Wat doet een goed zakenman STEUN NU HET WERK VAN HET RODE KRUIS s t ree ko^wi kkel mg TWEEDE BLAD Dat heeft de heer C. Dros, Eierland, zichzelf bepaald wel afgevraagd en hij organiseert zodoende af en toe een meer daagse reis, welke leidde naar doelen, die m zijn branche en indie van zijn cliënten voorkomen. Zo dirigeerde chauffeur Boekei een TESO-bus vol agrariërs weer eens langs Nederlandse en Duitse wegen. Wat kan degeen opdoen wanneer hij de vooruitstrevende gedachten heeft eens zo'n reis mee te maken. Omdat het 4 mei was werd natuurlijk eerst koers gezet naar Lynden, een land goed in Noord-Brabant. Door de bijzon der gunstige omstandigheden is deze jaarlijkse tentoonstelling en demonstra tiedag uitgegroeid tot een enorme groot te, zodat geselecteerd moet worden wat men wil zien. Op diverse percelen mooi gelegen tussen bosstroken, wordt gedemonstreerd met nieuwe machines, zodat hun kunnen enigszins kan worden beoordeeld. De grote drommen mensen om de arbeidende nieuweling maken de omstandigheden niet gunstig. Als iemand (zoals ondergetekende) opdracht heeft er een fotoreportage van te maken, zou hij wensen dat alle andere bezoekers zich hadden vergist en een dag later waren gekomen. Een tot 1 m. diepploeg b.v. met geheel hydraulisch heffende onderdelen, werd gevolgd door een massa mensen, zo- 1 iat men op moest passen niet mee onder geploegd te worden. Door het grote op pervlak van het geheel en de enorme verscheidenheid aan machines is er zeer veel te zien en te leren. Een aparte ru briek van eigen boerenuitvindingen de monstreerde. Dit was dus wat verge- ieken kan worden met wat in de mo derne fabrieken uit de ideeënbus rolt. De tegenwoordige snelle veranderingen in de landbouw eisen veel investeringen en daarom moeten we weten wat er aan de markt is. Lymden is er in geslaagd cm dit op de best mogelijke wijze mee fe delen. Wanneer de zon zakt in het Westen cn de magen beginnen te knorren, wordt Eindhoven opgezocht als pleisterplaats. Op een rondwandeling door deze won derlijk snel groeiende plaats, treft men in een heel rustig straatje een gedenk steen, welke weergeeft de kop van Philips. De vastberaden uitdrukking van het gezicht bewijst het ontembare door zettingsvermogen gekoppeld aan de ge niale aanleg, die heeft gemaakt dat hij op deze plaats (zoals stond geschreven) zijn eerste gloeilamp had gemaakt. Dat moet toch wel een grote oogst geweest zijn. Toch zal hij toen zeker niet hebben kunnen denken, dat zijn ingeslagen weg zulke grote gevolgen zou hebben. Hier ien we de fabrieken staan van een straat lengte en zo hoog, dat de vlieg tuigen er geducht rekening mee moeten houden. Fabrieken opgebouwd in de tijd, dat ik nog in de korte brock met een tpan paarden en een versleten ploeg het land leerde omdoen. Ja, toen was ik hier ook eens een keer op precies dezelfde plaats geweest, waar nu deze grote fabriek staat. Spelend tus sen de puinhopen begon het gesprek met Jie jonge industriëel. Hij zag er haveloos ji vermagerd uit. Hoe kon het ook an- !er.s na zo'n ellendige oorlog. ,,A ja, jij werkt in de landbouw, nu dat is vandaag de dag nog niet zo gek. Jullie maken grote winsten met jullie producten in het buitenland. Wij hebben amper te eten, want onze fabrieken zijn stuk of ver ouderd. Zeg zou jij van je grote winst niet eens wat stenen voor mij willen «open, dan kan ik daarvan beginnen een nieuwe fabriek te bouwen. Enne, omdat wij nog niet kunnen produceren, zou je flij dan niet enkele jaren geregeld wat melk en wat graan willen sturen, maar reken zo weinig mogelijk. Maar als onze fabriek klaar is en wij volop produceren en het jou dan eens niet zo best gaat, geef ik je alles weer terug". Ja, deze jongeling had gelijk. Een fa briek opbouwen uit niets kan niet. En wat heb je er aan als de ene helft van de mensen schatrijk wordt en de andere helft armoe lijdt en er zodoende nooit bovenop komt. Er werd mondeling af gesproken, dat ik nog enkele jaren met die ouwe ploeg zou werken. Het geld dat een nieuwe zou kosten eerst te ge bruiken om stenen te kopen voor mijn vriend. Vervolgens melk en een pakje 'oedsel op te sturen. Het melkkruikje kwam telkens netjes schoon terug met «nkele munstukken er in. Niet zo veel, naar ala, waar zou hij het ook van kun nen betalen. En aan mijn kennissen in het buitenland verkocht ik ook steeds veel voedsel. En die betaalde bar beste Prijzen. Ik nam daar zoveel van af om het bedrijf net draaiende te houden. De rest ging secuur apart om steeds weer stenen te kopen voor mijn arme vriend. En omdat iedere industriëel vroeg en iedere agrariër gaf groeide het aan tot enorme waarde met als beding dat als de tijden zouden keren, we er op konden rekenen het uitgeleende naar behoefte terug te krijgen. Een mondelinge af spraak met een goede vriend is als een getuigschrift met een zegel. Dus werd er niets op papier gezet. En ach, je vertelt met aan iedereen dat je vriend in moei lijkheden zit, dus kwam het niet in de krant. „Het is mooi om te krijgen, maar beter om te kunnen geven". O ja, mijn vriend had me later laten zien, dat mijn stenen van deze deur tot aan het 16de raam waren ingemetseld. Juist kwam er een echtpaar aanwandelen, chic gekleed, wel doorvoed, zeer ver zorgd. Waarachtig zeg, dat is mijn oude vriend. „Jonge, jonge, een tijd niet ge zien, hoe gaat het?". „O, met mij heel goed, ik heb een beste baan, verdien veel geld, woon in een mooi huis en werk 5 dagen maal 8 uur per week, 3 weken vakantie en pra- kizeren een Dafje te kopen, dat is wel leuk voor de vrijetijdbesteding. Maar hoe maak jij het". „Och, redelijk goed. De vrijheid op een boerderij boeit me. De natuur met zijn planten en dieren is iets waar ik van hou. Ben nu ter oriëntering op reis, mijn knecht gaat ook op jullie fabriek werken. Ik mag geen hoger loon geven en het kan ook niet zo best meer. Aardappels bijna niks waard, melk- en suikerbietenprijs omlaag, slecht weer gehad, veel verrot en het jaar er voor verdroogd. Nu moet ik een nieuwe trekker en machines er bij kopen. En bedrijfseconomisch is voor mij uitgerekend dat 7 dagen x 10 uur het beste uitkomt. Een nieuwe stal moet ik bouwen, welke mechanisch is uit te mes ten en waar de andere werkzaamheden sneller in moeten gebeuren. We hebben zonet een goed systeem van uitmesten be zichtigd. Een ketting die rondloopt (dus dubbele rij vee) wordt door de grup ge trokken. De hieraan bevestigde dwars- latten nemen de mest mee naar de hoop of laden het op de wagen. Deze installatie kost plm. ƒ2500,voor 40 stuks vee, dus dat gaat nogal, maar die stal bouwen, dat is niet te betalen. Zeg als jij nu eens wat stenen voor me koopt, dan kan ik met die nieuwe stal alvast beginnen, en koop dat Dafje asjeblieft nog niet. Geef mij dat geld om daarmee die trekker te kun nen betalen. Je weet toch nog wel van toen, op die puinhoop!!" Opeens wilde het gesprek niet meer zo best vlotten. Ja, heel vaag wist hij nog wel van het gebeurde, maar hij had het nu juist goed voor elkaar en vond het niet zo leuk op deze wijze herinnerd te worden. En z'n vrouw keek zo meewarig en meende er eigenlijk helemaal niets mee te maken te hebben. Ze moest juist nog naar de kapper om een spoelinkje en haar man ging gelijk mee -te permanen ten. Hij meende trouwens de laatste jaren al wat geld gestuurd te hebben en daar aan heeft hij gelijk. Dat waren een paar losse guldens, die we tekort kwamen met de melkprijs. Ik voelde me ongeveer gezeten op de rand van de sloot, me vastklampend aan de laatste pollen gras met de gedachte: „Zal ik te water raken of helpt m'n vroegere vriend me weer op de kant. Ik ben benieuwd en de toekomst zal het leren. Of moeten we ook dreigen zoals in Denemarken met een tijdje de melk in de sloot gooien. Als boeren het in hun hoofd krijgen, zijn het rare wezens, waar je niets tegen doet. Wie dat niet gelooft, vrage het aan Chroetsjev, die weet er meer van. TEXELSE COURANT is de 2de net klaar, dus die er uit en weer <n, enz. Van nummer laatst weer naar nummer 1, enz. Het is de beste methode orn veel werk te doen in de kortste tijd en het vraagt niet veel energie, omdat de man er niet bewust bij behoeft te denken. Het lijkt een beetje onmenselijk, maar dat is toch niet zo. De mens beschikt over een automatische macht. Toch is een zo kort mogelijke werkweek begrijpelijk, zodat ze tijd hebben ook iets scheppends te gaan doen. Men heeft wel eens ge meend dit werk door apen te kunnen la ten doen En die konden het leren. Ze deden het een half uur perfect, maar gin gen er toen bij zitten en niemand kreeg ze meer aan de slag. Bewijs dus dat de menselijke doorzettingsfactor bij dit sys teem een belangrijke rol speelt. ZATERDAG 27 MEI 1961 Bekrompen ambtelijk Het deskundige rondleiden en tot slot een heerlijk aangeboden diner heeft ge maakt, dat we met een prettige ge dachte Neuss verlieten en gingen naar de proefboerderij, die verbonden was met de fabriek, maar toch door de boer zelf werd gevoerd. Interessant was hier dat de 40 melkkoeien door een jong echtpaar waren aangenomen om ze het hele jaar door te melken. Ze deden dus verder niets op de boerderij. Ontvingen daarvoor een beste beloning en hadden een leven naar hun zin. Hier moest zeer precies en zindelijk gewerkt worden. Een strenge controle stond op het vee en de melk. De koeien waren gefokt op zoveel moge lijk melk, welke zo dicht mogelijk boven de 3,5% vet lag, want dat was de minnimum-eis. Onmiddellijk ging de melk in litersflessen en naar de slijter. Als merkartikel vindt dit product een ruime markt. De boer ontving plm. 75 ct. per fles. Zoiets simpels en goed versier je hier niet in Nederland. Wij leven hier met handen en voeten gebonden aan be palingen. Absoluut bekrompen ambtelijk. UITVOERING REDMER IJSKA-SCHOOL Op woensdag en donderdag 17 en 18 mei gaven de leerlingen der Redmer IJska-school een uitvoering, ter verster- kmg van de schoolkas. Het was jammer, dat beide avonden de zaal niet ten volle oezet was. Mogelijk ligt de oorzaak in het feit, dat de uitvoering wat laat in het seizoen viel. Een volgend jaar hoopt men hiermee rekening te houden. Tenslotte Ajn de financiële resultaten bij volle za len altijd beter, en daar gaat het toch om! De 1ste, 2de en 3de klassers voerden een drietal stukjes op: „De zeven big- Setjes", „Juffrouw Sterremos" en „Dok ter Rozebottel". Het is altijd weer aardig om kinderen om het toneel te zien. De een zegt zeer duidelijk zijn (haar) tekst op, de ander mompelt of dreunt maar wat voor zich uit. Toch genoot men er van. De hogere klassen zongen vervolgens een aantal liederen: „Holland", „De rode vlam", „Naar zee", „Avondliedje", „John Brown" en „Jingle Bells". Na de pauze gaven de zesde klassers met enige vijfde klassers, een opvoering van „De Zeven Druppels", een Oosters toneelsprookje. Er werd pittig gespeeld en de zaal genoot hoorbaar. De jongelui nebben allen goed hun best gedaan. Op de eerste avond werd de trekking gehouden van de verloting, waarvan de baten waren voor het nieuwe projectie apparaat voor de school. Allen die loten hebben gekocht, hartelijk, dank voor hun medewerking. De volgende nummers kunnen nog worden afgehaald aan de school: 74, 94, 268, 275, 472, 539 729 849 en 906. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN tot en met 19 mei 1961 Gevonden te Den Burg: rol dik ijzer- draad; 4 postzegels van 30 cent; licht bruine lederen damestas met o.a. een spigeltje; damesbeurs van katoen, waarop kraaltjes van verschillende kleuren inh y 2,85blauw-grijze ceintuur van règen- Jf?i bruine damesportemonnee met 17,67 en zegels; grijs colbertjasje; ge- Dloemd plastic toilettasje met inh.; grijs kindervest; blauw kinderjasje,kinder fietsje; blauw kinderjack met capuchon. Verloren te Den Burg: blauwige paarle moeren halssnoer; lichtbruine jongens portemonnee, waarin ongeveer ƒ1,50; armbandje (bestaande uit schakels van 8 dubbeltjes en een kwartje); groene tent met metalen buizen; witlederen dames portemonnee met ƒ0,80 en blauwe ring- gereedschapsdekseltje van Solex-brom^ nets, linker zwarte motorwant; rechter bruine handschoen met gebreid boven stuk; ballpointpen „Mont Blanc" in»e- graveerd „M. A. Idema"; donkere bril in zandkleurige etui; fietsaanhangwagentje; blauw wollen kindervest; blauw ringetje,' belichtingsmeter in bruin lederen fou^ draaltje met rood nylon koordje (Japans fabrikaat). Gevonden te Oosterend: bruine glacé handschoen; nikkelen „Niemeyer" shag- doos; beige portemonnee, inh. ƒ3,50 en kam. Verloren te Oosterend: zwarte regen- broek; grijze regenbroek; padvindersriem Gevonden te De Koog: sleutels; grijze wollen sjaal; bruine portemonnee met ongev. ƒ10, Verloren te De Koog; paar regenpijpen (regenbroek). Gevonden te De Cocksdorp: timmer- mansduinmstok. Het Bureau der Rijkspolitie te Den Burg is hiervoor geopend op werkdagen van 16.00 tot 18.00 uur. Het hotelbed was zacht en mild. Daar hebben we bijna allemaal van geprofi teerd om de volgende dag niet zonder strubbelingen de grens te passeren maar uitgerust en vol belangstelling gadegesla gen hoe of een Mc. Cormick trekker in de ''abrieken te Neuss ontstaat. Heel inte ressant te zien hoe het begint met rogge broodjes ijzer van de hoogovens ver mengd met een zeker aandeel schroot. Dat wordt tezamen gesmolten en men ziet de gietijzeren stukken in ronde vormen gieten. Alles wordt daarna getest op deugdelijkheid. Dan geslepen, geboord, gefreest enz. tot op een precies afgestelde maat. Diverse onderdelen ondergaan alle behandelingen in verschillende hallen, maar komen geleidelijk aan bijeen en worden aan elkaar gemonteerd. De on derdelen klonteren als het ware samen tot steeds duidelijke de trekkervorm zicthbaar wordt. De climax is het mo ment waarop ze de verfcel uit komt rol len. Na gedroogd te zijn wordt ze gelijk op rollen getest. Ook hier gaat de mechanisatie en auto matisering steeds verder. De z.g machi nestraten stonden opgesteld. Dat zijn een rij dezelfde draaibanken, frees of boor machines enz, die alle dezelfde onder delen bewerken en bediend worden door arbeider. Hij neemt bij de voorste ma chine het onderdeel dat klaar is uit en doet er het onbewerkte weer in. Intussen In Dusseldorf werd de avond en nacht doorgebracht en dat kan op verschillende manieren gebeuren, te weten meteen naar bed gaan, kost niks, of de straat om de rijk geëtaleerde winkels te be kijken of de passerende mens tersluiks gade te slaan, vooral als alleen reizende, is dit een belangrijke factor. Bij even tuele plotselinge voorvallen weet je snel de juiste partij of weg te kiezen. Men kan le maken krijgen met verschillende fa cetten, die bij ieder mens aanwezig, bij ieder mens in een heel andere verhouding aanwezig zijn. Zo kan je het tegenkomen, dat je zegt: „hoe kan zoiets geboren wor den", deze eigenschap kan benut maar ook gebruikt worden. Verder de mate waar dit aangeborene is bijgewerkt. Hier in bestaan frappante variaties, tot iets toe waar je met moeite de mens in terugvindt. Verder een intense kennis van het etiketteboek, wat alleen werke lijk tot deugd leidt, wanneer het gekop peld is aan een innerlijke houding en dat is niet zo gemakkelijk te doorgronden. De portiers van de nachtclubs zien echter niet graag mensen op straat. Het is raadzaam met enige adressen de straat op te gaan, die aanbevolen zijn door een betrouwbare bron. Een kleine entré biedt toegang tot een ruimte, waar licht (vooral weinig), kleur, vorm, muziek, dans en lijn in compositie wordt gebracht en wel zo. dat de bezoeker er zich wel op z'n ge mak zal voelen, maar waar de natuur mens zichzelf toch wel een beetje van de aarde geveegd voelt. Toch wordt er nog wel wat geforceerde natuur getoond en je denkt dan „wat zijn de madeliefjes mooi en de kieviten echt". Met lange tussenpozen nip je van de wijn. De prijs bepaalt dat men niet behoeft te vrezen teveel te drinken. Er wordt een lang programma geboden. Weinig bezoekers en in verhouding, veel artiesten. Eindelijk wordt er afgerekend met de dame die haar portemonnee steeds op zo'n heel zorgvuldige plaats opbergt. De weelderige omgeving neemt het kapitale bezit in zich op. „Het roergebied is weer hele maal heel". OUDERAVOND REDMER IJSKA-SCHOOL Om kwart over acht opende de voor zitter der Oudercommissie, de heer C Witte, vorige week vrijdag de ouder^ evond van de Redmer IJska-school Ver volgens werd de notulen van de secre taris, de heer M. Roeper onveranderd goedgekeurd, waarna kennis werd geno men van de financiële situatie. Er bleek bijna drie gulden in kas te zijn. Hier tegenover staat, dat de kas volkomen schuldvrij is! Dat is de laatste drie jaar jaar niet gebeurd. De verloting voor het nieuwe projectieapparaat verloopt best: het toestel is reeds aangeschaft. De terugreis ving aan. Bij Aalten werd Neêrlands grondgebied betreden en nog even werd de Hola pakjeslader be studeerd. Deze machine van ƒ470,die op Lymden nogal aandacht trok, wordt naast de wagen gemonteerd, bestaat uit een groot wiel (plm. 3 meter). Wordt de taster door een perspakje tegengehouden dan Steekt een vorkje er in en neemt het pakje via het grote wiel naar omhoog en legt het daar op een tafel, zodat de man op de wagen hem makelijjc kan opnemen. Het systeem leek aardig en kan nog wel eens toekomst hebben op grote bedrijven. Als sluitstuk werd de heer Boekei be dankt voor zijn deskundigheid als chauf feur, maar in meerdere mate nog aan de heer C. Dros voor de prima organi satie. Wanneer we kijken naar het be drag wat gestort moest worden en wat we ervoor gehad hebben, dan kunnen we ei niet uitkomen. Het moet waar zijn dat de heer Dros goed kan rekenen of hij weet een leegte op de een af andere wijze op te vullen. A. HIN Het hoofd der school, de heer W. Al ters, deed vervolgens een beroep oji me dewerking der ouders inzake het spelen der kinderen op het kerkhof en het lo pen en spelen in het plantsoen bij het Dorpshuis. Vervolgens kwam het schoolreisje ter sprake. De 1ste, 2de en 3de klassers gaan op 6 juni naar een kampeerschuur in de c uinen bij Den Hoorn; de hogere klassen gaan 7, 8, 9 en 10 juni naar dezelfde schuur. Voor het vervoer van de lagere klassen wordt een beroep gedaan op de lieren autobezitters: 's morgens brengen en 's avonds na het eten weer halen. De hogere klassen gaan op de fiets. Na de pauze werd het nieuwe projec tieapparaat door Meester Albers gede-' monstreerd. Het bleek wel een prachtige aanwinst te zijn. Er werden enige kleu renfilmstroken uit het centrale depót ver toond, waarna de aanwezigen konden ge nieten van kleurenopnamen van De Waal en Noorwegen. Om 11 uur sloot de voorzitter de gezel lige vergadering. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 28 mei op om 4.30 uur en gaat onder om 20.45 uur, 31 mei op om 4.27 uur en onder om 20.48 uur. Maan 30 mei V.M,; 5 juni L.K Hoog water ter rede van Oudeschild: 0 1 mei en *8.34; 28 mei 7.06 en 19.28 -9 mei 7.56 en 20.18; 30 mei 8.40 en 21.02- 01 mei 9.24 en 21.44; 1 juni 10.04 en 22.24- 2 juni 10.46 en 22.50; 3 juni 11.27 en 23~36 Aan net strand ongeveer een uur eer der hoog water. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 17 mei (heden) worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende auren: Den Hoorn 1.15 uur; Oosterend 2.00 uur; De Cocksdorp 3.00 uur; De Koog 4.00 uur. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER VAN LOON (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER RENOUT (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Dierenartsen H. DE BOER, te). 2527 (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. MANNESSEN Den Burg, tel. (02220) - 2414 (van zaterdag 13 uur tot zondag 24 uur) Zr. FORTGENS Oosterend, tel. (02223) - 250 (zondag van 9 tot 13 uur) Drommen van lijders aan Brandend Maagzuur lün lijders-al fan da ana mlnnut on de andara. Dat doen dan zo'n paar Rennies. Bij de eerste aanwijzing van overtollig maag zuur - en dat stijgt dan snerpend op, soms tot hoog in de keel - een of twee Rennies laten smelten op de tong. En dat is dan alles! Weg zuurbrand - weg pijn - weg zorgen van een verstoord maal of angst voor 'n nieuwe aanval, 'n Wonder wat Rennies voor U doen. Niet zonder reden houden talloze zuur- brandlijders altijd een paar Rennies bij de hand. waar ze ook zijn. En zo smo ren ze iedere brand in de kiem nog vóór hij goed kans krijgt uit te barsten. KOSTBARE DAGEN IAPP1E KNIJN HET verdwenen standbeeld j®. Kijk, veldwachter, het zit zo", begon Sikkel, om zich heen kijkend. „Ik kreeg opdracht om een beeld van de op- Jchter der stad te maken. Ik ben daar "tfect aan begonnen, maar wat gebeurd „Het beeld moest een week eerder klaar zijn!" onderbrak Eduard. „Ssssst", commandeerde de oude Veldwachter, die alles nauwkeurig in zijn boekje stond te schrijven. „En verder", zei hij gebiedend. „Nou, ik dacht, dat ik daar niet op tijd mee klaar zou komen en vroeg aan mijn vriend Eduard, hier, of„Ik dat beeldje uit Meeuwenoord niet voor een dagje kon lenen", onderbrak Eduard weer. „Omdat dat precies hetzelfde beeld is BOERDERIJBRANDEN IN MAART In de maand maart 1961 zijn veertien boerderijbranden voorgekomen, waarbij de boerderij vernield of zwaar beschadigd werd. Twee van deze branden kwamen voor in Drente; twee in Overijssel; één in 1 Gelderland; twee in Noord-Holland; vier 'n Noord-Brabant en drie in Limburg. De directe schade door deze branden aangericht wordt geraamd op ƒ557.100, Drie van deze branden werden veroor zaakt door lekke schoorstenen; één door oververhitting van een kachel; één door een hete kachelpijp; twee door spelen met vuur; één door kortsluiting, terwijl in zes gevallen de oorzaak onbekend bleef. Bij deze branden kwamen veertig koeien en achtentwintig varkens om. Dit voorjaar kenmerkt zich door een zeer goede grasgroei. De laatste 2 weken echter remt de grasgroei aanzienlijk. Dit wordt veroorzaakt door de lage tempera tuur. Er wordt ook al gesproken over croogte. Natuurlijk kan de droogte een rol spelen. Dit geldt vooral voor die per celen die pas gemaaid zijn Deze percelen zijn onbedekt met gras on zijn veel meer aan droogte onderhevig dan de percelen waar gras op staat. Bij Jac. Dros, „Propagatie" te Eierland is op 27 april een 2-tal percelen gemaaid voor inkuilen. De bemesting was hier ge weest 350 kg. kalkammon per ha. De opbrengst aan gras was 21,000 kg. per ha. Op een van deze percelen is na het maaien 20.000 kg. gier en 300 kg. kalkammon per ha. gegeven. Momenteel staat hier weer 12.000 kg. gras per ha. Het voordeel hiervan is dat deze grond niet uitdroogt en nog vochtig is. Hetzelfde geldt voor alle percelen die gemaaid zijn op Texel. Ondanks dat er veel gras is gegroeid is het dus een zeer belangrijke zaak om op deze percelen direct stikstof te strooien. Voor de te beweiden percelen 200-300 kg. kalkammon en voor de te maaien percelen 400 kg. per ha. Om de droogte te lijf te gaan is het belangrijk om direct stikstof te strooien. Anders is de kans groot dat U van veel gras, over enkele ./eken zonder gras komt te zitten. J. Zwemmer

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 3