9 roen wa in het hart., Gaat Woningbouwvereniging 20 woningen bouwen Gespreksavonrl te Oosterend mm, Icht woningen kunnen -door leden worden y gekocht Stichting Kunstkring Texel Programma 1961 74e JAARGANG No. 7538 SDAG 8 MAART 1961 ire N.V. v.h. Lcmqeveld de Rooij ek-. Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij "b Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. BoerenL Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Vrijdagavond vergaderde de Woning- llilmwvereniging „Texel" in hotel „De ■an" In zijn openingswoord deelde de Srzitter, de heer W. Wassenaar, mede 25SBer op Texel nog 100 personen op de achtlijst staan voor een woning. Daar St devies van de vereniging is' „Alle Sm een woning", zal het bestuur trach- n dit jaar 20 woningen te laten bouwen spen Burg. De leden hebben het bestuur volmacht jódeend om te proberen 12 premiewo- Ingen A te bouwen. A-woningen zijn mr het algemeen iets kleiner en heb- en 3 slaapkamers. Tevens zal men pro- aren 8 premiewoningen te bouwen. Ge- ktijdige bouw is voordeliger. Deze acht ningen kunnen na voltooiing door le- worden gekocht. Leden, die voor een dergelijke woning aanmerking wensen te komen, dienen -ji met het bestuur in verbinding te Elen. Een koper dient over 30°/o van de bouwkosten te beschikken. Het resteren- e kan via de woningbouwvereniging borden gerealiseerd. De bouwsom voor 'eze woningen was nog niet bekend. 'De huur van de nieuw te bouwen 12 Üningen werd geschat op 16, per /eek. i Voorts werd tijdens deze druk bezochte «gadering gesproken over verkoop van éeds bestaande huizen der vereniging. Iet is mogelijk dat leden-bewoners de ;ehuurde woning thans kunnen kopen, Jgjts zij het pand zelf blijven bewonen, perceel mag niet aan derden worden orverkocht. De verkoopprijs van deze [ningen is gebaseerd op de tegenwoor- herbouwprijs, met aftrek van pre- Mic 1960 en 21/*°/o van de herbouwwaarde roor het aantal jaren dat het perceel is W. Wassenaar vijftien jaar voorzitter Woningbouwvereniging „Texel" bewoond. Veel animo was er voor een dergelijke transactie bij de leden niet. De heer W. Wassenaar nam deze avond afscheid als voorzitter van de woningbouwvereniging. Vijftien jaar lang is hij voorzitter geweest en werkzaamheden elders maken het noodzakelijk, dat hij de vereniging verlaat. De heer Wassenaar heeft de groei van de vereniging meegemaakt en het is mede door zijn bekwame leiding dat thans de huurders goede woningen kunnen worden aange boden. De heer C. J. van der Kooi sprak na mens het bestuur der vereniging de scheidende voorzitter toe en overhandig de hem een boekenbon. Ook de heer Bol- tjes, penningmeester der vereniging, nam deze avond afscheid. Hem werd een platenbon overhandigd. Het bestuur werd aangevuld met de leden: H. Veenbaas (namens het N.V.V.) en G. Halsema (namens het C.N.V.). De heer M. J. Witte werd herkozen. „DE GROTE STILTE" Toneelgroep „Het Masker" brengt op zaterdag 18 maart a.s. in „De Oranje boom" het toneelspel „De Grote Stilte van Terence Rattigan. Toneelliefhebbers verwijzen wij naar de advertenite in dit nummer, waarin wordt vermeld dat zon dag a.s. plaatsen kunnen worden be sproken. DE WELPENCOMPETITIE Zaterdag a.s. starten we dan jongens! We hopen en vertrouwen, dat we door deze reeks wedstrijden jullie veel prettige middagen en ontspanning bezorgen. Het noodzakelijk, dat jullie altijd goed na gaat of je spelen moet en hoe laat, waar je met je vriendjes samenkomt en steeds de leider als het hoofd van de ploeg zult beschouwen. Als we door deze wedstrij den ook de vriendschap tussen alle deel nemers bevorderen, mogen we het zeer zeker als geslaagd noemen. Hier dan ons le programma voor zaterdag 11 maart a.s. De aanvang der wedstrijden is 3 uur. Texelse Boys-De Cocksdorp; Z.D.H.-De Koog en Oosterend-Texel. Uitslagen met opgave spelers en leiders voor maandagmorgen 9 uur bij Schilder end 63 bezorgen, dan komen de uitslagen en het nieuwe programma in de Texelse Courant van woensdag. Mogen we op aller medewerking rekenen? Graag. D.D. 30 JAAR 5°/» Nadat een ruilverkaveling ook admini- tratief klaar is moet door de belangheb bende 30 jaar lang 5°/o van het niet ge- ubsidiëerde gedeelte van de kosten wor den opgebracht. Naarmate men meer voordeel van de ruilverkaveling heeft, al men in verhouding een groter deel van deze kosten moeten dragen. Voor de belanghebbende heeft een ruil verkaveling alleen zin als de bedrijfsom standigheden zoveel beter worden, dat de meerdere lasten ruimschoots terugkomen. Men moet er wat van overhouden. Dat kan alleen maar wanneer de bedrijfs voering aangepast wordt aan de nieuwe mstandigheden. Hoe men het ook wendt of keert, er zal in de toekomst per man meer geproduceerd moeten worden om de ruilverkavelingsrente terug te verdienen. Dit kan op Texel heel gemakkelijk; zelfs een veelvoud daarvan wanneer men de bedrijfsvoering maar aanpast. Zorg er voor, dat U in dit opzicht niet voor ver rassingen komt te staan, maar probeer eerst het effect van wat meer stikstof op Uw land, zodat U later beter kunt schat ten hoe de veestapel kan worden aange past en hoe U door op tijd te maaien deze bemesting rendabel kunt maken. —donderdagavond hebben B. en W., bij gestaan door de gemeentesecretaris en de -directeur van gemeentewerken vele vra- igen beantwoord, die bewoners van Oos- i^terend stelden tijdens de gehouden ge- silreksavond. fcvii r^ln ons vorig nummer hebben wij reeds Mlschreven, dat de bewoners de naam enM>etebuurt allesbehalve appreciëren. jNa de opening door de heer Jb. Vis- uHan, die de heren van het forum een .^hartelijk welkom toeriep, gaf burgemees ter De Koning een korte uiteenzetting ^van het doel der avond. Dat het vragen 30;Snoesten zijn die het gemeentebeleid be troffen, zo werd o.a. gezegd. u«|Nu de Oosterenders hadden stof ge- rcnoeg en slechts een enkele maal is van dat bewuste gemeentebeleid afgeweken. B^ver de straatnamen is uitvoerig ge debatteerd. Burgemeester De Koning j/ffias van mening dat juist de oude namen Jl(vroeger werd reeds de naam Koetebuurt gebruikt) gehandhaafd moeten blijven, luist daardoor wordt een bepaalde Kreek rijk aan historie. Oude benamin gen worden toch al gauw vergeten. Te boek stellen «Wethouder Roeper stelde de aanwezi gen voor om ook de oude namen van lan- «enjen uit de omgeving van Oosterend te bewaren. Stel deze te boek, zo zei hij, dat is voor de toekomst van groot belang, n Er zijn deze avond heel wat vragen af gevuurd. Het gezellige zaaltje van Het Centrum was tot de laatste plaats bezet en de gemeentebestuurders hadden het niet gemakkelijk. H Eén der eerste vragenstellers presen- jfeerde zijn wensen met drie tegelijk. Hoe 'komt het dat de nieuwe houtrijke wonin gen zo slecht zijn afgewerkt. Is dat een tekort aan gemeentelijk toezicht? Reeds bij deze eerste vraag klonk het fWoord „bezuiniging". Een woord dat de gemeentebestuurders dikwijls hebben ge- bruikt. De gemeentefinanciën zijn niet WDereikend om alle puntjes op de i te plaatsen. Waarom is de straat langs die nieuwe izen niet dichter bij de woningen ge- irojecteerd, nu is er kostbare bouwgrond lerloren gegaan? Uitbreidingsplannen maakt men van tevoren en die worden gemaakt op de Boekomst. Ruim wonen is een eis des tijds. groeger werden de huizen op en in el- ar gebouwd, nu (gelukkig) niet meer. Waarom zoveel grond bij de woningen, Jltopers moeten veel meer grond nemen lan hen lief is. Te veel grond bij een woning komt maar sporadies voor. De vragensteller doelde hier op enkele percelen nabij de school, waar drie bungalows zullen wor den gebouwd. De heer Veldstra was op de hoogte van al de gebreken die de houtrijke woningen hebben, maar was toch verheugd dat in het verleden die honderd woningen ge bouwd zijn, anders had de woningnood op het eiland nog groter geweest. Riolering Raadslid Daalder, die in de zaal aan wezig was, glimlachte toen de volgende vraag werd gesteld: „Noemt U mij de datum wanneer wij verlost zijn van de stank, komt het riool nu of komt het niet?" Natuurlijk was deze vraag in Oosterend te verwachten, want het wonen daar, in de nauwe straatjes, is geen sene- cure. Het rioolwater komt dikwijls door de straatstenen omhoog en zoekt dan een weg over de begane grond. Over die zelf de grond moeten ook de bewoners. Vragensteller was het niet eens met de gang van zaken; Waarom in Den Burg wel een trottoir en hier geen riool. „Wij zijn niet anders dan bedelaars en proberen steeds weer om in Den Haag geld los te krijgen voor Uw riool. Als een bepaalde post van de begroting goedge keurd wordt, dan moeten de gelden, die daarvoor beschikbaar komen ook voor die post worden gebruikt". Burgemeester De Koning gaf een uit eenzetting over het gehele rioolplan van het eiland. Oosterend staat voor de derde maal op de begroting en wij hopen... dat het nu wordt geaccepteerd. Eens zal men de post, die de volksgezondheid aan gaat, toch moeten goedkeuren. Hierna komt de naam „Koetebuurt" op tafel. De leden van het forum geven hun persoonlijke mening en zijn van oordeel dat de naam, die door de raad is goed gekeurd, gehandhaafd moet blijven, Maar waarom is de Schoolstraat dan niet veranderd in „Kneppelbuurt", dat was ook de oorspronkelijke naam? „Dan is die benaming ons waarschijn lijk ontglipt", aldus burgemeester De Koning. In de zaal werd gemompeld. mogen de mensen van geluk spreken Geen riool en toch rioolbelasting, hoe kan dat? Ergens in de verte maakt een ieder toch gebruik van een afvoer en ook de bewoners van de Kotterstraat lozen hun water in een sloot. Deze sloot wordt Doe het nu! Ir. H. Postma INGEVOERD VEE In de maand februari werd op Texel ingevoerd: 6 koeien, 6 pinken en 32 nuchtere kalveren. schoongehouden door gemeentewerken, De heer Veldstra noteerde dat de Hopkessloot moest worden gereinigd, Veel ratten en andere overlast zijn daar een belemmering voor de bewoners. Uit de zaal werd ook gewezen op de mede werking, die de burgers zelf dienen te geven. Er behoort geen huisvuil in sloten te worden gegooid Graag zien de bewoners van Oosterend dat de sloot Achtertune omrasterd wordt Hij is een gevaar voor de jeugd. Gevaren zijn, zo werd geantwoord, moeilijk weg te werken. Plaatsen wij elders een afrastering dan klimt de jeugd er over en gebeuren er toch ongelukken, Wijziging voorrangsweg? Is het niet beter de voorrangsborden bij de kruising Laagwaalderweg-Ooster- enderweg te verplaatsen. Nu is de Laag- waalderweg voorrangsweg, maar in de toekomst zal misschien meer verkeer ko men richting Den Burg-Oosterend. Er wordt niet direct een voorrangs bord geplaatst. De plaatsing is lang over wogen en mocht het in de toekomst blij ken, dat de borden verplaatst moeten worden, dan zal dit met de verkeers politie worden bekeken. Oosterend als badplaats Is er een mogelijkheid om het strandj' nabij Nieuweschild schoner te houden? Ook hier zijn dubbeltjes mee gemoeid en die zijn bij de gemeente niet aanwezig, Veel plannen voor rijwielpaden worden niet uitgevoerd. Het vreemdelingenver keer kost de gemeente jaarlijks een enorm bedrag en daar wordt geen uitke ring voor ontvangen. B. en W. werden hierna zelfs uitgeno digd om eens een dagje te gast te komen om het verkeer dat door Oosterend gaat te aanschouwen. De nauwe straten, die er nu eenmaal zijn, zijn dikwijls een belem mering. Is het niet mogelijk het verkeer buiten Oosterend om te leiden? De heer Veldstra deelde mee, dat in de toekomst de Mulderstraat wordt doorge trokken en dat daardoor veel verkeer uit het dorp zal blijven. Verder werd nog gevraagd of het niet mogelijk was dat een gemeente-arbeider ook de straten in Oosterend schoon houdt, In Den Burg wordt dit ook gedaan. Tevens zag men graag dat de kolk bij de kleuterschool werd gedempt. Ook de vraag over woningen, die op de lijst van monumentenzorg zijn geplaatst; de be jaardenwoningen in de buitendorpen recreatiemogelijkheden in Oosterend, ont braken niet. Het was bijna elf uur toen de heer Jb. Visman de heren van het forum dankte voor het beantwoorden der vragen. ADAM KEIZER TWAALFENEENHALF JAAR GYMNASTIEKLEIDER BIJ S.V.C. De Cocksdorp De jubilaris werd al direct bij de opening van de damesgym- nastiekuitvoering van S.V.C. in de Sluf tervallei door de voorzitter, de heer Sie- binga, in het volle licht geplaatst. Voorzitter Siebinga sprak woorden van waardering voor alles wat de heer Keizer al die tijd voor S.V.C. heeft gedaan en bood hem uit erkentelijkheid een lees- lamp aan. Ook mevr. Keizer deelde in de hulde. Haar werd een bloemetje aan geboden. In zijn dankwoord haalde de heer Keizer herinneringen op uit de begin periode. Toen mij destijds gevraagd werd gymles te gaan geven in De Cocksdorp was men algemeen van gedachte dat het \och maar van korte duur zou zijn. Maar dat is wel heel anders gelopen. Die begin tijd was wel zeer moeilijk; de hoogst noodzakelijke toestellen ontbra ken, de vervoersgelegenheid was ook niet om over naar huis te schrijven. Achter op een motor, een fiets, een brakkige brommer waren de eerste vervoersmidde len, maar de heer Keizer nam dat alle maal sportief en ook met enthousiasme. Al met al was het toch prettig werken in die tijd. Ook sprak de gymleider nog over de hulp van de ouders; deze is onmisbaar om een vereniging in stand te houden. Voor het kind is de gym onmisbaar, niet al leen voor de sport, maar ook als vorming voor de toekomst; het leert omgang en begrip voor anderen; het leert samen iets op de bouwen. De heer Keizer besloot zijn speechje met: „Ouders van De Cocks- donp en omgeving steunt het werk van uw sportvereniging, opdat deze vereni ging naar beste kunnen uw kinderen van de sport kunnen laten genieten. Na deze woorden van de heer Keizer wendde de voorzitter zich tot het perso neel van de Sluftervallei. Het is voor U nog wel geen jubileum, maar toch heeft SVC gemeend ook U iets aan te moeten bieden voor alles wat U voor onze vereniging hebt gedaan Mevr. Reuvers werd verrast met een bloemetje en de heren Reuvers, Van der Linde en De Kind met een rokertje. De heer Reuvers sprak namens het personeel van prettige samenwerking met S.V.C. en hoopte nog vele van deze avonden te mogen mee maken. Na dit min of meer officiële voorspel kon dan gestart worden met het eigen lijke programma. De aanwezigen hebben wel genoten van het bonte programma met natuurlijk als hoofdschotel de gymdemonstraties van onze dames. Het was al bijna middernacht toen de voorzitter, de heer Siebinga, deze avond kon sluiten, maar niet voordat hij alle medewerkers dank had gezegd voor het gebodene en iedereen een wel thuis had loegewenst en tot volgend jaar. ONTWIKKELINGSCLUB OOSTEREND BESLUIT ZATERDAG SEIZOEN '60- 61 Zaterdag zal de laatste Ontwikkelings- cvond van seizoen 1960-'61 worden ge houden. De oud-Texelaar, de heer K. v.d. Kooij, zal spreken over zijn werk bij de K.L.M., de vliegreis via de Noordpool naar Japan en over Tokio met zijn be woners en gebruiken. Uitvoerig zal inge gaan worden op de Japanse muziek, wel ke ook ten gehore zal worden gebracht. BIDSTOND Vanavond komen wij samen om te bid den om Gods zegen over het werk van onze handen. De bidstond voor gewas en arbeid in de gereformeerde kerk aan de Elemert begint om half 8. Ieder, die zoekt naar een stil uur om God te ont moeten in gebed en overdenking, is har telijk welkom. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 8 maart (heden) worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn 1.15 uur; Oosterend 2.00 uur; De Cocksdorp 3.00 uur; De Koog 4.00 uur. COLLECTE VOOR UNIFORMEN TEXELS FANFARE Leden van het dameskoor van de heer J. Visser zullen de komende week collec teren voor nieuwe uniformen voor de leden van Texels Fanfare. Ter gelegenheid van het 70-jarig be staan van het Fanfarekorps willen de dames hun steentje (en het Uwe) bij dragen. „IK KAN HET EILAND NIET VERGETEN" Toen ik in oktober '31 van de Texelse boot afstapte, om m'n loopbaan als „meester in Midden-Eierland" te begin nen, klopte m'n hart vol verwachting, want nu was ik inwoner geworden van het dorado voor de natuurliefhebbers, het eiland met de grote verscheidenheid aan landschappelijke gesteldheid en de groot ste ^biologische verscheidenheid die men ergens in ons land kan vinden. De Texelaars zelf waren een onbekend volk voor ons en als ex-Rotterdammers hebben we misschien wel voet aan wal gezet met het stedelijke vooroordeel: „Ach, 't zal wel moeilijk zijn erin te ko men bij de bevolking, die elkaar op zo'n eiland zo van haver tot gort kent; wij blijven misschien wel de vreemdelingen". Maar dat is anders gegaan Zonder te vervallen in een lofzang op de-Texelaars, kan ik nu nog onveranderd de woorden herhalen die bij ons afscheid in juni '40 golden als samenvatting van onze gevoelens. „Hier in Midden-Eier land hebben wij de beste jaren van ons leven gehad". En die woorden, uitgesproken op de afscheids-ouderavond, vielen wel bijna samen met het bombardement op Den Helder, dat een paar minuten later be gon, maar ze waren desondanks niet in gegeven door de dramatiek van het ogen blik. Ze formuleerden onze gevoelens en onze gezindheid. En nu meer dan 20 jaar later, bij m'n afscheid van het onderwijs in Wagenin- gen, waarbij collega's, ouders, leerlingen en oud-leerlingen met het Gemeentebe stuur hebben samengespannen om deze dag voor ons onvergetelijk te maken, komen daar als bijzonder glanspunt van de avondreceptie, bloemen, gelukstele grammen, post en een cadeaubon van de Texelaars binnenstromen, sommige met naam en toenaam, anderen die zich ver schuilen achter: Bekenden uit Oudeschild, of „Oud-leden Crescendo M.-Eierland". En daarom, met name genoemde, en niet met name genoemde vrienden voel ik me gedrongen, om even te ge tuigen, met de regels uit het revuetje dat „meester Oele" voor Crescendo schreef: ik kan het eiland niet vergeten, waar de meeuw zijn schelle klacht, Door de storm vaneen gereten, Uitkrijst in de donk're nacht. Maar vrienden, het is niet om die meeuwen in de storm, maar om de vriendschap, de vriendelijkheid en de ge moedelijkheid, dat wij U niet vergeten en dat U, tot onze grote vreugde, ons niet heeft vergeten. Wageningen, 1 maart 1961. C. M. Plomp Het bestuur van de „Stichting Kunst kring Texel" heeft in principe het pro gramma voor de culturele serie 1961 bepaald. Als eerste optreden wordt een kennis making met de Haagse balletgroep „Marjo" beoogd. Deze groep staat onder leiding van mevr. Puck Goekoop-Sant- hagens. Het programma is zeer geva- riëerd en bestaat, behalve uil meerdere in- en uitheemse volksdansen ook uit meerdere verhalen en enkele klassieke balletten. Deze groep bestaat uit een 7-tal personen. Het optreden wordt gedacht in de loop van de maand mei a.s. Een defi nitieve datum is nog niet bepaald. Het tweede" evenement zal een optreden van het Noordhollands Philharmonisch Orkest zijn, vermoedelijk op vrijdag 7 juli a.s. in de Ned. Herv. kerk alhier. Medio september wordt voorts gedacht aan een toneelvoorstelling door een be roepstoneelgezelschap. De keuze is nog niet bepaald welke der in aanmerking komende toneelgroepen, hetzij Puck, het zij „Arena", „de Speelkamer" of „Come- die 1960", voor een optreden op Texel zal worden geëngageerd. In oktober is voorts weer een optreden van het Nederlands Kamerkoor o.l.v. Felix de Noble gedacht. Het koor trad voor het laatst in 1957 op Texel op. Een abonnement op de gehele serie, evenementen van een bijzonder kwalita tief gehalte omvattende, zal ƒ10,gaan kosten. Het is het bestuur gebleken, dat meerdere personen liever alleen een abonnement op de muzikale evenementen zouden willen nemen, terwijl anderen juist weer een abonnement alleen op de visuele evenementen (toneel en ballet) verkiezen. Het bestuur heeft gemeend aan deze wensen tegemoet te kunnen ko men en dit jaar ook de mogelijkheid open te stellen zich te abonneren, hetzij alleen op het concert van het N.P.O. en dat van het Kamerkoor; hetzij alleen op de ballet- en de toneelvoorstelling. In beide gevallen bedraagt de abonne mentsprijs ƒ5,50. Tijdens het komende optreden van Bert Brugman op maandag 13 maart a.s. (tus sen haakjes: heeft U al kaarten, zo neen haast u dan naar de VW te Den Burg of naar „Casino", want de animo voor deze voorstelling lijkt bijzonder groot!) zullen inschrijfbiljetten voor de culturele serie 1961 worden uitgereikt. Medegedeeld wordt voorts nog, dat de vergadering van aangeslotenen van de stichting zo spoedig mogelijk na 13 maart a.s. zal worden gehouden. Ook nieuwe abonné's zullen in de gelegenheid worden gesteld, deze vergadering mee te maken.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1