elke prijs moet hoeden voor een aanval in de rug. Nu is het op de weg geen steekspel (al lijkt het er soms wel op!). Maar een steek in de rug kan er even dodelijk zijn als in de arena. Daarom is het zo noodzakelijk, dat de voetganger die van de rijbaan gebruik moet maken wat op zichzelf al on veiliger is dan op een voet- of fietspad altijd het verkeer tegemoet loopt. Hij kan dan immers het verkeer zien aan komen en op elke onverwachte beweging van een naderende „tegenligger" direct en afdoende reageren. Ieder jaar weer verongelukken er voet gangers, omdat zij zich consequent té consequent aan de regel „rechtshou- den" vasthielden, óók daar waar dat le vensgevaarlijk was. De uitzondering op de regel is er om levens van een vrese lijke dood te redden. Is dat geen reden, om die uitzondering vandéag nog in praktijk te brengen? DIT DOET U NIET... ...WAAROM DIT DAN WEI? DOE HET DUS ZO ^g£Verb Veilig Vferkeêrtffiljjl Loop op een buitenweg ALTIJD links, óók bij avond Dan heeft Ugeen gevaar m de rug en U ziet ook het qevaar'vóór U Publikatie van het Verbond voor Veilig Verkeer DE MAAND MAART IS ER! Tijd voor de eerste stikstofgift In de afgelopen maanden is in allerlei toonaarden de noodzaak van een goede voederwinning naar voren gebracht Daarbij werd er speciaal op gewezen, dat een goede voederwinning vooral samen hangt met een vroege voederwinning. Dit geldt zeer in het bijzonder voor ons eiland, waar een droogteperiode in de zomermaanden de plannen heel vaak in de war stuurt. Een eerste eis voor een vroege voeder winning is een tijdige toediening van de stikstof. We vertellen hiermede zeker geen nieuwtje. De laatste jaren hebben wij hierop herhaaldelijk gewezen. Toch kan het o.i. geen kwaad nog eens op het belang van deze vroege stikstofbemesting te wijzen. In de eerste plaats dit. De uitdrukking „vroeg" kan niet zonder meer worden vertaald met „1 maart". Dit hangt sterk bi van de omstandigheden. Men moet hierbij het weer in aanmerking nemen. Zoals het er op het moment voor staat, kunnen we wel zeggen, dat 1961 zich leent voor een vroege stikstofbemesting, d.w.z. omstreeks 1 maart. Dan het volgende. Welke hoeveelheid moet bij deze eerste gift worden gegeven? Dit is in zekere mate afhankelijk van de vruchtbaarheid van de grond en de be stemming van het grasland. Voor de Texelse omstandigheden moet wel gere kend worden, dat voor een eerste koeien- weide 300 kg. kalkammonsalpeter per ha. en voor percelen bestemd voor winning van kuilgras minstens 400 kg. kalkam monsalpeter per ha. nodig is. Een vraag, die daarbij direct aansluit, is of deze stikstof in één keer moet wor den gegeven. Hierover wordt verschillend gedacht. Uit een in 1960 verricht onder zoek kwam naar voren, dat een gedeelde stikstofgift in dit jaar geen betere resul taten gaf dan een eenmalige vroege stik stofbemesting. We moeten er echter re kening mee houden, dat in 1960 de maan den januari tot april vrij droog waren en de temperatuur boven normaal lag. Er zijn onderzoekers, die van mening zijn, dat in een koud en nat voorjaar en vooral op zandgrond een gedeelde stikstofgift voordelen biedt. Op grond van een aantal ervaringen menen wij ook, dat een gedeelde gift in verschillende gevallen voordelen geeft. We doen hiermede niets af van het be lang van de vroege stikstofbemesting. Het is beslist nodig dat begin maart de groei wordt aangezet met een bemesting van minstens 200 kg. kalkammonsalpeter per ha. In de tweede helft van maart en bij minder gunstige weersomstandighe den in het begin van april kan de eerste groei nog worden ondersteund met een bemesting van 150 - 200 kg. kalkammon salpeter per bunder. We zijn er van overtuigd, dat we met het systeem van een gedeelde stikstof bemesting in strijd komen met de overal gehoorde roep om arbeidsbesparing. Op het moment achten wij in bepaalde ge vallen dit toch de juiste werkwijze. Tenslotte dit. Hoe U het ook doet, strooi in ieder geval de eerste stikstof zo spoedig mogelijk. Het is de eerste stap voor een goede voederwinning! C. v. Gr. DIENSTREGELING T.E.S.O. ••"vATE Op werkdagen: Van Texel: 5.20 15.30 VanDenHelder: 6.30 16.40 7.40 18.00 9.15 19.35 10.30 13.00 11.40 14.20 Op zon- en alg. erk. chr. feestdagen: Van Texel: 7.40 11.00 16.00 18.20 VanDenHelder: 9.15 12.10 17.15 19.35 itgo- Boe ooi In onze voorjaarscollectie Vesten, Pullovers, Twin Sets, Blouses, enz. en brengen wij vanaf heden een opvallende sortering in elke prijsklasse. IS UW PACHTCONTRACT IN ORDE? Wij stellen ons voor, dat heel veel pachters de laatste tijd op een of andere manier voor bovenstaande vraag zijn gesteld. Het blijkt, dat de bevoegde in stanties op het moment met volharding streven naar een toestand, waarbij iedere pachter in het bezit is van een geldig pachtcontract. Vandaar de intensieve controle, die ook de laatste maanden op ons eiland wordt uitgeoefend. Heel wat pachters en verpachters zijn daarbij tot de onaangename ontdekking gekomen, dat men niet straffeloos „de Wet kan ontduiken". Zonder in te gaan op de rechtvaardigheid van een derge lijke maatregel menen we er toch op te moeten wijzen, dat het zowel voor de pachter als de verpachter van het groot ste belang is er voor te zorgen, dat er zo spoedig mogelijk een geldig pachtcontract komt. De uitvlucht, dat U niet met alles op de hoogte kunt zijn, helpt niet, omdat ook hier de stelregel geldt, dat iedere Neder lander de Wet behoort te kennen. Wij stellen ons voor in de komende weken enkele zaken uit de pachtwet, die voor U van belang kunnen zijn naar vo ren te brengen. Niet alleen de bepaling, dat er een contract behoort te zijn kan tot moeilijkheden leiden. Er zijn ook an dere bepalingen in de Pachtwet, die pachter en verpachter behoren te weten om niet op een bepaald moment voor on aangename verrassingen te worden ge plaatst. C. v. Gr. TOB ER NIET OVER, GEEF HET MEE! Zaterdag is er niet over getobd. Oué schild was weer prima. De mensen hef ben daar een extra plekje in hun voor het jeugdwerk. Doordat we extra vervoermiddel (met bestuurder) si beschikking hadden, zijn we ook in T Hoorn geweest. Hoornders, hartel dank. Heeft u al eens naar die oude binnj S.V ime: in a id ifcrde banden gekeken. Bewaart U ze. U ze ook in het voortuintje, Schilderend deponeren. Moet U eens doen, dan kiBu^r nen we lachen. In Oudeschild en Den Hoorn komen uit b! oud-papierdag, end 66. Noodgevallen Schilde FEUILLETON 8. Met een ernstig gezicht zou ze naar hun verhalen luisteren, zoals van Tineke, het kleine nuffie, die de vorige keer wei gerde op klompen te lopen, omdat van de een de kap was afgebroken en met een blikken bandje gerepareerd was. „Alle mensen kijken", klaagde Tineke, „want de ene klomp zegt „klik" en de andere „bons". Zo vlogen haar gedachten haar ver vooruit naar huis, maar op de achter grond bleef het voldane gevoel, iets ge weldigs tot stand te hebben gebracht. De modeshow Monsieur Bernard gooide driftig een brief op zijn bureau. Een bericht van ver hindering voor de show, die deze week werd georganiseerd en waarvoor kosten noch moeiten waren gespaard. Hoe was het mogelijk, dat men zo'n groot gebeu ren op het gebied van kleding niet wilde meemaken. Stel je voor, acht mannequins per vliegtuig laten komen, plus de kleed sters en een kapper, ook niet de eerste de beste. Om te duizelen zou de post zaal- en verblijfsonkosten worden, kortom, hij kon als manager van het modepaleis Maxcel zijn biezen wel pakken als deze show niet in alle opzichten een overwel digend succes zou worden. Goed, dit be dankje kwam niet van een van de grotere modehuizen in Nederland, maar hij had degelijk informaties ingewonnen en men had van mademoiselle Henriëtte in Den Haag grote verwachtingen. Een zaak die als haute couture naam begon te maken. Behalve verschillende lastig betalende klanten, dat elk exclusief modehuis als extra ballast meekreeg, kwamen daar ook graag geziene koopsters. De connecties met dergelijke huizen, die kennelijk een goede toekomst tegemoet gingen, mocht hij niet laten verslappen. Bovendien kwetste het zijn eergevoel, dat onder de zorgvuldig geselecteerde adressen er één zou zijn, die om welke reden dan ook de grandioze modeshow niet wenste te be zoeken. Sinds hij te Parijs carrière had gemaakt, was het zijn dierbaarste wens geweest eens in zijn geboortestad een grootscheepse manifestatie van Franse kleedkunst te mogen organiseren. Nu hij zo dicht bij zijn ideaal was, mocht er ook geen steekje vallen. En zeker was het nodig, dat de vaste afnemers van het Parijse modehuis getuigen waren van de diverse vondsten op modegebied en de talrijke nieuwe creaties waarop vele maanden was gezwoegd. Over deze show moest wekenlang gesproken en geschre ven worden, want na Amsterdam waren er meer hoofdsteden in andere landen aan de beurt. De export moest nieuw le ven worden ingeblazen en dus was het zaak, te zorgen in de belangstelling te blijven. Peinzend streek hij over zijn kin en bestudeerde de brief nog eens. Alleen be richt van verhindering, geen klachten of andere aanmerkingen. Mademoiselle Henriëtte, hij kende haar vluchtig van de regelmatige bezoeken, welke zij aan Parijs bracht. Een charmant persoontje, met een goede kijk op dé modellen. Haar eisen waren doorgaans scherp gesteld. De nieuwe modelijn moest erin tot uitdruk king komen, ze moesten draagbaar zijn en toch uitgesproken elegant. Een echt za- kenvrouwtje was het en toch veel gevoel voor schoonheid. Niet gehuwd, zover hij kon nagaan. Hm. zou er in die geest iets te bereiken zijn. Misschien kon hij iemand sturen die haar van gedachten liet veranderen. Maar dan alleen sterk geschut gebruiken; hij kon zich nu niet meer permitteren half werk te leveren. Eens kijken, welke vertegenwoordigers doorgaans bij de dames het meeste succes boekten. Verdraaid, niet één beschikbaar. Geen van de jongens, waarop hij eniger mate kon vertrouwen was momenteel bereikbaar. Monsieur Bernhard steunde het hoofd in de handen. "Wacht, hij had hier op het kantoor toch een jongeman zitten, die hij al meer in noodgevallen had ingeschakeld. En waren destijds de zaken ook niet bevredigend verlopen? Hij meende zich te herinneren dat hij de jongeman nog een groot compliment had gemaakt en mooie beloften had gedaan. Natuurlijk bij al de drukke zaken verder weer alles vergeten, dat gaat zo. De man in kwestie zat waarschijnlijk nog op zijn beloning te wachten, of op enige promo tie. Hij moest toch eens wat meer de menselijke kanten van zijn personeel be studeren en niet zo'n automaat worden. Tegelijk wist monsieur Bernhard al, dat het bij goede voornemens zou blijven en daarom moest hij nu een beloning uit denken, die onmiddellijk na de vervulling van de opgegeven taak gehonoreerd kon worden. Hij greep de huistelefoon en draaide een nummer. Met een kort woord ontbood hij degene aan de andere kant van de lijn en wachtte af. Hans legde op zijn kantoor zuchtend de hoorn neer. De baas had een bui om op te schieten, dat kon je zo wel horen. Wat zal dat een opluchting geven als de show achter de rug is en monsieur Bernhard voor nieuwe opdrachten en studie van be schikbaar materiaal naar Frankrijk zal gaan. En dan altijd dat personeelstekort; je was op den duur net een duveltjes- toejager. Er was zeker weer iets op te knappen voor de buitendienst, maar hem niet meer gezien. Je sloofde je uit en daarna bleef alles, ondanks mooie be loften, bij het oude. Afijn, hij zou wel eens zien. Hans meldde zich met blocnote en vulpen en groette beleefd. Monsieur Bernhard zei haastig, „ja, ja" en wees een stoel aan. Schoof daarna met een snel gebaar de sigaretten naar Hans toe. „Hij heeft mij nodig", wist Hans en zette zich schrap Per slot van rekening begon morgen zijn vakantie en als zijn taak vandaag was beëindigd was al het voorbereidend werk voor de show gereed Zijn portie zat erop, al draaide de wereld op slag een andere kant uit. Het ontbrak er nog maar aan, dat hij voor mannequin moest doorgaan, een vrouwelijke dan met pruik en hoge hakken, spotte hij met zichzelf. Monsieur Bernhard zag zijn opstandige gezicht en wist dat hij geen zacht eitje te pellen kreeg, maar dat maakte zijn strijd lust alleen maar groter. Deze man was dus weer over een paar weken. Voor L_eer Burg luidt het devies weer: A.s. zaterdj^n inn< Idam "\gersU ta Adj igd feren betrouwbaar en wat momenteel nog me zei, hij was uitgesproken knap, van mannelijk schoon, dat bij zeer veel vi wen indruk maakte. Een vierkante waarvan de strakheid gebroken \v< door een lichte welving in het middi Een krachtige mond, waarin een hageli regelmatig gebit. Prachtige rechte en een hoog voorhoofd, waarop nu denkrimpels af en aan golfden. Zal krullend, donker haar maakte mede gezicht zonder meer geschikt als mi voor een of andere reclameplaat. Doch houding van Hans Voorland wees uit, hij zich kennelijk niet bewust was zijn aantrekkelijk voorkomen en maakte hem juist zo sympathiek. „Beste mijnheer Voorland", zei m( sieur Bernhard, na enige malen zijn ki te hebben geschraapt. „Ik heb voor U bijzonder vertrouwelijke taak en al hoop is op U gevestigd". Hans wachtte in stilte af en knil alleen maar ten teken dat hij de inlei< begrepen had. Monsieur Bernhard had het echter druk om langzaam en met veel tact zijn doel af te gaan. Te drommel, natui lijk kon die jongen weigeren, dat was goed recht. Aan de andere kant moest loch ook het voordeel van de zaak in oog houden. Met deze prijzen betekei de verkoop van enkele modellen belangrijk bedrag. Als mademoiselle He riëtte op de show verscheen, zou ze zei in de verleiding komen en verschillei aankopen doen. De collectie zou v( velen een opbaring worden. De g< zending was erop ingesteld de con< rentie een gevoelige klap te geven. I< onderdeel was keurig verzorgd en elke kleinigheid werd gelet. (Wordt vervolgd) |»0~v

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 4