rocn /wa in het harL, op Texel Wat de krant T)^ jaar ayondvierdaagse Een nieuw fietspad slingert door het oude Texelse landschap schrijft BAKKER'5 Demonstratie W HUUORA PQLSCHQRTSENuuv streeko kkelinq Kenwood keukenmachine TERDAG 15 APRIL 1961 74e JAARGANG No. 7549 COURANT litgove N.V. v.h. Lcmqeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij )en Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. BoerenL Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm f. De heer M. Mant je wandelend over het nieuwe fietspad onder aan de oude J/aalenburgerdijk. Begin mei zal het nieuwe rijwielpad voor het publiek toe gankelijk zijn. Het is een aanwinst op het eiland. Onderaan de oude Waalenburgerdijk |cronkelt sinds kort een nieuw pad. Het een toeristisch rijwielpad, waar geluk kig geen bromfietsen al knallende en knetterende over mogen rijden. Waarom Ivij dat gelukkig vinden, zal een ieder, Rie daar komt, kunnen begrijpen. De [latuur viert er nog hoogtij. Honderden kogels leven daar in eigen domein en kwetteren de gehele dag en hebben het pven druk als de mensen. Als je over dat nieuwe fietspad gaat, kun je zien dat Texel, zo tegen die oude Tdijk, rijk is aan historie. Toen wij dezer Eagen een wandeling over de nog niet geheel gereed gekomen weg maakten, pagen wij de diverse grondsoorten. Vele .vegen zijn in de loop der jaren veran- Iderd, de kleur van de grond wijst dat puidelijk aan. De heer Mantje, van Staatsbosbeheer, (vergezelde ons op deze tocht. Hij vertelde pat het nieuwe rijwielpad wordt aange- door het Staatsbosbeheer. De "dijk, lldie zo prachtig in het landschap past, was Ivoorheen eigendom van de Gemeenschap pelijke Polders, maar sinds de ruilverka veling op Texel zijn gang gaat, is het ■eigendom geworden van de Staat. Om ook daar iets van rust te kunnen Ivinden, heeft men het plan opgevat om [onderaan de oude Waalenburgerdijk een [fietspad te projecteren. Het pad, dat ruim 1 km. lang is, begint bij de Ruigedijk en cronkeft dan verder richting Pijpersdijk. Als het gehele plan klaar is (dat zal nog wel enkele jaren duren) eindigt het nabij le Bomendijk te De Waal. Het ligt daar wonderlijk mooi en als het straks (waarschijnlijk begin mei) ■opengesteld wordt voor het publiek, noeten ook de Texelaars eens een tochtje maken over het „nieuwe" fietspad ■door het „oude" landschap. 1 Het is een pad van 2 meter breed van een geheel nieuwe samenstelling, een der gelijk fietspad vinden we op het eiland ■nog niet. Het is vervaardigd van gestabiliseerd ■zand, dat is een procédé van zuiver Iduinzand, bitume en een percentage Het duurt enkele weken voor dat het ■cement. Igehard is en daarna geeft het nog de lindruk dat het niet afgewerkt is. Des- ■kundigen zeggen evenwel dat er enkele Itonnen overheen kunnen. Het mag echter lalleen gebruikt worden door wielrijders |en wandelaars. De wandelgids kan dus weer uitgebreid ■worden, want via De Koog kan men een aardig „voor de middagje" maken. Het is niet een rijwielpad zonder meer. iDe dijk is begroeid met engels gras en tonder aan de dijk zijn diverse meertjes, Iwaar de eenden hun onderkomen hebben en ook de andere vogels zich thuis voelen. ILangs het pad is een aardig beplantings- Jplan uitgewerkt. Een halve hectare is beplant met heester en we kunnen ons Ivoorstellen, dat, als straks de jeugd over [het rijwielpad trekt, ze daar in de nabij- Iheid van de Ruigedijk even stopt. Naast [de heesterbeplanting steken enkele tien- 1 tallen stokken kaarsrecht de lucht in. [Zo'n stok is een aantrekkingspunt voor de jeugd, je kunt er van alles mee doen, lal zou je hem alleen maar „hebben". [Toch willen wij de jeugd vragen deze stokken te laten staan, want het zijn over I enkele jaren van die gezellige ouder- Iwetse knotwilligen, die aan de voet van I de dijk tegen het water zijn geplant. Wij willen trouwens de hele beplanting in de belangstelling van de Texelaars aanbe- I velen. Als over enkele jaren de beplan king een ware begroeiing is geworden, kunnen we Staatsbosbeheer alleen maar dankbaar zijn voor het prachtige geheel daar langs die oude Waalenburgerdijk. Hier en daar is de beplanting wegge- I laten. Dat is niet gedaan omdat er geen I boompjes meer waren. Op die punten moet U eens om U heen kijken de wijde verte in, de duinen kunnen worden waar genomen en het gehele Texelse land schap presenteert zich. Het rijwielpad is aangelegd door de Fa. Goedkoop en De Vries en de beplan ting was toevertrouwd aan de fa. Taten- hoven. Er is wel eens aan de heer Mantje ge vraagd hoe het komt dal er voor een dergelijk pad wel gelden beschikbaar zijn en bv. voor het uitvoeren van een riole ring niet. De heer Mantje vertelde ons, dat deze nieuwe weg wel het eigendom is van de Staat, maar dat het gereed is gekomen met gelden van O., K. en W., die in een dergelijk plan meer ziet dan een „gewoon" rijwielpad. Texelaars en gasten kunnen er alleen maar dankbaar voor zijn, want de ge meente Texel is zeker de eerste jaren niet in staat een dergelijk punt zo te verfraaien. Daar las ik in ons Tesselaartje Het alarmerende bericht, Over een eiland-walverbinding. Al is dat nog een vér gezicht. Maar toch zat ik mij op te juinen En dacht: stel je nu toch eens voor, Dat men óns eiland „vast zou maken", Wat ging er dan veel schoons teloor. Alleen reeds de gedachte, lezer, Joeg er de woede tot mijn pet. Tot dat ik plots nog ander nieuws las. Toen heb ik hem weer afgezet. Ik las er, dat een ruimtevaarder Rondom de aarde was gegaan, Alsof wij eventjes een lopie Rondom Den Burg hadden gedaan. Toen moest ik lachen om die „damvrees" Want och, m'n lieve lezerschaar, Hoe zal het mogelijk wel vrezen Binnen de tijd van een paar jaar? Dan-is een dam niet eens meer nodig, Maar zien we Jan en Piet en Klaas Van uit de lucht op Texel dalen. Heus, dat idee is niet zo dwaas. Want zonder dollen, mannenbroeders, Wij leven heden in een tijd Waar alles moog'lijk schijnt te wezen. Véél meer dan in voorbije tijd. En wij maar bekvechten en schrijven Over een haven, hier of daar, Over een dam die eens zal komen En meer van dergelijk gevaar. Want och, hoe goed wij het bedoelen Op alle mogelijke terrein, Het blijkt weer telkens, dat wij allen Maar hele kleine mensjes zijn. Huib de Rijmelaar. TWEE ULO-AVONDEN Traditiegetrouw zullen de leerlingen van de ULO weer twee gezellige avonden verzorgen. 18 en 19 april voeren enkele leerlingen het blijspel „Robbedoes" op. Kaarten zijn bij de leerlingen verkrijg baar. UZERHRNDEL TEL: 2767 Voor de eerste maal in de geschiedenis I zal dit jaar op ons aller Gouden Boltje een avondvierdaagse door Texelaars wor den georganiseerd. Een ieder, die lopen j wil, kan meetippelen, want de afstanden zijn, voor deze eerste keer, gering. De heren kapelaans Suidgeest en Tuijn, hebben met de leden van de Texelse Boys, GDS, Sint Jeroen en de Margaretha Sinclair, een pracht plan ontworpen: Een avondvier daagse op Texel. Aan deze avond vierdaagse kan iedere Texelaar deel nemen. Speciaal wordt gedacht aan vereni gingen, scholen en jeugdraden. De Texelse verenigingsbesturen zullen binnenkort een schrijven ontvangen, waarin wordt gevraagd om anime ring in de eigen club. Wij twijfelen er niet aan of er zullen honderden Texelaars meedoen. De vierdaagse is gepland op 4, 5, 6 en 7 I juli. Steeds zal de start in Den Burg plaatsvinden. De eerste avond zal de route zijn: Den I Burg, Noord-Haffel, Westergeest, Hoge- berg, Doolhof, De Hal, Den Burg. Route nummer twee: Den Burg, Drie- I huizen, De Westen, de Dennen, De Wes ten, Den Burg. Nummer 3: Den Burg, De Hal, Tien- hoven, De Waal, Meiertebos, Den Burg. De laatste avond gaat niet zonder meer voorbij. Muziekkorpsen zullen worden I gevraagd om deze laatste dag alle luister bij te dragen, die nodig is. Vanaf Den Burg gaat het dan via Kogerstraat, Ger- ritsland, Dennen, Duinweg weer op Den Burg aan. De laatste dag wil men eindi gen op de speelwei. Wat daar voor siot- programma wordt geboden, wordt nader bekendgemaakt. Via onze kolommen zult U over deze avondvierdaagse de komende weken ze- I ker meer horen. Ook het adres, waar men zich op kan geven (voor zaterdag 17 juni) wordt nader bekendgemaakt. De routes zijn gemiddeld 10 kilometer, dus even oefenen en ieder Texelaar kan meedoen. Degenen, die zich werkelijk te oud voelen, staan de laatste avond na tuurlijk met bloemen gereed om de eerste en de laatste wandelaar hulde te bieden. Ook over de leeftijd van de deelnemers zult U in een volgend nummer meer ho ren. Wel willen wij aanraden zoveel mo gelijk in clubverband deel te nemen. De voorlopige organisatoren hopen dat dit eerste begin zal lukken, zodat er een vaste organisatie ontstaat, die jaarlijks deze avondvierdaagse op het eiland gaat organiseren. De start vindt tussen 7 en 7.30 uur plaats en een ieder, die de vier wande lingen volbrengt wordt een medaille overhandigd. LAATSTE AVOND VAN DE ONTWIKKELINGSCLUB OUDESCHILD De laatste avond van seizoen 1960/ 61 van de Ontwikkelingsclub Oudeschild was iets minder goed bezocht dan we gewoon waren. De schoonmaak is hier beslist met vreemd aan geweest. Het was erg jammer, want het praatje van de heer Gulmans was zeer interes sant en verdient een zeer groot gehoor. De heer Gulmans begon met te zeggen, dat het publiek voor de oorlog een be paalde mening over de politie had en ook thans nog wordt de politie door het pu bliek niet altijd welwillend bekeken. De zo hoog nodige samenwerking tus sen politie en burgen] is lang niet altijd aanwezig. Zo moest b.v. een politieman in Leiden bijna een uur lang met een delinquent vechten, zonder dat iemand van de vele toeschouwers een hand uit stak om te helpen. Om die samenwerking met de burgerij te verbeteren, geven diverse politieman nen voorlichting, want samenwerking is dringend noodzakelijk. Het mag niet voorkomen, dat een man onzedelijke handelingen met kinderen pleegt en dat iedereen het weet in zijn omgeving, maar de politie niet. Door tij dig te waarschuwen kan veel leed bij de kinderen worden voorkomen en kan de man in kwestie misschien nog op tijd ge holpen worden. Want de voor-reclasse- ring is altijd beter dan erna. Want het is de politie niet te doen om zo veel mogelijk te straffen, maar om te helpen, zo veel als mogelijk is. In het. beginstadium kunnen diverse delicten dan gemakkelijker worden verholpen. Er wordt dan nagegaan waarom derge lijke mensen zijn gederailleerd en we trachten de oorzaak weg te nemen. Nu is het nog dikwijls zo, dat hele gezinnen gedupeerd en uitgeworpen worden door de fout van een van hen. Als dat voor komen kan worden door in het begin stadium de politie in te lichten, moet de burgerij daaraan beslist meehelpen. Want wij hebben allen onze verant woordelijkheid. Wanneer iemand onder invloed in een auto stapt, is niet alleen de caféhouder verantwoordelijk, maar ook de aanwezigen, die hem dit niet be letten. De delicten van jeugdige personen staan tegenwoordig nogal eens in de be langstelling. Volgens de heer Gulmans zijn ze niet erger dan vroeger, maar ze komen meer in de openbaarheid. Veelal gaan de ouders niet vrijuit. Ze geven de kinderen veel te veel zakgeld, waardoor ze tegen elkaar worden opgejaagd. Ik krijg meer dan jij, met alle gevolgen van dien. Ook zijn veel ouders veel te veel van huis. Een kind moet een thuis hebben en een van zijn ouders thuisvinden als het uit school komt, daar heeft het zeei dringend behoefte aan. Zijn de ouders veel weg, dan kan dat allerlei nare ge volgen hebben. En alweer: als er iets niet goed is, schroom dan niet om de politie te hulp te roepen. De kinderrechter kan dikwijls voor jeugdige kinderen een oplossing vin den, waardoor ze niet hun leven lang ge dupeerd zijn. Een zeer ernstig vraagstuk is het ver keer en de verkeerszondaren. Als het Koninklijk Huis zich hierover tot het Ne derlandse volk wendt, moet het wel erg zijn. In onderlinge samenwerking van politie en burgerij en een goede toepas sing van de verkeerswetgeving moet het mogelijk zijn het steeds grote wordend aantal verkeersongevallen te beteugelen. In 1959 waren evenveel doden en gewon den te betreuren als de gehele bevolking van Den Helder bedraagt. Gun ieder zijn plaats op deze aarde en gedraag U zoals het behoort. De politie zal U gaarne helpen. Maar dat kan alleen als een ieder, van welke richting dan ook de politie door een andere bril gaat zien dan thans het geval is. Er waren nog diverse vragen, die door de heer Gulmans vlot werden beant woord. Hij merkte nog op het zeer te betreu ren, dat de verkeerscursussen op sommige dorpen zo slecht waren bezocht. Oude schild hoorde hier ook bij. De cursussen zijn niet alleen voor bromfietsers, maar ook voor fietsers en wandelaars, want ieder, die aan het verkeer deelneemt, hoort de verkeersregels te kennen. Vooral oudere mensen maken het dikwijls wel erg bont, daar ze zich aan geen enkel voorschrift storen. Wat de bromfietsen betreft: de heer Gulmans zou een onderscheid willen zien in rijwielen met hulpmotor en bromfiet sen, en voor deze laatste bepaalde voor schriften willen stellen, daar ze in han den van onbevoegden dodelijke wapens (kunnen) zijn. De voorzitter, de heer v.d. Galiën, dankte de heer Gulmans voor zijn boeien de lezing en hij hoopte, dat de aanwezi gen er veel van zouden hebben geleerd. N. VAN SCHOONHOVEN BLIJFT LID HOOFDBESTUUR V.V.V. De heer N. van Schoonhoven te De Koog heeft zich, op verzoek van het Dagelijks Bestuur van de V.V.V.-Texel alsnog bereid verklaard zijn zittings periode in het hoofdbestuur van de vereniging uit te dienen. Zoals eerder werd gemeld, had de heer Van Schoonhoven mededeling gedaan van zijn beslissing zijn mandaat, hem door de algemene vergadering verleend, ter be schikking te stellen. Op aandringen van het Dagelijks Be stuur en zich vooral richtend op de be langen van de vereniging is de heer Van Schoonhoven genegen gevonden tot aan zijn periodiek uittreden in 1961 deel van het hoofdbestuur te blijven uitmaken. Het Dagelijks Bestuur verheugt zich erover dat de heer Van Schoonhoven zich heeft laten bewegen veremgingsbelang te stellen boven persoonlijke principiële overwegingen, aldus een mededeling van de V.V.V.-Texel. 0p de winkeliersbeurs in Casino dagelijks demonstratie met de bekende BARKER'S IJZERHANDEL AMBONNEESJES Hierbij mag ik, namens het Ambon- comité allen, die de kinderen uit de woonoorden bij Huizen on Muiderberg, een welkom hebben bereid en gastvrij heid hebben verleend, daarvoor hartelijk danken. Het is in het algemeen van beide kanten goed bevallen. In de toekomst zullen we nu wel eens meer de donkere gezichtjes op Texel zien. Ze zijn allemaal behouden thuis gekomen en leven nu weer hun eigen leven. Hopelijk in blij vend contact met vele Texelaars. Alle gezinen, die een of twee kinderen opnamen, de winkeliers, die iets lekkers brachten voor de tocht, de jeugdherberg en het gebouw in Oosterend, die open stonden voor aankomst en vertrek, Jan Geus met zijn volkswagenbusje en niet te vergeten de TESO, met zijn boot en grote bus, onze zeer hartelijke dank! S. d. L. DE JAS IS UIT Donderdag 27 april 1961 vindt er een inkuildemonstratie plaats bij de heer J Dros, Propagatie, Eierland, E 37. Nadere berichten volgen. Op één van onze demonstratiepercelen wordt over plm. drie weken gemaaid voor hooi. B. TONEELMIDDAG VOOR BEJAARDEN „Sint Jan" voert op zaterdagmiddag 29 april op de klucht „Katrina de hoogste prijs". Zij doet dit speciaal voor de be jaarden van het eiland. Deze toneelmiddag is voor bejaarden (vanaf 60 jaar) gratis toegankelijk. De vereniging heeft dit tijdstip gekozen, om dat vele bejaarden er tegenop zien 's avonds nog uit huis te gaan. „Katrina" komt ten tonele in „De Oranjeboom",, namiddags 2.30 uur. „ADVENDO" GEEFT UITVOERING De Koog Hedenavond geeft de Ge mengde Zangvereniging „Advendo" een. uitvoering in hotel „De Toekomst". Het is een zeer gevarieerd programma, o.a. zullen er liederen gezongen worden van Beethoven, Brahms en César Franck. Ook het luchtige genre is niet vergeten, zoals „De Zigeunerbaron" van Joh. Straus. Een komische opera is het slot van dit zangfestijn. Na de pauze wordt er een nieuw ge zelschapsspel gespeeld, het z.g. „Bingo"» waar iedere bezoeker, jong en oud, aan mee doet. Hiervoor zijn een groot aantal prijzen beschikbaar gesteld. De avond wordt besloten met een ge zellig Advendo-bal, onder leiding van de heer Kok met zijn band. Zie voor verdere mededelingen de advertentie in dit nr. OVERDENKING: ZALIG ZIJ, DIE NIET GEZIEN HEBBEN, EN TOCH GELOVEN. (Joh. 20 29) Jezus verscheen aan de kleine kring der zijnen, 't Was de avond van opstan dingsdag. Thomas ontbrak. Ik denk, dat hij weg was omdat hij van Jezus los wou komen na diens nederlaag. Dat wordt hem niet gegund. De anderen kwamen bij hem en zeiden: Wij hebben de Here gezien! Maar hij. is wantrouwig en wil zien. Hij stelt zijn eigenmachtig geloof tegenover hun blijde boodschap. Hij bestrijdt hun geloof. Dan komt Christus. Zou Hij hem niet streng veroordelen over zo'n tartende houding? Hij verwijt hem inderdaad zijn ongeloof. Maar Hij wendt zich niet ver ontwaardigd van zijn oog-geloof af Hij toont hem zijn handen en voeten en brengt Thomas' hand in zijn zijde. Tho mas mag zien en tasten. In plaats van oordeel over zoveel hardheid van hart, een wonderlijk toegeven aan menselijke zwakheid. En Thomas belijdt zijn geloof. Alleen, er is iets beters. Thomas zag en geloofde, en dat mocht. Maar wat was zijn standpunt eng, een smalle streep eigenzinnigheid. Zalig zij, die niet gezien hebben, en toch geloven. Die uitspraak van Jezus geldt ons. Niet om een grotere prestatie van onze kant. Jezus weet heel goed dat wij men sen van nature anti de opwekking zijn, helemaal niet geneigd te geloven in de opgestane Heer. Die ligt ons niet. Maar, omdat, als wij Hem werkelijk op Zijn woord vertrouwen 't echte, het ver- trouwensgeloof er ruimte is, ruimte genoeg om voortdurend in contact te staan met onze levende Heer. Thomas geloofde vanuit de kloof van zijn zinnen. Wij mogen geloven in de vrije ruimte van het vertrouwen. Toch zou u willen dat Christus ook u maar 'wat toegaf, en zich liet zien? Dat doet Hij ook, in het Heilig Avond maal. „Dit is Mijn lichaam,, dit is Mijn bloed". Ja, dat blijft een kwestie van vertrouwen, maar u mag er zeker van zijn, dat Thomas, toen hij hoorde wat Jezus van ons zei, ons ons geloof diep heeft benijd Christus, mijn Here en mijn God. S. de L.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1