Nieuwe vorm van Landbouw coöperaties mogelijk Koop een zonnebril met overleg Tekort aan landarbeiders Toch arbeidstijdverkorting m ogelijk Verzilvering van vakantiebonnen Last van zenuwen; Zoete lieve Gerritje GESLAAGD Den Hoorn Mevr. A. Wijngaarden- Pool deed te Utrecht met goed gevolg examen voor het vakdiploma Melkdetail- handel en Zuiveldetailhandel. LAATSTE AVOND INSTUIF DEN HOORN Den Hoorn Zaterdagavond wordt het instuifwerk van de afgelopen winter besloten met een bonte avond in „De Waldhoorn" Ouders van de Instuif leden rijn ook welkom. De gasten, die in Den Hoorn logeren ter gelegenheid van de sportuitwisseling met Opsterland wonen de avond bij. HEEFT U AL GETANKT? Wij reden vorige week over de nieuwe pontweg en daar was de heer Witvliet met zijn zoon bezig het terrein rond het tankstation wat te egaliseren. Iedere autobezitter kan daar straks zijn tank vol laten gieten met (ongetwijfeld) de allerbeste benzine. Maar wij vragen ons ?f of de heer Witvliet wel juist gehan deld heeft. Als wij met de tijd mee gaan moeten wij geen benzine-pompstation bouwen, maar een sinaasappel-tanksta tion. Tenminste als we onderstaand be richt voor waar moeten nemen: „Volgens een verslag uit New York heeft een Britse auto vlot door het ver keer van Manhattan gereden, waarbij de wagen ongeveer een op vijf reed en ge distilleerd sinaasappelsap in plaats van benzine gebruikte. De wagen is een Rover. Een zegsman van de Rover Com pany heeft verklaard dat er voor dit experiment geen wijziging aan de motor of de carburateur is aangebracht. Voor de proefneming werden ongeveer 28 liter brandstof" geproduceerd door distillatie van het sap van 2000 pitloze sinaasappe len. De enige oplossing die aan de brand stof werd toegevoegd was lood, dat ge bruikt wordt om het kloppen van de mo tor tegen te gaan". VRIJE ZATERDAG De Texelse Graan- en Kunstmestbe- drijven op het eiland hebben besloten de zaken zaterdags te sluiten. De vrije za terdag heeft dus ook in deze bedrijven entree gemaakt. (Zie advertentie). De graan- en kunstmestbedrijven zullen ech- ier niet het gehele jaar zaterdags gesloten zijn. 35 zaterdagen zullen de werknemers vrijaf hebben en 17 zaterdagen zal er wel gewerkt worden. Die 17 zaterdagen worden verdeeld in het voor- en najaar. Dit in verband met de drukte in de land bouw. In het voorjaar is het de zaaitijd en na de zomer de oogsttijd. Graandrogen moet nu eenmaal snel geschieden. Ook voor deze dienstverlenende be drijven zullen nog wel enige moeilijk heden overwonnen moeten worden, voor dat de Texelse boer aan deze regeling is gewend. JONGEMAN ONTVREEMDT BADPAK AAN HET STRAND De Koog De rijkspolitie te De Koog ontving bericht, dat aan het strand een badpak was ontvreemd. Een Duitse gast had het badpak van zijn gezellin op een heining te drogen gehangen. Toen hij even later het zwemcostuum wilde terug halen was het verdwenen. Hij deed enige stappen het duin in en zag daar een jongeman met het badpak in zijn hand Toen de Duitse gast de knaap in zijn „kladde" pakte, ontdekte hij dat het bad pak aan de bovenzijde was openge scheurd Toen de gast deze 16-jarige S. uit Oudeschild los liet en hem vroeg waarom dat was gebeurd, nam de knaap de benen. De Duitser deed van dit geval aangifte bij de politie. Later werd gemeld, dat in diezelfde omgeving een knaap in de nabijheid van enkele negentien-jarige dames schennis van de openbare eerbaarheid had ge pleegd. Ook deze dames hebben dit bij de politie gemeld. Dezelfde jongeman heeft later op de middag een meisje proberen te pakken, wat hem echter niet geheel gelukt is. Met behulp van de heer Velman, die deze jongeman in zijn kamp aantrof is S, aangehouden en aan de politie overgele verd. 2900 LAMMEREN AANGEVOERD OP DE DERDE LAMMERENMARKT Op de derde lammererunarkt stonden 2900 lammeren te wachten op een nieuwe baas. De handel ging niet zo vlot als op de voorgaande twee markten. Toch wer den er nog gunstige prijzen gemaakt. Werden de lammeren vorig jaar ver kocht voor de prijs van ƒ48,78, die jaar werd 65,ƒ85,gemaakt. Er werden geen gevallen van rotkreu pel geconstateerd en we vernamen dat een enkel besmet bedrijf weer vergun mng had om lammeren aan te voeren. Hierde een overzicht van de derde lammerenmarkten in de laatste tien jaar Jaar Aanvoer Prijs 1951 2500 5567,— 1952 5100 60-75- 1953 2900 4353, 1954 3000 47—62,— 1955 2200 62-75,- 1956 2330 7893, 1957 3100 65—80 1958 2700 44—60 1959 3100 45—60, 1960 2300 48-78,- 1961 2950 60—87,50 VOETBALWEDSTRIJD TEN BATE VAN DE POLIO-BESTRIJDING Uit het personeel van de firma's Duin en Bakker is een elftal samengesteld. Dit elftal daagt de winnaar van de gister avond gespeelde wedstrijd (Gemeente- Geestelijkheid/Onderwijzers) uit tot het spelen van een voetbalwedstrijd op het gemeentesportterrein op vrijdagavond a.s. aanvang 19.30 uur. Eventuele baten uit deze wedstrijd komen ten goede aan de Polio-bestrijding. Bezoekt deze wedstrijd en steunt hiermede het goede doel. Den Haag De regeringscommissie, die in 1956 door het ministerie van sociale zaken in samenwerking met het Land bouwschap is ingesteld om een oplossing ie zoeken voor het nijpende arbeidspro bleem in de landbouw, heeft onlangs de resultaten van haar bevindingen open baar gemaakt. De oplossing, die de com missie geeft voor de vreemde situatie, dat in een bepaald gebied een arbeids tekort en tegelijkertijd in het andere werkloosheid heerst, is bijzonder reëel. Zij stelt voor coöperaties in het leven te roepen die een arbeidersreservoir vor men, waarop de leden een beroep kunnen doen. De voordelen van dit systeem zijn dui delijk. De landbouwers, die om seizoens redenen plotseling een aantal hulpkrach ten nodig hebben, kunnen een beroep doen op de coöperatie, die dan uit een andere hoek wel iets vrij weet te maken. Door het centrale personeelsbeleid moet het ook mogelijk zijn betere arbeidsvoor waarden op een billijke en te verwezen lijken basis te scheppen. Animo De collectieve verzorging van het per soneel, die eventueel op de schouders van een uit naam van de coöperatie opere rend deskundige moet worden gelegd, kan misschien iets wegnemen van het denkbeeld, dat de landarbeider als werk nemer een achterstand heeft op zijn in dustrieel evenbeeld. De commissie is in haar rapport tot de conclusie gekomen, dat voor wat betreft de sociale voorzie ningen de landarbeider geen noemens waardige achterstand heeft. Wel wordt deze gesuggereerd door het nog algemeen verspreide gevoel, te zijn achtergesteld. Een meer geperfectioneerd optreden door een deskundige staf kan hierin wel iets veranderen door betere arbeidsvoorwaar den duidelijk voor het front van de bui tenwereld te brengen. En dat kan de ani mo voor de landarbeid weer belangrijk erhogen. Toekomstverwachting Over de personeelssituatie in de land bouw laat het rapport zich niet gunstig uit. Het aantal landarbeiders zal blijven dalen, zij het in een trager tempo dan voorheen. Als toekomstprognose wordt gegeven, dat het huidige aantal van 120.000 landarbeiders over twintig jaren zal zijn gedaald tot 80.000. Wat hiervan de oorzaken zijn werd op het kort na het uitkomen van het rapport van de com missie in Roermond gehouden Landhuis- houdkundig Congres 1960 uit de doeken gedaan. Daarna vertelde de secretaris van het Landbouwschap, mi. H. W. Hvl- kema, dat die snelle teruggang moet worden gezien als juist een gevolg van en tekortschieten van het personeelsbe leid in de landbouw. De zuigkracht van de industrie, vooral op het platteland, bij zonder groot, is daarbij een belangrijke factor. Arbeidstijdverkorting Een belangrijk voordeel van de indus triële werkkring is de zekerheid, dat bin nen afzienbare tijd zal worden overge gaan tot een vijfdaagse werkweek. Iets wat, zoals de situatie nu is, in de land bouwsector wel een schoon maar ook een onmogelijk ideaal is. Het vooruitzicht, twee achtereenvolgende dagen in de week vrij te zijn lokt iedereen. Daar moet de iandbouw iets tegenover stellen. Zoals tij dens het Landhuishoudkundig Congres werd gezegd, moet daarmee niet te lang worden gewacht. Zeker niet tot het mo ment, waarop de bui van de vijfdaagse werkweek, waarvan de druppels al rijke lijk vallen, goed losbarst. Anders mist men gemakkelijk de boot en veroorzaakt een algemene uittocht. Ploegenstelsel De „Commissie Binding Jeugdige Landarbeiders" heeft dit probleem onder ogen gezien en in het idee van de „per- roneelscoöperatie" tevens een oplossing gevonden. Want, zo zegt het rapport, een verstandig beheer van een collectief per- soneelsareaal moet de invoering van een ploegenstelsel mogelijk maken. En daar bij kan men rekening houden met een werktijd van vijf dagen. Dan kan de concurrentie met de industrie in de wed loop om personeel met meer vertrouwen worden gevoerd. Het idee van de Commissie zal eerst in de praktijk moeten worden beproefd Pas "ia voldoende ervaring kan het systeem worden uitgewerkt. Ook moet de juiste v orm worden gevonden voor centraal be heer in gebieden met kleine boerenbe- Tweede zomerverzilvering 1961 Het bestuur van het Vacantiefonds voor de Landbouw deelt mede, dat arbei ders, die hun restant aan oude vakantie bonnen van het boekjaar 1960-1961 (ken baar aan de opdruk: „Geldig tot en met 30 april 1961") nog niet hebben laten ver zilveren, deze bonnen thans ter verzilve ring moeten inleveren in de periode van vrijdag, 16 juni, tot en met zaterdag, 24 juni a.s. De uitbetaling van de voor de inge leverde bonnen verschuldigde gelden zal plaats vinden in de periode van vrijdag, 14 juli, tot cn met zaterdag, 22 juli,, d.a.v. Met nadruk zij erop gewezen, dat dit dus de laatste gelegenheid zal zijn tot het doen verzilveren van vakantiebonnen van het boekjaar 1960-1961. Hierna zal onder geen enkele voor waarde meer tot verzilvering van vakan tiebonnen van dat boekjaar kunnen wor den overgegaan. De chequebonnen, die door het Vacantiefonds voor de Land bouw zijn uitgereikt aan arbeiders, die v/egens herhalingsoefeningen in militaire dienst zijn geweest, kunnen terzelfdertijd worden ingeleverd. Deze chequebonnen zullen alleen dan v/orden verzilverd, indien men zich op voldoende wijze kan legitimeren. Worden de chequebonnen ten behoeve van (een) andenien) aangeboden, dan zal een mach tiging moeten worden overgelegd, waar uit blijkt, dat men bevoegd is de cheque bonnen te laten verzilveren. Het inleveren van bonnen kan uit sluitend geschieden bij een plaatselijke penningmeester van één der navolgende bonden. Algemene Nederlandse Agrarische Be- drijfsbond; Nederlandse Christelijke Landarbeidersbond en Nederlandse Ka tholieke Landarbeidersbond „St. Deus- dedit". De penningmeester, bij wie men zijn bonnen heeft ingeleverd, zorgt t.z.t. eveneens voor de uitbetaling van de ver schuldigde gelden Vakantiebonnen, wel ke niet zijn geplakt in de daarvoor be stemde opplakboekjes van het Vacantie fonds voor de Landbouw, kunnen niet worden aangenomen. Bedoelde boekjes zijn eveneens bij de plaatselijke penning meesters van bovengenoemde bonden verkrijgbaar. Tenslotte zij hierbij nog medegedeeld, dat de bonnen van het boekjaar 1961- 962, welke na 1 mei 1961 in omloop zijn gebracht, thans nog in geen geval ter verzilvering kunnen worden aangenomen. WELKE AGRARIËR ZAL OP TEXEL DE EERSTE ZIJN? Wij hebben ons afgevraagd of het onderstaande bericht dat wij lazen het gevolg is van De Streekontwikkeling Maar de heer Brouwer zal zeker als hij het leest zeggen: "nee, zo ver gaat onze voorlichting niet. „Koeien gaan naar bed" Een bepaald soort matrassen ge vuld met een soort schuimrubber die ten doel hebben de koe meer comfort te verschaffen, zullen door een Britse firma op grote schaal worden aange maakt Men zegt dat de matrassen niet alleen stro vervangen en arbeid bespa ren, maar dat ook de melkproductie er hoger door wordt. Het is begrijpe lijk dat wanneer een koe niet lange warmte verliest aan de grond waarop ze ligt, de energie van het opgenomen voedsel wordt bewaard en dat ze dien tengevolge meer melk zal produceren De matrassen zijn gevuld met een com fortabelen duurzaam polyurethcenschuim dat in een sterk nylon omhulsel is vervat in een „rustig groene kleur" Geen bacteriën of vocht kunnen in de matrasdoordringenmenkan ze schoon maken door ze met water af te spoelen Behalve de hogere melkopbrengst, al dus heeft een zegsman van de fabriek verklaard, hebben de matrassen ook nog andere voordelen: kalveren vinden ze prettig en leren al gauw ze niet te bevuilen, het jonge vee groeit veel sneller op en verwondingen die optre den, wanneer koeien op de harde grond of op stro moeten liggen, worden vrij wel geheel voorkomen. SPORTDAG UITGESTELD De sportdag, die georganiseerd zou worden door de Rijkspolitie in De Den nen is door te weinig animo uitgesteld tot 1 september. HEEFT U AL LOTEN? Ijverige dames zijn bezig de loten van de Paardensportvereniging aan de man (of vrouw) te brengen. Heeft U al loten? Zo niet, dan raden wij U aan er enkele te kopen, want de prijs is de moeite v/aard. Hoofdprijs een stamboekveulen Het aantal loten bedraagt maar 2500 stuks. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 29 mei 1961; 2951 lammeren 6087,50; 5 koeien 650 950; 25 schapen 80140; 15 nuchtere kal veren 40115; 19 biggen 6095; 1 paarden 10001200. In schrille tegenstelling tot het overleg en de zorg, waarmede steeds meer Ne derlanders hun bril kiezen, staat de nonchalance waar mede velen zich van een zonnebril voorzien. U bent het er natuurlijk mee eens, dat men voor een bril naai de opticiën gaat en dat men deze niet koopt bij de krui denier of een souvenirwin keltje. De meeste zonnebril len echter worden alleen maar gekocht omdat het montuurtje er zo leuk uit ziet. Maar waar het op aan komt, op de lenzen, déar let bijna niemand op. Als de zon gaat schijnen, als de hele wereld in eens vol licht is, als al die zonnestra len diep in Uw ogen trach ten te dringen, dén gaat U ineens een zonnebril kopen. Maar weet U wel* dat van de tien zonnebrillen, die U maar in een wille keurige winkel koopt, er minstens acht niet-optische lenzen hebben. Dat bete kent dat deze brillen het hinderlijke licht misschien wel enigszins absorberen, maar dat ze tevens het beeld vervormen. Met o'n bril moet u dus scherp kijken, scher per dan normaal, om een goed beeld te krijgen en dat vereist een bijzondere in- panning. Een goede zonnebril echter geeft Uw ogen een weldadige ontspanning. Er zijn vele goede merk-zonnebrillen. Eén type, de zonnebrillen die voorzien zijn van z.g olaroid-lenzen, willen wij nog even apart vermelden. Zij absorberen het chadelijke ultraviolette licht en boven dien nemen zij de horizontale reflectie weg. „Horizontale reflectie", wat een mooi woord; maar het zegt U waarschijnlijk niet veel. In de praktijk evenwel kunt U onmiddellijk vaststellen wat het betekent: met deze lenzen heb U bijv. in de auto drijven. Men denkt aan in omvang klei nere, maar regionaal gezien grotere, on derling samenwerkende coöperaties. Het rapport kan gezien worden als een grote tap in de richting van een verantwoord t-n dringend noodzakelijk personeelsbe- eid in de agrarische sector. Een eerste voorwaarde voor een oplossing van het jpende personeelsprobleem waarmee de iandbouw te kampen heeft. geen last meer van de zon die soms hin derlijk weerkaatst wordt op andere auto's of op het door een buitje nat geworden wegdek. Het uitkammen van de horizon tale reflecties wordt bereikt door het ge bruik van polariserende lenzen. En doet U aan de watersport, of gaat U veel naar zee, dan hebt U geen last meer van de spiegeling op het wateroppervlak. Gaat U maar eens met zo'n polariserende bril bij een visser staan, of nog beter, neemt U zelf de hengel eens in de hand en kijkt U dan eens naar het wateroppervlak. Juist, dat is goed opgemerktU kunt nu zelfs dwars door het water heen zien. Vergelijkt U nu eens zo'n kwaliteits- zonnebril, die bovendien vederlicht is, met die andere, waarin alleen maar een paar stukjes gekleurd glas zitten. Natuur lijk, er is wel enig verschil in prijs; maar \j bewijst Uw ogen een weldaad; en dat ijn ze toch ook wel waard! En gaat U op vakantie.dan rust U dubbel uit. EEN FLAMINGO Een dezer dagen heeft men in het na tuurreservaat tussen Petten en Camper duin een flamingo waargenomen. Enkele jaren terug is dit ook al eens gebeurd, maar toen was er een jager die (niet wetende dat hij op een flamingo schoot) net dier neerknalde. Laten de jagers deze keer voorzichtiger zijn. Mogelijk komt het beest nog eens terug. Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U eroverheen Ze zijn uit de mode, die ouderwetse Jan Pleiziers, waarmede een gezelschap uit rijden ging. Twee paarden ervoor. Het rijtuig was een langgerekte wagen met banken in de lengte en een tentdak erboven. Het doel was veelal een of andere „uitspanning" een nu bijna in onbruik geraakt woord waar de paarden de haver kregen die ze ruimschoots hadden verdiend en waar het gezelschap zich met de bekende speel- cuinapparatuur vermaakte. De steeds aanwezige speleman, hield met leutige wijsjes de stemming erin en als die hoog gestegen was, kwam uit zijn harmonica de vraag gezwierd: „Wie zal dat betalen, zoete lieve Gerritje?" Dat was een vraag, waarop geen ant woord nodig was, want het gezelschap had naar goede vaderlandse trant lang voor dit uit'je gespaard. De Jan Pleiziers zijn vrijwel verdwe nen, de harmonicaspeler is vervangen door een draagbare radio, de paarden zijn onder de motorkap van een autobus ge kropen, maar de behoefte er eens uit te zijn, is gebleven. Tegenwoordig kan iedereen er wel eens uit.als hij gezond van lijf en leden is en over wat los geld beschikken kan. Er zijn er ook, voor wie dat nooit is weggelegd. Zij liggen in ziekenkamers, op bed, op een ligstoel, in een armstoel en als zij al eens iets van de wereld zien, is het op het scherm van de televisie als die er is, want wij hebben het hier over de mensen die ziek zijn en het niet te ruim hebben. Die willen er ook wel (.ens uit, maar het zou wel altijd een wensdroom blijven, als het Nederlandse Roode Kruis met beschikte over een pracht van een boot zij is tijdens de overstroming Tuindorp-Oostzaan nog in actie geweest als hospitaalschip: de „J. Henry Dunant". Het Nederlandsche Roode Kruis haalt die mensen, voor wie een dagje-uit een utopie is, uit hun ziekenkamer en voert ze een hele week door de mooiste stukjes van ons land. Van hun bed af kunnen ze het panorama voorbij zien glijden, ge rieflijker kan het niet. Geneeskundige verzorging is aan boord, met ieders om standigheden wordt rekening gehouden; het worden dagen om nooit te vergeten. De dokters, de helpers en helpsters doen hun werk om niet en vaak tijlens hun vakantie die ze ervoor beschikbaar stellen. Maar daarbuiten zijn er nog veel kosten. Zo'n weekje "uit kost geld en de zieken zijn de gasten van het Rode Kruis. Wie zal dat betalen? En zoete lieve Gerritje wijst zonder aarzelen naar U' U, als deel van het Nederlandse volk, dat ijn langdurige zieken een week meegeeft san het Rode Kruis, wetende dat ze daaij in uitstekende handen zijn. Het Nederlandsche Roode Kruis maar vast begonnen zijn gasten ook voorl dit seizoen te nodigen, wetende dat U het| niet in de steek zult laten. Wat het Rode Kruis voor mensen bi ïood doet, kan het slechts volbrenges met steun van het Nederlandse volk! FILMNIEUWS: Zaterdagavond en zondagmiddag: „CHINA DOLL" Een romantische lielde tegen de achter*, grond van het door de oorlog verscheurdel China, vormt hei thema van China DolJ De film, die door Frank Borzage geregis-l seerd werd, waarin Victor Mature del hoofdrol vervult samen met de debuteJ rende Li Li Hua, vertelt van een Amen-I i<aan en een Chinees meisje, die op elkaail verliefd worden, ondanks de donkere wolken van oorlog, eenzaamheid en vern nieling. Spanning, sensatie, avontuur en romantiek in het verre oosten. Zondagavond: „ANNA LUCASTA" Het was uitgerekend op D-day, dat hej oneelstuk Anna Lucasta ziin bescheidc première beleefde in een klein achterj zaaltje van een openbare leesbibliotheek m het New Yorkse Harlem met een be etting van de beste negeracteurs va Amerika. Na de eerste opvoering was hel tuk gemaakt én de schrijver Philif Yordans. Grote theateragenten belde hem op en binnen enkele maanden be leefde „Anna" haar première in een va de grootste theaters van Broadway. Anna Lucasta heeft het leven thuis op gegeven om in bars van San Diego aan waterkant wat te dansen en te drinker! wat plezier te hebben, kortom en zocj der haar waardigheid te verliezen leven van het „vak", waarvan men zeg| dat het het oudste van de wereld is. Thuis is zij vergeten. Als haar vade chter een brief ontvangt van een vriend waarin gevraagd wordt een goede vrom| te zoeken voor diens zoon, denkt aan zijn dochter. De dochter werd inder| daad verliefd op de jongeman en. U moet de film gaan zien. Want de vrat komt naar voren: „Was zij een engel een duivelin?" Nederlands nieuws O.a.: Nederlandse floretkampioenschafl pen in Amsterdam, trainingsochtend schermschool; Voetbal Oost-Duitslan<| Nederland (11); Staatsbezoek bondspresident Scharf, Koningin rnf Oostenrijkse gast o.a. in Lelystad; Prbf Bernhard opent nieuwe pier van ScheveJ ningen. Wereldnieuws O.a.: Bevrijdingsdag in Oost-Berlijl De phonetograaf, een Zwitserse vindinl Bij de dood van Gary Cooper; Hulp aa ontspoorde jeugd in Frankrijk; Politil ctiviteiten in Algerije; Franse binnef huisarchitectuur, Moss wint de grote ral van Monte-Carlo. een Bill J Wij I stof laan I mak IBooi lmaa I op 1 Ti derh Win Scha karn de koop met iCor tel dens een s Istraai gerst i dag r las Roepi C 52 lloop 125 Brave Mei [grote kennis [var on liesl E W Ai loofd' liddei l'exel, Verli Co lexel

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 2