Cf roen c/tmrL-J~exels in het harL, Nieuw botenhuis voor de Joan Hodshon9 Allerlei streekontwikkeling camera toe «oata* POENSDAG 17 MEI 1961 k 1 if^ iifflVfTl 74e JAAHQANG No. 7558 TEXELSE®COURANT lilqave N.V. v.h. Lanqeveld <S de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohcmdel Handelsdrukkerij lea Burq, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdaqs Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm WÊÊmmm mmmmmzmm -m Zaterdagmiddag heeft de bemanning ven de Joan Hodshon de vlag in top ge ien ter gelegenheid van de ingebruikstelling van het nieuwe botenhuis voor reddingboot. Dit prachtige botenhuis is gebouwd op een der mooiste punten van het eiland, laat men op het stukje strand, dan ziet men in de verte Vlieland. Aan de voet ran dat gevaarlijke water heeft de voorzitter van de Koninklijke Noord- en !uidhollandse Reddingmaatschappij enkele woorden gesproken tot genodigden, de thipper en de overige bemanning. Ir. W. H. Kruyff, voorzitter van de LN Z.H.R.M., was zeer verheugd over de tsultaten. Er is ook werkelijk iets moois ferrezen daar aan de voet van de zee. leen stijf en gewoon botenhuis. De ar- Kitect, de heer B. B. Westerhuis van imsterdam, heeft een gebouw ontwor den, dat past in het duinlandschap. Het eeft een geheel eigen stijl. Ir. Kruyff memoreerde de geschiedenis an de post in het hoge noorden van ons Hand. In 1846 werd een eerste botenhuis eplaatst in de Krim. In 1874 ging men aar Eierland maar men keerde in 1912 De Cocksdorp terug. In De Cocksdorp het botenhuis ook diverse malen ver- 'laatst. Dat was mogelijk doordat het teeds van hout was opgetrokken. Die erplaatsingen waren met alleen nodig imdat men een plaats elders beter be- ordeelde. In 1947 werd men gedwongen e reddingboot te verplaatsen. Er sloeg n die tijd ontzettend veel land weg. De vaterwolf nam steeds meer duinen weg n de vuurtoren kwam steeds dichter bij ee. Het bestuur van de KNZHRM is tot iet besluit gekomen om een stenen huis e bouwen, nadat Rijkswaterstaat het 'ater voorgoed een halt had toegeroepen. Ie glooiing rond de vuurtoren zal belet- en dat de zee nog verder het land in king t. Het nieuwe botenhuis is geplaatst nabij Ie TESO-steiger voor de boot naar Vlie- 3nd. Al is de weg daarheen vrijwel on- 'egaanbaar, toch waren er zaterdagmid- diverse genodigden naar toe gekomen Dm de opening bij te wonen. Burge- aeester C. De Koning, de schipper, de 'eer A. Boon, de tweede schipper, de 'eer J. van Loo, de eerste opstapper, de 'eer C. P. van de Werve, de machinist, 'e heer P. Kikkert, de voorzitter van de ^deling Texel, de heer J. J. van der flies, de heer J. Boekei, bestuurslid van de plaatselijke afdeling. De Rijkswater- laat werd vertegenwoordigd door de «er H. de Jongh. Ook diverse leden van het hoofdbe stuur luisterden naar de woorden van de 'oorzitter, die alle genodigden welkom «ette, nadat hij hen verzocht had een inblik stilte in acht te nemen voor één ;er grote redders van ons land, de heer -oen Bot. Deze dappere held is j.l. hjdag in Den Helder overleden. Na zijn toespraak verzocht hij de schip- *r, de heer A. Boon, de vlag om hoog te halen. Op de foto zien wij hoe de heer Boon en zijn maats van de redding boot de vlag laten wapperen. Onze redders kunnen met recht trots zijn op het nieuwe botenhuis. Nadat de heer J. J. van der Vlies, als voorzitter van de afdeling Texel, een woord van dank had gesproken tot de leden van het hoofdbestuur en de diverse instanties, die zo bereidwillig wa ren geweest om tijdens de bouw onder dak te verlenen voor het opbergen van het materiaal, werd het botenhuis ge opend. Als men spreekt over botenhuis dan denkt men aan een huisje op palen in het water, waardoor een klein deurtje een bootje het vrije sop kan kiezen. Daar aan de voet van de zee in De Cocksdorp is het echter anders. Een groot stenen ge bouw met enorme deuren en aan de voorzijde veel glas, is daar gebouwd. Toen de deuren omhoog gingen, zagen wij de Joan Hodshon, gereed voor vertrek, in zijn nieuwe omgeving. Die omgeving is het bezichtigen waard. Een groot ruim vertrek, dat aan twee zijkanten open kan. De grote deuren kunnen door één man omhoog gehaald worden. Oliepakken hangen aan knaapjes aan de zolder. Zwemgordels, laarzen en alles wat nodig is voor het reddingwezen, zijn aanwezig. Er is een verblijf voor de bemanning, met verlichting, telefoon (nummer 226), ver warming. Het nieuwe botenhuis werd gebouwd door de fa. H. Daalder met medewerking van de fa. J. J. Vonk, schilderwerk, en de fa. J. G. Oele, loodgieter. De KNZHRM heeft redders, die er op- uittrekken. Te De Cocksdorp zijn dat vier mannen, die, als het nodig is, vrouw en kinderen in de steek laten en gaan pro beren een medemens uit de woeste golven te halen. Tijdens de maaltijd in Hotel „De Hoop" is niet geklonken op een goede toekomst met veel werk, maar werd ge zegd: „Wij hopen dat de deuren weinig geopend behoeven te worden om er op uit te trekken". Wij aan de wal kunnen dankbaar zijn, dat er mensen zijn, die de branding in trekken als het nodig is. Wij wensen schipper Boon en zijn maats geluk met het nieuwe huis voor hun Joan Hodshon. T Leven draait maar als een kruk-as, Als het niet zo bijster druk was. Dan zou ik mij zeker zetten Tot het schrijven van sonnetten, Veertien regels bij elkaar Voor vriend Schreuder, reken maart. Doch er zijn zovele dingen. Veel te veel om te bezingen; De Patroonsbond jubileerde, d' Middenstanders congresseerden, Strent die heelt zijn tent gekregen, (Nooit meer speulen in de regen) Dertig jaar lang, wat deksel, Landbouwonderwijs op Texel, 'n Middenstander die, 't is zonde, Zijn gebit gal aan de honden, Oop'ning hier en sluiting daar, Stol zat voor een rijmelaar. Ia, de krant werd algeladen. Maar Cor Bremer, kameraden, Wil ik toch bij deze noemen, Heus niet om hem te beroemen, Maar een lintje op zijn vest Hóórt bij Cor en staat hem best! Want wie is er nu bekender dan die kwastende Oostrender, Die een groot deel van zijn leven Aan de naaste heelt gegeven Zoals eens zijn moeder deed, Waf geen Strender ooit vergeet. Ia, ook zonder moederdagen I.an je wel als moeder slagen. Hier moet ge geen haat in vinden Voor de dag van zondag, vrinden. Want het wordt u zo gegund! Huib de Rijmelaar. SCIIOOL VOETB Al. 1961 Uitslagen 2e ronde: Groep I ols. Den Burg-De Koog 80 De Waal-De Cocksdorp 00 ols. Oosterend-Den Burg 11 De Koog-De Waal 1 1 De Cocksdorp-Oosterend 0—0 Groep II R.K. Den Burg 1-R.K. Den Burg 2 2—1 C.V.O.-Oudeschild 10 R.K. Den Burg 2-Den Hoorn 10 R.K. Den Burg 1-Oudeschild 11—0 Den Hoorn-C.V.O. 0—0 Na 2 ronden luidt de stand: Groep I ols. Den Burg 7 pnt.; ols. Oosterend 6 pnt.; De Cocksdorp 3 pnt.; De Koog 2 pnt.; De Waal 2 pnt,; Groep II R.K. Den Burg 18 pnt.; R.K Den Burg II 5 pnt.; C.V.O. 4 pnt.; Den Hoorn 2 pnt.; Oudeschild 1 pnt. De nrs. 1 en 2 van beide groepen spelen in de finale om de begeerde beker. Programma en datum der finale worden nader bekend gemaakt. DEMONSTRATIE VAN INKUILMETHODEN EN -WERKTUIGEN Enkele weken geleden werd door de streekontwikkelingscommissie Texel op bedrijf van de héér Jac. Dros, Propagatie, Eierland, een demonstratie van inkuil- methoden en -werktuigen, georganiseerd, vvaarvan hieronder een deskundig ver slag volgt. Voor het machinaal inkuilen zijn dure werktuigen nodig. Ze zijn voor de meeste begdrijven niet rendabel. Daarom wordt het machinaal inkuilen vrijwel geheel door loonwerkers en werktuigencoöpera ties uitgevoerd. Op 27 april j.l. zijn op het bedrijf van de heer J. Dros twee machi nale inkuilmethoden gedemonstreerd. De machines kneuzen het gras gedeel telijk, waardoor sappen vrij komen. In deze sappen zitten suikers, welke zorgen voor een goede conservering. Bij de éne methode werd het gras met de oplader op wagens geladen welke rondom voorzien waren van hekken. Dit gras werd bij de silo met de vork in een stationnaire kneusmachine geworpen, welke het gras kneusde en via een aan gebouwd transportbandje in de silo bracht. Ook werd een gedeelte van het gras met een hooischuif-ruiterdrager aan gevoerd. Met een oplader kan meer dan de helft sneller gewerkt worden dan in dien het gras met de vork wordt ge laden. De afstand tussen wagen en oplader moet wel zodanig zijn dat het gras vol doende ver op de wagen wordt gebracht. Dit kan de hinder van wind aanmerkelijk verminderen. De hooischuif-ruiterdrager CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 17 mei (heden) worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn 1.15 uur; Oosterend 2.00 uur; De Cocksdorp 3.00 uur; De Koog 4.00 uur. SCHIETOEFENINGEN De Marine te Den Helder deelt mede, oat op donderdag 18 mei a.s. van 13.30 tot 16.30 uur door H.M. „Zeven Provinciën" lombardementsoefeningen zullen worden gehouden op de Noorder Haaks; ge schoten zal worden vanaf de ingang van het Molengat. Er zijn geen veiligheidsschepen aanwezig. AGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK Woensdag 17 mei Den Burg, „Casino", Dia-avond fotoclub De Kiekendief". Donderdag 18 mei Den Burg, Forumavond burgemeester en wethouders. Vrijdag 19 mei Den Burg, „Texel", Algemene Vergade ring paardensportvereniging Texel. GEBEDSUUR De gemeente van de Gereformeerde Kerk te Den Burg houdt donderdag a.s. 's avonds om 8 uur in het gebouw naast de Geref. Kerk een gebedsuur voor zen ding en evangelisatie, waarvoor zij alle gemeenteleden en belangstellenden har telijk uitnodigt. Bent u aan een nieuwe Uw oude toestel u. nog geld waard Alle inlichtingen bij LANGEVELD DE ROOIJ Parkstraat, Den Burg biedt ook heel wat mogelijkheden. Soms meer dan wel wordt gedacht. De capaciteit van de stationnaire kneusmachine is gemiddeld 4-5 ton per uur. Hiervoor zijn 6-8 man nodig. Inplaats van de stationnaire kneus machine kan ook en rijdende kneus machine worden toegepast. Een voordeel hiervan is dat een man het werk in het land verzorgd. De maaikneuzer maait, kneust en blaast het gras in de wagen. Ook kan het gras vanuit de wiers wor den opgenomen. Hierdoor neemt de capa citeit toe, terwijl een wat droger produkt kan worden verkregen. De wagens werden in handwerk op een transporteur gelost. Normaal zijn hier voor 2 man nodig. Ook kan mechanisch worden gelost door gebruik te maken van oen kraan of speciale zelflossende wagen. In totaal zijn voor deze methode 4-6 man nodig. De capaciteit bedraagt bij maaikneuzen ongeveer 21/*-31/t uur per ha., afhankelijk van de hoedanigheid van het perceel, zwaarte van de trekker en werkbreedte van de maaikneuzer. Wordt uit de wiers opgenomen, dan kan de capaciteit aan merkelijk toenemen. Hoeveel dit ge middeld is, is nog onvoldoende bekend. We hebben ervaringen, waarhet varieert van 10 - 40%. Grasbewerking Hoewel het schudden van gras alleen bij de voordroogmethode wordt toegepast was het toch nuttig een aantal hooibouw- werktuigen in het gras te zien werken. Dit temeer, omdat bij het hooien het keren hoe langer hoe meer vervangen wordt door direct schudden na het maaien Dit heeft het voordeel dat het gras regelmatig over het land wordt ver deeld, in een dunne laag ligt uitgespreid en daardoor sneller kan drogen. Van de diverse typen werktuigen waren enkele op de demonstratie aanwezig. We kun nen deze indelen naar de mogelijkheden welke ze bieden, zoals schudden en/ of wiersen en naar de soort trekkracht. Bij het schudden zien we graag dat het gras goed wordt opgenomen en regel matig en luchtig wordt neergelegd. Hier bij mag de machine weinig hinder onder vinden van de wind. Tijdens het wiersen moet het gras voldoende schoon worden opgenomen en op een regelmatige wiers worden ge bracht, zonder dat veel hinder van de wind wordt ondervonden. Do trommelschudder (Prins) van Gebr. Huisman werd door een paard getrokken. De schudder nam het gras goed op en verdeelde het vrij goed. Doordat het gras over de trommel heen meegevoerd VOORLICHTINGSAVOND IN DE LANDBOUWSCHOOL Vrijdagavond werd in de Landbouw school te Den Burg een voorlichtings avond verzorgd door de afdeling Huis houdelijke Voorlichting van de Streek- ontwikkeling Texel. Diverse vrouwenverenigingen van het eiland waren vertegenwoordigd en het werd een zeer genoeglijke avond. De voorzitster der commissie, mevr. G. Roe- per-Mantje, kon 50 dames welkom heten, die met veel genoegen deze avond heb ben geluisterd naar Zr. Leegwater (op het eiland geen onbekende). Zr. Leeg water hield een inleiding over de cur sussen van de Stichting Huishoudelijke voorlichting ten plattelande, waarvan zij secretaresse is. Mej. Y. Veenstra gaf enkele ideeën voor een verenigingsprogramma Zij ver strekte een lijst met adressen van instel- jngen en personen, die gaarne bereid zijn een voorlichtingsavond op het eiland te organiseren. Verenigingen kunnen steeds voor een dergelijke avond aankloppen bij de Texelse huishoudconsulente mej. Veenstra. Er was in het lokaal van de landbouw school een kleine tentoonstelling inge richt. Er was een inzending van museum Ouders en Opvoeders; voorwerpen van de kleine cadeautjescursus, bloemstukjes van de bloemschikcursus; folders en affiches. Het was een avond, die door de aan wezige dames niet spoedig vergeten wordt. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 15 mei 1961: 4 koeien 650925; 1097 lammeren 6890 (handel vlug); 20 schapen 100—140; 35 nuchtere kalveren 45110; 16 biggen 5090; 2 pinken 400500. DE EERSTE LAMMERENMARKTEN VAN DE LAATSTE TIEN JAAR Hieronder een overzicht van de laatste 30 jaar: Jaar Aanvoer Prijs 1951 1100 50—75 1952 2050 68—78 1953 1700 46—54 1954 1200 44—62 1955 417 68—75 1956 1500 85—97 1957 2100 70—80 1958 1850 44—60 1959 1600 47—63 I960 1800 50—70 1961 1100 68—90 wordt is deze machine vrijwel ongevoelig \oor wind. De Eureka trommelschudder met af- taksasaand rij ving werkte iets intensiever, doch verder was het werk vergelijkbaar. Het is noodzakelijk, dat de rijrichting tijdens het schudden gelijk is aan de maairichting. De Vicon Speeder werkt onderdoor en werpt het gras daardoor niet naar bene den, maar achteruit. Deze machine heeft verende tanden. De rijrichting moet te gengesteld zijn aan de maairichting. De schudder moet iets scheef staan ten op zichte van de voortbeweging. Het gras werd goed opgenomen indien in de juiste werkrichting gereden werd. Dit gold ook voor de hiervoor genoemde trommel- schudders. De regelmatige verdeling was zeer goed. Doordat de trommel zeer snel draait wordt het gras vrij ver achteruit geworpen. In hoeverre of deze schudder in droger materiaal last van de wind zal ondervinden zal nog moeten blijken. Voor Texel is dit wel erg belangrijk. Blijkt dit gunstig dan is het om zijn eenvoud en prijs een zeer aanvaardbaar nieuw werk tuig. Als harkkeerder met de mogelijkheid om de harkhoofden versneld andersom te iaten draaien, werkte de Mc. Cormick PB2ST als paardewerktuig. Een combi natiewerktuig met al de mogelijkheden an een speciaal werktuig. Tegen de maairichting in wordt het gras goed op genomen en gedeeltelijk zijdelings weg geworpen. Hierdoor wordt de verdeling in de breedterichting onregelmatig. Door de bewerking een paar keer te herhalen is dit bezwaar wel op te heffen. Het wiersen ging met deze machine zeer goed. Ook de Vicon Acrobaat, welke beves tigd was aan de hefinrichting van de trekker en de 4-bladige Vicon Sulky voor paardetractie brachten het gras goed op een wiers. Met de Acrobaat kan snel worden gereden. Ook kanten kunnen worden schoongeharkt. Dat met alle deelnemende werktuigen een zo goede kwaliteit werk geleverd werd, is mede te danken aan de vakkun dige bediening. Het waren vrijwel alle werktuigen van gebruikers, welke hun machines kennen en goed weten af te stellen. Dit verhoogt de waarde van een dergelijke demonstratie aanmerkelijk. Een woord van dank aan hen allen is hier zeker op zijn plaats. Bij al degenen, welke zo spontaan hun medewerking hebben verleend willen we ook gaarne betrekken de heer J. Dros, welke bedrijf en gewas voor het houden van deze demonstratie beschikbaar stelde. J. J. Kruizenga

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1