(jrocn 'Twartsjexels in het harL, Vaarwel duinen Welkom zeewater Van duinenrij tot havencoDnplex Geschil van mening in „De Westen" Texelse koren behaalden eerste prijzen X" u >1. Geslaagde schoolvoetbal- wedstrijden Hulde voor de dirigent mnl. of vrl. kracht de Den WOENSDAG 31 MEI 1961 T E X E LS E 74e JAARGANG No. 7561 COURANT Jitqcrve N.V. v.h. Lanqeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burq, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Enorme bulldozers duwen oude duinen binnendijk voor de polder 't Horntje. E Mokbaai. In de krant van woensdag 11 januari 1961 schreven wij: In 1962 kan de haven aan het Horntje worden gebruikt. En als dan nu, eind mei 1961, op een plaats staat, waar de duinen nog in oude glorie gevestigd zijn, dan vraag je je als leek af, kan dat waar worden. Kan werkelijk in 1962 „De Dageraad" de nieuwe haven aan het Horntje binnenvaren en daar de gasten Texel laten bereiken. Men is begonnen met de werkzaam heden voor de bouw van de haven. Dat begin is overal, maar zeker hier moeilijk. De draglines arriveren, de bulldozers willen beginnen, de rietmatten worden gemaakt, stenen voor de glooiing liggen te wachten. Een begin is gemaakt en nu, na enkele weken, ook duidelijk te zien. Een gewel- Saa dige bulldozer verplaatst enorme hoeveel heden zand. Hij werpt het zand van de ene plaats naar de andere. Dat is geen spelen, maar waar de bulldozer nu regel matig heen en weer gaat zal straks het water het land binnen komen. De dijk, lie door de bulldozer wordt gemaakt, is traksde binnendijk van polder het Horntje. En zo is daar in alle stilte een egin gemaakt met dit grote werk. Rijks waterstaat heeft er een vaste bemanning en ook de aannemers de N.V. en Gebr. Van Oord, zijn al aardig ingeburgerd -laar in de P.H. Polder. In en om Den Hoorn worden noodwoningen geplaatst voor het personeel, zodat men het werk gemakkelijk kan bereiken. De belangstelling van de zijde dei- Texelaars is enorm. Vooral op de zonda gen komen er heel wat eilanders een Kijkje nemen. Toch zal men binnenkort daar rond om het werk de bekende bord- les treffen met „Verboden Toegang". Dat s begrijpelijk, want de materialen zijn ostbaar en een zojuist afgewerkt talud :s zo weer ingetrapt. Het gehele werk zal worden omheind, zodat een ieder kan [begrijpen: daarachter mag ik niet komen. Het is maar goed, dat de grond die aar moet worden verwerkt niet op de :chop moet worden genomen. Er moet liet minder dan P/4 miljoen m3 grond orden verplaatst. Zoals bekend is wordt leze te verwerken grond gebruikt voor [de verhoging van Texels zeedijk. Ook dat een geweldig werk. van hun plaats en maken een nieuwe r verandert daar veel aan de voet van de In de werkkamer van de heer Weijdt is een tekening opgehangen van de gang van zaken. Op die datum moet dat ge beurd zijn op de volgende datum moet dat worden besteld. Daar staat ook op dat eind mei 1962 de haven in gebruik kan worden genomen En als er geen strenge winter komt zal dat ook gebeuren, want er wordt gewerkt en als straks de personeelsbezetting is afgerond en alle materialen zijn gearri veerd dan gaat het nog eens zo snel. De keileemput In de schaduw van het alom bekende Hoornder kerkje st^at ook een enorme dragline en steeds weer werpt hij de grote bak de diepte in. Daar achter Den Hoorn is men bezig een grote put te gra ven. De keileem, die men er uit haalt wordt gebruikt aan de nieuwe haven. De omtrek van de put is reeds zichtbaar en in een der hoeken is nu ongeveer een gat van 5 meter. In die put treft men diver se keien aan. De heer G. de Haan is bij iedere vondst actief. Misschien, dat er rog aanwinsten te voorschijn komen voor het Texels Museum. Aan de nieuwe haven werd ons ver telt, dat het gat weer gedicht moet wor den. Er komt dus geen zwembassin, wat vele Hoornders zullen betreuren. Ook Rijkswaterstaat vindt dit jammer. Mis schien dan alleen uit het oogpunt dat zij het gemaakte gat ook weer moeten dich ten. De weg voor het dorp Den Hoorn om nadert zijn voltooiing, zodat men straks het gewonnen keileem buiten Den Hoorn om naar de nieuwe haven kan vervoeren. Alles moet snel gaan, want de rijd is zeer kostbaar. Schitterend panorama Als men het komende jaar de nieuwe haven binnenvaart dan heeft men vanaf het passagiersdek een schitterend uitzicht over het eiland. In de verte ziet men de Hoornder kerk en men zit midden tussen I Het westelijk havenhoofd Als men de plaats bereikt, waar straks 'et westelijk havenhoofd zal zijn, dan hen we al enkele vorderingen. Op dat Punt krijgt men een indruk van het ge hele werk. Als men zich omdraait vanaf liet zeegezicht en landinwaarts kijkt, dan s die indruk meteen weer vervlogen, want daar staan nog de begroeide duinen. Midden op een van die duinen is een Paaltje geplaatst. Op bijgaande foto ziet nen de heer L. J. Weijdt staan. De heer Weijdt is technisch ambtenaar 1ste klas 'ij Rijkswaterstaat en zal zolang de werkzaamheden aan de haven duren op ^et eiland woonachtig zijn. De heer Weijdt vertelde ons zo het een on ander over de werkzaamheden. Hij vertelde ook dat bij dat bewuste [paaltje, waar wij de heer Weijdt hebben Vereeuwigd, volgend jaar het haven hoofd zal zijn. Op een andere plaats ligt volgend jaar juni de „Dageraad". In de verte zagen wij De Dageraad op weg naar de haven van Ouöeschild. Wei- lig passagiers zullen op dat moment ge dacht hebben, gingen wij nu alvast de nieuwe haven maar binnen. Begunstigd door uitstekend voetbal- weer heeft j.l. zaterdag de finale plaats gevonden. Een talrijk publiek gaf blijken *van intense belangstelling en de aan moedigingen van de diverse ouders en de onderwijzers waren niet van de lucht. 0.1.s. Den Burg had weinig moeite met R.-K. Den Burg II. Regelmatig werd de voorsprong groter en toen de stand tot 70 was opgelopen, geloofde men het wel. R.-K. Den Burg I had iets meer moeite met o l.s. Oosterend, maar een 30 over winning was volkomen verdiend. Na een pauze traden de beide verliezers aan om te strijden voor de 3e en 4e prijs. De strijd ging gelijk op en leverde veel spanning op. 't Was tenslotte de ijverige Roest van Oosterend, die zijn harde wer ken beloond zag met enkele goede doel punten. Het einde bracht een 30 zege voor Oosterend, die dus de 3e prijs ver overde. Vervolgens de grote „Cup-finale". Er heerste grote spanning, hoe dit treffen af zou lopen. Beide ploegen waren geladen en volledig van plan alles te geven. Reeds in de eerste minuut profi teert Rudy v.d. Kerkhof van een mis verstand in de achterhoede van zijn te genstander en scoort beheerst 10 voor de o.l. Thijsseschool. Energiek trachten de jongens van meester Zegers een tegenpunt te maken en de druk op het doel van Udo Eelman wordt groot en soms gevaarlijk. Van de Kerkhof ziet het dreigende gevaar en snelt zijn achterhoede te hulp. Herhaalde lijk weet hij in laatste instantie uitkomst te brengen. Onder grote spanning verstrijkt de tijd, een sterk aanvallend R.-K. school elftal stuwt zijn golven in de richting van het vijandelijke doel, maar onophoudelijk lopen de golven te pletter op de onwrik bare rots der Thijsse-defensie. Het blijft 10 en als de goed leidende heer Van Zeijlen voor de laatste maal fluit, ziet men elf uitgelaten en opgeluchte knapen zich met hun meester nog eenmaal (met de beker) opstellen voor de officiële kampioensfoto. (Deze foto zullen wij in het volgend nummer plaatsen). De einduitslag luidt: 1. o.l Dr. Jac. P. Thijsseschool; 2. R.-K. Den Burg I 3. o.l.s. Oosterend 4. R.-K Den Burg II. De heer Bakker reikte tenslotte de prijzen uit en bracht hulde aan de spor tiviteit, die alle wedstrijden had geken merkt, dankte de beide plaatselijke voet balverenigingen voor de betoonde mede werking en toonde zich verheugd over het welslagen van dit tournooi. In de Texelse Courant van 8 april 1961 werd beschreven, hoe het heersende recht van „overal", waarbij gedurende een be paalde tijd een ieder het recht had zijn beesten overal, d.w.z. ook op de weiden van andere eigenaars, te laten lopen, in 1676 aanleiding gaf tot een enquête in Oosterend. Dat dit recht van overal niet geheel onbetwistbaar was en aanleiding gaf tot ruzies leren ons de akten van februari 1709 bij notaris Zacharias Gravius verleden, alsmede het daarmee samenhangende proces, dat voor de sche penen werd gevoerd. Uit de betreffende stukken wordt dui delijk hoe de overgang van „ieder op zijn eigen" naar „overal" werd verwerkelijkt, hoe lang overal duurde en waar dat recht destijds gangbaar was. Aanleiding tot het geschil was het ieit, dat Reijer Isbrantsz Bors (een voor aanstaande boer uit De Westen) de schapen van Dirk cornelisz. Smit van zijn land had gejaagd en „na goeijde". Blijk baar was Smit die overigens nog in vele andere processen verwikkeld was van mening, dat „overal" begon op St. Catharinadag (25 november), terwijl de andere partij zich op een bestaande over eenkomst, die voor De Westen gold, be riep, waarbij „overal" eerst op 1 januari zou beginnen en tot 8 weken voor mei zou duren. Smit had nl. gaten in de tuin- wallen gestoken in het begin van decem ber. Op verzoek van Dirk Cornelisz Smit verklaarde o.a. Reijer Hendrikse „als het soo ver is dat het overalweijden met de beesten is, soo steeken wij gaeties in de Tuijnne van de schaepeweijt af tot na sijn huijs toe, en dat vrij en vrank de beesten passeren, sonder dat noijt eenig tegenstand van ijmant is gedaen en twelk ,roor sijn tijd is geweest". (Met „voor sijn tijd is geweest" bedoelde Reijer Hendrik- se blijkbaar, dat deze gewoonte reeds voor zijn geboorte bestond). Pieter Teu- nisse en pieter Cuijper verklaren het zelfde, maar voegen er aan toe, dat dit gebruik „aen de westen" bestond. Empie Leenders (50 jaar oud) verklaart dat „soo lange sij aen den westen heeft gewoont en ook bij haer Ouders tijd altijd aen de westen een gebruijk heeft geweest om de beesten overal te weijden twelk nu nog is, en ook altijd in gebruijk is geweest om gaeties in de tuijnen te steeken en bregge te leggen waer over de beesten konden lopen". Jan Pietersz Schoen verklaart hetzelfde met toevoeging „tot na de pol der van Hollewal toe". In een tegenverklaring op verzoek van Reijer Isb. bors en Pieter Hend. Dije 2) verklaren Aris Pietersz Ratelaar (71), Zimon Gerritse Smit (61), Crillis Lub- bersz (53) en Jan Jacobsz (44), dat zij weten „dat er een Contract is gemaeckt Zondag hebben twee Texelse zangkoren deelgenomen aan het concours van zang koren in Noordholland, dat gehouden werd in de badplaats Callantsoog. De heer J. Visser, dirigent van het Dameskoor te Den Burg en van de ge mengde zangvereniging „Advendo" te De Koog, verdient zeker alle lof. De beide koren behaalden een eerste prijs. Het dameskoor in de afdeling Uitmuntend heid; dit koor zal nu volgend jaar deel nemen in de Ere-afdeling. „Advendo", het gemengde koor van De Koog, dat in de 2de afdeling zingt, behaalde eveneens een eerste prijs. Dat hiervoor ijverig is gestudeerd, hoorden wij o.a. van mevr. Luberti-van Bergen, die de reis naar Callantsoog als belangstellende had meegemaakt. Zij had mets dan lof voor de prestaties van beide koren en de be kwaamheid van de dirigent in het bij zonder. De heer L. J. Weijdt op de plaats waar in 1962 het havenhoofd aal zijn. de duinen. Een haven, die afmetingen krijgt van lang 68 meter, breed 16,50 meter wordt gebouwd op een der mooiste punten van het eiland. De duizenden toe risten, die voor het eerst het eiland be zoeken, zullen niet weten van de acties die er gevoerd zijn om te voorkomen dat op dit punt een haven zou worden ge bouwd. Zij zullen Texel zien met zijn prachtige duinen, goede wegen en vrije stranden. Er zijn nu nog Texelaars, die ommentaar leveren aan de arbeiders van dit werk, maar een ieder zal begrijpen, dat dit slechts tevergeefs is. De bouw is begonnen De komende maanden zullen wij onze lezers regelmatig op de hoogte houden van de vorderingen en bijzonderheden van de nieuwe haven. Het dameskoor zong als verplicht num mer „Hebe deine Augen auf" en verkreeg van de jury hiervoor vier maal een acht ^n driemaal een negen. Wij hebben eveneens gelezen wat de jury schreef van dit nummer: Samenzang: uitstekende vertolking. Op vatting van tekst en muziek: Zeer verant woord. Muzikaal en boeiend. Hulde". Voor het vrije nummer behaalde het dameskoor ook goede cijfers en de jury whreef hiervan o.a.: Samenzang: Heel mooi. Opvatting van tekst en muziek: „Mijn respect voor Uw muzikale interpretatie, mijnheer de diri gent". Zodat de dirigent, de heer J. Visser, icker tevreden mag zijn over de resul taten van het dameskoor. Temeer daar het aantal leden gering is. Achttien da mes hebben te Callantsoog hun best ge daan en met succes. Begrijpelijk is dat de dirigent gaarne ziet dat meerdere dames van Den Burg het koor komen verster ken. Leden en dirigent zullen liefhebsters gaarne de repetitieavond vermelden. Het gemengde koor van De Koog „Ad vendo" nam deel aan het concours met 28 leden. Diverse leden Konden wegens sei- zoendrukte de laatste repetities niet be zoeken, zodat het begrijpelijk is, dat die leden dan tijdens het concours niet mee kunnen zingen. Want juist tijdens de laatste repetities wordt er nog flink ge- rchaafd en de puntjes op de bewuste i gezet. Dat de dirigent dat ook voor de nummers, die Advendo ten gehore bracht, heeft gedaan, maken wij op uit het be haalde resultaat. „Advendo" kwam even eens naar huis met een eerste prijs. Als verplicht nummer werd gezongen „Kom nu met zang". Een nummer, dat wel bekend, doch niet direct zo gemakke- wegens het overal weijden van de Bees ten aen de Westen twelk soude ingaen van te over allen op Nieuwjaersdag en soude eijndigen agt weeken voor meij daer aan volgende". Volgens Crillis Lem mers zou Jan de Wever, die als „schotter" voor de polder dienst deed, gezegd heb ben, dat hij tot Nieuwjaar wilde „schot ten" 3); hij zegde nog „de luijden moeten aen den burg en Hoorn de beesten wel op haer eijgen houden en sij konnen het aen de westen ook wel op haer eijgen hou den". Aris Ratelaar had nog „hooren seggen dat eenie Maerten Eijder woo- nende aen Westen een van sijn buijre voort regt riep omdat in sijn land een gaetie door de tuijn was gestooken welk pleijdoeij Maerten Eijder won en die het gaetie in detuijn had gestooken werd gecondemn, (eerd)" („om aen de armen te geven" stond er achter, maar was door gehaald). De beslissing in deze zaak, die voor de schepenen heeft gediend, werd naar een andere instantie verwezen en is ons helaas niet bekend. M. D. D. Reijer Hendrikse is de stamvader in rechte mannelijke lijn van allen, die thans nog Dijt heten; hij heette zelf niet Dijt, had geen familienaam voor zover v/ij hebben kunnen nagaan, maar was ge huwd met Anna Dircks, die naar alle ge gevens waarschijnlijk maken een dochter was van Dirck Cornelisz Dij te, boer, sche pen, heemraad en taxateur. Diens groot vader, eveneens Dirck Cornelisz Dijte, bezat in 1624 land in De Westen -) De familie Dij (Deij of Dije) was wel te onderscheiden van de familie Dijte; ook deze familie bezat in het midden van de 17de eeuw land in De Westen; de naam stierf in de 19de eeuw op Texel uit. 3) Dat „schotten" betekent waarschijnlijk ..sloten op breedte en diepte houden"; vandaar wellicht het nog gebruikte woord „schotwal". 4) Maerten Cornelisz Eijder (alias Wes- terboer) woonde naar onze gegevens in Waalenburg en werd ca. 1620 ge boren. Hij was een zoon van Cornelis Maertensz Westeiboer, een der vooraan staande boeren, die zich in het begin van de 17de eeuw in Waalenburg vestigde (vandaar nog de Westerboersweg). Wes- terboer was schepen en heemraad van Waalenburg en is een voorvader van bijna alle thans levende Rooms-Katho- lieke Texelaars. De naam Westerboer stierf in de 18de eeuw uit, evenals de naam Eijder. Bakker's Ijzerhandel vraagt voor debiteuren administratie een Ook die straks eindexamen ulo of H.B.S. doen, kunnen solliciteren ONDERLING GEREGELD Maandag kwam de heer T. Huisman de Parkstraat in vanaf de Groeneplaats met zijn veewagen De lammeren had hij af geladen en hij wilde nu zijn wagen parkeren. Hij raakte bij het wegrijden in de Parkstraat enige marktkramen. De chade was gering en werd onderling geregeld. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 17 mei (heden) worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn 1.15 uur; Oosterend 2.00 uur; De Cocksdorp 3.00 uur; De Koog 4.00 uur. STREEKONTWIKKELING TEXEL De heer J. M. Witte Jzn., Kogerweg B 173, Den Burg, is met ingang van 1 mei 1961 aangesteld als assistent van de Streekontwikkeling Texel. lijk is om goed te zingen. De jury schreef hiervan o.a.: Zuiverheid: zuiver gezongen. Opvatting van tekst en muziek; Muzikaal verant woord". Voor het vrije nummer „Eens Meien morgen vroege" werden enkele punten meer behaald. De jury schreef hiervan „Opvatting voor tekst en muziek: Zeer muzikale dirigent, die met bescheiden stemmenmateriaal goed weet te werken". De beide koren kunnen op een goed geslaagd concours terugzien. Onder vro lijke stemming keerde men dan ook huis waarts en tijdens de eerstkomende repe titieavond zal het behaalde succes zeker worden besproken.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1