(jrocn c/tmrLrJ~exels in het harL, Verdwijningen en Verschijningen 30 jaar Landbouwonderwijs op Texel Toneelseizoen gesloten met In totaal 380 geslaagden In Memoriam 'OENSDAG 26 APRIL 1961 TEXELSE 74e JAARGANG No. 7582 COURANT itgave N.V. v.h. Lanqeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Hand elsdrukkerij Jen Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Succesvolle avond van U.D.I. Zaterdagavond heeft de rederijkers- amer U.D.I. in hotel „De Oranjeboom" et Texelse toneelseizoen op grandioze rij ze gesloten. Hadden pessimisten ver- racht dat de tonelisten voor een lege zaal ouden spelen, de optimisten hebben het ewonnen. Geen plaats was er onbezet ondanks dat het om acht uur nog laarlichte dag is, werd er maar een stief jvartiertje te laat begonnen. De heer Th. Witte, voorzitter van de lederijkers, sprak de wens en de ver achting uit, dat de aanwezigen zich kos- elijk zouden amuseren. Zijn woorden faren ook gericht tot burgemeester De oning en de familie Vlessing. De fa. lessing had belangeloos het meubilair eschikbaar gesteld. „Kom er in, zet je hoed af, komt er doe de deur maar dichtMet deze roorden werden de aanwezigen begroet loor de werkster, mej. Bezema. Zij was ruk in de weer om het zomerhuisje er- ens aan de grens van Nederland en luitsland te reinigen. Twee heren zouden rriveren om in een stil en verlaten mdsdeel een weekje vakantie door te rengen. Het begin was al griezelig. Toen deze jverige werkster (mevr. Bonne) druk aan iet stoffen was, ging achter haar een der leuren in het vertrek open en een onguur ype, met masker voor, greep de niets vermoedende werkster en sleurde haar 'eg. Verdwijningen en verschijningen, zo as de titel van het dwaze spel, geschre- en door Mr. H. M. Planten. Voordien had echter een kort gesprek gehad met •eldwachter Van Klaveren (A. de Wilt). )eze ijverige wachtmeester had licht zien iranden en was daar op af gestapt, omdat et huisje lange tijd onbewoond was ge- eest. Tegen de avond arriveren de twee 'rienden Thomas Dinges (G. Pansier), in Iffecten en Theodoor Lamaer (C. v.d. (erkhof) ook in effecten. Zij zijn ver- asd als ze niemand thuis treffen. Ze ,dden toch minstens de werkster ver acht. Even later verschijnt voor de eede maal de veldwachter en die ver- ilt, dat juffrouw Bezema er een kwartier geleden nog was. De twee vrienden gaan iken en de veldwachter blijft alleen in kamer achter. Zeer voorzichtig gaat oor de tweede maal de geheimzinnige leur open en Van Klaveren, zo zwaar als is, krijgt een tik op z'n hoofd en ver- Kvijnt in het duister. Vreemd kijken de jongens op als ze in kamer komen en ook de veldwachter verdwenen. Dan gaan ze argwaan krij- ;n. De één spreekt van moord en de an- ler probeert z'n eigen groot te houden. Maar de bijzondere situaties volgen el- aar snel op, want tijdens hun druk ge- Iprek wordt er buiten gegild en op de leur geslagen. Na veel aarzelen gaan ze ijken en komen even later terug met een mgedame, die op de divan wordt gede- ineerd. Met cognac en water wordt de >nbekende bijgebracht. Loeki de Vere. lomaar een meisje, (E. Remmers) vertelt ter hoe ze is komen te vallen. De knapen zitten er een beetje mee, rant wat moet een meisje bij hen doen iu het tijd wordt om te gaan slapen. Het 'ordt nog erger want een tweede dame •erschijnt op de planken. Helga Debrovni, in vervolgde vrouw, (mevr. Dros-Kui- t) komt even ontredderd binnen als lar voorgangster. Maar de situatie wordt blijkbaar goed •pgelost. Men besluit eerst maar wat te in en danmaar te beraadslagen, telefoon brengt verandering. Een ge- leimzinnige stem zegt: Blijf waar je bent kom niet naar buiten. Zo gaat men de nacht inen als het loek weer opgaat, liggen de mannen leerlijk te slapen. Als Thomas Dinges vakker wordt, is hij spinnijdig op z'n naat. Hij ontdekt, dat zijn pantalon is 'erdwenen. De situaties, die hierna ko nen, worden meesterlijk gespeeld. De 'eren Pansier en Van de Kerkhof heb ben de lachspieren los weten te krijgen. )e dames, die later uit de twee slaapver- rekken komen, zijn ook hun japonnetjes wijt, en in nachtgewaad, voor zover dat lanvvezig was, huppelt men over het •oneel. Deze volgende dag brengt nog meer feranderingen mee. Bezema, de echtge noot van de werkster verschijnt. Hij is op toek naar zijn vrouw en wil de boel kort en klein slaan als zijn geliefde niet boven ONDERLINGE RUILING Binnenkort zal de Sociale werkplaats 'an de gemeente Texel worden ver- Plaatst. Deze werkplaats zal een nieuw en groter onderdak verkrijgen in de oude Khool aan de Burgwal. Deze oude school thans Dorpshuis. Er wordt van gebouw "erwisseld, zodat de dorpsbelangen bin nenkort in een kleiner gebouw kunnen borden behartigd. Voor deze ruiling is een wijziging nodig van de gemeentebegroting, die vrijdag tijdens de raadsvergadering aan de orde *al worden gesteld. water komt. Als nachtportier kan hij veel hebben, maar van zijn vrouw moe ten ze afblijven. Bezema ,(J. Remelink) zoekt het hele huis door, maar vindt zijn vrouw niet. Hij vertrekt naar de stad om de politie te halen. Er komen nog meer verschijningen. Dinges, die had gedacht, dat zijn vrouw veilig in Parijs zat, ontdekt het tegen deel. Zonder pardon komt Coralie Dinges (I. Koorn-Ruis) binnenstappen. De twee vrienden weten zich geen raad, de dames hebben zich in huis verborgen. De tafe relen, die zich hierna afspelen zijn mees terlijk, niet alleen van de schrijver, maar bovenal van de spelers. De heer Van de Kerkhof heeft deze avond spel gebracht dat uitmuntend mag worden genoemd. We hadden niet anders verwacht, dan dat het goed af zou lopen. De verdwenen schapen komen weer boven water en de boefde onbekende (A. Geus) werd in gerekend door de inspecteur van politie (de heer Van Trigt) en een rechercheur (de heer A. Poel). Het lege huis was gebruikt door smok kelaars, die de kelder onder de woning best konden gebruiken. Veel was er al in verdwenen en nu het huis plotseling weer werd bewoond, was de bende in nood gekomen. Helga was een bondgenote van het gespuis. Zij had echter niet gerekend op een vinnig meisje, Loek de Vere. Loeki wist de hele situatie te ontknopen. Een daverend applaus was de beloning, en verdiend. Want de bezoekers hebben deze avond het volle pond gehad. Het spel was prima. Er kwamen geen hiaten in voor en de.rolkennis was goed. Daarom willen wij niet het spel van ieder weer geven, maar samenvattend kunnen wij schrijven dat UDI op goede wijze het Texelse toneelseizoen 1960-1961 gesloten heeft. Een gezellig bal onder leiding van het gezelschap Henny Kok heeft velen nog uren op de dansvloer gehouden. FILMVOORSTELLING TE DE COCKSDORP Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. Koningin Juliana wordt te De Cocksdorp op 1 mei een filmvoorstelling verzorgd. In de zaal van de heer Nota worden diverse rolprenten vertoond. Kin deren van de kleuterschool en de lagere school hebben vrij toegang. Kinderen, die de school reeds hebben verlaten, kunnen tegen betaling van zestig cent de film voorstelling bijwonen. De aanvang is I.30 uur. BEROEP AANGENOMEN Oosterend Ds. F. J. Scholten, Geref. predikant te Oosterend, heeft het beroep naar Benschop-IJsselstein aangenomen. VOOR BEROEP BEDANKT Den Hoorn Ds. G. H. Wolfensberger gaat voorlopig Den Hoorn nog niet ver laten, daar hij bedankt heeft voor het beroep van de Gemeente Rotterdam, in de vacature ds. M. L. W. Schoch. DOOPSGEZINDE ZUSTERKRING j A.s. vrijdag 8 uur zal zuster Tiessen- Spaans voor de Doopsgezinde Zuster- kring te Den Burg dia's vertonen van haar reis naar Spanje. Komt allen! GOUDEN MEDAILLE De heer J. Veltkamp heeft zondag te Amsterdam deelgenomen met zijn ras hond aan de internationale winnerten toonstelling. Bruintje van Texels strand verdiende een gouden medaille. Er waren 1150 honden aanwezig. VOLKSFEESTEN TE EIERLAND Maandag a.s. zal ook Eierland feest vieren. Dit jaar worden de diverse ver makelijkheden georganiseerd door een jongerenclub met medewerking van de Buurtverenigingen Midden- en Zuid- Eierland. Evenals voorgaande jaren wordt het feest gehouden op het vlieg veld. Een aantrekkelijk programma voor groot en klein is reeds samengesteld. Om 10 uur wordt een film vertoond voor kinderen vanaf 4 jaar. Om 1.30 uur volgen kinderspelen. Na de kinderspelen worden volksspelen georganiseerd voor volwassenen. Om 7.30 uur gaat de strijd beginnen tussen man en vrouw. Een oud typisch Texels volksspel. De dag wordt besloten met een dansje. AGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK Woensdag 26 april Den Burg, Texel, Slotdrive bridgeclub Den Burg, De Zwaan, Mej. Hoekendijk spreekt voor Gilde over „Donker Am sterdam". Den Burg, Hotel Lakeman 8 uur, leden vergadering N.O.V. Donderdag 27 april Den Burg, Dorpshuis, Fotoclub Zaterdag 29 april Den Burg, 2.30 - 5.15 uur Bejaardento neeluitvoering door „St. Jan" met „Ka- trina de hoogste prijs". Oosterend, 3.15 uur Opening muzieknis Oosterend. Den Burg, „De Oranjeboom", uitvoering accordeonclub o.l.v. Henny Kok. Dertig jaar geleden werden de eerste lessen gegeven aan de agrariërs van het eiland. Dat het toen onder andere om standigheden gebeurde laat zich begrij pen. Jarenlang heeft men gemodderd met één leslokaal en kregen de leerlingen slechts enkele uren onderwijs per week. In de landbouwschool, in de vroegere Nieuwstraat, hebben de heren onderwij zers vele Texelse boerenzoons de juiste weg gewezen naar een goede bedrijfsvoe ring. In en heel wat mooier en efficiënter ge bouw hebben de afgelopen week 10 can- didaten examen gedaan. De namen heb ben wij reeds in het vorige nummer ver meld. Vrijdagmiddag werd een openbare les gehouden. De inspecteur van het on derwijs, Ir. I. J. Schroevers, heeft tien diploma's uitgereikt met een toepasselijk woord voor de geslaagden. De heer C. P. Laan, hoofd der Lagere Landbouwschool op Texel, sprak een welkomstwoord tot het voltallige ge meentebestuur, burgemeester C. de Ko ning, wethouders Th. R. Hin en C. H. Roeper en secretaris P. Beemsterboer. Een speciaal woord van welkom richtte hij tot de heer en mevrouw Schroevers, die reeds diverse malen op het eiland zijn geweest om deze laatste schooldag voor de leerlingen bij te wonen. Verder sprak de heer Laan tot de com missie van toezicht en het schoolbestuur, leerkrachten en ouders der leerlingen. Het verheugde hem dat ook thans zo velen deze openbare les bijwoonden Na dit begroetingswoord kregen de he ren onderwijzers de gelegenheid diverse vragen te stellen aan de geslaagde leer lingen. Bij het overhandigen van de diploma's sprak de inspecteur de hoop uit dat de Texelse jeugd, die geslaagd is en nu een diploma op zak heeft, zou begrijpen dat wat er geleerd is voor de toekomst van grote betekenis is. „Leer de zaken goed overleggen. Neem het paard niet op je nek, maar ga er op zitten. Werk steeds met oordeel. Jullie mogen trots zijn op je diploma, want het is een succes". Burgemeester C de Koning sprak ook waarderende woorden tot de jeugd, maar gaf tevens een goede raad. Hij spoorde de jeugd aan goede vakliteratuur te lezen; blijf je oriënteren. Hij dankte het school bestuur voor de uitnodiging. Ons voltallig college stelt het steeds op prijs Uw eind- les mee te maken. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer Jurr. Beumkes, sprak woorden van dank tot de leerkrachten en ook tot de leerlingen. Dat de vereniging van Oudleerlingen der Lagere Landbouwschool op Texel meer is dan een gezelligheidsvereniging werd duidelijk uit de woorden van de voorzitter der vereniging, de heer J. Witte. Als oud-leerling spoorde hij de ge slaagden aan om direct lid te worden van de vereniging. Want daar wordt het on derwijs voortgezet. De heer Laan onderstreepte deze woor den in zijn slotwoord. Hij vertelde ook dat voor de dertigste maal diploma's werden uitgereikt. Er zijn in die jaren 380 leerlingen geslaagd. 42 werden er af gewezen. Dat leerlingen niet alleen worden op geleid om boer te kunnen zijn, werd ons duidelijk toen een der geslaagden het woord voerde. Frans Hopman sprak een slotwoord tot de leerkrachten. Hij dankte voor de prettige samenwerking en voor de vele practische lessen, die zij mochten ontvangen. Hij was de meester in note- dop, want stuk voor stuk werden de leer krachten naar voren geroepen om een leuke attentie in ontvangst te nemen. Deze klas, zo hoorden wij later, staat in het jaarverslag genoteerd als een pret tige klas. En met de woorden van het hoofd der school: „Deze klas was goed, doe het ook goed in je leven. Wij ver wachten wat van jullie. Zorg dat, waar je ook komt in de wereld, men steeds trots op je kan zijn", was de openbare les ten einde. Na het kopje thee vertoonde de heer Laan enkele zeer interessante films. De eerste was van Reinier Meijer, die thans bezig is de Texelfilm samen te stellen. MEVROUW J. J. E. DE KONING-VAN RAMSHORST Op maandag 24 april 1961 overleed Mevrouw J. J. E. De Koning-van Ramshorst. Haar plotseling heengaan verwekte algemene verslagenheid. In haar verliest Texel een markante persoonlijkheid. Begiftigd met een grote dosis humor en een rijke fantasie, vol levens lust en energie, ging zij haar weg, recht op het doel af en stelde haar leven in dienst van de medemens. Smartelijk zullen wij haar moeten missen. Wie haar meer van nabij ontmoette, werd aangetrokken door haar persoonlijkheid en achtte het een voorrecht haar te kennen. Plotseling, helaas te plotseling, heeft de dood een einde gemaakt aan haar leven, dat nog zovele beloften inhield. Wij willen in dankbare herinnering een terugblik werpen op haar leven. Getrokken door haar liefde voor de medemens, werd zij voorzitster van het „Vluchtelingencomité". Mede door haar toedoen konden 100 kinderen met vakantie op Texel komen. Zij werden weggehaald uit de sobere en sombere sfeer van het vluchtelingenkamp om even te kunnen genieten van de huiselijke sfeer in Texelse gezinnen. En weer zette zij zich geheel in bij de Hongaarse opstand om de nood der vluchtelingen te lenigen. Het gezin Nagy werd geholpen en kon een nieuw leven op Texel beginnen. En weer gaf zij zich, opdat het vluchtelingen jaar 1960 financieel zou slagen. In 1953, toen door de kracht van de storm en het water de dijken doorbraken, en het leed en de nood hoog gerezen waren, was zij één van de eersten, die zeide: „Hier moet wat gedaan worden". En geheel Texel deed wat. Een bijzonder grote belangstelling en liefde had zij voor het kind. Alles, wat het kind betrof, had haar intense aandacht. Achter elke kinderpost zegelactie stond Mevrouw De Koning. In gedachten zien wij haar nog zit ten in de postzegeltent. Haar liefde voor het kind was groot. Dit voerde haar ook naar het gebied van de reclassering en Pro Juventute, waarin zij functies vervulde. Met de haar aangeboren tact wist zij ook met kinderen om te gaan. Vele ouders zullen dit kunnen beamen. Toen er m 1955 geen leiding voor de kleuterschool „De Woelige Hoek was, bood zij aan de leiding van de school op zich te nemen. In de jaren 1955-60 heeft zij zich met volle inzet van haar persoon gegeven aan deze taak. En zij deed dat voortreffelijk. Dit werk lag haar trouwens bijzonder en zij werd als het ware één met de school, éen met de kinderen, één met de ouders. Op bijzondere wijze wist zij de kinderen aan zich te binden. En niet alleen aan zich, maar ook aan elkander en de school. Ook de ouders voelden zich met hun kinderen een met de school. Het was eigenlijk geen school, maar één groot gezin, waarvan Mevrouw De Koning moeder was. Dat was haar voortreffelijke verdienste. Veie ouders zullen haar dankbaar zijn en blijven voor het vele, dat zij voor hun kinderen gedaan heeft. Bij dit alles bleef Mevrouw De Koning eenvoudig. Standsverschil kende zij niet. Slechts medegevoel en medeleven met de medemens. Zij was inderdaad een voorbeeld voor ons allen. Wij, die haar gekend hebben, zijn haar dankbaar voor alles, wat zij ons geschonken heeft. W. A. S. VERVOER BELANGSTELLENDEN NAAR DE CREMATIEPLECHTIGHEID Voor belangstellenden, die de crematie plechtigheid van mevr. De Koning op a.s. donderdag zouden willen meemaken, is de mogelijkheid aanwezig gebruik te ma ken van een bus van de N.V. TESO. Deze bus zal vertrekken om 12.40 uur vanaf het postkantoor te Den Burg. De kosten van dit gezamenlijk vervoer zullen hoofdelijk worden omgeslagen. Gegadigden dienen zich vooraf op te geven bij het raadhuis bij de heer W. Stam, adjunct-commies ter secretarie. (Tel. K 2220/2141). Opgave is uitsluitend mogelijk tot en met woensdagmiddag 4 uur. Zij, die zich opgaven, kunnen zon der tegenbericht aannemen dat zij mee kunnen. GESLAAGD De Cocksdorp Mevr. C. J. Visman- Bultinger slaagde te Amersfoort voor het diploma DIBEVO, afd. hengelsport. i AANVULLENDE AGENDA Aanvullende agenda voor de vergade ring van de raad der gemeente Texel, te houden op een nader te bepalen datum. Texel, 25 april 1961. 17. Verlening van een voorschot en over dracht van grond aan de woningbouw vereniging Texel ten behoeve van de bouw van 12 woningen te Den Burg. 18 Aankoop van een strookje grond te Den Burg van de heer E. Vlessing, aldaar. 19. Aankoop van strookjes grond te Den Burg van diverse personen. 20. Aankoop van het pand Den Hoorn 97 van mej. N. Boon, wonende te Bakkum. 21. Aankoop van strookjes grond te De Koog van de heren J. Jellema en C. Kuip, aldaar. 22. Verkoop van een perceel industrie terrein te Den Burg aan de fa. Goedkoop De Vries, gevestigd te Texel. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 24 april 1961: 2 koeien 8501000; 7 pinken 350550; 3 schapen 80110; 5 biggen 5570; 2 zeugen 250350, 73 nuchtere kalveren 40—85.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1