9 roen /wa in het harL, Nieuw bungalowpark „Vredelust" )e heer D. M. Vlas commissaris N.V. T.E.S.O. Javen aan t Horntje wordt 7 april aanbesteed [jeuwe boot in april 1963 te verwachten Ripolin Hj&t'. het beste voor Uw muren! Donderdagavond werd in Hotel „De Oranjeboom" de jaarlijkse algemene ver- seiMdering gehouden van de N.V. Texels Eigen Stoomboot Onderneming. Er werd rzc avond afscheid genomen van de heer E. Noordijk, die vijftien jaar commis- ris der N.V. T.E.S.O. is geweest. In zijn plaats werd door de aandeelhouders iozen de heer D. M. Vlas van Oudeschild. De heer Vlas is leraar aan de zee- lartschool te Den Helder. In zijn openingswoord richtte de president-commissaris, de heer C. J. de Lugt, ch speciaal tot de nieuwe directeur, de heer P. Sibinga Mulder, die ter vergade- ng aanwezig was. ■De heer De Lugt staat bij de aanvang n de vergadering even stil bij het ver heiden van de oud-commissaris, de heer H. Lap en van de machinist, de heer tTERDAG 23 MAART 1981 TEXELSE 74e JAARGANG No. 7543 COURANT Iqave N.V. v.h. Lanqeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij in Buig, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mis :haatsenberg. Tot de nieuw benoemde directeur zegt heer De Lugt: „Ik geloof dat U, heer binga Mulder, na de gesprekken van laatste maanden, er van overtuigd >nt dat deze N.V. anders is dan iedere idere N.V. Maar wij geloven, dat U ïergie genoeg zult hebben om de ko- ende moeilijkheden te overwinnen. Ik ens U veel succes". De heer De Lugt zegt verder m zijn leningswoord, dat er weer een belang- jke toename in het personen- en auto- irvoer is; rond 43.000 personen en bijna ..000 personenauto's en 1100 vracht- ito's meer. Het grootste gedeelte van die eerdere 43.000 personen waren passa- ers van de 11.000 meer vervoerde uto's, het draait dus in feite om het itovervoer. De bruto bedrijfswinst, dat is de winst >nder afschrijvingen, bedroeg in 1960 350.000,'hierin zat voor de N.V. een leevaller van plm. 16.000,zijnde een tkering van oorlogsschade, dus in wer- elijkheid was deze winst ƒ334.000,In )59 was de bruto winst ƒ312.000, aar toen was de gehele verandering van schroef-as en hydraulisch systeem van )e Dageraad" op onkosten geboekt en len kan dus wel aannemen dat de bruto- instcijfers van beide jaren gelijk liggen, •rwijl toch de vervoersopbrengsten plm. 95.000,hoger liggen. Deze meer opbrengst werd echter ge- eel geconsumeerd door meer onkosten s. „Koningin Wilhelmina" ad. 30.000,en hogere personeelskosten ad. 'lm. ƒ70.000,—. Bij het autobusbedrijf ligt het iets on- unstiger, daar is n.l. een kleine achter- tgang te constateren in de bruto winst- jfers. Het totale financiële beeld, aldus de eer De Lugt, geeft zeker geen reden tot ngerustheid en de heer Van der Vlies raagt een zeer gezond bedrijf aan zijn pvolger over. Enige maanden geleden is door Ir. jps van de Rijkswaterstaat een uiteen- tting gegeven over de nieuwe haven in 't Horntje. Uitvoerig hebben wij ierover geschreven. Deze haven nu zal april a.s. worden aanbesteed. Dit bete ent natuurlijk nog niet, dat dan direct iet de werkzaamheden wordt aange- angen, daar het werk dan nog gegund loet worden en na de gunning de aan- emer een z.g. aanlooptijd nodig heeft oordat hij het werk kan aanvangen. Bij de TESO rekent men er op dat het rote werk in de loop van a.s. zomer zal eginnen en dan wordt het ook onze tijd m tot aanbesteding van een veerboot ver te gaan, aldus de president-com- ïissaris. De nieuwe boot De defmitieve plannen hiervoor zijn nu ractisch gereed en omvatten een geheel esloten veerboot, z.g. koppontmodel. In de beide schaohten op het rijdek orden toegangen, trappen, toiletten en NIEUWE PARTIJ OP TEXEL In het Noord Hollands Dagblad van 'oensdag werd het volgende geplaatst: DEN BURG Krijgt TeSel er een ieuwe partij bij, of zal de gemeenteraad haar huidige vorm geheel gaan ver wijnen? „U heeft toch ook belang bij 'exels belang!" Onder dit motto zal er eer binnenkort een nieuwe partij zich p Texel presenteren. Een partij, waar oor diverse kopstukken van Texel reeds nige tijd de voorbereidende werkzaam- eden verrichtten. Daar er zeer binnen- ort een grote openbare meeting zal vorden georganiseerd, waarop het stre- en van deze nieuwe partij zal worden iteengezet, acht het voorlopig bestuur et niet raadzaam het gehele program eeds vrij te geven. Naar wij vernemen al deze partij zich uitsluitend bezig 'ouden met de belangen van Texel en aar bewoners. Zij wensen een krachtig eleid aangaande de mosselcultuur ha- enverbeteringen, gronden ten behoeve an de bollencultuur, riolering en aan- oop gronden en geen verkoop tegen loge prijzen. Wij menen te kunnen zeg en, dat in deze partij de mogelijkheid igt opgesloten van een zeer krachtige >rganisatie. Zelfs schuilt de mogelijk- 'eid er in, dat de gemeenteraad van ■exel in haar huidige vorm zal gaan ver- twijnen en plaats maken voor de nieuwe tertij, aldus een der kopstukken van teze partij. (Schrijver van dit bericht is blijkbaar loed ingelicht. red.) bergplaatsen geplaatst en deze worden ook gebruikt voor de doorvoering van pijpleidingen, ventilatiekokers, elektri sche kabels enz. Op het promenadedek zijn twee salons, elk met plm. 200 zitplaatsen. Tussen de salons is een overdekt gedeelte, waarop de trappen uitkomen en waar de toiletten en civiele dienst zijn geplaatst. De salons krijgen grote ramen, de zit plaatsen zijn opgesteld voor een vrij uit zicht naar buiten. In het midden van elke salon is een open buffet voor zelfbedie ning. Bekleding van banken en stoelen van kunstleer, vloer van kurkplaten af gedekt met linoleum, tafelbladen bedekt met formica, betimmering van Multiplex, geschilderd of beplakt, het geheel uitge voerd in aantrekkelijke kleuren en een passende verlichting. (Zie foto elders in dit blad). Op het beneden-tussendek wordt een vertrek gemaakt voor scholieren, meis jes aan bakboord en jongens aan stuur boord. Op het brugdek worden twee 2-per- soons hutten gebouwd voor kapiteins en machinisten. Op het beneden tussendek hutten, dagverblijf en wasplaats met douche voor de overige bemanningsleden. Er zijn in totaal 12 slaapplaatsen, zodat een volledige bemanning aan boord kan verblijven. Na dit openingswoord van de presi dent-commissaris leest de secretaris, de heer G. Bakker, de notulen van de laatste vergadering, die onveranderd worden goedgekeurd. De heer Van der Vlies brengt hierna voor de laatste maal verslag uit over de gang van zaken in 1960. l(Zie voor jaarverslag volgend nummer) „Dit is Uw vierentwintigste jaarver slag geweest, aldus de heer De Lugt, U hebt al die jaren met grote deskundig heid uw verslagen gemaakt. Ze waren kort en zakelijk. Daarvoor onze dank". De balans en verlies- en winstrekening worden zonder protest door de aandeel houders aanvaard. Stemming De verkiezing van een nieuwe com missaris brengt een langdurige stemming met zich mee. De heer E. Noordijk was aftredend en niet herkiesbaar. De heer Noordijk heeft 15 jaar de N.V. TESO als commissaris gediend en als blijk van waardering voor al zijn arbeid overhan digde de heer De Lugt hem na de ver kiezing een horloge als aandenken aan die periode. Er waren twee vrije stemmingen nodig om tot een herstemming te komen. De eerste vrije stemming had de volgende uitslag: D. M. Vlas 117, J. N. Bruin 67, M. Wie- ringa 71, J. C. Dros 43, C. Groenhof 9, A. Daalder 2, H J. Keijser 6, P. Vos 2, S. W. Bruin 2, G. Dros 2, K. Stoepker 2, C. Dogger 2, J. Veldstra 2, N. Huisman 3. De tweede stemming had als uitslag: Vlas 161, Bruin 71, Wieringa 75, Dros 27. De overige stemmen waren wederom verdeeld. Voor de derde maal werden 338 stem men uitgebracht, waarvan 212 op de heer Vlas en 117 op de heer Wieringa. Namens de vergadering werd de heer Vlas 'toegesproken door de pres.-commis- saris en hij hoopte op een prettige sa menwerking. Hierna werd het woord gevoerd door de heer E. Noordijk. Hij was er trots op al die jaren mee te hebben mogen werken aan de groei van de N.V. TESO. De nieuwe directeur, de heer Sibinga Mulder, spreekt hierna tot de vergade ring. Hij hoopt 1 april zijn directeurschap aan te vangen met goed vertrouwen op de toekomst. Adjunct-directeur De president-commissaris deelt de aandeelhouders mee, dat zij besloten heb ben de heer M. C. de Gorter te benoemen tot adjunct-directeur der N.V. Deze woorden worden met een applaus be krachtigd Rondvraag Voor de rondvraag is niet veel belang stelling. De heer J. Trap vraagt of het niet mogelijk is in de drukke tijd op de boot een plaats vrij te houden voor ver voer dat dringend nodig is. Hij denkt aan agrarische producten. Er is altijd wel een oplossing mogelijk voor vervoer dat niet kan wachten, zo luidt het antwoord. Stelt U zich dan in verbinding met het kantoor. De heer J. N. Bruin brengt de ver- voersprijs van vrachtauto's in bespreking. Hij vindt de verhouding personenwagen vrachtwagen niet juist. Antwoord: Wij kunnen niet aan alle wensen voldoen. Ook wil de heer Bruin gaarne de le vertijd van de nieuwe boot weten met de prijs. De levertijd is april 1963, maar de aankoopprijs kan niet worden meege deeld daar er een openbare aanbesteding komt. De heer A. Vermeulen dankt hierna de directeur en het personeel voor de veilige overtochten tijdens de dikke mist van de laatste maanden. Deze dank wordt door de president-commissaris onderstreept. Aan het einde van deze vergadering dankt de heer De Lugt de aanwezigen voor het zeer prettige verloop. HOORNDER STIENEPIKKERS PASSEN OP DE RUITEN VAN PAVILJOEN PAAL 9 De Hoornder schooljeugd is een dezer dagen getracteerd door de eigenaar van Paviljoen Paal 9 Voordat het winter seizoen begon had deze eigenaar ge vraagd aan de jeugd of zij wilde toezien dat er geen ruiten zouden sneuvelen. Nu de jeugd heeft goed opgelet. Geen ruit is er gesneuveld. De beloning was een heerlijke versnapering op school. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER SCHALKWIJK (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER SIEBINGA (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Dierenartsen H. DE BOER, tel. 2527 (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. HOL Den Burg, tel. (02220) - 2414 (van zaterdag 13 uur tot zondag 24 uur) Zr. RIETVELD De Cocksdorp, tel. (02222) - 292 (zondag van 9 tot 13 uur) V.V.V.-AFDELING DE KOOG GAAT VERGADEREN De Koog Woensdagavond wordt in Het Witte Huis" een afdelingsvergade ring gehouden van V.V.V-Texel. Deze vergadering is nodig, omdat het bestuur der afdeling, de heer J. Zwan uitgezon derd, is afgetreden. Donderdag werd ons in het spiksplinternieuwe kantoor (dat er keurig uitziet) van bouwbedrijf Gebroeders Bruin het ontwerp getoond van het nieuwe bunga lowpark „Vredelust". Gebr. Bruin hebben opdracht ontvangen van de Coöp. Vereniging „Vogeleiland Texel" gevestigd te Amsterdam, 112 bungalows te bouwen en ook de bijkomende werken te verzorgen. Op het terrein van 10 ha. groot, dat gelegen is aan de Californiëweg, in de nabijheid van het Mientje, zullen deze bungalows worden gebouwd in sets van vier. Het gehele object is ruim beplant en voorzien van parkeerplaatsen voor de bezoekers. In de naaste toekomst zal op het terrein ook een restaurant komen. Genoemde vereniging heeft destijds deze terreinen van de fa. Bruin gekocht. Een gedeelte van de bungalows zal nog dit seizoen in exploitatie worden ge bracht. MATTHEU S-PASSION Op maandag, 27 maart, 's avonds om half acht zal een gramofoonplatenconcert gegeven worden van de Mattheus-Passion in de Rijks-H.B.S. Belangstellenden zijn van harte welkom. AAN DE PLEEGOUDERS DER AMBONNESE KINDEREN Er schijnt bij sommige pleegouders de gedachte te leven, als zouden de Ambon- nese kinderen zaterdag (vandaag) komen. Dit is echter niet juist. Zij komen a.s. woensdag, 29 maart. Hiermede hopen wij het misverstand uit de weg geruimd te hebben. DR. SCHULTE NORDHOLT BIJ „HET NUT" De vijfde (slot) avond van „Het Nut" op aanstaande dinsdag 28 maart in Hotel „Texel" belooft bijzonder interessant te worden. Als spreker zal namelijk op treden de bekende Dr. J. W. Schulte Nordholt, bij uitstek deskundig op het terrein van de geschiedenis van de ne gers in Amerika. Dr Schulte Nordholt heeft verschei dene poëzie- en prozawerken o«p zijn naam staan. Grote bekendheid verwierf zijn werk „Het volk dat in duisternis wandelt", dat de geschiedenis der Ame rikaanse negers als onderwerp heeft. De originele pepennuntplant De originele KING pepermunt! VERHUIZING GAAT NIET DOOR In een der vorige nummers schreven wij, dat „Zeer misschien" de ambtenaren die zijn ondergebracht in het huidige ge meentehuis zouden verhuizen naar het gebouw van de Coöp. Boerenleenbank aan de Vismarkt. Tijdens de gehouden vergadering van de hoofdingelanden van de Gemeen schappelijke Polders besloot men op het voorstel van de gemeente Texel niet in te gaan. De hoofdingelanden achten het be ter, dat het aangekochte gebouw direct wordt bestemd als Polderhuis. MÉÉR VIERKANTE METERS UIT ÉÉN BUS! (INGEZONDEN) Met verbazing las ik in de Tesselaar, dat er een Christelijke Plattelandsvrou wenbond was opgericht. Is een Christelijke Plattelandsvrouwen bond op Texel op zijn plaats? We gaan als Christenvrouwen als be- lijdsters van één Heer naar 4 a 5 ver schillende kerken. Daarnaast heeft elke kerk zijn eigen zusterkring. Al deze vrouwen hebben gezamenlijk met de niet-kerkelijke vrouwen één Plattelandsvrouwenbond, waar we elkan der kunnen ontmoeten, waar we iets van elkaar kunnen leren, en waar we elkaar leren waarderen. Bovendien biedt deze Plattelandsvrouwenbond prima verzorgde avonden. Daarom zou ik willen zeggen: de Christelijke Plattelandsvrouwenbond is op Texel niet op zijn plaats. Niet in het isolement ligt onze kracht. Waarom willen wij altijd weer afscheiden inplaats van „zoutend zout" te zijn. Den Hoorn. E. Lap-de Waard. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL Geboren: Cornelis Frangois, zv. Johan Reinders en Ada J. H de Wit; Jellie, dv. Gerrit Visser en Willemina Oosterhof; Grietje Wilhelmina, dv. Willem van Dompseler en Pieternella D. Biersteker; Theodorus Nicolaas, dv. Simon P. Hin en Anna M. Commandeur; Margaretha Cor nelia, dv. Cornelis Oosterhof en Geertje Henstra. Ondertrouwd: Jan Cornelis Riemens en Janna Frouwke Bruin; Martinus Jacob Witte en Nellie Smit. OVERDENKING: RUZIE '61 Een van de alom bekende films heette „Liebe '47". Het lijkt wel, als men op ons eiland de krant ziet on eens nagaat, wat er de laatste tijd hier zo aan de hand is, alsof dit jaar om een film vraagt met een titel als boven dit stukje staat. Wat mankeert de mensen toch, dat ze het zo heet hebben met elkaar? Overal woelt en waait een geest van ruzie en onaange naamheden en raken mensen opgewonden of verdrietig om elkaar. In de tropen heeft de mensheid een opvliegend ka rakter gekregen, zoals ook alle levende wezens daar veel sneller, haast koorts achtig groeien, bloeien en afsterven, ver schijnen en verdwijnen. Maar hier, op dit koelige eiland, hoog in het Noorden? Zou het voorjaar te vroeg gekomen zijn, te warm zijn voor de gemoederen? Het is tenminste wel opvallend dit jaar. Toeval, kan men zeggen, net zoals bij de waters nood, een samenloop. Een ander ziet best kans om er allerlei verschillende oor zaken voor te noemen. Ik misschien ook nog wel. Zou het niet mogelijk zijn, dat achter al deze dingen iets steekt, wat helemaal niet zo ingewikkeld verklaard behoeft te worden? Mag ik het eens heel simpel durven stellen misschien toch niet zo ouderwets of bekrompen als het klinkt Het is de duivel. Óf is daar helemaal niets mee gezegd? Ie. In een leven, waarin Christus geen ruimte en woning (genoeg) wordt ge boden, trekt de duivel met zijn trawanten binnen. (Mattheüs 12 43-45). Waar mensen in de omgang met elkaar niet Christus betrekken of zelfs als tussen persoon gebruiken, moeten ze de inmen ging van het kwaad, van de Boze ver wachten. Daar zit het mankement. 2e. Mensen zijn uiteindelijk niet tegen de duivel (en zijn prachtige schijn) opge wassen, alleen Jezus Christus wel, en voor ons allen mede. Hij is door de grootste moeilijkheden en nood gegaan, zelfs door de dood. Hij is door de macht van de duivel heen gebroken.'Zijn kracht wendt Hij voor ons aan, als wij de Zijnen zijn, vandaag nog, vandaag weer. Daarvoor is aansluiting bij Hem nodig, volkomen vertrouwen, dat is overgave, dat is navolgen: de weg van de minste uit liefde gaan en zo ook met Hem tot door de dood gaan naar de volkomen overwinning en glorie (Pasen). In de ruzie '61 móét men Galaten 6 eens lezen, o.a. lezen we daar: „Ver draagt elkanders moeilijkheden; zó zult gij de wet van Christus vervullen. Want enzieder zal zijn eigen last dragen". En dan klinkt ook na de stem van de Heer over leven en dood: „Komt allen tot Mij, die vermoeid en belast zijt en Ik zal u rust geven". Het is goed te weten, dat er altijd Iemand is, die u werkelijk heel erg, ein deloos lief heeft en naar u verlangt, zuiver en onverdacht. Vanuit de kennismaking met die liefde, die het woord recht doet, kan het ook zomaar worden „Liebe '61". Zouden we daar toch eigenlijk niet geheel en al naar verlangen? Waa.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1