9 roen /wa in het harL, winkeliers- beurs Burgse winkeliers tonen de nieuwste snufjes Het parkeerprobleem op Texel Mei 1962 opening van nieuwe vleugel Huize „Irene" „Casino" omgetoverd tot beursgebouw ,el Bestaande gebouw wordt gemoderniseerd iVOENSDAG 19 APRIL 1961 EXELSE 74* JAARGANG No. 7H0 COURANT |jitgave N.V. v.h. Lanqeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohcmdel Hand elsdrukkerij et i|Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R damsè Bank, Coöp. Boeren 1. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm fdic groj ide I tgevj lor 1 irzidl rfl( isen Burgemeester C. de Koning heeft maandagmiddag de winkeliersbeurs in „Casino" officieel geopend. De deelne mende leden van de winkeliersvereni ging waren aanwezig en ook vele belang stellenden hebben de openingswoorden aangehoord. Nadat het college van B. en W. en de gemeentesecretaris door de voorzitter der Winkeliersvereniging, de heer J. van der Meer, waren begroet, sprak burgemeester De Koning woorden van waardering tot de deelnemers. „Ik geloof", aldus burgemeester De Koning, ,,dat de winkeliersvereniging op de goede weg is. Twee jaar geleden heeft U een dergelijke beurs ook gehouden en we mogen aannemen, dat die toen ge slaagd is. Wij hopen ook dat deze beurs voor U een succes zal worden. Het is zichtbaar, dat men zich meer en meer gaat instellen naar de vraag, die de vele gasten stellen. Wij moeten ook op onze qui vive zijn en tonen, dat wij op het eiland mee kunnen doen. Met de beste wensen, ook voor de toekomst open ik gaarne deze beurs". Hierna maakten B. en W. een rond gang langs de stands, de heer Van der Meer stelde iedere standhouder even voor, zodat er al spoedig een prettig ge sprek ontstond. Ook wij hebben een rondje gemaakt Idoor de zaal. Bij de ingang allereerst de [natuur. Fris en boeiend. De fa. Van der Meer-Langeveld heeft in samenwerking [met de eigenaar van Bloemenhuis De Iris [een keurige stand ingericht. Heerlijk fruit [tussen prachtige bloemen. Het is een Istand, die bewondering afdwingt. Geen [scherpe kleuren, maar alleen de natuur lis tentoongesteld. Bij het trosje druiven vandaan werd ons oog getrokken door schone Bikini badpakken. Textielhuis Zegel heeft het oog gericht op de vakantietijd, dus. badseizoen. Diverse badgewaden zijn in „netten" te bezichtigen. Wij zouden haast zeggen.alles voor het strand. De bad- ZD|doek speelt ook een belangrijke rol. *UI" De firma Vlessing toont U gaarne de Pfaff naaimachine. Mijn reeds lang ge storven grootmoeder draaide al aan haar -Pfaff, een bewijs dat het merk het „doet", ill Daarnaast vinden wij in dezelfde stand de breimachine, vitrage en vloerbedek- erlking. „Het hart" is er vol van De heer en mevrouw Dekker hebben de stand „echtelijk" gedeeld. Het ene deel ll een Peter Pan (daar weten de dames alles .1 van, dus zwijgt uw verslaggever) en aan I de andere kant de herenmode. De jagers- "hoed ontbreekt niet. Maar ook een over- hemd met snit, is aanwezig. Er op uit met groot verlangen deze melodie kwam bij ons op toen we stonden voor de kraam van Dros' Magazijn. Een sortering tassen en koffers 2Bom van te watertanden. Groot en klein kan werkelijk zijn eigen bagage dragen. De damestasjes zijn het bewonderen waard. Fa. Langeveld de Rooij toont de I bezoekers en bezoeksters een schrijf machine. Niet alleen voor kantoor maar ook voor de pensionbedrijven een onmis baar bezit. Een deskundige vertelt over J de doorschrijfboekhouding. Een keukenmachine, die alles voor de vrouw doet toonde Bakker's Ijzerhandel. Naast een collectie Amco koelkasten de Kenwood keukenmachine. De demonstra- trice wist er handig mee om te springen. Damesmode Moerbeek is eveneens pre- I sent. Suède lange mantels, de korte jas jes, een truitje met snit en een daarbij passende hoed zijn door vele dames be wonderd. Wij zouden kunnen herhalen: I dit ene weet u Wat U ook weet is dat fa. P. Moerbeek meubelen verkoopt. Hoog en droog op het 1 toneel heeft deze firma er een ware toon zaal van gemaakt. Voor de baby, voor de teenager, voor pa en ma, maar ook voor opa en oma een ledikant met toebehoren. We hebben 't even geprobeerd (gelukkig nog niet het bed van opa), maar het lag prima. Wij zagen daar meer: vitrage, vloerbedekking, tapijten, stoelen, een pracht kamerameublement. U moet wer kelijk eens een kijkje nemen. Keurig glaswerk toonde ons de heer Witte. „Witte's Bazar", bekend bij iedere Texelaar, heeft er een glazen huisje van gemaakt. Met een keurig wijnglas is het prettig klinken, Trouwens al het glas werk is een spiegeling voor het oog. Het moccastel zal zeker de nodige aandacht trekken. Nu de zomer nadert denken vele dames al weer aan een nieuw schoentje. De modernste en het nieuwste op dit gebied brengt Mantje's Schoenhandel op de Win- keliersbeurs. Iets geheel aparts is het zooltje, waar U beslist even naar moet vragen. Bekijkt U ook even de tassen? Het is al jaren Jan Agter zorgt er voor, ook op de beurs. Deze firma demonstreert een wasautomaat, die ons verbaasd deed staan. Een druk op de knop, de machine gaat in werking, even later.de was gewassen, gespoeld, gedroogd. Wat wilt U nog meer mevrouw? Wij kunnen ons voorstellen, dat de huismoeder deze ma chine voor haar verjaardag vraagt. Draait U zich om? Bent U geschrokken van de prijs? Wij niet! Maar als U zich toch omdraait wordt U begroet door de fa. Lunter. Eén der dochters van de heer Visser toont U een zomercollectie japon nen of, als U zelf naait, een lapje stof. Het is maar een greep uit de grote sor tering. Wij hebben even de koffie geproefd gezet in de nieuwste koffiezetmachine. Electrohuis Bakker demonstreert dit ap paraat vrijblijvend. Een ideaal apparaat voor grote gezinnen en kleine pensions. Ook de huishoudmachine (werkelijk me vrouw, binnenkort behoeft U niets meer te doen.is het bekijken waard. Zonder trui en schapenwol zijn wij op het ijs geweest. Met de leuze „Neem een diepvrieskluis in eigen huis" presenteren de Gebroeders Schoorl zich. De man van het vak toonde ons hoe de deur van de vrieskast magnetisch wordt gesloten. Ook in deze branche iets nieuws en de prijs valt mee. Achter de Knittax was een ijverige demonstratrice bezig de dames te laten zien hoe snel men een truitje kan breien Fa. Jac. Bruin, de firma van de naaima chines, heeft twee schone dames aange trokken om de nieuwste machines te de monstreren. De naaimachines, die alles voor U doen, zoals Anker en Husqvarna, worden U gaarne getoond. Aan het eind van de zaal nog even een kopje Melitta koffie, dat U aangeboden wordt door de fa. Frans Zegel Kzn. U weet het? Het bespaart koffie en verwekt meer aroma. En dat is juist wat U zoekt. Wij moeten zeggen, dat de koffie, op deze wijze gezet, onze waardering heeft. Het is niet de laatste stand, want we gaan ook nog even vissen. Voor een. groot ofmaat U bijMoeten wij de naar nog invullen? Jan P. Stam heeft bekendheid verworven door deze annonce in de Texelse Courant, En ook voor Uw zoon of echtgenoot mevrouw, een pracht geschenk. Een uitgebreide col lectie hengelsportartikelen. De mooiste werpmolens, nylonsnoeren, kortom alles wat de visserman nodig heeft, U vindt het bij De Burgse winkeliers hadden er wer kelijk iets aardigs van gemaakt. In de betrekkelijk kleine ruimte voor een der gelijke beurs zijn de stands stuk voor stuk aardig ingericht. Een bezoek (tot en met zaterdag) raden wij dan ook een ieder aan. VOORLICHTINGSAVOND VOOR DE VOLKSTUINVERENIGING „De KONIJNENBERG" Oosterend Het was vrijdagavond j 1 bij Jn. Dijt voor de leden van de Volks tuinvereniging „De Konijnenberg" een leerzame avond. Het actieve bestuur zal in de toekomst wel meerdere van deze avonden organiseren, want er valt ook in de volkstuinen nog genoeg te leren. Op deze avond sprak de heer De Lange uit Haarlem, van de afd. Voorlichting Volks tuinen van het Ministerie van Landbouw, na en korte inleiding door de voorzitter, de heer C. Bremer, over de ziektebestrij ding in het algemeen en de middelen spe ciaal voor de volkstuinder, die toch me rendeel andere verlangens hebben als de beroepstuinder en landbouwer. Allereerst spreekt de heer De Lange over het ontstaan van de ziekte, t.w. de cultuurfouten oftewel een tekort aan be mesting, te dicht zaaien, verkeerde be mesting, te droog of te nat en vervolgens de plantaardige parasieten en dierlijke parasieten zowel onder als bovengronds. Zeer dikwijls, zegt spreker, zijn de oorza ken bij ons zelf te zoeken, immers de te nemen cultuurmaatregelen zijn al beslis send. Uitvoerig wordt de bestrijding be sproken, waaruit blijkt, dat de zgn. me chanische bestrijding, oftewel het doden van het insect met de hand het beste is. Nog beter is het om te trachten dit alles te voorkomen, hetgeen beter is, want het blijkt, dat bestrijding bij volkstuinders vanwege de kleine veelzijdige aanplant dikwijls onmogelijk is. Voor de volkstuin- der zijn en dan ook vele voorbehoeds- MEDEDELING VOOR DE JEUGD Nu 30 april dit jaar op zondag valt, zou het onjuist zijn, de meierblis op deze dag te houden. Het is de gewoonte, dat deze echt Texelse traditie dan plaats vindt op de daaraan voorafgaande zaterdag. Ik doe daarom een dringend beroep op jullie, de meierblis dit jaar te houden op zaterdagavond, 29 april. Verder wil ik er nog op wijzen, dat het een zeer slordige indruk maakt, wan neer na afloop van de meierblis allerlei materialen vooral papier blijven liggen. Zorg er daarom voor, dat al het materiaal zoveel mogelijk wordt ver brand en dat nog overgebleven papier e.d. wordt opgeruimd. Iedereen zal het op prijs stellen, dat de jeugd van Texel onze oude traditie in ere houdt. Doe het echter zo, dat nie mand hieraan aanstoot kan nemen. Ik reken op jullie medewerking. De burgemeester van Texel, C. De Koning. GESLAAGD Aan de R.-K. Middelbare Landbouw school te Hoorn behaalden P. Bakker, Den Hoorn, H. Boom, Oudeschild en G. van Heerwaarden, De Cocksdorp, het einddiploma. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Tot het dagelijks bestuur van de Doopsgezinde Gemeente zijn gekozen: de heer H. de Jongh, voorzitter, mevr. N. Broere-Risseeuw, secretaresse, en de heer A. Daalder, boekhouder. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 19 april (heden) worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn 1.15 uur; Oosterend 2.00 uur; Bijna iedere raadsvergadering komt het parkeerprobleem op het eiland ter sprake. Raadsleden doen hun best om in eigen gebied (en dat is uiteindelijk heel Texel) een goede parkeergelegenheid te krijgen. Steeds weer wordt dan geant woord: „Er is geen geld". En dat is jam mer, want op diverse plaatsen is een par keerplaats dringend nodig. Maar Vorige week maandag heeft onze foto graaf eens een kijkje genomen op het kleine parkeerplaatsje aan de Burgwal. Verschillende Texelaars, die de markt moeten bezoeken, rijden vlug even de wagen het terreintje op en klaar. Er wordt dan niet gekeken of de auto goed staat en de wagens, die er reeds staan nog ruimte genoeg hebben om weg te rijden. We hebben ons verbaasd over de ver loren ruimte die er was. Er hadden zeker 15 wagens meer geparkeerd kunnen wor den. Maar er zijn mensen die denken: als ik er sta dan is het genoeg. Die Texelaars zouden wij aanraden eens in Amsterdam te parkeren, op dezelfde manier als dat maandags aan de Burgwal wordt ge daan. De kans is groot, dat het nummer van de auto wordt genoteerd en U later zo'n aardig papiertje thuis ontvangt. Een klein beetje overleg op de weinige parkeerplaatsen is zeker gewenst. Het heeft lang, zeer lang, geduurd, voordat het zover was. Maar nu kunt U elders in de kolommen lezen, dat 3 mei de aanbesteding plaats vindt van „Uitbrei ding en verbouwing van het tehuis voor bejaarden „Huize Irene" te Den Burg. Dan zullen ook daar de bejaarden kun nen wonen zo als het hoort. Het bestaande gebouw voldoet sinds lang niet meer aan de eisen des tijds en reeds lang was de gemeente Texel bezig om hier een goede oplossing te vinden. De heer G. van der Struis, architect ge meente Texel, heeft een keurige oplossing gevonden. Het bestaande gebouw zal ge heel worden veranderd en de nieuwe vleugel komt aan de Lijnbaan-zijde. De bejaarden krijgen, als ze straks in de recreatiezaal vertoeven een pracht uit zicht. Deze zaal is zo geprojecteerd, dat men twee kanten op kan zien, richting Westerweg en Lijnbaan. In het huidige gebouw bevinden zich enkele kamertjes (hokjes) op het noorden. Dit wordt gewijzigd, op deze plaats komt de bedrijfskeuken en de kamers komen aan de zonzijde. De ingang van het bestaande gebouw blijft gehandhaafd, doch deze wordt uit sluitend in de toekomst voor dienstingang gebruikt. Een nieuwe entree komt aan de Lijn baan, ruim, fris en groot. In de hal wordt de bali geplaatst met kantoorruimte, zo dat de directie ook daarvoor meer arm slag krijgt. De ziekenkamer komt even eens op het zuiden met uitzicht op een plantsoen. De capaciteit wordt meer dan verdub beld. 51 personen kunnen straks een ka mer betrekken. Een vertrek dat goed is ingericht. De directrice behoeft dan niet meer voor een glaasje water een hele lange gang door en zo zijn er meer bezig heden, die op een comfortabeler wijze in eigen kamer kunnen geschieden. 27 éénpersoons kamers zijn onderge bracht en 6 tweepersoons, deze bevinden zich in de nieuwe vleugel. In het oude gebouw zijn eveneens 6 tweepersoons- kamers. In de vleugel komen boven en beneden recreatieruimten, zodat men niet direct naar de grote zaal behoeft. De bejaarden kunnen ook „zonne", want op een groot plat dak komen glazen wanden, zodat men daar heerlijk beschut kan zitten. Het gehele gebouwd zal cen traal worden verwarmd Wij schreven aan het begin van dit verslag dat het lang geduurd heeft voor dat men de aanbesteding bekend kon maken. Dit komt doordat men maanden heeft moeten wachten op een goedkeu ring, die uit Den Haag moest komen. Hopelijk zal dan in 1962 de „hokjes- verhuurderij" van de gemeente Texel voorbij zijn. BEJAARDEN TE DE KOOG De bejaarden van De Koog en wijk K, die mee willen naar de uitvoering van „St. Jan", zaterdag 29 april, kunnen zich opgeven voor 21 april bij de heer Drevel, tel. 277, en bij de heer N. Schoo, Vogel- mient 17, tel. no. 242. middelen, zowel voor boven- als onder- ronds Na de pauze behandelde spreker de chemische middelen, die voor de volks tuinder redelijk zijn en de insectenbe- stnjding op verschillende manieren, nl. het stuiven of het spuiten. Er zijn zeer vele aanwijzingen omtrent de bestrijding, maar het blijkt ook dat er een radicale manier is, n.l. de vernietiging van de zieke plant. Er zijn verschillende vragen, welke door de heer De Lange bevredigend wor den beantwoord. De voorzitter, de heer C. Bremer, dankt tot slot dan ook de heer De Lange voor zijn leerzame causerie. Onder de belangstellenden ontdekten wij ook Texels landbouwconsulent, de heer C. van Groningen, waarmede het be stuur van de volkstuinvereniging zeer in genomen was, want zij wil niet alleen van zich laten horen, maar zich ook uitbrei den ten behoeve van de amateurtuinder met alle voorlichting, die maar mogelijk blijkt te zijn. Volkstuinvereniging „De Konijnenberg" wil op dit gebied voor Texel de primeur zijn en blijven, waar ieder lid van profiteren kan. Winkeliersvereniging Den Burg Bent U al op de in „Casino" geweest? Tot en met zaterdag kan het nog. Geopend: s'Middags van 3-6uur. 's Avonds van 7.30 - ca. 10 uur Entree f0,35. WELPENCOMPETITIE Uitslagen zaterdag: SVC-Tex. Boys 0—3, SVO-Texel 0—2. A.s. zaterdag: Texel-SVC, 3.00 uur; Tex Boys-ZDH, 3.00 uur. De stand is nu: S.V. Texel 4 4 0 0 8 Texelse Boys 5 3 117 ZDH 3 1113 SVO 4 10 3 2 SVC 5 6 0 5 0 EINDLES TUINBOUWCURSUS Zaterdagmiddag vond in de landbouw school de eindles plaats van de Algemene Tuinbouwcursus. Het einddiploma werd behaald door Dirk Simon Boon te De Koog, Jan Wiebe Boon te De Cocksdorp, Piet Bruijn te Den Burg, Guus Dekker te Den Hoorn, André Gieles te Den Burg, Dirk en Kees Maas te De Waal, Wim de Porto te Den Hoorn, Wim Reuvers te De Cocksdorp, Arie de Ridder te De Koog, Klaas Uitgeest te Den Burg, Kees Witte te Den Hoorn, Frans Witte te Gerrits- land, Martien Witte, Agnes, en Piet Slot, Weezenplaats. De heer K. Bergsma te Schagen reikte de diploma's uit met voor ieder een toe passelijk woord. De heer H. Leber wekte de cursisten op het geleerde goed in de praktijk te brengen en reclame te maken voor het bloembollenvak. Namens de cursisten bracht Wim Reu vers dank aan de leraren van de cursus, de heren Van Aalderen en Van der Wal te Den Burg en Onderwater te Breezand. EEN WEEK PER SCHIP DOOR NEDERLAND Deze week trekt het Rode Kruis-schip Henri Dunant" door de Hollandse wa teren. Er bevinden zich ook twee Texel- sen aan boord De dames Daalder-Schel- Unger en Bruin-v.d. Vliet uit Oudeschild zijn maandagmorgen te Hoorn aan boord gestapt. Leden van het Rode Kruis, afde ling Texel hebben hun eilandgenoten naar Hoorn gebracht. Wij wensen de da mes het verdere van de week nog veel zonneschijn. VERLOF A TE DE WAAL De Inspecteur van de Volksgezondheid, belast met het toezicht op de naleving van de Drankwet, heeft besloten zijn toe stemming te verlenen voor een Verlof A te De Waal. Hiertoe zijn wel enige ont heffingen verleend aangaande verlich ting en luchtverversing. Dit kon de voorzitter mededelen op de onlangs gehouden Bestuursvergadering van het Dorpshuisbestuur. De mogelijkheid bestaat dus nu om tij dens vergaderingen en uitvoeringen zwak-alcoholische dranken te nuttigen, zoals bier en wijnen. Na veel geschrijf, praten en wachten is ook dit dus voor elkaar gekomen. BRIDGEN Uitslag 14de competitiewedstrijd: A.: 1. Brücher-Gieze 59.52*/» 2. Bruin-Mantje 55.95°/o 3. mevr. Kooijman-Veenema 55 36% 4. mevr. Keijser-Blom 52.98% 5. Kellner-van Lenten 51.19% 6. Bakker-Kuiper 40.43% 7. Bos-Ran 43.45% 8. dames Hattuma-van Heerwaarden 35.12% B.: 1. Echtpaar v.d. Heerik 57.29% 2V2. Bakker-Huizinga 56.25% 2V2. Luyckx-Wessels 56.25% 4j/2. van Heerwaarden-de Vries 48.96% 4Vf. Echtpaar Gilijamse 48.96% 6. Dam-Raven 47.91% 7. Gebr. van Sambeek 34.38% Slotavond 26 april a.s.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1