Cjroen '^warL- Jexels in het hart te rollen! tijd om een ROYAL te rollen! tijd om een ROYAL te rollen! Fan ganzeveer tot boekhoudmachine Geurkrant Texel krijgt binnenkort een beton-mortel-centrale mnl. of vrl. kracht Finale school voethal ZATERDAG 27 MEI 1961 74e JAARGANG No. 7560 TEXELSEWCOURANT Jitgave N.V. v.h. Lanqeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mn> Ha, daar hebben wij als lezer Nu reeds jaren op gewacht. Kranten die naar biefstuk ruiken. Het wordt werkelijk een pracht. Want het ruiken naar de drukinkt Is reeds vele jaren oud. En dat is ook niet een geurtje Waar een iedereen van houdt Nee. de geuren van een braadkip. Van een rookworst, een sigaar. Van een jumper en een roomsoes Wordt men uit de krant gewaar. Geuren van de bruine bonen, Van de uien en de prij. Peper-, mosterd-, boenwasgcuren. Geuren van katoen en zij. Honderdtwintig soorten geuren Kunnen nu reeds afgedrukt. U ruikt thuis de abrikozen Alsof ze pas zijn geplukt. En zo kan men nog wat door gaan. Ik vc.or mij vind alles best. Maar waarheen, als straks een koeboer Adverteert met een stuit mest? Bleekwater en Drosteflikken. Ouwe Bols en levertraan Geuren eerdaags om de voorrang Uit je brievenbus Vandaan Ik beklaag nu reeds de zetters Van dc goeie Tesselaar. Die dat zakie moeten mixen. Dan maar liever Rijmelaar. Bakker's Ijzerhandel vraagt voor debiteuren administratie een Ook die straks eindexamen ulo of H.B.S. doen, kunnen solliciteren BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 18 tot en met 25 mei 1961 Geboren: Neeltje, dv. Gei rit Eelman en Aaltje Kiewiet. Ondertrouwd; Jan Brokken en Caro lina van der Werve; Gerardus J. Schraag en Martha J. Boogaard. Overleden: Grietje Lap, oud 69 jaar, echtgen. van Klaas Kok; Coinelis Witte, oud 90 jaar, echtgen. van Grietje Bar- horst; Willem Schagen, oud 80 jaar. INGEKOMEN PERSONEN Geerdine Gulmans, van Krommenie, Stationsstraat 5 naar Den Burg, Koger- itraat 88; Frits de Jong (en echtgenote) van Haarlemmermeer, Toevluchtstraat 16 naar H 111; Lambertus H. Blom, van Hilversum, Noodweg 37 naar H 131. VERTROKKEN PERSONEN Hendrik van Sijp, van E 53 naar Ter schelling, Boomstraat 9. tijdverkorting. Niet omdat er geen werk aan de winkel is, maar omdat men bij deze firma met de tijd mee gaat. Straks zullen ook de werknemers van deze oer- Texelse firma vrijdags het werkterrein vaarwel zeggen tot maandagmorgen. Misschien is de heer Rab sr., als hij dit leest het niet met ons eens, maar Rab jr. zal zeker het bedrijf van zijn vader weten aan te passen aan de eisen des tijds. Bij de ingebruikname van de nieuwe beton-mortel-centrale hopen ook wij van de partij te zijn. Pinkster Drie. De Groeneplaats zag om 11 uur zwart van het volk. De 2600 aangevoerde lammeren waren bijna onvindbaar. Een paar zien wij er op bijgaan de foto. Wat we beter zien is het hoge nieuwe bankgebouw van de Coöperatieve Eoerenleenbank. De handel op de markt was gunstig. Reeds vroeg in de morgen waren vele boeren tevreden over de prijs die zij hadden gemaakt. Die prijs va- riëerde van ƒ65,tot 85,Dit was gunstiger dan vorig jaar, want toen was de prijs ƒ45,tot 65,Het was jammer dat ook op de tweede markt verschillende gevallen van rotkreupel werden geconstateerd. De boeren kunnen lammeren van het bedrijf nu ook de komende markten niet aanvoeren. De keuringsdienst moet eerst het gehele bedrijf weer vrij van rotkreupel hebben verklaard. TER OVERDENKING; DE H. GEEST Misschien hebt U zaterdagavond ook gekeken naar de T.V., en uil de mond van meerdere mensen gehoord, dat Pinksteren voor hen alleen maar betekende: een paar vrije dagen. Een dame had er vroeger wel eens een religieuze betekenis aan horen geven, maar dat was ze nu allang weer vergetenen in haar auto reed ze weg, de vakantiedagen tegemoet. Door een dergelijke directe actuele uit zending, kun je je als gelovig mens ge schokt voelen. Hoe is het mogelijk, dat zovele mensen, bewust of oiibewust langs God heen leven en zich niet voor Hem interesseren. Je kunt ook nuchter reageren met te zeggen: och dat is nu eenmaal de feite- Ivjke situatie van vandaag, en daar komt men rond vooruit. Je kunt er toch niets aan veranderen, en God moet maar uit maken, hoe Hij een ieder van ons beoor deelt. Ik meen echter, dat wij daar als chris tenmens niet mee klaar zijn. Als christen ben je ook verantwoordelijk voor de met-christen De zending van de kerk is een wezenselement. De kerk van Christus is op Pinksteren gezonden tot alle vol keren van alle tijden. De H. Geest is over de apostelen uitgestort. En zij hebben de gesloten deuren opengegooid en zijn gaan getuigen over de grote wonderwerken van God. Zij zijn voor het voetlicht ge treden Maar de H. Geest is ook geschonken aan allen, die in deze kerk zijn opgeno men. Bij de profeet Joël staat (aangehaald in de Handelingen der Apostelen) God zegt: „Ik zal uitstorten van mijn Geest over alle vlees". Wie de H Geest heeft ontvangen is geroepen om te getuigen door woord en voorbeeld van het geloof, dat in hem leeft. Wij mogen ons, evenmin als de apos telen dat hebben gedaan, opsluiten in onze binnenkamer en de H. Geest alleen voor ons zelf houden. Op de plaats waar v/ij leven en zijn, zijn ook wij geroepen „Apostel" te zijn. De H. Geest werkt in de wereld uit wat Hij wil. maar Hij doet het door ons, en heel vaak ondanks ons. Daarom is het zo goed om in deze Pinkstertijd met de kerk mee te bidden: „Kom H. Geest en zend uit de hemel een straal van uw licht. Bij vermoeidheid schenkt Gij rust, bij hitte verkoeling, bij tranen troost. Zonder uw goddelijke hulp is er niets in de mens, dat vrij is van schuld. Reinig wal bevuild is, besproei wat verdord is genees wat werd gewond. Buig wat weerspannig is verwarm wat koud is geworden geleid, wat is verdwaald" J. S. Hedenmiddag, zaterdag 27 mei, vindt op het Texel-veld de finale plaats van het Schoolvoelbaltoernooi. De vier over gebleven ploegen zullen ongetwijfeld hun uiterste krachten inspannen om de be geerde wisselbeker gedurende een jaar in hun school „te pronk" te kunnen zetten. We zijn allen razend nieuwsgierig wie uiteindelijk de sterkste zal zijn. Het programma luidt als volgt: 'i.00-2.30 uur o.l.s. Den Burg 1-R.K. Den Burg 1 2.35-3.05 uur o.l.s. Oosterend-R.K. Den Burg 1 3.15-3.45 uur De twee verliezers 3.50-4 20 uur De twee winnaars. Eindigt een wedstrijd gelijk, dan wordt "erlengd. Brengt ook dit geen beslissing, dan worden strafschoppen genomen. Tot vanmiddag! B. Als we de oude Texelaars horen, dan is er zo in de laatste jaren wel het een en ander veranderd op het Gouden Boltje. Diverse straten zijn er bij gekomen, scholen worden overal vernieuwd en langs de kust komen steeds meer zomerhuisjes. „Je kent Den Burg niet meer terug...." zo wordt verteld. De heer J. C. Rab weet van het verleden van Texel ook veel te vertellen. Hij spreekt als men bij hem is over de Gouden Ploeg en over de vooruitgang van de werkzaamheden op het eiland. Zo heeft hij in de afgelopen jaren zijn bedrijf zien groeien. Dat bedrijf groeit nog steeds. Op het kantoor is een boekhoudmachine gekomen en binnen niet al te lange tijd zal Texel een beton-mortel-centrale rijk zijn. De heren J. C. Rab en B. tab hebben zojuist besloten beton-mortel-centrale °P het eiland zijn entree te hten maken. De heer C. Bonne achter de nieuwe boekhoudmachine op het kantoor van de fa. Rab. Het is nog niet zolang geleden, dat de N.V. J. C. Rab op het eiland begon met een betonindustrie. Op het industrieter rein nabij de haven werden in 1946 de eerste tegels gemaakt en sindsdien zijn er duizenden door de fa. Rab afgeleverd. Niet alleen aan de Texelse aannemers, rnaar diverse partijen verdwijnen regel- tig naar de vaste wal. Ook granieten aan rechten vinden gretig aftrek. Er is zo de laatste jaren weer heel wat veranderd daar op dat terrein van de fa. Rab. Dezer dagen hebben wij de heer Rab sr. even opgezocht in zijn nieuwe kantoor ruimte. Voorheen trof men hem in het kantoor achter zijn voormalige woning, ingang Kantoorstraat. Die Kantoorstraat zijn we nóg ingestapt en de diverse vuil nisbakken ontwijkende troffen wij de heer Rab in een nieuwe omgeving. „Waarom", zo vroegen wij de heer Rab, „heeft U niet elders een kantoor laten bouwen? Dit is toch eigenlijk geen plaats voor een bedrijfskantoor". „Waarom", zo kwam de wedervraag, „noemt men deze straat Kantoorstraat?" Daar wisten wij direct geen antwoord op, maar het zal ongetwijfeld met het verleden in verband staan. Over dat verleden hebben wij een stief kwartiertje zitten babbelen. De heer Rab kan veel verhalen uit het verleden. De Gouden Ploeg speelt in zijn gedachten nog steeds een grote rol. Maar dat de ploeg uiteindelijk tot het verleden moest ?aan behoren is begrijpelijk. Het bedrijf van de fa. Rab is begon nen met de ganzepen. De boekhouding ft'as in de woonkamer aan 't Schilderend best klaar te krijgen. De jaaromzet in 1891 was gelijk aan de dagomzet van vandaag, dus alleen in dat opzicht is er al veel veranderd. Er is meer veranderd. Boven in een der kantoorvertrekken was de boekhou der bezig met een nieuw apparaat. Nieuw voor de fa. Rab, maar ook nieuw in het particuliere bedrijf op het eiland. De boekhoudmachine vervangt wel is waar geen gouden ploeg, maar doet bijzonder veel werk. De heer Bonne stopt zijn iactuur er in, drukt op toetsen en de machine zet keurig in de juiste kolom het antwoord. Vandaar de kop boven dit artikeltje van ganzeveer tot boekhoud machine. De heer Rab heeft inderdaad in zijn beginperiode als Texels zakènman de pen gehanteerd. Wij geloven niet dat hijzelf nog achter de nieuwe machine zal plaats nemen. Maar het is een vooruitgang, die het vermelden waard is. Beton-mcrtel-centrale In deze tijd spreekt men dagelijks over mechanisatie, arbeidsvoorziening en werktijdverkorting. Deze drie zijn onaf scheidelijk. Want door mechanisatie kan men de arbeidsvoorziening regelen en kan men daarna gaan praten over werk tijdverkorting. Over dat eerste spreekt men op het eiland meer dan over het laatste. Er is voor mechanisatie ook vlug ger een oplossing gevonden. De machines, die men wil aanschaffen zijn dikwijls te kust en te keur op de markt. De firma Rab heeft de laatste stappen gedaan voor de ingebruikname van een beton-mortel- centrale op het eiland. Bij een der pakhuizen van de firma Rab te Oudeschild komt een grote, hoge opvangtrechter voor zand, grint en ver dere attributen, die voor het maken van beton noodzakelijk zijn. De verhoudingen van beton zijn van tevoren bekend en deze hoeveelheden komen precies in de trechter terecht. Onder deze trechter komt dan een nieuwe auto, waarop ge monteerd zit een soort cementmolen. Als de opvangtrommel op de wagen vol is, kan deze naar het werk rijden. Al rijden de kan de trommel draaien en wordt de hoeveelheid water, die nodig is, toege voegd en de verschillende ingrediënten worden goed gemengd. Het cement komt dan kant en klaar op een bepaald werk en de aannemer hoeft dus geen cement meer klaar te maken voor het storten van een betonvloer van het bouwwerk, waar aan hij bezig is. Dit apparaat staat onder keur, zodat steeds de juiste ver houdingen verkregen worden. Dit is een arbeidsbesparing voor de heren opzich ters bij de bouwwerken. De hardheid van de vloeren is nu van begin tot het eind gelijk. Wij kregen de indruk, toen wij de schetsen bekeken bij de heer Rab. dat het voor Texel een vrij luxe aanschaf was. De heer Rab vertelde ons dat het dat ook was, maar dat deze apparatuur ook ge bruikt kan worden voor de betonindustrie van de firma. Zodoende kunnen de heren aannemers van deze betoncentrale op Texel gebruik gaan maken. In augustus hoopt men het nieuwe systeem van be- tonvervaardiging in werking te stellen. Behalve de machineriën voor deze beton- fabricage zal er ook een nieuwe kraan Komen. Deze kraan zal tien ton kunnen verplaatsen en een hoogte van 13 meter hebben. Ook deze is nodig voor de beton- mortel-centrale. Door de mechanisatie Kan men bij de firma Rab ook spreken over arbeidsvoorziening. Ongeveer 35 werknemers zijn dagelijks op de ter reinen, in de auto's of op de schepen werkzaam. En de tijd zal komen dat men bij de firma Rab ook gaat spreken over werk- In een niet verre toekomst zullen de kranten ruiken naar gebraden kip etc. Men deelt mede, dat thans meer dan 120 Eroma's kunnen worden afgedrukt. (Krantenbericht)

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1