Kamerleden op Texel Texel heeft behoefte aan meer bollengrond Dove en slechthorende kinderei Last- van zenuwen? Probeer óók die Rheumatlek van V al te schudden. Zaterdagmiddag opende de heer P. S. van der Vaart in „Casino" de voor Texel bijzondere bijeenkomst over „Texelse Ontwikkelingskansen". Diverse vereni gingen en ondernemingen, Vakorganisa ties, gemeentebestuur, ruilverkavelings commissie, middenstandsverenigingen, bestuur Bloembollencultuur. Partijbestu ren en vele anderen, waren genodigd door de gewestelijke federatie van de Partij van de Arbeid en de Regionale commissie voor Plattelandsvraagstukken en de sectie Middenstand van de Dr. Wiardi Beekman Stichting. Tevens waren voor deze bijeenkomst uitgenodigd leden van de Tweede Kamer, leden van Gede puteerde Staten van Noordholland, en leden van Provinciale Staten. Het was namens deze commissies, dat de heer Van der Vaart een toelichting gaf over deze bijeenkomst. Hij noemde deze bijeenkomst geen partij-manifestatie, maar zag dit liever als een begin van een open gesprek met de bewoners van het eiland. Dikwijls wordt Texel als een apartheid gezien, maar het behoort wel degelijk tot Noordholland, Burgemeester De Koning was verheugd over het initiatief om op zijn terrein een dergelijk gesprek te houden. Als eerste burger voelde hij zich best in staat om een uur te spreken over de wensen, die er zijn aangaande de gemeente Texel. Hij noemde enkele van de grote problemen, waar men mee te kampen heeft en hij hoopte, dat deze ook door de inleiders naar voren zouden worden gebracht. De toekomst van de Texelse boer Het Tweede Kamerlid, de heer C. Egas, sprak over de „Agrarische en visserij problemen". Voor de agrariër had hij weinig nieuws te vertellen. Het was niet de bedoeling van de spreker om te zeg gen hoe het nu in het vervolg moet ge beuren op het eiland, maar de heer Egas wilde zijn betoog zien als een open ge sprek. Hij noemde in het algemeen de perspectieven voor de landbouw niet bij zonder gunstig. De overschotten nemen toe; de werkgelegenheid neemt door di verse oorzaken af en het ziet er niet naar uit dat dit zal veranderen. Het platteland wordt dan ook uiterst scherp geconfron teerd met de noodzaak tot verhoging van arbeidsproductiviteit. Deze dwingende noodzaak grijpt zeer diep in t.a.v. de his torische plattelandssamenleving. Het dwingt allereerst tot mechanisatie, d.w.z. tot omvangrijke technische investeringen. Ook in het akkerbouwbedrijf, aldus de heer Egas, staan we voor moeilijkheden. Er is overal overvloed. Nederland kent een suikeroverschot van 180.000 ton. Vol gend jaar wordt iets dergelijks weer ver wacht. Dit overschot brengt prijsdruk mee, die gevolgen zal hebben voor de boer. De zuivelproblematiek is ook een zor genkind. Het laatste jaar is er in de zuivelproductie een overschot van 8°/o. In de branche van de melkveehouderij zitten weinig perspectieven. U bent gelukkig, dat de verkaveling op het eiland vordert. De kansen voor de boer zullen hierdoor iets gunstiger worden. De heer Egas noemde de kippenhoude- rij gezond. De productie in deze branche is snel te regelen en de mogelijkheden op langer termijn zijn gunstig. Bloembollencultuur De bollenkwekers hebben, aldus de heer Egas, een aantrekkelijk bedrijf. Het is zeker mogelijk, vooral op Texel, het areaal uit te breiden. Uitbreiden wil evenwel niet zeggen overvoeren, maar er zijn voor het eiland mogelijkheden tot het telen van meerdere bollen. Visserijbelangen De kottervisserij biedt, voor U, eilan ders, goede mogelijkheden. Willen wij er iets van maken, aldus de heer Egas, dan zullen wij moeten overgaan tot een meer geordende visserij. De Noordzee is uit eindelijk ook maar een nietig plasje, dat je niet moet overbevolken. Wij moeten internationaal komen tot een beperking van het aantal schepen dat de visserij beoefent. De kottervisserij moet in de toekomt niet teveel uitbreiden, dat is ook van belang voor het eiland. Heerlijke (Texelse?) mosselen. De mosselvisserij zou op het eiland kunnen meespreken. Het tot stand komen van de Deltawerken maakt het nodig, dat de mosselcultuur uit Zeeland wordt ver plaatst. Proeven hebben bewezen, dat de Waddenzee voor een dergelijke cultuur geschikt is. Daarom betreur ik het, aldus spreker, dat Noordholland niet met man en macht aandringt Texel hiervoor in te schakelen. Straks met een betere ver binding met het vasteland zijn de moge lijkheden gunstig. Maar Noordholland snurkt en Friesland is actief. Langs de kust van Friesland, nabij Harlmgen, zijn de mogelijkheden echter minder. De zuiverheid van het water laat te wensen over. Ik betreur het, zo sprak de heer Egas, dat bij diverse besprekingen aangaande deze plannen, de mogelijkheid van Texel niet ter sprake komt. En ik hoop, dat na deze woorden Noordholland wakker wordt en ook gaat vechten voor dit zeer grote belang. Friesland is reeds geruime tijd actief en voert acties tot in het par lement. Wat betreft het verwateren van de mosselen noemde spreker de kansen van Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U eroverheen Zeeland klein. Ook Friesland is minder geschikt daar het zoutgehalte te gering is. Bij Wieringen is het ook niet eenvou dig, gezien de ligging. Dus blijft over: Texel. Daarom begrijp ik niet, dat het eiland bij onderhandelingen over deze kwestie niet ter sprake komt. Zonder verwachting te wekken, zo eindigt spreker, vind ik het noodzakelijk, dat ook de mogelijkheden voor Texel worden bekeken, en dat men in Noord holland niet blijft snurken. Het toerisme Het Tweede Kamerlid, drs. H. Peschar, sprak deze middag over het groeiend toerisme in het land. Ook het eiland pro fiteert daarvan. Men kan er op rekenen, dat deze groei zich nog verder zal ont wikkelen. De heer Peschar wijst op de toename van het Duitse bezoek en is van mening, dat straks met de volledig inge voerde vijfdaagse werkweek dit nog meer zal toenemen. Een moment dachten wij dat we op een forumavond waren van het gemeente bestuur. Spreker noemde parkeerplaat sen en goede riolering noodzakelijk en sprak van goede accommodatie voor de gasten. We hebben dit reeds vele malen gehoord. De heer Peschar eindigde echter met: Het geld speelt hier een grote rol. Het bedrag dat nodig is om het eiland in seizoentijd goed te laten functioneren be draagt 5 miljoen.... en gezien het ge meentetekort Dat was direct geen nieuws voor de bestuurders van het eiland. Eén mogelijkheid om aan gelden te komen om uitbreiding in toeristenbelang mogelijk te maken is een heffing van gastenbelasting, de zgn. „Kurtax". De heer Peschar rekende voor dat door een heffing van tien cent per gast de gemeen te Texel jaarlijks een bedrag van ƒ80.000,zou kunnen incasseren. Thans is het zo dat alleen belasting mag worden geheven op gasten, die langer dan een week blijven en vertoeven in hotel of pension. En juist de kampeerder spreekt op het eiland een woordje mee. Voert men deze belasting niet in voor iedere bezoeker aan het eiland, dan wordt slechts 12% van het aantal gasten belast. De andere eilanden worden gerekend onder de probleemgebieden en de heer Peschar gelooft dat het departement het meer en meer in gaat zien, dat het een zotte verhouding is dat Texel daar niet bij wordt gerekend. Een grotere ontwikkeling in de ver blijf sruimte, speciaal zomerwoningen, achtte spreker dringend nodig. Daarvoor is een betere financieringsmogelijkheid nodig en ik hoop dat er middelen worden gevonden, het zou in een behoefte voor zien. Rondvraag De heer H. Bruin, voorzitter van Bloembollencultuur Texel gaat in op de woorden van de heer Egas: Uitbreiding bloembollen. De heer Bruin betreurt het van gemeente- en van ruilverkavelings zijde geen medewerking tot uitbreiding te ontvangen. Wij proberen, aldus de heer Bruin, reeds lang tot uitbreiding over te gaan, maar daarvoor is grond nodig en die moet beschikbaar worden gesteld. De heer Egas antwoordde hierop, dat hij uiteraard geen klachten ging beant woorden, maar dat hij toch wist van de plannen van de Texelse bollenkwekers. Ik weet ook, aldus de heer Egas, dat de Staat hier grond heeft, die er voor ge schikt is. U zult met meerdere instanties actie moeten voeren. Hoe meer organi saties die grond noodzakelijk vinden voor bollencultuur, hoe gunstiger het gehoor is in hogere kringen. De heer C. Drijver sprak namens Texelse kottervissers. „Als straks de vloot van de N.V. TESO uit de haven van Oudeschild is verdwenen, aldus de heer Drijver, is de haven voor de kottervloot nog te klein. De Texelse vloot is ver dubbeld en veel ruimte is er niet". De heer Alb. Backer zag gaarne een jacht haven nabij Oudeschild. „Ik dacht dat het probleem haven van de baan zou zijn", zo sprak de heer Egas, „als straks de TESO verdwijnt. Ik zal mij echter bezig gaan houden met de haven in zijn toekomstige vorm". De heer Beemsterboer maakte hierna de lezing van de heer Peschar iets dui delijker door het verstrekken van cijfers in verband met de logeerbelasting De heer Fortgens, teruggrijpend op de lezing van de heer Peschar, vond dat de vakantiespreiding allesbehalve in orde was, waarop geantwoord werd dat het voor alles beter zou zijn als er een grotere vakantiespreiding tot stand kwam. De heer Van der Vaart sprak aan het eind van deze middag: „Het is wenselijk dat de gehele provincie in beweging komt om alle belangen gezamenlijk te behartigen". VERTROKKEN PERSONEN Johanna C. Roeper (ev. Entrop) van Den Burg, Warmoesstraat 81 naar Rotter dam, Schiedamseweg 123 A II; Marianne Backer (ev. v. Woerkom) van Oudeschild. Loodssingel 7 naar Zoetermeer, Dr. Pal- thelaan 144. INGEKOMEN PERSONEN Gretha Walstra, van Amsterdam, Pla- tanenweg 44 hs naar Boodtlaan 5, De Koog; Dieuwertje H. Brans (wv. Munk) van Den Helder, Ruijghweg 61 naar De Zes 12, Den Burg; Johannes Cnossen (en gezin) van Amsterdam, Cort van der Lin- denkade 30 hs naar O 87; Cornelis Rij (en echtgen.) van Den Helder, Kanaalweg 2 naar Willem van Beierenstraat 19, Den Burg. OUDERAVOND JAN DRIJVERSCHOOL Den HoornVrijdagavond 17 maart j.l. waren 31 ouders verenigd in de Jan Drijverschool. Het werd een prettige avond; niet alleen omdat de penning meester een optimistisch geluid kon laten horen projector en naaimachine be taald en nog ƒ300,in kas maar ook omdat de spreker, de heer M. Mant je, een boeiende lezing hield over het werk van Staatsbosbeheer. Daarna beleed hij, aan de hand van dia's zijn liefde tot Texel. Velen gingen nu pas beseffen op een uniek stukje grond in Europa te leven. Voor de pauze werd de heer H. Tim mer herkozen als lid van de Oudercom missie. Meester Van Wolf eren vertelde een en ander over de gang van zaken op school en deelde mee het plan te hebben in de toekomst ook op Texel te gaan kamperen met de 5e en 6e klas. De heer Welboren kon dit alleen maar toejuichen. De oudercommissie kan terugzien op een geslaagde avond. ZONNESTRAAL De 23e „Zonnestraal"-loterij is van start gegaan Het zijn weer aantrekke lijke prijzen: le prijs Volkswagen de Luxe, 2e prijs Graetz TV-radiocombina- tie, 3e prijs Bauer filmcamera met 8 mm. projector, 4e prijs AEG automatische wasmachine, 5e prijs TV Aristona groot beeld en nog 595 prachtige prijzen. De opbrengst moet worden aangewend voor uitbreiding van de ziekenhuisafde ling, verbouw en herinrichting van de Vos en Heijermans Paviljoens èn de bouw van een verpleeghuis. U helpt door aankoop van deze lootjes van 25 cent per stuk, vele patiënten aan herstel van gezondheid en hebt kans op een van de prachtige prijzen. Distribuant voor Texel: D. Dapper, Schilderend 63. VANDAAG RUILBEURS Vanmiddag om half vier is er weer ruilbeurs in de „Paardenstal" aan de Hollewalsweg. KALVEROPFOKWEDSTRIJD Voor de kalveropfokwedstrijd hebben zich tot nu toe 40 deelnemers opgegeven. Men kan zich hiervoor nog opgeven bij de heer C. P. Laan, Kogerstraat 21, Den Burg, Texel. Aan deze wedstrijd kan men deelnemen met kuikalveren geboren in de maanden februari en maart 1961. HANDELSREGISTER Onder wijzigingen lezen wij: A. J. v.d. Vis, Texel, Den Burg, Wil- helminalaan 17 Onderaannemersbedr., grondwerken enz. U. e A. J. v.d. Vis. Z. "w.v.d. V. o.f. o.n. Fa A. v.d. Vis en Zoon. Venn.: A. J. en A. van der Vis. AFSCHEID DIRECTEUR N.V. T.E.S.O. De heer J. J. van der Vlies zal woens dag tijdens een receptie, die wordt ge houden in hotel „De Lindeboom-Texel" afscheid nemen van de N.V. T.E.S.O. De heer Van der Vlies werd in 1937 be noemd tot directeur der N.V. Tevens zal men deze middag kennis kunnen maken met de heer P. Sibinga Mulder, die met ingang van 1 april tot directeur is benoemd. SCHOOLCONCERT Op dinsdag 28 maart a.s. zullen in „Casino", Zwaanstraat, Den Burg, een 2-tal schoolconcerten worden gegeven. Het tweede concert, aanvangende om 14.45 uur precies zal ook voor ouders en overige belangstellenden toegankelijk zijn, zulks tegen een entree van ƒ0,75 per persoon. Dit maal zal een trio optreden, be staande uit de heren Piet Honingh, kla rinet, Dick Wijkamp (solo-fagottist van het Gelders Orkest), fagot, en Johan Patist, piano. Uitgevoerd worden werken van o m. L. van Beethoven, C. Ph. E. Bach, W. A. Mozart en C. M. von Weber. Het pro gramma wordt toegelicht door de heer Patist. Ook dit concert staat onder auspi ciën van de „Stichting het Schoolconcert" Er zal precies op tijd worden begonnen. FILMNIEUWS: Zondag- en maandagavond: „MENSCHEN IM HOTEL" Met het kaleidoscopiscne komen en gaan in een groot hotel als achtergrond en vaak ook als levend bestanddeel schreef Vicky Baum haar beroemd ge worden roman „Menschen im Hotel", waarnaar de film is vervaardigd, die dit weekend in Texels Bioscoop wordt ver toond. Het verhaal, uiteraard sterk be kort, wordt in de hoofdlijnen sfeervol weergegeven. Men geniet, evenals in het boek, van de rake karaktertekeningen. Een suggestief stukje „beeldrijm" bieden de scènes in de -conferentiekamer van het grand-hotel, eerst de uitstekend getroffen samenzwering van een groep vertegen woordigers van het groot-kapitaal en la ter het spelletje poker aan dezelfde tafel. In beide gevallen is de doodeerlijke Krin- gelein aanwezig, een kostelijk rolletje van Heinz Rühmann. De populaire O. W. Fischer speelt de „boemelbaron", die te gen het slot wordt vermoord door de onsympathieke Praysing. Men ziet verder uitstekend spel van Michèle Morgan en Sonja Ziemann. Zondagmiddag een speciaal jeugdpro gramma met de film: „RUSTY EN HET BLINDE MEISJE" Nederlands nieuws O.a.: Première van nieuwste Neder landse film in Amsterdam; Show van voorjaars- en zomermode; Breukelen huldigt Henk van der Grift; Het 12Vt- jarig regeringsjubileum van Koningin Juliana. Wereldnieuws O.a.: Gasten in Teheran; Amerikaans Depot-schip vaart Holy Loch binnen; Hassan II confereert met Bourguiba en Ferhat Abbas; Wereldkampioenschap IJshockey Canada-Verenigde Staten. Maandagavond j.l. kon de voorzitter van de Rotary-club Texel, de heer M. Mantje, een 80-tal aanwezigen welkom heten in Hotel „De Lindeboom-Texel". Het bestuur had nl. dr. J. van Ebben- horst Tenbergen, keel-, neus- en oorarts, en Mej. Chr de Leth, sociaal werkster, uitgenodigd op Texel een voordracht te houden namens het Instituut van de Ne derlandse Stichting voor het Dove en Slechthorende kind, speciaal betreffende het ingrijpen bij kinderen, die geboren worden met een gehoorgebrek. Volgens dr. Ebbenhorst Tenbergen be horen kinderen met gehoorstoornissen niet tot de uitzonderingsgevallen. Velen hebben een gestoord gehoor. Dank zij de moderne behandelingsmethoden is het aantal vrij stationair. In ons land zijn in totaal 5 scholen voor dove kinderen met tezamen ongeveer 1100 leerlingen. Dit zijn uiteraard de zwaarste gevallen. Na de tweede wereldoorlog bleken er veel kinderen te zijn met matige stoornis. Er werden scholen opgericht voor slecht horenden, die als paddestoelen uit de grond verrezen. Er zijn nu een twintigtal van deze scholen. Het aantal leerlingen per klas is natuurlijk niet zo groot: 15. Ongeveer 1400 leerlingen bezoeken deze scholen. Veel meer kinderen zouden hier op een plaats moeten hebben, doch he laas ontbreekt daartoe de ruimte. Bij een onderzoek in de provincie Gro ningen op de lagere scholen bleek dat Vu tot 1% der leerlingen gehoorstoornissen hadden. Dit komt neer op ongeveer 50.000 kinderen in Nederland! Helaas een respectabel aantal. De Nederlandse taal is alleen te ver staan als gesproken woord. De taal steunt hier op, terwijl de schrijftaal hierop is gebaseerd. Vreemde woorden zijn on duidelijk. „Spreek je moers taal", de taal, beetje bij beetje overgenomen van je moeder. Het gehoor is heel belangrijk bij de verwerving hiervan. Het is de ontplooiing van het verstand. We moeten dus horen om de taal te leren. Heeft het pasgeboren kind gehoor? Men twijfelde lang hierover. Bij onderzoekin gen bleek, dat dit wel degelijk het geval was. De jonggeborene reageert echter al leen op grove prikkels. Te vroeg gebore nen reageren hier niet op, zodat men aan neemt, dat het gehoor voor de geboorte nog niet aanwezig is. Het gehoor vangt omringende geluiden op, welke, zoals vele andere prikkels (warmte, kou, aanraking) in de aan dachtssfeer van het ïknd komen te liggen. Naarmate het ouder wordt, ontstaat er contact op afstand. Twee zintuigen zijn dan voor de kleine zeer belangrijk; ge hoor en gezicht. Deze breiden zich meer en meer uit. Het leert gevoelskwaliteiten onderscheiden, aangename en onaange name. Tussen zes en twaalf maanden gaat het kind kijken in de geluidsrich ting, het zoekt de bron op. Spreker waarschuwde voor vergissing bij de beoordeling of een kind al of niet' doof is. Naar aanleiding hiervan gaf Dr. Tenbergen een voorbeeld uit zijn prak tijk. Van een kind in een ziekenhuis werd verondersteld dat het doof was. Het reageerde nl. niet op de geluiden, die velen tegelijk produceerden! Toen het een moment stil was en slechts één persoon een geluid voortbracht, reageerde het wel! De geluiden in de omgeving van het jonge kind krijgen langzamerhand bete kenis: het etensbordje, water in het Seem Kruschen - om dat «onder sell te beleren. Ge zult Uzelf 'n ander mens voelen, jeugdiger, kwiek, vief en weer blij. Want met de onzuiverheden in Uw bloed, door Kruschen's vijf minerale zouten losgemaakt en afgevoerd, verdwijnen ook die Rheumatische pijnen en maakt Uw stramheid .plaats voor dit monter lenig gevoel. GEEN WEER OM DE BEDDEN TE DOEN? U kunt dan fijn de oude kranten, kar ton, schriften, autobanden bij elkaar zoe ken. U weet, even een seintje naar Schilderend 66 en wij komen het meteen even weghalen. Bij U weer heerlijk op geruimd, de Verkenners ontzettend blij. St. Jeroen-Verkenners AGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Zaterdag 25 maart De Koog, Toneelavond Lubertischool. De Waal, De Wielewaal, lezing over „Ruimtevaart" door prof. dr. C. de Jager Maandag 27 maart Den Burg, De Graaf, Postzegelruilbeurs. Den Burg, Lakeman, Bestuurdersbond N.V.V., spreker de heer P. Simons. De Koog, 7.30 uur Contactavond Luberti school. De Koog, 8.30 uur, Ouderavond kleuter school „Het Mierennest". Dinsdag 28 maart Den Burg, „Casino", 14.45 uur, School concert m.m.v. Trio Piet Honingh, kla rinet, Dick Wijkamp, fagot, en Johan Patist, piano. Ook voor ouderen toegan kelijk. Den Burg, Dorpshuis, Vrouwenbond NVV Den Burg, „Texel", 't Nut, dr. J. W. Schulte Nordholt spreekt over de ge schiedenis van de Negers in Amerika. Woensdag 29 maart Den Burg, Texel, bridgedrive Den Burg, vergadering jagersvereniging Donderdag 30 maart Den Burg, Dorpshuis, Fotoclub Den Burg, Landbouwhuishoudschool, Plattelandsvrouwen, dr. A. J. van Leusen spreekt over „Gezinsmogelijkheden en moeilijkheden". De Koog, „De Toekomst", Lezing R. Steup over Nw. Guinea voor Oranje vereniging. badje, de stem van moeder. Ze eigen geluiden maken èn horen. Zei den dat leuk. Het blijkt al gauw dal hiermee kunt experimenteren. Dit is heel belangrijke periode: het kind zijn eigen geluiden controleren. Dit is| voorstadium voor het eigen spreken, f woord „mam" is internationaal, hoort bij moeder. Het is onafscheidJ hiervan en komt hiervoor in de plaj Het woord is het symbool van de mot geworden. Er komen andere woorden I pappa, melk, pap, potje enz. Het isi begin van het begrijpen van onze sprej taal. Het kind bepaalt zich eerst tot c. crete begrippen, later komen de abstn te, welke immers alleen te verkrijgen a door de gesproken taal (de toon, waal iets liefs wordt gezegd en iets stouts! Na het eerste levensjaar kennen kinderen vele woorden. Ze verstaan i woorden, dan ze zelf kunnen zeggen.! Op 5 a 6 jarige leeftijd heeft zich J volledige taal gevormd. Deze hebben) niet geleerd, maar is tot hen gekomei Het kind, dat doof is geboren, heeft j grote belemmering. Het ziet alleen, leven rondom is als een stomme film. 1 is geheel aangewezen op het gezicht is visueel. Ook hoort het zichzelf nj het speelt dus niet met eigen geluid] Het begrijpt ons niet en heeft dus ge(| mogelijkheid om zelf te spreken en| corrigeren. Dit alles geeft het kind nig kans zijn eigen ontwikkeling te 'j zorgen. Meestal wordt dit voor het eerste ji gemerkt. Soms duurt het langer. Vs wordt het aangezien voor achterlij khe Men vergeet dan, dat lage geluiden do $H trillingen zijn waar te nemen, vooral do dergelijke gehandicapte kinderen. ||j matig tot slechthorenden zijn veelal herkennen aan een laat beginnen van 1 Is spreken. Alles duurt veel langer. 1 ontwikkelde taal is onvolkomen, ze bl ven lang fouten maken. Eigenaardig dat niet alle geluiden even slecht wordi gehoord: de lage tonen goed, de ho slecht. Gevolg hiervan is slecht spreke een slappe articulatie; het geeft een g |j| murmel Een kind, dat slecht hoort, heeft ook zijn gedrag eigenaardigheden; het is gau afgeleide het dwaalt af. Men zegt da het kind is niet bij, het is lui, het dc niet mee. Wellicht wordt het ten onredi verwezen naar de debielenschool. H wordt daartoe getest, maar bijna alle telligentietests berusten op de ontwikkt ling van de taal! Gelukkig zijn er tegenwoordig der# lijke tests voor doven! Ze berusten o gebaren, het kind hoeft niets te zegge het moet alleen doen. Het blijkt nu di slechthorende en dove kinderen geestelij niet onder behoeven te doen voor no: male kinderen. Er zijn zelfs testonder delen die door doven beter worden ge daan! Een doof kind voelt zich vaak onrechl vaardig behandeld: het krijgt bijv. stn voor het niet uitvoeren van een opdrach: welke het niet heeft gehoord. Het krop deze ergernis op en wordt op den duij driftig. Dit kan voorkomen worden, wai neer wij begrip tonen. Als we tot hd spreken, kijk hen dan aan. Ze lezen hc| gesproken woord van de lippen, hebben zij zichzelf aangeleerd. Het maken van een dictee geeft moei| lijkheden. Het begin van de zin lezen af van de lippen van de leerkracht, schrijven dit op, maar de rest van zin horen ze gebrekkig en daar komen di) de fouten. Om zekerheid te verkrijgen over hei gehoor heeft men een speciaal appara*! ontworpen, een audiometer. Dit apparail laat tonen horen, hoge, lage, harde, zacb I te. Bij kinderen moet hier het spelelel ment worden ingeschakeld. Aan de haral van een serie dia's werd de werking vê:| dit toestel verduidelijkt. De natuurlijke opvoeder, aldus mej De Leth, is de moeder. De meeste moe ders met inzicht kunnen heel veel goed doen. Zeer belangrijk is de samenwer king tussen moeder, arts, sociaal werk ster en leerkracht. De gehoorapparaturen gaan technisd zeer vooruit. De leeftijd, waarop ee: apparaat wordt gebruikt gaat omlaag. E' zijn kinderen van 3 4 maanden met ee: gehoorapparaat! Moeder is paed agoog en technicus. Ia kennen het kind goed en kunnen dm leiding geven. Derhalve geeft de moeder vele goede informaties aan de behande lend geneesheer. In Engeland vindt men de beste leef tijd om te leren horen het eerste levens jaar. Daarna gaat het alsmaar moeilijker Hoe jonger het liplezen wordt geleerd hoe gemakkelijker het gaat. De voorschoolopleiding moet zo vroeg mogelijk beginnen. Een moeder kan di' alles. Ook familieleden en kennisen moe ten worden ingeschakeld Ze moetec spreken met het kind. Heeft dit alle: succes, dan verdwijnt een zekere angsi bij de ouders. Vervolgens gaf mej. De Leth haar er varingen weer, welke zij opdeed in En geland en Denemarken, waarheen zij studiereizen maakte. Het-bleek, dat he'. onderwijs in deze landen op een hoog plan staat. Zij spreekt de verwachting uit, dat het Instituut in de toekomst vee! kan gaan doen van het belangrijke voor- schoolwerk. In zijn slotwoord wees Dr. Tenbergen erop, dat het moderne onderzoek en dc behandelingsmethoden goed zijn. Deze kunnen echter alleen effectief zijn, als het kind komt. Het is een taak van de ouder: en van iedereen om slechthorende kin deren op te vangen. Bepaalde eigenaar digheden kunnen wijzen op slechthorend heid. Dit is niet een taak alleen voor artsen. De omgeving van het kind is in deze zeer belangrijk. Nadat door enkele aanwezigen nog enige vragen waren gesteld, werd deze leerzame avond gesloten door voorzitter Mantje.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 4